Argeloze touristen in Parijs ontdekten de staking te laat Onderwijzer bouwde een fiets-caravan ttIk zal ze in Nederland wel 'ns vertellen DINSDAG II AUGUSTUS 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA I Vrijdagmiddag half een sloot de ondergrondse en werden straten met auto's en voetgangers overstroomd Rustige avond Door een niet te verontschuldigen gewoonte om tijdens onze vacantie geen krant in te kijken, ontdekten wij eerst Vrijdagmiddag omstreeks half een op 'n ver van ons hotel ver wijderd Metro-station te Parijs, dat er iets niet helemaal in orde was. Feitelijk hadden we al veel eerder iets van de stakingsgolf moeten mer ken, want achteraf herinnerden we ons duidelijk, dat we in de kiosken met schreeuwende letters: „Grève", hadden zien staan, hetgeen staking betekent. Maar wij zijn zo gewend, dat er in Frankrijk gestaakt wordt en het is doorgaans altijd zo ver van ons af, dat we er niet de minste aandacht aan schonken en niet eens de moeite namen om een krant te kopen, ten einde te weten, wat er nu precies aan het staken was. Donderdagavond op de grote Champs Elisées wilden we een brief posten, maar konden nergens een brievenbus vinden. Toen we een agent naar een dergelijk instrument vroegen, wees hij ons spotlachend naar de hoek van de straat, waar wij met moeite onze brief in een volge propte bus konden stoppen. Ook dit had ons moeten waarschuwen, dat de stakingen dichterbij waren, dan we vermoedden, maar de zorgeloos heid, die iedere tourist in Parijs nu eenmaal toewaait, deed ons de vol gepropte brievenbus direct weer vergeten. Opgewonden controleuse De volgende dag te ongeveer half twaalf wilden we in een Metro stap pen in het Zuiden van Parijs, toen een heetgebakerde kaartsjescontroleuse iets begon te schreeuwen, waarvan we weinig begrepen, maar waarin herhaalde malen het zinnetje: „Ma deleine fermée" voorkwam, zodat we tot de minder prettige ontdekking kwamen, dat een knooppunt van de Parijse ondergrondse gesloten was. Maar nog dachten we niet aan een staking van de voornaamste ver- voersgelegenheid van Parijs en de buitenlandse touristen, die zich met ons op het Metro-station bevonden, waren kennelijk even argeloos, want gezamenlijk gingen we in de ver onderstelling, dat er een ongeluk ge beurd zou zijn, een andere verbin ding naar het Noordelijke deel van Parijs zoeken, waar we zijn moesten. Hadden we dit maar niet gedaan, want deze verbinding voerde via het meest Zuidelijke station van Parijs, en toen de Metro-trein daar binnen reed, waïen alle hekken reeds ge- Aetherklanken WOENSDAG. HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws, 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Gram. 9.00 v. d. zieken. 9.30 v. d. huisvrouw 9.35 Gram. 10.15 Idem 1030 Morgendienst. 11.00 Gram. 12.05 Sopr. en piano. 12.30 Land- en Tuin- bouwmededelingen. 12.33 Gram. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Pro testants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Mandoline-ens. 13.50 Ork. conc. en koorzang. 16.00 v. d. jeugd. 17.20 Orgelspel. 17.50 Gram. 18.00 Metro- pole Orkest. 18.30 „Spectrum van het Christelijk Organisatie- en Vereni gingsleven". 18.45 Zigeuner kwint. 19 uur Nieuws. 19.10 Boekbespr. 19.25 Gram. 19.30 Buitenl. overzicht, 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio Philharmonisch Ork., soliste en klein koor. 21.30 „Schelphoek, laatste bol werk van het water", klankb. 22.0( Hammondorgel. 22.15 „Mahalia Jack son, stem van zwart Amerika", klank beeld. 22.00 Hammondorgel, 22.15 „Mahalia Jackson, stem van zwart Amerika", caus., 22.30 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S. O. S.-berichten. 23.15 Gram. 23.40 24.00 Idem. HILVERSUM n, 298 m. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA VARA: 7.00 Nieuws. 7.13 Gram. 7.30 Idem. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 v. d. huisvrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 „Boe ken mee op reis en thuis". 10.05 Mor genwijding. VARA: 10.20 v. d. Vrouw R. V. U.: 11.00 Mr. Drs. N. van Dorp van Vliet: „De levenshouding: Onze stofwisseling en spijsvertering". VARA: 11.30 Gïam. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 v. platteland. 12 38 Pianoduo. 13.00 Nws. 13.15 Tentoo'nstellingsagenda. 13.18 Gram. 14.00 „De weg omhoog", caus. 14.15 Gram. 15.00 v. d. kinderen, 16.00 Vierhandig pianospel. 16.10 v. d. jeugd. 16.45 v. d. zieken, 17.15 Accord, muz. 1-7.50 Regeringsuitz.: H. M. Laupman: Nieuw Guinea in de zeevaarthistorie". 18.00 Nieuws, en comm. 18.20 Gram. 18.30 R. V. U.: Dr. A. Saalborn: „Zwervers in de literatuur: Don Quichotte". VARA: 19.00 Gram. 19.10 „Langs het strand van Nederland", klankb. VPRO: 19.30 v. d. jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Pol. comm. 20.15 Mil. kapel, 20.45 „Miranda", hoorspel. 22.00 Dansmuz 22.35 „Het waddenprobleem", caus. 22.50 Gram. 23.00 Nieuws. 23.15 So cialistisch nieuws in Esperanto. 23.20 Gram. 23.4024.00 Holland Festival: „Lulu", opera (3e bedrijf). sloten en deelde een knorrige spoor wegman ons mede, dat we moesten maken, dat we buiten kwamen, om dat we anders ingesloten zouden worden. Volgepropte straten. Langzaam begonnen we de „ramp" in afmetingen te bevroeden en toen we een Fransman, die mopperend met ons de Metro verliet, vroegen, wat er nu precies aan de hand was, deelde hij .totaal uit zijn humeur, mede, dat het personeel in staking was gegaan. Buiten op straat was het gevolg van de staking duidelijk merkbaar. Eerst reden de autobussen nog een in Parijs niet veel gebruikt ver voermiddel, dat echter bestormd werd maar deze chauffeurs ver klaarden zich solidair met de bedie naren van de Metro en legden een half uur later het werk eveneens neer. Nu kan Parijs zich altijd al ver heugen in een zeer druk auto-verkeer maar toen de Metro uitgeschakeld was, werden de straten finaal ver stopt. Grote drommen politie-agenten poogden op de grote pleinen een chaos te voorkomen en slaagden daar vrij goed in, alhoewel de vele dui zenden voetgangers, die noodge dwongen grote afstanden moesten lo pen, ernstig in de verdrukking kwa men. Op de grote pleinen duurde het soms langer dan een half uur, voordat men gelegenheid kreeg over te ste ken. Sympathiser enden Onder de voetgangers bevonden zich dc honderden stakers, die feite lijk met him figuur niet zo erg goed raad wisten, omdat niemand hen nu bepaald vriendelijk aankeek en de meesten van hen bepaalden zich tot posten voor de Metro-ingangen ten einde de regering te beletten, de Me tro met andere hulp weer op gang te brengen. Een van de weinige groepen, die zich met de stakingen wondergoed konden verenigen, waren de taxi chauffeurs. De duizenden rood-bruine wagentjes brachten die stakingsmid dag goud op en de chauffeurs zaten in hun volgeladen autootjes glim mend van genoegen achter het stuur. Toen wij eindelijk te omstreeks 5 uur in het Noordelijk deel van Parijs arriveerden, waren er bij de Metro stations kleine opstootjes, omdat men kennelijk om de arbeiders van Pa rijs naar huis te brengen besloten had om de Metro-staking om 6 uur een uurtje te onderbreken, terwijl andere groepen zich hier tegen ver zetten. De politie-mannen met hun witte gummiestokken maakten aan het kabaal vlug een einde en de Me tro ging om zes uur even rijden om daarna weer pot-dicht te gaan. De avond was weer rustig. Ondertussen had zich een hele sta kingsstemming van Parijs meester gemaakt. In de kleinere straatjes gingen de winkels dicht en iedereen scheen van de gelegenheid gebruik te willen maken om een dagje vrij te nemen. In de avonduren had Parijs echter zijn oude rust zover men in Parijs natuurlijk ooit van rust kan spreken weer terug. Het autoverkeer was weer tot zijn normale proporties te ruggebracht; de straten waren iets meer gevuld met voetgangers dan andere avonden, maar nergens zagen we meer de hinderlijke en tijdroven de opstoppingen van de middaguren. Groter was de chaos bij de stations, waar de binnenlandse treinen niet meer reden. Voor het station St. La- zare, waar we omstreeks 7 uur langs kwamen, verdrongen zich duizenden mensen, beladen met koffers, acte- tassen en broodtrommeltjes. Maar de Franse spoorwegen hadden zich nu eenmaal solidair met de mijnen en de P. T. T. verklaard en daardoor maar niet aan deze duizenden wer kers gedacht, die nu noodgedwongen in Parijs moesten overnachten, het geen dikwijls op zeer primitieve wij ze moest geschieden. De volgende morgen was de toe stand in Parijs ogenschijnlijk weer normaal. De Metro was weer open, de bussen reden weer en de taxi chauffeurs zaten weer met verveelde gezichten achter hun stuur, omdat de hoog-conjunctuur in hun vak met deze ene stakingsmiddag een einde had gevonden. Koningin in hefschroef H.M. de Koningin is vanmorgen met een hefschroefvliegtuig van de .Sabena" naar het rampgebied ver trokken. Het vertrek geschiedde van de tuin van bet paleis Soestdijk uit. De helicopter, een Sikorsky S-55 wordt bestuurd door de heer Gerard Tremery, chef-piloot der helicopter- diensten van de „Sabena" die tij dens de rampdagen de eerste was die met een helicopter reddingswerk heelt verricnt. Dat hij thans Hare Majesteit naar het watersnood ge bied mag brengen kan worden ge zien als een erkenning van zijn grote verdiensten voor het reddingswerk. Als tweede piloot bevindt zich in het toestel de heer V. Pacco, onder directeur van de exploitatiedienst van de „Sabena". Naar het ANP verneemt heeft Ne derland zich bereid verklaard tot eind October a.s. een zekere hoe' veelheid Belgisch mager melkpoeder, bereid volgens het z.g. verstuivings procédé, door het In- en Verkoopbu reau voor Zuivel uit de marki. te doen nemen, en wel tegen dezelfde prijzen als waartegen ook in Nederland ge produceerd melkpoeder bij het I.V. Z. kan worden ingeleverd. POST VOOR UIT KOREA KOMENDE MILITAIREN. Post voor de naar Nederland .te rugkerende militairen van het N.D. V.N., die op 3 Augustus uit Korea zijn vertrokken, moet uiterlijk op 20 en 31 Augustus in Nederland ter post worden bezorgd. Het adres moet als volgt luiden: rang, naam en voorletters, legernum- mer, aanvullingsdetachement N.D. V.N. op thuisreis naar Nederland, Amsterdam-Schiphol-militair. De namen van het schip en de tus senhavens mogen derhalve niet wor den vermeld. Het thuisvarend schip wordt begin September in Nederland verwacht. Gistermorgen halfzeven is de onge veer 35-jarige motorrijder V. uit Bre da op de weg BredaMoerdijk na bij Terheijde tegen een zware tank wagen uit Rotterdam gebotst en op slag gedood. V., vader van drie kinderen, was op weg naar zijn werk. De tankauto kwam uit de richting Moerdijk. De bestuurder wilde een provinciale weg inrijden en tijdens deze manoeuvre naderde uit tegen overgestelde richting de motorrijder die volgens de politie voorrang had. V. botste in volle vaart tegen de zij kant van de auto. Dienstplichtigen uit oorlogsjaren ingelijfd Het grootste gedeelte van de inge schrevenen voor de lichtingen 1941, 1942 en 1943 heeft tot dusver geen bestemming tot gewoon of buiten gewoon dienstplichtige ontvangen. Bij Koninklijk Besluit van 23 Mei 1953, Stb. 267, is omtrent deze inge schrevenen een beslissing genomen, als gevolg waarvan zij tot buitenge woon dienstplichtige worden be stemd. Alle tot buitengewoon dienstplich tige bestemde ingeschrevenen voor genoemde lichtingen, die nog niet zijn ingelijfd, worden met ingang van 1 Augustus buiten hun tegen woordigheid bij de landmacht of de zeemacht ingelijfd. Zij zullen in ge val van oorlog, oorlogsgevaar of an dere buitengewone omstandigheden onder de wapenen kunnen worden geroepen. HET BEZOEK OP „DE VENETI AAN SE MEESTERS". Twee weken na de openstelling van de grote zomertentoonstelling „De Venetiaanse meesters" in het rijksmuseum te Amsterdam hebben reeds 10.000 personen een bezoek ge bracht aan deze t/m 11 October a.s. durende expositie. KOFFIE SMOKKELARIJ DALENDE? Aan het smokkelfront bij Aken schijnt het in Juli rustiger te zijn geweest dan anders. Althans de buit aan koffie van de Akense douane lag in die maand met 3000 kg. ver bene den het kwantum, dat per maand bij Aken langs de Nederlands-Duitse en de BelgischDuitse grens in be slag werd genomen, namelijk 5500 kg. Toch werden in Juli bij Aken nog 527 smokkelaars aangehouden. Be halve genoemde 3000 kg. koffie' raakten zij onder meer 13.000 ciga- retten, elf auto's en twee motorrij wielen kwijt. Door de Akense justitie werden in Juli 104 smokkelaars sa men tot ongeveer 20 jaar gevangenis straf en 45,000 D. M. boete veroor deeld. Geen licht in Woerdense moordzaak De twee gebroeders De B., uit Bo- degravense Meye, die in arrest wor den gehouden als nieuwe verdach ten in de moord op de Woerdense politie-agent Van Eek, zijn gecon fronteerd met een getuige. Dit is de spoorwegbeambte die de politie agent op zijn nachtelijke tocht bege leidde. Hij heeft medegedeeld, dat de beide mannen volgens hem zeker niet de daders van de moord zijn. De verdachten worden echter nog ge vangen gehouden, daar zij andere misdrijven op hun kerfstokken heb ben. ZWEMBAD OP GREBBEBERG In het uitbreidingsplan van de ge meente Rhenen was aan enige per celen op de Grebbeberg, toebehoren de aan mej. E. A. Pijnappel te Hil versum, de bestemming van zwem bad gegeven. De gemeenteraad heeft destijds besloten de betrokken per- Verkopers van „Alarm" aangehouden Vier colporteurs, die Zaterdagmid dag getracht hebben in Amsterdam het eerste nummer van het blad „Alarm" van de Nationaal Europese Sociale Beweging (NESB), op straat te verkopen zijn door de politie aan gehouden. De politie heeft het ver moeden, dat men hier te doen heeft met een voortzetting van de NSB. Dit is een bij de wet verboden orga nisatie, waaraan deelneming straf baar is. Op grond hiervan is tegen het viertal, dat inmiddels op'vrije voeten is gesteld, proces-verba al opgemaakt. Twee der colporteurs allen zijn lid van de NESB hebben tijdens de oorlog deel uitgemaakt van een Nationaal Socialistische organisatie en zijn geïnterneerd geweest. De landelijke leider van de NESB is mr, J. Wolthuis uit Groninggen, die tijdens de bezetting vrederechter is geweest en kort geleden is afge treden als voorzitter van de stichting ,Oud Politieke Delinquenten", celen te onteigenen ten behoeve van j deelde de politie mede. De algehele de stichting van een zwembad. i leider voor Holland en Vlaanderen De eigenaresse is in beroep geko-1 is de heer P. van Tienen uit Amster- men tegen het besluit van Ged. Sta-dam, een ex-S.S. officier die aan het Oostfront is geweest. bestemming in hoofdzaak van gelegen in de gemeente Rhenen. Zij voerde aan, dat zij ernstig bezwaar heeft tegen de bestemming van haar Nauwelijks tien minuten nadat de colporteurs op straat waren versche nen, werden zij door de politie in gerekend. Slechts enkele blaadjes terreinen als zwembad, aangezien j hebben zij aan het publiek kunnen door de aanleg daarvan h.i. onher- verkopen. Ongeveer honderd exem- stelbare schade zal worden toege- plaren heeft de politie in beslag ge bracht aan het natuurschoon daar ter nomen. Op enkele plaatsen was op plaatse, haar terrein wordt verbrok- straat het woord „Alarm" gekalkt, keld en de rust wordt verstoord. De Op een aantal tramhuisjes e.d. was Kroon heeft haar beroep thans afge- een biljet aangeplakt met het op- wezen en 't onteigeningsbesluit van schrift: „Nationaal Europese Sociale de gemeenteraad van Rhenen goed gekeurd. Het driejarige dochtertje van de Ambonese familie K., woonachtig in het woonoord aan de Utrechtsestraat weg te Woerden, dronk gistermorgen een kopje met benzine leeg. Het meisje werd direct nadat men het ongeluk had ontdekt, naar het alge meen ziekenhuis gebracht. Hoewel men in het ziekenhuis alles in het werk heeft gesteld het jonge leven te redden, mocht men hierin niet slagen. Enige uren nadat de kleine was opgenomen is zij overleden. Fietsend zomerhuis Momenteel vertoeft de heer J. W. constructeurs zo ver, dat de plannen van den Berg, onderwijzer aan de 2e school voor Chr. Nationaal On derwijs te Hengelo, met zijn gezin in de omgeving van Ommen, om daar te genieten van de vacantie. Op zichzelf zou dit geen bijzondere me dedeling zijn meldt „Trouw" ware het niet, dat de familie Van den Berg in het bezit is van de eer ste fiets-caravan in Nederland, die zij na eindeloos piekeren en puzzelen in elkaar hebben gezet. Het gezin Van den Berg houdt van het buitenleven en vooral in de zo- mervacanties trekt de familie er met fiets en tent op uit. Ofschoon het kamperen in een gewone tent zeer aantrekkelijk is, komt er een tijd, dat het slapen op stro minder gerie felijk lijkt en daarom bedacht deze Hengelose onderwijzer een plan om nog vele jaren van het buitenleven te kunnen genieten. Het resultaat was een fietskam- peerwagen, die gemakkelijk achter een fiets kan worden gemonteerd. Honderden tekeningen van het wa gentje werden gemaakt, maar moes ten worden verscheurd, omdat ze niet practisch uitvoerbaar waren. Er kwam een technisch adviseur aan te pas voor het maken van de noodza kelijke berekeningen en weken voor de vacantie zou aanbreken waren de in daden konden worden omgezet. De heer Van den Berg heeft het aannemersbloed van zijn vader niet verloochend en er een keurig afge werkt geheel van gemaakt. Het re sultaat is een degelijk stuk werk, dat misschien nog wel voor enkele ver beteringen vatbaar is, maar dat zal de practijk in Ommen wel leren. De constructie van de fiets-kam- peerwagen is betrekkelijk eenvou dig. Het houten grondvlak is 2.45 x 1.85 m. Deze vloer is aan beide kan ten opklapbaar, waardoor het grond vlak 1.25 meter kleiner kan worden. In deze opklapbare stukken zijn stalen bedden gemonteerd. Op het middenstuk van de vloer is nog vol doende ruimte voor slaapplaatsen voor twee volwassenen of voor drie kinderen. Als de vloer wordt opge klapt ontstaat een houten bak van 1.85 x 1.20 x 0.60 m., waarin al het benodigde kampeermateriaal gemak kelijk kan worden opgeborgen. Het dak bestaat uit tentlinnen, waardoor een zeer aantrekkelijk kampeerhuisje wordt verkregen. Het geheel is gemonteerd op twee wielen, waardoor een practisch wa gentje is ontstaan, dat met een stang aan een fiets kan worden gekoppeld. De technische adviseur van deze wagen heeft op de tekeningen octrooi aangevraagd. Van onze correspondent in Australië t» „Meneerrrr, ik zal het ze in Neder land wel eens even vertellen; geen praatjes, maar feiten, meneer. Ik heb ze in die koffer zitten, foto's en kran tenknipsels, ik zal stukken plaatsen in de kranten. Nou, ze zullen er van lusten!" Voorzichtig antwoord ik maar met: „Zo, zo"; de man ziet er naar uit dat hij meteen smok gaat maken. „Ik terug? Neen hoor, meneer, mijn vrouw gaat alleen maar met vacantie, ik prakkjzeer niet over teruggaan.' Dit zegt me een andere man op de Sydney-werf, waar een emigranten schip gereed ligt voor de terugreis naar Europa. „Er gaan morgen een kleine hon derd Nederlanders met dat schip terug, nu moet u zelf maar eens met die mensen praten," had men mij vanwege de Nederlandse Emigration Attaché gezegd. Met die Nederlanders heb ik dan gepraat en nog maar zel den zo'n raar verhaal bij elkaar ge kregen als thans. Wanneer een schip met 1600 emi granten hier arriveert, is er heel wat groter eenstemmigheid, dan nu onder die 100 van de terugtocht. Honderd, inbegrepen dan vrouwen en kinderen (Er was een gezin met tien kinderen •bij). Eigenlijk waren het maar 28 „units", dat wil zeggen „eenheden". Daar is een mevrouw uit Apel doorn; met twee kinderen gaat ze de familie in Nederland bezoeken. „Wij hadden eigenlijk geen tijd ge noeg om afscheid te nemen, toen we naar Australië gingen, nu gaat mijn vrouw met ons zoontje voor een jaar terug", vertelt me een man uit Noord Holland afkomstig. In een kring van acht eigen- en aangetrouwde kinderen staat een dame uit Arnhem; ze is hier bij de kinderen op visite geweest. Zulks is eveneens het geval met een 71-jarige mevrouw uit Den Haag, die dus voor de tweede maal de eve naar gaat kruisen. De wijfelaars Dan zijn er de wijfelaars, die nog eens willen gaan kijken hoe het in Nederland is. Een mevrouw uit 's-Hertogenbosch, wier echtgenoot nu in omgekeerde richting vóór ging, verklaart, nog helemaal niet zeker te zijn, dat ze weer spoedig in Australië terug zal zijn met haar man en drie kinderen. Zo is het ook met een 37-jarige man uit Den Haag en een 26-jarige vrij gezel uit het Groningse. Dan zijn er degenen die Australisch- Nederlandse zakenbanden hebben ge legd; en zij, die op het terrein der liefde moeilijkheden hebben. Zoals een jongeman uit Ermelo, die geen kans zag zijn a.s. schoonouders te bewegen zijn verloofde naar Australië te doen overkomen, in welk lot een jongeman uit Amster dam deelt. En een 29-jarige uit Gouda vindt Australië geen land voor vrijgezellen en gaat een Hollands meisje halen. Een mevrouw uit Vlaardingen kreeg het met heimwee te kwaad en hoewel haar man en kinderen een uitstekend renderende zaak hebben opgebouwd, toog zij weer naar het vaderland terug. Later volgen dan de overige gezinsleden. Zo is er een ruime variatie van redenen waarom opnieuw de loop plank owrdt betreden van het emi grantenschip. Zij, die het „even vertellen zul len". Er is reden, nader in te gaan op het betoog van de man, die aankondigde „het ze in Nederland even te zullen vertellen". Wel, men kan in Nederland zoveel vertellen, doch hier aan de andere zijde van de wereldbol, is het altijd gemakkelijker op de feiten te toetsen! En deze betrokken man, een ambte naar uit Den Haag, maakte al een heel zonderling verhaal om zijn terug keer te motiveren. Hij trok plm. 4 jaar geleden naar Australië, liet later vrouw en kin deren overkomen, waaruit men zou mogen concluderen dat hij z'n nieuwe land nog zo kwaad niet vond. Maar de man scheldt op alles en nog wat en toornt vooral dat hij een jaar in het inderdaad slechte tenten kamp van Narrabeen nabij Sydney heeft moeten wonen. Dochin dit gezin waren drie werkende kinderen, inkomen dus van tenminste 36 (plm. 300 per week) bij 40 uur werken. En dan kan men heus in korte tijd voor zeg 250 op eigen land in eigen tijdelijk woning zitten. Informanten wisten mij echter te vertellen, dat de soliditeit van het gezin op verschillend terrein ontbrak, ja, wat kan men dan verwachten? Merkwaardg voorbeeld omtrent het soort van „voorlichting" dat soms wordt verstrekt, gaf mij ook deze man. Enige tijd geleden had n.l. een te leurgestelde emigrant kans gezien in een Nederlands blad een akelig ver haal geplaatst te krijgen omtrent 20 emigranten, die iedere nacht onder één van Sydney's bruggen moesten slapen. Een blad in Adelaide gaf dit ver haal weer als voorbeeld van mislei dende voorlichting, waarna vanwege het Nederlandse Consulaat aan de schrijver van het bewuste artikel werd medegedeeld, dat iedere Neder lander „onder een brug slapend" op kosten van het Consulaat in een hotel accomodatie zou ontvangen. Nimmer is de man met een Nederlander ver schenen. Nu heb ik u iets verteld over de mensen die uit Australië terugkomen. Hun verhalen zijn heus niet vreselijk, in elk geval niet zolang je die hier kunt toetsenMaar over heimwee- gevallen praat ik niet, daar kun je niet tegenop. Beweging Afdeling pers en propa ganda, postbus 7082 Amsterdam. Leest „Alarm" strijdblad voor een nationaal en sociaal Europa". De centrale recherche zet het on derzoek voort. De 44-jarige draaier P. H. Bartz uit Rotterdam, is Zondag door gas- verstikking om het leven gekomen. Nadat buren het gemeentelijk gasbe drijf hadden gewaarschuwd, dat een gaslucht werd geroken, stelde het gasbedrijf een onderzoek in. Men brak de straat open, maar ontdekte niets. Eerst toen de bewoners van de tweede etage 's avonds thuiskwa men, werd het ongeval bemerkt. Men vond Bartz in de keuken, gebo gen over een studieboek. Vermoe delijk heeft het gas geen vlam gevat, toen hij het heeft willen aansteken. AUTO OVER DE KOP. Een klein autootje is gistermorgen nabij Diemen bij de Hartveldse- brug over de kop geslagen. Door onbekende oorzaak raakte plotseling de voorbumper van het voertuig de straat, de auto duikelde over de kop, zette de reis enkele meters op het dak voort, maar kwam daarna weer op zijn wielen terecht. De twee inzittenden, bewoners uit de Zaanstreek, kregen bij deze sal to geen verwondingen. De wagen was beschadigd doch na de salto reed men weer verder met de „duikelaar" Wilt U iets weten? Vraag inzake kinderbijslag voor kleine zelfstandigen. Antwoord: Een zelfstandige met een jaarlijkse" inkomen van maxi maal 2.800.krijgt voor het derde kind een bijslag van 28 cent per dag (de Zondag niet meegerekend) en voor het vierde kind een bijslag van 34 cent per dag. Heeft men een inkomen van maxi maal 3.000.per jaar dan begint de .kinderbijslag (van 34 cent) eerst bij het vierde kind. Heeft men een inkomen van maximaal 3.200. dan begint de bijslag bij het vijfde kind. En zo loopt de grens met 200 per jaar op. Vraag: Route LeidenEde; hoe veel km? Antwoord: Leiden, Zoeterwoude (H.R.), Alphen, Bodegraven, Woer den, Utrecht, de Bilt, Zeist, Wouden berg, Scherpenzeel, De Klomp, Ede. Afstand 97 km. Vraag: Is er in Leiden een cursus centrale verwarmingstechniek tot opleiding van stokers? Antwoord: Voor zover bekend be staat er in Leiden geen cursus cen trale verwarmingstechniek. Men vindt deze wel in Den Haag, Anna Paulownastraat 117, uitgaande van de Alg. Ver. voor Centr. Verwar mingsindustrie. Bovendien geeft de P.B.N.A. te Arnhem een schrifte lijke cursus. Deze cursussen leiden op voor het diploma en de vesti gingswet. Daarnaast is er aan het zelfde adres in Den Haag een oplei ding tot monteur. Een speciale op leiding tot stoker is er niet, naar de Vakgroep ons mededeelde. Mogelijk weet het Instituut voor Tuinbouw techniek in Wageningen iets meer. Vraag: De kortste weg van Leiden naar Hengelo. Antwoord; Leiden, Alphen, Woer den, Utrecht, De Bilt, Amersfoort, Apeldoorn, Deventer, Holten, Mar- gelo, Goor, Delden, Hengelo, 177 km.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5