'REEK Gaf U wel eens een gewonnen taart aan een aardig meisje? £eidóe V.axia RIJNS DINSDAG 11 AUGUSTUS 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 RISICO'S, DIE U MORGEN NIET LOOPT\ welvaart begraven Tijdens een van de vele avondjes, die Leiden in wintermaanden pleegt te organiseren, voor een liefdadig doel, een opbouwend werk of zo maar, wonnen wij eens geheel on verwacht een taart! Ach, iedereen weet, hoe het voor spel van een dergelijke gebeurtenis is; men zit in de zaal en een stel aardige meisjes komt met een stapel lotkaartjcs langs; de meneer naast je heeft een royale bui en koopt tien lotjes en daardoor ben je wel ge noodzaakt om ook naar je portemon- naie te grijpen en een aantal dub beltjes neer te tellen. Zo gebeurde het ook die bewuste avond. Tijdens de pauze, kwam een leuke meneer op het podium, die verklaarde, dat hij „Ome Piet" was iets, wat van bijzondere zin voor humor getuigde, want hij heette fei telijk Jan! Nadat tientallen doosjes schoen smeer, zakjes schuurpapier en an dere kostbare prijzen aan de geluk kigen ter hand gesteld waren en iedereen erg naar de clown terug ging verlangen, omdat die nóg geestiger was dan „Ome Piet", werd de taart voor het voetlicht gebracht en dit bracht weer de nodige stemming in de zaal. Omzichtig trok „Ome Piet" een nummer en met een schok ontdekten we, dat wij in het bezit van de be treffende lotkaart waren. Toen wij opstonden brulde „Ome Burgerlijke Stand Geb.: Johannes z. v. A. J. Oostdam en M. H. Bar ends; Robertus_ z. v N. Overdijk en P. M. Hemelsoét; Jaco bus Johannse z. v. C. Voorzaat en J. E. Van Duuren; Lena d. v. T. Per- fors en S. Boot; Theodorus z. v. T. Dubbeldeman en J. Roelandse; Jo hannes Gerardus z. v. H. van der Laan en M. G. Valentijn; Johannes Petrus z. v. H. van der Laan en M. G. Valentijn; Boudewijn z. v. M. van der Stelt en W. de Smit; Jannetje d. v. F. Vermeulen en G. Geuke; An dreas Gerardus z. v. T. R. van Ga meren en L. Flippo; Antoon z. v. A. van- der Vos en C. M. Thelen; Ger- ritje Cornelia d. v. J. van Duiven voorde en H. Ouwehand; Catharina d v. H. W. van der Meij en H. E. van Venetien; Jan Antonius z. v. A. Jansen en W. J. G. van der Staaij; Monique Johanna Maria Adriana d. v. J. N. R. van Maarle en J. M. T. Kluvers. Getr.: H. J. Derogee en T. van de KLeut; C. Planjer en K. M. Ginjaar; A. van Es en G. v. d. Nieuwendijk; A. Dietz en E. Kukler; D. van der Eijk en A. L. Schuier. Overl.: M. C. de Vos, m. 51 j.; L. de Haan man, 65 j.; J. van der Reij- den huisvr. van Keereweer, 47 j.; M. C. C. Wijting vrouw, 53 j.; J. Beek man man, 78 j.; A. Gijsman zoon, 1 dag; J. van Strien huisvr van: Lan- cel, 75 jaar. IPiet", dat hij de prijs zelf „aan de pers" zou komen brengen en ter wijl hij onderweg was en een uitge lezen grapje aan het voorbereiden was, voelden we de gedachten van de omstanders, die zich wrevelig af vroegen, waarom „die vent nu juist de mooie taart moest winnen", ter wijl zij zelf genoegen hadden moeten nemen met een pakje shampoo! We voelden ons met de seconde onbehaaglijker worden en het was een hele steun voor ons, toen een aardig meisje naast ons kwam staan, dat ons bemoedigend toelachte. Daar we als eerzaam vrijgezel werkelijk niet wisten, wat we met die reusachtige taart moesten be ginnen en tevens omdat we de pu blieke en begerige belangstelling zo vlug mogelijk van ons wilden afwen den, namen we de taart vlug van „Ome Piet" aan en gaven hem on middellijk door aan het aardige meisje. Het meisje wilde juist een blozend bedankje stamelen, toen een oude jongejuffrouw in onze buurt precies hard genoeg fluisterde: „Hij is smoor verliefd op dat wicht!", waardoor het meisje natuurlijk zeer boos werd en zónder iets te zeggen, maar (ge lukkig) mèt de taart wegrende. Iets dergelijks kan U gebeuren, wanneer U m de bekrompen engte van een zaaltje het ongeluk hebt de gelukkige winnaar van de hoofdprijs te worden, maar zoiets is morgen op het Noordwjkse strand geheel uit gesloten. Wanneer de frisse zeewind de zwoegende schatgravers koelte zal toewuiven en eindelijk de grote kist met honderd Hollandse guldens aan de oppervlakte gebracht zal worden, dan zal niet de benauwende atmos- pheer van een besloten ruimte de fortuin-vinder de adem benemen, want in de vrije natuur zal hem het kapitaal ter hand gesteld worden. En de duizenden, die vanaf morgen middag half drie tot vijf uur zullen graven, zullen geen tijd hebben om jaloers te worden, want de 99 andere prijzen, die de Vincentianen van Leiden vannacht infhet Noordwijkse strand zullen begraven, zijn zo aan trekkelijk, dat men geen minuut voorbij zal laten gaan. HONGEREN ffOUKNAAL WAT IS VOLKSDANS? Als we wel eens muziek beluiste ren en daarbij de aard van de mu ziek beleven, is het velen vans ons een behoefte daar uiting aan te ge ven, door b.v. met de voet het rhyth- me te volgen, de melodie mee te neu riën etc. Waar deze behoefte zeer mense lijk is, mogen we Cecil Sharp dan ken, dat hij de dansen, die circa 300 jaar geleden uit deze spontaneïteit ontstonden, noteerde en daardoor ons bekend maakte met de uitwer king der bewegingsfiguren van -deze dansen. Waar dan blijkt, dat hierbij, door het combineren en variëren van diverse dansmogelijkheden, overeenkomend met de geaardheid van de muziek, een spel van de be wegingen wordt gemaakt, mogen we het begrijpelijk achten, dat wij, Nederlandse .jongeren, op een ge geven ogenblik deze dansen hebben overgenomen 1920). Dit overne men is te verklaren, daar we hier mee de gelegenheid kregen in een gemeenschap van jongens en meis jes onze bewegingsdrang, de gehele week in toom gehouden door afge paste burgerlijkheid, uit te vieren op een vrije, natuurlijke wijze. Dat deze manier van spelen aan de eis, ontspanning te zijn beantwoordt, mag blijken uit de prettige, onge dwongen sfeer, welke bij het uit voeren van deze volksdansen heerst. Ik weet wel, wilde ik het begrip volksdansen definiëren, dan had ik kunnen volstaan met te zeggen, dat dit de dans is, overgenomen van vroegere generaties, welke in ge nieenschap gepleegd moet worden. Echter waar het volksdansen naar mijn inzicht ook bovengenoemde eigenschappen bezit, meende ik deze vooral in dit artikel te moeten noe men. J. G* VERGADERING WEfcA KRING RIJNLAND De vergadering stond helemaal in het teken van de lustrumviering van het WKA in Zuidholland, die op Zaterdag 15 en Zondag 16 Augustus a.s. in Voorhout zal worden gehou den. Na een hartelijk openingswoord van de heer G. van Elburg, de voorzitter van de kring Rijnland, was 't woord aan de heer J. Coli, voorzitter van WKA in Zuidholland. Deze sprak een begeesterend woord tot alle aanwe zigen in verband met de lustrum viering in het komende week-end te Voorhout. Het doel is, om het ama teur toneel op een voornamer plan te brengen. Bij de oprichting voor 5 jaar was er wel het enthousiasme, zeer groot enthousiasme zelfs, maar zonder plan, en dat wreekte zich in de afgelopen jaren. Deze fout is, la ter hersteld en we zijn thans op de goede weg- Maar nu moet men ook die weg bewandelen en daarnaar streeft het WKA. De lustrumdagen zijn van grote opvoedkundige waar de. Spr. kon er niet genoeg bij de aanwezigen op aandringen om deze dagen bij te wonen. Verdere afbouw Stationswerken Goederenverkeer omhoog, overweg Rijnsburgerweg gaat verdwijnen De voltooiing van het spoorweg verkeer in Leiden is gisteren een nieuwe phase ingetreden. De spoor lijn LeidenUtrecht heeft gisteren nabij de overweg aan de Haagweg n.l. weeï" dubbsl spoor gekregen, één voor de hoge baan, één (de oude) voor het personenvervoer, dat nog laag blijft. Het goederenvervoer kan thans op de hoge baan geschieden, waar door nabij het station ruimte komt voor de verdere afbouw van de per rons. Donderdag zal de oude goede- renlijn nabij het station vervallen, waardoor verder gewerkt kan wor den aan het omhoogbrengen ook van personenvervoer Leiden-Utrecht. Men hoopt hiermede in October ge- Morgen is de grote dag aangebro- ree(j te 2jjn_ Door het feit, dat het goederen ken en morgen zullen de duizenden met een grote dosis avontuurzin op het Noordwijkse strand kunnen gra ven naar een verborgen fortuin. KRONUS. Leidse Universiteit BENOEMINGEN Bij K.B. zijn benoemd aan de rijksuniversiteit alhier: tot weten schappelijk hoofdambtenaar bij de pathologie dr. P. van Duijn, thans wetenschappelijk ambtenaar 1ste klasse; tot wetenschappelijk ambte naar 1ste klasse bij de inwendige geneeskunde 2 dr. A. A. H. Kasse- iiaar, thans wetenschappelijk amb tenaar; tot wetenschappelijk hoofd ambtenaar bij de pharmacie dr. J. B. Schute, thans wetenschappelijk ambtenaar 1ste klasse, en tot" weten schappelijk hoofdambtenaar bij de inwendige geneeskunde 2 dr. P. S. Blom, thans wetenschappelijk amb tenaar in tijdelijke dienst. Tijdelijk zijn benoemd: tot weten schappelijk ambtenaar bij de phar macologic E. L. Noach, thans assis tent. Tot wetenschappelijk ambtenaar lste klasse bij de anorganische che mie dr. W. L. Groeneveld, thans hoofdassistent, en tot wetenschap pelijk ambtenaar bij de archaeologie L. G. Leeuwenburg, thans assistent. Dr. P. A. Dietz overleden In Den Haag is overleden dr Paul A. Dietz, zenuwarts en oud-privaat docent in de parapsychologie aan de rijks universiteit hier ter stede. Hij bereikte de leeftijd van 74 jaar. Dr. Dietz, die op 19 October 1878 te Amsterdam werd geboren, deerde aan de universiteiten van Groningen en Leiden. In 1912 slaag de voor het doctoraal examen bio- pogie. Van 19071908 was hij als as sistent verbonden aan het instituut voor onderzoek der zee te Den Hel der. Van 19081909 was dr. Dietz le raar te Roermond. In 1912 was hij enkele maanden werkzaam in het Zoölogisch station te Napels. Ver volgens was dr Dietz assistent van prof. Vosmaer en privaat-docent in de systematische zoölogie aan de Leidse universiteit. Na een reis naar Indië, waar dr. Dietz als zoöloog werkte, ging hij in 1918 aan de Leidse universiteit ge neeskunde studeren. In 1924 slaagde hij voor het artsexamen. Dr. Dietz werkte toen enige tijd als assistent en later als conservator aan het ana tomisch laboratorium te Leiden. In 1924 werd hij assistent in de neuro logische psychiatrie. In 1925 vestigde dr. Dietz zich als zenuwarts in Den Plaag. In 1932 werd hij benoemd tot privaat-docent in de parapsychologie aan de Leidse universiteit. In 1928 richtte dr. Dietz het tijdschrift voor parapsyschologie op. Van zijn hand verschenen ver scheidene publicaties, waarvan wij noemen „Over de kaak- en kieuw- boogspieren der teleostei" (disserta tie 1912), „Telepathie en psycholo gie der menigte" (1931). Strijd om de parapsychologie (1932). Nieuwe Lof der zotheid, (1933). Mensch en Droom, studie over het droomleven (1935), Telepathie en helderziend heid (1936), Wereldzicht der para psychologie (1937) en Sterrenzaaisel van Brahma, 2e dr. (1946). verkeer thans omhoog gaat zal de enige lage lijn, die tussen het nieu we station en de perrons ligt, thans ook kunnen verdwijnen, warmede te vens de spoorwegbomen aan de Rijnsburgerweg-Stationsweg kunnen worden verwijderd. Een verande ring, welke door niemand betreurd zal worden. KWEKERSLEED EN DIEFJES VREUGD Een Leidse bloemenkweker had in het vooruitzicht van een grote keu ring en tentoonstelling van de Royal Horticultural Society te Londen zijn uiterste best gedaan om de Neder landse dahliacultuur aldaar nu eens prima te vertegenwoordigen. Gedurende de voorafgaande maan den en weken had hij de planten in haar ontwikkeling nauwkeurig ge observeerd, de mooiste en gaafste exemplaren voortdurend geselec teerd, temperatuur en vochtigheids graad bij wijze van sprei n dag en nacht gecontroleerd, kortom aan zijn materiaal alle zorgen en liefde ge wijd, welke een kweker, die van zijn vak houdt, aan zijn troetelkinderen pleegt te besteden. De tentoonstellingsdatum, 11 Aug. kwam in zicht en prachtig op tijd ontwikkelde de knop zich tot bloem. De toewijding van onze kweker werd ruimschoots beloond en zozeer was hij met de resultaten ingenomen, dat hij besloot de bloemen tijdens het transport aan niemand anders toe te vertrouwen, maar ze persoon lijk er- per vliegtuig naar de Britse hoofdstad over te brengen. Kunt u iets begrijpen van 's mans innige teleurstelling, toen hij Zon dagmorgen op zijn kwekerij aan de Rijnsburgerweg komende, moest constateren, dat ongenode gasten in de voorgaande nacht de allermooi ste exemplaren hadden weggesne den? Voor de dadei*s betekent het be zit van deze bloemen een maar zeer tijdelijke vreugde; voor de kweker een bittere ontgoocheling en zake lijke tegenslag. Mogelijk is deze diefstal het werk van kinderen, hoewel de zorgvuldi ge selectie van de allermooiste exem plaren zulks nauwelijks doet ver moeden. Hoe dan ook, er zijn wel eens ouders, die verzuimen te informeren naar de herkomst, wanneer hwn kin deren met een bosje bloemen thuis komen. Moge de bovenstaande ervaring van een kweker hen tot bezinning stemmen en hen ertoe brengen hun houding in dit opzicht te herzien. Dan heeft ook dit verlies weer tot winst geleid R.K. VACANTIEBEZIGHEDEN De over winnings wedstrijden van de verschillende competities worden deze week gespeeld. Het slagbal- tournooi van de jongens is reeds ge ëindigd. Jozef I heeft in totaal 134 pnt; Jo zef II 69; Petrus 67; Hartebrug 28; Leonardus was helaas niet in een wedstrijd uitgekomen. Jozef I heeft dus gewonnen. Laatste Berichten HET TREINVERKEER VAN EN NAAR FRANKRIJK. Evenals bij de staking van vorige week is ook nu de toestand wat be treft het treinverkeer van en naar Frankrijk zeer onoverzichtelijk. In strijd met de sombere geruchten is de Pullmantrein uit Parijs vanoch tend op tijd in ons land aangekomen. Daarentegen zou volgens ontvangen berichten de D-trein naar Parijs, die gisteravond om 20.10 uur uit Am sterdam vertrok vanochtend nog aan de Belgisch-Franse grens staan. De Nederlandse Spoorwegen laten de treinen normaal vertrekken, maar weten niets van de gang van zaken in Zuid-België. DE STAKINGEN IN FRANKRIJK. De vakbond van de mijnwerkers, aangesloten bij de onder communis tische leiding staande C.G.T., heeft een oproep tot een algemene staking voor het gehele land uitgegeven. Met particuliere bussen werden gestrande passagiers te Parijs van de Gare du Nord overgebracht naar centra in de provincie. Brievenbussen werden door mili tairen gelicht. In Parijs en vele an dere steden wordt al zes dagen lang geen post bezorgd. De regering heeft opnieuw perso neel, dat sleutelposities bekleedt, opgeroepen. In Parijs nam de poli tie vijf technici van de telefooncen trale in hechtenis, omdat zij een be vel niet hadden opgevolgd. TEGEN VOEDSELUITREIKING. De Oost-Duitse politie heeft een cordon van ruim zestig kilometer om Berlijn gelegd om te verhinderen, dat Oost-Duitsers in West-Berlijn voedselpakketten komen halen, aldus deelde de West-Berlijnse politie Dinsdag mee. De politie had het be richt vernomen van Oost-Duitse ooggetuigen. De gekazerneerde politie had, vol gens deze berichten, controleposten op alle kruispunten, op alle stations en aan de grens tussen Oost-Duits- land en West-Berlijn geplaatst Alle voetgangers, wielrijders, automobi listen en treinreizigers werden ge controleerd. Marktberichten ROTTERDAM, 11 Aug. Vee. Aanvoer totaal 3*173 4643) stuks: 525 vette koeien, 871 (137) gebruiksvee, 145 vette kalveren, 136 (100) gras- kalveren, 346 nuchtere kalveren, 225 varkens, 254 biggen, 131 paarden, 127 veulens, 274 schapen of lamme ren, 39 bokken of geiten. Notering: vette koeien 2.702.80, 2.54—2.68, 2.202.38 en vette kalveren f 2.60 —2.70, 2.50—2.60, 2.30—2.50 per kg., graskalveren 350300—200; nuchtere kalveren 645650, big gen 504640 per stuk, slacht- paarden 1.90, 1.80 en 1.70 per kg. levend gewicht; veulens f 425 350250, schapen 1009080, lammeren 8(J7060, kalf- en melk woeien 1050925825, varekoeien 725625—575, vaarzen 800725 pinken 525475375 per stuk. Vette koeien aanvoer iets gro ter, handel traag, prijzen als gisteren enige prima's boven notering; yette kalveren aanvoer als vorige week, handel redelijk, niet geheel prijshou dend, graskalveren aanvoer minder, handel lui, prijzen onveranderd; nuch tere kalveren aanvoer als vorige week, handel vlot, ruim prijshoudend; biggen aanvoer kleiner, handel kalm, prijzen stabiel, slachtpaarden aan voer even Korter, handel slepend, prijzen iets stijver; veulens aanvoer iets ruimer, handel levendig, prijs houdend; schapen en lammeren aan voer groter, handel traag, dalende prijzen; kalf- en melkkoeien aanvoer als vorige week, handel stroef, prij zen even minder; varekoeien aanvoer matig, handel flauw, prijzen onge wijzigd; vaarzen en pinken aanvoer gewoon, handel slepend, prijzen voor al niet hoger; t.b.c.-rij: aanvoer als vorige week, handel lui, prijzen met moeite te handhaven. BODEGRAVEN, 11 Aug. Kaas. Aanvoer: 179 partijen. Notering: le soort 2.102.19, 2e soort 2.03 2.09, extra 2.45 per kg. Handel kalm. VINKEVEEN, 10 Aug. Groente. Postelein 1325 cent, spinazie 13 25 cent, stambonen 34—49 cent, stok- princessebonen 3650 cent, snijbonen 51 cent.e pronkbonen 1216 cent, tomaten 2844 cent, waspeen 810 cent, andijvie 615 cent, rodekool 89 cent per kg., bloemkool 2062 cent, komkommers 818 cent, sla 412 cent en bleekselderij 2026 cent per stuk, peen 1920 cent per >s. ROELOFARENDSVEEN, 10 Aug. Groente. tomaten A 3738, idem B 3841 cent, idem C 3536 cent, idem CC 2025 cent, breekpeen 8- -9, aardappelen 1113, kropsla I 9.4016.10, groenekool f 67, snij bonen. I 23—36, idem II 20—25, stambonen 30—41, stokprinsessen 3747, pronkbonen 1216, Au gurken C 3739, idem klein D 34 36, idem D 21—22, idem E 7. idem GD 1618, per 100. TER AAR, 10 Augustus. Groente. Snijbonen 34.70, idem B 2 30, idem kas 4.60—5.10, stambo nen f 3.80—4.20, idem B 2.60—3.50, stokprinsessebonen 4.205.30, id. B 3.70S.00, witte pronkers 1.70 -2.20, idem E. f 1.201.40, spekbo- nen 1.902.70, alles per 10 kg., to maten A 2839 cent, idem B 3138 cent, idem C 2029 cent, idem CC -22 cent, idem bonken 2427 ct., andijvie 12—15 cent, idem B 5 cent, uien 916 cent, spinazie 1122 cent, rabarbe 5 cent, witte kool 9 cent, kroten 56 cent, groene kool 710 leent, aardappelen 611 cent, poste- NOORDEN W.V.-ritten van de Centrale Jeugd- training. Zaterdag jl. is de laat ste ronde verreden, de fietsers hadden prachtig weer, en er waren veel deel nemers. Over belangstelling hadden de renners niet te klagen en de mu ziek zorgde voor gezelligheid. De winnaar van de afd. race-fietsen was T. de Zwart uit Uithoorn, van de sportfietsen Jan Serné, Woerdense Verlaat. Hij lag drie lengtes voor al direct na de start en eindigde met drie minuten voorsprong (plm. 9 km) wat een pracht prestatie is. Van ge wone fietsen was Th. Pauw uit Mij drecht eerst en C. van de Velden de Hoef 2e, 3 was G. Neut Nieuw- koo, 4 Koos Baas Woerdense Verlaat, 5 J. Ravensbergen uit Musselkanaal. In het eindklassement zijn de vol gende kampioenen: Race-fietsen John Serné: Sportfietsen Jan Serné, ge wone fietsen Th. Pauw Mijdrecht en van het Woerdense Verlaat K. Baas zij zullen met de officiële opening van het sportterrein een medaille ontvangen. De Jeugd-C entral e kan tevreden ziin over dit succes. ROELOFARENDSVEEN Op 28 Augustus a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat zuster Regina (J. M. J.) aan de R.K. Meisjesschool te Roelofarendsveen kwam voor het geven van onderwijs in de naald vakken. In de loop der jaren heeft zuster Regina aan honderden meisjes de eerste beginselen van handwerken raaien enz. en de meer gevorderden 'n ruimere ontwikkeling in deze vak ken bijgebracht. Dat dit wel eens veel van haar geduld gevergd zal hebben, is te begrijpen, maar in haar latere leven zullen velen van de leerlingen als huismoeder met dankbaarheid aan dit onderwijs ge dacht hebben. Niet alleen voor het onderwijs heeft zuster Regina zich verdienstelijk gemaakt, maar heeft ook steeds voor het onderhoud van mis- en kerkgewaden gezorgd. Dat de leerlingen van zuster Regina haar niet gemakkelijk vergeten, zal bij dit jubibleum wel duidelijk wor den. Er heeft zich uit de oud-leer lingen een comité gevormd, dat de zer dagen iedereen in de gelegen heid zal stellen bij te dragen aan het cadeau voor de jubilerende zus ter. Voor zich zelf mag de zuster geen geschenken aanvaarden, maar het geld zal besteed worden voor verfraaiing van de kapel in het St. Jacobus-gesticht. Het zal zuster Regina, die volgend jaar haar gou den professiefeest hoopt te vieren, op 28 Aug. niet aan belangstelling ontbreken. Speeltuin begint voltooiïng te naderen Sinds jaren werd het in Roelof arendsveen als een groot gemis ge voeld, dat er geen goede speelgele- genheid was voor de jeugd. Stille straten is Roelofarendsveen niet rijk, en met het toenemende verkeer, vooral op de uren van bloe men- en groentenveiling, is het spe len op straat voor de kinderen dik wijls gevaarlijk. Voor de zomermaanden is reeds enkele jaren geleden belangrijke ver betering gekomen door de bouw van het zwembad te Oude Wetering. Dit is echter lang niet voldoende. Steeds worden er dan ook naar middelen gezocht, om de kinderen weer gele genheid tot spelen te geven. Thans nadert een belangrijke verbetering haar voltooiing n.l. de speeltuin. Toen de plannen hiertoe werden be sproken, zag men de noodzaak ter dege in, alleen de financiën vormden een groot probleem. Dat ook de plaatselijke Rijkspolitie van de nood zaak doordrongen was, bleek uit het feit, dat in het gevormde comité, de wachtmeester der Rijkspolitie, de heer J. A. M. Dalhuizen, zitting nam en zelfs het voorzitterschap op zich nam. Ook het gemeentebestuur van Alkemade liet zich niet onbetuigd en stelde een renteloos voorschot van 3.000 beschikbaar. Dezer dagen hebben wij eens een kijkje genomen in de speeltuin in wording, welke wordt ingericht op het terrein rechts tegenover de kerk Maria Presentatie. Behoudens enkele schommels, een zandbak e.d. is er nog niet veel te zien. Maar toch is er reeds een keu rig afgezet terrein, waar de jeugd zich heer en meester voelt Een ter rein met een doelmatig hekwerk om rasterd, bij de aanleg waarvan de vrijwillige brandweer o.l.v. gemeente architect en gemeente opzichter in twee avonden een prachtig staaltje van eensgezindheid lieten zien. Trou wens, de voorz. van de speeltuin stichting „Jeugd en Vreugd", de heer Dalhuizen, had nog meerdere plui men op de hoed van de Veense oude ren te steken. Door eigen inwoners waren de aanwezigen attributen ver vaardigd en men heeft plezier ge kregen in dit werk. In de komende winter zal er nog heel wat gemaakt worden. Voor eind Augustus zal de speeltuin nog belangrijk zijn uitge breid o.a. wippen en een klauternet. Gezien het. grote enthousiasme en belangstelling der jeugd voor deze speeltuin moet het een dankbare voldoening zijn hiervoor te mogen werken. lein 16 cent, zilveruien 2830 cent, idem groot 9—11 cent, sjalotten 18 cent alles per kg., stoofsla 50 cent per kist, sla 613 cent, bloemkool I 36 39 cent, idem II 1532 cent,, idem 3 814 cent. komkommers 814 ct., alles per stuk. boskroten 2 cent alles per bos. Augurken: fijn 95 cent, fijn- basterd 68 cent, basterd 38 cent, grof A 36 cent, grof 2229 cent, CD 18 cent. idem wit 11 cent, E 811 cent, alles per kg., suikerperen 9 cent, appelen 12 cent per kg. Over de belangstelling der ouders zeide de heer Dalhuizen thans geen Magen meer te hebben. Bijna allen in do parochie „Maria Presentatie" zijn thans donateur. Voor de inwoners in de andere pa rochie is deze speeltuin vanwege de afstand minder gunstig gelegen, maar er gaan reeds stemmen op, om ook in het meer zuidelijk gedeelte van Roelofarendsveen tot oprichting van een speeltuin te komen. Alhoe wel de speeltuin reeds in gebruik genomen is, heeft men de officiële opening nog enkele weken uitge steld, opdat het geheel dan meer af gewerkt zal zijn. ZOETERWOUDE ATHLETIEKTOURNOOI SJZ. Ook dit jaar mogen de jaarlijkse athletiekwedstrijden van SJZ weer uitstekend geslaagd worden genoemd. Onder ideale weersomstandigheden genoot het talrijk opgekomen publiek van de diverse nummers, die bijna alle zeer goed bezet waren. Hoogte punten van de middag? De 100 m. hardlopen heren, waarbij de gebr. Berg hun eerste plaatsen goed ver dedigden. Een zeer snelle 400 m., die een even onverwachte als fraaie overwinning opleverde voor de lange afstandloper G. Belt. De 1500 m. die zoals gewoonlijk werd gewonnen door G. Belt met als eeuwige tweede Th. Engel, die echter zijn grote rivaal dichter benaderde dan ooit te voren. Voorts de ongewone afstand 80 m. horden heren, die met een minimum verschil een overwinning opleverde voor P. v. d. Salm, en tenslotte het zeer druk bezette nummer 60 meter hardlopen adspiranten. Het programma werd geopend met de series 100 m. hardlopen heren. Hieruit plaatsten zich direct in de finale Ton Berg, Aad Berg en P. v. d. Salm. In de laatste serie ging Nico Schouten als eerste door de finish maar doordat hij in een verkeerde baan terecht was gekomen werd hij gediskwalificeerd en werd P. v. d. Salm winnaar. De nummers twee liepen een herkansing en hieruit plaatste C. Overdevest zich als vier de man in de finale. De finale bracht de overwinning verdiend aan Ton Berg voor zijn broer Aad, die hier mede van plaats verwisselde in ver gelijking met vorig jaar. Nadat Gijsbert Belt even opgeslo ten had gezeten tussen het groot aan tal deelnemers op de 400 meter maak te hij zich al spoedig los van het veld en won op fraaie wijze dit snel gelopen nummer. Had Gijsbert zich op dit nummer teveel gegeven? Op de later in de middag gelopen 1500 m. nam hij wel vanaf het begin de kop, maar kon zich toch niet, zoals dat meestal gaat, losmaken van het veld. Aanvankelijk nam H. Borsi de tweede plaats in, die echter halverwege de race door Th. Engel werd overgenomen. Na on geveer 1150 meter kwam er even licht tussen de beide lopers, maar met een krampachtige tussensprint dichtte Engel het gat. Ook H. Borst bleef bij, zodat bij het ingaan van de laatste ronde dit trio de kopgroep vormde. Toen versnelde Belt echter op een dusdanige wijze zijn tempo, dat eerst Borst en daarna Engel los moesten laten en Belt toch nog royaal won. Het slechtst bezette nummer van de middag de 80 m. junioren scheen een gemakkelijke overwinning te worden voor Een Klink; hij passeerde ook als eerste de finish, maar was in de verkeerde baan terecht geko men, zodat hij gediskwalificeerd werd en Jaap van Leeuwen winnaar werd. De 60 m. adspiranten daarentegen was het druksr bezette nummer van de middag. Er waren verschillende series voor nodig om de finalisten aan te v/ijzen, van wie G. Vlasveld zijn tegenstanders royaal de baas was. De estafettenummers brachten ook goede strijd. De 4 x 60 m. heren le verde een overwinning op voor de ploeg, waarin de sprintfavorieten de gebr. Berg, beiden startten. De 4 x 60 m. adsp. was voor de Weipoort. Spannend was ook de 80 m. hopden, in de finale gingen de drie finalisten practisch gelijk over de laatste horde, maar op het laatste rechte eind zag P. v. d. Salm nog kans zich naar vo ren te werken. De grootste verrassing van de mid dag was wel de nederlaag, die de ploeg van de LTJ leed bij het touwtrekken. De laatste jaren was dit nummer telkens een overwinning voor haai* geworden, maar Zondag zag zij haar zegetocht gestuit. De midddg werd besloten met het baldribbelen voor adsp. De overwin naar van de 60 m. hardlopen pikte ook de aan dit nummer verbonden medaille in. Na afloop reikte de voorzitter van SJZ de behaalde prijzen uit. Uitslagen: 100 m. heren: 1. Ton Berg, 2. Aad Berg; 3. P.. v. d. Salm, 4. C. Overde vest Pzn. 80 m. jun.: 1. Jaap van Leeuwen; 2. Jan van der Geest. 60 m. adsp.: 1. Gerard Vlasveld; 2. Piet Bos. 80 m. horden: 1. P. v. d. Salm, 2. Aad van Leeuwen, 3. Koos van Leeuwen. 400 m. heren: 1. G. Belt, 2. Aad van Leeuwen, 3. Koos van Leeuwen, 4. C. Onderwater. 15O0 m. heren: 1. G. Belt, 2 Th. Engel, 3. H. Borst, 4. C. Onderwater. 4 x 100 m.: 1. Ploeg B: (Aad en Ton Berg, N. Schouten en P. v. d. Salm); 2. Ploeg C: (Jac. Schrader, Joop van Rossum, Jac. de Jong en G. Pietersen). 4 x 60 m.: 1. Ploeg P. Bos; 2. Ploeg G. Vlasveld. Baldribbelen: 1. G. Vlasveld, 2. P. Bos. Touwtrekken: 1. Ploeg Jac. Schra der; 2. Ploeg N. Schouten; 3. Ploeg L. T. J.; 4. Ploeg Weipoort.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3