Jaarlijks rumoer om de Ijzerbedevaart Liberalen winnen in Canada weer Pastoor Looyaard van Oegstgeest te Lourdes tot ere-kanunnik benoemd De economische maatregelen in Frankrijk DINSDAG 11 AUGUSTUS 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Altijd. Vlamen tegen Walen Op 23 Augustus a.s. zal de jaar lijkse Ijzerbedevaart der Katholieke Vlamingen worden gehouden. Als vrijwel ieder jaar geeft deze gebeurtenis aanleiding tot felle pole mieken tussen de Nederlandstalige en Franstalige pers. De laatste heeft een aanval gericht op een zekere Adiel Debeukelaere, die tot de sprekers aan de IJzer zal behoren. Zij beschuldigde hem er van, als soldaat in de eerste wereldoorlog naar de Duitsers te zijn overgelo pen. Later kwamen verschillende bladen, waaronder de Katholieke „Libre Belgique", van deze beschul diging terug, omdat gebleken is, dat DeBeukelaere met de wapens in de hand door de Duitsers gevangen ge nomen was. In de verkiezingscampag ne van 1921 werd hij gearresteerd, doch een krijgsraad sprak hem vrij, waarna hij door het Vlaams Natio naal Verbond in de Senaat werd ge kozen. Een ander deel harer beschul diging, dat Debeukelaere pro-Duitse propaganda onder zijn medegevan genen zou hebben gemaakt, houdt de Franstalige pers staande. In haar voetspoor hebben de „Va- delandse Verenigingen" van Oosten de, die zich steeds tegen de Vlaam se Ijzerbedevaarten keren, de mi nister-president verzocht te bewer ken, dat Debeukelaere met spreek gestoelte aan de IJzer niet zal be treden. Naar de „Gazet van Antwerpen" thans verneemt, heeft de regering deze kwestie in haar kabinetsraad al thans informeel besproken. Minister president van Houtte verklaarde na afloop niet te zien, op welke grond Malenkofs waterstofbom „Naar mijn mening zijn de Sow- j et-Russische geleerden thans nog slechts theoretisch op de hoogte van de wijze, waarop een waterstofbom wordt vervaardigd", verklaarde Leo- nide Nikititsj Rontsjine, voormalig bevelhebber van het Rode Leger, die na de dood van Stalin naar het Wes ten is uitgeweken, Maandag op een persconferentie te Frankfort. Hij voegde hieraan toe dat, volgens te zijner kennis gekomen rapporten, de Sow jet-Russische atoombommen slechts een jaar kunneh worden be waard, waarna zij onbruikbaar zou den zijn geworden. Hij maakte in dit verband gewag van geruchten, dat de Sowjet-Unie over een reserve van honderd atoombommen zou be schikken. Rontsjine verklaarde voorts, dat het Russische volk psychologisch niet op" een oorlog is voorbereid. De Rus sische propaganda richt zich welis waar tegen de Verenigde Staten, doch zij berust niet op feiten. Dit in tegenstelling tot bijv. de propa ganda in de tweede wereldoorlog te gen Hitier. „Van dit zwakke punt in de Russische propaganda moet 't Westen gebruik maken", verklaarde hij. Rontsjine besloot met er op te wij zen, dat het Westen ook invloed kan uitoefenen op burgers en militairen der communnstische staten, door de organisaties van naar het buitenland uitgeweken Russen in te schakelen. De zuivering in Noord-Korea Volgens het communistische pers bureau „Nieuw China" zijn bij het proces tegen 12 hoge Noordkoreaan- se autoriteiten te Pjongjang bijzon- deheden aan het licht gekomen over een Amerikaanse plan om hoge Noordkoreaanse functionarissen om te kopen. Daarbij zijn de namen ge noemd van drie burgers van de V.S. Horace Underwood, „adviseur van het Amerikaanse leger te Seoel", Ro bert Robinson, ,.een legerofficier" en luitenant-generaal John Hodge,,, com mandant van het Amerikaanse leger in Korea". Zoals bekend zijn van de 12 be schuldigden er 10 ter dood veroor deeld en kregen twee gevangenis straffen. Zij zouden rapporten over omstandigheden in Noord-Korea, bij zonderheden over de uitrusting van het leger en vertrouwelijke inlich tingen inzake de communistische partij hebben verschaft. Dit alles in een poging om „met Amerikaanse hulp een kapitalistisch bewind te vestigen". Volgens Zuidkoreaansc kringen heeft dit zuiveringsproces te Pjong jang ten doel, de „nationalistische groepen uit te schakelen en het re" giem meer onder Russisch toezicht te brengen". Er zou reeds geruime tijd een strijd om de macht aan de gang zijn tussen de pro-Russische premier "*im Ilsoeng en zijn pro-Chinese ri- Kin Toenbong. men Debeukelaere zou kunnen ver bieden het woord te voeren. Hy her innerde, zo zegt het blad, „aan het schitterend gedrag van Debeuke laere tijdens de eerste wereldoorlog en zijn onberuispelijke houding tij dens de jongste bezetting". Een deel der Vlamingen, waarvan „De Standaard" zich tot woordvoer der maakt, wenst op de komende be devaart te demonstreren vóór de ver lening van amnestie aan een groot aantal dergenen, die veroordeeld zijn wegens hun houding tijdens de bezetting. Op grond daarvan eist de Franstalige pers, dat re geen leden van de regering aan de bedevaart zullen deelnemen De „Gazet van Antwerpen" meldt, dat vele Vlaamse ministers als particulieren wel zul len deelnemen. Minister van Houtte heeft volgens het blad daaromtrent verklaard, dat de aanwezigheid der ministers niet betekent, dat de re gering het eens is met de amnestie beweging. Men houde in het oog, zo zeide hy, dat het manifest over de amnestie niet is uitgegoan van het bedevaartsbestuur. Hugo Eckencr 85 jaar Dr. Hugo Eckener, de man die in 1924 de eerste vlucht met een lucht- scliip over de Atlantische Oceaan heeft gemaakt, is gisteren 85 jaar oud geworden. Hij is er zich van be wust dat het tijdperk van luchtsche pen voorbij is. „Het zou dwaas zijn om nu nog een nieuw luchtschip op stapel te zetten", zei hij. „Het zou zo iets zijn als een huifkar die het te gen een vrachtauto probeert op te nemen". De toekomst der luchtschepen scheen verzekerd toen er geregelde diensten over de Oceaan tussen Duits land en de Verenigde Staten werden gevlogen. Maar de ramp van 6 Mei 1937, toen de Hindenburg te Lake- hurst in brand vloog, haalde een streep door de rekening. De bouw van luchtschepen werd stopgezet. Een van de oorzaken van het mis lukken van het project was de wei gering van de Verenigde Staten om helium ter beschikking van de Duit sers te stellen. De Duitse luchtsche pen moesten daarom worden gevuld met een ander, brandbaar, gas, dat de ramp met de Hindenburg heeft veroorzaakt. De verkiezingen van Maandag De algemene verkiezingen, welke Maandag in Canada zijn gehouden, hebben voor de vijfde achtereenvol gende maal een overwinning opge leverd voor de liberale partij, die reeds sinds 1935 aan de macht is. Uit de eerste resultaten bleek reeds duidelijk, dat premier Luis St. Lau rent alleen al In het Oostelijke deel van het land genoeg zetels in het 265 afgevaardigden tellende Lagerhuis had gekregen om hem een ruime meerderheid te verzekeren. Zijn voornaamste tegenstander, de leider van de progressieve conserva tieven, George Drew, moest al spoe dig erkennen, dat zijn tweede poging om de conservatieven aan de macht te brengen was mislukt. Hij werd zelf herkozen, evenals premier St. Laurent. Bij de verkiezingen in 1949 had den de liberalen 190 van de 262 ze tels, die het Lagerhuis toen telde, gekregen, tegen de progressieve con servatieven 41, de socialisten 13, de „social credit"-partij 10, onafhanke lijke liberalen 3 en partijlozen 5 zetels. De verkiezingsleuze van alle op positiepartijen was: „Het is tijd voor een verandering", hetgeen de libera len beantwoordden met: „Het is Straks tweede voedselactie West-Berlijnse en West-Duitse ver tegenwoordigers zijn overeengeko men over 14 dagen een tweede voed selactie voor Oostduitsers te begin nen, 12 dagen nadat de huidige uit reiking gestaakt wordt. De meer dan twee millioen Oost-Berlijners en Oost-Duitsers, die van de eerste uit deling geprofiteerd hebben, mogen terugkomen. Men schatte, dat er gis teren 80 a 100.000 klanten uit de Sowjetzone aan de distributiecentra in West-Berlijn verschenen. Het verluidt, dat het Oostduitse leger schildwachten heeft uitgezet op alle eindstations van de spoorwe gen langs de Oost-West grens. Alle uitgaande en binnenkomende treinen werden gecontroleerd. Reizigers van de ondergrondse en bovengrondse spoorwegen werden gecontroleerd aan de Oost-West sectorgrens in Ber lijn. Voedselpakketten werden afge nomen en de namen van de eigenaars opgeschreven. De communisten hebben gisteren op twee uitdeelposten de uitreiking van in beslag genomen pakketten aan West-Berlijnse werklozen en ge- pensionneerden voortgezet. Er stond een lange rij mensen te wachten. Vrachtauto's reden af en aan om de voorraden aan te vullen. Luidspre kerauto's brachten marsmuziek ten gehore, terwijl communisten zich onder de wachtenden mengden om de gebruikelijke bakerpraatjes te verspreiden. Regen maken in de Negeb-woestijn Amerikaanse deskundigen hebben plannen gemaakt, om de Negeb- woestijn in het Zuiden van Israel ge schikter en beter bewoonbaar te ma ken door het kunstmatig opwekken van regen. Volgens inlichtingen van de zijde der Israëlische regering, wil men nog dit jaar met de uitvoering van het plan beginnen. Een overeenkomst te dien aanzien is gesloten tussen de Is raëlische regering en het Amerikaan se instituut voor aerologisch onder zoek. In September en October wil men in Israel posten inrichten en de no dige installaties in gereedheid bren gen voor het regenseizoen. Naar ver wachting zullen de werkzaamheden van het „regen maken" dan in No vember beginnen. nooit tijd voor een verandering van een toestand, die welvaart betekent". De stemming is rustig verlopen. Al leen uit Montreal werden incidenten gemeld. Hier werden zes personen aangehouden, omdat zij zouden heb ben gepoogd tweemaal te stemmen. Volgens de jongste uitslagen heb ben de liberalen 122 zetels gekregen, ter wijl zij in 28 districten een voor sprong hebben. De progressieve con servatieven hadden toen 29 zetels en de leiding in 15 kiesdistricten. Met man en muis vergaan Het zoeken, naar het Franse schip „Mouniqul" (236), dat met 120 personen aan boord wordt vermist op een reis van de Loyalty-eilanden naar Noumea (Nieuws Caledonië) is gestaakt. Men acht het zo goed als zeker, dat de „Mounique" met maai en muis is vergaan. Kolengebrek in T s j echo-Slo wakije „Rude Prawo", het orgaan van de Tsjechoslowaakse communistische partij, heeft in een hoofdartikel ver klaard. dat de Tsjechoslowaakse in dustrie wordt bedreigd door tekort aan steenkool en dat ook de voor ziening met huisbrand in de komen de winter gevaar loopt. Het blad legt er de nadruk op, dat niet slechts in de afgelopen twee jaar de steenko lenmijnen niet genoeg produceerden, doch dat de laatste tijd ook de pro ductie van de bruinkool minder is ge worden. ,,Rude Prawo" levert critiek op de maatregelen, die tot op heden zijn genomen om verbetering te brengen in de toestand en schrijft, dat deze maatregelen „zijn mislukt door ge brek aan discipline". Nederlandse 54e bedevaart ondervond bijna geen last of vertraging van Franse stakingen Hotels in Lourdes raakten overbevolkt De 500 Nederlandse zieken en pel grims van de 54e Nederlandse bede vaart naar Lourdes zijn Maandag dagavond op de vastgestelde tijd en zonder enige vertraging in Neder land teruggekeerd. Zij hebben weinig moeilijkheden ondervonden van de Franse stakingen in tegenstelling met de Italiaanse pelgrims, o.l.v. kardinaal Siri, aartsbisschop van Genua, wier trein een nacht lang op onthoud heeft gehad en die slechts met veel moeite een machinist kon den bewegen hen naar Lourdes te brengen. Een grote groep Ierse pelgrims kon niet na4r het vaderland terugkeren met het gevolg, dat op een bepaald moment tal van hotels in Lourdes voor een groot aantal pelgrims geen onderdak meer had. De 54e Nederlandse bedevaart droeg overigens een bijzonder karak ter doordat verscheidene Nederlan ders voor hun werk ten behoeve van het Maria Genade-oord werden on derscheiden. In een bijeenkomst van alle pries ters en het bedevaartbestuur heeft mgT. Huibers voorlezing gedaan van een brief van mgr. Theas, bisschop van Tarbes en Lourdes, waarbij pastoor J. J. C. M. Looyaard uit Oegst geest werd benoemd tot ere-kanun- nik van de Basiliek van Onze Lieve Vrouw van Lourdes. In dit schrijven bracht mgr. Theas zijn waardering en hoogachting tot uitdrukking voor het voortreffelijke werk van de Ne derlandse geestelijkheid, maar spe ciaal van ere-kanunnik Looyaard, die voor de 25e maal naar Lourdes is gekomen. Pastoor Looyaard is de derde priester van de Ned. bedevaart, die deze onderscheiding heeft ontvangen. De beide anderen zijn mgr. Ingen- dael, deken van Maastricht en pas toor G. Wiegerinck van Haaksber gen, aalmoezenier der zieken. Tege lijkertijd werden door mgr. Huibers aan kanunnik Looyaard het kost bare kruis, dat alle kanunniken van de „Notre Dame" te Lourdes dragen, en het kanunniksmanteltje overhan digd. Het ere-canonicaat van de basiliek te Lourdes werd ingesteld door paus Pius X bij bulle „E Lourdensi ba silica" van 5 Juli 1909, ter gelegen heid van het halve eeuwfeest der verschijningen. Het kruis, dat de ere-kanunniken dragen is van wit email met goud ingelegd en vertoont aan de voorzijde de beeltenis van O.L. Vrouw, aan de achterzijde die TERUGKEER VAN BOEREN NAAR OOST-DUITSLAND. Bijna 3.000 naar het Westen uitge weken Oost-Duitse boeren zijn na 11 Juni, de dag waarop de invoering van de „nieuwe koers" bekend werd gemaakt, naar Oost-Duitsland terug gekeerd, aldus een artikel van Scholz, de Oost-Duitse waarnemen de eerste minister, in „Neues Deutschland". De Oost-Duitse regering besloot op 6 Augustus tot oprichting van een landbouwkundige hogeschool, uit- breidirfg van de veeartsenijkundige faculteiten aan verscheidene univer siteiten en de stichting van vier in stellingen voor de opleiding van landbouwdeskundigen, aldus S.cholz. Ook zouden 50.000 stuks vee over boerenbedrijven worden verdeeld, die te weinig vee hebben. Andere boerenbedrijven krijgen crediet voor de aanschaffing van vee. West-Berlijnse ambtenaren van de vluchtelingen dienst hadden meege deeld, dat van November 1952 tot Februari 1953 15.000 boeren naar het westen zijn uitgeweken. De meeste boeren deelden mee, dat de toestand in Oost-Duitsland ondraaglijk was geworden. Nadat was bekend gemaakt, dat er een nieuwe politiek zou worden ingevoerd, was het aantal gevluchte boeren plotseling verminderd tot ongeveer een dozijn per dag aldus de ambtenaren van de vluchtelin- gendienst. Vele boeren, die nog in de West-Berlijnse vluchtelingen kampen zijn, hadden besloten terug terug te keren. OPNIEUW AARDBEVING BIJ GRIEKENLAND. Maandag werd gemeld, dat drie personen om hf leven waren geko men en vijftig gewond bij een aard beving, die Zondag op het eiland It- haka, nabij Cephalonia, 200 huizen verwoestte. Door de nieuwe aardbeving, die Zuiniger en meer efficiënt De Franse minister van financiën, Edgar Faure, heeft op een perscon ferentie medegedeeld, dat er nood zakelijk enige tijd zal moeten ver lopen, alvorens de bezuinigingen en hervormingen volledig effect zullen kunnen hebben. Later in deze maand zullen er nieuwe volgen. Het prin cipe, dat aan de maatregelen ten grondslag ligt, is tweevoudig. Ten eerste moet de staat zijn jaarlijkse uitgaven aanzienlijk verminderen, inclusief zijn militaire begroting en ten tweede moeten de diensten van de staat meer efficiënter worden. In de eerste plaats zal de regering voortgaan de huren te verhogen. Dit betekent, dat er een belangrijke vor dering gemaakt wordt in de richting van het herstel van economische hu ren, waardoor op de lange duur ook de productie van nieuwe huizen zal toenemen. In de tweede plaats heeft de regering een ernstige aanval ge daan op het oude privilege van beet worteltelers, dat de staat hun onbe perkte oogsten aankoopt tegen on economisch hoge prijzen. De aange kochte beetwortelen kunnen slechts in alcohol worden omgezet, waar voor geen afzet is te vinden. Dit jaar is de regering nog verplicht onge veer 5.374.000 hectoliter aan te ko pen, het volgend jaar zal deze hoe veelheid verminderen tot ruim 1 millioen hectoliter en omstreeks 1958 zal zij nog slechts een half millioen bedragen. Volgens Faure zullen ira de derde plaats krachtige maatrege len worden genomen ter voorkoming van het door kunstmatige middelen handhaven van hoge prijzen. De hui dige besluiten houden echter niets in omtrent de buitengewoon hoge dis- tributiekosten, het te grote aantal winkels en de discriminerende be lastingheffing voor bepaalde grote detailzaken, in vergelijking met die voor kleine winkels. Omtrent de pen sioenrechten van ambtenaren deelde Faure mede, dat de regering in de pensioenrechten geen andere wijzi gingen heeft aangebracht dan het aanbieden van een hoger maximum pensioen aan hen, die er in toestem men twee jaren langer te werken. Faure maakte het echter duidelijk, dat dezelfde leeftijdsgrens voor de genationaliseerde industrieën zal gel den. Na de oorlog heeft elke indus trie haar eigen stelsel ingevoerd, dat vaak veel gunstiger was dan dat, geldend voor gewone regerings ambtenaren. Het ongeluk met de K.L.M. bus Meldde Reuter, dat bij het onge val met een KLM-bus te Calcutta dertien passagiers waren gewond, thans heeft de KLM van haar ver tegenwoordiger te Calcutta bericht gekregen, dat niemand van de inzit tenden gewond is. Deze inzittenden waren passagiers van het emigran ten-vliegtuig dat op 3 Augustus van Schiphol was vertrokken. Het vlieg tuig had 24 uur vertraging de achterstand is inmiddels ingehaald. Het vliegtuig is op de vastgestelde tijd in Sydney aangekomen. krachtiger was dan die van Zondag, zou de hoofdstad van Cephalonia, Argostoli, ernstig zijn getroffen, evenals de stad Sami. Tot op heden is bekend, dat drie personen om het leven zijn gekomen. Ook het eiland Ithaka en de. stad Patras op het schiereiland Pelopon nesus werden getroffen. Ook op het eiland Zante en in dor pen langs de westkust van de Pelo ponnesus werden huizen beschadigd. De kapitein van een Grieks schip heeft geseind, dat het stadje Sami op Cephalonia voor de helft ver woest is en hulp nodig heeft. De inwoners van Ithaka en Zante verkeren in een paniekstemming en leven in tenten. Het totaal daklozen zou ongeveer 3.000 bedragen. De seismografen van het K.N.M.I. tekenden hedenochtend om zes mi nuten over half vijf een zeer sterke aardbeving op, waarvan de oor sprong vermoedelijk dezelfde is als van de beving, die Zondagochtend irf Griekenland schade veroorzaakte. Onverhoedse windhoos Een wervelstorm, die onverhoeds over het strand van Westcliffe na bij Southend, raasde, heeft gisteren paniek gezaaid onder de vele bad gasten, die vredig van de zon lagen te genieten. Slechts één minuut duurde de storm, maar op het strand was een ravage aangericht. Badgasten lagen schreeuwend in het zand, terwijl kledingstukken en badstoelen in al le richtingen waren verspreid. Men sen, die op dat ogenblik in zee wa ren, beleefden benauwde ogenblik ken, daar de storm hen onverhoeds onderdompelde. Een badgast kreeg zelfs een on vrijwillig bad, hetgeen haar bijna het leven had gekost. Zij werd met bad stoel en al opgenomen en de zee in- geslingerd. Zij kon ternauwernood worden gered en bleek ernstig te zijn gewond. Het meest vreemde van alles was, dat er geen wolkje aan de lucht viel te bespreuren. Het enige wat men hoorde, was een luide klap en daarna zag men een waterzuil van meer dan 15 meter hoogte. VONNISSEN IN OPLICHTINGS AFFAIRE BIJ MARINEWERF DEN HELDER De rechtbank te Alkmaar heeft de kolenhandelaar D. B. uit Den Helder terzake van oplichting van het rijk voor een bedrag van 5.000 gulden het geven van steekpenningen aan een ambtenaar van de marinewerf in Den Helder, conform de eis ver oordeeld tot 12 maanden, waarvan zes voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar en onder toezicht- stelling van de protestants christelij ke reclasseringsvereniging De stoker S. B., ambtenaar van de marinewerf en belast met de controle op de ko- lenleveranties, werd wegens het aan nemen van. giften van de kolenhan delaar en diefstal van enkele voor werpen uit het arsenaal van de ma rinewerf, veroordeeld tot 2 jaar ge- vangenistraf met aftrek. Tegen hem was 2 1/2 jaar geëist. Zijn echtgeno te, die maandelijks de giften van de kolenhandelaar in ontvangst nam, en tegen wie acht maanden was geëist, werd tot zes maanden veroordeeld. Een vriendin van deze vrouw, die goederen, welke de stoker had ge stolen, in bewaring had genomen, werd veroordeeeld tot een boete van 100 gulden subsidiair 30 dagen. De loodgieter H. T., die eveneens heling ten laste was gelegd werd hiervan vrijgesproken. van Pius X. Het wordt gedragen aan een lichtblauw koord met op de rug zijde drie kwasten. Het kanunniken schoudermanteltje of mosetta is zwart met paars afgezet. Aan het ere-canonicaat is de juris dictie tijdens het verblijf te Lourdes verbonden. De Nederlandse pelgrims en zieken hebben met grote erkentelijkheid van deze benoeming kennis genomen, ge zien ook de grote sympathie, die pastoor Looyaard onder de pelgrims geniet. Tijdens deze pelgrimage zijn nog twee Nederlanders in Lourdes onder scheiden. Mevr. VeegerUitte waal uit Nijmegen en mr. E. baron Speyart van Woerden, proc. generaal van de rechtbank te 's Hertogenbosch moch ten de zilveren medaille van Hos- pitalité in ontvangst nemen. In de nacht van Vrijdag op Zater dag hebben de Ned. pelgrims een nachtelijke aanbidding in de basiliek van Lourdes gehouden, die geleid werd door de pasbenoemde kanunnik, waarna door mgr. Huibers een pon tificale H. Mis werd opgedragen. Zaterdag hadden de Nederlanders de leiding van de Sacraments- en Lichtprocessie, tijdens welke omgang door mgr. Huibers het Allerheiligste werd gedragen. KATWIJK Ko-plu-ko. De konijnen- en pluimveevereniging hield in de zaal Haasnoot een tafelkeuring, waarvoor 98 dieren en 7 nesten waren aange voerd. De keuring berustte bij de heer J. Westhoek te Wassenaar. De dieren werden getest op de waarde voor het komende tentoonstellings seizoen. De uitslag was: Klasse I, beste dieren: 1. J. Schadde van Doorn. Grote rassen: L. A. Kreft. Kortharige rassen: L. Parlevliet. Te keningrassen: P. van Went. Ilde kl. De beste L. A. Kreft. Grote rassen J. van Rootselaar. Midden rassen A. J. H. den Hollander. Kleine rassen: L. A. Kreft. Kortharige rassen: L. A. Parlevliet. Tekening rassen C. Barn- hoorn. Klasse in 1. P. Hommel. 2. L. A. Kreft. Strandfeesten. Gisteravond wer den strandfeesten georganiseerd door V.V.V., ingezet met een Openlucht filmvoorstelling aan de Zuid Boule vard. Er was grote belangstelling voor. Dinsdag en Woensdag worden deze strandfeesten, voornamelijk tot aangenaam vermaak van de badgas ten, voortgezet met een reeks volks spelen, lampionoptocht, muziek en tot slot groot vuurwerk. NOORD WIJK KON. ONDERSCHEIDING VOOR L. P. v. d. WEIJDEN. Op hartelijke wijze is hedenmorgen de heer L. P. v. d. Weijden, die vandaag zijn gouden ambtsjubileum herdacht in dienst bij de familie D. Wassenaar J. Zn. gehuldigd in bijzijn van zijn werkgevers en familiegeno ten. Bij deze gelegenheid werd hem 't diplom'a van de Hollandse Maat schappij van de Landbouw uitgereikt, terwijl te kwart over twaalf burge meester C. F. W. van Berckel ten huize van de gouden jubilaris de Koninklijke onderscheiding, de Ere medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, persoonlijk kwam uitreiken. VALKENBURG Aanbesteding. Uitslag van de gehouden aanbesteding voor het ma ken van een duikerbrug van gewa pend beton over de Wassenaarse Wa tering te Valkenburg Z.-H. G. N. Spindler, R'dam 99.850,—; Bron en Visser, Voorburg, 99.000.J. van Noort, Benthuizen, 96.000.V. de Vries, Haarlem, 95.000,N. V. Priori, Wassenaar 83.800,Fa. H. E. van Deest, Gouda, 83.600,C. J. Kiebert, Sassenheim, 79.600, W. Hennipman, Leiderdorp 77.065. DE ZILK De nieuwe huisgenoot. De heer V., wonende aan de Heereweg had op voordelige wijze een mooie bou vier gekocht. De hond werd in de ren gedaan. Tijdens het bewonderen van de nieuwe huisgenoot liet iemand de ren open. De hond viel terstond zijn baas aan, die zodanig werd toegeta keld, dat de dokter moest helpen. De bouvier werd terstond afgemaakt. NOORD WIJKERHOUT Mutaties Rijkspolitie. De wacht meester le klasse der Rijkspolitie, de heer Th. Louw, is met ingang van 12 Aug. a.s. overgeplaatst naar Maas- niel (L.). Terug uit Indonesië. De ma troos W. Taskin is op terugreis uit Indonesië met het m.s. „Willem Ruys". De vermoedelijke aankomst te Rotterdam is 12 Aug. ZOETERMEER Voor het door de „Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf" te 's Gra- venhage afgenomen examen timme ren. slaagden de heren Adr. Vis en C. J. Veldhuizen. Bij de uitreiking der diploma's werd aan C. J. Veldhuizen tevens voor zijn prestatie de eerste prijs toegekend. Verzakt. De groentenexpediteur S. uit Hazerswoude kwam met een geladen auto over de Stationsstraat. Hij reed over een pas aangevulde sleuf van de riolering met het ge volg, dat de wagen verzakte, Met een takelwagen werd de auto weer op de straat gebracht.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2