Water- en vuurneringen van groot formaat DOSR won de finale van LD W S-voetbaltournooi MAANDAG 10 AUGUSTUS 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 DWS geklopt met 3-1 De wedstrijd voor de finale van de seriewedstrijden van LDWS is Za terdag voor een zeer talrijk publiek op het DOSR-terrein in Roelof- arendsveen gespeeld geworden. De uitslag doet vermoeden, dat DOSR deze wedstrijd cadeau heeft gekregen, maar niets is minder waar! Hoewel DWS met een zeer sterke combinatie was uitgekomen met spe lers uit het eerste elftal zoals Voor hof, Steinbeck en Serlijn, konden zij toch niet het juiste antwoord vinden op het enthousiaste en pittige spel van de Veenders. Direct na de aftrap gaf DWS de toon aan en werd er in een hoog tempo begonnen. Hoewel de DOSR- verdedigers al meteen op volle toe ren moesten gaan draaien, ging hun dit goed af, mede door het korte samenspel van de Amsterdammers. Dit was een kolfje naar de hand, of liever gezegd, naar de voet van de DOSR-verdedigers, die steeds weer de DWS-ers de pas wisten af te snij den of in letterlijke zin de voet dwars te zetten. Steeds weer kwa men de DWS-ers voor het vijande lijk doel, maar doelpunten bleven uit, hoewel iedereen elk ogenblik 'n Amsterdams doelpunt verwachtte. Het kwam echter anders uit, want want bij één van de gevaarlijke uit vallen van DOSR werd er een cor ner geforceerd en door de rechtsbui ten van DOSR, C. van Amsterdam, genomen. Met een „vieze punter" plaatste hij niet alleen de bal hoog voor het doel maar er tevens ook in, tot wanhoop der Amsterdammers (10). Dit was 5 min. voor de rust en hoewel DWS alles op alles zette, het mocht niet baten en DOSR kon met een 10 voorsprong rustig thee gaan drinken. Direct na de thee gaf DWS weer een fel aanvallend spel te zien, doch uit een afgeslagen aanval nam de buitengewoon goed spelende rechter vleugel van DOSR de bal in bezit en werd de Amsterdamse keeper met DE SCHEIDSRECHTERS VERGADERDEN. Zondag heeft de Centrale Orga nisatie van Voetbalscheidsrechters in hotel Noord Brabant te Utrecht haar jaarvergadering gehouden on der voorzitterschap van de heer K. L. van der Meer. Deze heette in zijn openingswoord onder meer de heer F. J. van Veen uit Amsterdam wel kom, die de vergadering bijwoonde als vertegenwoordiger van de KNVB. De voorzitter hoopte, dat de goede verstandhouding tussen de KNVB en de COVS, die in het afge lopen jaar zulke goede resultaten had opgeleverd, ook in de toekomst zou blijven. Het voorstel van de COVS om m het komende seizoen als proefne ming, bij de eerste klas wedstrijden neutrale grensrechters aan te stel len, is door de KNVB gunstig ont vangen. Of het echter reeds in het nieuwe seizoen mogelijk zal zijn deze proef te nemen, was nog. niet Door een te geringe belangstel ling voor het scheidsrechtersinter- naat te Lunteren, is dit internaat 1 Augustus niet geopend, zoals de be doeling was geweest. De periodiek aftredende bestuursleden werden allen herkozen. In de plaats van de secretaris de heer W. F. Jansen (Den Haag), die door verandering van werkkring zijn functie moest neer leggen, werd de heer G. G. J. van Riemer (Den Haag) gekozen. Het voorstel van de afdeling Zaanstreek om voor de COVS een collectieve ongevallenverzekering te sluiten stuitte op te .veel bezwaren om te worden aangenomen. De heer F. J. van Veen sprak de vergadering toe namens de scheids- rechterscommissie van de KNVB. Hij sprak de hoop uit, dat de bond nog voor het nieuwe seizoen tot een be sluit zou komen betreffende het aanstellen van neutrale grensrech ters. Het ligt in de bedoeling dit als proefneming het eerste jaar alleen voor de eerste klas wedstrijden toe te passen, in< weerwil van de bezwa ren van de zijde van de vereniging van eerste klassers. De COVS is een organisatie, die de KNVB, niet zou willen en kunnen missen, zo besloot de heer Van Veen zijn toespraak. een fel schot van linksbuiten Van Amsterdam op de proef gesteld. Deze kon de bal niet onder controle krij gen waarna Van Waasdorp de terug springende bal met een hard, diago naal schot in het verlaten doel plaatste (20). En daar bleef het niet bij want een kwartier later wist nog maals Waasdorp de Amsterdamse keeper te passeren en daarmede de stand op 30 te brengen. Dit was te veel voor de DWS-ers en lange tijd heeft DOSR met de rug tegen de muur moeten vechten om niet onder te gaan, maar de DWS-ers konden slechts door Voorhof de eer redden (31), want enkele minuten later floot scheidsrechter Maaskant het einde van een prettige en sportieve wedstrijd, die door hem prima geleid was geworden. Na afloop vond de prijsuitreiking plaats in het clubcafé van DOSR, waar door voorzitter Huner de prach tige wisselbeker aan de aanvoerder van DOSR werd overhandigd, terwijl hij hem en zijn elftal feliciteerde met bereikte resultaat. Hij sprak daarbij tevens de wens uit, dat DOSR in de a.s. competitie eveneens de hoogste plaats mocht bereiken, wat, gezien het homogene elftal het welk DOSR nu heeft en dat daarbij van een goede spelopvatting blijk geeft, niet tot de onmogelijkheden behoeft te behoren. DWS mocht de tweede prijs in ont vangst nemen waarbij de aanvoerder van DWS de opmerking maakte dat DOSR nu wel de beker had gewon nen, maar deze volgend jaar zeker aan DWS zou moeten afstaan. Zij wisten nu, dat er ook buiten Am sterdam nog goede voetballers wa ren. Deze uitdaging en tevens com pliment aan het adres van DOSR ging natuurlijk gepaard met daveren de kreten van "afkeuring en bijval door de diverse spelers. Hierna dankte voorzitter Huner allen, die medegewerkt hadden om deze wedstrijden weer te doen slagen en voor LDWS weer een succes mochten worden, mede dank zij het sportieve gebaar van DOSR en DWS om de finale op het DOSR-terrein te willen spelen. "Hij gaf toen het woord aan de mu ziek, onder welks vrolijke tonen nog enige tijd gezellig doorgebracht werd. Engeland kan weer gokken De wedstrijden voor de Schotse League zijn Zaterdag weer begon nen en de ontmoetingen voor de En gelse competitie vangen Zaterdag 15 Augustus aan. Evenals het vorig seizoen rekent men erop, dat 1 millioen toeschou wers de leaguewedstrijden elke week zullen bezoeken, maar het aan tal personen, dat elke week een „gokje" waagt, is veel groter en wordt op 7 millioen geschat. Zij bren gen 20.000.000 wekelijks in en de staat ontvangt daarvan aan belastin gen, porti enz. een vijfde gedeelte, dus niet minder dan vijf millioen gulden. In 1950 is er een gelukkige man geweest, die op een goede dag meer dan 1 millioen gulden in een pool verdiende. Het vorig seizoen is de maximaal uit de keren prijs ver laagd tot 750.000 gulden. Niettemin is er nog iemand geweest, die deze prijs veroverde plus 340 duizend.gul den op dezelfde Zaterdag door te vens te spelen, natuurlijk met de zelfde goede uitslagen, in enkele an dere pools. Alle resultaten had hij correct ingevuld en zodoende kon hij meer dan een millioen gulden in zijn zak steken. Wiskundigen zijn van oordeel, dat de kans om alle uitsla gen van te voren goed in te vullen, kan worden geschat op 1 tegen 1700 millioen. Hoe zij aan deze cijfers zijn gekomen, is verder niet bekend, maar een feit blijft het, dat dat ene mannetje alle resultaten toch maar goed had voorspeld. NED. UNIVERSITAIRE PLOEG VERLOOR VAN SPANJE. In het kader van de internationale universitaire wedstrijden, welke in Duitsland worden gehouden, verloor de Nederlandse universitaire voet balploeg te Coesfeld (Westfalen) met 20 vani die van Spanje. De wed strijd werd bijgewoond door 4000 toeschouwers. INTERNATIONAAL STUDENTEN SPORTFESTIVAL GEOPEND Te Dortmund werd door professor Walter Hallstein, die het departe ment van buitenlandse zaken van West-Duitsland vertegenwoordigde, het derde internationale studenten sportfestival, dat voor de eerste keer Duitsland wordt gehouden, ge opend. Ongeveer 1000 studenten uit 21 landen zullen tegen elkaar uit komen in athletiek-, zwem-, voetbal-, basketball-, tennis-, scherm- en wa terpolo wedstrijden. Het gehele pro gramma zal in 18 dagen worden af gewerkt. Toen de landen het -grote stadion binnenkwamen werden zij door de ruim 25.000 toeschouwers met een donderend applaus begroet. Luxemburg, dat in 1952 het festival had georganiseerd, liep voorop, ge volgd door Egypte, Argentinië, België, Brazilië, de Goudkust, Gróot-Brit- tannië, Nederland, Iran, Italië, Ja pan, Jamaica, Zuid-Slavië, Nieuw- Zeeland, Nigeria Oostenrijk, Porto Rico, Saarland, Spanje en Zwitser- AANVANG COMPETITIE AFD. GOUDA. In de afd. Gouda van de KNVB zal voor zover het de Zondag-elftallen betreft, op 6 Sept. met de nieuwe competitie worden aangevangen; de Zaterdagelftallen komen 16 Sept. in het veld, de Junior en-wedstrijden vangen 5 Sept. aan. XERXES—LA GANTOISE 1—1. Te Sas van Gent werd een voet balwedstrijd gespeeld tussen di Rotterdamse club Xerxes en L; Gantoise uit Gent. De uitslag was 11. Bij rust had de Belgische club een 10 voorsprong. Ongeveer 2500 toeschouwers woonden de wed strijd bij. PAARDENSPORT De courses te Duindigt Prachtige paardensport werd gisteren op Duindigt te zien gegeven. Mooi weer en spannende races, vooral in de strijd om de Grote Prijs voor 3-jarige vol bloeds. De uitslagen luiden: Goudsterprijs: 1. Peter Snel (A. Th. Knijnenburg) 3.06 (1.29.4); 2. Quick Hanover; 3. Reine d'Aster. Toto: w. ƒ6.50, pl. ƒ1.40, ƒ1.10, ƒ1.20; koppel 11.10, covercal 6.60. Flambeau-prijs: 1. Querie (F. J. Arz- bach) 3.03 (1.27.1); 2. Quadrupes; 3. Ria Olivier. Toto: w. 13.20, pl. 3.40, ƒ1.50, ƒ2.gekoppeld ƒ5, covercal 2.70. Etampus-prijs: 1. Pauline (K. Kra mer) 2.50.6 (1.25.3); 2. Pretty Boy; 3. Playsier Toto: w. 2.10, pl. 1.40, ƒ1.60, ƒ5; gekoppeld ƒ4.30, covercal 4.90. Emma Harvester-prtjs: 1. Petulance K (F. A. Bosveld) 3.01.9 (1.24.8); 2. O Bonni; 3. Oviedo A. Toto: w. ƒ2.40, pl. ƒ1.70. ƒ4.30; gekoppeld ƒ20.30; cover cal 10. Lohengrinprys: 1. Melisse (A. A. M. Pije) 1.28.6; 2. Invicta; 3. Brioso Toto: w. ƒ3.80; pl. ƒ1.50, ƒ1.70, ƒ2.30; ge koppeld ƒ5.50; covercal ƒ6. Mercuriusprijs: 1. Morina (G. W. Groos) 2.00.2; 2. Taxiol; 3. Marlotta. Toto: w. ƒ5.10; pl. ƒ1.50, ƒ1.20, ƒ1.80; gekoppeld ƒ11.10; covercal ƒ5.90. Grote Prijs der 3-jarigen: 1. Christi na (A. A. M. Pije) 2.45.4; 2. Rendez vous; 3. Pistache. Toto: w. ƒ1.70 (stal); pl. ƒ1.90, ƒ1.30; gekoppeld ƒ8.70; co vercal ƒ2.60. Prima Donna-prijs: 1. Britoly (F. Del- brassinne) 2.13; 2. Aquavit; 3. Gitana. Toto: w. ƒ1.90; pl. ƒ1.10, ƒ1.10; gekop peld ƒ2.10; covercal ƒ2.10. Totale omzet: 61.646,50. Draverijen te Mereveld Mereveld beleefde eveneens sensatie op de laatste course, aangezien Over Again met M. Rozema als berijder in slaagde het mijlrecord van de baan omlaag te halen. De uitslagen luiden: De Biltprys (2140 m.): 1. Roek (W. H. Geersen) 1.33.5; 2. Roulette Hanover (J. H. Klarenbeek) 1.34.1; 3. Quickness (W. Leeuwenkamp) 1.31.7. Toto: w. 1.70; pl. ƒ1.40, ƒ2.20, ƒ3.80; gekoppeld ƒ23.80; covercal ƒ48.30. Amersfoortprys (2240 m.): 1. New Spencer (R. Bosma) 1.24.8; 2. Ms Heny (W. Brouwer) 1.26; 3. Junoschka (G. v. d. Wal) 1.24.7. Toto: w. ƒ2.80; pl. ƒ1.50, ƒ1.30; gek ƒ4.60; cov. ƒ3.20. Driebergenprijs (2200 m.): 1. Que- relle Spencer (N. Oosting) 1.28.5; 2. Quite Heny (W. B. van Overeem) 1869 Was inderdaad een historisch jaar. Het Suez-kanaal was voltooid. Daar lag dan het watermonster, als een slang, die zich had voortgewoeld en ten slotte vol trots de kop stak in een nooit gekende zee. Er werd gefeest door Frankrijk en Engeland. Het dorre zand had nog nimmer zulk een festijn aanschouwd en de zwoele luchten echoden voort de klanken van het meesterwerk van Verdi, de Aïda genaamd, dat de lof bezong van Aïda, de geliefkoosde slavin van de Egyptische Pacha. die waarschijnlijk ook wel het honora rium aan de meester zal hebben be taald. De wereldscheepvaart ver plaatste zich plotseling naar het ka naal en het beeld van De Lesseps kreeg een plaats op de pier. Na 80 jaar neemt hij nog steeds dezelfde plaats in, ongetwijfeld als een waar dige entree voor elk voorbijgaand schip. Langs het kanaal ontstonden en kele bedrijven, die zeer spoedig ste den deden verrijzen. Allereerst ligt daar Port Said: Op straat worden we omsingeld door een ijzeren muur van schorriemorriemannen, die leu ren met vreemde postzegels, ansich ten, „turkish delight", (een Turkse suikerlekkernij), Egyptische sigaret- en, topees (tropische helmen), tan denborstels, tasjes van echte? kro- kodillenhuid, dadels en vijgen, die geconfeit zijn met suiker, havenstof en vuil van duimende vingers, Egyp tische kleedjes (made in Germany). Elke afwijzing betekent een nieuwe aanprijzing en elke afkeuring is een uitdaging tot een Egyptische oorlog. Sommige der lezers en natuurlijk onze jongens, die ons Indië bezoch ten, zullen ook Gollie wel kennen, die daar rondzwerft in zijn lange, fladderende, eertijds witte mantel. Hij is de alom bekende goochelaar en zijn arendsogen hebben ons her kend als Hollanders. Daar is hij: „Ha, koningin Wilhelmina, allemach tig mooi, allemachtig goed mens Kijken niet kopen, en een tiental piepkuikens tippelt al uit zijn mou wenallemachtig sterk! Het zijn daar allen vlugge, slimme, sluwe en uitgeslapen schutters. Het is de ver zamelplaats van allerlei twijfelach tige elementen uit het nabije Oos ten, de uitgang van de grote riolen van Azië en Zuid- Europa. Te mid den van dat geroezemoes van ven ters en derdeklas-bars, als b.v. het Toetankhamen-restaurant rijst op het „paleis" van de Duitse jood Si mon Artz, een modern warenhuis, waar de Eurepeaan zich van alles kan aanschaffen voor cadeautjes en vade mecums voor de reis. Djebouti A propos, wist u, dat hier ook de Aartsbisschop desideert van de „ka naalzone", d.i. het diocees van het Suez-kanaal-gebied? Hü is een Franse Franciscaan, die mij in ge zelschap van Mgr. Sauer, Abt-Aarts bisschop van Gensan (Korea) heel hoffelijk inviteerde voor een lunch, en waar we aanzaten in een zeer cosmopolitisch gezelschap van drie Fransen, een Beier, een Ier, een En gelsman en een Hollandse priester, terwijl de tafelboys bestonden uit een Kopt, een Egyptenaar en een Griekse kok. Het was een koud maal a la francaise, maar met warme ka tholieke hartelijkheid. 1.27.2; 3. Paul (R. van Wieringen) 1.30.3. Toto: w. ƒ3.70; pl. ƒ1.30, ƒ1.70, ƒ3.40; gek. ƒ9.50; cov. 7.20. Zeistprüs (1240 m.): 1. Sir Spencer <W. H. Geersen) 1.30.3; 2. Sita (W. LeLeuwenkamp) 1.31.4; 3. Sorento (N. J. Bloemsaat) 1.33.5. Toto: w. ƒ1.40; pl. ƒ1.10, ƒ1.40; gek. ƒ2.90; cov. ƒ2.40. Mereveld's myirecordprys (1620 m.): 1. Over Again (M. Rozema) 1.21.3; 2. Nike van Hollo (N. Oostiuf) 1.22.8, dead heat 3. Mary Reynolds (A. N. Vijn) 1.23.2 en Stuermann (W. H. Geer sen) 1.21.9. Toto: w. ƒ3.80; pl. ƒ1.10, ƒ1.20, ƒ1.20, ƒ1.10; gek. ƒ7.50; cov. 3.40. Idem tweede heat: 1. Nike van Hollo (N. Oosting) 1.23; 2. Over Again (M. Rozema) 1.21.8; 3. Stuermann (W. H. Geersen) 1.21.9. Toto: w. 3.70; pl. ƒ1.30, ƒ1.30; gek. ƒ3.20; cov. ƒ3.90. Utrechtprys (2600 m.): 1. Lee Ax worthy (W. H. Geersen) 1.27.3; 2. Nel lie's Tjamme WB (T. K. Anema) 1.27.3; 3. Phenomenal (K. G. v. d. Veen) 1.27.6. Toto: w. ƒ1.70; pl. ƒ1.50, ƒ1.60; gek. ƒ4.10; cov. ƒ2.90. Van Gend en Loosprüs (2240 m.): 1 Qui Hollandia (W. H. Geersen) 1.23.7; 2. Miss Zelda (A. Siderius) 1.24.4; 3. Norbert M (W. LLeeuwen- kamp) 1.25.1. Toto: w. ƒ1.20; pl ƒ1.10, ƒ1.20, ƒ1.10; gek. ƒ4.90; cov. ƒ4.30. Totale omzet: 54.838,50. Djebouti: Na de Rode Zee deden we het stadje Djebouti aan in Frans Somaliland. Hier ligt het eindpunt van de spoorlijn naar Adis Abeba in Abessinië, welks inwoners zich verwant achten met koning Salo mon, thans voortlevend in keizer Haile Salassie. Het is nu het land van riskante avonturiers en sjache raars in leeuwen- en tijgerhuiden, want het achterland krioelt van deze minsters. De entree in Djebouti is nog erger dan in Port Said. Hier werd ik letterlijk omsingeld door een legertje potsierlijke negertypen, die je gewoon niet lieten schieten voor ze een rariteit aan je kwijt wa ren geworden, stokjes om tanden te „poetsen", huidjes, slagtanden en de hemel weet wat meer. Een zwarte diender karawatste allen opzij en adviseerde me „zelf ook maar te ka- ratwatsen". Op weg naar de stad lag het merktplein, een open, kale vlakte geheel geplaveid met afval van pas gevilde geiten en hun diep ste binnenwerk, dat onder een bla kende zon lag te geuren in een wer- velstroom van grote blauwe vliegen. A propos, zulke Afrikaanse ver keersregels en stillevens worden niet geduld onder 't waakzame oog van een flinke directeur der volksge zondheid en een dito minister van O. K. en W. in ons goede landje. Echt, Nederland is „toch nog voor deliger" ingerichtook in verkeer en hygiëne. Port-Said Port Said is een Egyptisch stadje, terwijl Djehputi de hoofdstad vormt van Frans Somaliland. We hebben dan nog Aden en dit is Engels ge bied. Deze drie steden zijn ten slotte alle drie uit de grond gestampt door deze drie naties. Het zijn eigenlijk opslagplaatsen van steenkolen en water voor de eindeloze stoet van passerende schepen. Om het eens op de „gewone man's" manier van zeg gen uit te drukken zijn het drie „water- en vuurnegoties", u welbe kend uit het Amsterdamse volkle ven, waar de „baas" bekend stond als de „porder" om zijn klanten des morgens uit hun bed te „porren'* en van water en vuur te voorzien voor het potje koffie en een brandende kachel. U zult dit begrijpen, als u eens bedenkt, dat op dit drukke verkeerspunt, waar de gehele Euro pese en ook een groot deel der trans- Atlantische scheepvaart naar Ame rika passeert, moeder Natuur geen druppel zoet water produceert en ook geen kolen om de ketels te sto ken. Het regent in deze streken na genoeg nooit. Een paar maal in de zoveel jaren valt er een motregen tje, maar dat brengt nog geen half kopje water voor de dorstige mens heid. Door het Suezkanaal passeren jaarlijks honderdduizenden zweten de, kokende, hijgende reizigers, die vastgeplakt aan hun dekstoelen, slechts één teken van bewustzijn kunnen geven en zacht lispelen: „My kingdom for a glass of water", (alles geef ik voor een glas water). Vroeger, toen de boten nog stoomden naar de Oost en er diep in hun in gewanden een of meer kolossale stoomketels lagen, die als onverza digbare Molochen hun ijselijke mui len wijd opensperden om steenkolen te slikken, kon men daar een men selijk wezen vinden, wiens ribben meestal ver buiten hun kast staken en die de moed had om dóór te drin gen tot die vlammenwerpende muil van Moloch en gewapend met een lange ijzeren staaf het vraatzuchtige monster bevocht, zijn maag omwoel de en dan weer een paar manden voedsel in de bek wierp. Daar was de hitte inderdaad intens en geen enkele Europeaan zou voor alle schatten der wereld er toe gebracht kunnen worden om dit baantje van „helleveeg" te accepteren. Alleen onze geduldige Jan Chinees nam zo'n karweitje aan. Het gaf hem een goed „oentongetje" (winstje). Ik zal u de beschrijving besparen van zijn plunje. Want voor dit werk had zelfs Peek en Cloppenburg geen baatje in haar magazijnen. Stoker op een kolenboot naar Indië was een „hon denbaantje". Ze werden dan ook elk half uur afgewisseld door andere liefhebbers en dan rende vanzelf sprekend de voorganger naar de wa terkraan. Als men nu nog bedenkt, dat de ketels bij het verlaten van Aden een dag of vijf, zes zonder land in zicht moesten voortstomen met zoet water om ten slotte in Co lombo op het eiland Ceylon te lan den, dus 5 a 6 dagen tussen hete lucht en zout water, dan pas reali seert u zich het nuttige bedrijf van onze water- en vuurslijters. De laat ste decennia is deze negotie erg ach teruit gelopen, daar de meeste bo ten tegenwoordig worden voortge stuwd door oliemotoren. Derhalve heeft de kolenbaas zijn jas aan de kapstok gehangen en een gladde, glimmende oliejekker aangeschoten. Toch renderen de water- en vuur neringen' nog goed, want kolen blij ven steeds nog wel gevraagd. We kunnen dus gerust wel vaststellen, dat ook rond het Suezkanaal juist als in Amsterdam het volk de ge moderniseerde kolenbaas met enige variatie toezingt: ,De olieman heeft een Fordje opgedaan, en tuft vol trots als een vorst door de Jor- daan". TOENG SIENG FOE. OOK RADIOZENDERS VIELEN UIT. De radiozenders Hilversum 1 en Hil versum 2 zijn Zondagmiddag om 15.08 uur plotseling uitgevallen. Zy blecen niet minder dan 36 minuten uit de aether tengevolge van een storing in het net van het Utrechtse electriciteitsbedrijf (PUEM), waar door de spanning wegviel. Ook het zenderpark in Lopik is daardoor van stroom verstoken geweest. De pro- grammas in de studio's te Hilversum v/erden normaal voartgezet ten be hoeve van de radio-centrales, die via lijnverbindingen worden gevoed. Zaterdagavond om even voor ach ten is ook de noodzender Hilversum 1 uitgevallen, waarvan gebruik wordt gemaakt tijdens de periode van revisie der beide andgre zenders. Deze storing werd veroorzaakt door het uitvallen van een eindlamp, welk euvel in ongeve.er een kwartier verholpen was. Aetherklanken DINSDAG. HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.15 Nws. 7.30 Gram. 7.45 Mor gengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. de vrouw. 9.35 Gram. 9.40 „Lichtbaken" caus. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Idem. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. (12.30— 12.33 Land- en tuinb.meded.). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en Katho liek nws. 13.00 Gram. 13.25 Amus.- muz. 14.00 Lichte muz. 14.35 Gram. 15.00 Gram. v. d. jeugd. 15.30 „Ben je zestig", licht progr. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Zieken lof. 17.00 V. d. jeugd. 17.15 Felicitaties v. d. jeugd. 17.45 Re- geringsuitz.: „Het probleem der mil- lioenen", vraaggespr. door H. A. van Luyk en Dr. Paul A. Ladame. 18.00 Hammondorgelspel. 18.20 Sportpraat- je. 18.30 V. d. jeugd. 18.52 Act. 19.00 Nws. 19.10 „Wat is er toch met de R.K. E.H.B.O. aan de hand?". 19.15 „Uit het Boek der Boeken". 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 Gram. 21.55 „Buitengewoon Lager Onderwijs, caus. 22.15 Viool en piano. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. VPR O: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.45 Idem. 9.00 Morgen wijding. 9.15 Gram. 9.30 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Gram. 11.10 Lichte muz. 11.30 Sopr. en piano. 12.00 Ge- var. muz. 12.30 Land- en tuinb.me ded. 12.33 V. h. platteland. 12.40 Ham- mondorgelsp. 13.00 Nws. 13.15 Mede. of gram. 13.20 Promenade ork. 14.00 Amerikaanse muz. kaleidoscoop. 14.30 V. d. jeugd. 15.00 „Gaslicht", hoorsp- 16.15 Gram. 16.45 V. d. jeugd. 17.30 Zigeunermuz. 18.00 Nws. 18.15 Piano spel. 18.30 Rep. of gram. 18.35 Gram. 18.50 „Paris vous parle". 18.55 Mil. ork. 19.15 Kamermuz. 19.50 „Van Groenlanders en Eskimo's", caus. 20.00Nws. 20.05 Gevar. muz. 20.50 Ca baret. 21.25 Oude en nieuwe liedjes. 22.00 Amus. muz. 22.30 Buitenl. overz. 22.45 Gram. 23.00 Nws. 23.15 New York Calling. 23.2024.00 Gram. Rijdt niet „met de drank in". Verbond voor Veilig Verkeer Tropcnlicfdc (Door CHARLES BRUCE) Nadruk verboden. 46) Het geluid van de bomen die ge veld werden, en de zware slag van neerploffende stammen deden hem opzien. Met bevende hand stak hij een sigaret aan. Toen strompelde hij naar buiten om naar zijn mannen te gaan zien, die zich ijverig kweten van de taak om het kamp te vergroten en te versterken. Men had een stuk jungle, dat de vorige avond nog ge tooid was geweest met slanke bomen en dichtbegroeide heesters geheel ge zuiverd van alles wat er groeide. Hier door had men een kleine open vlakte gekregen, die juist op een bocht in de rivier uitkwam. Daardoor had men uitzicht op het water, een klein meer, en een tamelijk groot plateau. De ikleine hutten van palmbladeren, die men van de bomen had afgerukt kregen iets melancholisch in hun eenzaamheid op het naake stuk brui ne aarde. Dwars over de nauwe hals van het schiereiland had Ampau een verschansing van stevige palen ge bouwd, die de toegang van de land zijde geheel beheerste. Aan de kant van de rivier, waar de zachte helling van de bodem vanuit het lage rots achtige bed gemakkelijk toegang ver schafte, was een sterke borstwering van stevige bomen, onderling verbon den met lenige bamboe en van buiten geheel voorzien van de stekelige rot ting, die voor dit doel stuk voor stuk was aangepunt. Wie 't ook maar durf de van deze kant een aanval te onder nemen zou een zeer onwelkome be groeting kunnen verwachten. Binnen deze versterking rezen twee ruwe barakken en twee kleinere hutten uit de grond. Ze moesten de kleine veld tenten vervangen, die men de vorige avond in alle haast in elkaar had ge zet. De hete zon had de bladerdaken reeds verschroeid en doen oprimpe- len. „Prachtig gedaan", zei Desmond, toen Ampau zijn zonverbrand gezicht in een glimlach zette en op hem af kwam. „Is er nog iets bijzonders voor gevallen terwijl ik sliep?" „Niets, Toean. Ik heb iets gedaan zonder nadere orders van de Toean, maar wees niet boos op me, Toean". „Wat is het?" „Ik heb een brief geschreven naar de Toean Besar in Sebrang om hem te waarschuwen, waar wij ons op het ogenblik bevinden, ingeval hij ons iets heeft mee te delen. Indien ze nu van Fort Malcolm nog meer troepen zullen zenden, kunnen die regelmatig hierheen komen. Dan behoeven ze niet het spoor te volgen. Dat spaart een hele omweg uit. Ik hoop, dat ik hier niet slecht aan gedaan heb, Toe an". „Nee, dat is een goede gedachte. Het was me helemaal ontgaan," ant- woorddde Desmond, terwijl hij weer ergens anders heen ging. Voor het eerst, sinds al deze ver schrikkingen over hem waren geko men, kwam er een glimlach over zijn gezicht bij de gedachte aan de hane- poten, waarop Temple ginds zou wor den vergast. In zijn verbeelding zag hij zijn driftige vriend al nijdig wor den om de radeloze pogingen het ge knoei van Ampau te ontcijferen. Hy zou wel eens stikum willen luisteren naar al het gefoeter over dit koeter waals van Maleis eri Engels. Och, het was wel eens goed, dat hij nu lachen kon. Hij hield even op en keek eens in twee kleine hutten die naast elkaar stonden en op de rivier uitzagen. De eerste was leeg. De ander bevatte een ligbank, een tafel en een stoel van gevlochten bamboe, Ze stonden op flinke stokken, die men voor alle zekerheid een eind in de grond had gedreven. Op de tafel stond de kleine reiszak met kleren, die mrs. Temple voor Stella had meegegeven. Daar naast lag de zilveren fles met brande- wijn en eén paar blikjes met gecon- fijte vruchten, waarmee men haar wilde verwelkomen. Er lag iets be- korends in de wijze waarop zijn man nen, die hoofdzakelijk tot de nog maar half beschaafde wilde stammen be hoorden, die met moeite en tegenzin de zeden van hun voorvaderen had den verdrongen voor de aangeleerde beschaving van de blanke, hun best gedaan hadden om het toekomstig verblijf van de missy zo gerieflijk mogelijk te maken. De kleine toilet bondigheden, die ze keurig op de tafel hadden uitgestald, schenen een zwijgende begroeting te verbeelden. De glimlach verdween van Desmond's gelaat en hij mompelde in zich zelf: „Wanneer? Hoe lang nog, God, hoe lang nog?" In zijn hut aangekomen wierp hij zich weer op zijn matras, te ellendig om zich verder te bemoeien met het werk guiten. Zonder zich om iets te bekommeren lag hij naar het ge hamer en geklop te luisteren, naai de schreeuwende bevelen van Ampau. Eindelijk viel hij met een straaltje hoop op de toekomst in een lange slaap. HOOFDSTUK XI. Sirr.uk stond op van haar lange wake en gleed voorzichtig uit het ver trek. Meer dan twee uur had ze daar neergezeten. Al die tijd had ze elke beweging van het sluimerende meis je bespied. Stella lag er op een grote mat van gevlochten rotting, die er met zijn levendig zwart-en-wit pa troon verbazend prettig uit zag. De dekens waren vuil, maar warm. Langzamerhand waren de vermoeie nissen van de vorige dag in een ge zonde slaap gevloden uit haar afge tobde lichaam. Van haar rijpak had Sim uk een soort hoofdkussen ge maakt. Daarop lag het hoofd in een wolk van kastanjebruin haar. Het bleke gezicht, dat even doorvloeid was van een lichtbruin door een kort verblijf in de trpen, stak als een scherp gesneden camee af tegen de donkere wand die zwart gebrand was van de rook. De eerste ogenblikken was Simuk geheel bevangen door het vreemde aan deze voor haar onbeken de soort vrouwen, met de vreemde uitdrukkng van het gezicht, de ty pische blik in de ogen, en de zo ver schillende huidskleur. Maar naarmate de tijd vorderde begon ze ongemerkt aan een ruwe poging om die trekken te ontleden. „Dat is dus", dacht ze, „het type van 'n mooie blanke vrouw. Dat is het ideaal van de blanke man". Toen haalde ze uit haar gordel met een plotseling gebaar een van die bonte platte doosjes te voorschijn, die de trots zijn van de onbedorven Borneose inboorling, man of vrouw. Met een vluchtige blik op Stella's gezicht bestudeerde ze in het spie geltje, dat aan de binnenkant was bevestigd, haar eigen bruin gezicht. Toen zocht ze naar de punten van verschil. Iedereen vond, dat ze er vriendelijk, zelfs knap uitzag, maar met de vlugge intuïtie van haar sek se, constateerde ze stuk voor stuk de punten waarin ze van het ideaal van de blanke verschilde. Haar gladde zwarte haar, haar sche ve amandelvormige ogen, de bruine gladde huid, de enigszins stulpende lippen en de tamelijk brede en afge platte neus. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1953 | | pagina 7