Ontmoetingen in Canada Aan goede emigratie-mogelijkheden is geen gebrek N* Koreaanse vrouwen stellen zich aan In ongenade Poolse priesters moeten eed van trouw afleggen Oefening „Drietand" slaagde goed Kamerleden naar Nieuw-Guinea Reiger roeide tegen lichtmast MAANDAG 10 AUGUSTUS 1953 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 De wereld groeit door emigratie in bloedverwantschap samen y^JE NAAR LANDEN ALS AUSTRALIë EN CANADA TREKT en het kleine dichtbevolkte Nederland in zijn gedachten meeneemt, moet wennen aan de ruimte, aan de ongelooflijke uitgestrektheid van die landen, liet is moeilijk het onvoorstelbare, voorstelbaar te maken. Wat zegt het U, dat Australië en Canada zo groot zijn, dat deze landen de gehele wereldbe volking zouden herbergen, indien zij dezelfde bevolkingsdichtheid hadden en zouden kunnen hebben als Nederland? Wat zegt het U, als men in Mon treal in Quebec landt, na "per vliegtuig de Noordzee, Engeland, de Atlanti sche Oceaan, Labrador en een groot stuk van Canada overgestoken te heb ben, om dan te vernemen, dat men nog even ver van Vancouver, de Canadese havenstad aan de Westkust, verwijderd is als van Amsterdam? (Wat mr ir B. W. Haveman, de Commissaris voor de Emigratie ir de radiorubriek „Verklaring en Toe lichting" van de Regeringsvoorlich tingsdienst op 31 Juli vertelde over zijn reis naar de nieuwe ontwikke lingsgebieden in Canada.) IJ ET IS HEEL MOEILIJK zich zo grote ruimten voor te stellen met, in Canada, een bevolking die slechts weinig groter is dan de onze hier in Nederland. Iedere emigrant, en vooral wie zich naar het Westen begeeft, moet zich een nieuw ruimtebegrip en afstands- gevoel aanmeten. Uren- en dagen lange treinreizen langs meren, ieder zo groot als de Noordzee, door de woestenij van Centraal Canada rotsen bossen meren bij dui zenden, door de verre prairies, nu de graanschuren van de wereld, door de bergen van. de Rockies en dan nog een dag in de trein om Vancouver te bereiken. Canada is niet alleen groot, het is ook rijk. Niet in die zin dat het goud op straat ligt. Integendeel: uiterlijk maakt Canada in geen enkel opzicht een overdadige indruk. Het aanzien is eenvoudig. De Canadefes zoek het bepaald niet in het uiterlijk. Hij ge bruikt zijn geld beter, namelijk om zijn werkelijke rijkdom tot ontwik keling te brengen. Canada bezit namelijk allen: er is geen mineraal ter wereld of het wordt er gevonden; er is waterkracht om mijnen en industrieën de nodige energie te leveren; er is kapitaal om de enorme ontplooiing te financie ren; er is een agrarisch bestel dat een evenwichtige economie verze kert. En de Canadees heeft het or ganisatietalent om de ontwikkeling van zijn land te leiden. Er is een tekort aan mensen. Hier in móet voorzien worden om de in dustriële projecten, die in opbouw zijn te bemannen, om de agrarische productie op peil te houden en om de stijgende behoefte aan ambachts lieden te bevredigen. Er zijn plaat sen zonder bakker, zonder slager, of zonder electriciën. Er is mankracht nodig en daarom maken de emigran ten, die aanpakken, doorzetten en doorzweten, het goed. Vooral, nadat zij over hun „doofstomheid" als zij geen Engels kennen en over de eerste aanpassingsperiode heen zijn. Na de eerste periode zien de emi granten de mogelijkheden, die Ca nada biedt, soms beter dan de Cana dezen die met die mogelijkheden opgegroeid en er daardoor min of meer blind voor zijn. De emigranten, die ik enkele we ken geleden ontmoette, hebben het lang niet zo gemakkelijk als in Ne derland: er wordt langer en harder gewerkt; vacantie is een onbekend begrip, levensafwisseling is er ge ringer, de woning kalerMaar men voelt zich desondanks gelukkig, want er is een alles overheersende levensprikkel; men heeft het gevoel: dit land geeft ons een faire kans, de eerlijke mogelijkheid om precies dat gene te bereiken wat er in ons zit, wat wij kunnen bereiken. En het zelfde geldt voor de kinderen, ook zij krijgen een ruime en eerlijke kans. Toen na de oorlog in 1946 de emigratie uit Nederland naar Cana da aanving, lag het grootste probleem in de organisatie van het vervoer en van de eerste plaatsing. Zowel de or ganisatie hier in Nederland, de toen malige Stichting Landverhuizing, als de immigratiedienst in Canada moes ten zich aan nieuwe omstandigheden aanpassen. De plaatsing na aankomst moest vlot verlopen, terwijl de or ganisatie daartoe na jaren stilstand nog diende te worden herbouwd. De Canadese Regering riep parti culiere, meest kerkelijke organisa ties te hulp, doch ook deze hadden nog geen ontwikkeld apparaat. Dit is nu geheel andejrs. Zowel de Regering als de kerken hebben over het ge hele land verspreide en goed inge werkte organisaties, die de emigrant, waar hij ook komt, opvangen en in grote onderlinge samenwerking in een geschikte werkkring plaatsen. Voor kleinere gezinnen wordt het huisvestingsprobleem tegelijk bij aankomst geregeld, voor grotere ge zinnen dient dit vooral te geschieden. Niemand maakt zich meer zenuw achtig over de ontvangst en plaat sing. Over geheel Canada komen de emigranten rustig op hun pootjes te recht. Maar er is een-nieuw probleem ontstaan. Dit jaar zal de 80.000ste, volgend jaar de 100.000ste na-oorlogse Neder landse emigrant naar Canada ver trekken. Het zijn dus bepaald niet de eersten die gaan. Dit betekent, dat over geheel Canada de eerder vertrokkenen jaarlijks bij tientallen, ja bij honderdtallen tegelijk gereed komen voor zelfstandige vestiging: hetzij op de eigen farm, hetzij op de eigen bakkerij, slagerij, melkinrich ting, electricienszaaks, smederij en zovoorts. Enkele jaren hebben zij de voor zelfstandige vestiging onmisbare er varing opgedaan geld gespaard en op goed-Nederlandse wijze de Cana- De uitwisseling der krijgsgevangenen Vierhonderd communistische Noord Koreaanse vrouwen hebben gisteren op weg naar de plaats, waar zij zou den worden uitgeleverd, ruiten van spoorwagons vernield, zichzelf ver wond en met eigen bloed leuzen ge schreven. Bij aankomst te Panmoen- jon begonnen zij, totdat een Noord- koreaanse officier haar streng terecht wees, haar kleren te verscheuren en met schoenen te gooien. Andere ge vangenen, gezeten in Amerikaanse vrachtauto's, wierpen met schoenen In Oost-Duitsland zijn weer twee communistische grootheden van hun troon gestoten. Het zijn de plaatsver vangende minister van buitenlandse zaken Ackermann en de voorzitter van de communistische partij voor Berlijn, Jendrelski. Volgens de offi ciële bekendmaking werd deze laatste ontslagen omdat hij betrekking had onderhouden met Zaisser. Ook Zais- ser's vrouw, die de portefeuille van volkscultuur beheerste, is in ongenade gevallen. De val van Ackermann is nog niet officieel bevestigd. Hij is de laatste week echter niet meer op zijn minis terie verschenen. Ackermann was partijlid sedert 1926 en geschoold in Moskou. Tijdens de Spaanse burger oorlog maakte hij deel uit van de in ternationale brigade. Sedert 1947 was hij met Zaisser verantwoordelijk voor het buitenlandse beleid van de Oostduitse regering. Ackermann zou ontslagen zijn om dat hij een politiek van verzoening voor de opstandige arbeiders bepleit heeft. Zijn heengaan is doorgedreven door zijn vijand, de communistiscne vice-premier Walter Ulbricht. Het besluit zou deze week tijdens een ge heime bijeenkomst van het Oost duitse kabinet genomen zijn. Evenals Ackermann heeft Else Zaisser, die het lot van haar man volgt, twaalf jaar opleiding in Moskou achter de rug. Alleen heerst in West-Berlijn de indruk dat deze zuiveringen nog slechts het voorspel zijn van een veel grotere slag. Tegen het weekend werden de reisbeperkingen naar Berlijn weer strenger. Het schijnt dat de commu nistische regering de arbeiders weg wil houden uit West-Berlijn, maar om hen niet nog meer tegen zich in het harnas te jagen, wordt ooglui kend toegestaan, dat de vrouwen op voedsel uitgaan. Vandaag werd in West-Berlijn het twee millioenste voedselpakket aan een Oostduitser uitgereikt. naar een auto, waarin Zwitserse en Zweedse officieren van de commissie van toezicht zaten. De communisten leverden honderd op brancards gelegen Zuidkoreanen uit, die er zeer slecht aan toe waren. Zij werden met hefschroefvliegtuigen snel naar het hospitaal overgebracht. Radio Peking heeft verklaard, dat de karigheid van sommig voedsel, waarover vrijgelaten geallieerde krijgsgevangenen hebben geklaagd, te wijten was aan VN-bombardemen- ten. Het communistische persbureau „Nieuw China" heeft bekendgemaakt dat Amerikaanse stafofficieren lijsten hebben overhandigd met de namen van 8440 Koreaanse en Chinese krijgsgevangenen, die in de kampen der V.N. zijn gestorven. In het hoofdkwartier der V.N. te Moensan is een groep Indiërs aange komen, die regelingen zal treffen voor het bewaken van gevangenen, die niet naar huis willen. Vandaag gaan de Indiërs naar Panmoenjon en morgen naar Pjongjang. De waarnemende Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Bedell Smith, heeft verklaard, dat de com munisten alle V.N.-krijgsgevangenen dienen uit te leveren, ook degenen, die tot gevangenisstraffen zijn ver oordeeld. De V.N.-opperbevelhebber in Korea, generaal Clark, denkt, dat de com munisten 3000 Amerikaanse gevan genen in handen hébben, die zij niet op de repatriëringslijsten hebben ge plaatst. Generaal van Fleet, voormalig V.N.-opperbevelhebber, gelooft, dat een groot deel van de 8000 als vermist opgegeven Amerikaanse soldaten nog in leven zijn. VERMIST TRANSPORTVLIEGTUIG GEVONDEN Een transportvliegtuig van de Bel gische luchtmacht, dat sedert Woens dag op een vlucht van Brussel naar Keulen was zoekgeraakt, is Zaterdag verbrand in een bos bij Rottgen in Duitsland gevonden, aldus officieren van de Britse luchtmacht. De lijken van drie van de vier in zittenden zijn gevonden. Van het lot van de vierde inzittende was Zater dag nog niets bekend. VEERBOOT OMGESLAGEN. Naar eerst thans te Nieuw Delhi bekend is geworden, zijn verleden week Donderdag meer dan honderd vrouwen en kinderen verdronken, toen een veerboot op de rivier de Gomti, 30 kilometer van Benares, omsloeg. De kapitein van de veer boot, die 125 personen vervoerde, is aangehouden, omdat hij te veel personen op het vaartuig zou hebben toegelaten. AARDBEVING TREFT GRIEKS EILAND Volgens berichten zijn drie perso nen om het leven gekomen en 50 ge wond bij een aardbeving, die Zon dag op het eiland Ithaki in de Ioni sche Zee ongeveer 200 huizen ver woestte. De beving duurde 33 secon den. Het centrum ervan lag in de zeestraat tussen Ithaki en het grotere eiland Cephalonia. Reddingsploegen met dokters en verpleegsters zijn naar het eiland' gezonden. BENDE-OVERVAL OP BUS Op de weg van Bedan naar Bra- stagi heeft een bende een bus opge houden, de Indonesische passagiers beroofd en getracht 4 Chinese pas sagiers te vermoorden. Twee van hen werden inderdaad vermoord (een met drie messteken, een ander met schoten); de derde passagier kon vluchten en de vierde werd ernstig gewond. De benoeming tot alle geestelijke waardigheden is sedert het begin van dit jaar (decreet van 9 Februari 1953) in Polen aan de voorafgaande goed keuring van de burgerlijke autoritei ten onderworpen. De priesters zijn voorts verplicht een eed van trouw aan de staat af te leggen. By hun aanvraag moeten de be trokkenen een vragenlijst invullen, die vergezeld moet gaan van een uit voerige eigenhandig geschreven le vensbeschrijving. De vragenlijst ver langt bovendien inlichtingen van al gemene aard over de burgerlijke stand, de militaire loopbaan en de studies, nadere verklaringen over „sociale oorsprong" en de politieke gezindheid van de aanvrager. Wat de eed betreft, volgt hier de officiële tekst: „Ik zweer plechtig trouw aan de Poolse Volksrepubliek en aan haar regering. Ik beloof alles te zullen doen voor de ontwikkeling van de Poolse Volksrepubliek en voor de versteviging van haar macht en haar veiligheid. Zoals mijn bur gerplicht het mij voorschrijft, zal, ik bij de uitoefenng van mijn herderlijke functies de gelovigen verzoeken de wetten van het staatsgezag te eer biedigen, hun werkprestaties op te voeren tot herstel van 't nationale be drijfsleven en tot vermeerdering van de welvaart der natie. Ik beloof niets te zullen doen, wat in strijd is met de belangen van de volksrepubliek of wat de veiligheid en onschendbaar heid van haar grenzen zou kunnen bedreigen. Bezorgd voor het alge meen welzijn en de belangen van de staat, zal ik trachten alle gevaren, waarvan ik kennis zou kunnen dragen en die deze staat zouden bedreigen, af te weren." dese kat uit de boom gekeken. Om zich later met succes te vesti gen moet de emigrant tijdens zijn aanlooptijd zo dicht mogelijk met zijn neus op de kans zitten, die het land biedt. Nu vindt men deze kan sen overal verspreid, doch wel in het bijzonder in de nieuwe ontwik kelingsgebieden. Hier vindt de boer en de tuinder nog zeer goede grond tegen lage prijzen, hier zijn nog de plaatsen zonder bakkerij, slagerij enz. Het doel van mijn reis was om de ze gebieden te leren kennen en na te gaan of. eerste plaatsing in deze stre ken voor onze emigranten mogelijk is om hen van de latere zeer goede vestigingsmogelijkheden profijt te doen trekken. Want wie het dichts bij de nieuwe goede gronden zit, heeft deze eerder binnen zijn bereik, dan wie er 24 uur reizen of verder vandaan woont. Dan is een ander hem gemakkelijk vóór. Ik ging dus naar het Peace-River district in het N.W. van Alberta, naar het Swan-River district in Manitoba en naar het Rainy-River gebied in de uiterste Zuid-West hoek van Ontario. Het Peace-River gebied is twee maal zo groot als Nederland en staat aan het begin van zijn ontwikkeling. Honderdduizenden hectare grond wachten nog op ontginning, terwijl de land verovering hier 700 km N.W. van Canada's olie-hoofdstad dag in dag uit voortgaat. Er is olie in Pea ce-River gevonden; een mijngebied ligt ten Noorden er van. De afzet van de producten is verzekerd. Twee jonge tuinders, verleden jaar Mei gearriveerd, hebben een stuk land, dat er oorspronkelijk uit zag als een kaal voetbalveld, opgekweekt tot een bedrijfje dat dit jaar voor 15.000 dollar produceert, waarvan de eigenaar en ieder van hen beiden een derde verkrijgen. Enkele kilometers verder een veebedrijfje van een Ne derlander, die ontdekt heeft, dat het district een groot tekort aan vee bedrijven heeft. In de volgende plaats een old-timer, 25 jaar geleden geëmigreerd, maar nu dan ook met 5 zonen in het bezit van 6 landbouw bedrijven, tezamen 900 h.a. groot. In Fair view, een plaatsje met een nieuw moderne landbouwschool, waar ook de emigrantenzonen en -dochters hartelijk welkom zijn, be zocht ik de model-melkinrichting van de heer Pont met zijn energieke jonge Canadese vrouw. Het dorps bestuur had voordat deze vesti ging plaatsvond een stemming uit geschreven onder de burgerij of men gepasteuriseerde melk wenste of niet. Er waren maar twee stemmen tegen: van de twee Chinezen die de plaatselijke milkbar exploiteren en die nu de grootste klanten zijn. In Spirit-River ontmoette ik de fa milie. Mollinga uit Ede, vijf jaar ge leden geëmigreerd en thans ver heugd met de geboorte van een drie ling, een gebeurtenis waarmede de gehele plaats enthousiast meeleeft. Ook in de vorm van: bij aankoop van één wieg, twee wiegen cadeau. Ik wilde niet achterblijven. De juf frouw die mij in een willekeurige winkel hielp bij het uitzoeken van drie kleinigheidjes wist mijn pro bleem direct op te lossen: 2 rose en 1 blauwe. De vader vestigde zich als electriciën en maakt het prima. Dat zelfde geit voor zijn honderd duiven, een liefhebberij dié hij niet behoef de te offeren. Ik kan zo voortgaan. Natuurlijk is het niet alles rozegeur en mane schijn. Het is hard werken, zwoe gen en ploeteren, maar er is ook: de goede kans. In Grande Prairie, de hoofdstad van Peace River, waar de plaatselijke krant die mij interview de tegelijkertijd om een goede lino type-zetter vroeg, was ik in een sa menkomst van ongeveer dertig Ne derlanders. Zij maken het goed en zullen Nederland nog graag eens weerzien, doch alleen „just for a vi sit". De centrale figuur van deze groep, slager de Groot, 5 jaar geleden gekomen, zorgt als een vader voor de jongeren. Moeilijkheden werden ook grondig besproken en ik herinner mij in het bijzonder één vrouw, wier man in de handel gegaan was een moeilijk vak om als emigrant in te beginnen na een verblijf van 1J4 a 2 jaar en met een groot risico gezien de beperkte middelen. Ik kwam on der de indruk van de moed van de ze vrouw, die heus haar zorgen nog niet te boven was. Maar moeder de Groot verliest haar ook niet uit het oog! Wie met zo een vrouw getrouwd is, kan niet mislukken als emigrant. Ook dit was één van vele. Emigran tenvrouwen zijn vaak wonderen. In het hartje van Manitoba ont moette ik een familie uit Putten, waarvan de man tijdens de ver schrikkelijke gebeurtenissen in 1944 hij was toen 48 jaar oud de do dendans ontsprongen was. Vier jaar geleden waren ze geëmigreerd met 4 zonen en 2 dochters, met achterla ting van hun boerderij van 7 h.a. Hij bezit nu op afbetaling een bedrijf van.... 650 h.a., dus bijna 100 maal zo groot als zijn Puttens bezit. Zij, in het zwart met strak gekam de haren, zo van de Veluwe, was de zuinige beheerster van deze reuzen- onderneming èn het centrale punt, de motor van het gezin. Ook treft men dwazen aan. Lieden die er niets van begrijpen. Ik herin ner mij een jonge man, juist aange komen en geplaatst bij de beste boer van het district. De mond vol over de krenterigheid van de Canadese boeren. Hij bleef er niet langer, want als arbeider in het nabijgele gen krankzinnigengesticht verdien de je wel 50 dollar in de maand meer. Daar ging hij heen. Deze jongeman vergat dat ook de Canadese boer de Nederlandse kat uit de boom kijkt. Was hij gebleven en had hij getoond ook voor 50 dollar minder wat in hem zat: hij zou over één of twee jaar de beste boerderij van het district hebben kunnen overnemen. En nu? Van de hak op de tak springend voor wat meer geld, is hij bezig zijn doekomst te verknoeien. In het Swan-River district was tot voor kort een Nederlandse emigrant nog maar een zeer zeldzame vogel. Kovistra, een old-timer uit 1924, be treurde niet in 1912 al geëmigreerd Gehele divisie over de weg naar huis „Het is niec mogelijk met eenhe den van enige betekenis te infiltre ren in een linie, zoals Vrijdag en Za terdag door de derde divisie langs de Maas was ingenomen". Deze conclu sie heeft de commandant van de der de divisie, generaal-majoor J. G. War- ringa, na afloop van de „oefening- Drietand" gistermiddag tijdens een gesprek met journalisten in zijn commando-wagen medegedeeld. Ge neraal Warringa zeide, dat ook tij dens de veldoefening de prestaties van zijn troepen zijn verwachtingen hebben overtroffen. Niet in de laatste plaats is dit te danken aan enthou siasme, waarmee de manschappen van hoog tot laag hun taak hebben verricht. De oefening ging uit van de veronderstelling, dat twee landen met als grens een lijn een kilometer ten Westen van de Rijn, met elkaar op voet van oorlog verkeerden. Troe pen van het Westelijk land „groen" hadden stellingen ingenomen langs de Maas, onder deze omstandigheden de meest Oostelijk gelegen natuur lijke verdedigingslinie, om een aan val van „blauw" de commando troepen te keren. Het hoofddoel van de oefening was na te gaan, of infiltraties in deze, door de derde divisie bezette stelingen redelijk mogelijk waven, welke schade de eventuele infiltranten zouden kun nen aanrichten en welke invloed de infiltraties hebben op de gang van zaken in het verdedigde gebied, op de houding van de troepen en op de bevelvoering. Zaterdagmorgen om 01.00 uur ging van het hoofdkwartier van de derde divisie het codewoord „Drietand con tact" uit, waarmede werd aangeno men, dat de vijand zijn aanval was begonnen. De derde divisie hield een vak aan de Westelijke oever bezet, dat werd begrensd door Venray en Blitters- wijk in het Noorden en Sevenum en Grubbenvorst in het Zuiden. Als vijand fungeerden ongeveer 300 man commandotroepen onder bevel van kapitein Van der Meer, die de vrije hand was gelaten in het opstellen van de aanvalsplannen, welke dan te zijn. Hij trad 5 jaar geleden als sponsor op voor een familielid, die het als timmerman uitstekend doet. Dit jaar is de Nederlandse invasie begonnen met een spits van 15 emi granten, die gezien mogen worden. Hun werkgevers, Canadese boeren, brachten hen tezamen bij een hunner en niet licht zal ik deze gemengde Canadees-Nederlandse avond verge ten. Ook daar een opgewekte stem ming zo goed als in de winkel van de Nederlandse oorlogsbruid uit Den Haag, die een Nederlands chocolade- merk in de gehele streek populair wist te maken. In Rainy River district, een gebied met vestigingsmogelijkheid voor nog tientallen Nederlanders, stond de discussie over het stichttn van een eigen coöperatie in het brandpunt van de belangstelling. Ook hier ont wikkeling en opbouw van. een nieuw land. Niet iedereen is geschikt voor emi gratie. Om langs deze weg een toe komst te maken, moet men tot de door-bijters behoren. Een emigrant moet offers kunnen brengen, moei lijkheden en tegenslagen overwin nen, doorzetten en aanpassen. Lang niet iedereen is geschikt voor emi gratie. Bovendien is Canada niet ge schikt voor iedere emigrant, zelfs al is hij of zij de beste doorzetter. Canada heeft een lange winter en veel beroepen zijn zeer gevoelig voor dit seizoen. Voor emigranten in zulke beroepen zijn er even goede of zelfs betere mogelijkheden elders op onze wereldbol bijv. in Australië, waar men in alle beroepen het gehele jaar door kan werken, en in Zuid-Afri ka, Nieuw Zeeland en Brazilië waar hetzelfde geldt. Aan goede emigratie-mogelijkhe den is geen gebrek, tenminste voor wie geschiktheid tot emigratie bezit. Op goede emigranten komt het aan. Nog altijd zijn er stakkers, die me nen, dat men in een Engels spre kend land zelfs als doof-stomme suc ces kan bereiken. Zij geven de schuld aan dat land als niemand hen kan verstaan en zij geen woord begrij pen. Ook in Canada kwam ik er weer tegen. Een man met gezin van drie kinderen, die in een gespecialiseerd vak in een fabriek wilde gaan wer ken. Hij wist zelfs de naam van zijn vak in het Engels niet! Als deze man mislukt terugkeert, heet het weer dat Canada, Australië en Nieuw Zeeland voor niets deugen en emigratie als toekomst-mogelijk heid bedrog is. De stakker, die zelfs niet de moeite nam om zich ook maar op iets voor te bereiden! De reis, die ik gemaakt heb, heeft mij weer eens opnieuw geleerd, dat wij in Nederland de goede weg in slagen hebben. Wij maken als volk door onze emigratie gebruik van een unieke kans die ons geboden wordt om voor onze mensen een toekomst op te bouwen ook buiten onze landsgren zen. De wereld wordt steeds kleiner. Zaterdag was ik nog in Winnipeg, Maandagmorgen om 8 uur dronk ik thuis een kopje thee. De wereld groeit door emigratie in bloedver wantschap samen. Ons land verbindt zich nauw met de Engels sprekende landen en schept zich een nieuwe plaats in een nieuwe wereld. Dat is de zin van de emigratie voor ons al len. Of wij gaan of hier blijven. Maar de doorbijters, die gaan naar de landen waar de „verboden-toe- gang"-bordjes ontbreken, winnen nog iets meer. Zij krijgen de kans van hun leven. Zelfs weigerden de commando troepen de door generaal Warringa aangeboden stormboten en kwamen zwemmend en op geïmproviseerde vlotten de Maas over. De commandotroepen deden aan vallen van Zaterdagochtend 01.30 tot 12.00 uur en van 16.0024.00 uur. Naar generaal Warringa mededeel de, hadden deze aanvallen, die met kleine groepen werden gedaan en slechts infiltraties ten doel hadden, weinig succes. Het merendeel van de aanvallers werd teruggedreven of gevangen genomen. Zaterdagavond wisten zij bij een groepsaanval, een bruggehoofd van 400 meter diep te vormen, dat met behulp van een re serve tankbataljon kon worden ge liquideerd. Om negen uur 's avonds staken afdelingen commandotroepen, zonder tegenstand te ontmoeten, de Maas over, waar zij een half uur tijd kregen om de paraatheid van de ver schillende onderdelen te beproeven. Om 24.00 uur werd de oefening be ëindigd. Naar generaal Warringa nog mededeelde, was bij de proefmobili- satie Dinsdagavond 96 pet. van het personeel van de derde divisie in de mobilisatie-centra aanwezig. Onge veer twee procent had vrijstelling gekregen en naar schatting een pro cent verbleef in het buitenland en behoefde dus niet op te komen. De opzettelijke afwezigheid was dan ook zeer gering. Vannacht en vandaag begon een nieuwe krachtproef. Vóór heden morgen acht uur moet de kilometers lange karavaan van duizenden voer tuigen zich weer in beweging heb ben gezet om de 20.000 militairen naar de mobilisatie-centra terug te brengen. De gehele divisie zal over de weg worden vervoerd. De spoor wegen hebben op deze Maandag midden in de vacantietijd geen wa gens vrij kunnen maken. Honderden autobussen zullen daarvoor in de plaats rijden. De oefening Drietand is nog niet achter de rug. Voordat het zover is, dat elke man weer thuis is, moeten nog bergen werk worden verzet. Honderden kilometers telefoondraad moeten weer worden weggehaald en op spoelen gewikkeld bij de maga zijnen worden ingeleverd, duizenden geweren, karabijnen, kortom, de vele tonnen materiaal moeten weer, worden schoongemaakt en „klaar voor inspectie" worden. Maar daar hebben ze bijna drie dagen voor, want eerst Vrijdag zit het er op. „De Kamers wensen uit eigen aan schouwing op de hoogte te zijn van zaken, waarover zij moeten beslissen, zoals bijvoorbeeld het ontwerp „Wet bewindvoering in Nieuw-Guinea" en de begrotingen voor 1953 en 1954", aldus de heer F. H. van de We tering, voorzitter van de parlemen taire commissie, die Zondagavond met de K.L.M -Constellation „En schede" naar Nieuw-Guinea is ver trokken. De expeditie bestaat uit de Eerste Kamerleden jhr. mr. G. A. M. J. Ruys de Beerenbrouck (KVP) en de heren H. Algra (AR) en H. J. de Dreu (P. v d. A.), de Tweede Ka merleden dr. W. L. G. Lemaire (K NP), mr. H. M. J. de Graaf (KV P) en de heren J. de Kadt (P. v. d. A.), F. H. van de Wetering (CHU) en J. G. H. Cornelissen (WD) en de commies-griffier van de Tweede Kamer mr G. M. A. M. Huigens. Zij werden op Schiphol uitgeleide gedaan door de heer J. M. Kiveron, secretaris-generaal van het departe ment voor overzeese rijksdelen, mr. J. A. Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer en jlcvr. mr. C. W. I. Wttewaal van Stoetwegen, lid van de Tweede Kamer. Zaterdagavond omstreeks halftien werden de plaatsen Weesp, Weesper- karspel en Muiden plotseling in het donker gezet. De storing duurde drie kwartier, nadien wist men het lichtnet via een voedingsnet vanuit •Naarden van stroom te voorzien. Vooral in Weesp, waar het op Za terdagavond zeer druk op straat is, was de duisternis hét onderwerp van gesprek. Met kaarsen en petroleum wist men zich te behelpen. Zondagochtend werd onmiddellijk een onderzoek ingesteld en kwam men tot een vreemde ontdekking. In de Aetsveldsepolder in de ge meente Weesper karspel staat een transformator die de 50.000 volt stroom transformeert naar de licht- netten van bovengenoemde plaatsen. Bij deze transformator werd een dode reiger gevonden die met zijn vleu gels tegen een voedingsdraad en een lichtmast was gevlogen en sluiting had veroorzaakt, waardoor de drie gemeenten zonder licht kwamen te zitten. Met enkele nieuwe zekerin gen was het euvel terstond verhol pén.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2