Samensteller „Zwarte lijst" voor de Almelose rechtbank HET ZINGENDE NIJLPAARD Wim van Est werd eerste in de »Acht van Cbaam« met k.n:w.il Motorzesdaaqse gaat toch door in Tsjecho-Slowakije Tropenliefde DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1953 Ut v.UUKANI rWEMSE BLAD - PAGINA 2 Grote hoeveelheid bloembollen (voor de export) verbrand Een felle brand heeft gisternacht gewoed in de bollenschuur van de N.V. Jan Bonkenburg Co. aan de Glipperweg te Heemstede. De bo venverdieping van de schuur, die tot de nok gevuld was met voor ex port bestemde bloembollen, is geheel uitgebrand. Ook de benedenverdie ping kreeg grote schade. Men raamt de totale schade op een kwart mil- lioen. Zij wordt door de verzeke ring gedekt. Dinsdagavond om half twaalf werd de brand bij de Heemsteedse brandweer gemeld. Na enige tijd kreeg zij assistentie van de Haar lemse brandweer, daar al' spoedig bleek, dat het zonder deze hulp on mogelijk zou zijn de aangrenzende gebouwen te redden. Gezamenlijk ging men het vuuidat in de enorme hoeveelheden droge bloembollen voedsel vond, te lijf en tegen half twee was men het zo ver meester, dat met de nablussing kon worden begonnen. Toen was de bloembol- lenschuur één ruïne. De schade, die de N.V. door de brand lijdt, is niet alleen van finan ciële aard. Men zit juist voor de ex- STUURMAN VERDRONKEN. Woensdagmiddag is op het IJsel- meer, vier kilometer uit de kust van Harderwijk, een met stenen geladen schip gekapseisd en gezonken. De stuurman van het schip is verdron ken. Het schip, dat stenen ten behoeve van de Zuiderzeewerken vervoerde, werd gesleept door de sleepboot „Al- bert 3" uit Urk. Omstreeks half één voer de sleep voor Harderwijk. Tij dens het bijdraaien kapseisde het schip, de „Jantina 2". De kapitein van de boot, de heer Soer uit Urk, kon zich in veiligheid stellen, doch de stuurman is verdronken. Het is de ongeveer 35-jarige gehuwde Ber keman uit Terneuzen. De Rijks politie te Water had 's avonds het lichaam nog niet gevonden. HONDERD MUSEUMSTUKKEN VERDWENEN. Uit het Instituut van de landbouw hogeschool te Wageningên, waarin de afdeling land- en volkenkunde en Indonesische talen is onderge bracht, worden op drie na honderd stukken, behorende tot de Indische verzameling, vermist. Deze stukken, waaronder sarongs, serviezen, af godsbeeldjes, wapens, beeldhouw werk enz. zijn persoonlijk eigendom van de lector dezer afdeling, dr. Van Naerssen. Deze heeft zijn verzame ling beschikbaar gesteld voor het museum van het instituut. Hij con stateerde onlangs dat enkele stukken ontbraken en bij onderzoek kwam men tot de ontstellende ontdekking dat een belangrijk deel van de ver zameling was verdwenen. De politie is er nog niet in geslaagd de ver dwenen museumstukken op te spo ren. porttijd en grote hoeveelheden bloem bollen zoude- oj transport naar het buitenland gaan. Deze voorraden zijn thans geheel verloren gegaan. Daaronder waren ook bollen, die niet vervangen kunnen worden. In middels heeft de N.V naar men ons mededeelde, van vele zijden uit de bollenstreek aanbiedingen gekre gen om bij de afwikkeling van de zaken in het buitenland behulpzaam te zijn. Rheum&tische Pijnen slopen Uw krachten- Maar ze vreten ook in op Uw humeur en geitel Laat dat toch niet zo doorgaan. Drijf die pijnen uit! Met een bloedzuive rende Kruschen-kuur. Met de jaren gingen Uw lever, nieren en ingewan den trager werken. De zes minerale zouten van Kruschen brengen ze weer op gang. Als dat gebeurt, geen opeenhoping van onzuiverheden meer in het bloed. En daarmee beho ren dan ook vanzelf die pijnen tot het verleden. (Advertentie) WIE IS WANBETALER? Sedert enige tijd circuleert in Twenthe een zogenaamde zwarte lijst van wanbetalers. Deze lijst werd samengesteld door een 46-jarige Al melose bureauhouder G. W. L. en tegen betaling van een abonnement van 10.40 per jaar toegezonden aan verscheidene zakenlieden. Drie Enschedeërs, die op deze lijst voorkwamen, voelden zich beledigd en hebben zich beklaagd bij de justi tie met als gevolg dat L. zich voor de Almelose rechtbank te verant woorden had. Tijdens het verhoor bleek dat L. voorts nogal drastisch optrad om niet-geïnde vorderingen alsnog voor zijn opdrachtgevers te incasse ren. Zonder zich op de hoogte te stellen van de motieven welke tot nietbetaling hadden geleid, verzond hij aan schuldenaren een schrijven en de redactie van dit schrijven werd door de officier van justitie, mr. W. L. de Walle, „zuiver chanta ge" genoemd. Tijdens het getuigeverhoor van de drie Enschedeërs, die zich door het optreden van L. beledigd voelden, bleek onder meer dat het de incasso van schulden betrof uit de oorlogs jaren, gemaakt bij „zwarte" aankoop van shag of jenever, de betaling van een niet goed functionnerende haard en de afbetaling van een oude schuld bij een caféhouder, waarover een meningsverschil was gerezen tussen schuldenaar en schuldeiser. De offi cier van justitie kwam in zijn re- quisitor tot de conclusie, dat het plaatsen van namen van een burger op een zogenaamde zwarte lijst zon der dat eerst behoorlijke informaties zijn ingewonnen gestraft dient te worden. Voorts noemde hij drie maatstaven, waarvoor plaatsing op een zwarte lijst een beledigend ka rakter zou krijgen namelijk: als de „wanbetaler" in feite geen schuld heeft, „als hij geen vordering be twist" of „slechts één schuld heeft." Ook was mr. de Walle van oordeel, dat slechts diegenen op een zwar te lijst geplaatst kunnen worden, die meer dan een schuld hebben en deze erkennen. I De officier van justitie concludeer- de tenslotte, dat L. zich moet ont houden van het plaatsen van namen op een zwarte lijst, zonder voldoen de informaties te hebben ingewon- I nen en eist f 100.— of 30 dagen hech tenis. De uitspraak is over veertien dagen. Sportwedstrijden voor invaliden Per Dakota van de Koninklijke Ne derlandse Luchtmacht zijn gisteren tien Nederlandse oorlogsinvaliden naar En geland vertrokken, waar zij op 8 Aug. zullen deelnemen aan sportwedstrijden te Stoke Manderville. Ieder jaar organiseert directeur dr. Gutman van het „Spinal Injuries Cen tre" (centrum voor ruggegraatverwon- dingen) aldaar sportwedstrijden voor zijn patiënten en als eerste buitenlands team werd daarvoor vorig jaar een j ploeg van 4 Nederlandse invaliden uit- genodigd om deel te nemen aan het I boogschieten. Het succes van de wed- 1 strijden was zo groot, dat er dit jaar I behalve Nederlanders ook Fransen, Ca nadezen en Amerikanen komen. De Nederlandse deelnemers zijn af komstig van het militair herstellings oord Aardenburg en hun uitzending werd mogelijk gemaakt door de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogs slachtoffers in samenwerking met de „World Veterans Organisation". De wedstrijden omvatten dit jaar boogschieten,, netbal (een soort basket bal, waarbij de deelnemers in invalide wagens zitten), speerwerpen, kogelsto ten, tafeltennis en zwemmen. Het Neder landse team zal aan alle wedstrijden deelnemen. Dr. Keizer, hoofd medische diénst te Aardenburg, heeft de medische leiding van de Nederlandse afvaardiging, ter wijl voorts twee verpleegsters en een masseur meegaan. Op 10 Augustus zal de Dakota het gezelschap weer halen en de deelnemers zullen zich dan verder kunnen voorbe reiden op de wedstrijden voor oorlogs invaliden, die op 2 September op Aar denburg worden gehouden. )ent vresel'ïk 7 bedankt m;jn- Wilt u alstublieft een pskl achterna varendat it i qedreven Er liot een sukkel op, een fan te ons \j^£BOOT VRRRT VERDER MRRR N/E' MRND BE SPEURT /ETS VRN Si DO NiR, DIE RRN DE OEVER IN HET DICHTE RiET IS GERRRKT Te Chaam Is voor ruim 75.000 toe schouwers een wielerwedstrijd gehou den, de zogenaamde „Acht van Chaam", voor profs en onafhankelijken over een afstand van 144 km., waaraan ook de Nederlandse Tour de Franceploeg deel nam. Voor de aanvang van de wedstrijd werden de renners van de Tourploeg gehuldigd. Eerste werd Wim van Est (St. Wille- brord) in de tijd van 3 uur 21 min. en 31 sec. Gerrit Voorting (Roosendaal) werd tweede op vier seconden, terwijl de Haarlemmer Adri Voorting met 9 sec. achterstand op Van Est als derde eindigde. In de zelfde tijd kwamen over de finish Thys Roks (Sprundel), Hein van Breenen (Amsterdam), Gerrit Schulte (Den Bosch), Jos Suykerbuyk (Breda), Wout Wagtmans (Breda), Piet Haan (Mechelen, Limburg) en Van der Zande (Halsteren), H. Stevens (Elsloo). K Vos (Den Bosch), Schoenmakers {.Eindhoven) en de Belg Vermeiren. In èeze wedstrijd, die een spannend verloop had, domineerde de Neder landse Tour de Franceploeg. Gerrit Schulte, die enkele felle aanvallen lan ceerde, moest zich met de zesde plaats tevreden stellen. In de eindsprint, die een onregelmatig verloop had, kwam Wout Wagtmans ten val, die daarbij een wond aan het ach terhoofd opliep. Hij werd door rode- De Ned. ploeg voor de wereldkampioenschappen De sportcommissie van de KNWU heeft de Nederlandse ploeg, die aan de wereldkampioenschappen op de weg te Lugano zal deelnemen, als volgt samen gesteld: Amateurs, 29 Augustus: Van de Bre- kel (Echt) Pay mans (Tilburg), De Groot (Amsterdam), Van 't Hof (Sas- senheim), Post (Nieuw Vennep) en Wolfs (Vlijmen). Reserve: Cuyten (Mierloo). Professionals, 30 Augustus: Wim van Est (St Willebrord), Gerrit Voorting (Roosendaal), Adri Voorting (Haar lem), Wout Wagtmans (Breda), Thys Roks (Sprundel), Hein van Breenen (Amsterdam), Hans Dekkers (Eindho ven) en Jan Nolten (Geleen). Reserve: Jos Suykerbuyk (Breda). Het is thans zeker, dat Cor de Best, de Nederlandse stayerskampioen, phy- siek niet in staat zal zijn in de wedstrijd achter grote motoren te Zürich uit te komen. Behalve Pronk (gangmaker De Graaf) zal Cor Byster (gangmaker Wiersma) Nederland in de manches voor het stayerskampioenschap verte genwoordigen. Derksen zal alleen aan de poursuite deelnemers, indien hij voortijdig in het sprintnummer wordt uitgeschakeld. Wat de overige nummers en de Ne derlandse bezetting daarvan betreft, zijn geen veranderingen aangebracht. Be halve de reeds enkele dagen geleden genoemde officials gaan als verzorgers en mecaniciens mee J. P. van der Hey- den, L. Sonnet en P. Gommans en spe ciaal voor Lugano P. Aandewiel en A. Muller. kruissoldaten over de finish gedragen, terwijl supporters zijn fiets over de eindstreep brachten, waardoor Wagt mans toch nog als achtste in de rang schikking eindigde. Bij de amateurs bezette Van Meerven (Mierlo) in de eindsprint de eerste plaats. Hij legde de 120 km. af in 3 uur en 4 sec., voor Van Dongen (Breda). Pellenaars sprak Dezer dagen heeft een gesprek plaats gevonden tussen Kees Pellenaars, ploeg leider van de Tour de France, en de sportcommissie van de KNWU. Twee onderwerpen zijn ter tafel gekomen. Op de eerste plaats heeft de sportcommis sie aan Kees Pellenaars aangeboden de leiding te nemen van de professional- ploeg op de weg voor het wereldkam pioenschap te Lugano. Dit aanbod is door Pellenaars afgewezen, hetgeen ook het vorig jaar het geval is geweest. Verder heeft Pellenaars aan de sport commissie verzocht, of de KNWU zich met de heer Goddet, organisator van de Tour de France, in verbinding wil stel len met de bedoeling, dat de Wielren Unie in de toekomst als vertrouwens- instantie van de heer Goddet in Neder land zal fungeren. De KNWU zou dan ook het recht krijgen een ploegleider aan te stellen. De sportcommissie noch het hoofdbe stuur heeft zijn standpunt ten deze be paald. Men zal eerst een bespreking hebben met de heer R. de Grood, ver trouwensman van de heer Goddet in Nederland. T.z.t. zal men zich dan na der beraden over de door Pellenaars gedane suggestie. De renners m de bocht- in het midden Thijs Roks, daarachter Wim van Est. Zaterdag 8 Augustus wordt op het gemeentelijk sportpark aan de Van Pan- huijsstraat te Noordwijk een voetbal wedstrijd gespeeld tussen de eesrte klassers Stormvogels en Willem II. Beide verenigingen komen met het volledige competitie-elftal uit en spelen om een beker van de VW Noordwijk. De opstelling der elftallen is als volgt: Stormvogels: Doel: Kraak. Achter: v. d. Oever, Bonte. Midden: Fennis, Snoeks, Pol; Voor: Lindenberg, Snoeks Jr., v. d. Meer, Luppens, De Boer. Willem II: Doel: Van Neer. Achter: Wagener, Mertens. Midden: Van Beers, Appel, Formenoy. Voor: Van Loon, Mommers, Van Roessel, De Bruyckere, Haans. Aanvang half zeven. Muziek op het terrein aanwezig. Na afloop van de wedstrijd is er een muzikale rondwan deling van vijf muziekcorpsen met drumband (totaal 200 muzikanten). POSTDUIVEN. De Reisduif (Hazerswoude). Wed vlucht met jonge duiven vanaf Maas tricht 158 km. In concours waren 59 dui ven, die werden gelost om 12.30 uur met N.W.-wind en bewolkte lucht. De eerste prijswinnende duif bereikte zijn hok om 3 uur 10 min. 27 sec. en had een snelheid van 987 meter per min. De laatste prijswinnende dun werd ge constateerd om 3 uur 28 min. en 46 sec. en had een snelheid van 896 meter per minuut. De uitslag is als volgt: Jac. van Veen 1, 7, 13, 14; W. Lindhout 2, 3, 4, 5, 19, W. G. de Jongh 6, 9, 17; A. H. Fase 8, 15; C. Groen 10, 11, 20; W. Zintel 12; P. J Fase 16; P. v. d. Male 8. Kampioen schappen Fond werden behaald door W. Zintel 1; C. Groen 2 en W. Lindhout 3. Kampioen over de Fondvluchten werd W. Lindhout. Het heeft heel wat voeten In de aarde gehad voor vaststond, dat de Interna tionale Motorzesdaagse doorgang zon vinden. De ongelooflijk hoge prijzen, die na de geldzuivering in Tsjecho- Slowakije golden, maakten deelneming voor de meeste rijders onmogelijk. Maar nu vaststaat, dat de kosten voor verblijf en benzine billijker zijn gesteld, heeft ook de Centrale Sportcommissie der KNMV besloten om twee Vaas-Teams, alsmede twee reserverijders uit te zen den. toch nog een betrekkelijk groot aantal individuele rijders naar Tsjecho-Slo wakije gaan Vermoedelijk zullen 20 rij ders uit ons land deelnemen. Behalve Nederland zullen Duitsland, Oostenrijk, Engeland en Tsjecho-Slowakije met Trophy- en Vaasteams deelnemen, ter wijl ook individuele rijders inschreven. Italië en Spanje zijn niet vertegen woordigd. Waarschijnlijk zijn ook Russische deelnemers aanwezig, die dan rijden op startbewijzen van de Tsjechische Bond, welke bij de F.I.M. is aangesloten. Nederlandse deelnemers. Het Nederlandse A-team zal bestaan uit Ph. Haaker, Badhoevedorp, B. Jan- sema, Hengelo (O.) en H. Veer, Borculo, allen op Jawa 250 cc. Reserve: C. Lan- geveld op C.Z Het B-team bestaat uit: P. Knijnenburg, Wassenaar op B.S.A., M. Rozenberg. Maastricht, op Matchless en M. den Haan, Strijen ,op Maico; reserve: G. Brouwer op B.S.A. Als in dividueel rijder schreven in J. Haaker, Badhoevedorp op Jawa; C. van Rijssel Den Haag (Jawa)P. Bestebreurtje, Barendrecht (C.Z.); C. van Ewijk, IJsselmonde (Maico); D. Groeneveld, IJsselmonde (Victoria); F. Vos, Dor drecht (Matchless), alsmede J. Markus, Amsterdam, S. Schram, Amsterdam en C. Schreuders, Haarlemmermeer, allen op Maico. Als lid van de Internationale Jury is voor Nederland aangewezen de heer G. Joh. Bruinsma, Sportvoorzitter der KNMV, terwijl Jelle Sybrandy, lid van de KNMV Centrale Sportcommissie en H. Burik, Algemeen Secretaris der KNMV als manager zullen fungeren van de Nederlandse Vaas-teams. (Door CHART.ES BRUCE) Nadruk verboden. 43) Hij liet zich achterover vallen, steunde op zijn rechterelleboog en trok aan de sigaret van palmblade ren, die Sinruk hem had aangereikt. „Wat voor nieuws heb je, Anso- kol" ,vroeg hij. „Heb je me niets te vertellen?" „Weinig, Pulangga, werkelijk niet de moeite waard. We wachten tot de blanke weer actief zal worden. Ik heb hem in kennis gebracht met on ze eisen: de missy tegen mijn va der. Ik wacht nu op zijn antwoord". „Wat heb je met de blanke vrouw gedaan, Ansokol?' vroeg hij. „Heb je haar hier gehouden, of haar nog verder weggezonden van het gouver nement?" „Neen. Ze is hier. Ik kon haar niet verder krijgen. Het was eerst mijn ->lan om haar naar het fort te zen den, dat mijn vader boven de ber gen heeft gebouwd. Hij was altijd van plan, om, indien de blanke hem mocht aanvallen, zijn volgelingen naar die versterking te voeren Van daar uit wilde hij de Toean besto ken. Maar die witte vrouw is niet als de meisjes en de vrouwen van de Sa- longs. Een dagreis, en ze is ziek. Ze heeft veel koorts en haar voeten zijn gezwollen en doorwond van de lan ge reis, die we gisteren hebben ge naakt. Als we nog een beetje waren doorgegaan, zou ze onderweg be zweken zijn. Ze heeft de gehele nacht geschreid en geklaagd. We hebben haar eten gegeven maar ze weiger de het voedsel tot zich te nemen". „Slecht nieuws, Ansokol. Ze is on ze waarborg, de prijs van Tiang's leven en onze veiligheid. Zij mag niet sterven!" „Zeker, dat is inderdaad zo. Maar ik weet niet, wat ik moet beginnen De geneesmiddelen van de blanke zijn heel anders dan de onze en ik heb hier geen enkele van onze in landse kruiden." „Ansokol," vroeg Simuk opgewon den, „mag ik eens naar haar gaan zien? Op Fort Malcolm heb ik de dames wel eens van een afstand mo gen bekijken, maai ik heb nog nooit een blanke vrouw van dichtbij ge zien Het lijken me heel rare wezens met haar vele kleren". De oude man zag zijn kans schoon en antwoordde: „Je bent een echte vrouw, doch ter". „Waarom, vader?" „Wel, omdat je onmiddellijk be lang stelt in de kleren van een an dere vrouw. Ga dan maar en bevre dig naar hartelust je nieuv sgierig heid aan die blanke vrouw Mis schien kun je haar We] met een en ander van dienst zijn Vrouwen zien scherper dan mannen. Zij mag niet sterven. Laat ons nu aUeen Ansokol en ik moeten onze plannen verder onder de ogen zien". Met één slag had hij voor Simuk de toegang naar het vertrek van de missy vrij gemaakt en tegelijkertijd Ansokol getoond, dat hij nu weer de leider was. „En nu, Ansokol, laat ons eens kalm overleggen, wat ons te doen staat. Tot nu toe hebben we veel ge luk gehad, maar nu is het ogenblik gekomen, dat overleg en rede ons verder moet helpen. Hoe staan de za ken er voor?" Langzaam, bijna bedeesd, gaf An sokol antwoord op de vragen van het grijze stamhoofd. Vol eerbied luister de hij naar diens raadgevingen. Het viel heel anders uit, dan hij het zich had voorgesteld. Bij het doden der Javanen was hij zijn vader's rechter hand geweest; bij het feest rond de buitgemaakte hoofden had hij de jonge mannen ten dans geleid, toen het bekend geworden was, dat zijn vader, door troepen van de blanke man, hoewel bij verrassing gevangen was genomen, had hij op hetzelfde ogenblik ongevraagd de leiding over genomen; hij had de vervolging uit gedacht en geleid; hij had met beide handen de schoonste kant van zijn leven gegrepen en de blanke vrouw eveneens bij verrassing aan zijn vij anden weten, te ontroven. Hij had de missy als borgtocht en losprijs te gen zijn vader weten te bemachtigen. Zijn vader! Was het niet de plicht van een zoon om zijn vader te wre ken, was het niet zijn voorrecht zelfs, om die vader te verlossen, en indien dit niet mogelijk zou zijn, hem te wreken? Innerlijk voelde hij, dat er iets niet in orde was. Er griefde hem iets, een vaag gevoel van onrechtvaardige overweldiging, maar de gedachte bleef ruw, en duister en stomp. Zelfs voor zich zelf vermocht hij het niet het onrecht aan te tonen. Hij kon het punt niet vinden, waar zijn rechten als zoon zich zouden kruisen met de traditionele krachten van het oude stamhoofd, om die dan voorgoed te onderdrukken. Nog minder kon hij de woorden vinden om zijn klacht uit te spreken en onder de stroeve blik van de grijze strijder, wankelde zijn wil, die nog even trachtte vast te houden aan de wens om zijn eigen plan door te zetten, totdat hij ver stierf in een zwijgende berusting. Hij zuchtte van spijt, toen de machts- kroon, die slechts een ogenblik op zijn slapen had gerust, weer de lok ken drukte van dit oude grijze hoofd. Hij gaf echter toe, dat ze daar een waardiger rustplaats had gevonden. „Hoe staat het met de Toean, An sokol? Wat voor nieuws heb je van hem?" vroeg Pulangga. Hij had met een scherp begrijpen de tweestrijd bij de jongenman ontleed. Het stond voor hem vast, dat zijn autoriteit voor deze keer verzekerd was. „De Toean wacht bij het kruispunt van de Penataran, hier twee uur van daan". „Wacht, waar wacht hij op," zei de oude man snibbig. „Hoe weet je, dat hij wacht?" „Hij heeft beloofd, dat hij daar zou wachten. Hij gaf me een brief voor de missy en hoopt nog altijd, dat zij hem zal antwoorden". „Wat voor antwoord heeft ze hem gezonden?" Ansokol lachte. „Ik ben maar een jongeling, maar daarom bezit ik toch verstand en overleg. De brief is hier nog. Ik heb hem niet aan haar gegeven. Ik vrees, dat die blanke ons wilde verraden. Wie weet, wat dat vel oaoier haar wel zou kunnen zeggen. Het kan wel een amulet, een agimet zijn, zoals wij die dragen tegen het gevaar. Neen, Pulangga, indien er kracht en vei ligheid aan dit papier kleven, zullen ze mij behoren en niet haar", j „Pas op, Ansokol, dat die kracht voor jou onheil betekent. Zijn er man nen die het kamp van de Toean be- waken?" j „Ja, vanmorgen heb ik ze voor zons opgang weggezonden om eens goed uit te zien. Zij zullen we] terug ko men voor het donker wordt. Dan brengen ze wellicht weer nieuws mee. Maar mijn verstand zegt me, dat hij op versterking wacht. Wat zijn de weinige politiemannen, die hij bij i zich heeft? Ik telde er gisteren twaalf. I Er zullen nog minstens twee of drie I dagen voorbijgaan, voordat hij ver- j der trekt. En dan, Pulangga, dan I zullen wij ook gereed zijn om hem op te wachten". (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6