Compensatie voor dé aanstaande huurverhoging Maatregelen xter verhoging van werkgelegenheid Vervoer 20+000 militairen naar operatie-bestemmingen Proef-mobilisatie verliep goed Dijkgat op Duivcland gestopt Vestigingsverbod voor bakkerijen gewenst DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BEAD RAlilNA 1 Uit voorlopig verslag Tweede Kamer Veel belangstelling voor vergeten groepen Aan het Voorlopig Verslag van de zijn. De zich voordoende moeilijkhe- Tweede Kamer op de huurverho-1 den erkennende, zouden deze leden gings- en belastingvoorstellen dergaarne vernemen, of de regering regering is nog het volgende ont leend: Vele leden waren van oordeel, dat in beginsel moet worden gestreefd naar een volledige compensatie der huurverhoging voor allen, die deze verhoging niet kunnen dragen. Al leen voor zover de doorvoering dezer gedachte voor enige groep tot de onmogelijkheden zou blijken te behoren, zal hiervan uiteraard af stand moeten worden gedaan. In zoverre het uitgangspunt der rege ring van het bovenstaande afwijkt, waarbij deze leden in het bijzonder dachten aan het voornemen de huur. verhoging voor het standaardgezin langs de fiscale weg slechts voor de helft te compenseren, had dit hun instemming niet. Voor de loontrekkenden achtten zij een loonsverhoging onmisbaar, •doch zij wezen er op, dat een loons verhoging niet behoort te worden beperkt tot hen, wier loon beneden een bepaald niveau ligt. Zij meenden daarenboven, dat de loonsverhoging, benevens de opheffing der resterende ccnsumptiebeperking in het algemeen bindend zouden moeten worden voorgeschreven en dat het boven dien juist zou zijn hiermede de na oorlogse periode van abnormale be moeiing van de overheid met de loonvorming af te sluiten en het zwaartepunt van de verantwoorde lijkheid hiervoor te verleggen naar het georganiseerde bedrijfsleven on der coördinerend toezicht van de SER als toporgaan daarvan. Bij het doorvoeren van een loonronde re kenden deze leden uiteraard even eens op een verhoging van het bedrag van de kinderbijslag per kind en op een verbetering van de progressie in de kinderbijslag naar het kinder tal. Wel rees in dit verband bij hen de vraag, welke invloed de loons verhoging zal hebben op de werk gelegenheid en op een nieuwe stij ging van de kosten van levensonder houd voor de gehele bevolking. In dit opzicht vroegeh ook zij zich af, of niet ter voorkoming van ernstiger moeilijkheden en nieuwe onbillijk heden een verlichting zal moeten worden gevonden door afschaffing, c.q. verlaging van de kostprijsver- hcgende vereveningsheffing. De vergeten groepen. Wat de bijzondere maatregelen voor de z.g. vergeten groepen treft was het de hierbedoelde leden opgevallen, dat de regering terecht wel aparte maatregelen aankondigt voor degenen, die sociale uitkerin gen ontvangen, en hen, die van over heidswege zyn gepensionneerd, maar dit helaas niet doet met be trekking tot de overige „vergeten groepen", met name de zelfstandi gen. Wat de eerste twee groepen be treft, zouden zij gaarne vernemen, welke concrete maatregelen de re gering voor ogen staan. Wat dege nen betreft, die vallen onder de noodwet kinderbijslag kleine zelf standigen, gingen hun gedachten uit naar een verhoging van de pro gressie naar het kindertal. Daaren boven leek het hun aanbevelens waardig te overwegen de werking van genoemde wet te verruimen, zowel door de inkomensgrens te verhogen als door de bijslag eerder te doen aanvangen dan bij het der de kind. Voor de zelfstandigen, waarvoor deze wet niet geldt, dach ten de hierbedoelde leden aan een volledige compensatie in de fiscale sfeer. Voor de loontrekkenden zou zodoende het samengaan van loons verhoging en belastingverlichting een denivellerende werking hebben, welke bij de huidige levensomstan digheden passend kan worden ge noemd. Onder de gewenste fiscale maatregelen in dit' verband noemden zij vermindering van de progressie van de inkomsten- en loonbelasting, verhoging van de kinderaftrek en van de aftrek voor noodzakelijk le vensonderhoud ten aanzien van deze belasting en afschaffing in plaats van verlaging van de personele be lasting. W aarscshu wing. Vele andere leden konden frzich, uitgaande van het standpunt, dat een zekere huurverhoging nodig is, verenigen met de zienswijze van de regering, dat de huurverhoging met een volledige compensatie voor de huurders gepaard dient te gaan. Te gen- de voorgestelde verlaging van de suikeraccijns, de omzetbelasting en de personele belasting hadden zij geen bezwaar. Wel meenden zij te nog verdere concrete maatregelen in overweging heeft om aan de no den van de vergeten groepen tege moet te komen. Met veel nadruk wilden zij in dit verband wijzen op de telkens weer moeilijker worden de omstandigheden, waaronder deze groepen leven. Een verdere verslech tering van de positie van de kleine middenstanders moet uiterst beden kelijk worden geacht. Met betrekking tot de van andere zijde opgeworpen vraag, of met de aanstaande loonronde „de abnorma le bemoeiing van de overheid met de loonvorming" moet worden afge sloten, refereerden deze leden zich aan de uitspraak van de S.E.R., dat de huidige organisatie van de loon politiek voorshands moet worden gehandhaafd en aan het standpunt van de regering, dat enigerleid vorm van geleide loonpolitiek onder de gegeven omstandigheden niet kan worden gemist. Enige leden wezen er op, dat de regering bij de compensatie twee groepen onderscheidt, nl. de loon- en salaristrekkenden en de z.g. vergetenen en anderen, die niet in het arbeidsproces zijn ingeschakeld, en tweeërlei compensatie voorstelt, n.l. een voor ieder geldende verla- ing der belasting en een loonsver hoging voor de loon- en salaristrek kenden. Zij vroegen zich af, waar om deze laatste groep twee compen saties zal moeten krijgen en de „ver getenen" slechts één. Een andere vraag is het aldus dezelfde leden of compensatie in alle gevallen noodzakelijk is. Moeten al degenen, die voortaan een economisch meer verantwoorde huur zullen gaan be talen, daaarvoor een algemene com pensatie ontvangen? Het is zo gegroeid. Zeer vele andere leden wezen op de toestand, zoals die in ons land mei betrekking tot inkomen en le vensstandaard gegoeid is. Een huur verhoging, die niet gepaard gaat aan maatregelen tot verhoging van het inkomen of verlaging van de le vensstandaard, zou onder ons volk economisch en sociaal onverantwoor de spanningen oproepen. Velen dezer leden wezen er bo vendien op. dat de grote massa der huurders geen voordee.l heeft ge noten van de gebonden huurprij zen, aangezien hiermee bij de bin ding der lonen werd rekening ge houden. Verschillende leden merkten op, dat in het ontwerp geen rekening is gehouden met het averechtse re sultaat, dat de huurverhoging met zich zal brengen voor de huiseigena ren, die zelf hun huis bewonen. Het kwam de hier aan het woord zijnde leden billijk voor te bepalen, dat voor de inkomstenbelasting de huur waarde van een door een eigenaaar zelf bewoond huis niet hoger zal worden gesteld dan die van Decem ber 1950. Sommige led^n waren belang stellend te vernemen, of de rege ring van plan is de loonsverhoging dwingend voor te schrijven dan wel zij het een gunstig tijdstip acht om tot een vrijere loonvorming te gera ken. Deze leden braken een lans voor dit laatste. Voor het bedrijfsleven zou z< besloten deze leden het toekennen van een compenserende loonsverhoging, zonder dat prijsver hoging hiervan het gevolg behoeft te zijn, kunnen worden vergemak kelijkt door het stopzetten van de vorming van grote reseves in ver schillende sociale fondsen. Verscheidene leden zagen het aan trekkelijke in de voorstellen der regering in de tegemoetkoming aan de z.g. vergeten groepen. Er dient h.i. zoveel mogelijk naar te worden gestreefd ook aan deze groepen een integrale compensatie te geven. De vraag rijst, of de regering niet wat verder zou kunnen gaan dan zij heeft voorgesteld. Overigens onder schreven zij de aandrang tot inte' grale compensatie voor degenen, die een uitkering ontvangen op grond van de noodwet ouderdomsvoorzie ning en de sociale verzekeringswet ten en voor de gepensionneerde ambtenaren Enkele leden, die zich konden verenigen met de hiervoor gemaakte opmerkingen inzake de z.g. verge ten groepen, stellen, evenals de ver schillende hiervoor aan het woord zijnde leden de vraag, waarom wordt voorgesteld aan de loon- en salaris trekkenden integrale compensatie te verlenen en aan het overige deel van de bevolking slechts een ge deeltelijke. Sommige andere leden beschouw den de voorgestelde huurverhoging met de daartegenover staande com pensaties als een nieuwe aanslag op he* levenspeil van de arbeiders klasse en de middengroepen. De middenstand dient krachtig geholpen te worden De Tweede Kamer heeft haar voor-1 gen af te remmen. De betalingsba- lopig verslag uitgebracht over de be- lans is verbeterd. Waarom is de re- lasting-wetsontwerpen (verlaging gering er nu niet toe overgegaan om van de accijns van suiker; vrijstel-1 voor te stellen de in 1951 opgelegde ling van omzetbelasting van huis-1 belastingverzwaringen ongedaan te brand en schoeisel; wijziging van de inkomstenbelasting, van de loonbe lasting en van de vermogensbelas ting; verlaging van de personele be lasting; fiscale voorzieningen in het belang van de werkgelegenheid op langere termijn; wijziging van de huurwet). Aan dit voorlopig verslag is het volgende ontleend: Wat de voor het bedrijfsleven voorgestelde belastingverlichtingen betreft, waren vele leden van oor deel, dat, hoewel uiteraard verder gaande belastingverlichtingen voor het bedrijfsleven de mogelijkheid tot aditionele investeringen zouden ver groten, zowel op grond van budge- taire als op grond van monetaire overwegingen met verwezenlijking van de voorgestelde maatregelen on der de huidige omstandigheden de grens van het mogelijke zal zijn be reikt. Echter hadden zij overwegend be zwaar tegen het'voorstel om aan de belastingverlichtingen ten bate van het bedrijfsleven wederom terug werkende kracht te verlenen, terwijl de overige maatregelen eerst 1 Jan. 1954 zullen ingaan. De consumptie- beperking is destijds voor allen te gelijk ingevoerd en moet derhalve ook voor allen tegelijk worden af geschaft. Het voorstel om ter zake van ge dane investeringsuitgaven een reële belastingvrijstelling te verlenen, stuitte bij deze leden aanvankelijk eveneens op tamelijk ernstige be zwaren. Geheel afgescheiden van de vraag waaromtrent zij zich hun oordeel moesten voorbehoduen of het ka der der mogelijkheden tot belasting verlichting door de regering juist is getrokken, stelden vele andere le den er prijs op, te verklaren, dat maken? De hier aan het woord zijn de leden stemden in met het voor stel, aan de belastingverlichtingen terugwerkende kracht te verlenen. Dezelfde leden meenden, dat bij de maatregelen tot ontwikkeling van het normale bedrijfsleven in de in dustriële sector bijzondere aandacht behoort te worden geschonken aan de middelgrote bedrijven. Deze leden drongen met klem aan op een zodanige aanvulling der voorstellen, dat het effect voor de middenstandsbedrijven in plaats van ongunstiger gunstiger zal worden. moeten waarschuwen tegen de ver-1 ^ar hun oordeel in het plan der re- wachting van een automatische prijs-1 gering binnen het door haar getrok- daling bij verlaging van de kost- prijsVerhogende belastingen. De ver laging van de omzetbelasting op tijdschriften b.v. heeft in feite niet of nauwelijks tot een verlaging van de abonementsgelden geleid. Ook schijnt men zich reeds uitge laten te hebben, dat de voorgestel de verlaging van de omzetbelasting op schoeisel niet tot een prijsverla ging zal leiden. Gaarne zouden deze leden vernemen, of de regering in dien deze geruchten juist mochten zijn, daarin een aanleiding ziet haar berekening te herzien. De hier aan het woord zijnde leden achtten de opvatting, dat van de gevolgen van de huurverhoging slechts de helft in de vorm van een loonsverhoging dient te worden gecompenseerd, niet juist. Ook hier zal verdergaande compensatie in de loonsector nodig ken kader de beleidslijn is gevolgd, welke de regering bij de troonrede ter zake van haar werkgelegen- heidspolitiek heeft aangekondigd. Zowel uit de cijfers als uit de toe lichting blijkt, dat in de werkgele- genheidspolitiek der regering de ont wikkeling van het normale bedrijfs leven primair is gesteld en dat aan de gedachte van coördinatie met de overige werkgelegenheidsmaatrege- len recht wordt gedaan. Waarom echter poogt de regering het bedrijfs leven te stimuleren met een vrij groot aantal kleinere tegemoetko mingen in plaats van met enkele maatregelen van groter belang? In 1951 is men noodgedwongen in verband met de ongunstige stand van de betalingsbalans overgegaan tot een verzwaring van diverse op het bedrijfsleven drukkende belas tingen, o.a. ten einde de investerin- Het fiscale winstbegrip. De hier aan het woord zijnde le den vroegen ook het oordeel der re gering over een verder gaande aan passing van het fiscale winstbegrip aan gezonde bedrijfseconomische op vattingen. In het bijzonder hadden zij hierbij op het oog een uitbreiding van de mogelij kheid tot toepassing van het z.g. Lifo-stelsel tot alle on dernemers, die dit wensen te vol gen, benevens het toestaan van het vormen van een reserve voor man co's. Daarnaast meenden zij dat alle reservevorming overeenkomstig goed koopmansgebruik in verband met reële risico's ten laste van de fiscale winst zou behoren te worden toe gestaan, en in deze jaren zou ver vangingsinvestering worden bevor derd, indien afschrijving op oude ka pitaalgoederen op basis van de ver vangingswaarde werd toegestaan. Tenslotte wilden deze leden de re gering de gedachte voorleggen van een regeling, waarbij de uitkering van een primair dividend wordt vrij gesteld van belasting op de winst en derhalve het totaal dezer belasting; langs deze weg wordt verlaagd, voor die ondernemingen, welke arbeider- winstdeling kennen. Zij zouden gaar ne zien, dat de regering deze ge dachte in studie nam of voorlegde aan de commissie-bezitsvorming. Verschillende leden betreurden het, dat niets is bekendgemaakt aan de Kamer met betrekking tot de loonsverhoging, die de regering voor nemens is door te voeren en welke blijkens de meergenoemde toelich ting geheel ten laste van het bedrijfs leven zal worden gebracht. Zij acht ten zich niet in staat tot een afgeron de conclusie te komen in zake de maatregelen in het belang van de werkgelegenheid, zo lang hierom trent niet meer bekend is. De middenstandsbedrijven. Een van de grootste bezwaren te gen de hier besproken groep van maatregelen achtten deze leden het feit, dat daarbij onvoldoende aan dacht wordt geschonken aan de mid denstandsbedrijven. Deze zouden zich zien gesteld tegenover een ver hoging van de huur van de bedrijfs panden tot 150 pet. en een loonsver hoging van het personeel. Aan deze bedrijven zal praktisch geen armslag worden gegeven voor meer investe ringen. Indien de regering inderdaad aan de gerechtvaardigde verlangens van de middenstand wil tegemoet komen, zouden onder andere verla ging van de vereveningsheffing en van de premie van de kinderbijslag in aanmerking komen. In dit verband wezen deze en zeer vele andere leden ook op de onbil lijkheid van de beperking van de aftrek van de fiscale winst ter zake van investeringen in de vorm van bedrijfsmiddelen of verbetering van bedrijfsmiddelen tot bedragen boven 10.000. Waarom zou een midden- standsbedrijf, dat b.v. een machine van 3500 aanschaft, niet van deze aftrek mogen profiteren? Voorts wezen de eerder bedoelde leden er op, dat de zoeven bespro ken tegemoetkoming wel van belang zal zijn voor de industrie en de scheepvaart, maar niet voor de han del en het bank- en verzekerings wezen. Deze sectoren van het be drijfsleven zijn voor de werkgele genheid evenwel ook van zeer grote waarde. Vooral voor de handelson dernemingen zijn zo vervolgden dezelfde leden de voorgestelde belastingverlichtingen van zeer ge ringe betekenis. De rentabiliteit en de financiële structuur van vele handelsondernemingen kan men niet rooskleurig noemen. Voor een be langrijk deel is dit een gevolg van de zware belastingdruk. Voorts zjjn er aldus nog steeds dezelfde leden ernstige bezwaren aan te voeren tegen het huidige fis cale winstbegrip, het welk leidt tot belasting van schijnwinsten. Deze leden bepleitten het buiten beschou wing laten van veranderingen in de samenstelling van de voorraad en het toestaan om een grotere voor raad in het waarderingsstelsel te be trekken bij toeneming van de be drijfsomvang. Sommige leden waren eveneens van mening, dat de middenstandsbedrij ven niet of nauwelijks van de voor gestelde belastingsfaciliteiten zullen profiteren. Een oprecht streven naar leniging van de nood van de midden stand aldus deze leden kan slechts leiden tot een ook uit andere hoofde noodzakelijke verbetering van het fiscale winstbegrip, wijziging van het tarief der inkomstenbelas ting en afschaffing van de vereve ningsheffing. Deze leden betreuren het voorts in hoge mate, dat de fiscale voor zieningen ter bevordering van de werkgelegenheid op langere termijn geen meer principieel karakter dra gen. Een eerste eis zou de verlaging zijn het bestaande tarief van de in komstenbelasting, in het bijzonder voor die groepen van de bevolking, waaruit vroeger de besparingen voortkwamen en die thans niet meer of zo goed als niet meer aan de ka pitaalsinvestering bijdragen. Een dergelijke tariefsverlaging zou ech ter tot een aanmerkelijke verlaging van de opbrengst van inkomstenbe lasting moeten leiden, wil zij van enige betekenis zijn, hetgeen onder de huidigen omstandigheden, naar mag worden aangenomen, niet tot de mogelijkheden behoort. Stellig wel tot de mogelijkheden behoort echter de bevordering van de zelf financiering door het belasten van de ingehouden winsten met een la ger tarief dan de uitgedeelde. Verscheidene leden achtten de ver wezenlijking van het doel, dat de regering voor ogen heeft met de in diening van deze groep maatregelen, weinig waarschijnlijk. Tegen de voorstellen op zich zelf hadden deze leden geen bezwaar, ze achtten ze alleen onvoldoende. In de eerste plaats ondersteunden zij de suggestie om ondernemers met een wisselend jaarlijks inkomen naar 'n gemiddeld inkomen over enige ja ren aan te slaan. Tenslotte wagen deze leden van oordeel, dat het weinig zin heeft te discussiëren over het al dan niet ver lenen van terugwerkende kracht aan de belastingverlichtingen voor het bedrijfsleven. Indien men het ge stelde doel wil bereiken, is onmid dellijke stimulering onontkoombaar. Sommige andere leden merkten op, dat industrialisatie en uitbreiding van de productie van weinig waar de zijn, indien men de gemaakte producten niet kan verkopen. Een verhoging van de binnenlandse koop kracht is nodig, die bereikt zou kun nen worden door een vermindering van de belastingdruk, die op het werkende volk rust, enz. Tweede deel „Oefening Drietand" In het nachtelijk duister bewegen zich thans kilometerslange militaire colonnes over de grote wegen naar het oostelijke gedeelte van Noord- Brabant. De derde divisie is 65 uur na de eerste oproep van de generale staf tot voormobilisatie, op weg naar het concentratiegebied, en zal daar over enige uren aankomen. Het eerste deel van de „Oefening Drietand", het zich gereed maken voor de gevechtstaak in de mobilisa tiecentra, is achter de rug. De twee de en niet minder belangrijke phase, het vervoer van de 20.000 militairen naar hun operatieve bestemmingen, is begonnen. De meeste militairen worden vervoerd met eigen ver voersmiddelen en een zesde gedeel te met tien extra treinen. Uiterst zorgvuldig is ook dit deel van de oefening voorbereid en niets is aan het toeval overgelaten. Elk van de chauffeurs van de ruim 3500 voertuigen hebben een kaart, waar op de door hen te volgen route tot in details is uitgestippeld. Ook als zij door pech worden gedwongen om op de weg achter te blijven, kunnen zij zonder moeite hun bestemming bereiken. De voorgeschreven snel heid is dertig kilometer per uur. De colonne rijdt me' normale lichten. Gereden wordt volgens een van de voren vastgesteld tijdschema, waarvan onder geen enkele voor waarde mag worden afgeweken. Dit tijdschema is zodanig opgesteld, dat van West naar Oost en van Noord naar Zuid rijdende colonne's niet op dezelfde tijd bij een van de zes krui singen arriveren. De leiding van dit massale militaire vervoer is in han den van een post van de inspecteur verkeerswezen, die in een centrale plaats in Brabant zetelt. Een dertig tal verkeersdetachementen is opge steld langs de verschillende routes. Deze detachementen melden per ra dio, of per telefoon aan de centrale post de tijd van aankomst van iedere colonne, zodat op elk moment een volledig beeld van de positie van de verschillende onderdelen kan wor den vastgesteld. Langs de wegen stonden ook op belangrijke punten bergingsploegen van de technische dienst en geneeskundige ploegen ge reed om, waar nodig, hulp te verle nen. Het burgerverkeer, dat in de nachtelijke uren grotendeels is be perkt tot vrachtvervoer, moest aan de militaire colonnes voorrang ver lenen. Het oponthoud werd echter beperkt, doordat de collones waren onderverdeeld in afdelingen van 25 voertuigen, waartussen Van officiële militaire zijde wordt het volgende meedegedeeld: Uit rapporten van diverse controle- teamsen uit persoonlijke waarnemin gen van de Nederlandse territoriale bevelhebbers op 5 Augustus blijkt: 1. Het algemeen verloop van de mobilisatie blijft goed. 2. Stemming onder de troep blijft zeer goed. 3. De opkomst en de tijdstippen van de algemene mobilisatieop komst waren zeer bevredigend. 4. Het materiaal was in de avond van drie Augustus bij de onder delen compleet aanwezig. Slechts bij enkele onderdelen kwam de munitie in de loop van de mor gen van de vierde Augustus be schikbaar. Hiermede was de phase van de materiaal verstrek king afgesloten. 5. Er is geen twijfel aan, dat de onderdelen hedenavond in ge- vechtsvaardige toestand gereed voor afmars zijn. duur van vier minuten lag. De lang ste op zichzelf staande colonne be stond uit 167 jeeps en vrachtwagens. Met inbegrip van de tussenruimte bijtrekken 37 minuten, van vier minuten duurde het voor- De middelzware artillerie (stuk ken van 155 mm) met hard speed tractoren van de divisie werd gister- -avond in een plaats in West Brabant op de trein gezet, om beschadigingen van het wegennet te voorkomen. „MANNENWERK. De minister van oorlog en marine, ir C. Staf, de staatssecretaris van oorlog, mr. F. J. Kranenburg, hoge autoriteiten van leger zee- en lucht macht, vertegenwoordigers van de Amerikaanse luchtmacht en van de Amerikaanse ambassade te 's-Gra- venhage hebben gisteren in de voor avond in het Seinposttheater te Scheveningen de voorvertoning bij gewoond van de film „Mannenwerk", die de opleiding in Amerika van het Nederlandse luchtmacht-personeel tot straalvliegtuigbestuurders tot een tijds- onderwerp heeft. Evacué's keren terug Gistermiddag is het grootste gat in de Rampaartsedijk bij het z.g.n. Laurensweegje tussen Oosterland en de polder Vierbannen gedicht. Men hoopt spoedig met het droogmalen te kunnen beginnen. Het gat in deze binnendijk, dat is gedicht met zand zakken en klei, had een breedte van ongeveer 80 meter. De dichting van het grote gat bij het Laurensweegje is het resultaat van verscheidene maanden zwoegen door een honderdtal arbeiders. Vele tegenslagen moest men incasseren. Eén van de tegenslagen is er oorzaak van, dat thans, na de dichting van het grote gat, nog water in de pol der Oosterland stroomt. Nadat hierover in de commissie In afwachting van de definitieve afsluiting, waardoor een aanvang kan worden gemaakt met de droog- maling, is reeds een aantal bewoners van de hoger gelegen huizen in het dorp Oosterland uit de evacuatie centra teruggekeerd. Zij zijn bezig met het verwijderen van modder en andere vuiligheid uit hun woningen. 2000 HERBOUWWONINGEN MééR. De regering is voornemens dit jaar 2000 herbouwwoningen meer te fi nancieren dan oorspronkelijk was bepaald. Daardoor wordt het aantal herbouwwoningen in totaal gebracht op 7000. De 2000 nieuwe woningen zullen voornamelijk worden toegewezen aan enkele ernstig getroffen provin cies en bij de verdeling zal boven dien rekening gehouden worden met de situatie op de arbeidsmarkt. Er liggen vele aanvragen te wach ten van hen, die tot herbouw van hun door oorlogshandelingen ver voor georganiseerd overleg voor het woest huis wensen over te gaan. a Hoewel het nieuwe contingent van 2000 de moeilijkheden enigszins zal verlichten, zullen tal van belang hebbenden er toch niet op mogen re kenen, dat hun de door hen aange vraagde herbouwfinanciering binnen zeer korte tijd zal wordèn toegezegd. Het ligt namelijk in de bedoeling, de toezeggingen niet alle tegelijk uit te geven, maar over de resterende maanden van het jaar te verdelen. onderwijzend personeel bij het lager onderwijs nader beraad was gepleegd, heeft de regering besloten de z.g. vol ledige ontknikking der onderwijssla- rissen voor alle onderwijzers te doen gelden. Met de wijziging, welke de salaris regeling der onderwijzers in verband hiermede dient te ondergaan, heeft de centrale commissie voor georgani seerd overleg in ambtenarenzaken zich dezer dagen verenigd. Het ligt in het voornemen aan deze salariswijzi ging terugwerkende kracht te ver lenen tot 1 Januari 1953. Geen koude sanering Dë in September jl. door minister S. L. Mansholt ingestelde commissie ender leiding van het Tweede Ka merlid der P. v. d. A., de heer J. Schilthuis, heeft dezer dagen de mi nister voorgesteld géén koude sane ring van het bakkerij bedrijf door te voeren. Zij bepleit evenwel het uitvaar digen van een tijdelijk vestigings verbod, de samenvoeging van be staande bedrijven en vrijwillige op heffing met financiële tegemoetko ming van niet- of weinig rendabele bedrijven. Ter financiering van deze sane ring van het bakkersbedrijf stelt de commissie voor een fonds te vor men, te beheren door de Ned. Bak kerijstichting, en voorlopig een hef fing van drie cent per baaltje van vijftig kilo tarwebloem in te stellen. Voorts wenst de commissie de handhaving van een minimumprijs voor alle soorten brood. Ten slotte vestigt zij er de aan dacht op, dat de bakker volgens de verordening Sanering Bakkersbedrij ven 1945 zijn klanten ten hoogste een week crediet mag geven. In de practijk wordt hiermede zo vaak de hand gelicht, dat dit vooral voor kleine bakkerijen tot grote moeilijk heden aanleiding geeft. Vandaar dat de commissie bepleit de volledige handhaving van deze bepaling. BROMFIETSER VERONGELUKT Op de weg Made-Drimmelen is gis termiddag de heer P. Rovers, die op een bromfiets reed. door een bus aan gereden en gedood. De heer P. Rovers, kwam van zijn werk. In een scherpe bocht passeer de hij twee wielrijders waardoor hij op de linkerhelft van de weg terecht kwam. Op hetzelfde moment naderde een B. B. A.-bus. De bromfietser reed pardoes op de B.B.A.-bus in, Hij is tijdens het transport naar een zie kenhuis in Breda overleden. De heer P. Rovers laat een gezin met vijf kinderen achter. NEDERLANDSE KINDEREN UIT HET RAMPGEBIED TE PARIJS Nederlandse kinderen uit het ramp gebied, die sedert Dinsdag de gasten zijn van Frankrijk, zijn Woensdag middag in het stadhuis van Parijs ontvangen door de vice-voorzitter van gemeenteraad, Charles Fruh. In verband met de prijsontwikke ling van tomaten op de Engelse markt heeft het bedrijfschap voor groenten en fruit besloten voor vandaag, Vrij dag en Zaterdag, geen uitvoermach- tigingen voor de export van toma ten naar Engeland af te geven. Reeds uitgereikte en niet gereali seerde uitvoermachtigingen verloren haar geldigheid met ingang van van nacht 12 uur. PSEUDO-VOGELPEST IN NEDERLAND. In de week van 26 Juli2 Aug. jl. werd pseudo-vogelpest geregistreerd in: Overijsel: 2 gemeenten, 3 bedrij ven; Gelderland: 6 gem., 17 bedr.; Noord-Holland: 1 gem., 3 bedr.; Zee land: 1 gem., 1 bedr.; Noord-Bra bant: 2 gem., 3 bedr. In totaal: 12 gemeenten, 27 bedrijven. In de voorafgaande week werd in 16 gemeenten op 23 bedr. pseudo- vogelpest geconstateerd.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5