RIJNSTREEK Katholiek Nederland is bepaald NIET vrijgevig DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1953 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 ALKEMADE Geb.: Geertrui L. d. v. E. Witte- veen en S. Vergunst; Jacobus Th. M. z. v. J. W. v- d. Zwet en M. A. Huig- sloot; Bernadette J. M. d. v. J. Hoo- genboom en J. E. van 't Hart; Cor nelia C. M. d. v. J. W. Verhaar en M. G. J. Vrijburg; Nicolaas J. M. z. v. J. J. Bakker en M. C. Loos; Petro- nella A. Th. d. v. J. P. Rietbroek en P. C. Hogenboom. Ondertr.: A. H. Uilenberg en A. E. Bisschop; W. van der Maden en G. J. Opdam. Getr.: J. Th. Bakker en J. Kouwen- hoven. Overl.: Petronella van der Linden, 88 j.; Johannes Vink, 81 j.; Leonarda Hoogenboom wed. van: C. Heemskerk 72 jaar. NOORD WIJK KORTEB A ANDRA VERIJ Het jaarlijks sport-evenement van de Kortebaandraverij op 15 Augustus zal ook dit jaar weer doorgang vin den. Deze draverij wordt gehouden op de Koningin Wilhelmina-Boulevard welke bekend staat als een der mooi- .ste banen in Nederland. Voor deze draverij is ingeschreven met 22 paarden, waaronder de beste korte- baandravers. Ingeschreven hebben: Nooit Ge dacht, Ooststar, Querie, Guy Hano ver, Miss A, Laetare A, Queen Bel- win, Lietse Mitzi, Quichotte, Lord Quetteville, Non plus Ultra K„ Ovie- do A, O Marijke, Oostings Oogappel, Quinte Hollandia G„ Peter Snel, Nan do O, Karei Pluto, Louis F HMary Simons, Pastqut, en My Darling. ZOETERMEER ontvangst van neomyst Zondag a.s. zal Katholiek Zoeter- meer weer een hoogtepunt hebben in het parochiële leven. Een zoon van de parochie, pater Ambrosius van der Stam O.F.M Cap. zal op die dag zijn «erste Plechtige H. Mis opdragen in de kerk van de H. Nicolaas. Dinsdag 4 Augustus heeft de neomyst de H. Priesterwijding ontvangen in de kloos terkerk van de Paters Capucijnen te Udenhout. De vader van de neomyst de naaste familieleden en pastoor J. A. Voorham mochten getuigen zijn van deze schone plechtigheid. Zater dag a.s. beginnen de feestelijkheden in Zoetermeer. 's Avonds om 7 uur zal de jeugdbeweging en de ruiterij van de L.T.J. de jonge priester naar de kerk begeleiden. Om kwart voor 7 uur worden alle verkenners, gidsen welpen en kabouters bij het ouderlijk huis verwacht (Voorweg 44). Om half acht begint het Plechtig Lof waarbij de neomyst zijn eerste zegen zal geven aan de parochianen van Zoetermeer. Zondagmorgen om kwart voor negen zal de eerste plechtige H. Mis zijn. De geestelijkheid van de pa- rochie en andere priesterzonen van Zoetermeer zullen assistentie verle nen. Pater Monulphus O.F.M. Cap zal de feestrede uitspreken, 's Middags van 2.30 tot 3.30 uur zal er gelegenheid bestaan de neomyst persoonlijk ge luk te wensen in de R.K. Kleuter school. 's Avonds om half acht zal een plechtig danklof worden gecelebreerd. De parochianen worden verzocht Zaterdag en Zondag de vlag uit te steken. TEGENWOORDIGHEID VAN GEEST Woensdagmorgen had in de Dorps straat ter hoogte van v. Aalst een on geval plaats. Door de oplettendheid van een der betrokkenen is het goed afgelopen. K. reed met een dorsgarni- tuur in de Dorpsstraat en moest de melkwagen van B. passeren. Uit een poort kwam B. snel aanlopen en liep tegen mej B., die een klein meisje vervoerde op de nets. Mej. B. kwam te vallen met het gevolg dat'het meis je van de fiets viel vlak voor de wie len van de tractor van K. Deze rem de krachtig en gooide de versnelling in achteruit, waardoor de tractor on middellijk stilstond. Het is aan K. te danken, dat het kind geen noemens waardig letsel bekwam. Middenstandsexamens. Voor het middenstandsexamen 1953 slaagden de dames: A. Blonk, A. Bos, B. Dog- terom, A. Sonneveld, F. Sonneveld, M. Sonneveld, R. v. Waay en de heren C. Breugem, D. Brussé, N. Henneken, H. Janmaat, J. Koole, H. Meijer, J. O. Oosterom, A. v. Puffelen, A. Romijn, G. Roos, C. Soeterbroek, G. Vroed- steijn, A. v. Vulpen, J. v. Waay en R. Zonneveld. K. A. V. In de maand Juli is op gericht een afd. katholieke arbeiders vrouwen. Achter de schermen dat wil zeggen rond de bestuurstafel is intussen heel wat besproken en overwogen. Er zijn plannen gemaakt voor het aanstaande seizoen, er zijn ook toekomstdromen gedroomd. Het bestuur is intussen volledig gewor den. Tot presidente heeft de vergade ring gekozen mevr. de VriesKoets Overeenkomstig het reglement heeft deze presidente in overleg met de geestelijke adviseur een volledig be stuur gekozen uit de leden. Het ove rige bestuur ziet er als volgt uit: Secretaresse mej. B. Nieuwets, pen- ningmeesteresse mevr. de JongBak ker; werkcomité: mevr. v. BaalJans sen, mevr. in 't Veenvan Nierop, en mevr. v. d. Vlistv. d. Helm De K.A.V. telt momenteel 24 leden. Wanneer eenmaal zal blijken, hoe mooi de K.A.V. werkt, zal het ^eden- taj ongetwijfeld groeien Eind Augus tus of begin September wordt de eerste grote bijeenkomst gehouden. In verband met de vacanties van klein en groot moet het geduld van de leden tot zolang op de proef worden gesteld. BODEGRAVEN Raadsagenda. De leden van de gemeenteraad zullen voor het laatst a.s. Vrijdagavond bijeen komen, d.w.z. de raad in oude samenstelling. De voornaamste reden van vergade ren is wel het onderzoek der geloofs brieven van de vier nieuwe raads leden t.w. C. Slappendel, Jac. v. d. Boon, A. Jongebreur en J. Martens. Tevens zal van de scheidende raads leden afscheid worden genomen. Dit betreft de heren P. Jongeneel, J. Baars, C. Uithol en K. Koren. De voornaamste punten van de agenda zijn verder: wijziging winkel sluiting, aanvragen via art. 72 der LO-wet, instructie^ gemeente-genees heer, bouw van drie woningen, voor lopige vaststelling gemeenterekening 1951 en enkele begrotingswijzigingen. Duivensport. De P.V. „De blauwe doffer" hield een wedvlucht voor jonge duiven vanaf Roermond (131 km.). Er waren 33 duiven in con cours, die om 12.45 uur gelost wer den. Aankomst eerste duif 2.19.45, 1386.1 m. p. min. Laatste duif 2.42.20 1122.7 m. p. min. Concours open: 23 min. De uitslag was als volgt: 1. Vermeulen 1000 pnt., 2. Vermeulen 954 pnt., 3. Baas 918 pnt., 4. Staal duinen 908 pnt., 5. Vermeulen 905 pnt., 6. Baas 893 pnt., 7. Baas 828 p. 3 Middenstandswoningen. Op de hoek van de Oranjestraat en de Nieuwe Markt zullen 3 woningen gebouwd worden met het front naar de W. de Zwijgerstraat. De bouwsom bedraagt 48.000,waarvan het Rijk ruim f 12.000,— zal bijdragen. Het begane-grondplan omvat 1 grote en 1 kleine woonkamer, 1 keuken, kelderkast en W.C., benevens in de achtertuin 1 schuur met kolenberg plaats. Op de verdieping zijn gele gen: 3 slaapkamers, 1 badkamer, terwijl hierboven een ruime zolder zal komen. HOOGMADE Einde van het feest Gisteren werden de feestelijkheden weer beëindigd met een uitgebreid programma. Reeds om 9 uur vond de keuring van de versierde paarden (met tilbury) en rijwielen plaats. De mooist versierde rijwielen waren van: 1. Ria v. d. Voorn, 2. Mieke v. Schagen, 3. Gerda van Goozen, ter wijl de jury besloot, dat de prijzen voor de beste versierde paarden met tilbury moesten worden afgegeven aan: 1. Nico v. d. Meer, 2. Theo Zwetsloot, 3. P. Paardekooper (Zoe- terwoude). Na weer de gebruikelijke optocht door het dorp werd op het land bij de heer J. v. d. Geest met ringrijden voor dames en heren begonnen. De prijzen gingen naar de dames: 1. Leny Zonneveld, 2. Apolonia de Vette, 3. Rie van der Meer J.dr., en de heren 1. H. Bank, 2. Jac. van der Geest (Oud Ade), 3. S. v. d. End, 4. J. A. v.. d. Salm. Hierna werd het strijdtoneel ver plaatst naar het Noordeinde waar de dames zich gereed maakten om op de fiets de ringen te steken. 1. Willy Kraan, 2. Cobie Lieverse, 3. Trees Disseldorp. De stoelendans voor dames van 30 tot 80 jaar vond plaats op het school plein. De dames hielden een verbe ten strijd. Uiteindelijk werden de volgende dames winnaressen: 1. Mevr. W. Kraan, 2. Mevr. Jac. Vol- water, 3. Mevr. J. Disseldorp, 4. Mevr. L. v. Goozen. Het ringsteken op de fiets, als laatste nummer van het programma, bracht de volgende heren een prijsje: 1. F. Otte, 2. P. v. Santen, 3. Nico Hoogenboom. Hierna vond de uitreiking van de prijzen plaats en bleef men nog lange tijd bijeen om met middernacht deze ongetwijfeld alleszins geslaagde da gen te besluiten. HAZERSWOUDE Geb.: Jacobus Theodorus Wilhel mus z. v. A. B. van der Poel en A. M. van de Ven; Wilhelmina Ludwina Maria d. v. Th. L. van Wetten en Th. van Diemen; Catharina Maria Mag- dalena d. v. C. J. Kerkvliet en E. M. Groenewegen; Johannes Hoowerff z. v. C. Kroon en F. M. Boer; Lamber- tus Richardus z. v. E. J. Kerkhoven en K. C. Staring; Antonie z. v. A. Rijkaart en A. Buitenhuis. TER AAR Voor de Akte van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwijs voor nuttige handwerken voor meisjes is te Utrecht geslaagd mej. M. C. Hoo- gervorst Cd. ROELOF ARENDSVEEN Kindermiddag. Uitgaande van de R.K. Middenstandsverenigingen werd gistermiddag een gratis kinder-pro- gramma aangeboden in de Pancrati- uszaal, voor kinderen van de lagere scholen uit Oude Wetering en Roe- lofarendsveen. Door de kinderen is er een gretig gebruik van gemaakt, temeer daar NEDERLAND WORDT STEEDS LANGER Het is een bekend feit, dat de rid ders uit de middeleeuwen een stuk kleiner waren dan thans, getuige de harnassen die de hedendaagse mens niet meer passen. We zouden ook niet willen. Hieraan kunnen wij o.a. zien, dat ons volk steeds langer is gewor den. En wij groeien nog steeds maar door. Regelmatig werden wij in de loop der jaren langer. Als dit dan ook zo doorgaat, zijn wij over een goede 250 jaar een volk van gemid deld 2 meter lengte! Hoe wij dit zo precies kunnen we ten? De lengte in de loop der laatste jaren kan nauwkeurig berekend wor den door de resultaten van de mili taire keuringen te nemen. Van de duizenden en duizenden die daar „on der de dokter" komen, wordt heel precies de lengte gemeten en geno teerd. Dit doet men al van 1865 af. Wij hebben al deze resultaten eens voor U nagegaan en weten aldus dat wij steeds maar langer worden. Ver geleken bij die oude ridders zijn wij nu al hele pieten, laat staan over een paar honderd jaar. Hoe dit komt? De nuchtere statis ticus zal U vertellen, dat de oorzaken vermoedelijk liggen in de verbeterde hygiënische omstandigheden en so- voor het vervoer van kinderen uit Oude Wetering werd gezorgd. Naast de gratis tractatie werden de kinderen vergast op een tekenfilm „De jongen die de Niagara waterval stopzette". „Rollo de Eekhoorn" en „De grote sportdag". ZOETERWOUDE De heren C. H. Vis en W. J. Vis slaagden te Den Haag voor de acte tekenleraar. ciale toestanden. Er zijn echter ook weer andere deskundigen die ons ver tellen dat dit komt door "de verhoog de prikkeling van het vegetatieve ze. nuwstelsel door de moderne levens wijze". Het kinkt allemaal heel ge leerd maar wat moeten wij met al die lengte beginnen? Nog afgezien van het feit dat onze kinds-kindskin- deren ons aardig boven het hoofd groeien. Laatste Berichten DE IN ZEE GESTORTE AMERIKAANSE „R.B.-36". De weersomstandigheden boven het Atlantische Zeegebied, waar naar overlevenden wordt gezocht, zijn zeer slecht. Het zicht is vrijwel nul en de windkracht is die van een storm Donderdag hebben dan ook nog geen vliegtuigen aan de reddingsactie deel genomen. Wel bevinden zich thans zeven schepen in het genoemde zee gebied. Het Britse fregat „Tenacious" dat eveneens aan de reddingswerkzaam heden heeft deelgenomen, is in zijn Noord-Ierse basis Londonderry te ruggekeerd. Het heeft geen overle venden aangetroffen. In het Oostenrijkse Alpengebied de Tauern bij de Grossglockner is de 58-jarige R. L. Klaassen, leraa/ aan de ambachtsschool te Scheveningen, verongelukt. De heer Klaassen viel in een 60 me ter diep ravijn. Hij was gehuwd en had een dochter. Met de verweerde muren van het oude kerkje te Limetz als achter grond, had het gemeente-bestuur gisteravond een klein toneeltje ge timmerd, dat door een slinger van kleine lampjes verlicht werd en waar de kleine oud-hollandse gevel tjes, geschilderd door Ed. De Jong, een broer van kap. De Jong, in het felle licht van twee schijnwerpers een stukje Holland opriepen, dat zelfs het nuchtere Nederland van thans niet meer kent. Het is ondoenlijk het reikt al thans boven onze kracht om een juist beeld te geven van de stem ming, welke gisteravond onder de ruim tweehonderd toeschouwers heerste, die op het kerkpleintje wa ren samengestroomd. De gehele week hebben we een beetje in het onzekere geleefd, hoe Limetz nu fei telijk over ons dacht; gisteravond is dit raadsel opgelost. Met Franse spontanëiteit heeft men uiting gege ven aan de genegenheid, die men de „Club" toedraagt en de woorden van de loco-burgemeester aan het einde van de avond waren meer dan be leef dheidszinnet j es. „Het is volkomen onmogelijk om ook maar bij benadering te zeggen, wat ik en met mij alle aanwezigen voor U en Uw land voelen" zei m'sieur De la Bove in klankvol Frans en met een stem vol ontroe ring, „laten wij de band van vriend schap, die nu reeds vele jaren tus sen ons en Uw land bestaat, ieder jaar blijven versterken, totdat zij uitgegroeid is tot een onverbreek baar geheel." Daarom wilde m'sieur De la Bove niet van een afscheid weten, maar slechts van een „Au revoir", van een „Tot wederziens" en het Franse af scheidslied „Le Chant des Adieux" werd na deze toespraak door gedra gen stemmen over het kerkplein ge voerd, waar het weerkaatst werd door verweerde muren, die het weg zonden tot ver buiten de grenzen van het dorp. In Nederland zijn de meningen over de waarde van volksdansen zeer verdeeld; de een vindt het cul tuur en de ander heeft er slechts toegevelijke woordjes voor over. De ze laatste groep zou echter gister avond op het kerkpleintje maar bit ter weinig weerklank gevonden heb ben, want Limetz is in één woord verrukt over de Hollandse folklore. De heer Joop Koetfoets mocht gis teravond verdiend de rijke vruch ten van maandenlange oefeningen in ontvangst nemen, want zelden hebben wij zelf die in Nederland eerlijk gezegd tot de tweede gfoep behoren zo genoten van deze dan sen. Doorlopend moest gebisseerd wor den en Joop Koevoets die zich, voor deze avond een artistiek-ver- antwoord snorretje van houtskool had aangeschaft! was onverbid delijk en willigde de wensen van het opgetogen publiek volledig in, zodat zijn discipelen ten slotte doodmoe in alle hoeken en langs de kanten van het podium ineenzegen. Dat de ze vermoeidheid overigens niet on rustbarend was, bleek na het dank woord van de loco-burgemeester, toen de Franse en Nederlandse jeugd samen nog een klein uurtje door bleven hossen, op een wijze, die het 3 October-bestuur het water in de mond gebracht zou hebben. Afscheid nemen is een heel klein beetje doodgaan Een ander verheugend verschijn sel tijdens de avond was contact tus sen Fransen en Nederlanders, dat naarstig tot stand gebracht werd; practisch ieder lid van de „Club de Limetz" had een Fransmannetje of een „Fransinnetje" (alle beneden de 5 jaar!) op zijn schoot en de onver vangbare „Oom Frans" deelde vlug repen chocolade en rolletjes zuur tjes uit, zodat de belangstelling voor deze bijzondere zitplaatsen bij de Franse jeugd met de minuut groeide. Overigens waren al eerder op de dag vooral na de Hoogmis in de morgenuren diverse uitnodigingen onder de Nederlanders uitgestrooid Zelf zijn we gistermiddag met een groot gedeelte van het lerarencorps van de Rapenburgschool naar een Franse onderwijzer geweest. De heer Pieterse die niet, zoals we enige dagen geleden vertelden, in Leimuiden, maar in Leiden woont, Kapteynstraat 26 boekte hel niet geringe succes, dat hij het werk woord „faire" beter kon vervoegen, dan de Franse onderwijzer, en te za- men met mej. A. Pellekoorne, Juf- fermansstraat 54 en de heer A. van Gennip, de Sitterlaan 47, werden heel wat uitspraakmoeilijkheden aan een grondige studie onderwor pen, zodat de jongens van de Rapen burgschool het komende jaai „Fran- se-les-pur-sang" zullen kunnen ver wachten. Het kostte gisteravond erg veel moeite om van al de nieuw verwor ven vrienden afscheid te nemen. Terwijl de jongeren hossend het doen schijnen. afgelopen jaar wederom een aan zienlijk bedrag: voor de Pauselijke Liefdewerken opgebracht; het over schrijdt de sud'-rhalf millioen gulden. Dit is meer dan de voorafgaande ja ren. Maar met deze opbrengst blijft Nederland icch nog altijd ver be neden de milddadigheid die andere landen tegenover de missie aan de dag leggen Terwijl in de Ver. Sta ten per persoon jaarlijks ongeveer 60 cent voor de misiegenootschappen geofferd wordt, is dat in Nederland ongeveer 20 cent. Daarmede komt Nederland, indien men de edelmoedigheid in cijfers mag uitdrukken, op de tiende plaats na landen als NieUw-Zee- land, Canada, Australië, Luxemburg en Iran. In de jaarverslagen over 1952 van de pauselijke missiegenootschappen, welke zo juist het licht hebben ge zien, worden nadere mededelingen gedaan over het wel en wee der missiegenootschappen. Het Genoot schap tot Voortplanting des Geloofs is zo goed als in alle parochies en openbare rectoraten opgericht; het aantal leden bedraagt ongeveer 570.000. Door stijging van contribu tie-opbrengst, giften en legaten was het totaal der inkomsten dan ook ruim ƒ47.000 hoger dan het jaar te voren. Het aantal leden is echter nog slechts 25 pet. der Katholieken boven 14 jaar. Missies in Indonesië geholpen kerkpleintje onvelig maakten, ston-i den de ouderen met grote groepen! t. ij- Fransen om zich heen drukke ge-l J Doo11; de deviezenbepalmgen zvn sprekken te voeren - die wel elns|de uitkeringen van het genootschap vermengd werden met een paar En-j weer geheel ten goede gekomen aan gelse woordjes en die soms gekruid; de missies in Indonesië. Volgens aan- werden met de internationale geba-1 wijzingen van het hoofdbestuur te rentaal, maar die toch door iedereen Rome is een bedrag van ƒ76.038 als extra-subsidie aan een viertal missies en 592.800 als gewone subsidies aan 16 missies, te zamen ƒ668.838 uitgekeerd. Het jaarverslag van het Genoot schap vöoh de II Kindsheid meldt, dat naar schatting 650.000 kinderen hiervan lid zijn; hetgeen neerkomt op ongeveer 65 pet. Dank zij de door de kinderen op de Eerste Werelddag geofferde spaargelden was de totale Opbrengst aan contributie*», giften en Werelddag beduidend hoger dan het jaar te voren. Voor gekleurde priesters had het minder over Katholiek Nederland heeft in het 3.082,88 minder; die van de paro- volkomen begrepen werden. Toen eindelijk het laats'e lichtje gedoofd was, de band zijn instrumen ten definitief ingepakt had en zelfs de heer J. de Haas, De Sitterlaan 63 met zijn accordeon van het podium verdwenen was, stroomde de „Club" naar de eettent, waar nog een ont roerende plechtigheid plaats vond, omdat het juist twaalf uur geslagen had en de heer J. v. d. Kaay, Buys Ballotstraat 60, de leider van de band, vandaag Maandag 3 Aug. zijn verjaardag viert. Bij de vele goede wensen, die hij na het donderend feestlied heden nacht mocht ontvangen, wensen wij hem voor het pasbegonnen jaar de moed toe om de weinig originele Amerikaanse naam van zijn band „Serenaders" om te bouwen in een kloeke Nederlandse titel! Een beetje doodgaan. „Partir, c'est mourir un peu" zeg gen wij in Frankrijk, afscheidnemen is een heel klein beetje sterven en dit voelen we momenteel allemaal hier in Limetz. De onvermoeibare oom Frans en tante Bep hebben juist hun laatste koffie geschonken en daarnet kwam oom Frans met een glas heerlijk koele wijn op ons balkonnetje om zijn gemoed te luch ten; hij wist niet goed hoe hij ooit weer in het koele Holland zou kun nen wennen, zei hij neerslachtig, ter wijl hij ons het glas wijn gaf en er een flesje naast zette „voor strakjes" en hij is niet de enige, die er zo over denkt. Het kamp wordt opgebroken terwijl de stemming een hoogtepunt bereikt heeft en de gouden Franse zon, die het gehele- landschap tot een kleurig schilderij omgetoverd heeft, schijnt het afscheid dubbel zwaar te willen maken. Maar nog is het feest niet ten. einde. Vanavond zal er nog een groot bal gegeven worden en dit vooruitzicht verguit de pil. Na dit bal de autobus wordt van te voren gepakt zal de mo tor onmiddellijk gaan draaien en he dennacht zal de terugtocht naar het vaderland ondernomen worden. Morgen zal Limetz zijn gasten kwijt zijn, maar het kleine plaatsje met zijn kronkelstraatjes en zijn ver weerde huisjes, heeft bij alle leden van de „Club" een onuitwisbare in druk gemaakt, die in het koele Hol land de Franse zon nog dikwijls zal Sint Petrus Liefdewerk loopt nog achteruit. Terwijl in deze tijden, wellicht meer dan aoit te voren, de nood zaak van een eigen inlandse gees telijkheid aan de dag treedt, schijnt Katholiek Nederland te verslappen in zijn actieve belangstelling voor de opleiding dezer clerus. De totale opbrengst aan contributies, weldoe- nersbijdragen, giften, stichtingen enz. bedroeg in 1952 helaas 26.602.52 minder dan in 1951. De overige in- reeds een teruggang vertoonde van ƒ48.372,31, vergeleken bij 1950. De contributie-opbrengst bedroeg Burgerlijke Stand Geb.: Willem Adrianus Antonius z. v. A. H. Jansen en C. H. van Hame ren: Elisabeth Pieternella d. v. W. Smid en B. Quaak: Cornelis z. v. C. van Egmond en M. v. d. Bosch; Maria Anna d. v. G. A. Roosen en S. van Roode; Gerrit z. v. J. Zwaan en D. v. d. Bent; Theodorus Jacob z. v. J. Smit en W. van Egmond; Frans Jo zef z. v. H. C. van Ommen en S. M. Bouwens; Leendert z. v. L. C. Schaap en H. M. H. v. d. Veer; Marijke Cor nelia Maria d. v. W. P. M. Berbee en M. J. de Romijn. Overl.: H. Brugman man, 65 jaar. M. Dorsman zoon, 1 dag. GEVEILDE PERCELEN. Ten overstaan van Notaris W. S. Jongsma te Leiden: De Villa met ga rage en erf „Windevanck" te Noord wij aan Zee, Koepel weg 18, in bod: 16.200koper de heer P. J. F. Dwarshuis g.q. te 's G-ravenhage iroor: 21.200. chiële weldoenersbijdragen 2.873.8 minler dan in 1951. De overige in komsten zijn altijd wisselvallig Nog altijd echter teren de succes sen van heden op de offervaardig heid van vroeger. Nederland heeft tót op heden 1350 Katholieken uit de missielanden als beschermelin gen mogelijk gemaakt hun priester opleiding te ontvangen. Een van hen is zelfs kardinaal geworden, twee anderen bisschop. Aan gewone sub sidies en aan subsidies voor semi- nariebouw werd voor groot-semina risten ƒ82.555,en voor klein-se- menaries 521.624,uitgekeerd, waartoe geput werd uit reserves. Deze opsomming van gegevens en activiteiten in 1952 van de Pauselijke Genootschappen, zo besluiten de overzichten, laat zien, dat de mis sie-actie in ons land wederom le vendig is gehouden en in het alge meen gesproken tot groter bloei is gekomen. Er is dan ook reden tot dankbaarheid en voldoening, vooral als wij bedenken, dat slechts het re sultaat op financieel gebied is weer gegeven en de oogst aan geestelijke offers niet te becijferen of te schat ten valt. Marktberichten GOUDA, 6 Aug.: Kaas. Aange voerd 253 partijen. Prijzen: le soort 2.12—2.18, 2e soort 2.00—2.11, extra kwaliteit tot 2.45 per kg. Handel kalm. VINKEVEEN, 5 Aug. Groente. Sla 413 cent, Bloemkool 2062 ct„ komkommers 814 cent, bleekselde rij 28 cent per stuk, peen 1517 cent per bos, tomaten 24—38 cent, stam- bonen 3142 cent, snijbonen 3043 cent, stokprincessebonen 4448 cent, pronkbonen 2632 cent, waspeen 8 13 cent, spinazie 2430 cent, andij vie 611 cent, rode kool 1213 cent, postelein 1521 cent per kg. LEIDSCHENDAM, 5 Aug. Eieren. Aangevoerd 19900 kipeieren waar voor de prijzen waren: 600 no. 0 19.90—20.55, 3900 no. 1 18.45— 19.10; 2100 no. 2 17.40—18.00, 4100 no. 3 16.75—17.10, 1000 no. 4 14.25 14.6?0, 6400 no. 5 11.05—11.50, 1800 no. 6 9.9010.50. Verder waren aangevoerd: 60 konijnen 0.386.05, 40 kippen 0.803.25, 25 hanen 1.35 1.55, 15 duiven 0.600.75, 10 een den 0.45—C.50. VEUR, 5 Aug. GroenteSla 5 8.30, spinazie 815 cent, andijvie 6 8.80, postelein 1618 cent, bospeen 1719 cent; tomaten 28—35 cent, Snijbonen 4447 cent, princessebo- nen 4360 cent, komkommers A 8 12 cent, idem B 8 cent, idem C 8 cent, idem krom per kg. 8 cent, aardappe len 10—10.50. TER AAR, 5 Augustus. Groente. Snijbonen 3.905.20, idem B 2 3.70, kassnijbonen 4.505.50^ witte pronkers 2.302.80, idem stek 1.401.70, sp'ekbonen 2.203.10, idem stek 1.40, stambonen 3.00 3.50, idem B 2.10—2.40, stokprinses- sebonen 3.505.20 alles per 10 kg., tomaten A 3140 cent, idem B 3240 cent, idem C 2631 cent, idem CC 20 24 cent, idem bonken 2225 cent, groene kool 79 cent, postelein 6 21 cent, zilveruien 2226 cent, idem groot 811 cent, rabarber 4 cent, was peen 89 cent, idem II 6 cent, aard appelen 914 cent, idem 26 cent alles per kg., boerenkool 15 cent, stoofsla 80 cent alles per kist, sla 2.507.00 per 100 stuks, bloemkool 1 4166 cent, idem II 2135 cent, idem III 819 cent, komkommers 9 14 cent, alles per stuk, boskroten 2 cent per bos. Augurken: fijn 82 ct., fijnbasterd 65 cent, basterd 40 cent, grof A 3941 cent, grof 3233 cent, CD 2527 cent, idem wit 16 cent, E. 1112 cent, alles per kg., zwarte bessen 48 cent per y. kg., appelen: Tarwe appelen 38 cent. Yellow Transparant 13 cent, Perzikrode zo- merappel 23 cent, Peren: Ooomskin- deren 1224 cent, idem val 4 cent, suikerperen 6 cent, alles per kg. Bloemen: Lelies 18 cent, Convillie 10 cent per bos.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3