DUINSTREEK mm Chinese poppenkast met veel gebaren Gele tram ontspoorde door ergerlijke baldadigheid DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1953 UE L.BID5E CL/U RA NI EERSTE BLAD PAGINA 2 Omwille van de propaganda Terwijl men aan geallieerde zijde j de terugkerende krijgsgevangenen met blijdschap begroette, ging de te rugkeer van de Chinezen en Noord - Koreanen met grote „poppenkast" gepaard. Dat moest om redenen van propaganda worden verfilmd en der halve werd het een toneel van hart verscheurend gekerm en geweeklaag. Het Chinese publiek zal over enkele dagen in de bioscoop dezé „Rampza lige 500", in lorren gehuld, uitgeput, door leed overmand en badend in tra nen, voor een rode vlag kunnen aan schouwen. Ondanks dit lot vonden zij nog de kracht om strijdliederen te zingen ter ere van Mao tse toeng en om hun schoenen en kleren naar het hoofd van hun Amerikaanse bewa kers te gooien. Dezelfde scène speelde zich af, tel kens wanneer een nieuwe vrachtwa gen een verse lading Chinese krijgs gevangenen afleverde voor de houten keet in Panmoendjon, die voor de gelegenheid was versierd met een bos van vlaggen en een triomfboog. Tel kens opnieuw stonden de gevangenen op, trokken hun kleren uit en po seerden in hun ondergoed voor tien tallen Chinese en buitenlandse film verslaggevers. De sigaretten en de pakjes, die van het Rode Kruis kwamen en die hun door de Amerikanen waren uitge reikt, gooiden zij op de grond en ver trapten die. Tubes tandpasta's kne pen zij in lange slierten uit en smeer den die op de vrachtwagens. Daar na kwamen Noordkoreaanse ver pleegsters en verplegers, in 't wit ge kleed, met open armen op hen toe gesneld, sloegen de armen om hen heen en speelden moedertje met ge vangenen, die zich hinkend naar de keet lieten slepen, waar zij nieuwe uniformen kregen. Deze zelfde „stakkers" waren een week geleden geheel in nieuwe pak ken gestoken. Zij hadden evenwel hun kleren kapot gemaakt met scheermesjes en op het schip, dat hen naar Intsjon bracht hebben zij al dit nieuwe goed nog een extra beurt gegeven door zich uren lang tegen ijzeren platen en wanden te schur ken. Tegen dat zij aan wal gingen zagen zij er dan ook lekker uit als volslagen landlopers, die in geen ja ren een nieuw stuk kleren aan het lijf hadden gekregen. En de Chinese cineasten zullen ook wel niet laten zien, dat die hinkende krijgsgevangenen een minuut te vo ren nog zo fris waren als paarden en konden lopen als kievitten. Zij zul len ook niet gekeken hebben onder de haastig aangelegde verbanden. Want onder al die zwachtels zat niets; geen lidteken, geen builtje, geen blau blauwe plek, geen spatje bloed, kortom: niets. Zij zullen ook niet la ten zien, dat de krijgsgevangenen in de zes eerste vrachtwagens gelaten en kalm het verdere verloop van hun uitwisseling afwachtten en pas be gonnen te kermen en te lamenteren, toen zij binnen het gezichtsveld van de camera's waren gekomen, en van af de zevende vrachtwagen het be vel werd gegeven.... „Janü!" En de Chinese filmoperateurs zul len ook niet laten zien, dat na deze tonelen, waarin de krijgsgevangenen „met misprijzen hun schoenen weg wierpen naar het hoofd van de Ame rikanen", de Chinese bewakers ijve rig rondgingen om alle weggeworpen spullen weer snel bijeen te rapen. De Chinese camera's keken al die tijd de andere kant uit. Bij zonnebrand, doorzit ten. schrijnen, smetten (Advertentie) Bioscopen De films voor de komende week zijn door de Kath. Film-Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Tour de France 1953", al le leeftijden. Lido: „De dodenrit in het Spook- gebergte, 14 jaar. Luxor: „Someby loves me", alle leeftijden. Trianon: „Because you're mine", al le leeftijden. Rex: „A en C gaan naar Mars", 18 jaar. PrinsesWilhelminaterug Prinses Wilhelmina is Dinsdag 4 Augustus j.l. van haar vacantie-reis van Noorwegen weer in het vader land teruggekeerd. Zij verbleef eni ge dagen in Oslo, vertrok daarna naar Bergen, waar zij aan boord ging van het s.s. „Luna" om enige dagen te Svolvaer op de Lofoten te schil deren. Aan boord van de „Lima" reisde de prinses weer terug naar Bergen, alwaar zij ook enige dagen verbleef om van Stavanger weer per vliegtuig terug te keren. Prinses Irene verjaarde rustig Prinses Irene heeft een zeer rustige verjaardag gehad in Cape Codd, waar zij met prinses Beatrix op vacantie is. De geschenken, die prins Bern- hard voor haar meegebracht had, la gen toen zij was opgestaan op de tafel uitgestald. Prinses Irene begon deze onmiddellijk met haar zuster uit te pakken. Prins Bernhard moest tegen de middag weer vertrekken om zich naar Curagau te begeven. De prin sessen vergezelden haar vader naar het vliegveld. Nadat zij waren terug Opperste Sowjet bijeen De opperste Sowjet is gistermiddag haar aangekondigde zitting te Mos kou begonnen met een bijeenkomst van zeshonderd afgevaardigden van de Sowjet-Unie. De afgevaardigden hadden voor zich een agenda van twee punten: 1 Bekrachtiging van de staatsbegroting voor 1953 en het ver slag over de begroting 1951/52. 2 Be krachtiging van de tussentijds geno men besluiten van het presidium van de Opperste Sowjet sedert haar laat ste bijeenkomst in Maart jl na Sta- lins dood, toen de regering van Ma lenkof bevestigd werd. De openingsbijeenkomst duurde twintig minuten. Daarna kwam de Raad van de Unie (Eerste Kamer) bijeen. Deze vergade ring werd bijgewoond door premier Malenkof, die door de 600 afgevaar digden luide werd toegejuicht, toen hij. tezamen met zijn eerste plaats vervanger, Lazar Kaganowitsji. de secretaris-generaal van het presidium van het centrale comité der Sow jet- communistische partij, Kroesjtjef, de voorzitter van de Opperste Sowjet, maarschalk Worosjilof, minister van buitenlandse zaken Molotof, de minis ter voor de machine-industrie, Saboe- w rof, en diens ambtgenoot voor de i gekeerd"werd er een partijtje gege- electriche industrie, Pervoekhin, op het podium plaats nam. Kroesjtsjef zat aan de rechterkant en Worosjilof aan de linkerzijde van Malenkof. Volgens A.F.P. schijnt Kroesjtsjef de „derde man" geworden te zijn in de Sowjet-Unie: na Malenkof en Mo lotof en vóór Worosjilof en andere leiders. Twee uur later kwam de Raad der Nationaliteiten (Tweede Kamer) bij een en 's avonds had een gemeen schappelijke vergadering plaats. Staking bij Franse posterijen Personeel van de Franse posterijen, dat aangesloten is bij het niet-com- munistische vakverbond „Force Ouvrière", heeft Woensdag besloten een staking in het gehele land van onbepaalde duur te beginnen. De staking, die ongeveer 85 procent van al het administratieve personeel en 14 procent van alle bestellers om vat, geldt als protest tegen voorge stelde regeringsmaatregelen om de pensioengerechtigde leeftijd van ge meente- en rijksambtenaren te ver hogen. Geschil over grot bijgelegd De 23 Franse onderzoekers, die wil len afdalen in de grot Pierre Saint Martin in de Pyreneeën zijn Woens dag tot overeenstemming gekomen met de Spaanse autoriteiten, die tot dusverre de Fransen de toegang tot de grot ontzegden, omdat deze haars inziens op Spaans grondgebied ligt. Men is nu overeengekomen, het be trokken gebied voorlopig als „neutra le zóne" te beschouwen, totdat een speciale commissie de Spaanse aan spraken zal hebben onderzocht. Voorts werd besloten, dat vier Spaan- Aetherklanken VRIJDAG. HILVERSUM I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Een woord v. d. dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.18 Gewijde muz. 8.45 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 V. d. vrouw. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.30 Idem. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gevar- muz. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 Gevar. muz. 13.35 Gram. 15.15 Voordr. 15.35 Pianoreci tal. 16.00 „Hoe makpn we een kleine vijver?", caus. 16.1o Gram. 16.45 Pro menade ork. en solist. 17.30 Gram. 17.45 Fries progr. 18.00 Gram. 18.10 „Een goed woord voor een goede zaak", caus. 18.15 Omr.ork. en soliste. Jse geologen aan de tocht kunnen 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Rege- ringsuitz.: „Verklaring en toelich ting". 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Kerftconc. 21.00 „Boer Harde- veld", hoorsp. 20.20 Kerkconc. (verv.) 21.45 Viool en piano. 22.00 Gevar. progr. 22.30 Gram. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15 „Het Evangelie in Esperanto". 23.30 24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.45 V. d. huisvr. 9.00 Gym. 9.10 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. kleuters. VPRO: 10.00 „Kin deren en mensen", caus. 10.05 Mor genwijding. VARA: 10.20 Gram. 10.40 Kamermuz. 11.00 Radiofeuilleton. 11.20 Gram. AVRO: 12.00 Gevar. muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en pronose. 12.48 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.30 Zigeunermuz. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Viool en pano. 14.50 Voordr. 15.10 Pianorecital. 15.30 Gevar. muz. VA RA: 16.00 Gram. 16.30 Omr.ork. en solist. 17.15 V. d. jeugd. 17.45 Gram. 18.00 Nws. 18.15 Felicitaties. 18.45 „Over dienstmeisjes, zwemmeesters en kappers", caus. 19.00 Koorzang. 19.15 Pianosp. VPRO: 19.30 „Wat geloven wij Vrijzinnige Protestan ten?", caus. 19.45 „Op bezoek bij an deren", caus. 20.00 Nws. 20.05 Boek- bespr. 20.15 Zang. 20.30 „De Verenig de Narties", caus. 20.40 „Verdraag zaamheid", caus. VARA: 21.00 Caba ret. 21.30 Pianorecital. 22.00 Buitenl. weekoverzicht. 22.15 Gram. VPRO: 22.40 „Vandaag", caus. 22.45 Avond- vijding. VARA: 23.00 Nws. 23.10— 24.00 „Lulu", opera (2e bedr.). deelnemen, waardoor gesproken zal worden van een „Fra^is-Spaanse" expeditie. In ruil voor deze Franse concessies, heeft de Spaanse regering aangeboden, het onderzoek met een milliard frank (ongeveer 10.000 gul den) te steunen. Het doel van de tocht is tweeledig: 1) Het naar boven brengen van het stoffelijk overschot van Marcel Lou- bens, die bij de expeditie van het vo rige jaar het leven liet en in de grot werd begraven en 2) Het nagaan van de loop van een onderaardse rivier, die men wil gebruiken voor het op wekken van electrische stroom. Oefening „Mariner" in September Op 18 September a.s. zal de grote gecombineerde oefening „Mariner" beginnen, die negentien dagen zal duren en waaraan door negen van dc veertien NAVO-landen zal wor den deelgenomen met hun schepen en vliegtuigen van welhaast ieder type. „Mariner" is de eerste oefening, die gezamenlijk wordt ondernomen door de NAVO-commando's van de drie hoofdsectoren in Europa. Strijd krachten van België, Canada, Dene marken, Frankrijk, Nederland, Noor wegen, Portugal, Engeland en de U.S.A. zullen bij deze oefening be trokken worden in een of meer phasen. De oefening wordt gehouden in dat deel van de Atlantische Oceaan, dat in het Noorden wordt begrensd door Groenland en Noorwegen en in het Zuiden door de Zuidelijke U.S.A. en Portugal, voorts in de Noordzee en in gedeelten van West-Europa. BEDEVAART NAAR BEAURAING Zaterdag a.s. vertrekken weer twintig Nederlandse patiënten voor een vierdaagse bedevaart naar Beau- raing. Op reis zullen zij worden verzorgd door leden van de Haagse colonne van het Rode Kruis korps, die in Be- auraing zullen samenwerken met helpsters van het Rode Kruis van België. Examens voor belastingconsulent De besturen van de Bond van be lastingconsulenten en het Nederlands Instituut van belastingconsulenten hebben besloten hun examens op federatieve wijze af te nemen en controle van de rijksoverheid te ver zoeken. Mr. dr. H. F. J. Westerveld, in specteur van het gymnasiaal en mid delbaar onderwijs te Hilversum, is door de minister van onderwijs aan gewezen als rijksgecommitteerde voor de examens van belastingcon sulent, uitgaande van de federatie. De examens zelf veronderstellen een gedegen fiscale deskundigheid in algemene zin, alsmede deugdelijke kennis van een aantal juridische en economische vakken. Voorts is met instemming van de overheid door de besturen van de Bond cn het Instituut een vereen voudigd examen ingesteld voor het diploma belastingassistent. Het exa men voor dit practijkdiploma belas tingrecht zal door deze verenigingen eveneens federatief worden afgeno men. De regering heeft ook daarbij als rijksgecommitteerdc aangewezen mr. dr. H. F. J. Westerveld. Het diploma van belastingassistent zal worden verleend aan hen, die blijk geven van voldoende practische kennis van bepaalde delen van het belastingrecht te bezitten. Het stelt de bezitter in staat de fiscale ver trouwensman te worden van talrijke belastingplichtigen. De Bond en het Instituut hebben besloten een stichting in het leven te roepen, die de organisatie van de opleiding voor dit fiscale diploma ten doel heeft. Voor alle examen vakken wil de stichting een schrif telijke cursus instellen. Pijprokerswedstrijd te Purmerend Zaterdag 12 September zal tijdens nazomerfeesten te Purmerend een concours pijprokers worden gehou den, waaraan ook Belgen en Duitsers zullen deelnemen. Er zal gestreden worden om de titel „Kampioen van Nederland 1953". De kampioen zal een zilveren pijp ontvangen. Er wordt gerookt met V/i gram tabak van Nederlands fa brikaat. De festiviteiten en tentoonstellin gen worden Maandag, 7 September geopend. Een grote plaats op de ex posities is ingeruimd voor de agrari sche sector. Evenals verleden jaar zal een nationale handwerk wedstrijd en -tentoonstelling worden gehouden. Van het erecomité voor deze nazo merfeesten heeft dr J. E. Baron de Vos van Steenwijk, commissaris der koningin in de provincie Noordhol land, het voorzitterschap op zich ge nomen. HILLEGOM Stichting Kunstkring Bloembollen streek. De Stichting „Beursconcer- ten" is veranderd in bovenstaande naam, omdat het de bedoeling is, niet uitsluitend concerten te geven, doch ook toneeluitvoeringen te presenteren. Over de gang van zaken in 1952 1953 is men tevreden. De Stichting die naar zetel in Hillegom heeft, stel de voor 1953—1954 vier uitvoeringen vast. Het bestuur is uitgebreid en bestaat thans uit: Jhr. Mr. dr. O F. A. H. van Nispen tot Pannerden, -bur gemeester van Hillegom, voorz. Q. Waverijn te Hillegom; secretaris: P. G. M. Reckman te Lisse; penningm. J. Bakker, Sassenheim; Mevr. H. L. C. BeeGrootenboer Hillegom; J. Dekker Lisse; C. M. B. Horrevorst Sassenheim; Cor Kool Hillegom; F. Lode wijk Hillegom; Chr. Loeff Benne' broek; F. Lommerse Hillegom; Nota ris F. J. M. Pinxter Lisse en L. Siersma te Bennebroek Kon. Onderscheidingen. Aan de heren J. Krabbers en G. de Vries te Hillegom is de eer te beurt gevallen om koninklijk te worden onderschei den met de ere-medaille in brons ver bonden aan de orde van Oranje- Nassau, zulks ter gelegenheid van hun> 40-jarig jubileum bij Van Her- waarden's Kalkzandsteenfabrieken N.V. te Hillegom. Ten kantore der directie werden hun de versierselen van deze orde op gespeld door de loco-burgemeester, de heer W. F. van Dam, die de jubi larissen daarbij tevens de gelukwen sen van het gemeentebestuur aan bood. De heer Van Dam wees er vervol gens op ,dat deze onderscheiding ver leend is, omdat beide jubilarissen zich op buitengewone wijze van hun' plicht gekweten hebben. De heer D. J. van Herwaarden, sprekend namens de directie, ver klaarde zich dankbaar gestemd, te kunnen werken met mensen, als deze jubilarissen, mensen waarop het be drijf steeds heeft kunnen bouwen en die dag aan dag hun beste krachten aan het bedrijf hebben gegeven, Vervolgens wendde hij zich spe ciaal tot de heer Krabbers (de heer de Vries was al in April op gelijke wijze gehuldigd) en speldde hem na mens de Ned. Maatschappij voor Nij verheid en Handel de medaille in brons op en overhandigde hem daar na het vererend getuigschrift en leg penning van dezelfde Mij. Tenslotte bood hij hem het gebrui kelijke jubileum-bordje in Delfts blauw en de enveloppe met inhoud aan. De echtgenoten werden mede in de ze huldiging betrokkenen zagen zich elk een fraai bouquet anjers, resp. ro zen toebedeeld. KATWITK AAN DEN RITN AFSLUITING RIJNBRUG. Ter verkoming van verdere onge vallen en schadeposten is door de dienst van gemeentewerken thans de afsluitboom voor de Rijnbrug, Oost zijde, verplaatst, zodat naderende auto's de -afsluitboom tijdig kunnen zien. Ook in de kleuren van brug leuningen en afsluitboom wordt ver andering gebracht. V.V.V.-wandeltocht. Gisteravond had de grote wandeltocht, georgani seerd door V.V.V. plaats. Er was hier voor grote belangstelling, ongeveer 800 personen namen hieraan deel. We zagen afdelingen van „Hercu les" van de politie, van het Marine vliegkamp, de brandweer, padvinders, E.H.B.O., van de politie uit Wassenaar e.a. De tocht werd begunstigd door prachtig wandelweer, droog, weinig wind. De start was aan de Boulevard, verder door het Zuidelijk deel van het dorp, vervolgens langs Cantine- weg-Wassenaarse weg naar Katwijk aan den Rijn langs Rijnstraat en Zee weg terug naar Katwijk aan Zee, een tocht van plm 15 km. Voor de jon geren was deze bekort tot 10 kir.. De wandelaars hadden veel bekijks door het dorp en alles liep zonder hindernissen en zo goed als allen be reikten de finish. V V. V. heeft suc ces gehad met dit initiatief. LISSE Doortrekken Hyacinthenstraat. Nu de zgn. Bemexwoningen haar vol tooiing naderen is het plan naar vo ren gekomen 'door doortrekking v. d. Hyacinhtenstraat, de toekomstige be woners van de „Montbretiastraat" een meer directe verbinding te geven met de kern van het dorp. In verband met de grote kosten hieraan verbon den achten B. en W. het evenwel niet noodzakelijk om hiertoe terstond over te gaan, doch zijn wel van gevoelen dat 't aanbeveling verdient mede ter voorkoming van te ver gaande isolatie t. b. v. de bewoners van de Montbretiastraat, behalve een rij weg via de Grevelingstraat naar de Gladiolenstraat, een uitweg te maken naar de Broekweg. Dit kan h.i. ge schieden door een voorlopige straat aan te leggen van ongeveer 3 meter breed, welke als wandel- en rijwiel pad gebruikt kan worden. Zij stellen de raad voor hiervoor een bedrag van 8.500 voor beschik baar te stellen. om 8 uur. Aan de agenda zijn de na volgende punten toegevoegd: Voor stel tot het verlenen van credieten voor verbetering van de centrale ver warmingsinstallatie in de burgemees terswoning en extra-onderhoud; Voorstel om in principe te besluiten tot het treffen van enige voorzienin gen in het raadhuis t.b.v. de huisves ting der centrale boekhouding; Door trekking Hyacinthenstraat; Het ver lenen van een gemeentelijk voorschot voor verbetering van een 10-tal wo ningen aan de Emmastraat; Wijziging van het besluit inzake de bouw van de 36 zgn. Bemexwoningen. Vervanging gasstraatverlichting, De wenselijkheid om de gasstraatver- lichting om te schakelen naar electri sche verlichting is in de raad her haaldelijk bepleit. Bij de laatste be grotingsbehandeling is er door de raad weer eens met klem aangedron gen om hierin een meer radicale voorziening te treffen. B. en W. heb ben deze aangelegenheid thans ter dege onder de ogen gezien en komen thans bij de raad met het voorstel om de 76 gaslantaarns te doen vervan gen door een 156-tal electrische straatlantaarns, waarbij tevens reke ning is gehouden met enkele nieu we lantaarns, waarmede de straatver lichting belangrijk wordt verbeterd. In het uitvoerige prae-advies van B. en W. aan de raad komen B. en W. tot de conclusie dat de exploita tiekosten van de straatverlichting per jaar ongeveer 7000.— hoger zal zijn. Hierbij is rekening gehouden met de verbetering van de straatver lichting van de Hereweg. Geboren: Clasina Maria, d. van J. J. de Jong en D. v. d. Berg; Cornelia Anna Liduina Maria, d. van- C. G. M. Langeveld en A. P. Berg; Jacoba Jo hanna Maria, d. van C. C. Kaan dorp en C. M. v. Dijk; Margaretha Magdalena, d. van J. J. v. u. Voort en M. C. Zonneveld; Gijsbertus Jo hannes Theodorus, z. van J. C. Meijer en M. C. v. d. Meer; Antonia Jo hanna Maria, d. van C. Verwer en A. M. v Diemen. Ondertrouwd: W. M. Beekman 30 j. te Apeldoorn en J. A. van der Leede 28 j. VOORSCHOTEN ONDERHOUD GEMEENTETOREN. Gedurende verscheidene jaren zijn aan de toren behoudens enkele nood zakelijke onderhoudswerken geen grote verbeteringen aangebracht. Men is nog steeds bezig met het rijk om bijdrage te krijgen in de restau ratiekosten. Dezer dagen berichtte de directeur van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, dat in het jaar 1956 hoogstwaarschijnlijk op een bij drage kan worden gerekend. Gezien echter de omstandigheid, dat ver schillende onderhoudswerken niet kunnen wachten stellen B. en W. voor de volgende werken uit te voe ren: 1. vergulden van de wijzers en cijfers van het uurwerk. Revisie van de verlichtingsinstallatie. Herstel van de leibedekking. Verf- en verniswer- ken aan torendeuren en het vernieu wen van gebroken ruiten. Deze on derhoudswerken komen op 2580. B. en W. stellen de raad voor het be nodigde crediet beschikbaar te stel len. Verkiezingen in Rijnland In het hoogheemraadschap Rijn land werden gisteren in enige dis tricten verkiezingen gehouden. In het district Alphen aan den Rijn wer den de periodiek aftredende heren M. Visser en J. D. v. d. Akker her kozen, resp. als hoofdingeland en plaatsvervanger. In het district Was senaar werd een oude vacature ver vuld door de verkiezing van mr. G. C D. baron van Hardenbroek tot hoofdingeland. In het district Haar lemmermeer werden de heren J. J. Meijer en P. Bos herkozen als hoofd ingeland en plaatsvervanger. SASSENHEIM Geboren: Johannes Hendricus Ma ria, z. van W. S. Caspers en E. Hesse- ling. Ondertrouwd: J. N. Mulder 22 j. te Zaandam en M. A. M. Hendriksem 22 j. NOORD WIIK Gunning.Het Arch, bureau G. Nijhoff, M. Dijkerman en W. Swelrne te 's-Gravenhage hebben namens het bestuur van de Hervormde school vereniging alhier het bouwen van een zesklassige school met bijhorende ruimten, op een terrein aan de Hoog- wakersboschstraat te Noord wijk aan Zee gegund aan de fa. J. Vink en Zn. te Noordwyk voor 120.910. Wilt U iets weten? Vraag: De kortste weg van Alphen aan den Rijn naar Weert. Antwoord; Alphen, Boskoop, Gou da, Haastrecht, Schoonhoven, Nieuw- poort, Goudriaan, Schelluinen, Go- rinchem, Woudrichem, Giessen, Veen, Aalburg, Heusden, Vlijmen, 's Herto genbosch, Boxtel, Eindhoven, Maar- heeze, Weert, 136 km. Vraag: De kortste weg van Al phen aan den Rijn naar Venlo. Antwoord: Zie bovenstaand ant woord tot 's-Hertogenbosch. Ver volgens Veghel, Helmond, Deurne, Griendtsveen America, Horst, Venlo. Vraag: De kortste weg van Aar- landerveen naar Goes. Antwoord: Aarlanderveen, Alphen, Benthuizen, Bleiswijk, Bergschehoek, Hillegersberg, Rotterdam, Dordrecht, Moerdijk, Zevenbergschehoek, Zeven bergen, Oudenbosch, Roosendaal, Wouw, Bergen op Zoom, Woensdrecht, Rilland, Krabbendijke, Kruiningen, Biezelinge, Goes, 154 km. Vraag: Is de Utrechtse domtoren ook op Zon- en feestdag te bezichti gen? Antwoord: De domtoren is dage lijks, .dus ook op Zon- en feestdagen te bezichtigen van 9 tcrfc 5 uur. Ieder heel uur (voor het laatst om 4 uur) gaat er een gids met bezoekers naar boven. Vraag: De kortste weg van Roelof- arendsveen naar Hilversum. Wanneer is de K.R.O.-studio te bezichtigen? Antwoord: Roelof arendsveen, Lan- geraar, Nieuwveen, Mijdrecht, Vin- keveen, Vreeland, Hilversum, 62 km. De K.R.O.-studio is alleen voor groepen te bezichtigen na voorgaande afspraak met de studio. Vraag: Is het mogelijk zoetwater vis te marineren? Antwoord: Het is niet gebruikelijk dit te doen en ook niet aan te raden, omdat de vis toch niet lang houd baar zou zijn. Vraag: Bestaat er een opleiding voor kok in de avonduren? Antwoord: Er zijn neutrale koks- scholen in Rotterdam, Amsterdam en Utrecht. Bovendien katholieke scholen in Rotterdam, Amsterdam en Den Haag. De laatste is dus de dichtstbijzijnde. Het is ons niet be kend of er ook een avondopleiding is. Informeer U eens aan de Kath. Ambachtsschool, Lamgroen, Den Haag. Vraag: Hoe kan men ballpoint- vlekken uit een broek halen? Antwoord; Met wasbenzine. Daar na snel droogwrijven. WASSENAAR Baan bleef drie uur buiten gebruik Verbetering woningen. Door de woningbouwvereniging „Volksbelang" is aan de raad een extra-gemeente lijk voorschot aangevraagd om een 10 tal woningen aan de Emmastraat te kunnen verbeteren. Deze woning verbetering zal o.m. bestaan uit het bijbouwen van een portaal en W.C.'s aan de woningen, waardoor de hui zen veel gerieflijker zullen worden. B. en W. stellen de raad voor het gevraagde voorschot v. 8000 te ver lenen. Een kleine huurverhoging van 0.50 per week zal hiervan het ge volg zijn. Gemeenteraad. Zoals reeds is gepubliceerd zal de raad dezer ge meente in openbare vergadering bij eenkomen op Vrijdag a.s. des avonds Ergerlijke baldadigheid van nog onbekende kinderen heeft gistermid dag in de van Zuylen van Nijevelt- straat, tussen de Zijllaan en de Mid delweg een ernstige tramontsporing veroorzaakt, die wonder boven won der geen persoonlijke ongevallen tot gevolg heeft gehad. Kort na vijf uur moet door kin deren een stuk ijzer een z.g. las- stuk, dat ergens langs de trambaan gelegen heeft in de rails gezet zijn. De bestuurder van het tramstel, dat om kwart over vijf uit de rich ting Den Haag naderde, merkte het obstakel niet op. Het gevolg was, dat de motorwagen uit de rails liep en de ligusterhaag langs de trambaan over een afstand van ongeveer 10 meter totaal vernielde. Kort voordat het tramstel tot stilstand kwam, bleef de beugel haken achter een spanarm van de bovenleiding. De beugel brak af en viel met een harde klap op het trottoir langs de baan, waar enkele voorbijgangers zich nog juist op tijd uit de voeten wisten te maken. De baanschuiver rond de wielen van de motorwagen versplinterde. Het stuk ijzer, dat de ontsporing veroorzaakte, werd door de wielen van de motorwagen zo vast tussen de rails gedrukt, dat men het slechts met zeer veel moeite verwijderen kon. Ongeveer 2 uren heeft het ge duurd, voordat de motorwagen weer in het goede spoor gebracht was Daarna heeft men nog ongeveer een uur gew;erkt aan het herstel van de bovenleiding, die ook enige schade had opgelopen. Om 8 uur kon het tramverkeer, dat tot dan toe over enkel spoor werd geleid, over twee sporen worden voortgezet. De Wassenaarse recherche is on middellijk een onderzoek begonnen naar de bedrijvers van deze ergerlij ke baldadigheid, waarvan de gevol gen nu gelukkig beperkt ^leven tot materiële schade. Magazijnbrand in vleeswarenfabriek Gistermiddag, omstreeks 12 uur, werd brand gemeld in de Vleeswaren- fabriek van v. d. Berg en Co. aan de Rijksstraatweg nabij de Maaldrift. Het vuur bleek te zijn ontstaan in een op de eerse verdieping gelegen maga zijn. waarin kartonnen dozen en an der verpakkingsmateriaal en een par tij ingeblikt vlees en vleeswaren lagen opgeslagen. Met twee stralen op de mistbrand- spuit en en kele stralen op een motor spuit werd door de Wassenaarse Brandweer de strijd tegen het vuur aangebonden. Ook de bedrijfsbrand weer van de in de nabijheid geves tigde Dienst Verificatie van 's Rijks Zee-instrumenten kwam assistentie verlenen. De vlammen waren in betrekkelijk korte tijd gedoofd. Men slaagde erin, de brand tot de opslagplaats beperkt te houden. Geruime tijd bleef men nog bezig met het verwijderen van nasmeulend karton en ander materi aal. Over de oorzaak is nog niets be kend. De schade wordt door de ver zekering gedekt.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2