S)e ft2id6e(2oti/ta/nt De eerste uitgewisselde krijgsgevangenen Vliegtuigdrama op de Atlantische Oceaan Duitse spoorwegmannen saboteren reisverbod Het Westen voelt zich teleurgesteld Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOUEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1953 44ste JAARGANG No. 12959 Terugkerende gevangenen I ALS F1LMARTISTEN Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2— p. mnd., f 6— p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.! 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1-50 VRIJERE LOONVORMING II vooral inzover het 't economisch leven betreft, heeft zich de laatste jaren steeds meer ontwikkeld in een strijd tussen de vrijheid en de ge bondenheid van het economisch le ven. Het is duidelijk, dat er na de eco nomische wanorde van een wereld oorlog duizend en een redenen wa ren om deze ontwikkeling, die ge heel opnieuw moest worden geënta meerd, aan banden te leggen. Nu echter het economische leven zover op gang is gekomen, dat men spreken kan van een bevredigende vooruitgang van de economische po sitie van ons land, zijn dan ook de stemmen weer sterker geworden, die pleiten voor een terugkeer van de weg der geleide economie, zoals de recente verklaring van de werk geversbonden, waarover in eerste artikel reeds sprake was, te zien heeft gegeven. Men moet hier wel goed onder scheid maken tussen de theoretische en practische strijdvragen. Men kan theoretisch op het standpunt staan, dat loonbeperking en geleide econo mie in het algemeen te allen tijde moeten worden nagestreefd. Maar dat is een theoretische vraag, welke intussen ieder practisch overleg niet geheel zou behoeven uit te sluiten, immers dan zou men vervallen in de beginselen van een dict^tuurstaat. Practisch overleg moet er óók zijn, als de overheid de economie bindt, en dat is wat de werkgeversbonden nu hebben gevraagd. r\E WERKGEVERSBONDEN heb- U ben het immers allerminst zo Geallieerde krijgsgevangenen verlaten Panmoenjon d, dat nu de loonvorming maar zou moeten worden vrijgelaten en dat men van een gebonden econo mie naar een vrije zou moeten over gaan. Zij zijn óók overtuigd, dat de loon- beheersing van de oorlog, welke haar verklaring vindt in de bijzondere omstandigheden waaronder ons land heeft verkeerd, in belangrijke mate de nationale welvaartsdoeleinden Heeft gediend. Daarover laten zij geen twijfel bestaan. Maar zij hebben het volste recht te menen dat er nu reden is om deze politiek anders te richten, waarbij zij de gunstige ge volgen van de oorlog bij de voorge stelde herzieningvan het beleid wensen te handhaven. Deze gunstige gevolgen zijn: de handhaving van het loonniveau op zodanige hoogte, dat rekening is ge houden met een sociaal verantwoord minimum en met een hoog peil van werkgelegenheid en met de bevor dering van het evenwicht op de be talingsbalans. Verder de coördinatie van de loonverhouding in de ver schillende bedrijfstakken en de be vordering van de arbeidsvrede. Het is dus allerminst de bedoeling van de werkgeversbonden om nu maar weer een politiek van het recht van de sterkste te willen voeren, waardoor om maar iets te noemen de arbeidsvrede niet weinig in ge vaar zou worden gebracht. Hier schuilt natuurlijk ook iets an ders achter. Hier schuilt juist achter de afkeer van het overheiósdirigis- me, zoals dat in de laatste paarjaar in het parlement reeds herhaaldelijk tot uiting is gekomen. Daar wil men van af zonder de voordelen van het overheidsingrijpen, dat na de oor log nodig was, te willen prijs geven. Men wil niet 'tegelijk het kind en het badwater weg gooien. Wij hebben tot nu toe een full em ployment politiek gehad, welke ge richt was op een zo groot mogelijke werkgelegenheid. Elke vrije loonvor ming zonder restricties zou de bete kenis van het full employment door kruisen, omdat bij een absoluut vrije loonvorming het gevaar zou ont staan, dat de werkgevers zich weer zouden gaan richten op de best ge schoolde arbeidskrachten, die het werk zouden aankunnen van laat ons het maar simpel zeggen twee minder- of ongeschoolde, die nu dit werk doei^ Immers zij zouden deze betere arbeidskracht bij een absoluut vrije loonvorming méér kunnen be talen en zo toch nog belangrijk kun nen uitsparen. Maar het gevolg zou zijn, dat de werkloosheid zou wor den vergroot. De werkgevers houden dan ook vast aan de bedoelingen van de re gering. Er is alleen dit verschil, dat de werkgeversbonden de loonvor ming meer wensen aan te passen aan de economische mogelijkheden, die er juist door de politiek van loonstop en geleide economie is ont staan, nu dit door deze politiek mo gelijk is geworden. Er ontstaat dan een betere politiek van loondeling. Maar dan is het meteen duidelijk, dat men een politiek van loondeling niet geheel aan de vrije maatschap pij kan overlaten, als er zoveel be langen van andere groepen van die maatschappij in het geding zijn. En dan juist komt de taak van de over heid in het juiste licht te staan, na melijk een taak, die, zoals de ency clieken het ook uitdrukken, geen an dere dient te zijn dan die van toe zichthouder. Hun lot was de laatste tijd dragel'j'c In plaats van de vierhonderd krijgsgevangenen die de Noord-Koreanen hadden beloofd te zullen vrijlaten, zijn er 392 in vrijheid gesteld. De Roden gaven geen reden op voor het ontbreken van acht man. De aankomst van de eerste vrijgelatenen was een ontroerende plechtigheid. De eerste man die werd vrijgelaten was een Amerikaanse negersoldaat, die in de strijd was verminkt. Hij strompelde te voorschijn uit de ambu lance-auto die hem naar Panmoendjon had gebracht en viel bijna voorover. Generaal Taylor schoot naar voren en greep de man beet voor hij kon val len. Daarna drukte hij hem hartelijk de hand. Dc soldaat was door die ontvangst vreselijk in de war geraakt en zijn ontsteltenis bereikte het toppunt toen hij door niet minder dan twintig generaals werd begroet. de eerste groep, Woensdag. De meeste droegen oude uniformen. Vele Koreanen zagen er slecht uit en sommige waren zeer mager. Later op de dag komen nog zeven tig Amerikanen en 25 Turken aan. De Noordelijke officieren hebben Donderdag aan de verbondenen ex cuses aangeboden voor het onordelijke gedrag van de Noordelijke gevange nen, die Woensdag te Panmoendjon aankwamen. Een groepje soldaten, die Woensdag werden uitgewisseld, wuift opge wekt naar dc fotograaf trek uit Panmoendjon. Radiografisch en per telefoonlij.v o vei gebrachte foto. NAGUIB NAAR MEKKA. De Egyp'.lsche president, Naguib, zal ter bedevaart naar Mekka gaan, aldus deelde radio-Cairo Woensdagavond mee. Hij was uitge nodigd door koning Ebn Saoed van Saoedi-Arabië, met wie hy bespre kingen zal voeren. VEEL ZIEKEN. Het grootste deel van de eerste groep vrijgelaten gevangenen be stond uit zieken en gewonden. Van een groep van zestig man was de helft lijdend aan tuberculose. Die ziekte schijnt op de eerste plaats te komen bij de gevangenen. Daarna komt pleuritis. Aan ondervoeding leden er maar weinig. Twee maanden geleden was het voedsel in de kam pen veel beter geworden. De verhaien van de gevangenen stemden over het algemeen overeen. Zij hadden een dragelijke tijd achter de rug, al waren de toestanden in het begin zeer slecht geweest. Toen de wapenstilstand tot stand was ge komen hebben de Chinezen de ge hangenen voorzien van extra rant soenen voedsel, bier en wijn om het heugelijke feit te vieren. Sommige gevangenen hebben poli tieke cursussen moeten volgen, an dere niet. Dat hing af van het kamp waarin zij waren ondergebracht. De gevangenen hadden het recht om het niet eens te zijn met hetgeen hun „leraren" hun vertelden, maar het was niet verstandig om van dat recht gebruik te maken. Men werd dan uit gemaakt voor oorlogsophitser, fascist en reactionnair woorden die toch al veel voorkwamen in die omge ving. „Appèl van zelfcritiek". In een van de kampen in Noord- Korea had men een vreemde straf, die al spoedig- moest worden afge schaft. Dat was het „appèl van zelf critiek". Als iemand bij voorbeeld te laat was voor het uitdelen van het eten, dan moest hij voor het front van de troep verschijnen en een beken tenis afleggen, in de geest van: „Het spijt mij dat ik te laat was voor het uitdelen van het eten en ik beloof plechtig dat ik het nooit meer zal doen". Maar de communisten hadden al spoedig in de gaten dat de ge vangenen het opvatten als een van hun grootste amusementen en voor het front verschenen om hun kame raden eens hartelijk te laten lachen. En het appèl van de zelfcritiek werd afgeschaft. DE GROEP VAN VANDAAG. De gevangenen, die Donderdag door de Noordelijken werden vrijge laten, zagen er niet zo goed uit als Neutralisatie van Korea Naar van welingelichte zijde is ver. nomen, zouden Foster Dulles, de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, en president Syngman Rhee van Zuid-Korea overeengeko men zijn om een internationale poli tieke conferentie tussen 1 en 15 Octo ber te beleggen over een mogelijke neutralisatie van Korea. Vijf overlevenden Het Britse vrachtschip „Manches ter Shipper" heeft Woensdagavond drie overlevenden en drie lijken van bemanningsleden opgepikt van de in de nacht van Dinsdag op Woensdag in de Atlantische Oceaan neergestor te Amerikaanse verkenningsbommen werper van het type RB-36. Het hoofdkwartier van de Britse vloot te Londonderry in Noord-Ier - land deelde Woensdagavond mede, dat in totaal vijf overlevenden zijn opgepikt. Intussen hebben vannacht talloze schijnwerpers van schepen over de hoge golven van de Atlantische Oceaan ten Westen van Ierland ge streken. Talloze vliegtuigen draaien rondjes boven ditzelfde gebied en gooien van tijd tot tijd lichtfakkels uit. Zij zijn op zoek naar mogelijke overlevenden. Er waren in totaal 23 mensen aan boord. Een SB-29 vliegtuig, dat aan het reddingswerk deelneemt, heeft gemeld, dat het een vlot met vijf man heeft waargenomen, dat door de wil de golven heen en weer werd gesme ten. Vier van hen zwaaiden als waanzinnigen. De vijfde lag achter over en bewoog zich niet meer. Later heeft dit vliegtuig voedsel, medicamenten en 'n aluminium red dingsboot uitgeworpen. Drie mannen zwommen er naar toe. Twee van hen klommen aan boord, maar de derde had op het laatste ogenblik geen kracht meer over en gleed terug in zee. De RB-36 is een gewijzigde versie van de B-36, Amerika's eerste lange- afstand-atoombommenwerper. Hij heeft een spanwijdte van 70 meter, een lengte van bijna 50 meter en een hoogte van 14 meter. Hij bezit zes zuigermotoren en vier straalmotoren. Dollartegoed voor voedsel Volgens het officiële Oostduitse persbureau A.D.N, is in „gezagheb bende kringen" verklaard, dat het aanbod van de Amerikaanse hoge commissaris, Conant, om Oostduitse dollartegoeden in de Verenigde Sta- aankoop van worden aan- i vaard, als er geen voorwaarden aan I werden verbonden. A.D.N. meldde niet of het hier Russische of Oostduit se kringen betrof. Het Volksleger deserteert Gisteren werden er in West-Berlijn weer meer dan honderdduizend voed selpakketten uitgereikt, waarvan on geveer de helft aan Oostberlijners en de andere helft aan mensen uit de Russische zóne van Duitsland. Deze Iaatsten kwamen voornamelijk uit Brandenburg, waar de spoorwegman nen het communistische reisverbod openlijk saboteren. Uit Saksen, Thü- ringen, Saksen-Anhalt en Mecklen burg is echter het aantal voedselha- lers sinds de afkondiging van het reisverbod sterk teruggelopen. Moskou wil veel te veel bespreken Moskou heeft de deur voor een samenspraak der vier ministers van Bui tenlandse Zaken weliswaar niet toegeslagen, maar het Westen dient op zijn hoede te zijn voor de voorwaarden, welke Rusland aan een dergelijke con ferentie zou willen verbinden. Dat was de reactie van Londen, Washington en Parijs op de gisteren bekend gemaakte nota, waarin het Kremlin zich bereid verklaart om tegen het eind van September aan een bijeenkomst der ministers deel te nemen. In Washington zei men: „Nu dé Russen over zoveel meer andere zaken dan Duitsland en Oostenrijk willen spreken, moet men vrezen, dat de op lossing van deze twee Europese problemen niet zo snel gevonden zal worden als wij hoopten." Parijse diplomaten zeiden: „Als de Russen eerlijk menen wat zij voorstel len, zou er een volledige regeling van de geschillen tussen Oost en West uit kunnen voortvloeien. Maar kan men de Russen vertrouwen?" Bovendien zijn er gisteren te West- Berlijn twintig gewapende soldaten van het Oostduit1-" volksleger en 17 leden van de vi politie aangeko men, die uit de-communistische zóne waren ontsnapt en in het Westen om asyl kwamen vragen. Zulks werd hun toegestaan. Het centrale comité van de Oost- diiitse communistische partij heeft gisteren een radioboodschap tot de bevolking gericht, waarin wordt ge zegd: „Zij, die Amerikaans voedsel aannemen zullen daaraan sterven" Deze boodschap werd gedurende de gehele dag herhaald. De Oostduitse autoriteiten hebben bekend gemaakt, dat er gedurende de laatste dagen ruim tienduizend voedselpakketten door de Oostduitse politie in beslag zijn genomen. Deze pakketten zouden gisteren alle zijn uitgereikt aan Westberlijnse werklo zen en gepensionneerden. Dat getal is echter schromelijk overdreven, maar niettemin hebben twee toon aangevende, anti-communistische, Westberlijnse bladen er reeds op aan gedrongen, dat het Amerikaanse hulpprogramma uitgebreid zal wor den tot de Westberlijnse werklozen en gepensionneerden, die de commu nisten thans tot Anti-Amerikaanse demonstraties trachten op te zetten. „BLAUWE TREIN" AANGEVALLEN Arbeiders van de rijtuigenfabriek van Admendorf in Oost-Duitsland, die naar het Westen zijn uitgeweken, hebben Woensdag meegedeeld, dat in de afgelopen week „de blauwe trein", die tussen Oost-Berlijn en Moskou rijdt, door Poolse verzetsstrijders is OPVOLGER VAN TAFT Senator William F. Knowland, die door de republikeinse leden van de Amerikaanse senaat is gekozen tot opvolger van Taft als leider van de republikeinen in de senaat. De wagons van de trein waren naar de fabriek te Admendorf ge bracht om te worden hersteld. Zij droegen talrijke sporen van een be schieting. WENEN IS TELEURGESTELD. Ruslands eis om het Oostenrijkse staatsverdrag te koppelen aan een „mogelijke succesvolle oplossing van het Duitse vraagstuk" bewijst duide lijk, dat Moskou niet van zins is om de Oostenrijkse kwestie, die toch „Op één oor na gevild schijnt", nu eens vlot af te handelen. In Washington heeft uiteraard vooaal het denkbeeld om rood-China te betrekken bij een eventueel later te houden conferentie (welke inter nationale ontspanning ten doel zou moeten hebben) veel critiek ontmoet. „Wij zijn er van overtuigd, dat de Westelijke mogendheden niet bereid zullen worden gevonden om een sa menspraak der ministers zonder meer te betalen met een zo hoge prijs als een toelating van rood-China tot de conferentietafel, zei een Amerikaanse diplomaat. De Westduitse bondskanselier Adenauer verklaarde Woensdagavond op een verkiezingsbijeenkomst te Trier, dat de Sowj et-nota veel ondui delijke en onnauwkeurige verklarin gen bevat, die zouden moeten worden opgehelderd alvorens de internatio nale spanning werkelijk zou kunnen worden verminderd. Waarom antwoordt de Sowjet-Unie niet op het voorstel om in heel Duits land vrije verkiezingen te houden. Is zy niet bereid hierover te spreken? Derde divisie op weg naar het front weer; Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). 1 AFNEMENDE WIND. 3 Wisselend bewolkt en bijna 1 overal droog. Matige tot zwakke wind tussen Noord en West. i Koudere nacht. Dezelfde middag- J temperaturen als vandaag of iets hogere. 7 Aug.: zon op 5.10 en onder 20.20; maan op 2.23 en onder 19.25 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenoch tend 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM zwaar bew. 18 C. OSLO licht bew. 19 KOPENHAGEN regenbui 19 AMSTERDAM zwaar bew. 18 HELSINKI regenbui 17 EDINBURGH geheel bew. 18 LONDEN zwaar bew. 23 LUXEMBURG zwaar bew. 20 PARIJS geheel bew. 25 BORDEAUX onbewolkt 29 GRENOBLE licht bew. 26 NICE zwaar bew. 27 GENèVE nevel 26 ZüRICH geheel bew. 24 LOCARNO half bew. 27 BERLIJN zwaar bew. 21 FRANKFORT geheel bew. 24 MüNCHEN regen 23 WENEN regen 24 INNSBRUCK regen 25 ROME onbewolkt 28 De proefmobilisatie van de derde divisie heeft een vlot verloop. Het ma teriaal werd na nauwkeurig geïnspecteerd te zijn Woensdag naar de plaatsen van bestemming gebracht. 50 ton tanks, die op grote lorries ge plaatst zijn, trekken door Amersfoort op weg naar het gebied van de „strijd". Korreltje De waarde van de mens ligt in zijn hart en zyn tong.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1