3)e &2idóe(Boti/fca/nt O.-BERLIJNSE COMMUNISTEN VALLEN VOEDSELPOSTEN AAN Uitwisseling van krijgs gevangenen begonnen Moskou accoord met conferentie der Vier n Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1953 44ste JAARGANG No. 12958 Knokpartij om voedselpakket l Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2p. mnd., f 6;p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 NIJVERHEIDS ONDERWIJS III IN VOORGAANDE artikelen gewezen te hebben op de bete kenis van het nijverheidsonderwijs én de vele opleidingsmogelijkheden, dienen er thans nog enige opmerkin gen gemaakt te worden over de be roepskeuze, die immers ten nauwste samenhangt met het kiezen van een onderwijsvorm. De beroepskeuze is thans een pro bleem waarbij verschillende factoren meespelen, zoals kennis van de be roepen, kennis van de arbeidsmarkt en kennis van het individu. Wat de kennis van de beroepen be treft, wezen wij er in ons eerste ar tikel reeds op, dat velen een onder waardering hebben voor de techni sche vakken en een overdreven be wondering voor het „witte boord je". Vanzelfsprekend is het prijzens waardig, dat de meeste ouders hun> kinderen graag zien opklimmen langs de maatschappelijke ladder, maar wanneer zij het willen zoeken in de theoretische richting van algemeen vormend onderwijs (U.L.O., H.B.S., enz.) dienen zij er van verzekerd te zijn, dat hun kinderen werkelijk over een intellectuele aanleg beschikken, die het vruchtbaar volgen van dit onderwijs mogelijk maakt. De ont wikkeling van de techniek eist ove rigens ook steeds meer beoefenaars met intellectuele aanleg, die samen moet gaan met een z.g.n. manuale aanleg, een aanleg voor handenar beid, welke bij veel meer jongens ge vonden wordt dan men oppervlakkig geneigd is te denken. Jongens, die hierover beschikken en de diverse fasen van het nijverheidsonderwijs doorlopen, kunnen in de techniek uit stekende mogelijkheden vinden. Be- roepskeuzebureaux kunnen hierbij waardevolle adviezen geven. Van de laatste instellingen wordt nog te weinig algemeen gebruik ge maakt. Meestal zijn het de ouders," die, al of niet beïnvloed door fami lieleden en kennissen, een keuze ma ken, waarbij het beroep van de va ders vaak een grote rol speelt („Hij moet bij mij in de zaak komen" of „Zo'n baan als ik heb, gun ik m'n kinderen geen van allen"). Vanzelf sprekend is het ook belangrijk hoe de jongep er zelf over denkt, maar over het algemeen hebben jonge kinderen nog geen vastomlijnde plannen en laten zij zich vaak verleiden door de uiterlijke schijn van in hun Ogen in teressante beroepen. Met inschake ling van het beroepskeuzebureau kan vaak een heel goede oplossing gevon den worden, die zowel jongen als ouders bevredigt. Ook kennis van de arbeidsmarkt is belangrijk. Het kan zijn, dat een jon gen iets voelt voor een bepaald vak en dat zowel de ouders als het be roepskeuzebureau zich met de keuze kunnen verenigen, terwijl er in dat beroep overbezetting is met alle ge volgen van dien: kans op werkloos heid, minder lonen, enz. Het is dus aanbevelenswaardig de keus te la ten vallen op de z.g.n. onderbezette beroepen, waarmede zowel de jongen als het bedrijfsleven gediend is. Tenslotte is ook de kennis van1 het individu belangrijk bij het kiezen van een beroep. Hoewel de beroeps keuze-voorlichting niet direct tot de taak van het onderwijs behoort, kan de onderwijzer van L.O. of U.L.O. toch vaak uitstekende inlichtingen geven, omdat hij het kind met zijn karakter, ontwikkeling en aanleg goed kent. Men hoort echter wel eens de klacht, dat deze onderwijzers niet dikwijls in de richting van het tech nisch onderwijs adviseren. Mogelijk vindt dit zijn oorzaak in de overtui ging, dat de technische school te wei nig aandacht besteedt aan het alge meen vormend onderwijs. De ver nieuwing, die het technisch onderwijs thans doormaakt, verbetert echter veel ten goede. Niet langer is de am bachtsschool een „leer-fabriek", waarop alleen vakkennis wordt bij gebracht, maar wordt er oók aan dacht besteed aan de persoonlijk heidsvorming van de leerlingen en het aankweken van staatsburger schap. Niet langer mag de ambachts school alleen gezien worden als een voorportaal van het bedrijfsleven, steeds meer moet zij de jongens voor bereiden om straks als goede bur gers hun plaats in de maatschappij in te nemen en in de techniek behal ve een goede boterham ook arbeids vreugde en levensgeluk te vinden. Steeds belangrijker wordt de plaats, die het nijverheidsonderwijs gaat innemen; steeds meer zal het bedrijfsleven in ons industrialiseren de land geschoolde vakmensen vra gen. Een hogere waardering voor dit onderwijs en voor de beroepen, waar toe dit onderwijs opleidt, moet hier mee samengaan. Laat ons daarbij denken aan het geen Richard Cobden eens zei: „Het volk, dat de ontwikkeldste arbeiders heeft, zal het rijkste en gelukkigste worden, omdat de arbeid van dat volk de beste zal zijn". Veldmaarschalk Montgomery, die gisteren in ons land aankwam en besprekingen heeft gevoerd met minister Staf en met de chefs van staven, is hedenmorgen van het vliegveld Valkenburg naar Parijs yertrokken. Rode invasie in West Berlijn Met de gummiknuppel er weer uitgeslagen Meer dan zes duizend Oost-Berlijnse communisten hebben gisteren gepro beerd de distributiecentra in West-Berlijn stormenderhand te veroveren en zijn daarbij slaags geraakt met de Wes t-Berlijnse poltie, die opdracht kreeg de aanvalersl te verdrijven. Ongeveer drie duizend communisten trokken de Franse sectorgrens over, maar werden door de politie, die gewapend was met gummiknuppels, terug gedreven. Drie duizend andere communisten drongen de wijk Neuköln in de Ameri kaanse sector binnen. Ook hier stonden West-Berlijnse politiemannen op wacht. Er ontspon zich een schermutseling, die ten slotte uitdraaide op een formeel straatgevecht. Burgemeester Kressmann van Kreuzberg vertelde, dat communis ten zich gistermorgen mengden on der de Oost-Berlijners, die voedsel pakketten kwamen halen, en hen trachtten te overreden er van af te zien. De Oost-Berlijners gaven de ordeverstoorders een pak slaag. Daarna begonnen de communisten massaler op te treden. In tottaai zijn 69 communistische demonstranten, waaronder zeven vrouwen, gearres teerd. Een correspondent van Reuter zag, hoe woedende, communistische leu zen schreeuwende vrouwen, zich, met wapperende rokken en haren, letter lijk op de politiemannen wierpen. Eën West-Berlijnse politieman, die poogde de demonstranten te ver spreiden, struikelde en viel. Onmid dellijk stortten een zestig demon stranten zich over hem heen. Zeven andere politiemannen renden te hulp en wisten, met gummiknuppels zwaaiend, hun collega te bevrijden. De West-Berlijnse politiemannen waren met revolvers en gummistok ken gewapend, doch zij gebruikten uitsluitend hun gummiknuppels. Dulles in Korea Dan maar per fiets. Verscheidene honderden Oost- Duitsers zijn Dinsdag, i.v.m. het stop zetten van de verkoop in Oost-Duits- land van spoorwegkaartjes naar West-Berlijn, per rijwiel en te voet in West-Berlijn aangekomen. Zij voegden zich bij de duizenden Oost- Berlijners, die in rijen voor vijftig W.-Berlijnse uitdelingscentra wacht ten. Verscheidene West-Berlijnse werk lozen en gepensionneerden vervoeg den zich Dinsdag bij West-Berlijnse uitdelingscentra, waar zij de Maan dag in Oost-Berlijn in ontvangst ge nomen levensmiddelenpakketten in leverden, aldus is door West-Berlijn se gemeente-beambten medegedeeld, te kopen. Zij verklaarden zich naar Oost-Ber lijn te hebben begeven, „om het door de communisten gestolen voedsel te rug te brengen". De West-Berlijnse douane-ambte naren hebben opdracht gekregen om alle voedselpakketten, die door West-Berlijners van Oost- naar West- Berlijn worden gebracht en die af komstig zijn van de West-Duits- Amerikaanse hulpverlening, ver beurd te verklaren. West-Berlijners die in het bezit van dergelijke pakketten worden aangetroffen, zullen worden berecht wegens heling van gestolen goede ren. Nog een tweede hulpactie? De Westduitse Bondsregering heeft Dinsdag besloten na beëindiging van de huidige levensmiddelen-uitdeling nog een tweede hulpactie ten behoe ve van de Oost-Berlijners en Oost- Duitsers te beginnen. Zoals gemeld, is de huidige actie van negen tot vijf tien Augustus verlengd. Ook de Amerikaanse Hoge Com missaris in Duitsland, James B. Co- nant heeft opnieuw stappen onder nomen om de Oost-Duitse voedsel- crisis te verlichten. James Conant heeft de Russische Hoge Commissaris in Duitsland, Sem- jonov, een nota gestuurd, waarin hij de Sovjet-Unie voorstelt een gede tailleerd plan uit te werken over de wijze waarop zij geblokkeerde Oost- Duitse dollartegoeden zou willen ge bruiken om in Amerika voedsel aan Het „Vrijheidsdorp" De uitwisseling van de geallieerde en communistische krijsggevangenen is Woensdag precies op het vastge stelde uur, één uur Nederlandse tijd, begonnen. Onder de eerste geallieerde krijgs- De Amerikaanse minister van Bui- I gevangenen, die werden vrijgelaten, tenlandse Zaken, Foster Dulles, is in bevonden zich Turken, Amerikanen, Seoel aangekomen om met Syngman Rhee te confereren. Dulles zal vijf dagen met Rhee con fereren. Hij zal met hem bespreken: Een Amerikaans-Koreaans verdrag om Korea te versterken tegen de mo gelijkheid van een toekomstige com munistische aanval enhetAmerikaan- se plan om Korea te maken tot „een etalage van de vrije wereld", door sol daten te gebruiken voor het herstel. Uitdrukkelijk zei Dulles dat zij „zouden pogen zich te concentreren op een gemeenschappelijke poging voor de eenmaking van Korea op vredelievende wijze". Op het vliegveld zei Dulles: „Ik ben van Washington naar hier gevlogen om weer samen te komen met mijn oude vriend president Syng man Rhee. Ik breng hem en zijn volk de hartelijke groeten over van pre sident Eisenhower". De reis van president Eisenhower naar Korea, verleden jaar December, was een bewijs van zijn grote belang stelling voor dit land. Ik hoop en. ge loof, dat deze besprekingen, gevoerd op basis van wederzijdse eerbied en samenwerking zullen helpen verze keren dat de wapenstilstand zal uit groeien tot een eervolle en blijvende vrede voor geheel Korea". Britten en Zuid-Koreanen. Zij kwa men het „Vrijheidsdorp" te Pan- moendjon binnen in voertuigen van de Noordelijken, kort nadat de ope ratie „Big Switch", zoals de uit wisseling wordt genoemd, was begon nen. Zij reden langs borden, waarop ge- Religieus gezin bij de Paus Op 30 Juli heeft Z. H. de Paus in Castel Gandolfo een Portugees gezin in audiëntie ontvangen; van de elf kinderen van dit gezin hebben er niet minder dan negen de geestelijke staat omhelsd. Alle gezinsleden zijn dezer dagen te Rome verenigd geweest bij gelegenheid van de priesterwijding van de vijfde zoon. De vijf zonen behoren allen tot de Sociëteit van Jesus; vier dochters zijn als reli gieuzen in de Congregatie van de H. Theresia van het Kind Jesus ingetre den. Acht van de negen religieuzen werken in de missie. De H. Vader heeft zich geruime tijd minzaam in de Portugese taal met het gezin onderhouden en aan elk lid een medaille tot gedachtenis aan de Pauselijke audiëntie geschonken. Ook Anjerdag op de Antillen Op 7 Augustus wordt in Willemstad een Anjerdag gehouden ter gelegen heid van de oprichting van een afdeling Nederlandse Antillen van het Prins Bernhardfonds en de installatie van het bestuur door de prins. De Vereniging De Nederlandse Bloemisterij stelt hiervoor een grote hoeveel heid anjers gratis ter beschikking, welke met medewerking van de K.L.M. werden vervoerd. Het inpakken van de anjers, bestemd voor de anjerdag op de Nederlandse Antillen. Foto ANP. Phn/Wbl. schreven stond „Welkom De poort naar de vrijheid", het kamp van ont vangst binnen. De Turken gezeten in drie jeeps van Russische makelij, schreeuwden en wuifden. Zieke en gewonde gevangenen glimlachten, toen zij uit de ambulan ce-auto's en van vrachtauto's stapten. Vier gevangenen lagen op draagba ren. Vele Zuid-Koreanen waren te zwak om zonder hulp uit te stappen. Volgens majoor Daujat, een der eerste Amerikanen, die werden vrij gelaten, hadden de Noordelijken twee dagen geleden enige Amerikaanse of ficieren tot speciale gevangenisstraf fen veroordeeld op beschuldiging van uitlatingen, welke een gevaar voor de vrede vormden. Eén luitenant werd tot een jaar gevangenisstraf veroor deeld, aldus de Amerikaanse officier. Er werden 400 geallieerde gevan genen vrijgelaten, deze eerste dag. Ook de geallieerden begonnen met de vrijlating van Noordelijke krijgs gevangenen, die staande in vracht auto's met gebalde vuist wuifden naar him landgenoten. Knowland opvolger van Taft De republikeinse leden van de Amerikaanse senaat hebben Dins dag William Knowland gekozen tot opvolger van Taft als leider van de Republikeinen in de Senaat. Senator Ferguson volgt Know land op als voorzitter van de republi keinse commissie voor het beleid van de fractie in de Senaat. De benoeming van de nieuwe re publikeinse leiders werd door 39 van de 46 republikeinse senatoren goed gekeurd. De 45-jarige Knowland is voor stander van krachtige steun aan ge neraal Tsjang Kai Sjek en Nationa listisch China. Hij is een aanhanger van de politieke beginselen van Taft en hij heeft meer belangstelling voor het gebied van de Stille Oceaan dan voor Europa. Vorige maand zeide Knowland te hopen, dat de Westelijke landen het niet eens zouden worden over een conferentie van de Grote Vier. Overstroming in Perzië Volgens te Teheran ontvangen be richten heeft een overstroming in de Perzische provincie Mazanderan aan dé Kaspische Zee twee dagen gele den talrijke slachtoffers geëist. De overstroming ontstond, doordat de rivier de Noer, die tengevolge van zware regens sterk gezwollen was, buiten haar oevers trad. In het dorp Jarjoed Roebbar zijn tot dus verre 26 dóden geteld. Het water kwam zó snel opzetten, dat het merendeel der inwoners niet de tijd had om zich in veiligheid te stellen. De materiële schade in deze bijzonder vruchtbare streek is ge weldig. H. Mis op top van de Mont Blanc Een groep van de „Petits Chanteurs a la Croix de Bois" (zangertjes van het houten kruis) trok er dezer dagen begeleid door enige oud-leden op uit, om de Mis te zingen op de Mont Blanc. Toen men na enige moeilijkheden op de top was aangekomen, bleek de wind zo sterk te zijn, dat men weer moest afdalen. Voor de schuilhut Vallet werd toen in d e open lucht de H. Mis gecelebreerd. Het wil vrije discussie over internationale vraagstukken De Sovjet-regering heeft aan de regeringen van Engeland, Frankrijk en de V.S. eev nota overhandigd, waarin zij zich accoord verklaart met h®t voorstel der Westelijke mogendheden om de Duitse kwestie op een bijeen komst van de vier ministers van buitenlandse zaken te bespreken. De Sovjet-regering stelt een agenda van twee punten voor: 1. Bespreking van maatregelen ter vermindering van de spanning in de internationale betrekkingen. 2. Bespreking van de Duitse kwestie: het vraagstuk van de hereniging en het sluiten van een vredesverdrag. overeenkomsten komen over de te bespreken kwesties. De voorlopige overeenstemming die de Westelijke mogendheden te Washington hadden bereikt, zou daardoor een negatieve invloed op de besprekingen kunnen hebben, daar zij zich tevoren reeds gebonden zouden hebben. Dit was bo vendien in strijd met de internatio nale gewoonte en de bestaande over eenkomsten over conferenties, ge houden door ministers van buiten landse zaken. Het Duitse volk, aldus de nota, stelt in de eerste plaats belang in- de regeling van kwesties als het tot stand brengen van de nationale een heid en het sluiten van een vredes verdrag. Het Westelijke voorstel om eerst te spreken over verkiezingen gaat deze fundamentele problemen uit de weg en zou leiden tot uitvoe rige discussies over de vraag, of de toestand in Duitsland al dan niet moet worden onderzocht door be paalde vertegenwoordigers van ande re landen; over de vraag, hoe en waarom dit onderzoek, dat beledigend is voor het Duitse volk, moet worden uitgevoerd, enz. OM DE SPANNING TE VERMINDEREN. De Sowjet-regering stelt voor, dat onder de maatregelen die moeten bij dragen tot een algemene verminde ring van de spanning in de interna tionale betrekkingen, onder meer zul len worden besproken de kwestie van vermindering der bewapening én het recht om oorlogsbases op het grond gebied van andere staten te bezet ten. Niet alleen de toestaifS in Europa, maar ook die in Azië maakt een be spreking van kwesties ter verminde ring van de internationale spanning noodzakelijk, aldus de Sowjet-rege ring, die vervolgens de deelneming van continentaal China voorstelt. In hun voorstel voor een bijeen komst van de vier ministers van bui tenlandse zaken, gedaan na de con ferentie te Washington, zeiden de Westelijke ministers, zonder met na me andere kwesties uit te schakelen, dat de agenda zou moeten omvatten de voorwaarden voor verkiezingen van een regering voor geheel Duits land en besprelung van de Oosten rijkse kwestie, opdat Oostenrijk zijn onafhankelijkheid zou herkrijgen. In haar antwoord-nota zegt de Sowjet-Unie, dat een vrije discussie der internationale vraagstukken niet mogelijk is, indien de Westelijke mo gendheden vooraf tot afzonderlijke IETS WARMER Het K.N.M.I. deelt mede: Twee druksystemen zijn de laatste dagen bepalend geweest voor het weer in West-Europa. In de eerste plaats een depressie, die langzaam langs IJsland in Oostelijke richting bewoog; in de tweede plaats een hogedrukgebied, dat zich uitstrekt van de Azoren over Midden-Europa tot in Oost-Rusland. Tussen deze druksystemen in ontstond op de Oceaan een zeer krachtige Westelijke luchtstroming, waarin enkele sto ringsfronten mee bewogen, die in tussen Nederland zijn gepasseerd. Het eerste kwam Dinsdagmorgen. Het bracht ons in warme lucht van subtropische oorsprong, met als ge volg hogere temperaturen dan we de laatste dagen gewend waren. Op verschillende plaatsen in Noord- Brabant en Limburg steeg gisteren het kwik tot 24 graden. De afgelo pen nacht kwam het tweede front, dat bijna overal in het land enige regen bracht, het meest in het Noor den van het land (Groningen 4, Leeuwarden 3, Den Helder 2 mm.). Intussen is er op de Oceaan nog eenzeer actieve depressie ontstaan. Deze stuwt opnieuw grote hoeveel heden warme, vochtige lucht, afkom stig van Zuidelijke breedten, in de richting van West-Europa. Het bin nendringen van deze warmte ver oorzaakte vanmorgen in Ierland en West-Engeland motregen. Het ziet er naar uit, dat de warme lucht de komende nacht of morgenochtend Nederland zal bereiken. Wat mot regen is er dan ook hier te verwach ten. Tevens moet, aangezien de lucht een hoog vochtgehalte bezit, op veel bewolking worden gerekend, al zijn verspreide opklaringen later niet uitgesloten. HOE wordt het weer? (Geldig van Woensdagavond tot 1 Donderdagavond. Opgemaakt te J 10 uur). IETS HOGERE TEMPERATUREN. Veel bewolking met tijdelijk wat lichte regen of motregen, maar later voornamelijk aan de kust van Holland en Zeeland J opklaringen. Matige, later weer tot krachtig toenemende Zuid- t westelijke wind. Iets hogere t temperaturen overdag. 6 Aug.: zon op 5.09 en onder 20.22; maan op 1.14 en onder 18.53 uur. Het weer in Europa weer temp. STOCKHOLM regen 22 C. KOPENHAGEN zwaar bew. AMSTERDAM zwaar bew. 22 EDINBURG regen 20 LONDEN zwaar bew. 24 LUXEMBURG zwaar bew. 20 PARIJS geheel bew. 25 BORDEAUX onbewolkt 26 GRENOBLE onbewolkt 23 NICE onbewolkt 28 GENèVE nevel 23 ZURICH nevel 22 LOCARNO onbewolkt 26 BERLIJN regen 19 FRANKFORT zwaar bew. 22 ROME zwaar bew. 25 Korreltje teder als

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1