RIJNSTREEK longeman uit Loosdrecht terug uit het Legioen Gladiolenkwekers kruisen de degen Zwembad of reservaat op Grebbenberg? ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 AVONTUURLIJKE VLUCHT MET SCHIP JUIST VOOR VERTREK NAAR FRONT Een jongeman uit Loosdrecht, de' 20-jarige Jan Wingelaar, is terug in het vaderland na zeventien maanden te zijn weggeweest, maanden, waar in hij meer heeft meegemaakt dan, menigeen in zijn gehele leven. Na te Poitiers door een Franse advocaat te zijn geronseld, diende hy veertien maanden in het Vreemdelingenle gioen. Juist voor het vertrek naar het front in Indo-China gelukte het hem aan boord van e.en Nederlands schip uit Noord-Afrika te ontsnap pen. Nu zit hij weer op een stoom wals bijeen wegwerkt te Oul-Loos- drecht. Jan Wingelaar werd eind 1951 te Poitiers in Frankrijk gegrepen toen hij zonder kaartje in de exprestrein ParijsBordeaux was gestapt. Hij had naar die havenstad willen gaan om een schip te vindon naar Cana da, waar een zusje woont. Maar geld had hij niet en zijn fiets waar mee hij onopgemerkt de grens was gepasseerd, was te Brussel gestolen. De rechtbank te Poitiers veroor deelde hem tot zeventien dagen doch na zijn straf te hebben uitge zeten werd hij vriendelijk ontvangen door de Franse advocaat, die hem had bijgestaan. ,Ik heb zelden zo lekker gegeten", herinnert Winge laar zich. De volgende dag liet de advocaat hem een geel papiertje te kenen, dat bestemd heette te zijn voor het Nederlandse consulaat te Nantes. Maar het was» een contract voor het Vreemdelingenlegioen en reeds vier en twintig uur later zat de jonge Nederlander in het depot van het Legioen te Bordeaux om daarna naar Marseille te worden overgebracht. In het smerige fort, waar het ongedierte welig tierde, zag Wingelaar verscheidene landge noten, gekleed in oude Duitse uni formen. Toen ging de reis over de Middellandse Zee naar Noord-Afri ka. het opleidingskamp van het Le gioen. Aan boord van het kleine scheep je waren vier Nederlanders: jongelui uit Drente, Amsterdam en Breuke- len. ,Wy wisten niets van elkaar, vroegen ook niets, alleen de voor naam of een bijnaam weet ik nog", vertelt Wingelaar. „Een Nederlan der die aan boord te veel wijn had gedronken en daardoor een kist met papieren over boord had laten val len, werd bij aankomst te Oran weg gevoerd. Later heb ik hem terugge zien, kaalgeschoren en zonder tan den". Eind Februari werd Wingelaar op de „Pasteur" ingescheept naar het front in Indo-China, doch toen het schip anderhalve kilometer uit de kust was, sprong hij er af, samen met twintig andere militairen. Slechts hij en twee anderen slaagden er in, de wal te bereiken. Hij kreeg een lift van een Amerikaanse toerist en arriveerde zo uiteindelijk te Casa blanca, waar het hem gelukte zich verstoppen aan boord van een klein Nederlands schip. Voor de tweede maal kwam hij zo te Bordeaux aan, doch ditmaal kon hij ongemerkt door Frankrijk rei zen. Al liftende kwam hij te Rot terdam aan „liften is hier veel moeilijker dan waar ook ter wereld" en nu is hij weer thuis en op de stoomwals van het wegwerk te Loosdrecht. „Ik ga niet gauw weer naar het buitenland", zegt hij. „Parool". WIJDINGEN PATERS CAPUCIJNEN Mgr. W. Mutsaerts, bisschop van 's-Hertogenbosch, zal op 4 Aug. in de kerk van het klooster der paters Ca- pucijnen te Udenhout de volgende H. H. Wijdingen toedienen: Mindere Orden aan de eerw. fraters Paulinus van Middelburg, Walfridus van Helmond, Martinus van 's-Gra- venhage, Wigbertus van Hengelo. Li- bertus van Heeswijk. Ferdinandus van Mierlo-Hout en Marcus van Di- dam, allen van de Paters Capucijnen. H. Subdiaconaat aan de eerw, fra ters Blasius van Rotterdam, Joannes Bosco van 's-Gravenhage, Lïcinius van Valkenswaard, Camillus van Schiedam, Canisius van Eindhoven, Fidentianus van Berkel, Antonius van Lage Zwaluwe. Fredericus van Breda, Albinus van Helmond, allen van de Paters Capucijnen. H. Priesterschap aan de eerw. fra ters Domitius van Beek, Sixtus van Drunen. Ambrosius van Zoetermeer. Ewaldus van Dongen, Adelbertus van Raamsdonk, Willibrordus van Raalte, Anastasius van Utrecht, Bar- tholomeus van Eindhoven, Angelicus ALPHEN AAN DEN RIJN Geboren: Petrus Johannes Theo- dorus z. van Leonardus B. Zaad en Johanna W. Grobben; Margreta Co- rina d. van Cornelis Dozij en Ste ventje Haverkamp; Bastiaan Johan nes z. van Bastiaan Cuprus en Jo hanna A. van Diggele; Gert Jan z. van Cornelis Vis en Margootje A. de Jeu; Jannie Neeltje d. van Dirk Jan Ver kade en Cornelia Schellinger hout; Christina Maria Josephina d. van Bernard J. Smits en Maria J. Boef; Gerrigje d. van Karei G. van der Voorst en Margje Boom; Aukje d. van Jacobus Schollaardt en Lena Zuijdam; Agna Maria Coleta d. van Gerardus H. Zond erop en Johanna C. Moerings; Jacobus z. van Jacobus Los en Johanna H. van Zijtveld. Ondertrouwd: Jakob Scherpbier 30 j. en Johanna M. A. Th. Werneke 23 j.; Philippus Verhorst 24 j. en Margaretha van Vliet 20 j.; Jan Bol 27 j. en Johanna Lekx 22 j.; Petrus T- Q- Heemskerk 27 j. en Petronella G. van Helmond, Livinus van Eindho-1 M Vergeer 25 j.; Cornelis H. den ven, allen van de Paters Capucynen; j 42 en Johanna M. Koene- aan de eerw fraters Edmundus de> k 35 Jacob de vink 30 j. en Hart, Martinus Nieuwenhuis, An to- j pieternella van Berkel 26 j. nius Verschuren, Petrus Veen en; Getrouwd: Gerrit van Tuijl 30 j. Amedeus Degenhart, allen .van het j en Antje van der Bijl 34 j.; Wouter Cisterciënserklooster „Mariënkroon" te Nieuwkuyk; en aan de eerw. fra ters Franciscus Aarts, Joannes Bak ker en Rudolph Klaus, allen van de Lange veld 20 j. en Lena Petronella de Lange 18 j.; Jacobus G. de Bruin 25 j. en Gijsbertha H. Oostveen 21 j.; Lambertus A. N. Gordijn 24 j. en Congregatie der Paters Oblaten vanGeertruida Bruines 23 j de H. Franciscus van Sales. Komt wisselbeker weer naar Noordwijk? Maandag gaat het in het Krelage- man uit Noordwyk heeft het zilveren kleinood al drie maal weten te ver overen. Tweemaal met Gen. Eisen- Solex mag ook op fietspad De minister van Verkeer en Wa terstaat heeft thans ook de bromfiet sen van het merk „Solex" gelijkge steld met rijwielen. Dit houdt dus in dat ook de „Solex" thans op het fiets pad mag. DE KENNEMERDUINEN BIJ OVERVEEN. Met ingang van Zaterdag kunnen bezoekers aan de Kennemer duinen te Overveen een indruk krijgen -van hetgeen wordt aangetroffen op het strand en in de duinen. In een der bunkers bij Parnassia, niet ver van het strand van Bloemendaal, is een verzameling bijeengebracht. Opgezette vogels, die in de duinen en op het strand leven worden ten toongesteld. Verder zijn er te vinden vele schelpen, .dag- en nachtvlin ders en allerlei soorten vissen, die kustvaarders uit IJmuiden hebben gevangen. De belangstelling voor de Kenne mer duinen neemt steeds toe. In 1952 hebben 70.000 personen een dag kaart gekocht. Grote animo bestaat er voor het kamperen. De toegestane ruimte is te gering om aan alle ver zoeken van kampeerders te voldoen. Tot heden zijn in 1953 zeventien dui zend overnachtingen genoteerd, welk getal overeenkomt met het to taal van het vorig jaar. De werkzaamheden aan de rijwiel paden zijn bijna gereed. Bij het strand kunnen thans 450 auto's (tot voor kort 120) worden geparkeerd. Bij het kampeerterrein is een blok hut gebouwd, waarin een winkel is gevestigd. Daar komt ook de woning van de kampbeheerder. Voor de naaste toekomst staat op het programma de aanleg van 50 h.a. bos. In de oorlogsjaren is veel hout gekapt. Om de duinen weer een fraai aanzien te geven, zullen ber ken, eiken, esdoorn, meidoorn en Gelderse roos worden geplant. huis te Haarlem weer gebeuren. Dan- zullen de vaderlandse gladiolenkwe kers het beste van het beste in de keuringszaal zetten van de aanwin sten, die ze de laatste jaren hebben weten te creëren. Rond half elf zul len de deuren gesloten worden en mag men enige uren in spanning zit ten. Want dan slaat de keuringscom missie aan de slag om uit te maken, welke gladiool de wisselbeker zal veroveren. Ze krijgt het stellig niet gemakke lijk, deze keuringscommissie. Want het aantal beste zaailingen, dat de verzamelde gladiolenkwekers ook dit jaar weer aan de reeds bestaande toe voegden, is zó verbluffend groot, dat ook doorgewinterde experts er lich telijk duizelig van zijn geworden. En bovendien: men heeft niet alleen uit te maken, wat nu „the glad of the year" zal zijn, maar bovendien worden er op deze speciale gladio- lenkeuring die door de Nederland se Gladiolus Vereniging wordt geor ganiseerd in samenwerking met de Algemene Vereniging voor Bloembol len cultuur ook nog de nodige di ploma's toegekend. Voor iedere kleur, rood, oranje-rood, donkerrood, zalm, rose, oranje, geel, roomkleu rig, wit, blauw, donkerblauw, pur per, paars, lila, zwart, smoky en ge vlekt. U ziet: er wacht de heren heel wat werk. Het zal speciaal interessant zijn om te zien, welke firma er Maandag naar de telefoon mag hollen om het mensdom te melden, dat zij de zilve ren wisselbeker met die of die diool heeft gewonnen. De firma I hower en vorig jaar met Alfred No- tel. De Noordwijkers zullen ongetwij feld alle registers open trekken om de beker ook dit jaar weer te verove- n. Maar de uitvoerige concur rentie streeft uiteraard datzelfde edele doel na. En U moet ons maar liever niet vragen, welke gladiool nu de beste kansen maakt. Want dat zijn er diverse. U gaat er hopelijk volgen de we.ek méér van horen! POSTADRESSERING VOOR „DRIETAND". OOST-DUITSLAND KOOPT 61.000 VATEN HARING. Met Oóst-Duitsland hebben de Ned. haringexporteurs een contract afgesloten voor de export van 61.000 vaten haring, elk van 100 kg. netto gewicht. De levering zal plaats heb ben tussen Augustus en Februari. Het contract is tot stand gekomen in Berlijn, nadat de reders in Mos kou hun order voor 150.000 vaten ha ring in de wacht hadden gesleept. De haringhandelaren menen nu, dat zij bij Oost-Duitsland een minder gunstige prijs hebben kunnen be dingen, omdat dit land zich beroept op de gunstige prijs, waartegen de Russen een contract hebben afgeslo ten. Aanvankelijk was er enig verzet bij de haring-expediteurs, maar ten slotte heeft men de order van Oost- Duitsland toch tegen de overeenge komen prijs geaccepteerd. Overleden: Gijsbert Willem Dom- j burg 75 j. BODEGRAVEN Succes Reddingsbrigade. De pas opgerichte Reddingsbrigade is flink aan 't trainen. Op uitnodiging van de Goudse Reddingsbrigade namen de Bodegravers deel aan de Prestatie tocht, die in het kader van de Goudse Week was uitgeschreven. Sommigen zwommen 250 m., anderen 500 m. ge heel gekleed in de Bleekerssingel. Al onze zwemmers volbrachten de tocht ten einde toe. De heer J. Oppe, onderwijzer aan de Da Costaschool, slaagde voor het examen Hoofdacte, de heer Ko ren, onderwijzer aan de Verhoef-Rol- manschool behaalde het eerste deel van de Hoofdacte. De heer J. Steyn slaagde voor het notarieel examen, 2e gedeelte. De dames N. Bos, A. Bever sluis en W. Zuurveen behaalden het diploma Veilig Verkeer, waardoor zij nu bevoegd zijn op lagere scholen les 'te geven. Zij slaagden te Leiden, iwaar het examen werd afgenomen door de heer Langeveld. Allen slaag den met lof. Mej. W. Zuurveen slaag de te Utrecht tevens voor het exa- HAZERSWOUDE (Dorp) ONTVANGST VAN NEOMYST. Post voor militairen, die deelne- men Nuttige Handwerken, acte K. men aan de oefening „Drietand" moet als volgt worden geadresseerd: rang, naam, voorletters, legernum- mer, onderdeel NA. P.O. 231. Alle stukken moeten volgens het binnen lands tarief worden gefrankeerd. BROMFIETSER DOOR AUTO GEGREPEN. Donderdagavond is bij de over steekplaats tegenover het Stadion De Vliet te Den Bosch de 57-jarige A. de Bever uit Cromvoirt met zijn bromfiets door een auto gegrepen. Zwaar gewond werd het slachtoffer naar het Groot Ziekengasthuis over gebracht. Zijn toestand is zorgwek kend. LOODGIETER MAAKT DODELIJKE VAL. Donderdagmiddag is de 49-jarige loodgieter B. Th. v. d. P. uit Sant poort van het dak van een der ge bouwen van het Provinciaal Zieken huis gevallen. Hij kwam terecht op een circa 7 meter lager uitstekende veranda en was op slag dood. Het slachtoffer was met anderen bezig met het leggen van zink. Bij het oprollen van het oude zink ver loor hij het evenwicht. Het reeds jaren bestaande plan van de directie van Ouwehand's Dieren park te Rhenen om naast het park een natuurbad op de Grebbeberg in het leven te roepen, is in een wat wonderlijk stadium gekomen. De eigenaresse van de grond, mej. Pijnappel, heeft zich steeds met hand en tand verzet tegen de grondver- koop voor dit doel, waarna door de meente Rhenen een onteigeningspro cedure werd ingeleid, aangezien met genoemd initiatief een zeer belang rijk en sociaal doel gediend wordt. Jaarlijks heeft het zwemmen in de Rijn enkele slachtoffers tot gevolg en het water in de rivier is zo vuil, dat de badvreugden zeer twijfel achtig te noemen zijn. Aan ander verkocht Terwijl de onteigening nu het laat- Btc beslissende stadium bereikte, ver kocht mej. Pijnappel het gebied plot seling aan de Stichting „Utrechts Landschap". Het gaat hier cm een stuk grond met een totaal-oppervlakte van 66 ha, terwijl het eigenlijke natuur schoon, samengevat onder de "aam Laarse Berg, ongeveer 30 ha beslaat. De Stichting „Utrechts Landschap" nu is van mening, dat een natuurbad van 6 ha oppervlakte afbreuk doet aan de recreatieve waarde van dit gebied. Men stelt zich nl, voor om het terrein, dat door de oorlog zwaar ge leden heeft, een nieuwe „make up" te geven door gedeeltelijke herbe bossing en de aanleg van wandelpa den, opdat de duizenden bezoekers van de Stichting Heuvelrug hier een nieuwe oase zullen vinden. Hoewel de Stichting zich het stand punt van Rhenen levendig kan in denken, is men van mening het be houd van het natuurschoon primair te moeten stellen. De vraag is nu wat het zwaarst moet wegen. Met be' langstelling wacht men nu af hoe men van overheidswege dit probleem tussen natuurschoon en volksgezond heid zal oplossen. boekbespreking Het taaie ongerief. Door Theo Thijssen. Uitg. Het Spectrum, Utrecht. De Prisma-boeken-van de Uitge verij „Het Spectrum" te Utrecht, waarvan er vele reeds vele herdruk ken beleefden, zijn genoegzaam be kend om er een aanbeveling voor te schrijven. Dat is ook het geval met Theo Thijssen's verhalen over „Het taaie ongerief". De onderwijzer Joop van Santen spreekt in dit boek door de mond van de schrijver over simpele herinneringen van een halve eeuw. Herinneringen vooral over de kle ding, het taaie ongerief voor de man en hij doet het op een wijze, die de belangstelling van de lezer in hoge mate zal boeien. Een vrij simpel gegeven, maar ge voelig en humoristisch weergegeven, de lezer meevoerend in het echt Am sterdamse milieu, waarin de schrij ver is opgegroeid en waarvan men zal genieten tot het einde toe. VEILIG VERKEER Mej. A. Verboom slaagde te Rot terdam voor Ned., Franse, Duitse en Engelse Handelscorrespondentie. De heer D. Koning slaagde in Den Haag voor het Staatsexamen H.B.S. A. Geboren: Abraham Evert, z. van H. Oosterom en J. v. Leeuwen; Wilhel- mina Th., d. van J. Uitzetter-v. d. Burg; Alida Adriana, d. van C. Hoo- gendoorn-de Koning; Jan, z. van A. Burggraaf-Domburg. Ondertrouwd: J. Rem 23 j. en J. H. Langelaar 22 j.; M. H. van Reyn 32 j. en M. G. van Uk 30 j.; J. Rij laarsdam 37 j. en H. v. d. Stoel 21 j. Getrouwd: J. Tigchelaar 21 j. en W. Kooistra 19 j. Overleden: N. Vroege 84 j., we duwnaar van M. Kool. BOSKOOP E.H.B.O.-ers kregen diploma. Onder voorzitterschap van dr. P. J. de Wilde vergaderde de afd. Bos koop van de E.F.B.O. In zijn ope ningswoord zeide spr., dat deze le denvergadering een belangrijke was, omdat de 21 diploma's namens het Hoofdbestuur aan de in Mei j.l. ge- examineerden zouden worden uitge reikt. Zij die daarvoor in aanmer king komen zijn nu automatisch lid geworden van de afd. Boskoop en hun diploma is twee jaar geldig. Na dat spr. het nut had aangetoond van het maandblad „De Voorpost van de Dokter" werd overgegaan tot het uit reiken van de Eenheids-diploma's, waarbij de geslaagden een koffertje met uitrusting in ontvangst kregen te nemen. Hierna moest, wegens emi gratie van de secretaris, de heer Van Hevelingen, in deze vacature wor den voorzien. Het bestuur had als candidaat gesteld de heer G. Koster, die met grote meerderheid van stem men werd gekozen. In de gehouden rondvraag kwamen verschillende onderwerpen ter tafel die door de voorziter naar genoegen werden toegelicht en beantwoord. Na afloop der vergadering werden de bestuursfuncties als volgt verdeeld: Dr. P. J. de Wilde, voorz; A. Anker, secr.; mevr. Vuyk, penningm.; G. van Veen, 2e voorz.; G. Koster, 2e secr.; mevr. Lamoree, comm.; J. v. d. Meer, comm. materiaal. Geboren: Willy d. van J. P. Hooftman en G. van Veen; Willem z. van W. Trimp en G. A. Groene- veld. Getrouwd: Jacob van do Vechte 21 j. en Adriana Verlooij 19 j. Overleden Cornelis Johannes van den Broek 86 j.; Pieter Marinus Ouwerkerk 72 j.; Leendert Loeve 76 jaar. LEIDERDORP Gemeenteraad. De raad van Leiderdorp komt Dinsdag 4 Aug. a.s. in openbare vergadering bijeen des avonds te 8 uur. Behandeld wordt o.a.: vaststelling definitieve huur wo ningen in de Meyelaan; inbrenging van gronden in het grondbedrijf; nieuwe transportleiding waterleiding; subsidieregeling aan kleuterscholen; goedkeuring rekening Bureau Sociale zorg. HAZERSWOUDE (H. R.) Te Leiden is geslaagd de heer A. E. v. Bennekom voor Boekhouden- associatie. Zondag a.s. hoopt frater Bonifacius (Theo v. d. Werf) van de orde der Passionisten uit handen van Z. H, Exs. Mgr. dr. J. H. G. Lemmens, bis schop van Roermond, de H. Priester wijding te ontvangen in de klooster kerk der paters Passionisten te Mook. Zondag 23 Augustus a.s. zal Hazers- woude het feest van de wijdeling mee kunnen vieren, want dan zal hij om 10 uur zijn eerste Plechtige H. Mis opdragen in de parochiekerk van de H.H. Engelbewaarders. 's Middags van 1.30 tot 2.30 zal er gelegenheid bestaan in de gymnas tiekzaal der R.K. School de neomyst geluk te wensen. LEIMUIDEN Pastoor J. D. Hofstede geïnstalleerd In alle stilte is gisteren de nieuwe berder van de parochie van de H. Jo hannes de Doper te Leimuiden en Rijnsaterwoude om 5 uur in zijn nieu we standplaats gearriveerd. Te 7.30 uur heeft deken Nieuwen- huizen van Alphen a. d. Rijn de nieu we pastoor geïnstalleerd. Bij deze eenvoudige plechtigheid waren veel parochianen aanwezig. Voorafgegaan door enkele bruid jes en misdienaars ging de pastoor vanuit de pastorie over het kerkplein naar de kerk en begroette de aan wezige parochianen. Daarna had de installatie plaats. Naar aanleiding van de tekst: „He den zend Ik U een afgezant voor uw aanschijn, om u de weg te wijzen", sprak de deken een welkomstwoord tot de nieuwe herder. Spr. memo reerde voorts het vele werk van pastoor Speet, die hier ruim 18 jaar aan de parochie verbonden was. De parochie van Leimuiden moet wel een mooie parochie zijn, aldus de deken, omdat de bisschop deze pastoor, die in Oude Tonge tijdens de watersnood zulk een prachtig werk verricht heeft, naar hier gezon den heeft. Spr. vertrouwde, dat de nieuwe pastoor, na wat rust, weer voldoende op krachten zal zijn, om hier als priester en herder te kunnen wer ken. De deken besloot zijn toespraak met de wens dat de goede God de pastoor zegene, om vele jaren in een goede gezondheid te kunnen werken. LANGERAAR K.A.B.-ers gingen uit. Door mid del van een reiskas hadden verschil lende leden der K_A.B. zich een uit stapje in het vooruitzicht gesteld. Thans was het zover, want in de va- cantie-week zou de reis gemaakt worden. Door de leiding was een plan en reisschema opgezet waarbij einddoel was Thorn in Limburg. Omstreeks zes uur in de morgen vetrokken twee touringscars met 64 personen vanuit Ter Aar. Eerste doel was Den Bosch. Tot aan de rivieren was het weer wat mistig en triest. De stemming in de bussen vormde hiermede een sterk contrast, want daar was al dadelijk wat je noemt de goede stemming. Circa 8 uur arri veerde het gezelschap in de Brabant se hoofdstad waar de prachtige St. Jans Basiliek bezichtigd werd. In middels was het blijde zonnetje door de grauwe wolken heengebroken. Na versterking van de inwendige mens ging de reis verder door de lande lijke gebieden van Brabant en Lim burg, tot dat het mooie pittoresque witt Thorn bereikt werd. Hier ge noot men van de bijzondere sfeer, die dit witte plaatsje biedt. In de beste stemming werd de terugreis aanvaard via Roermond. Berg en Dal was een pleisterplaats waar men ging dwalen over heuvelen en door dalen en niet het minst om te genieten van de verrukkelijke vargezichten die deze prachtige omgeving bezit. Hoe mooi het hier ook was, de reis naar huis was nog lang, dus instap pen en verder. Nog eenmaal een kor te onderbreking voor een bezoek aan de Pyramide van Austerlitz. Hier nam men afscheid van een dag vol vreugde en genietingen. NIEUWVEEN C. C. Rijn en Gouwe. Concours met 260 jonge duiven vanaf Mons. Gelost om 7.20 uur met Z.W. wind. De 25 eerstaankomende waren ah volgt: D. v. d. Helm, Nieuwkoop 1. 20; A. P. de Graaf, Waddinxveen 2, 15; A. Sijtsema, Boskoop 3; A. Ver hoef, Boskoop 4, 7, 9, 10, 12, 13, 23; P. Benefaas, Waddinxveen 5; W. v. d. Water, Waddinxveen 6; A. Bijl, Nieuwveen 8; H. v. d. Willik, Bos koop 11. 14; H. J. v. d. Berg, Wad dinxveen 16; Th. Bader, Nieuwveen 17; J. Kamerbeek, Boskoop 18; Gebr. de Wit, Alphen a. d. Rijn 19; J. De- genkamp, Boskoop 22; A. v. Leeu wen, Nieuwkoop 24, 25. NIEUWKOOP Voorlopig geen nieuwe gemeente-architect Gisteravond hield de gemeente raad van Nieuwkoop wederom een geheime zitting in verband met de moeilijkheden rondom de benoeming van de gemeente-architect. Zoals men weet was de heer Van Vliet uit Amsterdam benoemd. Deze benoe ming heeft veel stof doen opwaaien en nu heeft het geval Van Vliet plotseling afgedaan, doordat deze heer de benoeming niet heeft aan vaard. Twee uren heeft men weer in het geheim vergaderd, waar schijnlijk nu over het al of niet be noemen van de heer Eikelenboom, de enige candidaat, die nog van de voordracht is overgebleven. Eindelijk besloot men tot stem ming over te gaan en hierbij bleek, dat de katholieken nu eenmaal niet de heer Eikelenboom wensen te be noemen, want de uitslag was 5 te gen 5 (weth. Splinter was niet ter vergadering aanwezig; deze heer is R.K.). Het eind van alles is nu, dat er geen benoeming ka plaats vin den en dat de heren F. Pieterse, als gemeente-opzichter en de heer C. J. Groenendijk als administrateur van het ontginningsbedrijf nog enige tijd him functies zullen blijven ver vullen. Voorts besloot men om over een jaar nog weer eens te spreken over deze kwestie. Rectificatie. In ons blad van 30 Juli (Donderdag) j.l. stond onder Nieuwkoop vermeld, dat er op Maan dag 3 Augustus a.s. een raadsverga dering zou plaats hebben. Dit is on juist; deze mededeling behoort thuis onder Nieuwveen. Hetzelfde geldt voor de sportmede- deling. ROELOFARENDSVEEN Tour-rit motorrijwielen. Voor de Roelofarendsveense motorrijders is het uur van vertrek voor de tourrit op morgen, 2 Augustus, niet om 9.45 uur maar om 8.45 uur, terwijl de gemiddelde snelheid is bepaald op 40 km. Gemeenteraad Zevenhoven Straatbelasting moet omhoog Donderdagavond om 7.30 uur kwam dc raad van Zevenhoven in vergade ring bijeen voor de afhandeling van een korte agenda. De voorz. wees er in zijn openings woord op, dat deze bijeenkomst voor al was belegd om te voldoen aan het wettelijk voorschrift, dat de geloofs brieven van de nieuw- of herbenoem de raadsleden, die per September a.s. zitting nemen, vóór 10 Augustus moe ten worden onderzocht. Na de notulen van de vorige ver gadering, welke zonder op- of aan merkingen werden goedgekeurd en vastgesteld, kwam het onderzoek van genoemde geloofsbrieven aan de orde en de voorz. stelde deze in handen van een commissie bestaande uit de heren L. Kool en H. C. de Groot, die met het nazien hiervan werden be last. Na heropening van de zitting deelde de heer Kool, als oudste lid van de commissie, mede, dat alle stukken in orde waren bevonden, waarna de raad besloot tot toelating der nieuwe raadsleden. Op een verzoek van de R.K. Ver eniging voor Militaire Tehuizen om subsidie voor 1954 werd op voorstel van B. en W. beslist hierop bij de vaststelling van de begroting voor dat dienstjaar terug te komen, terwijl een verzoekschrift om invorderbaar- verklaring (bedoeld werd „onthef fing") van plaatselijke belastingen als zijnde ingezonden bij de ver keerde instantie werd terugver wezen naar B. en W. Ook ging de raad iru zijn geheel accoord met de voorstellen van B. en W. om aan het hiervoor in aan merking komend# gemeentepersoneel overeenkomstig de rijksregeling voor 1953 de ziektekostenvergoeding en vacantietoelage toe te kennen. In de leges ver ordening werd een kleine wijziging aangebracht, waar na aaru de orde kwam de wijziging van de begroting 1953. In verband hiermede deelde de voorz. mede, dat de nieuwe financiële verhouding de gemeente Zevenhoven pl.m. 3500. extra oplevert. Daar echter de mo gelijkheid is open gelaten om extra- verhoging te vragen, hebben B. en W. inmiddels reeds een dergelijk ver zoek ingediend tot een totaal-bedrag van 12.000. Ook zou, volgens spr., in verband met de financiële positie der ge meente de straatbelasting omhoog moeten worden gebracht. De voornaamste te wijzigen posten der begroting hadden betrekking op een subsidie aan het Christelijk Ly ceum te Alphen aan den Rijn; een uit te trekken bedrag voor het even tueel opknappen van de ringsloot door het Dorp, alsmede voor het weer in orde maken van de zgn. Kerklaan in het Noordsedorp, die vol gens de opzichter van Gemeenschap pelijke Zaken te Noorden is onder- spoeld en dreigt te bezwijken. ZOETERWOUDE Geboren: Maria Cornelia d. van A. P. Berg en C. M. van der Meer; Wilhelmus Jacobus Maria z. van J. J. A. van der Salm en C. M. Ver- steegen; Johannes Gerardus Maria z. van A. J. Berg en W. M. van Steen; Antonia Frederika Maria d. van W. de Jong en M. M. Verhage; Andreas Wilhelmus Cornelis z. van W. A. van Haastrecht en A. van der Eist; Helena Catharina Jacoba Hermina d. van F. Koek en H. E. van der Haar; Hubertha Helena Maria d. van P. W. M. Elderhorst en IJ. J. G. van Haaster; Arie z. van L. G. de Jong en L. van Wisum. Ondertrouwd: J. P. J. Zandvliet 23 j. en J. A. Th. Rodewijk 23 j. Overleden: M. N. Ammerlaan d. 2 jaar.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6