Regen kan het fornuis van de Limetzer blijheid niet blussen Vijf Leidenaars slaagden aan de oc.-Econ. School van de K.A.B. BIOSCOPEN ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Zaterdag 1 Augustus. Nu de schooljeugd met vacantie is, tijn de jeugdnatuur»achters, die op enige Leidse scholen geïnstalleerd werden, niet langs normale weg te bereiken. Daarom verzoekt de Leidse Jeugdactie ons de jeugdnatuur wach ters er aan te herinneren, dat zy mee De werkloosheid daalt nog steeds Op 25 Juli 1953 stonden bij het Ar beidsbureau Leiden ingeschreven 781 geheel werklozen, terwijl daarenbo ven 117 personen tewerkgesteld wa ren op D.U.W.-objecten. Het kan een verheugend verschijnsel worden ge noemd, dat ook gedurende deze pe riode de werkloosheid een zij het geringe daling onderging (12). Een vergelijking met de stand op het overeenkomstige tijdstip van het vorig jaar, n.l. 1497 geheel werklozen en 238 bij D.U.W.-objecten geplaat sten wijst uit, dat de werkgelegen heid zich gedurende het eerste half jaar van 1953 wel zeer gunstig heeft ontwikkeld. Nog duidelijker springt dit in het oog, wanneer rekening wordt gehouden met het feit, dat zich onder het totaal aantal werkloos in*- geschrevenen 109 personen bevinden beneden de leeftijd van 18 jaar, waar voor reeds een arbeidsplaats is ge vonden, doch voor wie de definitieve plaatsing nog enig uitstel vereist (vacantie). De vraag naar arbeidskrachten is evenwel gedaald, hetgeen begrijpelijk is. Immers de vraag naar seizoenar beiders is geheel voldaan en drukt derhalve niet meer op het totaalcij fer van de openstaande aanvragen. Aan vaklieden, vooral voor de bouw en de metaalnijverheid bestaat nog steeds behoefte. Het aantal werkloze vrouwen bleef gelijk en bedroeg op 25 Juli 1953 88. De vraag naar vrouwelijk personeel steeg, n.1. van 249 tot 295 en overtreft derhalve het aanbod in belangrijke mate en is hoofdzakelijk gericht op kantoorpersoneel jeugdige krach ten tot en met 25 jaar en huis houdelijk personeel. Een vergelijking met Juli 1952 geeft h'et volgende beeld: aanbod 154, vraag 296. Voor vrouwelijk personeel kan de werk gelegenheid dus ook als bevredigend worden gekenschetst, doch het aan bod bleef zich in dalende lijn bewe gen. G. VAN DER MARK BENOEMD IN AMERSFOORT. De heer G. van der Mark, architect bij gemeentewerken te Leiden, is met ingang van 1 September a.s. be noemd tot gemeente-architect vap Amersfoort, speciaal belast met dè restauratie van oude gebouwen, op welk gebied hij zich in Leiden ver dienstelijk gemaakt heeft. Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Leden voor Geboorteaankondigingen kunnen doen aan een opstel- en te kenwedstrijd over een onderwerp uit de natuur, waarmede zij een prijs kunnen winnen. Inzendingen moeten vóór 15 Augustus binnen zijn bij de Leidse Jeugdactie, Stadhuis, Leiden. De beste opstelschrijver en de beste tekenaar mogen samen een gratis boottocht naar Avifauna maken of naar het dierenpark Wassenaar, toe gangsbewijs inbegrepen. De vijf beste schrijvers en de vijf beste tekenaars ontvangen een toegangsbewijs voor Avifauna. Aan de slag! Nu we het toch over vacantie en jeugd hebben, moeten we ook even vertellen, dat de Dierenbescherming in Leiden onze aandacht vestigt op de Leidse Veemarkt, die op vacantie-' Vrijdagen door drommen kinderen bezocht wordt. Vooral jongens pro beren zich verdienstelijk te maken door de veedrijvers te helpen, met het gevolg overigens, dat men van de spreekwoordelijke wal in de even spreekwoordelijke sloot terecht komt. Door het drijven met stokken enz. komt het vaak voor, dat de koeien uitbreken, wat dan tot gevolg heeft, dat er hele ritsen jongens achteraan lopen, hetgeen de moeilijkheden al leen nog maar vergroten kan. Inspec teurs van de Dierenbescherming trachten zoveel mogelijk de jeugd af te houden van het veedrijven, maar de grote aantallen kinderen, maken dit vaak onmogelijk. Vandaar dit be roep op de ouders. Willen de kinde ren toch naar de Veemarkt, dan is daartegen geen enkel bezwaar, maar onder toezicht. De heer D. Bergsma, chef bij de fa. Pieck aan de Haarlemmerstraat, zal Zaterdag 15 Augustus a.s. zijn 50 jarig jubileum vieren en bij die ge legenheid tevens afscheid nemen van zijn werkkring. Deze dagen slaagde de heer N. Zwagerman uit Leiden voor de Hoofdacte L.O. Het examen werd af genomen in Haarlem. Uit Vught wordt ons gemeld, dat de Docos-jongens het nog steeds uit stekend maken en dat zij prachtig weer hebben. De zwemwedstrijden vonden plaats onder ideale omstan digheden. De aspiranten M. Bergers en J. van Polanen bereikten de halve finales, waarna zij echter werden uitgeschakeld. De junioren deden het nog beter, vooral de leden van de Golfbrekers. J. van Staden en W. Zwetsloot kwamen in de finale en eindigden als 2e en 4e. J. van Staden noteerde 37,1 sec. op de 50 meter. Woensdagavond kwam de K. R. O. een reportage maken, die in het pro gramma van de Wigwam zal worden uitgezonden. STADSKOK. Sinds drie jaar heeft Leiden een Sociaal Economische School, geleid vanuit het landelijk ontwikkelings centrum van de K.A.B. in Doorn. Haar doel is de leden der K.A.B. op eenvoudige wijze grotere vorming te geven op alle levensgebieden waar mee men dagelijks wordt geconfron teerd. Hij tracht dit te bereiken door het geven van een drie-jarige cursus volgens een zodanige methode, dat iedereen de stof gemakkelijk kaïn volgen. De vakken waarin les gege ven wordt zijn: Godsdienst, Sociolo gie, Ned. taal, Economie, Geschie denis van de K.A.B., Arbeid en So ciale wetgeving, verdeeld over drie jaar. Deze maan^ deden vijf cursisten van deze school eindexamen. Op de sluitingsavond van het exa men deelde mr. Mulder mede, dat het resultaat in Leiden zeer goed was te noemen en een belofte inhield voor de toekomst. De heren K. d. Bree, P. v. Leeuwen en J. v. Vooren behalden, de onderscheiding met zeer goed ge volg, de heren J. Klauw en J. Klein met goed gevolg. weer beginnen met een nieuwe cur sus. Inlichtingen hierover kan men verkrijgen bij elke secretaris van K. A.B. en of vakbondsafdelingen. Het is onnodig, om de waarde, die deze school voor een lid der K.A.B. bezit, nog nader te omschrijven. De resultaten, die zij afwerpt, zijn hier genoemd en een K.A.B.-man of -vrouw, die het goede met zich zelf voor heeft kan niet anders doen dan deze kans, die de beweging hem in Leiden biedt, te gebruiken. Het is niet zo, dat men dit doet voor de beweging, maar op de allereerste plaats voor zichzelf. Burgerlijke Stand Geb.: Yolanda d. v. C. van Varidk en J. Borsboom; Irene d. v. A. C. v. Velzen en C. Potters; Cornelis z. v. C. van den Hout en A. Haarland; Anna Clara Maria d. v. M. M. A. Waterreus en E. Dekker; Agathe Water-wandelaar Aleksander Wozniak Aleksander Wozniak, een 31-jarige Pool, die hier zo rustig over het water skiët, heeft zijn waterskies zelf ontworpen. Hij hoop' dat deze sport eens even populair zal worden als zwemmen, en daarom trekt hij van badplaats naar badplaats om zij kunst te vertonen aan de dagjesmensen en badgas ten, die in groten getale komen kijken. Een maal is hij zelfs van plan ge weest het Bristol Kanaal naar Cardiff, over te steken; het bleef echter bij een plan, want de ruwe zee en de straffe wind verhinderden hem te starten. Tijdens een „wandelingetje". De snelheid is 6 km. per uur. Het beroep van Wozniak is „ontwerper." Eveline d. v. J. A. Hammer Kop. Overl.: W. Mensen man, en J. In September gaat deze school van Leeuwen man, 46 jaar. Doktersdiennt. A.s. Zondag 2 Augustus zal de dienst worden waar genomen door dr. van Bockel, Kors, Van Leeuwen, Schaefer, Teeuwen. Eerste hulp. Voor de E.H.D. ge lieve men niet de dokterstelefoon te gebruiken, doch het nummer 20645. DE LEIDSE Trianon. „A. en C. gaan naar Mars" deze week, of liever: zij gaan naar de planet Venus, wat in elk ge val plezieriger klinkt. Hoe Abbott en Costello die 'in deze film Aes- ter en Orville hetener toe komen om zo'n verre reis te ondernemen, behoeft nauwelijk te worden uitge legd. „Toevallig" komen zij in een gereedstaand ruimteschip terecht en de dikke Orville kan natuurlijk niet met z'n vingers van al die knop jes afblijven. En daar gaan ze! Eerst maken ze allerlei gekke capriolen boven New York, maar dan landen zij in New Orleans, waar het juist carnaval is. Zij denken op Mars te zijn aangekomen omdat iedereen een grotesk masker draagt en slaan er in hun ruimte-pakken geen gek fi guur. Maar tenslotte wordt het hun te benauwd en komen ze op Venus terecht, waar het mannelijk geslacht reeds 400 jaar geleden blijkt te zijn uitgeroeid en alleen vrouwen over gebleven zijn, die het geheim van de eeuwige jeugd hebben ontdekt. Bijna was Orville daar koning geweest, maar het hele aardse stelletje wordt er uitgesmeten. Het is een aller dwaast verhaal met de nodige ver wikkelingen, malle invallen en gek ke toevalligheden, maar er wordt onbedaarlijk om gelachen en dat is de hoofdzaak. Omwille van de be volking van Venus heeft de K.F.C. gemeend, de leeftijdsgrens te moe ten verhogen tot 18 jaar. Luxor heeft deze week „Dansende sterren" op het witte doek. Hoofd zakelijk sterren van het revue-fir mament, die laten zien, dat de Duit se film op het gebied van show ook het een en ander wedt te presteren. Te beginnen bij de Boogie-Woogie wordt via de Hawaï-wals, de Cario- ca, Bolero en de Samba zo ongeveer alles afgewerkt, wat er de laatste ja ren is gebracht aan moderne dansen. Fraaie décors en de nieuwste schla gers van Michael Jary luisteren het geheel op. Vanzelfsprekend is er ook een ver haaltje, dat de diverse revue-scènes bijeenhoudt en dat vertelt de ge schiedenis van een moeder en een dochter, die het pad der liefde betre den. Zij doen dat met succes en iedereen, die die betreffende dames ziet, zal zich daarover niet verbazen. Wat de heren betreft liggen de za ken iets anders. Zij moeten zich erg uitsloven en met de ellebogen wer ken om vooraan te komen in de rij van mededingers en uiteindelijk zijn er twee gelukkigen: Een vader met zijn zoon. Achteraf blijkt, dat ze zich niet zo 'druk hadden behoeven te ma ken, maar in het muzikale vuurwerk valt dat amper qd. Vooropgestéld, dat men een lief hebber is van de showfilm met veel jazzgeschetter, zal „Dansende ster ren" voor een genoeglijk avondje kunnen zorgen. Boven 18 jaar. Lido. „Het lied der Woestijn". Wie ooit een woestijn betreden en het leven der bewoners van zo'n bar re zandvlakte gezien heeft, moet wel van verbazing zijn handen ineen slaan over de voorstelling welke de ze film daarvan geeft. Kathrijn Grayson en Gordon Mac Rae maken er een charmante Ope rette van, overgoten met Oosterse romantiek en schoonheid, vol prach tige artistieke opnamen in technico lor, een sprookje van Oosterse kleu renpracht. Hun mooie gevoelvolle zang past echter allerminst bij het verhaal, waarin een karavaan wordt overvallen. De Franse Generaal Bi- rabeau en Benfy Kidd, een Ameri kaanse journalist, doen een onder zoek naar deze overvallen. Margot de dochter van de generaal is buiten zijn weten ook naar het garnizoen en krijgt onderricht van de anthro- poloog Paul Bonnard. Deze Bonnard is eigenlijk de verrassing voor Mar got en voor het verhaal ook. Want na veel verwikkelingen en gevech ten, waarin Margot ontvoerd wordt, blijkt pas wie deze Bonnard is. Een film vol spanning en romantiek voor personen boven 14 jaar. Rex. In „De zwarte kat" zit de hele familie te wachten op de dood en de erfenis van Henriëtte Winslow, een oude excentrieke dame, die dol op katten is. Henriëtte blijkt echter even taai als haar katten te zijn cn wordt tot grote schrik der familie weer beter. Zij leest hun zelfs haar testament voor, waarbij zij echter de voornaamste clausule verzwijgt nl. dat de bezittingen pas na de dood van haar huishoudster en van al haar katten aan de erfgenamen ko men. Wanneer zij later toch op een geheimzinnige manier sterft, komen daar moeilijkheden van, daar de fa milie hierop niet gerekend heeft. Hieruit ontstaan de gekste situa ties waarin niemand iemand ver trouwt en men zelfs niet voor een moord terugdeinst. Alleen twee an tiquairs zijn onpartijdig en de naar antiek speurende Mr. Penny zorgt voor de nodige hilariteit in dit rare geval. Toegang voor personen boven 14 jaar. Casino. Dat „Sterren stralen overal" gewaardeerd wordt als va- cantie-film, blijkt voldoende uit de prolongatie. Deze film met Johan Kaart, Jan Musch en de bekende Snip en Snap zal het ook deze week weer doen. Voor alle leef tij len. De loco-burgemeester van Limetz, m'sieur Le Bove, is de plaatselijke monteur, die naast een gulle gast vrijheid ook een inzicht ten toon spreidt, dat men in het kleine Limetz niet direct verwacht zou hebben. M'sieur Le Bove zal niet erg lang meer loco-burgemeester zijn, want bij de onlangs gehouden verkiezin gen is hij afgestemd, omdat hij te katholiek is! Gisteren, Woensdagavond, zijn we met onze twee geestelijke vaders, met pastoor Van Tienen, de herder van het naburige plaatsje Villers-en-Ar- this, en de heren Duindam en Koe- voets, bij de afgestemde burge meester op bezoek geweest. In de middag had madame Le Bove een grote abrikozentaart gebakken, (waar van het baksel zeer hard was, waar door ons deel via de broek van de heer Koevoets met een sierlijke boog op de grond terecht kwam) en deze werd besprenkeld met een fles Bour gogne, die voor deze gelegenheid dik onder stof en spinnewebben uit de kelder gehaald was. De broer van kap. De Jong, die eveneens deel van het gezelschap uitmaakte en die voorzichtig het idee van een Katho lieke Actie voor Limetz poneerde, kreeg te horen, dat alleen de naam reeds een mislukking inhield. Men vindt het in Frankrijk nu eenmaal een beetje versleten staan, wanneer men blijk zou geven ook maar in het minst geïnteresseerd te zijn in gods dienst! Nu zal men in Holland ook grote groepen vinden, die dit „brede" standpunt innemen, maar Limetz weet dit niet. Hier vormt men zich een beeld van Holland, naar het geen men ziet van de jongeren hier en men zoekt naarstig naar de oor zaak, waarom je toch kunt springen bij een jazz-bandje en tevens 's mor- i gens naar de kerk kunt gaan. I De belangstelling, die de jongeren uit Leiden voor het kerkje demon- streren, wek - overal de grootste verbazing. Gistermiddag is de grote aanval met bezems en hamers op het kleine, Intieme Godshuis begonnen. De heer Pieterse uit Leimuiden stopte Jeanne d'Arc in bad. Bep Winkelmolen, Stadhouderslaan 30, wilde in een ijverige bui zelfs de al taarsteen een beurt geven en Thea Rosdorff, Hugo de Vriesstraat 33, worstelde zich met de moed der wan-1 hoop door een aantal stoffige kas ten. Dit is zo maar een losse greep uit de grote groepen, die gistermiddag, ondanks het vermoeiende avontuur i van de vorige dag, een topprestatie leverden. Maar toen Antoon van Rutte uit Wateringen het hoornsig naal voor hat diner gaf en uit alle hoeken van Limetz hongerigen naar het kamp stroomden, was het kerkje nog geheel in „staat van wording" Het muzikale avondgdbed, die na het „Franse menu" in het kerkje gehouden werd, trok in de wijde omtrek de aandacht en op het kerk-1 pleintje stonden vele Limetzenezen raar die merkwaardige Hollanders tres religieus madame, sans doute trés religieus te luisteren. De avond bracht het grootste ge deelte van „Club de Limetz" naar de nabijgelegen stuwdammen in de Seine en op de terugweg ontdekte men in een klein kroegje landwijn voor 93 franc (ongeveer f 1,per fles, die niet geheel onkundig was aan de Vrolijkheid, die tot half 11 's avonds in het kamp heerste! Het tentenkamp van de club ligt een klein kwartiertje van het kerk je verwijderd en een klaterende wa terval, waar het nabijgelegen fa briekje energie betrekt, zorgt voor een stemmige avond-symphonie. Deze morgen zorgde hij tevens voor een prettige verrassing, want toen de bazuin de reveille blies, dachten we eerst, dat het buiten stortre gende en de zonneschijn, die zich tegen de verwachting in openbaarde, hielp iedereen over een eventueel gevaarlijke ochtendziekte heen. Na de H. Mis had het ontbijt een bij zonder feestelijk karakter, omdat de heer Duindam op deze dag zijn regendruppels al omlaag komen. Maar verjaardag pleegt te vieren. Kap. wolken en regen zullen hoogstens in Thomas hield een ontroerende staat zijn het vuur in 't oude for- speech. I nuis, dat buiten op de binnenplaats Na het ontbijt trokken alle ploe- s?aat' te Te^ho0",'; gen weer aan de arbeid en thans sias^le ',r"° 7 bleek op waarlijk tragische wijze, dat enkele mannen gisteren te vroeg gejuicht hadden bij het zwoegende Frans van de Bel, De Sit- terlaan 31, en Wim Riet, Pioen straat 14, die beiden moedige pogin gen in het werk stellen om van ruwe knollen, mooie dobbelsteentjes te maken. Vanmiddag zullen de werkzaam heden vroeger dan gisteren beëin digd worden, want vanavond zal een Hollandse Avond in Villers-en- Arthis, de parochie van pastoor Van Tienen, gehouden worden. Inmiddels is de eerste post uit Lei den gearriveerd en zal Leiden de eerste post uit Limetz een in drukwekkende stapel kaarten met „Groeten aan Piet" en andere hoogst- belangrijke boodschappen, die gis termorgen per speciale koerier mee naar Leiden genomen is, ontvangen hebben. Een wolkenveld, dat momenteel voor de zon schuift, noopt ons het door rijk bomenloof omgeven bal konnetje te verlaten, daar de eerste 0_„zien van aardappelschillende meisjes, want op J het ogenblik kijken we vanaf een: romantisch balkonnetje, dat aan de J moeilijk te blussen zyn. pastorie vastgeplakt is, neer op de van de „Club de Limetz' wordt aangewakkerd door een ster ker vuur en het feest van de blij- I heid, dat deze jongeren hier vieren, zal althans tot zover we het tot op heden hebben kunnen peilen zeer KRONUS. Apotheken. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 1 Augus tus 13 uur tot Zaterdag 8 Augustus uur waargenomen door de Apo theek Herding Blanken, Hoge- woerd 171, tel. 20502 en de Apo theek Reijst, Steenstraat 35, tel. Laatste Berichten BENOEMINGEN AAN MEDISCHE FACULTEIT VAN KATH. UNIVERSITEIT. Bij de aanvang van het studiejaar '54'55 zal, zoals bekend is, bij de medische faculteit van de Kath. Uni versiteit te Nijmegen met het kli nisch onderwijs worden begonnen. Met het oog daarop heeft naar het K.N.P. verneemt het bestuur van de St. Radboudstichting de na volgende hoogleraren benoemd: Tot gewoon hoogleraar in de path, ana tomie dr. H. J. G. Weijers uit Den Haag; tot gewoon hoogleraar in de kindergeneeskunde dr. J. J. Slooff te Eindhoven en tot gewoon "hoogleraar in de gynaecologie en obstetrie dr. L. A. M. Stolte te Utrecht. Verdere benoemingen zullen binnenkort vol gen. Op het landgoed „Heyendael" is thans een aanvang gemaakt met de bouw van het definitief prae-klinisch instituut. Ook verrijst daar thans een deel /an he: academisch zieken huis. De bouw verloopt zodanig, dat de eerste groep medische studenten geen vertraging bij de studie zal on dervinden. Wilt U iets weten? Vraag: Vliegt een straaljager snel ler dan het geluid? En wat wil zeggen, „de geluids barrière is doorbroken?" Antwoord: Het lukt sommige straaljagers wel eens in een duik vlucht een snelheid te bereiken, wel ke groter is dan die van het geluid, maar regel is dat niet. Wanneer een vliegtuig een dergelijke snelheid be reikt gaat dat gepaard met een flinke harde knal, het bewijs, dat de grens van de geluidssnelheid is bereikt. Men noemt dat het doorbreken van

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2