3)e£öidóeöou/tcmt Senator Robert Taft overleden Hongermarsen naar Berlijn verwacht Amerikaans Superfort door Russen neergeschoten Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. RCX>ZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1953 44ste JAARGANG No. 12955 Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 OOSTENRIJK INGESCHAKELD Kremlin, hoe prettig zij op zich zelf ook mogen zijn, verplichten tot niets. Het wordt dagelijks duidelij ker, dat degenen gelijk krijgen, die in de serie concessies geen wijziging van fundamentele betekenis hebben willen zien. De wezenlijke doelen der Sovjet-politiek worden nergens prijs gegeven; integendeel men ziet duidelijk, dat Moskou ze slechts langs een andere weg tracht te be naderen, nu het inziet, dat de eerste weg is afgesneden. Het jongste voorbeeld daarvan is de bereidwilligheid van de Sovjets om over te gaan tot bespreking van een staatsverdrag met Oostenrijk, mits het Westen de idee van een „verkort verdrag" laten varen. Om een fris smaakje aan deze oude kost te geven, hebben de Russen 0 beloofd, dat zij vanaf van daag (1 Aug.) hun eigen be- zettingskosten zelf kunnen betalen. Een te prijzen geste, welke echter beduidend aan glorie inboet, wan neer men zich herinnert, dat de Amerikanen daartoe reeds 6 jaar geleden overgingen en dat de Rus sen al 8 jaar lang de Oostenrijkse schatkist hebben geplunderd. Maar goed, Moskou is dan toch maar bereid te praten! Als wij ons goed herinneren was Moskou dat al jaren geleden, doch bleef het bij praten. Tot resultaten is het nooit gekomen. En misschien is dat voor Oostenrijk wel een groot geluk ge weest. Want hoe zit de vork eigen lijk in de steel? Toen Duitsland moest capituleren was Oostenrijk een deel van het Reich, doch algemeen zag men in, dat de Oostenrijkers geen Rijks duitsers waren en dat men hen niet over één kam mocht scheren. De „Anschluss" onder Hitler was alles behalve een vrijwillige daad ge weest. Omdat men de Oostenrijkers derhalve niet als vijanden wilde be schouwen, werd er met hen ook geen vredesverdrag gesloten in de trant van de verdragen met Hongarije, Bulgarije, Roemenië en Joego-SLa- vië. Men zou met Oostenrijk een staatsverdrag sluiten en geen vre desverdrag. Er werd jarenlang on derhandeld, doch het waren juist de Russen, die de totstandkoming van het verdrag saboteerden dpor het stellen van onmogelijke eisen. Men denke maar eens terug aan hun aanspraken op het z.g. „Duitse" ver mogen dat er in Oostenrijk zou zijn. Waren deze eisen ingewilligd, dan hadden de Russen de halve industrie van Oostenrijk kunnen inpikken, z.g. als oorlogsbuit. Na jarenlange ver geefse onderhandelingen stelden de Westerse mogendheden tenslotte ten einde raad een „verkort verdrag' voor, maar ook dat vond geen ge nade in de ogen der Russen. lirAT de RUSSEN tegen dat ver- eenvoudigde verdrag hadden is gauw verteld: er kwamen geen be palingen in voor omtrent denazifica tie, beperking van bewapening en de- mocratisatie. Deze bepalingen kwa men in de verdragen met Hongarije, Bulgarije, Roemenië en Joego-Sla- vië wel voor en daaraan is het voor een zeer groot deel te wijten, dat deze landen thans achter het IJzeren Gordijn liggen. Deze bepalingen zijn n.l. een machtig hulpmiddel gebleken om de invoering van een rood re giem mogelijk te maken. Met het elastieken begrip „denazificatie" kan men n.l. elke staatsman van vóór ie oorlog op zij schuiven, totdat men liets anders dan zuiver rodecandi- laten overhoudt. Met de term de- nocratisatie kan men een prachtig .volksdemocratisch" systeem op bouwen, vooral als het land'krach teloos is gemaakt door de beperking Iran de bewapeningsmogelijkheid. Begrijpt u nu, waarom de Russen niets willen weten van het „verkor te verdrag"? Maar begrijpt u ook, lat de Russen geen heil zien in de handhaving van de tegenwoordige situatie? In Oostenrijk vorderen zij n.l. geen stap, omdat hun macht en invloed geneutraliseerd worden door de tegenwoordigheid van de Ame rikaanse, Engelse en Franse bezet ting. Het volk beseft heel goed, waar de schoen wringt en aan wie de handhaving van de bezetting is te wijten en daarom wendt het zich meer en meer van het communisme af. Moskou gaat het nu over een an dere boeg gooien en gaat eens pa raderen als het goede heertje. Wel licht gelukt het hun op die manier in Oostenrijk een toestand te schep pen zoals in de genoemde satelliet- landen? Precies hetzelfde als de Russen willen bereiken in Duitsland, waar zij de Duitsers met de vette kluif van de hereniging trachten over te halen om'het Westen af te zweren en een neutrale staat te vormen. Nu het conflict in Korea op het punt riaat te worden geliquideerd welke liquidatie voor inwendig gebruik als een grote overwinning wordt afgeschilderd heeft het er alle schijn van, dat het zwaartepunt van de Russische politiek verlegd wordt naar Europa. De campagne der vriendelijkheid verloopt reeds vrij hoopvol voor de Russen; Aden auers invloed wordt minder, een man als de Gasperi kan het in Italië niet bolwerken. Het ziet er naar uit, dat de zo gunstig ingezette één wording van Europa een crisis gaat meemaken. Het zal zaak zijn, de ontwikkeling in Oostenrijk scherp in de gaten te houden. Eisenhowers rivaal en medewerker De Amerikaanse senator Robert A. Taft is gistermiddag op 63-jarige leeftijd in een ziekenhuis te New York overleden. Taft, de leider van de republikein se fractie in de Senaat, moest vorige maand wegens een heupaandoening m het ziekenhuis worden opgeno men. Aanvankelijk ging hij goed vooruit, doch Donderdagavond trad plotseling een verslechtering in zijn toestand in. Naar Reuter meldt, is Taft aan kanker gestorven. Zijn vier zoons waren aan zijn sterfbed. Oud-president Truman heeft Tafts overlijden een groot verlies voor het land genoemd. Eisenhower, die sprak van een tra gisch verlies voor Amerika, heeft zich onmiddellijk met zijn echtge note naar de woning van mevrouw Taft begeven om hun leedwezen te betuigen. In opdracht van president Eisen hower is op het Witte Huis en de an dere regeringsgebouwen in Washing ton en Ohio de vlag halfstok gehe sen. Robert Taft wai als de oudste zoon van William Howard Taft, de in 1908 gekozen president der Verenigde Staten, een geboren politicus. Hij be gon zijn carrière als afgevaardigde van Ohio. Viermaal dong hij naar de candidatuur van de republikeinse partij bij de presidentsverkiezingen, doch viermaal werd hij verslagen, het laatst door Eisenhower. Toen Eisenhower in Januari 1953 president was geworden, nam Taft als leider van de meerderheid in de Senaat, de op één na invloedrijkste plaats in het land in. Ofschoon Taft de uiterst conserva tieve vleugel der republikeinen ver tegenwoordigde en het niet eens was met Eisenhower, is in sommige ge schillen met het Congres de leiding van Taft van onschatbare waarde voor Eisenhower gebleken. Dit heeft velen verbaasd, die gedacht hadden, dat de senator zijn gedrag ten aan zien van het Witte Huis door bitter heid zou laten beïnvloeden, nadat hij door Eisenhower was verslagen. Doch de twee mannen werkten sa men in betrekkelijke eensgezind heid, ofschoon Taft in de republi keinse partij het conservatisme van het Midden-Westen, zwemend naar isolationisme vertegenwoordigde, terwijl Eisenhower een meer libe rale en internationale oriëntering in de politiek voorstaat. Poolse minister weggezuiverd? Het officieuze Zuid-Slavische pers bureau „Joegopress" meldt, dat in lichtingen uit Warschau er op schij nen te wijzen, dat de Poolse minister van binnenlandse zaken en hoofd van de staatsveiligheidsdienst, Sta- nislaw Ratkiewicz, is „weggezuiverd" De minister was niet aanwezig bij de viering van de Poolse nationale feestdag op 22 Juli, hetgeen te War schau wordt uitgelegd als de eerste fase van de „liquidatie" van Ratkie wicz, die sinds 1944 aan het hoofd van de staatsveiligheidheidsdienst staat. In de Poolse hoofdstad wordt een en ander in verband gebracht met de val van Beria. NOTA-WISSELING MET PROTESTEN De Verenigde Staten hebben de Sovjet-luchtmacht er van beschuldigd, Woensdag een Amerikaans Superfort B-50 te hebben neergeschoten, 65 kilometer buiten de Sovjet-Russische kust in het Verre Oosten. De Ame rikaanse marine heeft slechts één van de 17 leden der bemanning opgepikt, maar in Washington is officieel bekend gemaakt dat Sovjet-vaartuigen meer overlevenden aan boord hebben genomen. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft een protest bij de Sovjet-Unie ingediend en haar verzocht „onmiddellijk verslag uit te brengen' over de welstand van de overlevenden van wie men weet dat zij zich in Sovjet-Russische handen bevinden. gebied van Wladiwostok. De tweede piloot verklaarde, dat het toestel boven zee werd neerge schoten in het gebied van Wladiwo stok, de grote Sow jethaven in het Verre Oosten nabij de Koreaanse grens, waar tevens een grote marine haven is. De Sowjet-Unie beweerde in haar protest dat de B-50 twee Sowjet-jagers geraakt had, vervol gens door anderr Spwjetjagers was beschoten en in de richting van de zee verdween. EéN KON VERSLAG UITBRENGEN De ene door de Amerikaanse ma rine geredde is de de tweede piloot, kapitein John Roche, die vertelde, dat Sowjet-jagers de bdhimenwer- per hadden neergeschoten. De Verenigde Staten vroegen in hun nota, die Donderdag te Moskou werd overhandigd, tevens wat de Sowjets deden om de vliegeniers die zij opgepikt hadden in vrijheid te stellen. Het Amerikaanse departe ment weet niet hoeveel overleven den zich in Sow jet-handen bevinden. De opdracht om het protest in te dienen was aa ambassadeur Bohlën te Moskou verstrekt, voordat het de partement ,het gisteren gemelde het neerschieten van een Sowjet- Sowjet-protest had ontvangen, waar- Russisch transportvliegtuig in de na- in werd beweerd, dat een B-50 het bijheid van de Chinees-Köreaanse Sowjet-grondgebied had geschon- j grens op 27 Juli, waardoor 21 Russen den en het vuur had geopend op pa- J de dood vonden. Volgens de nota trouillerende Sowjet-jagers in het j hebben vier Amerikaanse jagers op t 27 Juli een Russisch passagiersvlieg- tuig op 110 km van de Chinees-Ko- NIEUW RUSSISCH PROTEST. De Sowj et-Russische regering heeft bij de V.S. geprotesteerd tegen Leven gaat voort in geteisterd Zierikzee Zwaar heeft Zierikzee te lijden gehad van de overstromingen, waarvan de puinhopen op verschillende punten van de stad getuigen. Het leven gaat echter verder. Ten behoeve van hun klanten zijn door neringdoenden bor den met aanwijzingen geplaatst. Als hij thuis gebleven was Professor Bruno Pontecorvo, de atoomgeleerde, die in September 1950 spoorloas uit Engeland verdween, is een van de zeven atoomgeleerden, die thans tezamen driehonderddui zend dollar (dat is bijna twaa f hon derdduizend gulden) hebben gekre gen als schadevergoeding omdat er inbreuk was gemaakt op hun octrooi rechten. Pontecorvo's aandeel in de som zal bij de Amerikaanse schatkist in be waring worden gegeven. Het ziet er niet naar uit dat de geleerde, die vorig jaar achter het IJzeren Gordijn weid gesignaleerd, nog ooit enige vreugde van dat Kapitaaltje zal sma ken. Egypte wil hem niet Generaal Otto Remar, de man die in Juli 1944 de aans:ag op Hitier ver ijdelde en na de oorlog de leider was van de thans verboden neo-nazistische Rijikspartij, heeft van-de Egyptische autoriteiten bevel gekregen het land zo snel mogelijk te verlaten. Remer, die in Duitsland tot drie maanden gevangenisstraf was veroor deeld wegens het beledigen van Duitse ondergrondse strijders, vlucht te enige maanden geleden naar het Midden-Oosten. Hij kreeg echter geen toestemming Egypte binnen te komen en reisde naar Syrië. Enige tijd later gelukte 't hem op een valse paspoort het land van de pharao's binnen te komen. Vergoeding nazi-slachtoffers De West-duitse Bondsraad heeft Vrijdag, op de laatste vergadering voor de algemene verkiezingen in September, zijn goedkeuring gehecht aan een wetsontwerp inzake schade loosstelling van slachtoffers van het nazisme. Volgens het ontwerp, dat nu kracht van wet krijgt, zal in de komende tien jaar vier milliard mark (3.6 mil liard gulden) worden, uitbetaald. Naar men verwacht zullen verschei dene honderduizenden personen van de wet profiteren. Aan personen, die wegens ras, ge loof of politieke overtuiging in vangenissen of concentratiekampen hebben gezeten, zal voor iedere maand aldaar doorgebracht 150 Mark i (135 gulden) worden uitbetaald. reaanse grens aangevallen en neer geschoten, met het gevolg, dat 15 passagiers en de zes leden van de bemanning het leven verloien. Het vliegtuig kwam van Port Arthur en onderhield een geregelde dienst, al dus de nota. Dulles morgen naar Korea De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Dulles zal Zondag per vliegtuig naar Korea vertrekken voor politieke besprekingen met de Zuid-Koreaanse president Syngman Rhee. Dulles zal worden vergezeld door de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken Robertson, die onlangs de besprekingen met presi dent Rhee heeft gevoerd. Ook de onderminister voor het le ger Robert Stevens zal volgende week naar Korea vertrekken, om deel te nemen aan de besprekingen over het veiligheidsverdrag. weer (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 J uur v.m.). i Rellet j es-divisie In West-berlijnse kringen meent men te weten dat de communistische autoriteiten bezig zijn met het op richten van een divisie, die speciaal opgeleid zal worden voor het onder drukken van onlusten en relletjes. De gewapende eenheden .zullen naar men verklaart, worden, onder gebracht in kazernes in de buurt van de grote industriecentra, Aan het hoofd van de nieuwe di visie zou Erich Mielke komen te staan, een in Moskou opgeleide communist, die lid van 't Centrale Comitié is en een belangrijke functie vervulde in het Oostduitse ministerie van Staat- veiligheid. In 1932 vluchtte Mielke naar Rus land, nadat hij twee Berlijnse poli- tie-officieren tijdens een straatge vecht had gedood. Kroonjuwelen gestolen Alle kroonjuwelen en de snuifdoos van de Pruisische koning Frëderik de Grote, de maarschalksstaven en de gewaden van de Duitse keizers en andere kostbaarheden zijn in de nacht van Donderdag op Vrijdag uit het museum van het slot Hohenzol- lern bij Hechingen -in Wuerttemberg gestolen. De dieven hebben alleen derkroon van de Duitse keizers laten staan. De politie zei, dat de dievert^zich waarschijnlijk 's avonds in het mu seum hadden laten insluiten. Zij ver lieten het slot door een raam en ont- Volhspolitie nam geschonken levensmiddelen af De Oost-Duitse politie heeft gistermiddag razzia's op Oost-Duitse stations gehouden en de mensen het voedsel afgenomen, dat zij in West-Berlijn had den ontvangen. Duizenden durfden gisteravond niet naar de Sovjet-zóne terug. Zij wachten af, hoe de toestand zich tijdens het weekeind zal ontwik- kelen,.wanneer de arbeiders in groten getale zullen komen. Zij denken, dat de politie de arbeiders niet aan zal durven. De razzia's van gisteren betref fen merendeels vrouwen en kinderen. Morgen verwacht men dat ongeveer een half millioen Oost-Duitse arbei ders in ordelijke rijen uit Oost- naar West-Berlijn zullen marcheren om de voedselhulp te maken tot een grootse demonstratie tegen het communisme. Arbeiders van meer dan 15 grote Oost-Duitse fabrieken hebben het parool gegeven, dat massa's arbeiders vandaag in Berlijn verwacht kunnen wor den, die morgen „hongermarsen" zullen houden tegen de Oost-Duitse rege ring. Zij zijn van plan het verbod van de communistische regering te tar ten. Het West-Berlijnse stadsbestuur heeft gisteren na een buitengewone zitting besloten de uitdeling tijdens het weekeinde te reorganiseren om op de vergrote vraag voorbereid zijn. WISSELEND BEWOLKT. Wisselende bewolking met en- j kele verspreid optredende buien. 4 Overwegend matige wind tussen West en Noordwest. Weinig verandering in temperatuur. 2 Aug.: zon op 5.03 en onder 20.29; maan "op 22.53 en onder 14.43 uur. 3 Aug.: zon op 5.04 en onder 20.27; maan op 23.28 en onder 16.04 uur Het weer in Europa De weerrapporten van hedenoch tend 7 uur luiden: max.temp. gisteren DUIZENDEN WACHTEN GEDULDIG. Sinds Maandag zijn ongeveer een 800.000 pakketten verstrekt en ook gisteren stonden weer tienduizenden geduldig op hun beurt te wachten voor de distributiecentra. Op verscheidene van de zestig uit- reikposten is weer de gehele nacht doorgewerkt. Honderden mensen, on der wie vele oorlogsinvaliden, ston den de gehele nacht in de rij. Ande ren zaten op kranten op het trottoir of maakten een dutje tegen hun rug zakken. De mensen moeten onuitputtelijk geduld hebben om de levensmidde len te krijgen. Een vrouw vertelde, een nacht in de rij gestaan te hebben om haar bon te krijgen en een andere nacht om het pakket in ontvangst te nemen. Verder had zij ongeveer 40 mark moeten neertellen voor dé trein reis. Op de vraag, waarom zij het deed, antwoordde ze: „Ik haal de pakketten voor drie gezinnen. Er zit 2.5 kg. reuzel in en daarmee kan ik werkelijk iets in de keuken beginnen. De levensmiddelen in deze drie pak ketten zijn volgens onze prijzen 175 mark waard en dat is veel geld." Het moet voor deze mensen een ware ramp zijn als de Volkspolitie hun alles afneemt. De Volkspolitie beweerde, dat het in beslag genomen kwamen in de omringende bossen, voedsel zou worden uitgereikt aan „de hongerige werklozen van West- Berlijn." In werkelijkheid werden de in be slag genomen pakketten opgeslagen in communistische warenhuizen. Zij zullen opnieuw worden uitgedeeld, ditmaal als „Russische hulp aan Oost- Duitsland". Zij die ook persoonsbewijzen van bekenden bij zich hadden, moesten die afgeven. Zonder persoonsbewijs kan niemand in de Duitse volksrepu bliek zijn levensmiddelen en zijn sa laris in ontvangst nemen en kan men niet reizen noch naar het werk BUSONGELUK EIST 20 DODEN Op de drukke verkeersweg tussen Toronto en Montreal, bij Cornwall in de Canadese staat Ontario, is een autobus op een stilstaande vracht auto gereden en in het zes meter diepe Williamsburgkansal terecht gekomen. Twintig van de 37 inzit tenden verdronken. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal Dinsdag 4 en Woensdag 5 Aug. geen audiëntie verlenen. HELSINKI zwaar hew. 20 C. STOCKHOLM licht bew. 16 OSLO zwaar bew. 16 KOPENHAGEN regenbui 19 AMSTERDAM zwaar bew. 16 EDINBURGH zwaar bew. 19 LONDEN zwaar bew. 17 LUXEMBURG licht bew. 14 PARIJS zwaar bew. 18 BORDEAUX motregen 24 GRENOBLE zwaar bew. 24 NICE onbewolkt .,27 GENEVE zwaar bew. 26 ZURICH regen 21 BERLIJN regen 21 FRANKFORT half bew. 17 MUNCHEN zwaar bew. 20 WENEN regen 22 INNSBRUCK zwaar bew. 23 ROME onbewolkt 32 Koel met opklaringen Het K.N.M.I. deelt mede: De depressie, die gisteren vooral in het Zuiden van het land veel re gen bracht' op sommige plaatsen viel meer dan 30 mm trekt nu ever Duitsland naar het Oosten weg. Ons land bevindt zich vandaag in het gebied tussen deze depressie en een rug van hoge luchtdruk bij Ier land. In dit gebied stond een Noord westelijke luchtstroming waermee koele, maar tameliik droge lucht werd aangevoerd. Hierin kwamen flinke opklaringen voor. De weersverbetering, die hierme de begon, zal Zondag voortduren, aangezien de rug van hoge druk bij Ierland langzaam ons land nadert. Korreltje De liefde redeneert zonder rede^. Shakespeare.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1