Sabre en Venom deden buitengewoon goed werk Beslissing over lonen ZONDAGMORGEN Tropenliefde ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1953 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1' LESSEN VAN „CORONET" Radarapparatuur behoeft vernieuwing Airchiefmarshal Sir Robert Foster, commandant van de tweede gealli eerde tactische luchtmacht, heeft gistermorgen een kort overzicht ge geven van de lessen, die de tweede tactische luchtmacht thans reeds uit de oefening „Coronet" heeft kunnen trekken. De zwakke punten zijn nog steeds, zoals ook wel te verwachten was, de radarbescherming en de verbindin gen, waarbij vooral de vaste lijnen, de vaste ondergrondse en boven grondse lijnen, die voor 70 van het bestaande civiele apparaat in de deelnemende landen werden betrok ken, niet aan de verwachtingen heb ben voldaan. Het is gebleken, dat het militaire apparaat zelf veel meer verbindingsapparatuur moet mee voeren, om niet teveel afhankelijk te zijn van het burger communica tienet. In dit verband zei de Belgi sche generaal Te Zoomere, waarne- commandant bij deze oefening, dat de militaire verbindingsapparatuur tussen België en Nederland een jaar ten achter is. De tweede moeilijkheid voor de tactische luchtmacht was, land- en luchtoperaties te combine ren in twee geheel verschillende ge bieden en het bleek, dat hier nog een groot aantal problemen ligt. Zeer gunstig heeft in dit verband het ge combineerde landmacht- en lucht machthoofdkwartier gewerkt. Sabre en Venom aan de pits. Wat de vliegtuigtypes betreft heb ben de Sabre en de Venom zeer goed voldaan en vooral de laatste heeft bewezen een uitstekende intercepter en aanvaller van hoofddoelen te zijn. De noodzaak om zo snel mogelijk de nieuwe typen vliegtuigen, die aan de geallieerde luchtmachten zijn toe gewezen, te gaan gebruiken, dringt overigens wel zeer. De moderne oorlog leidt er toe, dat de nachtoperaties minstens even belangrijk, zo niet belangrijker zijn geworden dan de dagoperaties. Zaak is het daarom de techniek van de nachtoperaties verder te ontwikke len en speciaal ook om geschikte vliegtuigen daarvoor te vinden. De Canberra's hebben in dit opzicht in de oefening voortreffelijk werk» ge daan. De bemanningen van de vliegtui gen, die behoren tot de Nederlandse en Belgische luchtverdediging heb ben in deze oefeningen uitstekend werk gedaan: zo zeide Chief airmar shal Foster. Ze reageerden scherp en waren zeer capabel, maar hun vlieg tuigen zijn op dit moment niet meer voldoende om tot de hoogste presta ties te komen. Dit geldt dus voor de meteors, die bij de Belgen en Neder- MIVA GAF IN 1953 REEDS 20.000 VOOR VERKEERSMIDDELEN Uit het zojuist uitgebrachte rapport over het eerste halfjaar 1953 blijikt dat de MTVA (Missie-Verkeersmid delen-Actie) aan 32 missionarissen een bijdrage in de aanschaf van de volgende verkeersmiddelen heeft kun nen geven: 5 auto's, 2 jeeps, 1 vracht auto, 1 boxbodycar, 1 scooter, 12 mo tors, 1 boot, 1 buitenboordmotor, 5 fietsen, tot een bedrag van f 20.000 Hieronder is ook begrepen een spe ciale uitkering aan de Missie van Hollandi (Ned. Nieuws Guinea). Bo vendien schonk een firma (Beer's In ternationale Automobiel Handel Mij. B.I.A.M. te Rijswijk) een motor, die extra uitgekeerd werd. In totaal heeft de MTVA, sinds het einde van de oorlog, ruim 300,000 uitgekeerd. Uit het rapport blijkt verder, dat nog 150 missionarissen op de wacht lijst staan. Als deze allen zonder uit stel geholpen zouden worden, dan zou hiervoor 85.000 nodig zijn, in geen drag dat op de gewone wijze n geen twee jaar bijeengebracht kan worden. De gelden waardoor de MTVA in staat is geweest haar modern missieapos tolaat uit te oefenen kwamen vooral uit dragen van donateurs. In enkele gevallen maakten extra-giften het haar mogelijk snel, dus dubbel, te helpen. landers voor de luchtverdediging in gebruik zijn. „Als we straks dt nieu we vliegtuigen krijgen zullen de Hollanders en Belgen zeker een be langrijke bijdrage leveren tot de verdediging van West Europa" aldus Foster. Radarapparatuur onvoldoende. De moderne oorlog kan niet meer gevoerd worden zonder radar-appa- ratuur en het is in in „Coronet" wel duidelijk gebleken, dat de oude ap paratuur verre inferieur is aan de nieuwe, die b.v. de Amerikanen in gebruik hebben. De andere gealli eerden hebben echter nog veel oud materiaal in dienst. „En totdat we nieuwe apparatuur krijgen zitten we wat dit betreft nog in moeilijkhe den". Hoewel er bij deze oefening een aantal ongelukken is gebeurd, wijzen de cijfers uit, dat dit aantal bij iedere oefening naar verhouding afneemt. Het merendeel van de on gelukken bij „Coronet" was het ge volg van vliegfouten. Het militair personeel, dat aan de oefening meegewerkt heeft, noemde Foster zeer goed en belangrijk bo ven het gemiddelde. „Ik ben zeer te vreden met het type mensen, dat ik onder me heb, Hollanders, Engelsen en Belgen en dit geldt ook zeer ze ker voor het grondpersoneel, dat, vooral waar het in het veld en bui ten zijn eigen basis heeft moeten werken, een grotere efficiency en paraatheid heeft getoond dan onder voor hen gunstiger omstandigheden". De hyacinthenteelt Over het gepubliceerde besluit van het Bedrijfschap voor Sierteeltpro ducten ten aanzien van de hyacin tenteelt is overleg geweest met de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Naar aanleiding van de hieruit voortgevloeide correspondentie tus sen het ministerie en het bedrijfs- schap is de indruk verkregen, dat de minister zijn goedkeuring zal ge ven aan een verordening, die behelst: 1. Een vermindering van het teelt- recht hyacinten voor het a.s. seizoen met 10 2. Een binnen dit teeltrecht gelden van de regeling, waarbij een even tueel surplus gebracht wordt ten laste van hen die het surplus hebben veroorzaakt, met dien verstande, dat het surplus ten belope van 70 van de totale productie van leverbare bollen ten laste van alle kwekers zal komen. 3. Een verplichte inlevering van hyacintenbollen uit oogst 1952/1953 ongeacht maat of kwaliteit, tot de volgende hoeveelheden: a. 17.5 kg per are voor degenen die maximaal 4.99 van hun teeltrecht onbeplant hebben gelaten in 1952/ 1953. b. 15.75 kg per are voor degenen die 5 tot 9.99 van hun teeltrecht onbeplant hebben gelaten in 1952/; c. 15 kg. per are voor degenen die 10 tot 14.99 van hun teeltrecht on beplant hebben gelaten in 1952/1953; d. 7 kg per are voor degenen, die 15 tot 19.99 van hun teeltrecht on beplant hebben gelaten in 1952/ 1953, aldus deelt het Bedrijfschap voor sierteeltproducten mede. SPOORWEGEMPLOYé MISHANDELD. Op het derde perron van het Cen traal-Station te Amsterdam heeft een reiziger een spoorwegemployé tij dens een vechtpartij mishandeld en gewond aan het gelaat. De twist was begonnen, toen de reiziger, een Amsterdamse kellner. aan de employé enige inlichtingen vroeg. Bij de vechtpartij gaf de kell ner zijn tegenstander een trap in het gezicht. Gevolg was dat de spoorwegman naar het ziekenhuis, de kellner naar bet bureau Warmoesstraat werd ge bracht. Pas in December De Stichting van de Arbeid zal pas in December a.s. een definitieve be slissing nemen over de komende loonsverhoging voor het gehele be drijfsleven, welke verhoging dan met ingang van 1 Januari 1954 van kracht zal worden. In vele kringen leeft klaarblijke lijk de verwachting, dat, nu de be sprekingen in de Stichting tussen werkgevers en werknemers aan de gang zijn, binnenkort een besluit zal kunhen vallen aldus de „Tel." Het bestuur der Stichting wenst echter, na voorlichting door de statis tici over de loop der kosten van het levensonderhoud, af te wachten, welk percentage de huurverhoging zal bedragen en welke compensatie maatregelen door het parlement zul len worden aanvaard. De mogelijkheid moet immers niet uitgesloten zijn, zo vernemen wij in parlementaire kringen, dat bij de Tweede Kamer vérgaande amende menten op de regeringsvoorstellen zullen worden ingediend, met name in het bijzonder ten bate van de mid dengroepen welke amendementen grote kans van aanneming moeten hebben. Bovendien spelen bij al deze on derhandelingen en besprekingen te vens een rol de door de regering voorgenomen afschaffing der ge meenteclassificatie, dus van het on derscheid in loon tussen stad en platteland, alsmede de verminde ring der subsidies op eerste levens middelen als melk en brood. MIDDENSTAND EN VRIJE LOONVORMING. De commissie van overleg van de middenstandsbonden deelt mede, dat in een door het Ned. Verbond van Middenstandsverenigingen aan de pers verstrekt communique over het standpunt van de werkgeversorgani saties in zake het loonbeleid het N. V.M. zich distancieert van dit stand punt en daarbij de suggestie wekt alsof de georganiseerde middenstand het met het werkgeversstandpunt niet eens zou zijn. Dit communiqué is uiteraard geheel voor rekening van het N.V.M. dat, aldus de com missie van overleg een zeer geringe groep middenstanders omvat (5000) en zijn naam gekozen heeft naar analogie van het N.V.V.". „Dit N.V.M. mag niet vereenzel vigd worden met de commissie van overleg der middenstandsvakcentra- len, waarin samenwerken de Chris telijke Middenstandsbond, de Kon. Ned. Middenstandsbond en de Ned. Kath. Middenstandsbond", aldus de mededelingen van genoemde com missie. KOLEN voor allo doeleinden CREYGHTON Hooiqr AÓ let 20114 (Advertentie). .Op de rijksstraatweg te Hierden bij Harderwijk is gisteravond een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Veer tien personen werden gewond waar van zes ernstig. De heer S. Koetsier uit Monniken dam, die per auto met echtgenote en vijf kinderen in de richting Harder wijk reed, ontmoette een boerenwa gen met paard, waarachter twee auto's kwamen. Plotseling passeerde een van deze auto's de bespanning, waardoor een botsing met de auto van de heer Koetsier onvermijdelijk was. Beide auto's werden geheel ver nield. De heer Koetsier, alsmede vijf kinderen beneden de twaalf jaar werden ernstig gewond in het Pius- gesticht te Harderwijk opgenomen. Mevrouw Koetsier werd licht ge wond. Ook de inzittenden van de andere auto, die bestuurd werd door de heer J. uit Elburg, werden allen gewond, doch konden het ziekenhuis na ver bonden te zijn weer verlaten. Enke le van de gewonde kinderen zijn er het ergste aan toe. Op de Koningin Wilhelminaweg te Groenekan tussen Utrecht en Hilver sum zijn gisteravond om 8 uur twee auto's op elkaar gereden, waardoor vijf personen min of meer ernstig werden gewond. Een personenauto, die in de rich ting Hilversum reed, begon na het passeren van een vrachtauto, op de natte gladde weg te slingeren, raak te daarbij eerst een boom en reed vervolgens met een klap op een klei ne rode PTT-wagen, die van de an dere kant kwam. De personenauto, bestuurd door N van E. uit Amster dam, die op weg naar huis was, kwam in een sloot terecht. De vier inzittenden, alsmede de chauffeur van de PTT-auto, A. J. uit Utrecht, zijn allen met een hersenschudding en snijwonden naar het stads- en aca demisch ziekenhuis te Utrecht ver voerd. Beide auto's werden zwaar gehavend. ONVOORZICHTIGE FIETSER DOOR AUTO GEGREPEN. Te Ede is gisteravond de twintig jarige boerenzoon W. van Beek bij het onvoorzichtig per fiets passeren van de Rijksweg gegrepen door een auto van het Koninklijk Huis. Hij werd zo zwaar gewond, dat hij korte tijd later is overleden. De chauffeur van. de auto werd licht gewond. De andere inzittende, de uit Rusland afkomstige verzorger van de paarden van de Prins, bleef ongedeerd. GEEF U NÜ OP: HUIDEKOPERSTRAAT 20 - AMSTERDAM (Advertentie) HEBBEN WE TOT NOG TOE GOED GEBOERD? r\E hooibouw zit er bijna overal op en bij het wisselende, onvaste weer is het voor de boeren een span nende tijd geweest. De stedeling en in 't algemeen de niet-boeren hebben er weinig idee van, wat er voor komt kijken om de hooibergen te laten uit dijen tot boven de dakvorst van de stallen en welk een geruststelling en voldoening het geeft, als het laatste voer hooi is gelost. Wij kunnen daar van meepraten, omdat we zo gesteld zijn op het landelijk aartsvaderlijk bedrijf van de brave Abel of schoon we ons ook thuis voelen bij de boze Kain, die de eerste stad bouwde! Met je ene been in een klomp op het groene gras te staan en met je andere been in een schoen op het grauwe trottoir, geeft iets hinkends aan het leven. Het vergt een soort sportiviteit daarbij het evenwicht te bewaren en het is juist deze sportiviteit, dit telkens verwis selen van rol en costuum, welke een van de meest vreugdevolle en boeiende ontdekkingen in ons later leven is geworden. Wij hebben dus, in zoverre het stedelijk been het toestond, met ons landelijk been gehooibouwd en al was het weer tamelijk koel er nog menige eerlijke zweetdruppel bij ge laten. Er staan een paar hooibergen in de Leidse omgeving, die we met voldoening monsteren, omdat we zelf een, wel zeer bescheiden, aandeel hebben gehad, die vierkante hooi- kastelen van de grond af op te wer ken. Wij zouden graag willen, dat ons gehele leven zulk een welge slaagde hooibouw was. Dit moet in geestelijke zin worden verstaan, want, gelijk de Prediker zegt: alles heeft zijn tijd en als de hooibouw voorbij is, is de aardigheid er meteen van af tot de volgende zomer. Ieder mensenleven is te vergelijken met een hooibouw, waarbij" we met veel overleg, maar ook met ijver en inspanning erop uit moeten zijn, aan het eind ervan gerustgesteld en vol daan te zijn. MU hoe het met uw hooiberg staat, weten wij niet, maar de onze is nog lang niet volgereden en wat er in zit is zwart en stoffig ge worden van de regen en de boven laag broeit, dat je het in de verre omtrek kunt ruiken. En wanneer we eens in onze omgeving kijken, zien we overal onder een grote kap wei nig hooi en snuiven we hier en daar die zoete, weeë broei-lucht op. Zó kunnen we de winter van ons leven niet ingaan! Dat wordt een schade post van belang, tenzij we op stel en sprong ons bedrijf, het bedrijf van ons leven, omgooien. Hoe komt het, dat we zo slecht boe ren? Iedere landman kan ons vertellen, dat hij reeds in het najaar en later nog eens in het voorjaar, de stukken- weiland, die hij tot hooiland bestemd heeft, flink bemest. Een van de grondfouten in ons levensbedrijf is, dat we het niet vruchtbaar maken door dat. ouderwetse, maar heilzame gebruik van het gebed. We bidden veel te weinig en wat we nog bidden, doen we slecht en slordig. Dat bidden van ons lijkt eigenlijk nergens op. Het raakt kant noch wal. Wanneer iemand ons een gunst of onze voor spraak kwam vragen en hij zou dat doen op de manier, waarop wij ple gen te „bidden" tot God, tot Chris tus, tot Maria en de heiligen zou den we de vent ogenblikkelijk de deur uit trappen. Als de Heer geen wasdom geeft, tevergeefs werken de landbouwers. Tevergeefs werken we aan onze hooi bouw, indien we de bodem van ons leven niet bemesten met het gebed. Daartoe behoeft men niet 's ochtends en 's avonds naar de kerk te gaan. Het gebed en daarom kon Christus zeggen, dat we altijd moeten bid den welt vanzelf op uit ieders per soonlijke betrekking en zijn goede, eerbiedige verstandhouding tot zijn Schepper en Verlosser. Geen wonder, dat onze hooiberg leeg blijft! IS onze bemesting in orde, dan moe- ten we er voor zorgen, dat in het groeiend gras de distels of „stekels" en ander onkruid niet de overhand krijgen. Het is een tamelijk saai werk iedere dag zijn geweten te onder zoeken en telkens weer nieuwe ste kels te ontdekken en uit te rukken. Maar op den duur schijn je die hoog moedige dingen de baas te kunnen worden. Ook moeten we ervoor wa ken, dat ons hooiland degelijk is af gesloten, zodat niet de koeien van losbandigheid, van te veel uitgaan, van te weelderig leven door het hek breken en in één nacht ons kostelijk hooiland vertrappen enbesmeu ren. Dan kunnen we bijna opnieuw beginnen. Als dan de tijd van maaien is ge komen en het gras in het zwad ligt, moeten we nog de levensles leren van het wijze midden. Niet te haastig leven alsof we met ons sloven de eeuwigheid kunnen verdienen (doch bij dat haastig leven is de eeuwig heid meestal niet ons doel), wgnt dan is het gevaar groot, dat we onze hooiberg moeten uithalen, omdat Jan de peiler de temperatuur als veel te hoog keurt! Niet te langzaam le ven en de „aangename tijd" van de genade vruchteloos en sloom in alle daagse vervlakking voorbij laten gaan, want ziet, dan begint het juist te regenen, als het hooi ligt opge- wierst en hebben wij geen tijd het overeind te zetten. lyiAAR indien we alles hebben ge- daan, wat een goede boer doet om goed te boeren: als we onze le vensbodem hebben bemest met de wasdom van gebed, als we dag aan dag gestreefd hebben ons hooiland zo proper mogelijk te houden, als we ijverig onze taak vervullen zonder ons te verbeelden, dat wij zelf gras kunnen laten groeien of hooi kunnen maken, maar dat we toch zélf zullen moeten hooien om hooi te krijgen dan zouden onze hooibergen even hoog en statig zijn als de twee hooi bergen, welke zo vol van goed en geurig hooi hun kop boven de vorst van de stallen uittorsen. Misschien krijgen we dan in de winter van ons leven van Hem, die door Zijn Zoon „een boer" is ge noemd („Pater meus agricola est") het complimentje, dat we goed ge boerd hebben! Daar moet het ons om te doen zijn. MARIUS. Wilt U iets weten? Vraag: Ik ben vanwege een neven betrekking verplicht verzekerd, is nu ook mijn echtgenote automatisch ver zekerd? Antwoord: Ja. Antwoord: Leiden, Zoeter woude, Zoetermeer, Rotterdam, Dordrecht, Moerdijk, Breda, 87 km. Vraag: De kortste weg van Alphen aan den Rijn naar Arnhem. Vervol gens een boottocht van Rotterdam naar Nijmegen. Antwoord: Alphen, Woerden, Utrecht Zeist, Woudenberg, Soherpenzeel, Renswoude, Ede, Arnhem, 103 km. De boot RotterdamNijmegen vaart iedere Woesdag- en Zaterdagmorgen af om 9 uur, Prins Hendrikkade 59, Rotterdam. Fietsen kunnen meege nomen worden. Tarieven kunnen wij in deze rubriek niet vermelden. Vraag: De kortste weg van Leiden naar Varsseveld (Lichtenvoorde). Antwoord, Zie bovenstaand ant woord tot Arnhem. Vervolgens Die ren, Doesburg, Doetichem, Westen dorp, Varsseveld, 159 km. Vraag: De kortste weg van Zoeter- woude over Amersfoort naar Emmel- oord. Antwoord: Zoeterwoude, Alphen, Woerden, Utrecht, De Bilt, Amers foort, Nijkerk, Putten, Ermelo, Har derwijk, Nunspeet, Elburg Oosten dorp, Oosterwolde, Kampernieuw- stad, Kampen, Zandberg, Ens, Emmel- oord, 175 km. Vraag: De kortste weg van Leiden naar Sluis over Rotterdam, Nurnans- dorp. Antwoord: Leiden, Zoeterwoude, Zoetermeer, Rotterdam, IJsselmonde, Barendrecht, Blaak, Westmaas, Klaas waal, Middelsluis, Numansdorp, Wil lemstad, Dinteloord, Steenbergen, Bergen op Zoom, Nieuw Borgvliet, Woensdrecht. Rilland. Krabbendij-ke, Kruiningen, Biezelinge, Goes, 's Heer Arendskerke, Lewedorp, Nieuwland, Middelburg, Vlissingen, Breskens, Schoondijke, Oostburg, Sluis, 134 km. Door CHARLES BRUCE) Nadruk verboden. 39; Ze haakte -een lange smalle bundel van de muur. die geheel in bonte zijde was gewikkeld. Eerbiedig wik kelde ze het omhulsel weg. De sa tijnhouten schede en het ivoren ge vest van een kris kwamen te voor schijn. Ze bukte zich heel laag over haar vader heen en zag dat zijn ogen gesloten waren. „Slaap je, vader?" vroeg ze. „Nee kind, ik dacht maar wat na. Maar wat is er? Ah, Si Gajah!" zei hij, toen hij het blinkende, verende lemmet in zijn handen, omdraaide „Ben jij het? Ah, ah, wij oudjes zul len dus weer aan het werk trekken, hè. Jij bent nog even blinkend en lenig, terwijl ik verweerd en roes tig ben geworden, oude vriend. Wij mensen, sterven. Mijn vader stierf, aijn vader stierf en diens vader. Jij leeft, jij sterft nooit, Si Gajah! Maar wat geeft dat allemaal, je past nog even goed in mijn hand, als in die goede oude dagen, toen ik beroemd was om mijn snerpende sorak en jou suizend uit de schede trok. Ha, ha- Si Gajah. Nog een keer, dan zul jij wellicht hier op aarde blijven en ik zal dan vertrekken naar de top van de Heilige Berg, waar de strijders van vroeger me reeds wachten. Dan moet ik goed nieuws van jou aan mijn vader kunnen overbrengen. Hij zal zeker naar je vragen, want jij was steeds zijn trots, de oogappel van zijn bestaan in die heerlijke da gen". De stem van het grijze oppernoofd stierf weg in een gekreun en toen riep hij plotseling uit: ..Ik was aan het dromen, Simuk, mijn kind, we moeten vertrekken voor de anderen wakker w.orden en ons komen onder vragen. Kom laat ons nu wat eten en dan optrekken". Simuk legde een vers bananenblad voor hem neer, waar ze een flinke partij stomende rijst opgediend had, met een versiering van zout, ge droogde vis en gekookte junglekrui den. Toen de maaltijd was afgelopen overhandigde ze hem de halve bast van een kokosnoot vol water, die ze tapte uit een der zes voet hoge bam- boebonren, die in een hoek van het vertrek als voorraadschuur dienst deden. Ze wierp een licht rieten draagmandje over haar schouder en 1 stond reeds gereed om te vertrek ken. Geduldig wachtte ze zwijgend op haar vader. Nu ze eenmaal over tuigd was, dat de oude man niet meer aarzelen zou in het volbrengen van zijn beloofde hulp was alle ver zet van daareven in haar gezonken en toonde ze zich de immer gehoor zame en liefdevolle dochter van een voornaam geslacht. Langzaam gord de Pulangga Si Gajah rond zijn len denen. Zijn acht voet hoge speer nam hij van haar plaats tegen de muur. Nog eenmaal wierp hij een lange zwijgende blik over alles wat hij ja ren had gekend en nu verlaten ging. Toen ging hij Simuk voor naar bui ten. In het Oosten verrkondigldö een zwak plekje rose aan de hori.zon de komst van de zon. De kilte van de vroege morgen en de mist deden het oude opperhoofd rillen. „Het is koud, dochter". „Het is zeker koud. Vader, maar de de zon zal spoedig opkomen". „Je had gelijk, dat je zo dapper tegen de Toean hebt gesproken, Si muk, toen ik naliet mijn plicht te herkennen Verstand is koud en vrees is koud, maar moed heeft, warmte nodig. Helaas dochter ik ben oud en ik vergat gisterenavond alles. Ik vergat hoe dikwijls ik als man met de dood hdb gevochten, ik ver gat de vreugde van het gevecht, en was jij er niet geweest dochter, dan had ik zelfs mijn eed vergeten. Je hebt er heel goed aan gedacht, dat je mij gevolgd bent". „Taman-ku", antwoordde Simuk kortaf. Een lange stilte. Toen vroeg Pu langga met een zeer eigenaardige klank in zijn stem: „Dochter vertel me eens, indien mijn hart geweigerd had, indien ik geen moed gevonden zou hebben, indien ik niet vertrokken was, zou je dan werkelijk alleen zijn gegaan, zoals je de Toean had beloofd? Al leen naar een troep heethoofden, die een vrouw niet tellen?" „Zeker, vader". „Dat kan ik niet snappen. Een vrouw is een vrouw, waar ook haar wieg heeft gestaan. Had ik een zoon gekend, dan zou ik gehoopt hebben, dat hij mijn plaats had ingenomen in-dit avontuur/of tenminste rug aan rüg met mij zou hebben gestaan, als het einde gekomen zou zijn en die honden ons hadden omringd, met hun halfopen snuiten grijnzend van angst en overwinning tegelijk, terwijl ze al meer op ons aandrongen. Maar -pen vrouw dat is toch heel wat anders?" „Bloed is bloed, Vader, of het nu in een zoon of in een dochter stroomt, en u hebt het daareven zeer terecht gezegd, een vrouw is een vrouw, waar ook haar wieg heeft gestaan". „Wat bedoel je daarmee, Simuk?" „Twee dingen, twee verschillende dingen, Vader. Zou de dochter van Pulangga de dood vrezen, het ge vecht, of angst hebben om haar scherpzinnigheid uit te spelen tegen lagere mannen? Nee, dat is het bloed, de trots van een rijk voorgeslacht". Zij hield plotseling in en Pulangga drong na een ogenblik stilte aan: ,.En de tweede bedoeling, Simuk, wat is die? Ik kan ze nog niet vat ten". „Het valt evenmin gemakkelijk ze uit te spreken, Vader. Gij zult het wellicht nooit begrijpen". „Je kunt in ieder geval trachten v,et mij duidelijk te maken. Misschien dat het mij toch gelukken zal, er achter te komen". „Nee, Vader, ik alleen ken de ware beweegredenen", antwoordde Simuk en na een pauze ging ze in korte, vlug uitgestoten en telkens onder broken zinnen verder. Zelf-onderzoek is nooit gemakkelijk en zelfs tegen over haar vader voelde Simuk zich verlegen worden, toen ze de fijnste trillingen van haar innerlijk trachtte op te vangen in de te zware woor den. Wat haar vroeger zo eenvoudig had geschenen, vertrouwen te schen ken aan haar edele vader en vriend, bleek nu, een niet te tillen blok, dat zich tussen hun harten had gescho ven. „Vader, ik ben geen kind meer. Ik weet, i:k heb gehoord en ik heb gezien hoe wij vrouwen van het bruine ras verkwanseld, verkocht worden. Indien onze ouders koud en wreed genoeg zijn, worden we verruild niet aan de man die wij beminnen, maar aan de meest bie dende De laatste twee jaren heb ik in voortdurende angst geleefd, dat een of andere minnaar zou komen opdagen om me weg te halen uit mijn rust en geluk naar de schande van het gedwongen koophuwelijk. Met U, Vader, voel ik me gelukkig en tevreden ben ik met jouw tegen woordigheid, jouw bijzijn. Maar een man, een echtgenoot uit onze eigen Salongstam. waar vindt ge in de ze dagen nog een geschikte minnaar voor de kleindochter van Antak? Ik heb het lot der vrouwen gezien in Bunan en Fort Malcolm- (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1953 | | pagina 10