Japanse kroonprins logeert in Wassenaar Nederlandse tourrijders in Amsterdam groots gehuldigd Tropenliefde DINSDAG 28 JULI 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Kroonprins Akihito, de oudste zoon van de Japanse Keizer is gis termiddag met zijn gevolg om kwart voor zes aan het H.S. te Den Haag uit Brussel aangekomen. De 19-jarige kroonprins, die zijn intrek heeft genomen op kasteel Oud Wassenaar, zal een vijftal dagen in ons land verblijven. Hij vertrekt op 31 Juli van Schiphol naar Frank furt. De Kroonprins werd bij het bin nenkomen van ons land op het sta tion Roosendaal opgewacht door mr. G. J. Jongejans, de Nederlandse am bassade secretaris te Tokyo, die op het ogenblik in ons land vertoeft en de Prins op zijn toch door ons land zal vergezellen. De trein uit Brussel arriveerde langs het eerste perron, maar reed iets te ver door, zodat de .wagen van de kroonprins voorbij het voor de ontvangst afgezette gedeelte tot stil stand kwam. De waarnemende chef van het pro tocol, mr. Daniels, de Japanse am bassadeur en mevrouw Okamoto maakten hun opwachting en bega ven zich met de leden van het ge volg van de kroonprins en leden van de Japanse ambassade in ons land naar de kleine wachtkamer, waar de persfotografen de gelegenheid had den het gezelschap „onder jvuur" te nemen. Langs een afzonderlijke uitgang, waar de loper gelegd was, verliet het gezelschap het station. Enige honderden belangstellenden bevonden zich in dit voor het station drukke uur voor het H.S., waar hun aandacht werd getrokken door het escorte van de motorpolitie. De 19-jarige kroonprins, die ge kleed was in een grijs colbertcostuum met wit overhemd en blauwe das, ontving in kasteel Oud-Wassenaar de vertegenwoordigers van de pers. Vergezeld van de Japanse ambassa deur. de heer Suemasa Okamoto en enkele leden van het gevolg, legde hij in de Japanse taal een korte ver klaring af, waarna hij de zaal weer verliet. De Kroonprins zei, dat het hem een groot genoegen was deze gelegenheid te hebben Nederland te bezoeken. Hij was in het bijzonder blij dit land te bezoeken, niet alleen omdat Nederland bekend is om zijn hoge culturele en industriële stan daard, maar ook, omdat de betrek kingen tussen beide landen terug gaan tot de zeventiende eeuw. Het is mijn ernstige wens de vriendelij ke betrekkingen uit vroeger dagen te helpen herstellen, zo zei de Prins. Hij nam de gelegenheid te baat zijn diepgevoelde sympathie tot uit drukking te brengen aan het volk van dit land voor het grote verlies aan mensenlevens en eigendommen, tengevolge van de watersnood. Hedenmorgen stond er in de voor middag niets op het programma.'Om 1 uur bracht de Prins een bezoek aan Koningin Juliana en Prins Bern- hard op het landgoed Ter Horst te Voorschoten, waar hij ook de lunch zal gebruiken. Vanavond wordt door de Japanse ambassadeur een diner in hotel De Wittebrug aangeboden. HOFMEESTERES VERMIST. Naar de gezagvoerder van het Lloydschip „Indrapoera", dat Zater dag j.l. uit Djakarta vertrok naar Rotterdam, aan zijn rederij heeft ge telegrafeerd, werd Maandagmorgen, kort voor aankomst van het schip te Singapore, de 23-jarige hofmeesteres mej. K. uit Schiedam vermist. Omtrent de oorzaak dezer vermis sing tast men aan boord van het schip geheel in het duister. De Algemene Hengelaarsbond. com missie waterverontreiniging A. H. B., heeft de aandacht gevestigd op het volgende: Ter bestrijding van onkruiden in weilanden en landerijen alsmede van ziekten in gewassen en vruchtbo men wordt veelvuldig gebruik ge maakt van> meestal giftige praepara- ten. Wanneer bij de toepassing dier praeparaten niet de nodige voorzich tigheid wordt betracht, ontstaat groot gevaar voor vergiftiging van de aan landerijen en boomgaarden grenzen de wateren. Ook bij het schoonmaken van bakken, welke voor bereiding of vervoer van' praeparaten worden ge bruikt, worden vaak resten van de vergiftigde stoffen mede uitgestort: Door het vergiftigen van het water wordt de visstand grote schade toe gebracht, terwijl het water onbruik baar wordt als drinkwater voor het vee. Derhalve richt de commissie een dringend verzoek tot allen die van dergelijke praeparaten gebruik ma ken, om de grootst mogelijke voor zichtigheid in acht te nemen, tenein-, de de aan landerijen grenzende wate ren voor vergiftiging te vrijwaren. PRIJS VAN 25.000. In de eerste klasse van de 520ste staatloterij is een prijs van 25.000 gevallen op lot no. 3849. STUDIEDAGEN TE VOORHOUT. De studiedagen van de K.A.B. zul len wederom te Voorhout worden gehouden, namelijk op 22. 23 en 24 Augustus. Bestudeerd zal worden de „integratie-gedachte op verschil lende gebieden". Inleidingen zullen worden gehouden door dr. J. Pon- sioen S.C.J., prof. O. de Raaymaeker, drs. A. L. M. Arnolds, drs. W. Kus- Terug in het vaderland ters dr. A. Gerats M.S.C. Postduiven in de storm 4000 ZIJN ER ZOEK Vrijdagavond zijn 6000 postduiven per trein van Amsterdam naar Ber gen in België vervoerd, waar ze Zon dagmorgen om acht uur zijn gelost. Tengevolge van slechte weersomstan digheden, men vermoedt, dat een koppel duiven boven Limburg door een onweersbui uit elkaar is gesla gen zijn er maar enkele vogels te ruggekeerd. Bij een duivenhouder die 35 vogels had losgelaten, zijn er maar drie binnengekomen. In totaal zijn er van de 6000 duiven nog 4000 zoek. Men neemt aan, dat de meeste zoekgeraakte vogels in de Noordelijke provincies zijn terechtge komen. Degenen, bij wie duiven- zijn binnengekomen, wordt verzocht de naastbij gelegen politiepost hiervan in kennis te stellen. Oude duiven kun nen namelijk, wanneer ze gevoederd zijn, weer worden losgelaten. Thans gaat het om jonge duiven, die eerst aan hun derde vlucht toe zijn. Deze vogels schijnen namelijk op de plaats te blijven, waar ze zijn neergekomen. bromfietser~gedood~ Op de Bisscheweg të Tilburg is de 50-jarige bromfietser H. K. uit de J. P. Coenstraat door een personenauto gegrepen. De man werd tegen de weg gesmakt en overleed vrijwel onmid dellijk. pater dr. cl. vrijmoed o.f.m. overleden. In het ziekenhuis te Heerlen is Maandagmorgen overleden pater dr. Clementinus Vrijmoed O.F.M. Pater Vrijmoed was als leraar Frans ver bonden aan het St. Berdinuscollege der paters Franciscanen te Heerlen. Tevens was hij o.m. geestelijk advi seur van de R.K. Gymnastiek- en Athletiekbond, bisdom Roermond. Hij werd in 1878 geboren te Rotter dam en studeerde aan de universiteit te Groningen. In 1903 werd hij tot priester gewijd.' Elf broers uit Ter Aar op het voetbaltapijt In Vinkeveen werü Zondag een voetbalwedstrijd gespeeld tussen elf zonen uit het gezin Koeleman van Ter Aar en elf zonen van vader en moeder Janmaat uit Vinkev een. De Koelemannen, die in leeftijd varieerden van 14 tot 32 jaar waren enigszins in het voordeel, omdat de andere familie een oudere afvaardiging tussen de krijt lijnen bracht. Ook in de uitslag kwam dat tot uiiing, want de overwinning ging met 32 naar Ter Aar. De wedstrijd had verschillende hoogtepunten. De aftrap werd verricht door vader Koeleman en na de thee was het moeder Janmaat, die de bal aan het rollen bracht. Tweemaal namen de Janmaats in deze wedstrijd de leiding, maar daar de Koelemans het hoofd koel hielden wisten ze steeds weer gelijk te maken. Aan het eind van de wedstrijd begonnen de jaren zich te wreken. En niet alleen de jaren maar ook het gewicht, want de Jan maats bleken stuk voor stuk omvangrijker. De tegenpartij wist de ademnood van de Vinkeveners uit te buiten en zo kwam het einde met een 32 overwinning voor Ter Aar. Na afloop werden de moeders van de elftallen in de bloemetjes gezet en mocht het Wit-Gele Kruis een bedrag incasseren van 122.zijnde de netto opbrengst van deze wedstrijd tussen voetballende zonen. Foto M. L. de Boer, Uithoorn. We zien ze hier met ploegleider Pellenaars in de bloemetjes staan: van links naar rechts: G. Voorting; H. van Breenen; Suykerbuyk; Pellenaars; de Di recteur van het Stadion, de heer Van Bessem; Nolten, Roks. Stevens; Jans sen; en A. Voorting. Voor hen staan links Van Est en rechts Wagtmans. Precies om tien voor half negen wer den gisteravond boven de Marathon poort van het Olympisch Stadion te Amsterdam acht bazuinen gestoken, die de komst van de Nederlandse Ronde van Frankrijk-renners aankondigden. Toen even later achter de harmonie Tuindorp Oostzaan de drie met bloe men versierde open auto's, waarin de renners, ploegleider Kees Pellenaars en diens zoontje Pierre hadden plaats genomen, zichtbaar werden, barstte een daverend gejuich los uit 35.000 kelen. Het publiek kon er maar niet genoeg van krijgen en greep elke gelegenheid aan om de opgetogenheid over het suc ces van de Nederlanders te demonstre ren. Toen elf lieftallige jongedames aan de renners en Kees Pellouaars bloemen overhandigden en dit vergezeld lieten gaan van een kus, betekende dit even zovele malen nieuwe uitbarstingen itho di toespraak memoreerde recteur van het Olympisch Stadion, de heer D. J. Bessem, hoe rhillioenen grote spanning de Ronde hebben ge volgd, hoe zij elke dag met grote inte resse de radiouitzendingen hebben be luisterd en de krantenverslagen hebben verslonden. Voor de huldiging hebben de tien duizenden staande de juist voor het begin van de Ronde van Frankrijk overleden sportjournalist en wielerex- pert, Joris van den Bergh. herdacht. De uitslagen van de wedstrijden lui den: Wedstrijd achter handelsmotoren voor professionals: le rit over 20 km: 1. La- keman 20 min. 33 sec., 2. Wierstra, 3. Van Est. op éné ronde 4. Adri Voor ting. op twee ronden 5. Van der Kamp. 2t> rit over 20 km: 1. Wagtmans 19 min. 54 sec., op één ronde 2. Kunst, 3. Gerrit Voorting, op twee ronden 4. Koch 5. Stakenburg. Kleine finale over 10 km: 1. Stevens 10 min. 14 sec., 2. Van Breenen, 3. Janssen, 4. Faanhof, 5. Donker, 6. To- len, 7. Suykerbuyk, 8. Fransman, 9. Roks, 10. Nolten. Grote finale over 20 km: 1. Wagtmans 19 min. 1 sec., 2. Lakeman, 3. Kunst, op twee ronden 4. Wierstra, 5. Adri Voorting, op drie ronden 6. Van der Kamp, 7. Koch, op vijf ronden 8. Sta kenburg,, 9. Van Est, op zes ronden 10. Gerrit Voorting. Sprint voor amateurs: 1. Hijzelen- doorn 13 sec., 2. Daan de Groot, 3. Van der Berg. Sprintwedstrijd voor nieuwelingen: 1. Post 13 sec., 2. Van der Ruit, 3. Bak vis. Tijdens de huldiging heeft het pu bliek gedemonstreerd tegen het feit, een vertegenwoordiger van de Ko ninklijke Nederlandse Wielrenunie het woord voerde om onze succesvolle ren ners te complimenteren. Naar men weet houdt de nationale wielerorganisatie zich om principiële redenen afzijdig van alles, wat op de Tour de France be trekking heeft, dit in tegenstelling tot andere landen. Tijdens de Ronde van Frankrijk heeft de KNWU niet of nau welijks gereageerd op de successen van de Nederlandse renners. Toen de waar nemende voorzitter van de unie, de heer J. D. Viruly, na de directeur van het Olympisch stadion op het podium, waar de gehele Nederlandse ploeg en Kees Pellenaars een plaats hadden gevonden, voor de microfoon trad, begon het pu bliek te joelen en te fluiten, zodat de toespraak van de heer Viruly in het lawaai volkomen teloor ging. Ondanks deze demonstratie sprak de heer Vi ruly rustig zijn rede uit en aan het einde drukte hij ploegleider Pellenaars hartelijk de hand. COR DE BEST HEEFT EEN HERSENSCHUDDING De Nederlandse stayerkam pioen Cor de Best heeft Zaterdag in Parijs een lichte hersenschudding opgelopen. Hij is tegen een betonnen paal in het Pare des Princes gelopen, had daarna last van duizelingen, maar is Zondag toch in het voorprogramma voor de aan komst van de Ronde van Frankrijk ge start. In de tweede rit moest hij de strijd wegens duizelingen staken. Na zijn thuiskomst in Haarlem heeft de dokter een lichte hersenschudding ge constateerd. De Best moet het -bed houden en mag zeker niet voor begin Augustus zijn training hervatten. Swift-combinatie. De uitslag van de sprintwedstrijd luidt: A-kl.: 1. J. Vermeulen, 2. B. Kruit: B-kl.: 1. J. Riet hoven, 2. B. Wette, 3. L. Sikking; C-kl.: 1. C. Zwart, 2. A. Vermeulen, 3. J. Vroomen, 4. Th. Hoogkamer. De stand van de Zondagcompetitie is thans: A-kl.: 1. J. Vermeulen 39 pnt., 2. B. Kruis 28 pnt.; B-kl.: 1. Sikking 34 pnt., 2. B. Wette 27 pnt., 3TH. v. d. Lubbe 16 pnt.; C-kl.: 1. J. Vroomen 34 pnt., 2. G. Schrijvers 30 pnt., 3. C. Zwart 25 pnt., 4. en 5. C. v. Amster dam en A. Vermeulen 24 pnt., 6. Th. Hoogkamer 23 pnt. W. Vreeswijk wist Zaterdagavond in Apeldoorn op de baan drie series te winnen achter motoren, waar hij voor het eerst aan deelnam. Zondag kreeg hij te Rotterdam in de Ronde van Crooswijk de prijs toegewezen voor de strijdlustigste renner (de z.g. Suiker prijs). Dolf Wallet wist ook hier de nodige premies weg te slepen en beslag te leggen op de elfde plaats. Bij de nieuwelingen wist C. Pias meier de negende plaats te bezetten, maar werd door een fout van de jury over het hoofd gezien. Hedenavond teamtraining, start 7 u. ATHLETIEK Belgische ploeg tegen Nederland België zal in de landen-athletiekwed- strijd tegen Nederland op Zondag 2 Augustus a.s. te Antwerpen met de vol gende athleten aantreden: 100 meter: R. Vercruysse, J. Ver- cruysse, Gosset; 200 meter: R. Ver cruysse, J. Vercruysse, Germonprez; 400 meter: Moens, Bierlaire, Colemont; 800 meter: Demuynck, Devoghel, Cau- wels; 1500 meter: Langenus, Janssens, Ewana; 5000 meter: Herman, Hans- wijck, Detroyer; 10.000 meter: Theys, Roels, Vandriessche; 110 meter horden: Slabber, Bultiauw, Van Sype; 400 me ter horden: Vandenabeele, Stoclet, Dits;# 3000 meter steeple chase: Deweer," Claessens, Van Aken; hoogspringen: Herssens, Delelienne, Vanommeslaeghe; Polsstokhoogspringen: Pirlot, Klaps, Vicario; Hinkstapsprong: Herssens, Brancart, Uyttenbroeck; Kogelstoten: Wuyts, Van de Zande, Depre; Discus- erpen: Kintziger, Wuyts, Van Dieren- Maak U los ait do gresp van Bheumatische Pijnen. Zuiver bloed, dat is het geheim om vrij te blijven van scheuten en ste ken en die stramme pijn in ledema ten en gewrichten. Daarom kunnen mannen noch vrouwen op rijpere leeftijd zonder Kruschen Salts. De zes minerale zouten, die Kruschen bevat, sporen lever, nieren en in gewanden aan tot krachtiger wer king. Onzuiverheden -in het bloed kunnen zich dan niet vastzetten en pijn verwekken, maar worden afge voerd langs natuurlijke weg. Dat is het hele geheim van Kruschen en zo werd de kleine dagelijkse dosis tot heil van tienduizenden lijders aan rheumatisc'he pijnen. (Advertentie). donck; Speerwerpen: Dayer, Mangwe- le, Kabundi; Kogelslingeren: Haest, Druyts, Lessire; 4 x 100 meter: Gos set, R. Vercruysse, J. Vercruysse, Ger monprez; 4 x 400 meter: Bierlaire, Le va, Demuynck, Moens. Aanvoerder is SCHERMEN Het tournooi om de wereld kampioenschappen Van de 6 Nederlandse sabreurs, die deelnamen aan het tournooi om het wereldkampioenschap sabel individueel, heeft Montfoort sr. de kwart-finales bereikt. Meynderts, Van Dijk en Ch. van Uden werden reeds in de eerste ronde uitgeschakeld. Meynderts en Van Dijk brachten het niet verder dan een zevende plaats in hun poule en Ch. van Uden werd vijfde, net één plaats te laag om naar de volgende ronde over te gaan. Los, Terweer en Montfoort sr plaat sten zich in de achtste finale. Mont foort sr. deed dit op fraaie wijze. In zijn poule bezette hij de eerste plaats na overwinningen op Putzl (Oostenr.) 54, de Hongaar Keresztes (52), de Japanner Sugo (52), de Belg Ols- manst (52) en de Oostenrijker Hu- sarek (52). Alleen de Saarlander Sullwald was hem de baas gebleven (25). Los bezette de vierde plaats en Terweer werd derde. In de achtste fi nales bleken Los en Terweer te zwak voor hun tegenstanders. Beiden wer den uitgeschakeld en konden het niet verder brepgen dan een zesde plaats. In de achtste finales behaalde Mont foort sr. opnieuw de eerste plaats in zijn poule. Ditmaal slaagde hij er wel in de Saarlander Sullwald te kloppen en wel met 52. De Italiaan Pinton (54), de Pool Czajkowski (52) en de Hongaar Keresztes (53), die hij reeds in de eerste ronde een nederlaag had toegebracht, moesten eveneens in de Nederlander hun meerdere erken nen. VOETBAL BRITSE VOETBALPROFS GAAN MEER VERDIENEN De Britse prof-voetballers zullen met ingang van het nieuwe seizoen beter betaald worden. Het maximale week- salaris wordt van 14 tot 15 pond ster ling verhoogd gedurende het seizoen en van 10 tot 12 pond tijdens de zomer maanden. Spelers, die voor interland wedstrijden worden uitverkoren, zullen voortaan 50 pond ontvangen. Tot dus ver bedroeg het honorarium voor een „cap" 30 pond sterling. Tom Whittaker, de manager van Ar senal. verklaarde naar aanleiding van dit besluit, dat clubs als Arsenal in staat waren de nieuwe maxima te be talen, doch kleinere clubs zullen er volgens hem door in moeilijkheden ge raken. POSTDUIVEN „De Blauwband" (Sassenheim-Lisse). Wedvlucht met jonge duiven vanaf Roermond, afstand 150 km. In concours 154 duiven; gelost 12 uur 45 min. Aan komst eerste met een snelheid van 1366 meter per min., laatste 2.59.35, snelheid 1156 m. per min. Uitslag: G. v Snip- penberg 1, 14, 16. 21. 39; J. Moolenaar 2, 7, 26; L. J. Drost 3, 9. 10, 17. 20, 27, 38; Th. v. d. Ploeg 4, 25, 30; C. v. d. Veek 5, 23. 28. 33; P. C. Baartman 6, 35, 37; J. W. Tekenbroek 8: A. P. Eist 11, 12; J. v. d. Salm 13, 24, 31; C. v. d. Zwart 15, 32, 34; P. A. v. d. Zwet 18; J. de Vreugd 19, 22; G. v. Egmond 29; H. J# Krom 36. „De Luchtbode" (Boskoop). Wed vlucht met jonge duiven vanaf Mons, afstand 187 km. Los 7.20 uur. Aank. le duif 9.55.58, laatste 11.05.35 uur. Uit slag: A. Sytzema 1, 21; A. Verhoef 2, 3, 4, 5. 7, 8, 12, 14, 15, 16, 17, 20; H. v. d. Willik 6, 9, 26, 27, 28; J. Kamerbeek 10; J. Degenkamp 11 19, 22, 25; W. van Leeuwen 13, 23; J. van Gemeren 18; G. Lamoree 24. Vrijdag a.s. inkorven voor Quivrain. (Door CHARLES BRUCE) Nadruk verboden. 35) „Minandong, waar is Pulangga nu?" „In zijn dorp, Toean." „Hoe ver is dat van hier? Kan ik daar heen en terug naar toe, voor morgenochtend? Ik wens hem be slist te spreken, maar niemand mag daar getuige van zijn." „Hoe laat is het nu, Toean?" „Bijna negen uur," antwoordde Desmond, na een blik op zijn pols horloge te hebben geworpen, „Het zou kunnen, als alles op ha ren en snaren wordt gezet. Dan moeten we het pad over de heuvels nemen. De maan kan elk ogenblik opkomen. Maar de Toean is zeer vermoeid, en, ik vraag vergeving voor mijn vrijmoedigheid, het zal toch niets uithalen. Ik vrees, dat Pulangga niet helpen zal." „Ik moet het proberen. Roep nu Baji en Ampau bij me." De oude jager stond stijf op en riep zacht in het donker. „Hoor eens, Ampau," sprak Des mond tegen de twee mannen, die zich in hun dekens gewikkeld had den en met slaperige ogen bij hem waren komen zitten. „Ik vertrek on middellijk voor een onderhoud met Pulangga. Ik heb een plan. Niemand kan zeggen of het al dan niet zal slagen, maar we kunnen in ieder geval de kans wagen. Baji en twee van de politie moeten met mij mee gaan! Jij blijft hier tot ik terug kom. Ik heb Ansokol beloofd, dat ik hier op zijn antwoord zou wachten. Jij moet zolang mijn plaats innemen. Houdt alles behoorlijk in de gaten. Niemand mag weten dat ik vertrok ken ben en zeker niet waarheen ik op weg ben. Indien Ansokol dus iemand met een boodschap stuurt, geef je voor antwoord dat ik nog slaap, of, als die uitvlucht niet steekhoudend blijkt, dat ik door zware koorts ben overvallen. Indien je hen wil overtuigen doe je net, of je mij in mijn sulap om antwoord komt vragen, maar zorg er in ieder geval voor, dat ze niet het minste vermoeden krijgen, dat ik afwezig ben. Begrepen?" „Begrepen, Toean. Wanneer denkt u terug te zijn?" „Voor het weer licht wordt. Maak nu die twee kerels wakker, maar rustig, dat je de anderen niet stoort. Je kunt niet weten of we toch niet door die duivels worden afgeloerd." „Zal ik even een paar mannen er op uitsturen om alles in het rond even af te zoeken, of ze niets van Ansokol's mannen kunnen ontdek ken, Toean?" „Nee, nog niet. Ik heb tegen An sokol gezegd, dat ik hem de tijd zou geven en als wij nu spionnen uit zenden, zou dat de indruk kunnen geven, dat we stiekum een aanval in de zin hebben. Neen, we zullen hier rustig onze kansen afwachten." „Toean," viel Minandong hem in de rede, „ik ga met u mee, indien ge het mij toestaat. Ik ken de weg uitstekend en kan de afstand aan merkelijk bekorten." „Het is een hele tocht, Minandong en je hebt al een behoorlijke reis achter de rug. Geloof je, dat je het halen zult?" „Ik kan het proberen, Toean." „Goed, laat ons dan onmiddellijk opstappen." Voorzichtig sloop het kleine troepje uit het kamp waar de ande ren rustig sliepen. Door de donkere jungle vonden ze ongestoord hun weg langs het kronkelende voetpad, totdat, toen ze eindelijk begonnen te klimmen, de heldere stralen van de maan, die bijna vol was, op de grond een beweeglijk spel van zwarte en witte arabesken toverden. Door niets werd de stilte onderbroken. Alleen de zwaargaande adem was hoorbaar, want het was een hele klim. Soms klonk het korte knappen van een tak als een pistoolschot door de stille nacht. Even een korte rust op de top en daarna begon de klauter- partij naar beneden tot aan het vlakke land waar de weg naar Pu- langga's dorp als een heldere streep zichtbaar was. Telkens en telkens ontmoette die een kleine bergstroom. Soms ging het door open stukken, tot aan de knieën door de scherpe bladeren van het dorre lalang-gras, dan weer door kleine, dichte wou den, donker, als onderaardse gewel ven. Desmond schrok ineens op. Half-soezend was hij steeds Minan- dong's schaduw gevolgd. Nu klonk scherp en kort het blaffen van een sambhur hert tot hen door. Even la ter vingen ze de echo's op diep en klagend, van kijang. „We zijn er nu bijna. Toean", zei de oude jager, terwijl hij zich al lopende even omwendde. „Wenst de Toean naar Pulangga's huis te gaan?" „Neen, Minandong. Ik héb het voornemen om hier in de jungle te wachten. Jij gaat naar zijn woning en maakt hen? voorzichtig wakker en dan breng je hem hier bij mij. Nie mand dan hij mag weten dat ik hier ben. Indien de anderen dit te weten kwamen zou heel de zaak mislopen." „Zoals u beveelt, Toean. Zal de Toean dan hier in de schaduw van de rivier blijven? Het is beter, dat u niet te dicht bij het pad blijft. Als er toevallig iemand voorbij kwam, zou u zich zelf verraden". „Ja, hier zal ik op je wachten en op Pulangga." Enige ogenblikken later verrieden het geblaf der honden en het vage stemmengeluid ginds op de helling, dat Minandong zijn bestemming had bereikt. De mmuten gingen traag en moeizaam voorbij en Desmond zat al weer te maffen, toen plotseling het heldere licht van Minandong's lan taarn op zijn gezicht viel. De jager kwam van het pad naar de plek waar hij zat. Langs .de steile rivier kant klom hij naar de rots waar Desmond op hem zat te wachten. Pulangga was gekomen. Geheel in zijn lange, blauwe sarong gehuld, die hij zelfs bij wijze van kapman tel om zijn hoofd geslagen had, zat hij nijdig in zich zelf te mopperen, toen hij met kleine, voorzichtige passen door het struikgewas naar hen toe kwam. „Ha, Toean," fluisterde hij en Des- mond stond onmiddellijk op, om hem enkele passen tegemoet te gaan, „de Toean is dus toch besloten om te komen." Desmond zweeg een ogenblik en antwoordde toen met een bijzondere nadruk, die de ander niet kon ont gaan, en op merkwaardig vriende lijke toon: „Ja, broeder, ik ben gekomen." „Toean, mijn huis is vlakbij. Komt ge niet naar boven, om wat rust te nemen? Mijn dochter zal wat rijst voor u gereed maken. Mijn broeder weet-, dat wij niet veel anders heb ben aan te bieden, waarmede de blanke gewoon is zich te voeden. Maar de Toean kan toch onmogelijk hier blijven zitten. Het wordt veel te koud. En toch zeker niet, als het huis van zijn vriend zo nabij is." „Neen, Pulangga, ik dank je har telijk, maar ik heb geen tijd om te eten of te slapen. Daar is nog-veel te doen." Hij wachtte een ogenblik en ging toen verder. „Weet je nog Pulangga, dat wij vele jaren geleden, toen ik voor het eerst in het district kwam, samen bloedbroederschap gedronken heb ben?" (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6