C0EBERGH Jagers en bommenwerpers aan de kust van de Noordzee Canada vraagt meer Nederlanders „Karakter is zeker even belangrijk als ontwikkeling" Een derde der katholieke scholen heeft radio Beter begrip tussen religieuse en leken-verpleegsters DINSDAG 28 JULI 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Oefening Coronet PILOOT VERLOOR HET LEVEN De grote aanval van dc bpmbarde- mentseenheden van Essex (Enge land) is gisternacht omstreeks twee uur begonnen. Amerikaanse B-45 bommenwerpers vlogen toen van de Noordzee af West-Nederland en Bel gië binnen, met het doel het Ruhr- gebied aan te vallen. Meteors ste gen op om de bommenwerpers te onderscheppen, maar konden de B-45 die op zeer grote hoogte vlogen (15.000 ni) niet bereiken, omdat het plafond van deze jagers lager is. Ve noms waren in dit opzicht succes voller en vielen de vijand bij hun terugkeer op grote hoogte aan. De activiteit aan Westonia-zijde was ook vandaag weer groter dan die van Fantasia. Per dag steeg ieder vliegtuig van Westonia gemiddeld 1.4 keer op, bij Fantasia was dit cij fer nog geen een. Men zou de oor zaak hiervan misschien kunnen zoe ken in het feit, dat de Amerikanen hun sorties misschien bewust wat miniseren. Het verspreiden van de vliegtuigen op de velden van Fan tasia was gisteren veel beter dan op voorgaande dagen, zodat men thans niet meer gehele eenheden naast of achter elkaar op de startbaan ziet staan. De camouflage had echter nog niet veel verbetering ondergaan. Een aantal vliegvelden was giste ren het doelwit van de Fansatia-ja gers, die claimden op Twenthe acht meteors te hebben vernield. Later op de dag kwamen grote bombarde mentseenheden, die voorgesteld wor den door groepen van 30 tot 40 mete- orfe, wederom Westonia en Fantasia binnenvallen. Zij werden door Thun- derjets, Sabres en Venoms geatta queerd. Dat het nog niet overal met de verbinding klopt blijkt uit het feit dat het Belgische vliegveld Che- vres practisch sinds het begin van de oefening geen verbinding met de buitenwereld meer heeft gehad en daardoor vrijwel geheel afzonderlijk opereert. Voor het eerst zijn in deze oefe ning gevangenen gemaakt. Op Wil- denrath en Geilenkirchen waren vijandelijke vliegers genoodzaakt 'n landing te maken. In Fantasia kwam een piloot met een Vampire aan de grond. Ook een Nederlandse Thunderjet keerde niet naar zijn basis terug en zocht zijn toevlucht op vijandelijk gebied. Dit gaf de inlichtingendienst aan beide zijden gelegenheid de piloten uit te noren en vragen te stellen over vijandelijke eenheden, voor zover overigens deze piloten iets wensten los te laten. Een Vampire ,die deelnam aan de oefening Coronet is gistermiddag twee mijl van Butsweilerhof (West- Duitsland) neergestort en op een bungalow terechtgekomen. De piloot van het vliegtuig werd op slag ge dood, de bungalow brandde geheel uit. Verdere slachtoffers vielen bij dit eerste ongeluk in de luchtmacht- oefening niet. MINISTER ERKENT: Verhoging posttarieven traag bekend Het doet minister mr. J. Algera leed, dat de inwerkingtreding van de verhoogde posttarieven op 1 Juli eni ge moeilijkheden heeft veroorzaakt en hij wenst de verantwoordelijkheid voor de gang van zaken ongedeeld te dragen. De emigranten-trek naar Austalië en Nieuw-Zeeland liep terug Salarissen bij onteigeningen Hoewel ogenschijnlijk de sala riëring van de jurist-deskundige in onteigeningszaken hoog is, staat het buiten de beoordeling van de minis ter van Justitie, of dit salaris zou staan „buiten alle verhoudingen tot het gepresteerde". Dit antwoordde minister Donker op de vragen, die' door de heer Ritmees ter (V.V.D.) werden gesteld. Dit lid der Tweede Kamer heeft er onder andere op gewezen, dat het salaris van de jurist-deskundige in één zaak meer dan 10.000 gulden heeft bedra gen. In 17 van de 30 onteigeningsza- keni in de reeks „Slotermeer" bedroeg het salaris niet minder dan 56.000 gulden. De andere vier daarbij be trokken deskundigen ontvingen in totaal 36.000 gulden. Sommige onteigeningszaken in Am sterdam hebben negen jaren gelopen. Bij het te vergoeden bedrag moest 45 percent rente worden opgeteld. De cijfers van de salariëring bij de rechtbanken te Amsterdam en 's-Her- togenbosch, aldus minister Donker, zijn hoog in verhouding tot die bij andere rechtbanken. Of zijte hoog zijn, is niet zonder meer te zeggen, aangezien men bij deze rechtbanken meer eisen stelt dani bij de andere rechtbanken. Aldus de kern van het uitvoerige antwoord, dat de bewindsman geeft op de pijnlijke vragen door het Eer- ste-Kamerlid mr. dr. R. H. baron de Vos v. Steenwijk (V.V.D.) gesteld, betreffende de publicatie der nieuwe posttarieven. De minister geeft toe, dat op vele brievenbussen de aankondiging der tariefsverhogingen pas op 3 en soms op 4 Juli is aangebracht. Hij erkent, dat de postkantoren met opdracht tot stipte geheimhouding van het hoofd bestuur de mededeling hebben ont vangen, dat voor de binnenlandse poststukken tot 1 Augustus geen strafport wordt geheven. Door een indiscretie, aldus de mi nister, welke niet kon worden ach terhaald, is deze geheime interne re geling in de pers verschenen. De ter mijn tot 1 Augustus is vrij lang ge nomen, omdat de bekendmaking van het inwerkingtreden der gewijzig de tarieven slechts korte tijd van te voren kon geschieden. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan* zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tus sen haakjes achter de naam van het schip vermeld: Indonesië: m.s. „Willem Ruys" (17 Aug). Ned. Nw.-Guiraea: m.s. „Purrhus" (11 Aug). Ned. Antillen: m.s. „Willemstad" (4 Aug.). Surina me: s.s. „Cottica" (5 Aug.). Unie van Zuid-Afr. en Z.W.-Afrika m.s. „Stir ling Castle" (1 Aug.). Canada: m.s. „Sibajak" (1 Aug.); m.s. „Prins Fre- drik Hendrik" (1 Aug.); s.*. „Nieuw Amsterdam" (5 Aug.); Ziud-Ameri- ka: s.s. „Andes" (1 Aug.). Australië: s.s. „Odcades" (1 Aug.); Nieuw Zee land: via Engeland (1 Aug.). De emigratie van Nederlanders zal dit jaar niet de omvang bereiken van verleden jaar, toen 48.690 emigranten het vaderland verlieten. Naar schat ting zal dit jaar een aantal van 40.000 bereikt worden. Vooral de emigratie naar Australië en Nieuw Zeeland is terug gelopen, aldus deelt ir. Haveman mede. In het eerste half jaar van 1952 gingen 7694 Nederlanders naar Australië en 2726 naar Nieuw Zee land. Voor het eerste half jaar van 1953 waren deze cijfers resp. 3589 en 1309. Ook de emigratie naar Canada ver toonde een teruggang en wel van 15.035 in het eerste half jaar 1952 tot 11.734 in het eerste half jaar 1953. De totale emigratie over de eerste zes maanden van het vorige jaar be droeg 28.846, die over de overeen komstige periode van dit jaar 20.459. Sinds 1945 zijn 163.198 Nederlanders geëmigreerd. Wat Australië betreft is er thans een geleidelijk herstel te zien. Per week worden circa ICO aanmeldin gen geboekt. Deze vooruitgang zal echter achterstand, die in het eer ste halfjaar ontstaan is, niet meer kunnen wegwerken. In de emigratie naar Nieuw Zee land komt een kleine verruiming doordat in een aantal gevallen de gecombineerde eis, dat men onge huwd moet zijn en vijf jaar ervaring in een beroep moet hebben, wordt losgelaten. Ongeveer 250 halfge- schoolden zullen naar Nieuw Zeeland kiunnen gaan, waar zij twee jaar als ongeschoolden in hun beroep werk zaam moeten zijn. Verwacht wordt dat dit jaar 2ÖOO a 3000 Nederlanders naar Nieuw Zeeland zullen gaan. Verleden jaar waren het er 4575. CANADA Met Canada is overeengekomen, dat aanvragen van emigranten die het volgend jaar willen vertrekken, reeds van 1 September a.s. af in behande ling worden genomen. Voor de emi granten van dit jaar gebeurde dat pas in het afgelopen voorjaar, waar door een hinderlijke opstopping is ontstaan, die nu voorkomen kan worden. De emigratie naar Canada zal zich het volgend jaar tussen de 25.000 en 30.000 bewegen. Agrariërs en naaste familieleden van Nederlanders ln Ca nada zullen in onbeperkte mate kun nen emigreren. De Canadese rege ring wenst zich echter niet absoluut te binden aan een aantal, omdat 2ij de mogelijkheid wil behouden om de emigratie te beperken wanneer de omstandigheden in Canada dat nodig maken. Een andere moeilijkheid is, dat het Canadese emigratiekantoor in Den Haag, in verband met de huis vesting en de bezetting, op het ogen blik niet meer dan 22.000 aanvragen per jaar kan afwerken. In Canada zelf doet zich het probleem voelen, dat vele Nederlanders, die daar een aantal jaren zijn, aan zelfstandige vestiging toekomen. Dat zijn er op het ogenblik enige honderden per jaar. Dit feit veroorzaakt een toene mende vraag naar financiële steun, waarin men in Canada wellicht be hulpzaam zal willen zijn, wanneer van Nederlandse kant een initiatief genomen wordt, bijv. door het vor men van een fonds. Een commissie, ingesteld door de Raad voor de emi gratie, zal hierover een advies uit brengen. In Canada bevinden zich thans 80.000 Nederlanders, welk aantal het volgend jaar tot 100.000 zal aan groeien, Het doel, dat de Nederlandse rege ring voor ogen heeft, is de emigratie van 60.0(H) Nederlanders per jaar. Ge zien de plaatsingsmogelijkheden zal het theoretisch mogelijk zijn dit aan tal in 1954 te bereiken. Er zal dan echter een aanzienlijke verbetering gebracht moeten worden in de voor- 76 Studenten verlieten Nijenrode „Het ga U wel, en God zegene u", zei dr. E. B. J. Postma, rector van het Ned. Opleidings-Instituut voor het Buitenland Zaterdag in Kasteel Nijenrode tot 76 jongelui, na de uit reiking van de diploma's: 5 met het praedicaat zeer goed, 49 met goed en 24 met voldoende. Vorig jaar waren deze cijfers resp. 12, 42 en 16. Voor ieder van de studenten had de rector een persoonlijk woord en voor een aantal een beloning, variërend van 100 tot 25 voor het werk stuk. Van de 401, die het instituut tot en met verleden jaar afgeleverd heeft werken 116 jongelieden in 53 landen, de overigen hebben hun weg in het bedrijfsleven in Nederland gevonden. Ook van de nieuw gediplo meerden heeft het aantal reeds een functie of een scholarship in het buitenland. De vlaggen wapperden op het kas teel, de aula was geheel gevuld met het bestuur, het docentencorps, de ouders van de vertrekkende leerlin gen en laatstgenoemden. Het inter- naatshoofd, de heer St. John. Nixon M. A. opende de plechtigheid met de herdenking van de overleden voor zitter van het bestuur, ir. Plate, de lustrumviering, de watersnood toen Nijenrode tot ontvangst-cen trum werd ingericht en de studen- B_ ten hielpen in 's-Gravendeel bij de Spr, besloot zijn met veel aandacht gevolgde toespraak met de woorden: Maakt Uw bestek en volgt het met zelfvertrouwen, zonder overmoed. Weest schipper naast God op Uw le vensschip. Goede commercie en be houden vaart. Na de uitreiking van de diploma's werd een pas die morgen uit Enge land aangekomen film van het inter naat vertoond, opgenomen door Max de Haas. Een receptie volgde, waar na de plechtigheid werd besloten met een toespraak van de heer J. Schoonenberg, voorzitter van het „collegie der Heeren Vijf". VACANTIEGELD DUW-ARB EIDERS. Arbeiders, werkzaam op werken van de Cultuur-Technische Dienst en werken van de Dienst Landbouwher- stel, kunnen- voor de verplichte va- cantieweek een aanvullende uitkering krachtens de Werkloosheidswet ver krijgen, indien zij aantonen dat zij niet over voldoende vacantiebonnen hebben kunnen beschikken. Arbeiders, werkzaam bij de Ned. Heidemij. krijgen van de werkleiding een voorschot uitgekeerd. Zij behoe ven zich niet vooraf te melden bij de bedrijfsvereniging. Maandag zal de werkleiding zorgen voor aangiftefor mulieren. De arbeiders dienen zelf na te gaan op hoeveel aanvulling zij on geveer recht hebben. Indien het be drag aan voorschot daarboven uit gaat, zal dit meerdere later terugbe taald moeten worden. Deze arbeiders doen dus verstandig hun voorschot te reserveren voor terugbetaling. Arbei ders, werkzaam bij de N.V. Grondmij, krijgen geen voorschot en kunnen zich voor aanmelding direct melden bij de bekende adressen voor de be drijfsvereniging. Arbeiders, werk zaam op DUW-objecten kunnen indien zij niet over voldoende vacan tiebonnen kunnen beschikken zich voor een aanvulling schriftelijk wen den tot de dienst Sociale Zaken van de gemeente voor uitkering krach tens de sociale bijstandsregeling. lichting over de mogelijkheden in de|s'rM tegen het water - en de jong- diverse landen. Het voornemen be staat om deze voorlichting te orga niseren door het vormen van een staf nen voortduren op de hoogte houden voortdurend op de hoogte houden van de mogelijkheden. Het zal ge ruime tijd duren voor deze organi satie is opgebouwd en om deze tijd te overbruggen zullen in het najaar enkele emigratie-ambtenaren uit Australië en Canada naar Nederland komen om hier de voorlichting ter hand te nemen. ROZENKRANSBEDESTONDEN Op de laatste Zondag van Septem ber belegt het Apostolaat van de Rozenkrans te Huissen (Gelderland) in tal van plaatsen door geheel Ne derland Rozenkransbedestonden te>r voorbereiding op de Octobermaand en tevens ter inleiding van een her nieuwde gebedsactie voor Vrede, Welvaart en Wereldverbetering. Vorig jaar werden reeds in vele plaatsen dergelijke plechtigheden gehouden; o.a. te Heiloo, Sittard, Roerond, Venlo, Handel, Langenbo- den, Nijmegen, Renkum, Tilburg, Breda en St. Janssteen. Pater Dr. A. Linnebank, O. P. promotor van de Rozenkranskruistocht voert momen teel besprekingen met de plaatselij ke kerkelijke autoriteiten ter uit breiding van de bedestonden tot de andere Nederlandse provincies. Het hoofdkwartier van de Rozen kranskruistocht start in de maand October tevens zijn Jeugdk'ruistocht. De bedoeling hiervan is de Jeugd in te schakelen in de gebedsactie voor Vrede, Welvaart en Wereldverbete ring. Deze Kruistocht wil tevens be reiken dat de jeugd grotere liefde en betere kennis van de Rozenkrans worden bijgebracht en dat door de jeugd ook de gezinnen voor de ge bedsactie worden gewonnen. Burg. Stand voor verenigingen Tot nu toe moesten alle verenigin gen met rechtspersoonlijkheid de Kon. goedkeuring op haar statuten aanvra gen. De meerderheid der leden van de vaste commissie voor privaat- en strafrecht der Tweede Kamer, die vraagpunten betreffende het nieuwe Burgerlijk Wetboek bestudeert, heeft zich uitgesproken voor het afschaf fen van de Kon. goedkeuring en het vervangen daarvan door een notariële akte. Zij wenst een soort burgerlijke stand voor verenigingen in te stellen en acht het gewenst de werking van de Wet op de coöperatieve verenigin gen uit te breiden tot die verenigin gen, welke in wezen coöperaties zijn of een bedrijf uitoefenen. ste belevenis de feesten in Soester- berg. Hij sprak zijn vreugde erover uit dat twee Belgen aan de volgende cursus zullen deelnemen en verzocht de Belg, die het internaat verliet, de groeten over te brengen aan „mijn heer Spaak". Mr. M. Rooy, lid van het bestuur en hoofdredacteur van de N.R.C., hield wat hij zelf noemde „een mo raliserende rede" tot de studenten bij deze overgang van de veilige beslotenheid van het internaat naar de kille maatschappij, een ervaring ongeveer gelijk aan die, welke de spr. precies 25 jaar geleden "had, toen hij, van de universiteit komend, be gon als jongste op een advocaten kantoor in Rotterdam. De psycho- technicus prof. Van Lennep citerend zei spr. dat er een schier onbeperkt aantal beroeps-mogelijkheden is voor »n behoorlijk onderleg jongmens en dat een eventuele mislukking niet zozeer moet worden geweten aan een ver keerde beroepskeuze, dan wel veelal als onvermijdelijk gevolg van ver keerde instelling van conflicteuse naturen ,die in elke andere functie ook moeilijkheden gehad zouden hebben. Therapeutische hulp voor hen is nodig, meer de juiste keuze van het milieu dan het beroep zelf. De mate van welslagen in de maat schappij hangt in belangrijke mate af van de geschiktheid, zich bij de om standigheden aan te passen. Karak ter en plichtbesef zijn zeker even belangrijke factoren als verstande lijke ontwikkeling. De weergaloze arbeidslust hier te lande, het herstel van een ten dele verwoest gebied, door buitenlanders gewaardeerd als „Ie miracle hollandais" is voor een groot deel het resultaat van het juis te verantwoordelijkheidsbesef en dc gezindheid van de leiders. Aanpassing heeft de diepere ondergrond en is in wezen de naleving van het christe lijk beginsel: hebt Uw naaste lief ge lijk U zelve. DICHTERS KOMEN DIT JAAR LEZEN UIT EIGEN WERK Bijna een derde deel van de Ka tholieke schoolgaande jeugd in Ne derland volgt op het ogenblik gere geld uitzendingen van de school radio, welke door de K.R.O. worden verzorgd. Dit wil zeggen, dat 1015 van de 3142 katholieke scholen met in totaal ruim 75.000 leerlingen of ficieel als „luisterende" school staan ingeschreven. Dit blijkt uit een door de K.R.O. ingestelde enquête. Het onderzoek is tot in details afgedaald en heeft aan het licht gebracht, dat het hoogste aantal „luisterende" scholen wordt gevonden in Noord- Holland, Utrecht en Friesland. Het laagste percentage vindt men in Limburg, hetgeen vermoedelijk in verband staat met de slechte radio ontvangst in deze provincie. Ook het afwijkende dialect speelt hierin een rol. De enquête zelf werd gebaseerd op gegeven, waarop de K.R.O. op 1 Januari 1953 beschikte. De omroep kende de aangesloten scholen op dit moment nauwkeurig. Op grond van deze cijfers werd de volgende sta tistiek opgesteld: Aant. R.K. scholen In pensionaat Mariënboom bij Nij megen is de jaarvergadering geopend van de Ned. R.K. Bond van Zieken- verplegenden „Salus Infirmorum". De voorzitster mevr. L. Siebers uit Utrecht memoreerde de enorme groei van de gezondheidszorg en het Ka tholieke ziekenhuiswezen, hetgeen volgens spreekster blijkt uit de toe neming van het aantal Katholieke ziekenhuizen en Wit-Gele Kruisver enigingen. Naarmate het aantal kloosterroe pingen verminderde, steeg het aantal katholieke ziekenverpleegsters. Ver nieuwing van de opleiding van zie kenverpleegsters staat in het teken Man de bijzondere belangstelling. Vooral de stafcursussen, voor hen, die in de toekomst leiding moeten geven, trekken veel leerlingen. In totaal hebben 252 deelneemsters de cursus met gunstig resultaat gevolgd. Ook de hogere school voor verpleeg sters te Nijmegen ondervindt veel be langstelling. Volgend jaar hoopt men ook een stafcursus voor verplegers te kunnen houden. Het wederzijds goed begrip tussen religieuze en le ken-verpleegster is groeiende; er is een nauwere verbondenheid ontstaan, aldus spreekster. De jaarverslagen werden goedge keurd. De bond telt 4924 leden, waar van 577 verplegers. Hulde werd gebracht aan de af tredende secretaresse mej. zr. A. G. M. Jansen uit Amsterdam, die *dit jaar mede op eigen verzoek haar functie zal neerleggen. In opdracht van het hoogste ker kelijke gezag overhandigde pastoor Nieuwenhuizen uit Amsterdam mej. Jansen de pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice. In het jaarverslag van het Dr. Damen-ondersteuningsfonds werd medegedeeld, dat vorig jaar is ver kocht het verpleegsters-rusthuis „Het Dr. Sonraaville huis" te Neerbosch bij Nijmegen. Besloten is de jaarlijkse rente van de verkoopsom te storten in het Dr. Damenfonds. Uit het verslag van de bondsvrijge- stelde de heer Th. Jansen uit Noord- wijk bleek, dat er meer dan eens stappen moesten worden gedaan in het belang van de positie der ver pleegsters. Geklaagd werd, dat de pensioenregeling der wijkzusters bij de verschillende ziekenverplegings- verenigingen allertreurigst was. De bond zal in deze richting de nodige stappen ondernemen voor deze groep van verpleegsters. Na een gemeenschappelijke koffie maaltijd hield dr. C. de Ruyter een lezing over rheuma. De afdeling Twenthe verzorgde na de maaltijd de gezellige avond. Dinsdag zal het con gres worden voortgezet met groeps vergaderingen. LERAAR GEWEIGERD ALS RAADSLID. Op advies van een commissie tot onderzoek der geloofsbrieven heeft de gemeenteraad van Deventer gis teravond besloten het nieuw gekozen raadslid mr. dr. H. H. Schoemaker, de lijstaanvoerder vara de K.V.P., niet toe te laten. Hij geeft n.l. gedurende enkele uren per week les aan de R.K. H.B. S. Geert Grote college en men heeft besloten hem op grond van art. 25 van de Gemeentewet niet als raadslid te accepteren. Groningen Friesland Drente Overijssel Gelderland Utrecht Noord-Holland Zuid-Holland Zeeland Noord-Brabant Limburg Totaal 27 Aangesl. scholen 9 (33,3%) 14 (35,9%) 4 (22,2%) 37 (21,6 %ft 95 (27 54 (37,7%) 156 (39 129 (32,7%) 9 (13,8%) 252 (27,9 108 (17 3142 867 (27,5 Wat het schooltype betreft, be hoorden hiervan 692 (of 27,5 van de 2515 tot het Gewoon Lager On derwijs, 57 (of 38 van de 150 tot het V.G.L.O., 113 (of 31,4 van de 359 tot het U.L.O., en 5 (of 4,1 van de 118 tot het B.L.O. Schoolradioprogramma 195354 op deze cijfers afgestemd Tegelijkertijd met de enquête over het aantal en de samenstelling van de „luisterscholen", publiceert de K.R.O. het nieuwe schoolradiopro gramma voor het leerjaar 195354, dat in belangrijke mate op de resul taten van dit onderzoek is afge stemd. Het feit b.v. dat bijna 40 van de V.G.L.O. en ruim 30 van de U.L.O. scholen zijn aangesloten, is van grote invloed geweest om te voldoen aan de uit het onderwijs voortkomende vraag naar uitzendin gen over beroepskeuze. „Wat wil je worden" is de titel van een 14-tal uitzendingen, welke Leny Verste gen zalwijden aan verschillende vrouwelijke beroepen. Deze reeks wordt gegeven op de Donderdagen van September tot en met Decem ber 1953 van 11.45 tot 12 uur. Voor het hoogste leerjaar van de Uloscholen en het Middelbaar On derwijs komen er op acht Dinsdagen (om de veertien dagen van Sep tember tot en met December 1953) uitzendingen over „Dichters en hun verzen", waarbij de dichters zelf voor de microfoon komen. In de uitzendingen-series, die gecombi neerd kunnen worden met foto- projectie, wordt begonnen met een drietal uitzendingen over Parijs en een drietal uitzendingen over Lon den! Onder de titel „verstandig en ge zond" wordt voorts in de eerste maanden van 1954 een zestal met foto-projectie gecombineerde uitzen dingen gewijd aan de hygiëne in de meest uitgebreide zin van het woord. In de maanden April t.e.m. Juni volgt verder een herhaling van de tot op heden goed geslaagde foto projectie uitzendingen namelijk de serie „Ik heb u lief, mijn Neder land". Op 19 Vrijdagen van 9.45 tot 10 uur is voor de nieuwe cursus de uit zendingenreeks „Wie, wat, waar, hoe", een actualiteiten-programma voor de jeugd, wederom in het roos ter opgenomen. Natuurlijk komen de muziekuit- zendingen terug en we op de Dins dagen van 11.30 tot 11.50. In de vas tentijd staat voorts een herhaling van de klankbeelden over het lijden en sterven van Christus op het pro gramma en wel onder de titel „De Man, die Jesus heet". De K.R.O. is van plan een aantal extra-uitzendingen te verzorgen tij dens de Volksgezondheidsweek 1953 (in samenwerking met het Wit-Gele Kruis), in de Internationale Bid week 1954, in de Indische Missie- week 1954 en op de wereld Kinds heidsdag (22 Mei 1954). Noodweer boven de Betuwe Het noodweer, dat Maandagmid dag boven het land tussen de grote rivieren heeft gewoed, heeft zware schade berokkend aan de fruitoogst, met name aan de pruimen. Vooral het Oostelijk deel van de Betuwe kreeg het zwaar te verduren. Hier ging het onweer samen rnet striemende slagregens en hagelbuien waarbij hagelstenen van 4 cm door snee werden gemeten. In talrijke boemgaarden zag het er uit alsof een orkaan had gewoed. Ontelbare pruimen werden afgesla gen en ook de bomen zelf werden vaak zwaar beschadigd. De schade wordt door fruitkwekers in de Be tuwe op vele duizenden guldens ge schat. Ook late appels en peren wer den zwaar beschadigd. De enorme hagelstenen hadden grote happen uit de vruchten weggeslagen en de schil heeft zwaar te lijden gehad. In het voorjaar werd de bloeiende Betuwe geteisterd door ongekend hevige nachtvorsten. Ongeveer een maand geleden ging de kersenoogst goeddeels verloren eveneens door zware slagregens. PROEVEN MET ANTI- HOOIBROEI-APPARATEN. De natte zomer van 1953 blijkt uitermate geschikt voor het nemen van proeven met anti-hooibroei-ap- paraten, aldus werd op een vergade ring van de Friese Maatschappij van Landbouw te Bolsward medegedeeld door de heer H. Posthumus, assis tent van de Rijksvoorlichtingsdienst te Oosterend. Door de Friese hooi- broeicommissie worden thans op een zestigtal boerderijen proeven geno men met apparaturen van uiteenlo pend type, die alle echter op de een of andere wijze door een electromo tor actieve ventilatie in het warm geworden hooi te weeg brengen. Be houdens enkele uitzonderingen is gebleken dat men met deze appara turen zelfs bij een slechte hooioogst deze temperatuur kan regelen. Men dient echter nog af te wachten of bij deze behandeling ook schimmelvor ming optreedt en of het in de groei geremde hooi goed verteerbaar zal zijn. Dit kan niet eerder worden on derzocht dan in de loop van de win ter als de hooivakken aan het vee worden gevoerd. De algemeen secretaris van de Friese Maatschappij van Landbouw ir J. Swierstra, deelde mede dat op de proefboerderij van de maatschap pij in Rijperkerk, een proef wordt genomen met een variatie op dit systeem. Hierbij is onder het hooi vak een kelder gebouwd, waarop een rooster is gelegd. De warme lucht kan uit deze kelder worden wegge zogen zodat op deze manier de ven tilatie in het hooivak wordt bevor derd. DUITSE JONGEN VERDRONKEN. Zondagmorgen spoelde op het strand van Kijduira het stoffelijk overschot aan van de 21-jarige Man fred Hill uit Minden, die op de kam peerplaats Ockenburgh zijn vacantie doorbracht en Vrijdagmiddag bij het zwemmen in zee afdreef en verdronk. DODELIJKE DUIK IN BAD. Zaterdagavond heeft de 18-jarige W. J. Boelsma, Paul Krugerstraat no. 17 te Enschede, in het zwembad „Klein Zandvoort" bij het duiken van een springplank een nekwervel ge broken. Hij werd naar het R.K. zie kenhuis overgebracht, waar hij Zon dagavond is overleden.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5