Uitvoerige agenda hield de raad tot zeven uur bijeen Gravensteen-voorstel aangenomen De heer Van Dijk hield interpellatie over Leidens particuliere woningbouw „De GoedeWoning" deelt nog niet mee in woning verdeling Ontslag van commissieleden werd uitvoerig besproken DINSDAG 28 JULI 1953 ©E LEIDSE COURANT EERSTE BLAD ©AGINA 3 LEIDSE GEMEENTERAAD VERGADERDE Slechts gedeeltelijk verkeerde de Leidse gemeenteraad, die gistermid dag onder voorzitterschap van burge meester jhr. mr. F. H. van Kinschot in openbare vergadering bijeenkwam, in vacantiestemming. Weliswaar was een aantal zetels onbezet en vloog een groot deel van de wel zeer uit voerige agenda zwijgend onder de hamer door, maar er waren toch ook enige kwesties, die zeer uitvoerig be- sproken werden. Bovendien ging de raad bijna een uur in geheime zit ting, zodat het bij elkaar nog een langdurige vergadering werd, die pas na zeven uur ten einde kwam. Bij het voorstel tot instelling van een rechtsvordering tegen mevr. D. H. M. Vreem-Tobé wees de heer Els- geest (Prot. Chr.) er op, dat derge lijke kwesties veel te lang slepen. De heer Frohwein (V.V.D.) wenste er tijdens de geheime zitting nog iets over te zeggen, waarna het voorstel werd aangenomen. Met grote vreugde begroette mej. Van Nienes (P. v. d. A.) het voor stel om het Gravensteen in gebruik te geven aan het rijk om er een juri disch studiecentrum voor de Leidse Universiteit in te vestigen. Zij drong echter aan op spoed, zodat het ge bouw niet langer dan strikt nodig is leeg blijft staan. De heer Dirks (K.VP.) vond het een belangrijk besluit en vroeg of het mogelijk was naast het Graven steen de directe verbinding tussen Papengracht en Pieterskerkhof te herstellen, waar vroeger de z.g. dien derspoort gestaan heeft. De architec tonische schoonheid van het gebouw zou er door winnen wanneer het ook aan deze zijde vrij kwam te staan. De voorzitter zegde toe, dat er spoed betracht zal worden. Toch zal het restaureren en inrichten wel twee jaar duren. Wat die directe verbin ding betreft, vreesde spr. grote moei lijkheden met de belendende perce len. Hij zou de zaak onderzoeken. Aangenomen. Bij het voorstel intrekking raads besluit tot wijziging van de erfpacht- overeenkomst met de sociëteit Ami- citia vroeg de heer Schüller (P v d. A.) waar de betreffende grond eigen lijk gelegen was. Hij had bij de stuk ken geen kaartje gevonden. Wethou der Jongeleen verwees hem naar de Binnenvestgracht. De heer Schüller: „Ja, ik wist het eigenlijk ook wel, maar ik vroeg het voor de andere naadsleden, die het misschien niet zouden weten Het visrecht in de Grote Sloot te Warmond werd voor ƒ22.50 per jaar verpacht aan de heer P. v. d. Drift. De heer Elsgeest (Prot. Chr.) vroeg of B. en W. dergelijke zaakjes niet zelf konden opknappen; wanneer er een raadstuk van gemaakt moet wor den, kost het meer dan 22.50. B. en W. vroegen 5.000.als aan vullend crediet voor restauratie van de Latijnse school in de Lokhorst straat, welk bedrag de raad voteerde nadat mej. Van Nienes (P. d. A.) had aangedrongen op het zoeken naar een waardige bestemming van het voorste gedeelte. Wethouder Jonge leen deelde mede, dat dit moeilijk is, omdat Mathesis een deel van 't ge bouw gebruikt. De voorzitter voegde er aan toe, dat er binnen weinig moois bewaard gebleven is. De raad bekrachtigde de instelling van een welstandcommissie, nadat de heer Questroo (Prot. Chr.) mede na mens de heer De Hosson (K.V.P.) het college dank gebracht had voor zijn werk. Spr. waarschuwde voor dub bele lidmaatschappen met Stad en Land. De heer De Hosson (K.V.P.) deelde mede, dat hij in zijn voorste] inder tijd meer gedoeld had op kleine za ken, zoals schilderwerken, die soms wel drie maanden worden opgehou den. Is het niet mogelijk alleen de moeilijke gevallen in de commissie te brengen? Wethouder Jongeleen stelde de heer Questroo gerust over het dub bele lidmaatschap en verzekerde de heer De Hosson, dat kleine- zaken zo snel mogelijk door voorzitter en se cretaris afgedaan zullen worden. Nieuwe industrie. De raad verleende medewerking aan de vestiging van de Royal Type writer Company Inc. ir. de Colgate- fabriek, nadat de heer Schüller (P. v. d. A.) het college hulde had ge bracht voor dit resultaat. De heer Ten Broek (K.V.P.) deed dit even eens en hoopte, dat er nog meer in dustrie-vestigingen zullen volgen. De voorzitter hoopte dit ook. Er werd ƒ250.000.— extra be schikbaar gesteld om een grotere kraakgasinstallatie te kunnen aanleg gen, nadat mevr. Braggaar-De Does (P. v. d. A.) iets meer had willen weten over de bezuinigingen, die hieruit zullen voortvloeien. Wethou der Van der Kwaak vertelde het haar. Bij het voorstel de gasprijs met één cent per m3. te verhogen, wees de heer Van Dijk (K.V.P.) er op, dat het wel zeer moeilijk werd steeds weer een verhoging toe te staan. Hij pleit te weer voor instelling van gezins tarieven. De communistische fractie stemde tegen het voorstel, dat desal niettemin werd aangenomen. Voorgesteld werd de vacantie-uit- kering voor het gemeentepersoneel 1953 in- overeenstemming te brengen met dat van het rijkspersoneel door het maximum van 75.— voor kost winners en 50.voor de overigen te laten vervallen en de uitkering te bepalen op 2 pet. van het jaarloon. De heer Schüller (P. v. d. A.) vond dit heel mooi, doch hij betreurde, dat de wethouders deze toeslag niet 'krij gen. De voorzitter wees er op, dat Ged. Staten dit verleden jaar niet goedgekeurd hadden. De heer Dirks (K.V.P.) vond het jammer, dat er nu geen verschil meer gemaakt wordt tussen kostwin ners en anderen, omdat het behoefte element (gezinssamenstelling) hierbij NEDERLANDS M.O. In Den Haag zijn geslaagd voor het examen Nederlands M.O. de heren H. Otten en A. F. Zeiler, beiden uit Lei den. een rol moet spelen. Spr. stelde daar om bij wijze van amendement 'voor de uitkering te bepalen op 2 pet. van het jaarloon met inbegrip van de kin dertoeslag. Wethouder Jongeleen, die voor deze gelegenheid wethouder Menken (op vacantie) verving, raad de dit af. Hij wilde zich houden aan de rijksregeling. De extra kosten zou den 7.000.bedragen. Zowel de heer Schüller (P. v. d. A.) als de heer Knetsch (Prot. Chr.) waren tegen dit amendement, dat met 7 tegen 17 stemmen verworpen werd. Vóór stemden alle aanwezige katholieken, gesteund door de twee aanwezige communisten. Bij de rondvraag vroeg de heer Van Dijk (K.V.P.) een ingekomen brief van de Bond van Nederlandse Archi tecten niet voor kennisgeving aan te nemen, maar door B. en W. van een prae-advies te laten voorzien. Het geen geschieden zal. De heer Van Iterson (Prot. Chr.) vroeg inlichtingen over het Leidse Merenplan. Wethouder Jongeleen deelde mede, dat er onlangs nieuwe boringen zijn verricht en dat het re sultaat hiervan beantwoordde aan de uitslag van enige jaren geleden. Spr. had met stijgende verbazing de uit spraken van burgemeesters uit de omgeving in de pers gelezen. Tenslotte vroeg de heer Van Iter son (Prot. Chr.) hoe het mogelijk was, dat in een nieuwgebouwde ga rage aan de Stationsweg, waarin Za terdag LI. brand uitbrak, de toegang tot de woonétage door het vuur kon Dinsdag 28 Juli. Gisteren hebben de kinderen, die aan de zorgen van de zusters Car- melitessen (Oude Vest) zijn toever trouwd, hun jaarlijkse uitgaansdag gehad, die onder goede leiding van de heer Hoppezak weer voortref felijk geslaagd is. 's Morgens om ne gen uur meerden er negen motor bootjes voor het huis, door de heren Van der Hulst, Van Tongeren en Versluys uit Warmond en de heren Hoppezak en Rutgers uit Leiden bereidwillig afgestaan. De tocht ging naar de Bisschoppelijke Nij verheidsschool in Voorhout, waar de 50 kinderen, die door enige zusters en moeder overste werden begeleid, royaal getracteerd werden en boven dien konden spelen in de zaal en tuin. Om kwart voor vijf werd het gezelschap weer met de boten ge haald en naar Leiden teruggebracht, worden afgesneden. Hem werd toe gezegd, dat deze brand een spoorslag is geweest om bij nieuwbouw nog strenger toe te zien op veiligheids maatregelen. De wethouder bouwt te veel! Het laatste punt van de agenda be- ter leen verstrekt dan normaal kan helsde een interpellatie van de heer Van Dijk (K.V.P.) over de woning bouw. Namens B. en W. deelde wet houder Jongeleen in antwoord op door de heer Van Dijk gestelde vra gen mede, dat er in het tijdvak Mei 1945Mei' 1953 2.002 woningen wer den voltooid, waaronder 192 door particulieren gebouwde woningen. De verhouding tussen woningwetwonin gen en particuliere woningen konden B. en W. niet bevredigend noemen. Als een der voornaamste oorzaken van deze onbevredigende toestand zagen B. en W., dat het voor parti culiere bouwers nog steeds zeer moei lijk is kopers voor de door hen te bouwen woningen te vinden. Het be drag waarin door de kopers nog moet worden voorzien, nadat de bouwkos ten zijn verminderd met de rijkspre mie en met een eigen kapitaal van b.v. 20 pet. van de bouwkosten, kan niet door een normale hypotheek worden opgevangen. Daarvoor is dit bedrag te hoog. Sedert geruime tijd is bij B. en W. de vraag in onderzoek op welke wijze hierin een oplossing kan worden ge vonden. Zij denken die zich in deze geest, dat de gemeente onder ver band van eerste hypotheek een groter gedeelte van het resterende bedrag In de raadsvergadering van 9 Maart IJ. stelden B. en W. voor de 329 woningen en 2 winkels in Lei- den-Noord toe te wijzen aan de wo ningbouwverenigingen De Eendracht en Ons Belang. De heer Frohwein diende toen een voorstel in ook de Woningbouwvereniging De Goede Woning in deze woningen te laten delen. B. en W. namen dit voorstel in prae-advies en stelden thans voor de oorspronkelijke verdeling te handhaven, omdat De Goede Woning blijkens een brief van 9 Juni 1.1. hiermede accoord ging. De heer Van Dijk (K.V.P.) ging er echter niet mee accoord en wenste niet zo spoedig het hoofd in de schoot te leggen, al was het met enige schroom dat spr. dit onderwerp aansneed. Een leugentje om bestwil kon spr. wel eens door de vingers zien maar in dit geval hebben B. en W. her haaldelijk dingen verkondigd, die pertinent in strijd zijn met de waar heid. B. en W. zeggen namelijk, dat met de toewijzing van woningen aan De Goede Woning gewacht werd tot dat de leiding der vereniging door een nieuw bestuur w as overgenomen, maar in werkelijkheid hebben B. en W. aan ir. J. van der Laan opdracht gegeven het betrokken bouwplan te ontwerpen met de bedoeling het aan De Goede Woning toe te wijzen. Bo vendien spreken B. en W. in het raadstuk weer over een vereniging die geen normaal beeld zou vertonen. Dat is niet in de baak; het oude be stuur werkte met Koninlüijk goed gekeurde statuten en B. en W. kon den de vereniging niet verwaten iets gedaan te hebben dat onjuist was, al had De Goede Woning een ande re structuur dan andere verenigin gen. Het was de heer Van Dijk tegen gevallen, dat B. en W. niet gepro beerd hebben de Kath. raadsfractie tegemoet te komen. In plaats daar van heeft het college druk uitge oefend op De Goede Woning om zich terug te trekken als gegadigde voor bedoeld bouwplan. Met nadruk her innerde de heer Van Dijk er aan, dat De Goede Woning samen met de Eendracht woningen zou krijgen in een vorig plan. De vereniging trok zich toen vrijwillig terug, nadat de verzekering was gegeven in de Fe deratie van Woningbouwverenigin gen, dat het volgende plan (boven genoemde woningen van ir. Van der Laan in Noord) aan De Goede Wo ning zou worden toegewezen. Het geen dus niet gebeurd is. De heer Van Weizen (C.P.N.) ver heugde zich over het prae-advies van B. en W. en weersprak de be schuldigingen van de heer Van Dijk, hoewel hij toegaf dat het plan van ir. Van der Laan aanvankelijk inder daad aan De Goede Woning was toe bedacht. De heer Schüller (P.v.d.A.) zou het een grote teleurstelling voor de leden van beide andere verenigingen gevonden hebben wanneer er nu toch ook woningen aan De Goede Woning zouden worden toegewezen. De heer Frohwein (V.V.D.) trok zijn voorstel in en hoopte slechts, dat De Goede Woning in het vervolg ook ingeschakeld zal worden. Wethouder Jongeleen ontkende stellig, dat B. en W. onwaarheden verteld hadden en herinnerde er aan, dat de heer Lombert in de federatie zelf voorgesteld had geen woningen aan De Goede Woning toe te wijzen en te wachten op het volgende plan. Er is ook geen druk uitgeoefend op het bestuur; spr. haa niet meer met het bestuur gesproken na indiening van het voorstel-Frohwein. Er was slechts een brief geschreven door het college, dat geen slinkse middelen nodig heeft. Het deed de heer Van Dijk genoe gen, dat de heer Van Weizen toegaf, dat 't plan van ir. Van der Laan oor spronkelijk voor De Goede Woning was bestemd. Spr. bleef er -bij, dat De Goede Woning ingeschakeld was wanneer B. en W. dat gewild had den. Zij hebben echter het nieuwe en nog onwennige bestuur met aller lei argumenten bewerkt het hoofd in de schoot te leggen. Wethouder Jongeleen kwam er niet meer op terug. Het voorstel werd aangenomen. worden opgenomen. Het was B. en W. nog niet mogelijk omtrent dit vraagstuk met zijn vele facetten tot een definitief standpunt te komen. Zij hopen echter in staat te zijn de raad hierover binnenkort nadere me dedelingen te kunnen doen. Op de vraag van de heer Van Dijk: Hebben B. en W. reeds kennis ge nomen van de bouwplannen van de Leidse Bouwkring? antwoordde de wethouder: Indien met de in deze vraag genoemde plannen bedoeld worden de plannen tot de bouw van kleine arbeiderswoningen in de Ro denburgerpolder, dan kan worden ge antwoord, dar van deze plannen voor zover betreft 't bouwtechnische ge deelte kennis is genomen. De gedach te financiële opzet van dit plan moet worden bezien in verband met het bovengenoemde hypotheek-vraag stuk. In antwoord op de vraag: Zijn B. en W. bereid actieve medewerking te verlenen, om het mogelijk te ma ken, dat arbeiders en kleine zelf standigen in 't bezit kunnen worden gesteld van een woning, deelde de wethouder mede, dat deze medewer king eveneens nauw samenhangt met het hypotheek-vraagstuk. Bij verdere bestudering van deze aangelegenheid zal ook onder ogen worden gezien de mogelijkheid van de hier bedoelde medewerking. Nog geen tien procent. De heer Van Dijk was door deze antwoorden betrekkelijk gerustge steld. Hij haalde echter eerdere cij fers van de wethouder aan, n.l. dat er tot October 1952 1430 woningen gebouwd waren, waaronder 155 par ticuliere, oftewel 11 pet. De huidige cijfers (2002 en 192) geven een per centage van nog geen 10 pet. parti culiere bouw, terwijl het landelijk ge middelde van de particuliere bouw 32 pet. bedraagt. Zijn de particuliere bouwers te Lei den in hun taak tekort geschoten? Welke plannen zijn er aan de wet houder voorgelegd? Het is wel te leurstellend, dat voor het eerste uit gevoerde particuliere plan drie jaar Aan zijn jasje getrokken. Wethouder Jongeleen vond, dat de heer Van Dijk hem natuurlijk weer een „sneer" had moeten geven en dat die de andere dag natuurlijk wel weer in „zijn pers" te vinden zou zijn. Spr. wilde slechts zeggen, dat hij er prat op ging aan zijn jasje ge trokken te worden omdat er in Lei den teveel woningen gebouwd wor den. Er zijn thans 958 woningen in aanbouw. De wethouder verzekerde, dat hij niet tegen particuliere bouw kon zijn, omdat die zijn taak slechts kan vergemakkelijken, maar de grond er voor ontbreekt. Bovendien had spr. niet al te prettige ervaringen met particuliere bouwers; hij had eens een volume van 22 woningen voor particuliere bouw gereserveerd, er werden er slechts 5 gebouwd. Verle den jaar nog was er een plan van 78 particuliere woningen; het volume werd gereserveerd, de financiële re geling in orde gemaakt, maar van het plan is niets terechtgekomen. Zo kon spr. meer voorbeelden geven. De oor zaak van dit alles is, dat de men sen deze eigen woningen niet betalen kunnen. Thans wordt er alles op al les gezet om een plan van 18 parti culiere woningen door te laten gaan. Alleen maar „kletsen". De heer Van Dijk verzekerde, dat hij de wethouder geen „sneer" had wülen geven. Hij had slechts ge vraagd of de heer Jongeleen als aan hanger van de P. v. d. A. principieel tegen particuliere bouw is. Tenslotte had hij het eigen programma van de P. v. d. A. geciteerd. Spr. bleef er bij, dat hei particuliere percentage in Leiden ongunstig ligt. Inderdaad, er zijn ook niet-bonafide particu liere bouwers, maar juist daarom had spr. de wethouder in aanraking gebracht met de Leidse Bouwkring. Waarom is er geen verder contact op genomen? Nadat zowel de heer Van Iterson (Prot. Chr.) als de heer Ten Broek (K.V.P.) hadden aangedrongen op de bouw van middenstandswonin gen, wezen de heren Van Weizen (C.P.N.) en Schüller (P.v.d.A.) op de financiële moeilijkheden. Wethou der Jongeleen deelde mede, dat er thans 76 middenstandswoningen ir aanbouw zijn. Wat die bijeenkomst met de Leid se Bouwkring betrof, die spreker had slechts „kletsica" verkocht, re den waarom de wethouder z'n mond gehouden had. De heer Van Dijk merkte daarbij op, dat de wethou der dit op de vergadering had moe ten zeggen of onmiddellijk daarna de lieer Van Dijk had moeten waar schuwen, dat zijn adviseurs slechts „kletsers" waren. Aangezien de wethouder hierop niet verder inging, werd de interpel latie gesloten. DE LAKENHAL-KWESTIE Bij de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van mej. Van Hoorn, prof. Van de Waal en mr. Slagter, die mededeelden, dat zij niet langer deel wilden uitmaken van de Lakenhal-commissie. Dit naar aanlei ding van de benoeming van drs. N. van Wessem tot directeur van het stedelijk museum „De Lakenhal" in de gemeenteraadsvergadering van 22 Juni, waarbij de raad met 17 te gen 12 stemmen de voorkeur gaf aan nummer twee van de aanbeveling, die door B en W overeenkomstig het advies van de commissie (bestaande .uit zes leden, waaronder de drie bo- voorbereiding nodig was. Spr. was vengenoemde niet-raadsleden) was van mening, dat het college niet uit-1 opgesteld, puttend medewerking heeft verleend. I- De heer Van Stralen (PvdA) had Wat kan daarvan' de reden zijn? jmet leedwezen kennis genomen van Zou het zijn omdat wethouder Jonge- j <jit ontslag. Het zal zeer moeilijk, zo leen lid van de P. v. d. A. is, die in I nlet onmogelijk zijn zulke deskun- 3 schrijft,^datwoning- j ^ige commissieleden te vinden om de lege plaatsen in te nemen. Volgens het schrijven, aldus de heer Van Stralen, hadden de drie leden drie motieven van hun aftreden Ten per ste waren zij van mening, dat bij de benoeming de politiek een belang rijke rol gespeeld had. Namens zijn fractie verklaarde spr., dat de PvdA niet naar politieke of godsdienstige richting van de candidaten geïnfor meerd had, hetgeen zoals hem la ter was gebleken twee andere par tijen wel gedaan hadden. Met de af tredenden had spr. sterk de indruk, dat niet alleen zakelijke motieven een rol gespeeld hadden bij deze benoeming. Anders kon hij niet ver klaren, dat een KVP-raadslid in de commissievergadering zijn stem gaf aan nummer één, terwijl hij in de raadsvergadering nummer twee koos zonder van zjjn veranderd inzicht kennis te geven. Het tweede motief van de aftre denden was het tijdelijke van de be noeming (een jaar proeftijd), waar tegen de PvdA geprotesteerd had. Spr. was er van overtuigd, dat dit aftreden geen anti-katholieke rel was, evenmin een gebrek aan eer bied voor het besluit van de raad. Het derde motief was, dat deze commissieleden geen verantwoorde- wetwoningbouw de meest gewenste vorm van uitvoering is? Weliswaar staat er bij, dat er bovendien gele genheid moet zijn om in de vrije sec tor te bouwen, maar de nadruk wordt toch gelegd op de woningwetbouw. Spr. was er ongerust over, dat er bij het college onderwaardering bestaat voor de particuliere bouw, hoewel vier particuliere bouwers tussen 1930 en 1940 toch een hele Professoren- wijk gebouwd hebben, die vaak ten voorbeeld gesteld wordt. Mogelijk is het contact van B. en W. met de par ticuliere bouwers eens een ongeluk kige greep geweest. Aangezien nu de volle verantwoor delijkheid voor de woningbouw ge heel op de gemeente rust, wilde de heer Van Dijk graag duidelijke taal horen van het college. Hoe staat het met het bouwvolume? Vijf maanden geleden heeft de heer Van Dijk een onofficiële bijeenkomst belegd met de Leidse Bouwkring, waarbij ook wethouder Jongeleen aanwezig was, die echter geen woord gezegd heeft. Daarna is er geen enkel contact meer opgenomen. Spr. hoopte, dat hierin spoedig verandering zal komen en waarschuwde B. en W., dat wanneer zij de steun van de K.V.P.- fractie willen blijven behouden, niet te lang meer moeten wachten. lijkheid wilden dragen voor de be slissing die volgend jaar genomen moet worden. Geen beïnvloeding. De heer Ten Broek (KVP) deelde mede, na de commissievergadering van gedachten te zijn veranderd, om dat hij toen pas kennis genomen had van een schrijven, dat hem aanlei ding gaf uiteindelijk toch aan drs. Van Wessem de voorkeur te geven. Spr. was er van overtuigd geheel vrij te zijnin het al of niet mede delen van zijn veranderde mening. Hij had dit niet gedaan om de raad bij de benoeming niet te beïnvloeden. Namens de KVP-fractie verklaarde de heer Dirks uitdrukkelijk dat al leen zakelijke overwegingen de fractie bewogen hebben op drs. Van Wessem te stemmen, afgaande op het oordeel van bevoegde personen, die veel reserve betoonden ten op zichte van nummer een. Als de heer Van Stralen meende, dat er politieke motieven een rol gespeeld hebben, dan zou de heer Dirks wel eens graag inzage willen hebben van de volle dige notulen van de commissiever gaderingen. Wat het tijdelijke van de benoeming betrof, merkte de heer Dirks op, dat er zelden zo'n jeugdige candidaat tot hoofd van dienst be noemd werd, en het derde argument van de aftredenden achtte spr. ge heel zonder logica. De heer Questroo (Prot. Chr.), merkte op, dat de raad bij deze be noeming binnen het raam van de aanbeveling gebleven is, omdat de commissie twee benoembare perso nen aanbevolen had, waaruit de raad een keus gemaaakt heeft. Of er politieke motieven in het spel waren valt niet op te maken, omdat het een geheime (schriftelijke) stem ming betrof. Tenslotte verklaarde mevr. Gouds waardKnipscheer (VVD) dat ook haar fractie zich alleen door zake lijke overwegingen heeft laten lei den. Daarna werd het schrijven voor kennisgeving aangenomen. waar om zes uur het Glippertje aan Haarlemmertrekvaart gereed stond om de kinderen eveneens belangeloos een tochtje door de stad te laten maken alvorens terug te keren naar de Oude Vest. De kin deren hebben weer een heerlijke dag en zien nu reeds uit naar het volgend jaar, het eerste lustrum! Pater D. Hogenbirk, O.F.M., gees telijk adviseur van de R.K. Voetbal vereniging Docis, seint ons uit Vught, waar jaarlijks het zomerkamp van de Ned. Kath. Sportbond wordt gehou den, dat de jongens gisteren behou den zijn aangekomen. Gistermiddag vond de officiële opening van het kamp plaats in aanwezigheid van ir. Hopster, voorzitter van dte K.N.V. B., de burgemeester van Vught, dio cesane aalmoezenier en kampleider Van Turnhout. Natuurlijk ontbrak de traditionele regenbui ook giste ren niet. Desalniettemin is de stem ming voortreffelijk, hoewel de jon gens de eerste nacht op een zeil moesten slapen, omdat het stroo nog niet aangekomen was. Maar wat be tekent dat voor stoere voetballers? 'n Wissewasje! Het volgende bericht meldde, dat onze stadgenoot, de jeugdige Han Kaay, er in geslaagd is het zweef- vliegbrevet te halen, dat hem be voegdheid geeft zweefvluchten over land te maken. Een kranige presta tie. De muzikanten van de R.K. Leid se Harmonie worden dringend ver zocht hedenavond allemaal aanwe zig te zijn op de repetitie, die om 8 uur begint in de zaal Maria Gij- zensteeg. Op de laatstgehouden ver gadering werd besloten de repetities beter te bezoeken. Wc zullen zien wat er van dit voornemen terecht komt. En de RJt. priesterstudenten wor den morgenochtend om half tien in de kapel van het R.K. Lyceum aan de Mariënpoelstraat verwacht; ook de nieuwe studentjes, die nog geen lid zijn. De openluchttentoonstelling, die de Haagse schilder B. C. van Ettinger momenteel boven op de Burcht houdt (36 stadsgezichten van Leiden, ge schilderd op de fiets) zal t.m. 31 Augustus, dus gedurende de gehele vacantie, te bezichtigen zijn. Gedurende de vacantie gaat de Rozenkranskruistocht gewoon door, iedere Woensdagavond om 7 uur in de St. Petruskerk. Jong en oud is welkom. Intenties voor het rozen kransgebed kunnen gedeponeerd worden in de bus van Kamerlingh Onneslaan 23. STADSKOK. R.K. Handelsavondschool boekt goede successen Het blijkt, dat de R. K. Handels avondschool te Leiden haar bestaans recht afdoende bewijst. In 1952 slaag de 92,3 van het aantal leerlingen voor het middenstandsexamen. In het tweede jaar van haar bestaan is het aantal leerlingen van de school niet alleen sterk toegenomen, doch de re sultaten die op de laatste examens door de cursisten zijn behaald, rechtvaardigen bovendien het ver trouwen, dat katholiek Leiden in deze school stelt. Deze resultaten zyn dan ook wel zeer bijzonder. Alle leerlingen, die deel namen aan het officiële middenstandsexamen en de Associatie-examens slaagden, velen zelfs met prachtige cijfers. Het middenstandsdiploma behaal den de dames: H. Blom, Leiden, A. de Groot, Oegstgeest; W. Castelein, Leiden; M. Lindenhof, Leiden; M. v. Steijn, Warmond; A. Welling, Leiden; en de heren: C. van Britsum, Leiden; A. Edelaar, G. Elshof, Th. Geerlings en H. de Haas, allen Leiden; H. Heij- ker, Hazerswoude; J H. Hoogervorst, Oegstgeest; J. Krekelaar, W. Ie Feber en F. Men tink, allen Leiden: C. van Velzen, Oegstgeest; C. Visser en F. Zwartjes, Leiden. Nederlandse Handelscorresponden tie de dames C. Bik, Leiden en A. Paardekooper Zoeterwoude; Engelse Handelscorrespondentie mej J. Krol( winter-examen), en de heer J. Berendsen. De eerste candidaten van de afde ling boekhouden zullen in Decem ber a.s. examen doen. Burgerlijke Stand Geb.: Arie z. v. W. Verheul en M. C. Brandhorst; Johanny Hendrikus Antonius z. v. H. A. Humme en J. Wortman: Maximilaan Nicolaas Pie- ter z. v. M. B. W. van der Poel en K. B. H. Keijzer; Gerardus Gijsfoer- tus z. v. G. G. van Delft en C. van Rijn; Elisabeth Jacoba Maria d. v. G. Wagemaker en A. Zirkzee; Cor nelia d. z, J. Marbus en C. Kwaad gras; Johannes Jozef z. v. F. J. van Noort en M, E .Stijger; Barbara Mar- go d. v. J. Kanbier en B. M. van den Burg; Jacoba d. v. H. Zandvliet en J. Bekooij; Adriana Sijke d. v. D. A. Jansen en C. Koets; Klaas z. v. J. v. Santen en E. Wassenaar; Ronald z. v. L. M. Versluis en M. Th. Dörr; Abraham Jacobus z. v. A. J. Marijt en W. C. Velzel; Antonia Hendrica d. v. F. J. de Haas en H. S. A. Haas beek; Francina Maria d. v. P. J. Gouw en M. C. Kanbier. Gehuwd: J. de Graaff en S. J. E. van Polanen; W. de Groot en T. G. Ramp; L. Guldemond en S. Seriier; A. B. Ansink en J- Kwestroo. Overl.: E. Groeneweg wedn, 78 j; W. B. Datema man, 56 j.; Th. P. Je- lierse huisvr. van: van Rossum, 49 j.; G. M. Cattin dochter, 8 maanden-

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3