Zaterdag zocht de Koningin naar oude schatten en verraste Diever Minister zeer enthousiast Nw*Guinea en zijn bevolking De vele veenbranden in Drenthe trekken de aandacht van politie De strijd tussen Westonia en Fantasia is 'n telefoonoorlog T ropenlicfde MAANDAG 27 JULI 1953 E7E lüIDSE courant TWEEDE BLAD PAGINA 4 „Moeder van vele dochters" Koningin Juliana heeft Zaterdag middag een bezoek gebracht aan het Nationale Kamp van het Nederlandse Padvindstersgilde te Eerde, gemeente Ommen. De hoge gast. die gekleed was in het blauwe padvindstersuniform, nam gedurende enige uren actief deel aan een groots opgezet verkenningsspel. De opdracht luidde de verborgen schatten van Piet Hein op te sporen, die op het landgoed verborgen waren. De vorstin, of „movavedo (moeder van vele dochters), zoals haar pad- vindsters naam luidt,zocht ijverig mee. De schatten moest men zwem mend over de Regge aan „Movavedo" overhandigen. Na afloop werd in de blokhut een genoegelijke maaltijd gebruikt, waarna de koningin om 7 uur naar het openluchttheater te Diever vertrok. Luide toegejuicht door de honderden meisjes, die zich langs de weg hadden geschaard. Geheel onverwacht. Het bezoek van de koningin aan de laatste voorstelling van het open luchtspel „Eind goed al goed" van Shakespeare te Diever, was een vol komen verrassing. Het openluchtspel werd opgevoerd door de toneelvere niging Diever.. Kort voor de aanvang van de voor stelling kwam de koningin, verge zeld van haar particuliere secreta resse, het theater binnen, tot grote vreugde en verrassing van de aanwe zigen. H. M. werd ontvangen door de heer J. C. Meyboom, burgemeester van Diever. Verder waren o.m. aanwezig de commissaris der koningin in de provincie Drente, mr. J. Cramer, en oud-commissaris der koningin R. H. fc-aron De Vos van Steenwijk en echt genote. Met grote belangstelling sloeg de koningin de goed geslaagde voorstel ling gade. In de pauze onderhield de vorstin zich met de wethouders van de gemeente Diever en hun echtge noten. Na de voorstelling begaf de konin gin zich met een aantal personen, onder wie de medespelenden, naar het Schuitehuis, waar onder het ge not van een kop bouillon en sand wiches de vorstin zich op ongedwon gen wijze met regisseur, spelers en medewerkers onderhield en uiting gaf aan haar grote waardering voor het spel. Kort na middernacht ver trok de koningin weer uit Diever. Tweede verrassing Hiermede had de koningin haar dag-programma nog niet afgewerkt, want toen zij vrij laat Diever ver liet, reed zij terug naar het padvind- sters-kamp, waar de rust. die de avond gebracht had, als bij tover slag verdween, toen er een bivak voor „de moeder van vele dochters" gemaakt moest worden. De koningin bracht in het padvindsterskamp de nacht door en woonde de volgende morgen in het kampkerkje de kerk dienst bij. Het was Zondag 12 uur in de mid- ig, toen de vorstin en nu defi nitief afscheid van Ommen nam. Gaat beroepsvervoer 1 Aug. in staking? Beslissing berust bij werkgevers De reeds anderhalf jaar lopende onderhandelingen over de herziening van de loonvoorwaarden voor het beroepsvervoer over de weg dreigen vast te lopen. Zaterdagmorgen heb ben de hierbij betrokken bedrijfs- unies overleg gepleegd en de ontstane situatie onder het oog gezien. Dit heeft er toe geleid, dat als uiterste poging om tot overeenstemming te komen een laatste bemiddelings voorstel aan de werkgevers is voor gelegd. waarop uiterlijk 1 Augustus antwoord is gevraagd. Bij niet aan vaarding van deze voorstellen wordt „verstoring van de arbeidsvrede niet onmogelijk geacht". Melk en brood per 1 Jan. duurder? Regering wil subsidie verminderen Naar verluidt overweegt de rege ring een drastische vermindering der subsidies voor consumentenmelk en brood met ingang van 1 Januari. Zouden deze plannen doorgaan vervolgt „De Telegraaf" dan moet tegelijk met de huurverhoging de verhoging der lonen en de verlaging van sommige belastingen tevens re kening gehouden worden met het duurder worden van het dagelijks le vensonderhoud. De melk zal ongeveer 3 cent per liter in prijs stijgen en het brood ten minste 1 cent per 800 gram. Sedert in April de melkprijs is vrij gelaten, betaalt het Rijk uit het Land- bouwegalisatiefonds in feite 3 ent bij op elke liter melk, welke aan de con sument wordt verkocht, terwijl de boeren via het zuivelfonds Ongeveer 2/3 cent per liter van hun winst af staan. Sinds April is de melk, om ook een bekend politiek beeld te gebruiken, in de ijskast gezet, omdat minister S. L. Mansholt namens het kabinet her haaldelijk heeft verklaard, dat hij met de georganiseerde landbouw van mening is, dat een sterke prijsstij ging, als gevolg van de opheffing der subsidie op melk, zowel uit een oog punt van afzet als van volksgezond heid, ongewenst was. Daarnaast staat het belangrijke feit, dat een verhoging der melk- en broodprijzen ongetwijfeld repercus sies zal moeten hebben voor de loons- verhoudingen. Daar onder de invloed der a.s. huurverhoging het gehele loonbeleid toch op de heffing komt, wil de re gering blijkbaar de melkkwestie met een uit de ijskast halen met het doel langzamerhand te geraken tot een aanzienlijke vermindering, zo moge lijk tot een algehele afschaffing der bestaande subsidies op sommige le vensmiddelen. Dit zou 's Rijks kas ettelijke millioenen besparen. Deviezenbockje afgeschaft Wanneer men reisdeviezen aankoopt tot ten hoogste de tegenwaarde van 1000.heeft men vooï deze aan koop geen reisdeviezenboekje of in en uitreisformulier meer nodig. Al dus blijkt uii een vandaag in de Staatscourant gepubliceerde vergun ning van de Nederlandse Bank. Bij aankoop van reisdeviezen is men alleen verplicht mondeling op te geven "hoeveel en welke reisdeviezen men nog in zijn bezit heeft, terwijl zowel bij vertrek als bij terugkomst mondeling aan de douane de totale w a af de van de reisdeviezen moet worden opgegeven en desverlangd getoond. Bij eventuele verkoop aan een de- viezenbank van de deviezen, die men mee terug gebracht heeft moet uit drukkelijk worden verklaard, dat de verkochte waarden overgehouden reisdeviezen zijn. De aandacht wordt er op gevestigd, dat een reisdeviezenboekje wel ver eist is ingeval van het meenemen, van deviezen voor autokosten. Ook wan neer men vele buitenlandse reizen maakt, doet men er verstandig aan een reisdeviezenboekje te blijven ge bruiken, omdat de douane de devie zen in het paspoort aantekent en dan het paspoort dus spoedig vol zal zijn. Overal in Hollandia wappert de Driekleur Hedenmiddag is minister Kernkamp na een reis van twee weken door Nieuw-Guinea tezamen met gouverneur Van Baal per Hr. Ms. Van Kinsber- gen in Hollandia aangekomen. Voor Radio-Nieuw-Guinea verklaarde de minister, dat de reisindrukken overweldigend waren. „Het land is zo groot en groots en daarnaast zijn er zovele vraagstukken, dat het ondoenlijk is in een paar woorden een algehele indruk te geven Deze weken ben ik veel meer van Nieuw-Guina gaan begiipen dan ooit uit toch zeer omvangrijke stukken duidelijk is geworden. Het is uiterst nuttig geweest door persoonlijk contact met problemen en personen dit land te leren inzien. Ik heb daar veel van geleerd en hoop, dat dit ten nutte van Nieuw- Guinea en zijn bewoners zal zijn. Wat mij betreft zal ik alle krachten inzet ten om verder in bescheiden mate tot zegen van dit land werkzaam te zijn. Overal ben ik met grote vriendelijkheid ontvangen, ik heb er geen woorden voor. Bevolking en bestuur hebben mij allerlei vriendelijkheden bewezen, j naar het bedreigde punt toesnelt, waarop ik niet het minste recht had. Met veel genoegen heb ik gezien, hoe i jonge meesjes zijn al geheel met hard in Nieuw-Guinea gewefkt wordt, hoe men zijn best doet, er iets I hun vorstelijke voogd vertrouwd en maken. Ik geloof, dat, wanneer ons de tijd wordt gegeven aan dit land te - - - - - werken en aan de ontwikkeling werkzaam te zijn ik hoop, dat wij die tijd zullen krijgen wij met ons allen er iets van zullen maken, dat werkelijk cp de duur de moeite waard zal zijn", aldus de minister. Overal in Hollandia wapperde de driekleur. Zoals bekend, bezochten de minister en gouverrieur met hun gezelschap in de afgelopen weken Bivak, Merauke, Fakfak, waar het oliegebied van de Nieuw-Guinea Petroleummaatschappij werd bekeken, Soring en Manokwari. De talrijke veenbranden, die de laatste maanden in de Zuid-Oosthoek van Drenthe hebben gewoed, wekken de achterdocht van de autoriteiten. Maan dag zal de politie in Zuid-Oost-Drenthe versterking ontvangen van 20 man rijkspolitie. Zij komen speciaal om in het veengebied te patrouilleren en om te trachten de oorzaken van de talrijke tuffbranden na te gaan. Millioenen turven zijn dit jaar reeds verbrand en de oorzaken van geen der branden is bekend. Het eigenaardige is, dat de branden steeds uitbreken op dagen, waarop niet gewerkt wordt, en dat het vuur ontstaat op de punten, die de meeste schade opleveren Nieuwe turf brandt niet, alleen de onverkoopbare producten van het vorige jaar gaan in vlammen op. Ook gisteren is weer bijna een millioen turven door het vuur verteerd. De 20 man rijkspolitie zul len trachten nieuwe branden te voorkomen en eventuele brandstichters op heterdaad te betrappen. DEMOCRATIE in de dierenwereld De democratie en de daarmede ge paard gaande afdaling van de vors ten der wereld van hun hoge troon naar het warme hart der volks, is een verschijnsel, waaraan de mens heid in sommige delen van de wereld reeds lang gewoin is geraakt. .Thans heeft dit loffelijke verschijn sel ook toegang gevonden in het dierenrijk en in Staphorst wordt mor menteel deze nieuwe verhouding óp haar waarde getoetst en goed be vonden In een mezennest is dezer dagen voor de tweede maal dit jaar een blijde gebeatenis geweest en naast de begrijpelijke vreugde schonk dit aan de gelukkige ouders een berg werk, die oijna boven hun krachten ging. Een winterkoninkje, dat zijn pa leisje in de buurt van het nest had, kwam eens een kijkje nemen, raakte diep onder dt indruk van de res- spectabele kinderschaar en besloot handelend op te treden. Thans zorgen drie vogeltjes voor de fourage van de 6 jonge mezen: Een blozende Ma, een trotse Pa en een minzame vorst! Het winterkoninkje neemt daar naast de plaats in van het „vogel- leger"; wanneer de mezenouders uit zijn, houdt hij de wacht en zo gauw als er onraad dreigt, maakt hij zo veel lawaai, dat het mezenpaar on middellijk gealarmeerd wordt en EERSTE KAMER WACHT MET E.D.G.-VERDRAG Het E.D.G.-verdrag zal niet meer vóór het zomerreces door de Eerste Kamer in behandeling worden geno men. De Kamer komt nl.alleen nog morgen bijeen en daarna waarschijn lijk nog de volgende week Dinsdag. Dan gaat zij op reces tot 8 Septem ber. Ziek emigrantje in 't vaderland terug Australische artsen wisten geen raad Zaterdagmorgen arriveerde met het m.s. „Sibajak" te Rotterdam een 6- jarig Nederlands emigrantje, dat eni ge jaren terug met haar ouders naar Australië was vertrokken en nu tij delijk met haar moeder in het vader land terugkeerde. Yvonne Sennef, die vroeger in Den Haag woonde, werd in Australië ern stig ziek en de dokters daar wisten met haar hersenaandoening geen raad. Er werden rapporten geschre ven- naar medici in Nederland en het resultaat was, dat de Groningse arts, prof. Verbeek, een mogelijkheid meende te zien een gunstige operatie te verrichten. Het gevolg van dit verlossende be richt was, dat de moeder van Yvonne onmiddellijk plaatsen aan boord van het eerste naar Nederland varende schip besprak en Zaterdagmorgen stapte het kleine meisje weer op va derlandse bodem, waar haar hope lijk een voorspoedige genezing wacht. Oefening „Coronet" in volle gang DE NACHT WAS NIET RUSTIG (Van de speciale verslaggever). Een nacht op het operationeel vliegveld in de oefening „Coronet" betekent weinig slaap, want een oor verdovend gehuil vervulde de maanverlichte nacht en een aantal vampieres en Canberra's trok brul lend de lucht in op zoek naar de vij and, die zich via de radarschermen had aangekondigd. De „oorlog" tus sen „Fantasia" en „Westonia" was nu inderdaad effectief begonnen en de eerste dagen van de verkennin gen waren voorbij. Het grote verschil der vorige oefe ningen is, dat bij „Coronet" geen van beide partijen van te voren be schikte over informaties van de an dere kant. Alle gegevens moet men verzamelen door verkenningsvluch ten of door het spionnage-systeem, dat via het neutrale „Franconia" kennelijk nog wel enige mogelijk heden biedt. Zo had n.l. de staf van 2 Ataf na een dag al een vrij aardig beeld van de velden, waarop vijan delijke vliegtuigen waren gestation- neerd en ook van de velden, die ver laten waren. Maar de tijdstippen van de aanvallen weet men uiteraard niet. Daarom moet men dag. en nacht waakzaam zijn om de aanvallers net een slag voor te zijn. De perfecte nachtjager. Wij hebben vandaag de meteors NF 11 in actie gezien, de nacht jager uitvoering van de toestellen, die ook bij de Nederlandse luchtmacht in ge bruik zijn. Maar een toestel, dat veel moderner is dan de Meteors 8, die Nederland gebruikt en dat men mis schien op dit moment wel de beste nachtjager van de wereld kan noe men. In de lange neus zit de radar- installatie geborgen die het moge lijk maakt 's-nachts de vijand te be naderen. Maar over die radar-instal latie moet men niet al teveel vra gen, want zij behoort tot een van de vele „top-secrets" bij deze oefening. Maar wat wij in de lucht van de NF 11 zagen kon niemand ons ver bieden te zien en wij moeten zeg gen, dat dit zeer imponerend was. Met het grootste gemak haalde het toestel bij zijn aanval op het veld de Thunder jets en Sabres in. En de grondploeg stond juichend onder de beschuttende bomen toe te zien, toen zij zagen, hoe weinig kans deze toch lang niet langzame Amerikaan se jagers tegen deze Engelse nacht jagers maakte. Nederland greep er naast. Er is sprake van geweest, dat Ne derland de NF-11 als nachtjager zou hebben gekregen en naar wat wij over deze jagers gezien en gehoord tieve luchtverdediging noozakelijke toestel niet is toegewezen. Behalve de Thunder jets nemen drie Nederlandse Meteor-squadrons aan de oefening deel en verder doet een klein onderdeel van het Neder landse leger ingedeeld in de tweede legergroep mee. De Belgen leveren een grotere legerformatie, die strijdt in de 83ste legergroep, welke evenals de tweede verder wordt gevormd door Engelsen. Overigens is deze le- germanoeuvre grotendeels een tele foonoorlog, zoals de commandant van de landstrijdkrachten van „Wes tonia" de Engelse generaal Sogden het stelde en voornamelijk bedoeld als oefening voor de staven. Paniek. Er was Zaterdag paniek in de oefe ning „Coronet". Bemanningen van Britse Canberra's kwamen hoogst verbaasd en verontwaardigd op hun basis terug, met het bericht dat zij boven Luxemburg met scherpe gra naten beschoten waren. Rondom hun vliegtuigen hadden zij namelijk de bekende zwarte wolkjes van explo sies waargenomen, en op de grond hadden zij het licht van vuurmonden gezien. Rapporten vlogen over en weer, te lefoons stonden enige tijd rood gloeiend, en kort daarop was de zaak opgehelderd. Toen bleek, dat onder delen van het kleine Luxemburgse leger onderlinge manoeuvres hielden en voor de „aardigheid" op de geal lieerde vliegtuigen met losse munitie hadden geschoten. De inlichtingendienst van „Coro net" kon weer gerust zijn en de Luxemburgers hadden, ongewild mis schien, de voldoening, dat de aan dacht van de Westeuropese luchtver- hebben, kan men slechts betreuren, dediging voor een ogenblik op hun dat ons destijds dit voor een effec-1 land was geconcentreerd geweest. juichen de gang van zaken boven mate toe, omdat zij nu meer te eten krijgen, dan Pa en Ma met de beste wil van de vogelwereld bij elkaar hadden kunnen scharrelen. HONDERDDUIZENDSTE BEZOEKER BIJ ACADEMIEFEESTEN. Het bestuur van de stichting Aca demiefeesten te Breda heeft gister avond de honderdduizendste bezoeker ontvangen. Het was de leerling-on derofficier vlieger der Koninklijke Marine R. Lantegent van de vlieg basis Gilze Rijen. Hij werd door de voorzitter van de stichting gehuldigd en ontving een zilveren asbak met inscriptie. De honderdduizendste be zoeker bij de Academiefeesten werd een dag eerder begroet dan vorig jaar het geval was tijdens de feesten „Bre da Oranjestad". Speelhol opgerold Twee arrestaties Een inspecteur en vijf rechercheurs en agenten hebben in de nacht van Zaterdag op Zondag een inval ge daan in een perceel aan de Cornelis Schuytschraat te Amsterdam, waar zo had de politie vernomen ha zardspel werd beoefend. Veel moeite om binnen te komen hadden de politiemensen niet, want zij hadden een sleutel van de voor deur in hun bezit. In de huiskamer troffen zij een gezelschap van elf personen zeven mannen en vier vrouwen die rondom de roulette geschaard waren en dus op heter daad betrapt werden. De bewoner van het perceel, een toneeischrijvei en de bankhouder, een vertegenwoordiger zijn in hechte nis genomen Het speelmateriaal er< eer bedrag van circa 200 werden in beslag genomen Venetiaanse kunst te A'dam geëxposeerd In het rijksmuseum te Amsterdam is Zaterdag de jaarlijkse grote zo- mertentoonstelling, ditmaal gewijd aan de Venetiaanse schilderkunst, onofficieel geopend. De tentoonstel ling, die de periode van het midden der 14e eeuw tot het eind van de 18e eeuw omvat, wordt Zondag voor het publiek opengesteld en duurt t/m 11 October a.s. Uit Italië komen 70 schilderijen, afkomstig uit een veertigtal musea, kerken en particuliere verzamelin gen. Uit elke collectie zijn maar en kele werken voor de tentoonstelling samengebracht, hetgeen tot resultaat heeft gehad, dat veel onbekende werken óp de expositie te zien zijn. Uit het kunsthistorisch museum te Oostenrijk komen een twintigtal doeken, voorts uit Frankrijk het Louvre, het Petit Palais, en een ze vental andere musea voornamelijk weinig bekende werken van de voor naamste kunstenaars. Inzendingen uit België, Canada, Duitsland, En geland, de Verenigde Staten, Zwit serland en Nederland completeren deze kern. Op de tentoonstelling, die totaal 132 schilderijen omvat, bevinden zich o.m. elf Titiaans (o.a. „Ecce Homo"; men heeft wel verondersteld, dat de meisjesfiguur op dit schilderij Rem brandt heeft geïnspireerd tot de meisjesfiguur op de nachtwacht), 15 Tintoretto's (o.a. „De bewening van Christus"). Als onderdeel van de expositie „De Venetiaanse meester" is in het rijksprentenkabinet een, reeds vori ge week geopende, tentoonstelling van Venetiaanse tekeningen, hout sneden en gravures uit Nederlands openbaar en particulier bezit, inge richt, welke eveneens tot en met 11 October a»s. duurt. Oneerlijke graanhandelaar stal t.w.v. I 200.000. Regering, de gedupeerde Uit een aantal pakhuizen in Cu- lemborg, waarin graan van de Ne derlandse regering is opgeslagen, zijn in de laatste tijd grote partijen verduisterd. Met de controle en het beheer over de partijen graan, die te Culemborg in ongeveer vier pakhuizen zijn op geslagen, was belast een graanhande laar uit Rhenen. In totaal waren aan zijn zorgen 1000 ton graan toever trouwd. Dezer dagen werden bij een con trole ruim 80 ton vermist. Na een eerste verhoor van de graanhande laar bekende deze, zich aan verduis tering te hebben schuldig gemaakt. Het aantal tonnen verduisterd graan is echter veel groter, dan oor spronkelijk werd gedacht. Uit het onderzoek, dat de centrale controle dienst te Amsterdam heeft ingesteld, is gebleken, dat er in het afgelopen jaar meer dan 550 ton graan is ge stolen ter waarde van ruim 200.000 gulden. De graanhandelaar, die eige naar is van de pakhuizen, verkeerde in financiële moeilijkheden en nam steeds hoeveelheden gerst, mais of sojaschroot ten eigen bate mee, met de bedoeling, de weggehaalde hoe veelheid mettertijd weer aan te zui veren. Zover is het echter nooit ge komen en bij een controle, die op bepaalde tijden in de verschillende pakhuizen deze bewaarplaatsen van het graan bevinden zich name lijk over het gehele land verspreid wordt gehouden, zijn de diefstallen aan het. licht gekomen. De graanhan delaar is Zaterdag voor de officier van Justitie te Utrecht geleid. (Door CHARLES BRUCE) w Nadruk verboden. 34) Welke angsten zouden haar nu fol teren, zonder dat hij in staat was die te verlichten, zonder dat ze zelf enige macht bezat om een mogelijke uitkomst op te roepen? Heel het tafereel in Tinang's lange woning kwam hem op dit ogenblik voor de geest. Een half licht zou er nu hangen van de harstoortsen. Vol zou het er nu zijn van de bronzen gestalten der Salongs. Van het hoge, spitstoelopende dak zou de rrrand met de doodshoofden neerhangen, fantastisch bewegend, zodat de lu gubere trofeeën telkens in het wal mend licht verschenen en weer ver dwenen. Als plotseling de vlammen knerpend zouden opschieten uit de 90s gevulde toortsen zouden ze dui- zichtbaar worden, grijnzen, «n de arme Stella zou er door her innerd worden aan het lot, dat zove- reeds hadden ondergaan vóór Stella zou daar nu leven, te- selédtn van die beulen, in haar stukgescheurde kleren, dood ver moeid, met gezwollen, opengelopen voeten, met bloedschrammen over hoofd en handen, en het vuile zweet in gezicht en haren, zou ze mis schien proberen wat vuile rijst naar binnen te krijgen. Telkens zou een der kerels haar wat toevoegen in zijn rattetoem, waar ze niets van be greep. En doorheen het geroezemoes van die mannen zou ze haar oor te luisteren leggen naar het teken der redding, dat heel de lange nacht uit zou blijven. Zelfs al zou Ansokol haar zijn briefje hebben overhandigd zou het haar weinig hebben gezegd. Heel vaag duidde het slechts op mo gelijke hulp. Een strohalm, meer be tekende het niet. Een hees gefluister van de schild wacht even buiten het kamp deed Desmond opspringen. Een donkere gestalte kwam even naar voren te gen de rode, nagloeiende resten van het kampvuur en Baji's stem mom pelde hem toe: „Hier is uw revolver. Toean. De wacht heeft onraad gemeld." „Welke kant?" „Er kwam iemand van de weg van Bunan, niet van de heuvels. Al de mannen zijn reeds op hun post." Een eeuwigheid scheen het te du ren, voor er iets gebeurde. Eindelijk werd de stilte verstoord door een schor geluid, als van een oude nacht uil. „Minandong," fluisterde Baji, „ik ken zijn hoesten. Wil de Toean hem zelf toeroepen. Hij -zal de stem wel herkennen?" Binnen enkele ogenblikken had de oude jager zijn weg naar het kamp gemaakt. Desmond begroette hem zeer hartelijk. Iedere breking van zijn radeloze spanning was welkom. „Ik was al op weg, Toean, maar het viel niet nïee, toen het eenmaal donker begon te worden, in de sche mer ging het nog, toen kon ik de sporen nog wel vinden, maar later verloor ik het pad. Mijn klein, licht gevende lamp, die de Toean mij eens gegeven heeft, wees me de weg," voegde hij er aan toe en hij haalde een electrische zaklantaarn te voorschijn, die Desmond hem on geveer een maand geleden op zijn herhaald aandringen gegeven had. „Kom bij nre zitten, Minandong, en zeg me wat voor nieuws je mee brengt. Zal Pulangga ons helpen?" „Helaas, Toean, hij is bang." „Bang? Pulangga bang? Dat is werkelijk nieuws. Vertel eens op, wat vreest hij?" „Pulangga is nu een oud man, Toean. Zijn vader, en zijn groot vader en diens vader waren voor hem allen opperhoofd der Salongs. Toen Pulangga zijn vader opvolgde was hij een nog zeer jonge man, maar geen onder de strijders mocht op zoveel kunde en moed bogen als hij. Het was een krijgshoofd die door iedereen werd gevreesd en nie mand zei „neen" als Pulangga „ja" gezegd had In het gehele gebied der Salongs werd zijn gelijke niet ge vonden. Toen kwam het bestuur van de blanke man, Toean." Minandong hield een ogenblik op en dacht na. „U moet niet toornen over wat ik nu zeg. Toean." „Spreek op, Minandong, ik wens alles te hor^-n." „Het bestuur van de blanke man is eerlijk en rechtvaardig. De arme en de rijke, de zwakke en de sterke zijn allen een voor zijn bestuur Dat is heel goed, Toean, maar het blijft het itestuur van een blanke, Toean, en ofschoon Pulangga nog wel op perhoofd genoemd wordt, is hij niet langer de meester over de Salongs. Ieder dorp, ieder groot huis heeft zijn eigen hoofd. Nu ziet het hoofd niet langer op naar het stamhoofd, maar "naar de regering van de blanke. Alles is veranderd. Vroeger één natie; en nu, de Toean weet het was het land der Salongs één land, zelf beter dan wij, nu is het door de blanke bestuurder verdeeld, in stuk ken gesneden, die men districten noemt. Een berg in dit district, een dorp in het andere.' „Helaas, zo is het, Minandong." „En dat vreest Pulangga te zeer, Toean. Zijn ledematen zijn oud en zijn ogen dof en wellicht klopt ook het hart van de vroegere gevreesde strijder niet meer zo snel als in zijn jonge jaren. Zelfs nu is Pulangga geen lafaard, maar hij heeft zijn eer behouden, Toean, zijn eer als stam hoofd, zijn oude roem, waar hij vroe ger met recht trots op ging. Hij vreest, dat de mannen terecht zou den bemerken dat zijn heerschappij vergaan is Tiang en Ansokol, pfui, wat zijn dat? Honden en oproer kraaiers! Ja, dat is het rechte woord voor hen, honden, maar dan honden, die niet geleerd hebben te luisteren naar de stem van hun goede mees ter, zoals hun voorvaderen hun daarin zijn voorgegaan. Indien Pu langga, zoon van Antak, hun gebie den zou om zich aan hem te onder werpen, zouden ze hem uitlachen, grinniken, hem in zijn gezicht be spotten Toean, omdat ze weten, dat er geen kracht meer achter dit be vel zou zitten. En dan, indien hij voor het aanschijn der aarde was be ledigd indien zijn gezicht asgrauw zou worden van driefheid, schaamte en verbolgenheid, wat zou Pulangga anders kunnen doen dan sterven?" Desmond lag in de schaduw te luisteren, terwijl de oude Salonf zijn klaagzang uitsteunde Het was een zware slag voor hem. Hij had juist zo gebouwd op Pulangga's hulp en nu, hoeveel waarheid zat er in die woorden, welk een aanklacht aan 't adres der nieuwe heersers! De oude adel was dood of stervende, ver kracht door de nieuwe bepalingen van de blanke, met zijn nieuwe vor men en nieuwe wetten, zijn schild van vrijheid en gelijkheid, zijn de mocratie, die fnuikend vraten aan de groten en edelen van geest, tot dat zij berusten in de middelmatig heid van hun vroegere onderdanen, die nu stamgenoten waren geworden, gelijken alsof oo't een menselijke bepaling het ingebrande verschil tussen de standen zou kunnen uit wissen. Weer een hoop minder, wat bleef er nu nog over? Plotseling schoot Desmond op en nu zat hij recht op zijn matras hard na te denken. Een idee, of liever de kiem van een idee, werd in "zijn her sens bevrucht en ontbloeide tot een klare, heldere gedachtebloem.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 8