Louison Bobet en Nederland werden winnaars van Tour de France '53 MAGNI WON LAATSTE ETAPPE Wagtmans stelde Nederlandse ploeg veilig door een prachtige overwinning Nederlandse ploeg verdiende f 70.000 prijzen en premies Hoe de Nederlandse jongens er na afloop over dachten MAANDAG 27 JULI 1953 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 De Marseillaise en het Wilhelmus in Pare des Princes PARIJS, 26 Juli. (Van onze speciale verslaggever) |N HET PARC DES PRINCES WEERKLONK HET WILHELMUS, maar de tonen van ons volkslied waren nauwelijks hoorbaar boven het applaus van de 50.000 Fransen, dat bij wijlen alles overstemde, toen zeven renners in hun stoffige, witte truien met blauw-rode ceintuur, ieder een enorme ruiker in de hand en voorafgegaan door een achtste man, breedgeschouderd en met een door de zon koffiebruin verbrand gezicht dat glunderde en glansde van voldoening, langzaam over de baan reden. Het was de Neder landse Tour-ploeg met Kees Pellenaars aan het hoofd, die aan het einde van de lange tocht, welke zoveel successen heeft opgeleverd, zijn ereronde maakte als winnaar van het algemeen ploegenklassement en het huldebe toon van het Franse publiek in ontvangst mocht nemen. Er waren ook veel Nederlanders onder de toeschouwers, behalve het kleine groepje volgers op het middenterrein. En voor hen allen waren het ogenblikken, waarover zij zeker in lengte van dagen nog zullen spreken met vrienden en bekenden, zo groots en overweldigend was de aanblik van het prachtige stadio met al die wuivende en juichende mensen, en zó aangrijpend het besef, dat die hulde onze jongens gold. Het grote ronde-avontuur is op de gebruikelijke wijze besloten met een soort van apotheose. Natuurlijk was Bobet, die in zijn gele trui op de eretribune plaats mocht nemen, terwijl de Marseillaise schalde door het stadion, er het centrum van. Maar ook de andere bezetters der ereplaatsen en de winnaars van de diverse premies en challenges kre gen hun deel: Schaer, de winnaar van de prijs van de Cinquantenaire, Wout Wagtmans, aan wie de grote suikerprijs definitief ten deel is gevallen, de nog altijd zeer geziene veteraan Bartali, Magni de winnaar van de laatste etappe, en nog tal van andere populaire renners, zij mochten allen apart een ererondje rijden en werden hartelijk toegejuicht. fluisterd, dat de zaak al vooraf door hem en sommige andere renners zo geregeld was. Maar dit bleek on juist te zijn en tevens bleek, dat ook de Italianen, totnutoe misdeeld door de fortuin de Nederlanders gaan als millionnairs naar huis, de Bel gen en de Italianen zijn failliet, schreef een Frans blad uiterst ge brand waren op een triomf te Parijs. Zo zat de snell Magni onmiddel lijk aan het wie. van de Fransman en met hem de lange Limburger Nolten. Het peleton werd Onmiddel lijk versplinterd in tientallen groep jes, die tussen de dichte haag toe schouwers door jakkerden. Hier en daar zag men spandoeken ter ere van de favoriet, er waren maniakken die zijn naam met gro te houtskoolletters op de blote borst, hadden getekend en wij zagen zelfs een spandoek met het opschrift: Bobet a l'Elysée (de zetel van de Franse president). Het leek alsof de aanhangers van Bobet hun zin zou den krijgen, want hij reed zich los van de anderen en ging een tijd lang alleen aan kop. Toen kreeg hij gezelschap van Forestier, die op en kele honderden meters gevolgd werd door een dertigtal renners. Strijd begon pas 50 km. voor de finish Thans nog iets over de rit van Zondag van Monluchon naar de fi nish te Parijs. De Tour is weieens in de laatste étappe beslist; dat gebeur de in 1947, toen Robic tussen Caen en Parijs 13 min. uitliep op de leider Brambilla en in het Pare des Princes voor het eerst de gele trui mocht aantrekken. Hij heeft die trui mis schien een kwartier aangehad, maar hij had de Tour gewonnen. De traditie wil echter dat de uit slag van de Tour vaststaat, vóórdat de rennërs Voor de laatste maal in het zadel gaan en dat er in de étap pe, welke Parijs tot eindpunt heeft,, niets gebeurt wat van belang kan zijn voor de eindrangschikking. De organisatoren proberen wel elk jaar opnieuw het strijdvuur brandend te houden en zij hebben de oplossing zowel in verlenging als in verkor ting van de afstand gezocht, terwijl ook hoge premies werden uitgëloofd, maar bijna altijd werd deze étappe meer een toeristisch wieler-evenae- ment dan een wedstrijd. Dat heeft wijlen Desgrange en ook zijn opvol ger altijd dwars gezeten. Zij wilden, dat de Ronde boeiend en aantrek kelijk zou b1ij ven tot het einde toe. De renners van hun kant zijn meest al bereid om in de laatste 30 of 20 km. voor wat vuurwerk te zorgen, zo dat de vele honderduizenden toe schouwers in de Vallei van de Che- vreuse en aan de weg van Versail les naar Parijs tenminste nog iets te zien krijgen, wat op strijd ge lijkt. Maar van de hele étappe een wedstrijd maken, hard fietsen van de start tot aan de finish, neen, daar is de stemming niet naar als men er al meer dan 4000 km. óp heeft zit ten. Vandaag bleef het rustig tot ver na Orleans waar Darrigade, het fel le sprintertje, in het voorbij eaan een vette premie van honderdduizend francs inpikte. Kees Pellenaars, een voorzichtig man, verwachtte geen aanval op Ne derlands eerste plaats in het ploegen klassement, hetzij van de Frans Na- tionalen, hetzij van de NOC'ers. Maar hij hield wel rekening met de moge lijkheid er van en dus waren er al tijd vier of vijf Nederlanders voor in 't peloton te vinden. Soms scherm den ze de weg over de hele breed te af. Ook Bobet nam geen risico en hield zich doorlopend op in de voorste ge lederen. Maar de renners bleven bij een als makke schapen, enkele aar zelend uitgevoerde en prompt ver ijdelde ontsnappingspogingen uitge zonderd ,tot bij de bevoorrading van Dourdan, 279 km. van het beginpunt en ongeveer 50 km. voor de finish. Even te voren had Kees Pellenaars tegen ons gezegd: „Als er nog iets gebeurt, dan is het daar; maar je begrijpt, dat wij niet de eersten zul len zijn om te demarreren". Uitgezocht ontsnappingspunt. De gebeurtenissen stelden hem in het gelijk. De bevoorradingspost te Dourdan was op een klein pleintje gevastigd waar de jeeps van de ploegleiders nauwelijks plaats kon den vinden De straten zijn er nauw en bochtig en onmiddellijk na het stadje gaat de weg vrij steil om hoog. Een uitgezocht punt dus voor een ontsnapping wanneer men de situatie kent. Op de heuvel na Dour dan schoot Bobet naar voren. Hij had cr kennelijk zijn hart op gezet niet alleen de Tour te winnen, maar ook als eerste in het Pare des Prin ces te arriveren. Er werd zelfs ge- vóór Baroni en Forestier. Gerrit Voorting bezette de negende plaats. Een halve minuut later volgde een groot peloton met Bobet, Schaer, Close, Mallejac, Nolten, Van Est, Wagtmans en Suykerbuy. Daarna kwam Van Breenen binnen met Dacquy, Lauredi, Huber en Pontet, allen ongeveer twee minuten na de winnaar. Tenslotte arriveerden met grotere en kleinere tussenpozen nog twintig a dertig andere renners. Roks werd 61ste met 5y2 minuut achterstand. Voor Nederland is vooral van be lang, behalve de overwinning in het ploegenklassement. dat Wout Wagt mans zijn positie in het individueel klassement behield. Hij eindigde als vijfde, de beste prestatie ooit door een Nederlander in de Ronde van Frankrijk verricht. Vermeld moet nog worden, dat Bobet in deze Ronde van Frankrijk met 34.606 km. per uur een nieuw record gemaakt heeft voor de ge middelde snelheid. Het oude record werd sinds 1948 met 33.404 km. per uur gehouden door Bartali. Hier zien we de Nederlandse Tour de Franceploeg na de aankomst te Parijs. Gewapend met bloemen en vro lijke gezichten zij werden eerste in het Landen-klas- sement poseren hier van links naar rechts Wagtmans, Roks, Van Breenen, Van Est, Pellenaars, Sonnet, Suykerbuyk. Voorting en Nolten. Het nutteloze van zijn poging in ziende, liet Bobet zich terugvallen. Maar het peloton was nu eenmaal verbrokkeld en de strijd ontbrand de in alle hevigheid. Toegejuicht door vele tienduizenden in de Vallei van de Chevreuse tussen Versailles en Parijs, was de menigte op geen honderdduizend na te schatten on dernamen negen renners, Gauthier, Baroni, Couvreur, Morvan, Magni, Drei, Forestier, Gerit Voorting en Molineris, een nieuw furieus offen sief waar Bobet niet bij betrokken was. Zij arriveerden gezamenlijk in het Prinsenpark, waar Magni on der oorverdovend gejuichen tot grote vreugde van de sterke Ita liaanse kolonie, de eindsprint won (Van onze speciale verslaggever) MONT LUCÖN, 25 Juli. r\E TAKTIEK IN DE VOORLAATSTE ETAPPE was zonder meer duide- lijk. Na de tijdrit, waarin de Franse nationale ploeg er niet in was ge slaagd de Nederlandse renners van de kop in de algemene landenrangschik king te verdringen, heeft Marcel Bidot, directeur-techniek van de Tricolo res, zich als volgt geuit: „In de twee resterende etappes zal het moeilijk zijn om de zeven min. en tien sec. achterstand, welke de Franse ploeg op de Nederlandse heeft, in te halen. Ik leg mij neer bij dit voldongen feit. Aan de andere kant is het vrijwel onmogelijk, voor welke renner dan ook, Louison .Bobet in die twee etappes van de eerste plaats in de persoonlijke rangschikking te verdringen. Ik proclameer de vrede". Kees Pellenaars, die Dezelfde functie-in de Nederlandse ploeg vervult, zag de situatie eveneens zo, maar met enkele kleine varianten, welke, dat is wel gebleken in de etappe van St. Etienne naar Montluchon, van groot belang waren. Pelle naars redeneerde bij de start te St. Etienne als volgt: We moeten de eerste plaats van de landenrangschikking verdedigen. Er mag geen Fransman ont snappen en als het kan ook geen renner van de N. O. C.-ploeg. Mocht dat wel gebeuren, dan moet er een mannetje van ons mee. Maar als we op de laatste twintig of dertig kilometer een kansje krijgen en dat was een belangrijk variant om weg te komen, dan zullen wij dit niet laten. Weinig spanning in de voorlaatse étappe Het spel is in deze meest saaie étappe van de Ronde van Frankrijk precies zo gespeeld. Het tempo van de renners in de brandende zon, die glorierijk aan de wolkenloze hemel stond, was niet hoog. Finit la guerre, was de leus. Geen extra inspanningen als het niet liodig was, er is fel ge noeg geduelleerd in de afgelopen we ken. De posities zijn definitief inge nomen. Met slechts hier en daar een kleine correctie komt de karavaan toch zo in Parijs aan. Zo trok het peloton over de einde loze, van schaduw volkomen ge speende wegen met een snelheid van omstreeks 32 km. per uur. Waak DE NEDERLANDSE PLOEG is de meest succesvolle van de jubi leum-ronde geweest. De cijfers drukken dat zeer duidelijk uit. De Nederlandse ploeg heeft vijf etappe-overwinningen behaald, de vierde étappe door Gerrit Voorting, de achtste door Jan Nolten, de zestiende door Wim van Est, de zeventiende door Wout Wagtmans en de eenentwintigste eveneens door Wagtmans. Geen andere ploeg kan op ditzelfde succes bogen. Voorts werd vijf keer een tweede plaats veroverd, door Wagtmans (2), Adri Voorting, Van Est en Nolten. Driemaal werd op de derde plaats beslag gelegd, nl. door Roks, Gerrit Voorting en Nolten. Bovendien werden onze renners nog twee keer vierde, een maal vijfde en drie keer zesde. De prijzen in de 22 dagétappes behaald, vormen een bedrag van ongeveer 10.520. Ook de resultaten voor het dagploegenklassement zijn boven ver wachting schitterend geweest. In de eerste, tweede, vierde, achtste negentiende en eenentwintigste etappe, dus zes maal in totaal (een record) streek de Nederlandse ploeg de prijs van duizend gulden op. Dat onze landgenoten tenslotte ook met de eerste prijs in het alge meen ploegenklassement gingen strijken (20.000 gulden als prijs en 10.000 gulden als premie) behoeft na deze cijfers geen verwonde ring meer te wekken. In het bergklassement hebben onze renners zelfs ook een liedje meegezongen. Drie keer werd een col van de derde categorie door een landgenoot het eerst gepasseerd en Nolten bezette de tweede plaats in een col van de eerste categorie (Izouard). Deze bergklassementen brachten het sommetje van 1400 gulden op en dat voor renners, die uit de Lage Landen komen! Twee keer won Wagtmans de suikerprijs en eenmaal was Nolten de gelukkige, zodat het zoete bedrag van 4000 gulden in de wacht kon worden gesleept, maar er kwamen nog 5000 gulden bij, omdat Wagtmans eerste werd in het algemeen klassement van deze speciale premie. Wagtmans kon met zijn vijfde plaats in het algemeen klasse ment 3500 gulden in de algemene pot doen. Van Est 700 gulden, Voorting en Nolten ieder 400.Roks f 300.en Van Breenen en _j Suykerbuyk vielen ook nog in prijzen, ieder met 250.Wanneer men de extra premies, door firma's voor een Nederlandse etappe-zege uitgeloofd, en andere extra inkomsten op 7000schat, dan wijst een voorlopige berekening uit, de daggage niet inbegrepen, dat de Nederlandse ploeg in de Ronde van Frankrijk, het bedrag van onge veer 70.000.aan prijzen en premies heeft verdiend. zaamheid bleef geboden en roekeloze pogingen om weg te komen werden resoluut de kop ingedrukt. De hel ling van de Lapins, meetellend voor het bergklassement, maar slechts voor de derde categorie, bracht wat roering in de massa. Diot won voor Rosello en Mirando. De Lapins lag op 158 km. van de start. Twintig kilo meter verder doemde weer zo'n heu veltje op, de Faye, eveneens meetel lend voor het bergklassement en voor de derde categorie. Toen moes ten er nog maar 33 km. worden.ver reden. Bauvin kwam het eerst bo ven met Wagtmans aan het wiel, Walkowiak passeerde als derde en Renaud werd vierde. Deze renners hadden toen 15 sec. voorsprong op het peloton. Negen kilometer verder lag de derde heuvel voor het berg klassement, de laatste van deze ron- welke werd gewaardeerd met prijzen en punten. Het viertal vluchtelingen, profite rend van het feit, dat het peloton veel aanstalten maakte om te vol gen, zette er een hels tempo in, zo dat de voorsprong met seconden groeiende. Op deze derde heuvel, de Montaigut, passeerde Bauvin het eerst, met Wagtmans als tweede, Re- na pd en Walkowiak volgden met 20 sec. verschil en op 35 sec. kwamen Molineris en Nolten door. Het pelo ton lag toen 1 min. en 20 sec. achter. Molineris had zich uit het peloton losgemaakt en Nolten vond het een schone gelegenheid om met hem mee te gaan. Hij wist dat Wagtmans een stevige voorsprong had genomen. Met de gedachte, dat als hij ook aan de finish zou kunnen komen, met een tijdverschil op het peloton, het dag klassement per ploeg waarschijnlijk nu voor Nederland zou zijn, zette hij zich schrap en Molineris kon toen met moeite zijn wiel houden. Dat Nolten kans kreeg om weg te gaan, behoefde niet zo'n verwondering te wekken, immers de Nederlanders la gen gedurende de gehele étappe i het peloton als wakende honden over een veld, dat misschien een aanval op de dominerende positie van ons land zou inzetten. Spurt van Wagtmans, Vijf kilometer voor de finish heb ben wij nog eens de positie opgeno men. Bauvin en Wagtmans lagen op kop met 1 min. 20 sec. voorsprong op Molineris, Renaud en Nolten. Walkowiak was afgezakt. In het stadje moesten de renners eerst over een brug, daarna 600 me ter langs de kade, met aan het ein de opnieuw een brug, een draai en tenslotte werd de richting van het centrum van de stad weer ingesla gen met een 350 meter recht stuk voor de finish. Wagtmans leidde voor Bauvin op deze laatste kilo meter. Op het rechte einde gaf onze landgenoot de man van de N.O.C.- ploeg geen kans, want hij spurtte zo fel, dat hij met vele lengten voor sprong als eerste over de eindstreep ging. Achter Wagtmans en Bauvin vochten Nolten en Molineris een duel uit, opnieuw een Nederlands- Frans gevecht, dat wederom door de Nederlander werd gewonnen. Achter Molineris kwamen nog gedetacheerd binnen: Renaud, Isotti en Vitetta en daarna zagen wij Magni als gewoon lijk de sprint van het peloton win nen. Voor de Italiaan werd een tijd van 6 uur 22 min. en 42 sec. afgeroe pen. Wagtmans had 2 min. en 34 sec. op het peloton, waarin zijn naaste concurrenten zaten, gewonnen en zijn minuut bonificatie voor het winnen van de étappe verhoogde zijn winst tot 3 min. 34 sec. In het pqloton zaten behalve Magni ook Astrua, Bartali, Schaer, Close, Suykerbuyk, Van Breenen, Van Est, Gerrit Voorting en Bobet. Alleen Roks had het tempo op de laatste 25 km. niet kunnen volgen, maar zijn achterstand bleef beperkt tot iets meer dan 2 min. op het peloton. De vreugde in het kleine Neder landse kamp over de vijfde étappe overwinning was grenzeloos. Ieder een lachte en glunderde en klapte de anderen op de schouder. Bloemefi werden uitgedeeld, de filmoperateurs en fotografen kregen weer hun werk. Voor de eerste maal was Nolten wat spraakzaam en hij vertelde hoe hij zijn derde plaats had kunnen verove ren. Wagtmans knipoogde maar eens tegen de jongdame uit Montluchon, die hem het overwinningslint om de schouders hing. En uit de grond van zijn hart kwamen de woorden: „Zo, dat hebben wij toch maar weer eens klaar gespeeld. We raken langzamer hand aan étappenoverwinningen ge wend". Bauvin kreeg de suikerprijs met 6 stemmen, Wagtmans 2, waardoor zijn totaal op 29 punten kwam, en Bobet 1. Het dagklassement werd glansrijk door Nederland gewonnen, eveneens voor de vijfde keer. Wagtmans ver beterde zijn positie in het persoon lijk klassement en pikte de vijfde plaats van Schaer, zijn eeuwige ri vaal, in, met slechts luttele seconden achterstand op de Belg Close. Intussen werd de voorsprong op Frankrijk in de algemene landen rangschikking vergroot. Het verschil van 7 min. 10 sec. steeg tot 11 min. 7 sec. en er zou een wonder moeten gebeuren indien de Nederlandse ploeg niet te Parijs het landenklasse- ment waaraan een prijs van 20.000 gulden vastzit plus een premie van 10.000 gulden won. NOLTEN t oneven jaar, pech (Van onze speciale verslaggever). I r\E ZEVEN Nederlandse renners wachtten op de pelouse van het Pare des Princes op de huldiging, welke hun ten deel zou vallen voor het winnen van het landenklasse- ment. De gezichten drukten voldoe ning uit over het bereikte resultaat. Met Arie van Vliet, Jan Derksen en Gerrit Peters, die in het bijprogram ma waren opgetreden, werden grap jes gemaakt. Wout Wagtmans wuifde naar zijn moeder, die ergens op de overdekte tribune moest zitten, en Kees Pellenaars trok een somber ge zicht, omdat zijn zoontje Pierre ook in het Pare des Princes was, maar niet bij hem komen kon. We hebben van de gelegenheid ge bruik gemaakt de zeven renners, die de jubileumronde geheel hebben uit gereden, enkele vragen te stellen. Hieronder volgen hun antwoorden. Wout Wagtmans: De ronde van dit jaar was zwaar en ik ben blij, dat het er op.zit. Volgend jaar hoop ik weer van ae partij te zijn. Wim -van Est: Het vorig jaar vond ik de Tour de France moeilijker dan nu. Maar daar is een verklaring voor. Ik reed dit keer gemakkelijker en dan vind je de Tour niet zo zwaar. Of ik in 1954 weer van de partij zal zjjn? Is dit niet een beetje vroeg om daar nu al over te denken? Jan Nolten: Deze Ronde van Frankrijk was harder dan die van 1952. Ik ben niet helemaal tevreden over mijn prestaties. Ik houd in een boek precies bij, hoe mijn wedstrij den verlopen, of ik gewonnen heb en hoe, of ik pech heb gehad met lekke banden of met materiaal-moei lijkheden, of ik uitgevallen ben en wat niet al. Het is misschien gek, dat ik het zeg, maar in de even jaren maal beter. rijd ik altijd beter, dan in de on even jaren. Dat is uit mijn dagboek precies vast te stellen. Dat slaat niet alleen op grote wedstrijden, maar ook op de voorbereidende coursen. Dit seizoen heb ik zeer veel pech gehad, ik ben enkele malen uitgevallen en lekke banden zijn mij ook niet be spaard gebleven. Zet de uitslagen van dit jaar eens tegenover die van 1952, 1950 en 1948. Natuurlijk, als ik mij forceer, bereik ik ook in de on even, jaren wel eens een uitstekend resultaat. Ik doe graag in 1954 mee en let dan maar op, dan zijn mijn resultaten ongetwijfeld beter dan die van nu. Gerrit Voorting: Deze Ronde van Frankrijk is voor mij niet zwaarder geweest dan anders. De moraal was er en als die er is, gaat alles veel gemakkelijker. Tegen die cols van de eerste categorie zie ik erg op, zij maken mij zenuwachtig en dat be- invloedt in ongunstige zin mijn ver richtingen. Die bergjes van de twee de en derde categorie zijn voor mij niet lastig, maar die hoogste toppen. Jos Suykerbuyk: Deze eerste ron de van Frankrijk is mij eerlijk ge zegd meegevallen. Als Kees Pelle naars mij het volgend jaar weer no dig heeft, ben ik er bij. Natuurlijk was deze ronde zwaarder dan die van Italië. Ik voel mij overigens vol komen fit. Thijs Roks: Die Pyreneeën hebben mij meer moeilijkheden bezorgd dan de Alpen. Ik ben dik tevreden en ik hoop, dat Pellenaars het ook is. Ik vond deze Ronde van Frankrijk las tiger dan het vorig jaar; er werd meer gevochten in elke étappe. Hein van Breenen: Ik heb mij best geamuseerd in de ronde. Er werd veel harder gefietst dan in de Ronde van Italië en dat ligt mij nu een-

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5