Op weg naar verlegging van het werkterrein MAANDAG 27 JULI 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 35 Jaar Kath. Bond voor het Gezin „Ons werkterrein, voor wat be treft de behartiging van de mate riële belangen van de katholieke ge- linnen, wordt steeds kleiner, en wij moeten de vraag stellen, of wij ons niet in hoofdzaak moeten bezig hou den met de verdediging van de gees telijke goederen van huwelijk en ge zin, en daarvoor acties naar buiten voeren". Zo ongeveer sprak dr. J. H. Gilissen, burgemeester van Gennep, toen hij voor het eerst als opvolger van de krasse 75-jarige heer J. W. F. van Meegeren een grote jaarrede hield, tevens gewijd aan het 35-jarig bestaan van de katholieke bond voor het Gezin. De nieuwe voorzitter prees de grote activiteit van de nieuwe pro motor pater P. Massop AA.., die reeds méér leden heeft aangeworven dan er door contributieverhoging verloren gingen. Hij roemde ook de gemeenteraad van Geleen wegens het besluit om in elk gezin bij de ge boorte van het vijfde, zesde en vol gend kind een gemeente-bijdrage van 50 te verlenen, voorts de ge meenten in het land van Weert en van Maas en Roer voor de regeling ter bevordering van het bezit van een eigen woning, en ook de gemeen tebesturen, die bij de kinderbijslag regeling een dubbele progressie hebben toegepast, namelijk naar het aantal kinderen en naar het basis inkomen. Nochtans is de regeling in België gunstiger, mede dank zij de medewerking van de socialisten al daar. Dat de P. v. d. A. hier anders optreedt, beschouwde de voorzitter als vrees voor het kind. In verband met hetgeen hij had gezegd over de geestelijke activiteit van de bond, ging dr. Gilissen in op de huwelijksspiritualiteit. De leden, vond hij, moeten meeleven met de gezinnen waar uitbreiding is geko men; de meisjes moeten er helpen, mede van belang in verband met hun eigen voorbereiding op het moeder schap. Echter mag men het vraag stuk van de hulp in de huishouding niet zien als een soort dienstplicht; het is een opvoedingsvraagstuk. Tenslotte bepleitte de nieuwe voorzitter betere en meer geoutil leerde kleuterscholen met gemeen te-subsidie, meer beschikbaarstelling van leden voor gezinsvoogdij en be langstelling voor de pauselijke zend brieven over huwelijk en gezin. En waar de ongerepte huwelijkstrouw thans een crisis doormaakt, riep spr. de hulp en medewerking in van plaatselijke overheden. De vergadering besloot, een schrij ven van gelukwens door Z. H. de Paus te beantwoorden met een tele gram aan het Vaticaan, en verder telegrammen te zenden aan Kardi naal de Jong en H. M. de Koningin. Tevoren was het bestuur ontvan gen ten stadhuize, waar burgemees ter De Ranitz het streven naar men selijk geluk hoog prees, er nochtans op moest wijzen, dat men bij dat streven niet te veel van de overheid moet verwachten. In de loop van de eerste congres dag heeft dr. F. C. Pauwels O.P. en kele behartigenswaardige woorden gesproken over het katholieke ge zin in verband met het humanisme. In het hoofdbestuur werden me vrouw Abbing en de heren dr. Jos de Boer, Th. Baars en M. J. Vennix herkozen. In de vacature ontstaan wegens het aftreden van voorzitter Van Meegeren werd benoemd dr. A. Kessener te Heerlen. Nadat de ge bruikelijke jaarstukken zonder veel discussie waren goedgekeurd, kwa men enkele punten aan de orde, die wèl de nodige gedachtenwisseling vorderden. Enkele afdelingen vroe gen namelijk meer activiteit vanwe ge het hoofdbestuur ten bate van de Kringen en van andere zijde werd gevraagd om betere verzorging van het orgaan. Er werd een commissie benoemd, die omtrent deze laatste suggestie een rapport zal uitbren gen. Door de heer N. van Unnik uit Den Haag werti een plan verdedigd tot oprichting van een recreatie-oord voor moeders, waarvoor een loterij zou kunnen worden gehouden er medewerking van Pers en Radio no dig werd geacht. Het plan gewaagt van een inrichting, die plaats biedt aan 150 rustbehoevenden en waar voor de verblijfkosten kunnen wor den beperkt tot 3 per dag. Naar mate het ledental toeneemt acht de voorsteller het stichten van een re creatie-oord belangrijk. Deze zaak komt nader aan de orde. Ter vergadering is ook nog het woord gevoerd door de heer Derk- sen, voorzitter van het Kath. Onder wijzers-verbond, die iets vertelde over het huiswerk van de kinderen, voor de ouders vaak een ergernis. Teneinde de meningen over het huis werk te verzamelen, zullen alle le den van de bond kunnen meedoen aan een enquête, waarvan het resul taat te zijner tijd zal worden bekend gemaakt. v. Oorschot. Smeet Centraal Bureau van Tuin bouwveilingen met negen ton Eerste Kamerlid stelt vragen Allerlei onoirbare handelingen, die voor de reputatie van bepaalde Ne derlandse instanties niet erg gunstig zijn, zouden gebleken zijn tijdens een civiel proces voor het Landesgericht te Dusseldorf gevoerd tussen Neder landse groentenexporteurs enerzijds en de Stichting Centraal Fust en de Ned. firma M. te Venlo anderzijds. Het Eerste-Kamerlid jhr. mr. G. A. M. J. Ruys de Beerenbrouck (K. V.P.) heeft hieromtrent een aantal vragen gesteld aan de ministers prof. dr. J. Zijlstra en S. L. Mansholt. Hij vraagt, wat er waar is van de mededeling van de expeditrice firma M., dat een aan haar overgemaakt bedrag groot ƒ630.000.(ril. 700.000 markt), zou toekomen aan het Cen traal Bureau van Tuinbouwveilingen te Den Haag, doch dat deze instelling liet weten, dat zij geen aanspraak maakte op dit bedrag. De Stichting Centraal Fust heeft gedurende het proces verklaard een dochterorgaan te zijn van het Cen traal Bureau, dat zijnerzijds evenwel elke connectie ontkende. Het Kamerlid wil weten, wat er waar is van de mededeling, dat het Centraal Bureau bereid geweest zou zijn onverschuldigd een bedrag van 300.000 mark 270.000.te betalen, ten einde het proces, waarin het geen partij is, te voorkomen en om be paalde verhoudingen Duitsland niet te storen. Het Eerst-Kamerlid is nieuwsgie rig -naar het oordeel van de bewinds lieden over deze voorgenomen vrij gevigheid. Hij verzoekt de ministers nadere mededelingen te doen over het rechtskarakter der in 1952 ontbonden stichting Centraal Fust en van de la ter opgerichte Hollandse Kistencen- trale en over eventuele bindingen met het Centraal Bureau voor Tuin bouwveilingen te Den Haag. JONGEN TIJDENS VISSEN VERDRONKEN. De 16-jarige W. Smit uit Slochte- ren is gisterochtend tijdens het vissen in het Schildmeer verdronken. De jongen wilde zijn- bootje aan een paal vastleggen en is waarschijnlijk te veel aan de kant gaan staan, waar door de boot omsloeg. Vissers, die zich in de omtrek bevonden, hebben nog getracht de jongen te redden, maar zonder resultaat. De rijkspolitie heeft de gehele dag naar het stoffe lijk overschot gedregd, maar tot nu toe heeft men niets gevonden. Dezer dagen werd de vermissing gemeld van de 6-jarige Jan Hesseling uit Amsterdam. In verband daarmee werd door de politie de opsporing van het vermiste ventje verzocht. Gistermorgen heeft de politie het lijkje van het verdwenen kind opge- dregd uit de Vlaskolk. Amnestie in Hongarije De Hongaarse regering heeft, blij kens een te Londen opgevangen ra dio-uitzending, een algehele amnes tie afgekondigd voor personen, die tot minder dan twee jaar gevange nisstraf veroordeeld waren en ook voor hen, die „gedwongen correctieve arbeid'' verrichten, ongeacht de tijds duur daarvan. En tenslotte werd bekendge maakt, dat per 31 October alle con centratiekampen moeten zijn opge heven, terwijl eveneens op dat tijd stip de bevoegdheden van de politie aanmerkelijk zullen worden beperkt. Wat betreft de amnestie wordt in het decreet van het presidium van de Hongaarse republiek gezegd, dat de straffen van meer dan twee jaar verminderd zullen worden met een derde. Vrouwen met kinderen bene den 10 jaar, vrouwen ouder dan 50 jaar en mannen ouder dan 60 jaar echter zullen ook van de amnestie profiteren, als zij tot meer dan twee jaar veroordeeld waren. De amnes tie is daarefitegen niet van toepas sing op hen. die veroordeeld zijn wegens oorlogsmisdaden, moord, verraad, misdaden jegens de staat of het communistische regiem of ille gale grensoverschrijding. Zij, die thans vrijgelaten worden, krijgen hun burgerlijke rechten te rug, „teneinde deel te nemen aan de opbouw van het socialisme in Hon garije". De bevoegdheid van de politie, om verdachte personen vast te hou den, wordt afgeschaft De staatspo litie zal in de toekomst niemand meer een bepaald gebied als ver blijfplaats kunnen aanwijzen. Vlucht in imitatie-tank Acht Tsjechen zijn Zaterdagoch tend vroeg met een pantservoertuig door de prikkeldraadversperring aan de Duits-Tsjechische grens gebroken. De vier mannen twee vrouwen en twee kinderen hebben asyl in West- Duitsland gevraagd. Zij zeiden hun vlucht drie jaar voorbereid te heb ben. Het pantservoertuig was door de bestuurder zelf in drie jaar tijds gemaakt en geleek zozeer op een echt dat de Tsjechische grenswachten het niet alleen ongehinderd doorlie ten. maar de vluchtelingen zelfs groetten. De bestuurder is een monteur, die zeide te vrezen, dat zijn autorepara- tiewerkplaats onteigend zou worden. Hij had het voertuig zodanig ge- contrueerd, dat hij de wielen en rupsbanden onder het rijden kon verwisselen. Sjah stuurt zijn zuster terug De Sjah van Perzië heeft zijn twee lingzuster, prinses Asjrafa, die Za terdag zonder voorkennis en toe stemming van haar broer in Perzië was teruggekeerd, gelast het land weer zo spoedig mogelijk te verla ten. De 33-jarige prinses, die gehuwd is met een functionnaris van een Egyptische luchtvaartmaatschappij is vaak de „macht achter de Perzi sche troon" genoemd. Zij was Zaterdag incognito per vliegtuig uit Parijs te Teheran aan gekomen. Daar zij geen inreisver- gunning had, vroeg de politie instruc ties aan premier Mossadecq, die de prinses toesteming gaf het vliegveld te verlaten. Twee jaar geleden moest de prin ses, onder druk van Mossadeq, we gens haar tegen de regering gerich te activiteit de premier had haar en de koningin-moeder van een sa menzwering beschuldigd het land verlaten. Piastiras overleden Generaal Nicals Piastiras, de voor malige premier van Griekenland, is gisteren in de ouderdom van 70 jaar aan een hartkwaal overleden. De regering heeft een staatsbegrafenis gelast Piastiras door de Grieken de „zwarte ruiter" genoemd trok in 1917 aan het hoofd van het Griekse contingent in de Oekraïne tegen de Bolsjewisten op, terwijl hij in de oor log met de Turken in 1922 naam maakte door de schitterend geleide terugtocht van de Griekse troepen naar de Middellandse Zee. In hetzelfde jaar nog ontketende hij een revolutie, die wijlen koning Constantijn zijn troon kostte, en liet een aantal ministers van de door hem afgezette regering wegens hoog verraad terechtstellen. In 1933 pleeg de hij Opnieuw een staatsgreep, doch deze mislukte en Piastiras moest naar het buitenland uitwijken. Later keerde hij naar zijn vaderland te rug. KABELSPOORTJE WERD DOL. Op een kabelspoorweg nabij Barce lona heeft zich Zaterdag een drie voudige botsing voorgedaan, waar door zeven personen om het leven kwamen en ongeveer honderd wer den gewond, van wie 22 ernstig. De remmen van een der treinen weigerden, waardoor hij met een grote vaart langs de kabel naar be neden storite en tegen een andere trein botste, die op zijn beurt in bot sing kwam met een derde. BOTER OP DE LIJN. Op een onbewaakte overweg in de lijn Brugge—Gent is" Vrijdag een van de Nederlandse grens komende personenauto door een trein gegre pen. De auto werd zwaar bescha digd, .maar het merkwaardigste was, dat na de botsing de spoor lijn bezaaid was met pakjes Neder landse roomboter. De boter, in het geheel 200 kilogram, is in beslag genomen als zijnde gesmokkeld. De bestuurder van de vernielde wagen kwam er ongedeerd uit en vluchtte snel in een tweede smokkelauto, die de zijne volgde. Roofoverval in Spanje Gewapende bandieten hebben Za terdag in de Pyreneeën bij de Spaan se grens een Engelse vrouw ver moord en haar echtgenoot zwaar ge wond. Het echtpaar, de Londense dr. Peck en zijn vrouw, keerden met hun auto terug van een tochtje naar Ripol, in Catalonië. Volgens mededeling van dr. Peck aan de politie sprongen in het bos achtige terrein op de Tosa-pas plot seling twee met machinepistolen ge wapende mannen vanachter enige rotsblokken op de weg, waar zij de auto aanhielden en enige salvos af vuurden. De dokter stapte uit de wagen, terwijl zijn vrouw voorin bleef zitten. De bandieten, die geen woord spraken, ontnamen hem zijn camera, waarna ze hem beduidden door te rijden. Toen de auto op gang was gekomen, vuurden zij op de in zittenden. Mevrouw Peck, moeder van twee kinderen, werd negen maal in de borst getroffen en moet op slag zijn gedood. Haar echtgenoot werd getroffen door vijf kogels, doch zag kans uit de auto te sprin gen en zich in het struikgewas te verbergen. Later werd hij door een an dere automobilist naar het zieken- hlis van Puigcerda vervoerd, waar hij een bloedtransfusie kreeg en zijn toestand niet ernstig werd ge noemd. Dr. Peck werd gewond in de schouder, de pols, de arm en de nieren. Voorts liep hij een kaakfrac- tuur op en een gebroken arm. De Spaanse politie en burgerwacht doorzoekt thans het bergterrein bij Ripol. DE AUSTRALIËR IS SLORDIG EN GEMOEDELIJK Zij zien er allen eender uit (Van onze correspondent in Australië). De man in Australië heeft wat zijn karakter-eigenschappen betreft twee kenmerken: hij is slordig en gemoe delijk. Indien daarnaast zijn uiterlijke verschijning in het kort moet worden beschreven, dan sluit deze wonderwel aan bij de genoemde kenmerken; in slordige gemoedelijkheid of gemoede lijke slordigheid, kleedt hij zich met grote uniformiteit, mede als gevolg waarvan men dadelijk een „new-Aus tralian" tussen de oudere landbewo ners herkent. In het algemeen vormen de vrou wen een aantrekkelijker „onder werp" voor een bespreking, dan de mannen. Na reeds eerder iets te hebben ver teld over de Australische vrouw, ver dient thans echter ook de Australi sche man enige aandacht, welke hij overigens tenvolle waard is Want, 't merkwaardige is, dat veel van zijn eigenschappen verschillen met die van de Australische vrouw. Eigenschappen, soms gunstiger, soms ongunstiger dan die van de vrouw. Wollen vest; open shirt en de parapluie. Laat ik eerst iets mogen vertellen omtrent de „uitwenaige verschij ning" van de Australische man. In het kort en algemeen omschre ven: hij is gekleed in open shirt, wol len vest, lichte zomer-pantalon en althans op regenachtige dagen voorzien van een parapluie. Ziedaar hoe minstens acht van de tien Australiërs gekleed zijn. Er is uiteraard wel enige variatie, zoals b.v. ten aanzien van de kantoor- en handelsmensen in de steden, doch ook zij ontkomen niet aan de hang naar uniformiteit. Smoorwarm of niet, degenen uit laatstbedoelde groepen hullen zich in colbertcostuum, trekken hun strop das netjes aan en completeren hun „uniform" met een paar zwarte schoenen. De enige concessie welke aan de hitte wordt gedaan is, dat op kantoor het colbertje wordt uitgetrokken en men in een smetloos wit overhemd zich aan het werk zet. Neen, hier komt geen open shirt te pas; hier heerst een akelig strenge conventie, of juister, conservatisme. De andere, en grootste groep van Australiërs, neemt het leven gemak kelijker. Zomer en winter: wollen vest, open shirt is hier de standaard-kledij. Of men nu tot de beter gesitueerden be hoort of niet, het maakt weinig ver schil. Degenen die het leven gemak kelijk kunnen nemen, dóen dat. Het land van de parapluie. Het is te begrijpen, dat een bevol king, welke in vele opzichten sterk is verbonden met de Engelse tradities, daarvan getuigenis aflegt. Dit is o.a. het geval met de parapluie. Men zal in weinig Australische wo ningen tevergeefs om een regen scherm vragen, dat is bijna overal voorhanden. Toch kan men niet zeggen dat het klimaat van Australië gedachten doet associëren met een parapluie, zoals innu ja, ge kent die landen ver moedelijk zelf wel. En in elk geval óók met Engeland. is het mogelijk! zeer zelden een arbeider voorzien van een parapluie naar zyn fabriek zien gaan; óók niet indien hij te voet is. In Australië is het normaal dat een arbeider z'n parapluie meeneemt naar zijn werk. Als gevolg hiervan worden er wei nig regenjassen gedragen; des zo mers niet en evenmin in andere tij den van het jaar. Bij regen: een parapluie! Slechtst geklede man ter wereld! De Australiër bezit de kwalijke re putatie, dat hij de slechtst geklede man ter wereld is. Het zal hèm geen zorgen maken! Zijn standpunt is: „Neem het gemak kelijk", hetgeen in alles tot uitdruk king wordt gebracht. Hy maakt er zich niets druk over hoe een ander over zijn kleding denkt; hij tracht niet méér te schijnen dan hij is, dus óók niet door zijn kleding. Een open shirt is luchtig en ge makkelijk; een wollen vest handig wanneer het onverwachts fris wordt. En aldus kleedt een ieder zich naar dit recept met slechts weinig variatie. Omdat er in het grootste deel van Australië slechts gering seizoen-verschil bestaat, is het niet nodig er een uitgebreide garderobe op na te houden. Sommige jongelieden mogen zich een wat veelvervig shirt aanschaffen, doch daar blijft het bij. Zij volgen in 't algemeen het voorbeeld door de oudere Australiërs in kleding ge geven. Is het wonder dat men veelal dade lijk een „new-Australian", die zich eerst na vele jaren of soms in het geheel niet aanpast bij de uniforme kleding, van de oudere Australiërs kan onderscheiden? Zo conservatief als de man van het colbertcostuum met stropdas is, zo volgzaam is ook degene die zich schaart bij de „open shirt-groep". Er is heel wat voor nodig om hem „gentleman-like" te maken! Slechts wanneer de man van het colbertcostuum naar de beach, een piende partij of met vacantie gaat, zal hij er toe komen zich wat luchtiger te kleden. Wanneer men eenmaal aan iels gewend is geraakt, verandert dat niet zo gemakkelijk! Vanuit Engeland werd onlangs de mode van de „stove pipe pants": de pantalons met nauwe pijpen, aange kondigd. Er zal weinig kans zijn dat deze mo e naar Pickwick-stijl in Austra lië toepassing vindt! „De vrouw maakt: (niet) de man Het gulden Nederlandse woord, dat het de vrouw is, die de man maakt, verdient geen vertaling in het Aus- tralisch-Engels. Men kan hier niet zeggen dat het de vrouw is, die verantwoordelijk moet worden gesteld voor de wijze, waarop de man zich kleedt. Hij is daarin zeer zelfstandig, maar bovendien, de meeste vrouwen ma ken zich er niet te druk over! Zoals ik u reeds eerder vertelde, de Australische vrouw zorgt uitste kend voor zichzelf en komt misschien ook daardoor tijd tekort voor haar wederhelft. In elk geval, veel zorg over diens uiterlijke verschijning maakt zij zich niet. En omdat de man in tegenstel ling dus met de vrouw zulks even min doet, mist men de harmonie in kledij; de vouw in zijn pantalon, vlekkeloosheid van zijn costuum, ver- zorgde schoenen Aan wie het verwijt? Dit moge ik aan lezeres en lezer ter discussie overlaten Om dan nog een algemene goe de eigenschap van de Australische man te noemen; hij is huiselijk van aard, heeft zorg voor huis en kinde ren. Wat weer niet van de vrouwen zo gezegd kan worden. En het biertje van de Australiër? Ja, dat is weer een heel andere geschiedenis Rokken langer; kastanjebruin de kleur Dictator Mode kondigt zijn wet voor 1954 over enkele dagen af Klok wordt veertig jaren teruggezet In de grote ontwerpkamers van de toonaangevende wereld der Pa- rijse mode heerst momenteel een ge spannen drukte, want over enkele dagen zullen de eerste shows gehou den worden, waarop dictator mode aan zijn slavinnen zal bevelen, wat zij het komende jaar moeten dragen, willen zij nog tot zijn rijk blijven behoren, waar de charme ongetwij feld koning is, maar waar de „belas tingdruk" zwaarder is, dan in Ne derland voor de „herzieningen". Nu is het een goede gewoonte, dat de modehuizen hun nieuwe creaties zo geheim mogelijk houden om op de grote dag de verrukking der vrou wen en de ontzetting der mannen des te groter te maken. Maar een even goede gewoonte laat ieder jaar Het klinkt misschien een beetje 'n paar dagen voor de shows een vreemd, doch het gebruik van een parapluie heeft niets te maken met iemands werkzaamheden. In Nederland *b.v. zal men hoe heel klein beetje nieuws doorglip pen van al dat pracht, die achter de gesloten deuren wordt voorbereid. Wanneer de voortekenen niet be driegen, zal de mode voor 1954 weer enige wijzigingen te weeg brengen. De rokken komen iets langer en de taille komt hoger; kastanjebruin zal hoogstwaarschijnlijk de mode kleur worden, maar rood en groen zullen ook tot de „bon-ton" beho ren. Verder zullen verschillende toiletjes het drukke bloemdessin vertonen. Vooral wat de bovenste helft van japonnen en mantels betreft, gaat de stijl in grote trekken terug naar de tijd van vóór 1914. De rokken worden nauwer en de jurken en blouses worden aan de voorkant hoog geslo ten, terwijl de rug uitgesneden zal worden. Alhoewel het natuurlijk helemaal niet de bedoeling van dictator mode is om zijn grondwet met enkele woorden te omschrijven, menen des kundigen te kunnen zeggen, dat de nieuwe ontwerpen afgestemd zijn op een slankmakend effect en de kleu ren over het algemeen een donkere tint zullen hebben. Nog enige dagen en dan zullen de grote deuren van de dure modepa leizen openzwaaien om hun gehei men prijs te geven en dan duurt het weer een heel jaar, voordat het weer uitverkoop en opruiming is! Het zou volkomen naast de waarheid zijn, wanneer we schreven, dat de plan nen van de Leidse jonge ren,. die morgenochtend naar Limetz zullen ver trekken, voor het eerst vaste vormen kregen op Tweede Paasdag j.I. in „Auberge Fran$aise" te Leiden, toen de „Club de Limetz" de eerste maal in het openbaar optrad. Het eigenlijke scenario van de „film", die deze week in Limetz zal wor den opgenomen, werd ge schreven achter knappen de haardvuren in het hartje van de winter toen het fei telijk een beetje te optimis tisch leek om nog een stra lende zomer te verwach ten. Maar ook achter deze roodgloeiende kachels werd het plan niet bedacht, want het heeft al een grootse historie, die enkele jaren teruggrijpt en zijn ont staan vond, toen een broer van kap. J. W. de Jong uit de Petrusparoobie het sno de plan opvatte om in het huwelijksbootje te stappen. Hij wilde deze gewichtige stap op originele wijze zetten en liet zich in het kerkje van een Frans plaatsje in de echt verbin den. Dit plaatsje heette Li metz en deze gelegenheid bracht kap. De Jong, die toen nog kapelaan was in Wateringen, naar dit dorp je aan de Seine. Een beproefd Nederlands gezegde vertelt: „Van een bruiloft, komt een brui loft" en dit werd ook toen bewaarheid, want kap. De Jong verloor zijn hart aan Limetz! In de reportage Van Za terdag j.I. hebben we ge poogd iets te vertellen over gravin met eenzame stem de gezangen zong, terwijl het kerkje practisch leeg was; hij leerde de bewo ners van Limetz kennen en bekeek het gezellige plaats je met zijn prachtige om streken. Al deze indrukken had den tot resultaat, dat de zomer daarop een autobus vol Wateringse schonen en voortrekkers in Limetz hun bivak opsloegen. Kap. de Winterse avonden schreven bij knappend haardvuur 't scenario de situatie in het Frankrijk van de 20e eeuw. Kap De Jong zag het mooie kerk je, dat bij de Hollandse huisvrouw ongetwijfeld een dadendrang wakker geroe pen zou hebben, die wy, armen mannen, zo om streeks Maart, April hier in ons heldere landje lij delijk ondergaan. Hij leer de pastoor Smitz kennen, die als herder van een zeer uitgestrekte parochie geen kans zag om naast zyn priesterarbeid nog veel aandacht te besteden aan bezems en ragebollen; hij hoorde hoe in de Zon dagse Hoogmis een oude Jong had niet misgerekend. De dames begonnen de eer ste dag al onrustig te wor den en verstoken naar stof doeken en bezems te zoe ken en de voortrekkers gingen zo maar per onge luk een paar kleinigheid jes vertimmeren, hetgeen te zamen spoedig „ontaard de" in een activiteit, die zijn echo in de wijde om trek liet horen. De Franse jeugd kwam eens kijken en deed spoedig dapper mee. een koortje zong die Zon dag een meerstemmige Hoogmis; een toneelgroepje organiseerde een „Holland se Avond" op het kerkplein van Limetz terwijl de ge meente niet achter bleef en met een lange slinger klei ne lampjes voor 'n sprook- jesverlichting zorgde. Dit was het tweede be drijf van deze film en het beloofde een heel boeiende geschiedenis te worden. Kap. De Jong werd over geplaatst naar de Petrus parochie te Leiden en zijn liefde voor Limetz nam hij mee. Zware bomen vorm den in de afgelopen winter maanden grootse plannen en morgenochtend om vyf uur gaan in de kerk van ae St. Petrusparochie de ca mera's weer draaien. Ruim veertig Leidse meisjes en jongens van rond dg twin tig jaar vertrekken dan, na de H. Mis van 5 uur, naar Limetz met als gees telijke vaders kap. De Jong en kap. C. Thomas, terwijl een keurgroep van techni sche en culturele leiders de plannen in vaste banen zullen voeren. Wariheer er de komende week bij de Franse P. T. T. geen ern stige stakingen uitbreken, hopen wij U dagelijks een overzicht te kunnen geven van de historische gebeur tenissen, die op het filmlint van Limetz naar Leiden een nieuw hoofdstuk zullen schrijven. KRONUS.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2