2)e ftztabeSoii/fca/itt Vanmiddag klonk „Staakt het vuren" op Korea En nu maar staken Wapenstilstandsovereenkomst getekend Een Niemandsland van 4 k+m* breedte ZUID-KOREANEN ZULLEN BESTAND NALEVEN Commissies zorgen voor de uitvoering MAANDAG 27 JULI 1953 44ste JAARGANG Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs 0.47 p. w., 2.p. mnd., 6.p. kwart. Franco p. p. 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 Men is op zn hoede voor eventuele schendingen EINDELIJK EINDELIJK, na meer dan twee volle jaren onderhandelen, is de wapenstilstand op Korea getekend en daarmede is er een eind gekomen aan het voortdurende bloedvergie ten. Drie jaren heeft de strijd geduurd en in die tijd zijn duizenden en dui zenden mensenlevens verloren ge gaan. Zelfs zou men kunnen spre ken van millioenen, volgens de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken Foster Dulles, die vandaag verklaarde, dat het Noord-Koreaan- se leger „vrijwel uitgeroeid" was. en dat de Chinese en Koreaanse com munistische legers ongeveer twee millioen slachtoffers telden. Voorts waren van de tien millioen inwo ners van Noord-Korea drie op de tien personen omgekomen door de oorlog en door de „onmenselijke ver onachtzaming" van hun leiders, al dus minister Dulles. Tweemaal is de zware wals van de oorlog over Korea gerold, alles in puin stampend wat hem in de 0 weg kwam. De schade is on noemelijk. En wat is het re sultaat van dat alles geweest. Het grote resultaat is de afstraf fing, welke de rode aanvallers heb ben gekregen, en het feit, dat hun het besef is bijgebracht, dat agressie niet is toegestaan en ook metterdaad wordt tegengegaan. Niet bereikt is, wat de Zuid-Ko reaanse president Syngpian Rhee had gewild en wat ongetwijfeld ook in het voornemen van de Westerse staatslieden heeft gelegen: n.l. de hereniging van Noord- en Zuid-Ko rea. De interventie van China heeft dit. verhinderd en om groter onheil te voorkomen heeft men zich daar bij neergelegd. Alleen Syngman Rhee als de naast betrokkene heeft zich het langst overgegeven aan de illusie, dat alsnog een hereniging van Noord en Zuid zou kunnen wor den afgedwongen. Hij heeft zich thans bij het voldongen feit van de wapenstilstand neergelegd en hoopt nu alleen nog maar, dat zijn visie op het nut van de wapenstilstand ver keerd zal blijken. Rhee verwacht er n.l. niets van. Nu hopen ook wij, dat Rhee een valse profeet zal blijken te zijn, al zijn wij daar niet zo zeker van. Want laten wij goed beseffen, dat deze wapenstilstandsovereenkomst nog geenszins een vredestractaat is. De regeling van de vrede moet nog volgen en als wij ons herinneren, dat het bepraten van de wapenstilstand meer dan twee jaar heeft nodig ge had, hoevael moet er dan wel niet gepraat worden om een degelijk vre desverdrag op te stellen? Een wapenstilstand is niets meer dan een voorlopige opschorting van de gevechtshandelingen en lost geen enkel probleem op omtrent de toe komstige verhouding der oorlogvoe rende partijen. En dat is juist in de Koreaanse situatie zo buitengewoon moeilijk. Zo is bijv.'het idee van de hereniging nog altijd niet opgegeven. Minister Foster Dulles heeft vandaag nog verklaard, dat zijn overtuiging niet veranderd is, dat het Koreaanse schiereiland dient te worden 'her enigd, en dat dit eerder langs poli tieke weg, dan door geweld dient te geschieden. Op de nu volgende po litieke conferentie zal worden ge tracht een einde te maken aan deze onnatuurlijke scheiding, zeide de minister. Dat kan nog lang duren! Intussen zitten de strijdkrachten van de Verenigde Naties vast in Ko rea en het is thans nu de wereld herademt wel passend met dank baarheid te gedenken die mannen, die hun leven gegeven hebben voor het ideaal van onze vrijheid. Want dat was uiteindelijk de inzet van hun strijd: de wereld te bevrijden van de angst der agressie, het blussen van een brand, welke in een omme zien de wereld zou hebben kunnen aantasten, indien er niet snel zou zijn ingegrepen. De vrijheid wordt duur gekocht en betaald met mensenlevens. Maandagmorgen te 2 uur Nederlandse tijd is te Fanmoendjon het wapen stilstandsverdrag ondertekend. Hiermede is een einde gekomen aan de oor log in Korea, die drie jaar heeft geduurd. Volgens de bepalingen van het verdrag zou hedenmiddag te 2 uur het signaal „Staakt het vuren" worden gegeven. En binnen 72 uur na de onder tekening van de wapenstilstand zullen alle troepen aan weerszijden van het 250 kilometer lange front zich 2 km.terugtrekken, aldus een Niemandsland vormend. De voornaamste onderhandelaars van beide partijen, generaal Harrison en generaal Nam II, tekenden. Generaal Nam II tekende het eerst. De overeenkomst is in drie talen op gesteld: in het Chinees, het Koreaans en het Engels. Generaal Mark Clark, de opperbevelhebber van de V. N., heeft even later te Moensan zijn handtekening gezet. De Zuid-Koreaanse afgevaardigde Tsjoi Doek Sjin was hierbij aanwezig. DE SITUATiy AAN HET FRONT. Het opperbevel van de V.N. heeft bekend gemaakt, dat de geallieerde troepen aan het frond gereed staan om zich terug te trekken in overeen stemming met hetgeen hieromtrent in de wapenstilstandsovereenkomst is bepaald. Blijkens berichten van het front is de gevechtsactiviteit naarmate het tijdstip van de ondertekening van de bestandsovereenkomst naderde, ge leidelijk afgenomen. Generaal Maxwell Taylor, de be^ Rhee geeft het op President Rhee van Zuid-Korea heeft vanmorgen de leider van de Zuid-Koreaanse wapcnstilstandsdele- gatie2 generaal majoor Tsjoi Doek Sjin, officieel medegedeeld, dat de wapenstilstand moet worden nage leefd. De Zuid-Koreaanse minister van landsverdediging, vice-admiraal Sohn Won II, had Zondag te Seoel reeds verklaard, dat de Zuid-Koreaanse strijdkrachten zich, na het onderteke nen van een wapenstilstand, twee kilometer van de huidige frontlinie zouden terugtrekken, zulks in over eenstemming met de desbetreffende bepaling in het te sluiten bestand. Hij voegde hieraan toe, dat de Zuidkoreaanse commissie voor de landsverdediging had bepaald, dat Zuid-Korea „gedurende 180 dagen na de van krachtwording niets zou doen om een wapenstilstand te doen mis lukken". De Noord-Koreaanse radio-omroep Pjongjang heeft vanmorgen een dag order uitgezonden aan alle Chinese en Noord-Koreaanse strijdkrachten om de wapenstilstand stipt na te le ven en voorbereidingen te treffen voor ontruiming van de gedemilita riseerde zone. De dagorder is uitge gaan van de Noord-Koreaanse pre mier en opperbevelhebber, Kim II Soeng, en de Chinese bevelhebber, generaal Peng Teh-Hoeai. Kim II Soeng waarschuwde de com munistische troepen, op hun hoede te zijn voor een mogelijke schending van> de wapenstilstandsovereenkomst door de geallieerden, infiltratie in de Noordelijke linies of andere activiteit var- die aard. Pas op als je eten haalt De Oostduitse regering heeft of ficieel gewaarschuwd voor het aan vaarden van voedsel in West-Ber- lijn. De waarschuwing werd gedaan via de Oostduitse pers. „Niemand kan achteraf zeggen dat hij het niet heeft geweten", aldus de mededel- ling. De uitdeling op ruime schaal begint vandaag. „Iedere inwoner van het Oosten, die over de grens gaat, zal zichzelf grote schade berokkenen. Iedereen zal worden geregistreerd in West- Berlijn",* aldus het slot van de be dreiging. UNIFORME KLEDING IN EGYPTE. Het Egyptische ministerie van on derwijs heeft 2.300 khaki-uniformen verstrekt aan leerlingen van lagere scholen. Geleidelijk aan krijgen alle scholen in Egypte deze unifor me kleding en later ook de rest van j de bevolking. De vredespagode De „vredespagode", zoals het geel geschilderde T-vormige ge bouw, waar de bèstandsovereen- komst is getekend, wordt ge noemd, is een typisch Oosters bouwwerk. Het ligt slechts enige meters van de tent, waar de on derhandelaars hun besprekingen hebben gehouden. Het is een houten gebouw in Noord-Koraeanse stijl met een overhangend dak en met matten langs de muren. Het beslaat een oppervlakte van 900 vierkante meter. Boven de drie tóegangen tot de zaal zijn „vredesduiven" van an derhalve meter aangebracht te gen een blauwe achtergrond in de vorm van een driehoek. Deze duiven zijn gemaakt naar de bekende tekening van Picasso. velhebber van het achtste leger, heeft verklaard, dat de periode van het bestand een zware proef zal zijn voor de discipline en militaire kwaliteiten van alle manschappen van Let acht ste leger. „Wij moeten geduld en ge zond oordeel tonen in afwachting van het resultaat van de politieke bespre kingen. Wij moeten tevens voortdu rend waakzaam en voorbereid zijn op een hervatting van de vijandelijkhe den ingeval de politieke conferentie mislukt of de vijand de voorwaarden van het bestand schendt. Er moet niet gedacht worden aan terugkeer naar huis voordat in Korea een duur zame vrede en een vaste toestand zijn hersteld. Het bestand betekent niet, dat het achtste leger van alles af is en kan gaan vissen". CLARK BLIJFT PARAAT. Generaal Mack Clark, de opperbe velhebber van de strijakrachten der VN., heeft in een dagorder aan alle troepen verklaard dat de strijdmacht der V.N. gehandhaafd zal blijven, om de tegenstander te kennen te geven, „dat onze macht achter de beloften staat van de V.N. om de republiek Korea (Zuid-Korea) tegen een aan valler te verdedigen". Generaal C&rck spoorde de geallieerde troepen aap, juist nu dubbel op nun hoede te- zijn. „Wij moeten onze sterkte handhaven". In het verleden, -aldus generaal Clarck, was het voorgeko men, dat de V.N. haai militaire pa raatheid lieten verslappen, „omdat wij teveel vertrouwen stelden in be loften, die later niets waard bleken te zijn". „Wij zullen deze fout niet meer maken", aldus Clark. ALGEMENE VERGADERING 17 AUGUSTUS BIJEEN. Er is een vergadering uitgeschreven van de Algemene Vergadering der V.N. in New York op 17 Augustus, ter bespreking van de Koreaanse kwestie. De voorzitter van de Assemblée, Lester Pearson, belegde de vergade ring onmiddellijk nadat hij op de hoogte was gesteld van de onderte ACCOORD OP KOREA kening van de bestandsovereenkomst. „De ondertekening van de wapen stilstand is het besluit van een hoofd stuk van bloedvergieten en strijd. Het is echter slechts het begin van een nieuw en moeilijk hoofdstuk: het vestigen van de vrede", aldus ver klaarde Pearson. Hij zeide verder, dat de V.N. thans de weg voor de poli tieke conferentie zouden moeten be reiden. De vrede in Korea zou slechts tot stand gebracht kunnen worden als de voorwaarden van de wapenstil stand nauwgezet door alle betrokke nen nagekomen zouden worden. In dien dit geschiedde, zou de volgende stap gedaan kunnen worden naar een politieke oplossing en wederopbouw in een vrij, democratisch en ver- ènigd Korea een doel waarvoor het Koreaanse volk zo heldhaftig heeft gestreden". Een dergelijke op lossing zou weer kunnen leiden naar een regeling van hangende vraag stukken in het gehele Verre Oos ten. VERKLARING VAN EISENHOWER. Binnen een uur na de onderteke ning van de wapenstilstand in Pan- moendjon heeft president Eisenhower in een korte rede het Amerikaanse volk. over de betekenis van het be stand gesproken. De oorlog in Korea had bewezen, „dat slechts moed en offers de vrede op deze aarde kunnen behouden". Eisenhower bracht in het bijzonder hulde aan „het dappere le ger van Zuid-Korea". Mannen van het Westen en mannen van het Oos ten hadden samen kunnen strijden en werken voor een nobel doel. De president van de V.S. sprak de hoop uit, dat men niet langer zijn toevlucht zou nemen tot „nutteloze strijd om geschillen te beslechten". Eisenhower waarschuwde, dat de V.S. en hun bondgenoten in de komende maanden waakzaam zouden moeten zijn met het oog op mogelijke ongun stige ontwikkelingen. Controle en toezicht Nu de wapenstilstand is getekend, kunnen de commissies, die verant woordelijk zijn voor het uitvoeren van de overeenkomst, aan het werk tijgen. Kon. Juliana bezocht Padvinderskamp te Ommen Zaterdag heeft H. M. de Koningin een bezoek gebracht aan het Nationale Padvindsterskamp te Ommen, dat daar gedurende tien dagen zal worden gehouden. Een onder deel van het kampprogramma was het opsporen van „Spaanse Matten" die door zwemploegen droog naar de Koningin moesten worden gebracht. Hier zien we de Koningin met een der „Matten", die zij op droogheid controleert. Die commissies zijn: 1. De militaire bestandscommissie, bestaande uit mi litairen van de beide partijen. Zij controleren of het vuren inderdaad is gestaakt én of er nergens schen dingen voorkomen van de overeen komst. 2. De neutrale commissie van toe zicht bestaande uit vertegenwoordi gers van Zweden, Zwitserland, Tsje- choslowakije en Polen. Zij houdt toe zicht op het naleven van het bestand en moet er in het bijzonder voor zorgen, dat geen van beide partijen haar militaire macht achter de linies uitbreidt. 3. De commissie voor de repa triëring van de gevangenen, bestaan de uit vertegenwoordigers van Zwe den, Zwitserland, Tsjechoslowakije en Polen onder voorzitterschap van India.. Zij is belast met de zorg voor de gevangenen die niet naar hun land willen terugkeren. Negentig dagen lang zullen de vertegenwoordigers van van China en Noord Korea gelegenheid hebben om hun gevangen landgenoten, die niet naar hun land wensen terug te keren, tot andere gedachten te bren gen. Weigeren de gevangenen na die negentig dagen nog, dan zal er over hun lot worden beslist op een poli tieke conferentie. Mocht die na 30 dagen nog geen beslissing hebben ge nomen, dan worden de gevangenen automatisch burgers. Zij zullen dan met behulp van neutrale landen kunnen gaan naar het land van hun keuze. Noordelijken laten gevangenen vrij Volgens New Yorkse radioberich ten uit Moensan, hebben de Noor delijken de verbondenen medege deeld, dat zij 12.376 krijgsgevange nen zullen vrijlaten. Volgens de berichten zal het ge noemde aantal o.a. 3.313 Amerika nen, 922 Britten, 228 Turken, 12 Fransen, 1 Griek en 1 Belg bevatten. STILLE PLECHTIGHEID. Er werd tijdens de plechtigheid in de „vredespagode" geen woord ge sproken. Alleen het gerommel van de artillerie was in de verte hoor baar. Afgevaardigden van verschei dene landen met strijdkrachten in Korea en gasten van beide zijden za gen toe, toen de generaals Harrison en Nam II achttien documenten, in blauwe omslagen, tekenden. De stil te werd na de ondertekening alleen onderbroken door lachen van de Noord-Koreanen. In volledige stilte verlieten de bei de belangrijkste onderhandelaars het gebouw. HOE wordt het weer? (Geldig van Maandagavond tot t Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). ENKELE BUIEN t Veranderlijke bewolking met X nu en dan enkele buien met kans ap onweer. Overwegend matige wind tussen Zuid-West en Zuid. Iets warmer. 28 Juli: zon op 4.55, onder 20.37. maan op 21.20 en onder 7.28 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI geheel bew. 24 C. AMSTERDAM zwaar bew. 20 EDINBURGH regen 17 LONDEN zwaar bew. 21 LUXEMBURG zwaar bew. 22 PARIJS regen 23 BORDEAUX regenbui 22 GRENOBLE geheel b^w. 29 NICE licht bew. 28 GENèVE zwaar bew. 21 ZüRICH zwaar bew. 32 BERLIJN zwaar bew. 31 FRANKFORT zwaar bew. 28 MüNCHEN geheel bew. 29 WENEN zwaar bew. 32 INNSBRUCK zwaar bew. 32 ROME onbewolkt 34 Onstandvastig weer Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer is gedurende het week einde geleidelijk meer onder invloed van een uitgebreid depressiegebied bij Schotland gekomen. In de nacht van Zaterdag op Zondag drongen koelere luchtmassa's van het Zuid westen uit ons land binnen, hetgeen plaatselijk met onweer vergezeld ging. Zondag waren de maximum tem peraturen op sommige plaatsen in het Westen van het land bijna 10 graden lager dan Zaterdag, waarbij een nu en dan krachtige wind tussen Zuid west en West stond. De koudere luchtlaag, die over ons land stroom de, was Zondag echter nog juist niet dik genoeg en de onstabiliteit te ge ring om vorming van buiten mogelijk te maken. Inmiddels bleef de aanvoer van po laire luchtmassa's over de Britse eilanden aanhouden, waarbij het cen trum van de depressie zich wat meer naar het Oosten verplaatste. Dit had tot gevolg, dat in de nacht van Zondag op Maandag de onstabi liteit toenam en plaatselijk enkele flinke buien voorkwamen. Verwacht mag worden, dat het depressiegebied zich komende dagen nog verder naar het Oosten zal uitbreiden. Kleine randstoringen zullen daar bij de buiigheid beurtelings doen toe nemen en afnemen. De temperaturen blijven aan de lage kant. Korreltje Het gewone leven heeft een be koring, waarbij de schoonste kunst werken in het niet zinken.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1