DUINSTREEK FarWeslli Moeilijkheden rond de benoeming van gemeente-architect besproken Chauffeur was onder invloed Glazen zeilboot op de Kaag PROGRAMMA „Vacantievreugd voor de Leidse R.K. Jeugd." ZATERDAG 25 JULI 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 VOORSCHOTEN JAPANSE KROONPRINS OP HET LANDGOED TER HORST. De Japanse kroonprins Akihito, die Maandagmiddag in ons land zal arriveren, wordt Dinsdag 28 Juli, des middags om 1 uur door de Ko ningin ontvangen op haar landgoed Ter Horst in Voorschoten. De Ja panse gast zal met de Koningin de lunch gebruiken. Des middags be zoekt de Japanse kroonprins achter eenvolgens het Mauritshuis, het Vre despaleis en tenslotte de miniatuur stad Madurodam. KORTEBAANDRAVERIJ GAAT EEN TRADITIE WORDEN Er mogen dan met de paarden markt steeds minder paarden komen voor de handel, het comité Paarden sport heef er ook dit jaar weer voor gezorgd, dat de paardenliefhebbers aan hun trekken komen. Evenals vorig jaar is er Dinsdagmiddag op de Prins Bernhardlaan acbter het park weereen kortebaandraveij, waaraan 24 paarden deel zullen ne men. Met de inschrijvingen is het comité Paardensport zeer in de nop jes, de beste paarden komen aan de start. Men zie slechts: alle winnaars van de draverij te Stomp wijk: Octa- via, Quichotte, O. Maryke (vorig jaar winnaar in Voorschoten) en Lietse Mitzi en verder: Oosterstar, uit de stal de Vlieger, van Bende Mulder, My Darling van v. Dam, de oude bekende Miss A. van J. van Leeuwen en Partout van Joh. Post uit Nootdorp. De prijzen tot een be drag van 1100 zijn aantrekkelijk genoeg om strijd te waarborgen. Bo vendien is er voor de kijkers nog de totalisator. Voor Voorschoten moet een dra verij nog traditie worden, maar het comité had er gezien de gang van zaken vorig jaar zoveel vertrouwen in ,dat er ook nu op Paardenmarkt weer een draverij zal zijn en men kan er wel op rekenen, dat er in de toekomst geen Paardenmarkt meer zal zijn zonder een draverij. MAANDAG WORDT DE BRADERIE GEOPEND Op Maandag a.s .'s avonds om 7 uur zal de Braderie van Voorschoten door de burgemeester feestelijk wor den geopend. Eerstens zal de bur gemeester ten gemeentehuize de ge nodigden toespreken en via luid sprekers zal deze rede ook voor het gemeentehuis te beluisteren zijn. Na een rondgang door het dorp zal de burgemeester aan het einde van de Voorstraat, nabij de Bloklaan een aldaar gespannen lint doorknippen met welke symbolische handeling de Braderie geopend zal zijn. Het Harmoniegezelschap Sint Laurenti- us zal deze avond muzikale mede werking verlenen, terwijl verster kers gramofoonmuziek zullen laten weerklinken. Door 45 middenstan ders van Voorschoten wordt aan de Braderie deelgenomen. Op de. Voor straat zullen 53 stands worden op gericht, waarin de middenstand zal tonen, wat zij te bieden heeft. Daar naast komen nog diverse attracties. Het „Glippertje" zal verschillende tochtjes door het dorp maken. Dins dag is de Braderie geopend van 8 uur v.m. tot 's avonds 11 uur. Dinsdagavond om 7 uur maakt de Drumband van Benevenuto een rond gang door het dorp waarna Beneve nuto een populair concert zal geven op de Voorstraat. Voorschoten krijgt tijdens zijn jaarlijkse paardenmarkt- dag een feestelijk karakter. Om de herinnering aan de jaarlijkse paar denmarkt levendig te houden orga niseert het Comité Paardensport 's middags kortebaandraverijen met de totalisator. De medische Zondagsdienst wordt gedurende dit weekeinde voor spoedgevallen waargenomen door dr. M. v. d. Stoel, Veurseweg 20, telefoon 956. Geb.: Dolinda Esmeralda d. v. D. C. van Houten en E. Leenart; Ru- dolphina Elisabeth d. v. Th. van der Plaats en G. van den Ham; Pieter Cornelis z. v. L.Brouwer en A.M.. Dou- wes; Johnna Margaretha d. v. W. C. A. de Jong en J. M. van der Lin den; Nynke d. v. Ch. J. Keijzer en G. G. Brameijer; Engelina Maria d. v. M. A. Wanders en B. J. Th. Leu senkamp. Getr.: Adrianus W. Hendriks en Adriana Q. van der Krogt; Cornelis Leydes en Janny Arentsen; Corne lis van Leeuwen en Cornelia M. Reichardt. STOMP WIJK Nieuwe R.K. Jongensschool in Stompwijk Het kerkbestuur van de parochie H. Laurentius van Stompwijk heeft aan de gemeenteraad medewerking verzocht voor het bouwen van een nieuwe vijfklassige jongensschool met een lokaal voor het onderwijs in lichamelijke oefening, zulks ter ver vanging van het schoolgebouw Dr. van Noortstraat. Het bestaande, oude sohoolgebouw en gymnastieklokaal verkeren reeds geruime tijd in een desolate toestand. Op meerdere plaat sen zyn verzakkingen, scheuren, lek kages en plafondibeschadigingen ont staan, terwijl tengevolge van de ver zakkingen meerdere ramen niet in de sponningen sluiten, waardoor het in de lokalen hinderlijk tocht. Een grondig, algeheel herstel van het gebouw biedt geen oplossing aange zien zulks aanzienlijke sommen gelds zou vorderen, terwijl het niet in de verwachting ligt, dat het alsdan ver kregen resultaat aan de gestelde verwachtingen zal beantwoorden. Bovendien is het bestaande gebouw uiterst ongunstig gelegen in ver band met de waterstand van de Stompwijksevaart en ten opzichte van de zonrichting. Het gebouw ligt n.L ongeveer 1.60 m. beneden de waterspiegel van de op korte afstand aanwezige Stompwijksevaart waar door fundering en muren bovenma tig aan de werking van vocht onder hevig zijn. Ten opzichte van de zon zijn de lokalen op het Noordwesten gesitueerd. In de huidige omstandigheden ach ten B. en W. het bouwen van een nieuwe school de enige juiste oplos sing en uit dien hoofde stellen zij de gemeenteraad voor overeenkom stig de bepalingen van de lager- onderwijswet aan het verzoek van het schoolbestuur te voldoen. Woensdag a.s. komt de raad bijeen en zal hy zich over dit voorstel kun nen uitspreken. Openlucht-concert. Het fanfa- regezelschap Juliana geeft morgen avond 'n openlucht-concert op de mu ziektent voor het Jeugdhuis. In het programma zijn enkele nieuwe num mers opgenomen. Mej Wilk Hilgersom is geslaagd in Den Haag voor Middenstans- examen. KATWIJK AAN DEN RIJN Voor het diploma coupeuse slaagde (met lof) te 'sGravenhage mej. F. H. de Kreek. LEEDSCHENDAM Geb.: Theodorus Andreas Maria, z. van J; A. van der Horst en N. M. H. Knijnenburg; Gertrudis Maria Ca- tharina, d. van J. J. Lelieveld en E. G. Th. Schrader; Johannes en Johan nes Wilhelmus, zoons van J. Ammer- laan en C. H. Rotteveel; Johannes Wilhelmus Maria, z. van Th. C. Meester en I. N. van Heiningen. Ondertr.: Jan Kok, te Leiderdorp, en Brigitta H. de Wit. Getr.: Petrus A. N. van Eekelen, te Voorschoten, en Wilhelmina H. 't Hooft; Petrus C. J. van Rijn en Ca- tharina N. J. van Veen; Johannes P. de Vries en Julie P. Walstra; Johan nes M. Hoevers en Adriana J. Ange- nent. Overl.: Jacob Frederiks, 83 j., echt genoot van D. M. van Loon (Rotter-1 dam); Margaretha N. C. Straathof, 60 j., weduwe van A. A. Bontje. Het Ministerie zag al zeer spoedig in, dat het een ondoen lijke taak was een dergelyk be richt geheim te houden. Reeds de 93e ambtenaar, die ons gis termiddag te woord stond, ca pituleerde en vertelde, dat er inderdaad merkwaardige dingen te gebeuren stonden in de om geving van Leiden. „Wanneer we ons niet vergissen", zo sprak deze dienaar des volks letter lijk) „dan zal zeer binnenkort een van Neerlands meest bloeiende badplaatsen van de kaart ver dwijnen!" De noeste werker keek ons ernstig aan en vervolgde met samenzweerdersstem: U moet 't nog niet verder vertellen, maar we weten practisch zeker, dat Noord wij k-Zee binnenkort Noordwijk-Zee niet meer zal zijn! Nu daar stonden we echt van te kijken en terwijl we ons afvroegen, wat het dan wel zou worden, beloofden we vlug, dat we over deze discrete aangele genheid met niemand zouden spreken en werkelijk hebben we tot nu toe onze mond stijf dicht gehouden en zijn van plan in dit zwijgen te volharden. Al dus gerustgesteld, kwam de man pas goed los: „Ik wil nu niet direct spreken van boortorens en mijnschachten, maar dat zeer binnenkort de spaden te Noord- wyk-Zee de grond in zullen gaan, om verborgen schatten aan de bodem te ontrukken, is prac tisch een feit, dat zeker is". „Goud?" fluisterden we opge wonden, terwijl marmeren kas telen en geluidloze bromfiet sen aan onze brein voorbij vlo gen. „Ach, meneer" glimlachte de man over zoveel simpelheid, „de schatten, die de bodem van Noordwijk-Zee moet herbergen zijn zo verscheiden, dat het moeilijk zal zijn op de gehele wereld een meer gevarieerd mijngebied te vinden". „En wie krijgt de grond?" vroegen we vijandig, te zamen met de werkgevers de geleide economie verwensend". De staat zeker, he?". Nee, heus niet, me neer, echt niet,' 'stamelde de dienstknecht der mensheid ver ongelijkt", „de regering heeft be sloten het persoonlijk initiatief een kans te geven. Alle groe pen, zowel de werknemers, als de (verdrukte) middengroepers, als de werkgevers zullen op de zelfde dag hun fortuin mogen beproeven". Hij legde zijn lippen aan onze oor (waar werkelijk plaats ge noeg is voor dergelijke appara ten) en fluisterde: ,In strikt ver trouwen: Op Woensdag 12 Augustus vanaf half drie 's mid dags zal iedereen in de gelegen heid zyn in Noordwijk-Zee de aanwezige bodemschatten op te graven". KRONUS Gemeenteraad Nieuwkoop Gisteravond kwam de raad van Nieuwkoop in een spoedvergadering bijeen. Alle raadsleden waren aan wezig. Na de opening deelde de voorz., burgemeester Van der Weijden, mede, dat met de gemeente Voor schoten overeenstemming werd be reikt omtrent de afvoer van vuil naar Nieuwkoop. Voor de electrificatie van de Acht tienkavels is een kostenberekening gemaakt; in de eerstvolgende ver gadering van de raad zal besloten moeten worden, of men met deze berekening accoord zal gaan. In verband met de woningbouw in de jaren 1947 en 1948 was op het Rijk altijd nog te vorderen een be drag van plm. 23.000,Dé voorz. kon thans mededelen, dat deze vor dering door het Ryk wordt erkend. Volgens de zienswijze van N.V. Kuyf's Vuilbedrijf zou de gemeente Nieuwkoop haar in verband met een afrekening van schotten enz. nog 500,schuldig zijn. Aangezien de gemeente eer. en ander niet erken de heeft de N.V. het geval aanhan gig gemaakt bij de kantonrechter. De kantonrechter heeft de vorde ring niet ontvankelijk verklaard. Na dit punt van de agenda moes ten pers en publiek de raadzaal ver laten en werd.de vergadering in be sloten zitting voortgezet. Bijna drie uur heeft de raad achter gesloten deuren beraadslaagd, wellicht over het thans veel besproken geval van de benoeming van de nieuwe ge meente-architect. Naar algemeen bekend is hebben de raadsleden van de C.H. en Gemeentebelang stappen ondernomen, om het raadsbesluit van 21 Juli j.l., waarbij de heer van Vliet uit Amsterdam werd benoemd tot gemeente-architect met 6 tegen 5 stemmen, ongeldig verklaard te krijgen. Wat er besproken is achter de ge sloten deuren weten wij natuurlijk niet, maar toen de vergadering weer openbaar werd, deelde de voorzitter mede dat geen besluiten waren ge nomen. Niettemin verheugde het spr., dat men elkander weer had gevonden op zekere punten. Bij de rondvraag kwamen geen bijzondere onderwerpen ter sprake en na het dankgebed tc hebben uit gesproken sloot burgemeester Van der Weijden deze spoedvergadering om bijna elf uur. LEIMUIDEN AFSCHEID VAN PASTOOR SPEET. Vrijdag a.s. zal pastoor J. L. Speet zijn intrek nemen in het St. Jozef pension te Alphen a. d. Rijn. Aan staande Dinslag 's morgens om 10 uur zal de pastoor voor het laatst de scholen bezoeken. Dinsdagavond van 8 tot 8.30 uur wordt aan de jeugdver enigingen en aan de jeugd die de school hebben verlaten gelegenheid gegeven om afscheid te nemen van de pastoor in het parochiehuis. Woensdagavond om 8 uur zal de pas toor weer in het parochiehuis aan- HAZERSWOUDE Gisteravond omstreeks tien uur reed een personenauto, bestuurd door een chauffeur in dienst van 't Tegelhuis te Alphen aan den Rijn, met een grote snelheid over de Rijksweg in de richting Leiden. In opdracht van zijn patroon moest hij een dame naar Voorschoten bren gen. Ter hoogte van de Watertoren nabij de Gemeneweg reed de chauf feur zodan'ig links van de weg, dat de auto in een aan dien weg liggen de zandhoop terecht kwam, een tas stenen ondersteboven reed en over de kop sloeg. Onmiddellijk toesnel lende omwoners bevrijdden de chauffeur en diens passagier, die aan het gelaat gewond was en bij een der omwonende werd binnen gebracht. De chauffeur bleek onder invloed van sterke drank te verkeren. Toen de politie kwam was hij nergens te vinden. Weldra had men hem echter opgespoord en na verhoor kon hij zijn roes in een cel aan de Rijndijk uitslapen. De auto, die deerlijk be schadigd was, is later weggesleept. wezig zijn, dan om afscheid te ne men van alle volwassen parochianen. Bij deze gelegenheid zal de R.K. Dameszangver. „Gloria Deo" enige zangnummers uitvoeren, BODEGRAVEN Koninklijke onderscheiding. Bij Kon. Besluit van 16 Juli j.L is aan W. van de Lagemaat, magazijnbe diende bij Turkenburg's Koninklijke Zaadhandel N.V., alhier, toegekend de ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in brons, wegens 40-jarige trouwe dienst. De onderscheiding is Donderdagmiddag in bijzyn van de personeelsleden door de directie uitgereikt. In een vlotte speech huldigde de heer P. Turken burg de jubiltris en prees hem om zijn trouw en eerlijkheid. Aanvanke lijk als 14-jarige op de zaadirjpakaf- deling geplaatst, kwam hij later op de proeftuinen en beheert thans de exportafdeling. Namens de directie werd een geschenk onder couvert aangeboden. Ook van dt zijde van het personeel ontbrak het niet aan ge schenken en gelukwensen. Tot stomme verbazing van de vele bezoekers, die de afgelopen week op en de langs de Kaag hun vacantie hebben doorgebracht, verscheen er dezer dagen plotseling een glazen zeilboot op het water, die alle eigenschappen van haar houten soortgenoten bleek te bezitten, alie.en had zij er nog een hele stapel voordelen by. Aanvankelijk meende men met een goed geslaagde grap te doen te heb ben; de bodem van de boot was maar een paar mibmeter dik en alles zag er zo leuk maar tevens zo onpractisch uit, dat men aan een of andere reclamestunt dacht. Nu was het wel een reclamestunt, maar dan een zeer ernstig gemeende poging van de firma „Paturi Glasboot" uit Warmond om de deugdelijkheid van haar nieuwe product, een plastic zeilboot, te demonstreren. Deze poging is geslaagd en de deskundigen hebben al de voordelen van de nieuwe boot, die een zusje is van de plastic fiets, kunnen bewonderen. De piastic boot is ruim een-derde lichter dan een houten; haar wendbaarheid is groter en lekkages zijn, practisch uitgesloten. Vaklieden veronderstellen, dat de glasboot een zeer grote toekomst tege moet kan gaan, te meer, daar de kosten niet hoger, maar eerder lager dan een gewone zeilboot zullen komen te liggen. Week van 27 Juli i.m. 31 Juli 1953 S.v.p. uitknippen en bewaren DONDERDAG St. Petrus-Parochie: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10' 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 St. Joseph-Parochie 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Hartebrug-Parochie: 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 Leonardus-Parochie 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 30 Alle groepen zwemmen zwempak mee Meisjes: badmuts mee 9.15 u. Kerkplein Alle groepen zwemmen zwempak mee Meisjes: badmuts mee 8.30 u. achter kerk Alle groepen zwemmen zwempak mee Meisjes: badmuts mee 8.15 u. Rom.zaal Alle groepen zwemmen zwempak mee Meisjes: badmuts mee 9 u. Potg.laan 2 uur Kerkplein 2 uur Kerkplein vissen 2 uur Kerkplein 2 uur Kerkplein 2 u. achter kerk 2 u. achter kerk vissen 2 u. achter kerk 2 u. achter kerk 1.15 u. Rom-zaal 2 u. Rom.zaal vissen 1.15 u. Rom.zaal 2 u. Rom.zaal 1.30 u. Potg.laan 1.30 u. Potg.laan 1.30 u. Potg.laan 1.10 u. Potg.laan vissen 8.15 u. Kerkplein brood en drinken meenemen 10 uur Kerkplein fietsen: brood en drinken mee 8.15 u. Kerkplein brood en drinken meenemen 10 uur Kerkplein fietsen: brood en drinken mee 10.45 achter kerk brood en drinken meenemen 10 u achter kerk fietsen: brood en drinken mee 10.45 achte* kerk brood en drinken meenemen 10 u. achter kerk fietsen: brood en drinken mee ).30 u. Rom.zaal 10 u. Rom.zaal fietsen: brood en drinken mee 9.30 u. Rom.zaal 10 u. Rom.zaal fietsen: brood en drinken mee 10 u. Potg.laan 10 u. Potg.laan fietsen: brood en drinken mee 10 u. Potg.laan 10 u. Potg.laan fietsen: brood en drinken mee 2 u. Rom.zaal 2 u. Rom.zaal 2 u. Potg.laan 2 u. Potg.laan Alle groepen zwemmen zwempak mee Meisjes: badmuts mee 9.15 u. Kerkplein Alle groepen zwemmen zwempak mee Meisjes: badmuts mee 8.30 u. achter kerk Alle groepen zwemmen zwempak mee Meisjes: badmuts mee 8.30 u- Rom.zaal Alle groepen zwemmen zwempak mee badmuts mee 9 u. Potg.laan Vrij 1.15 u. Kerkplein Vry 5 u. Kerkplein Vrij 1 u. achter kerk Vrij 1 u. achter kerk Vrij Vrij VrU 1 u. Rom-zaal Vrij Vrij Vry Vry 10.30 u. Kerkplein brood en drinken meenemen korfbaltournooi brood en drinken meenemen 10.30 u. Kerkplein brood en drinken meenemen korfbaltournooi brood en drinken meenemen 8 u. achter kerk brood en drinken meenemen korfbaltournooi brood en drinken meenemen 8 u. achter kerk brood en drinken meenemen korfbaltournooi brood en drinken meenemen ).30 u. Rom.zaal korfbaltournooi brood en drinken meenemen 9.30 u. Rom. zaal korfbaltournooi brood en drinken meenemen 9.30 u. Potg.laan korfbaltournooi brood en drinken meenemen 9.30 u. Potg.laan korfbaltournooi brood en drinken meenemen korfbaltournooi korfbaltournooi korfbaltournooi korfbaltournooi 2 u. Rom.zaal korfbaltournooi 2 u. Rom.zaal korfbaltournooi 2 u. Potg.laan korfbaltournooi 2 u. Potg.laan korfbaltournooi 10 uur Kerkplein 10.45 u. Kerkp ein brood en drinken meenemen 10 uur Kerkplein 10.45 u. Kerkplein brood en drinken meenemen 9.30 u. achter kerk 10.45 achter kerk brood en drinken meenemen 9.30 u. achter kerk 8 u. Rom.zaal brood en drinken meenemen 10.45 u. Rom.zaal brood en drinken meenemen 8 u. Rom zaal brood en drinken meenemen 10.45 u. Rom.zaal brood en drinken meenemen 8-15 u. Potg.laan brood en drinken meenemen 9.30 u. Potg.laan 8.15 u. Potg.laan brood en drinken meenemen 10.30 u. Potg.laan brood en drinken meenemen 2 uur Kerkplein 2 uur Kerkplein 2 u- achter kerk 2 u. achter kerk 2 u. achter kerk 2 u. Potg.laan Men gelieve steeds op tijd aanwezig te zijn! Let goed op plaats en tijd van samenkomst!

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2