3)e &2idóe(3oma/nt Oostduitse minister weggestuurd Tijdelijke bescherming van Belgische industrieën Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN SATERDAG 25 JULI 1953 44ste JAARGANG No. 12949 Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs 0.47 p. w., 2p. mnd., 6.p. kwart. Franco p. p. 6.80. -■ Advert: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 E.D.G. IN DE BRANDING UET IS NU DE TUD óm de zor- **gen aan de kant te zetten en de vacantieplannen, welke wij zolang van te voren hebben beraamd, op hun bruikbaarheid te beproeven. De vacantie-sfeer hangt nu eenmaal in de lucht en niemand ontkomt er aan. Laat de Chinezen en Noord-Korea- nen maar brabbelen over wapen stilstandsvoorwaarden; zij doen 't al zo lang, dat de hoopvolle verwach tingen omtrent de nabijheid van de bestandsondertekening niemand meer warm of koud maken. Het weerbe richt is van groter belang dan de verklaringen van Syngman Rhee, ofschoon niemand zal kunnen bewe ren, dat De Bilt betrouwbaarder is dan de Zuid-Koreaanse president. En als u de verslagen van de 0 Tweede Kamer bijgeval niet gelezen hebt, kunt u dan zonder aarzelen zeggen wat de E.D.G. is? Neen, een voetbalvereni ging is het niet en met de Tour de France heert het ook niets te ma ken. Het is simpelweg de Europese De fensie Gemeenschap en Nederlands parlement is het eerste van de zes deelnemende landen geweest, dat het desbetreffende verdrag deze week heeft geratificeerd. Weliswaar heeft de Westduitse Bondsdag het verdrag al eerder goedgekeurd, maar daar hangt de ratificatie nog steeds af van de ondertekening door de president en deze heeft verklaard niet eerder te zullen tekenen voordat het Con stitutionele Hof uitspraak heeft gedaan over de vraag of het verdrag al of niet in strijd is met de Grond wet. Bij ons heeft zich een ruime meerderheid vóór aanvaarding uit gesproken zodat, ook bij afwijking van de Grondwet aan de eis van 'n tweederde meerderheid royaal is voldaan. In regeringskringen te Bonn is het resultaat van de behandeling van het E.D.G.-verdrag in de Tweede Kamer met bijzondere voldoening verno men en toegejuicht. Een woordvoer der der Westduitse regering ver klaarde. dat de ratificatie door het Nederlandse oarlement een bewijs vormt, dat de gedachte, die aan het verdrag ten grondslag ligt, niet dood is en dat de noodzaak van een mi litaire samenwerking op deze basis steeds meer erkenning vindt. De woordvoerder sprak de vaste over tuiging uit, dat ook de overige part- nerlanden het verdrag in de komende maanden zullen ratificeren. Van de zijde der Duitse sociaal democratische partij, die zich in tegenstelling tot de P. v. d. A. hier te lande scherp tegen het ver drag keert, wordt verklaard, dat de ratificatie door de Tweede Kamer verwacht kon worden, aangezien zij de logische voortzetting van de door Nederland gevolgde politiek bete kent. Het betreft hier, zo zei een woordvoerder der S.P.D., een beslis sing van het Nederlandse parlement, waarin wij ons niet willen mengen, zoals wij ook niet gaarne zien, dat anderen zich in onze binnenlandse politiek mengen. Heel voorkomend gezegd, maar het betreft hier hele maal geen binnenlandse aangelegen heid, zoals de tegenstand der Duitse sociaal-democraten ook genszins een aangelegenheid is, welke alleen voor hun rekening komt. WAT WIJ OP DE HOUDING van de Duitse sociaal-democraten aan te merken hebben is vooral, dat zij in de kaart van de Russische po litiek jegens Duitsland spelen. Wan neer zij een militaire aansluiting bij het Westen pogen te verhinde ren, bevorderen zij het Russische streven om van Duitsland een z.g. neutrale staat te maken, een staat zonder krachtige defensie en dus een machtsvacuüm in het hart van Europa. Wat zo'n machtsvacuüm, zo'n zwakke plek, in deze omstandig heden betekent, beseft iedereen, die gevoel heeft voor de realiteit, maar al te goed. Het zou niet lang duren of Moskou had er een satelliet staat bij. Het motief van de Duitse socialis ten is bekend zij laten zich verlok ken door de vage Russische belof ten van een herstel der Duitse een heid, welk herste. zij voor eeuwen verloren zien gaan als West-Duits- land zich bij het Westerse kamp aansluit. Nu is dat herstel der Duitse een heid inderdaad een probleem, dat niet te verwaarlozen is en daarom hebben de ministers van buitenland se zaken der Grote Drie reeds een uitnodiging gestuurd naar Moskou om Molotof te verzoeken deel te nemen aan een minister-conferentie, waar op de Grote vier (de V.S., Enge land, Frankrijk en de Sovjet-Unie) het Duitse vraagstuk zullen bespre ken. Het antwoord van Moskou is nog niet binnen, doch de „Prawda" heeft het voorstel al zo goed als verworpen. Nu is een krantenartikel geen offi cieel antwoord, maar de ..Prawda" is de spreekbuis van de Sovjet-re gering en wat de „PraWda" schrijft is geïnspireerd door het Kremlin. Het Russische blad schrijft, dat de bi i een komst van de drie ministers geen van de brandende problemen 'n Wilhelm Zaisser was een vriend van Beria Wilhelm Zaisser, de Oost-Duitse minister voor de veiligheid van de staat, is van zijn ambt ontheven. Het ministerie voor staatsveiligheid zal worden ondergebracht in het ministerie van binnenlandse zaken, waarvan het een onderafdeling wordt met een staats-secretaris aan het hoofd. In die functie is benoemd Ernst Wollweber, die tijdens de oorlog sabotage heeft gepleegd op Duitse schepen in opdracht van de Sovjet-Unie. volksvoedsel bij uitnemendheid. Er heerst, schrijft het Oost-Duitse landbouwblad, nu reeds een gebrek aan aardappels, dat, wanneer de oogst niet spoedig kan worden bin nengehaald, noodlottig van om vang zal worden. De aardappels gin gen enige weken geleden van de bon om het volk zoet te houden, maar nu is er zowa' niets meer te krijgen in de winkels. Er zal opnieuw dis tributie van aardappels worden in gevoerd. De honger in Oost-Duitsland. wördt met de dag groter. Van het voedsel dat de Sovjet-Unie en haar 'satel lieten hebben beloofd, is nog niets aangekomen. Het is althans in de winkels niet te koop. BELANGRIJKE MENINGS VERSCHILLEN. Voor het ontslag van Zaisser is geen reden opgegeven. Ook is niet bekend gemaakt wat zijn lot zal zijn. Van arrestatie wordt niet gerept. Reeds enige dagen lang deed het gerucht de ronde dat Zaisser het als minister niet lang meer zou maken. Het was bekend, dat hij nauw sa menwerkte met Beria. Volgens berichten uit Oost-Ber- lijn zijn er belangrijke meningsver schillen van principiële aard ont staan tussen Grotewohl, de Oost duitse premier en Ulbricht, zijn plaatsvervanger. Van Ulbricht is be kend dat hij voorstanders is van stren ge maatregelen en harde vonnissen tegen de mensen die betrokken zijn gew.est bij de opstand van 17 Juni. Hij zou het gezag van de partij over het Oostduitse vork met harde maat regelen willen herstellen. Grotewohl zou voorstander zijn van een veel gematigder optreden. Zijn houding vindt haar oorzaak waar schijnlijk voor een groot deel in de vrees dat strenge maatregelen een opnieuw oplaaien van de opstand zouden kunnen veroorzaken. Grote wohl heeft in zijn opvatting de steun van de vooraanstaande man nen uit de christelijk-democratische unie- en de liberaal-democratische partij Honger in Oost-Duitsland. De Oostduitse volkrepubliek die nog maar en paar dagen geleden het Amerikaanse voedsel-aanbod heeft afgeslagen omdat het „beledi gend" was, staat voor de ergste hon ger die het kent: gebrek aan het Tito laat bisschoppen molesteren Uit verscheidene plaatsen langs de kust van de Adriatische Zee ko men thans in Belgrado berichten binnen over demonstraties tegen Katholieke bisschoppen. Op 6 Juli j.l. werd gedemonstreerd tegen de waarnemende bisschop van Rekeka, terwijl deze een kerkdienst hield. Donderdag werd gemeld, dat mgr. Franic, wijbisschop van Split, bij demonstraties te Makarska werd ge wond. De menigte riep „Wij willen geen bisschoppen, die de dienaren zijn van het Italiaanse imperialisme". De demonstraties zijn bedoeld als protest tegen de afwijzende houding van de bisschoppen ten opzichte van een door de regering ondersteunde organisatie van priesters. Zulke or ganisaties zijn onlangs opgericht in verscheidene gebieden in Zuid-Sla- vië, doch pogingen om ook in Kro atië tot een dergelijke organisatie te komen mislukten. De Katholieke bisschoppen reageerden op deze po ging door de priesters, die de bewe ging steunden, te schorsen. Medische hulp voor kard. Stepinac De Joego-Slavische regering heeft een Amerikaanse specialist, dr. John Lawrence, toestemming gegeven om een bezoek te brengen aan kardi naal Stepinac, aldus verklaarde een woordvoerder van de Joego-Slavi sche regering te Belgrado. Stepinac lijdt aan een bloedziekte. Dr. Lawrence was uit eigener be weging gekomen en hij had een vi sum gekregen, zoals iedere andere buitenlander, die Joego-Slavië wenst te bezoeken, aldus de waarvoer der. stap verder naar de oplossing heeft gebracht. Het blad komt tot de conclusie, dat niet liefde voor de vrede, maar de vrees, dat hun politiek, gericht te gen internationale samenwerking, aan de kaak gesteld zou worden, de regerende kringen van Amerika, En geland en Frankrijk gedwongen heeft concessies te doen aan de eisen van de bevolking, die de onopgeloste internationale problemen graag door besprekingen geregeld wil zien. Met andere woorden: de „Prawda" zegt hier openlijk dat de Westerse landen slechts gedwongen hun voor stel tot praten gedaan hebben, maar dat zij geenszins geneigd zijn om werkelijk tot overeenstemming te komen. Zodat de conclusie voor de hand ligt, dat praten geen zin heeft. Dat geloven wij trouwens ook, want de Westerse wereld houdt vast aan de E.D.G. en het is juist de be doeling van Moskou om die E.D.G. uit te rangeren Waar twee partijen zó diametraal tegenover elkander staan, kan men moeilijk overeen stemming -er wachten. Wordt program reeds opgesteld? Geallieerde en communistische verbindingsofficieren hebben Zater dagochtend te Panmoendjon verga derd ,ter bespreking van de voorbe reidingen voor het ondertekenen van een wapenstilstand. Zij zouden van middag weer bijeenkomen. Vernomen wordt, dat de verbin dingsofficieren tot taak hebben het programma voor de ondertekening op te stellen. Zuid-Koreaanse politieke kringen hebben Vrijdag meegedeeld, dat zij over inlichtingen beschikken, waar uit zou blijken, dat er in Noord-Ko- rea tussen pro-Russische en pro- Ohinese groepen een verbitterde strijd om de macht gaande is. Volgens de jongste berichten zou laatstgenoemde groep, die onder leiding staat van de oude commu nistische leider Kim Too Bong, ter rein winnen op de andere groep onder eerste minister Kim II Soeng. Kim Too Bong heeft zijn opleiding in China genoten en was gedurende de oorlog een n/aaste medewerker van de Chinese communistische lei der Mao Tse Toeng. Dinsdag a.s. wapenstilstand Volgens inlichtingen uit goede bron zal, aldus A.F.P., de bestands- overeenkomst op Dinsdag 28 Juli worden getekend en op 1 Augustus van kracht worden. Het stuk zal te Panmoendjon worden getekend door generaal Mark Clark, namens het opperbevel der V. N., en door de generaals Kim II Soeng en Peng Teh Hoeai, uit naam van resp. de Noord- Koreaanse en Chinese strijdkrach ten. In de twaalf uur, welke volgen op de ondertekening van het be stand zullen in geheel Korea de vij andelijkheden moeten worden ge staakt. De militaire bestandscom missie en de neutrale commissie van toezicht zullen echter eerst enige dagen later met haar werk beginnen, aldus A.F.P. Rust heeft Churchill goedgedaan Premier Winston Churchill heeft gisteren voor de eerste maal zijn huis verlaten sinds zijn arts hem een maand geleden rust voorschreef. De 78-jarige premier verliet zijn wo ning in Chartwell en stapte kwiek naar de auto die enkele meters ver der geparkeerd stond. Zonder enige moeite stapte de pre mier in de' wagen en riep zijn poe del, die naast hem ging zitten. Churchill is thans verhuisd naar Chequers, het officiële buitenverblijf van alle Britse premiers. Hij steekt niet onder stoelen, of banken dat hij niet van Chequers houdt en liever op zijn eigen buiten verblijf vertoeft, dat minder op een kantoor lijkt en meer gelegenheid beidt om te schilderen. Chequers is echter speciaal op het verblijf van een premier ingericht, heeft meer- ruimte voor conferenties en een directe verbinding niét Withtell, waar de Britse regering gevestigd is. Aangenomen wordt dat Churchill van plan is enige van zijn officiële plichten weer op te vatten en daar om van verblijfplaats verwisseld heeft. De officiële residentie van de pae- mier, Downingstreet 10, heeft intus sen een verklaring uitgegeven waar in wordt gezegd: „De maand rust heeft de premier zeer veel goed gedaan. Sir Winston Churchill heeft thans Chartwell ver laten en zich naar Chequers bege ven waaa hij de eerstkomende veer- 1 tien- dagen verblijf zal houden." Conferentie van Beneluxministers in Den Haag Vrijdagmorgen is de conferentie van Benelux-ministers in de Trèves-zaal het Binnenhof in Den Haag begonnen. Zittend van links naar rechts: Minister Janssen, Belgische Minister van Financiën; Minister-President van Luxem burg, Dupong, Dr. W. Drees, Min. Pres. van Nederland, Minister President van België, Van Houtte, Minister van Buitenlandse Zaken van België, Van Zeeland en Minister van Buitenlandse Zaken, J. N. A. H. Luns. Staand van links naar rechts: de heer A. Talmes, adviseur Economis ene Zaken van Luxemburg, L. Schaus, Luxemburgse gezant te Brussel, Minister J. Zijlstra, van Econ. Zaken van Nederland Min. S. L. Mansholt, van Landbouw, Minister van Financiën, J. van de Kieft, Minister van Econ. Zaken van België, Buvieusart, Mr. B. P. M. Baron van Harinxma thoe Slooten, Ned. gezant te Brussel, en en de Belgische gezant in Den Haag, E. Graeffe. Benelux-conferentie besluit Interparlementair advies-college De conferentie van de Benelux, die gisteren in de Trèves-zaal in Den Haag is gehouden, heeft besloten on derling een systeem van tijdelijke beperkende maatregelen te zullen toe passen in die takken van bedrijf, waarvan de Belgische producenten ernstig hebben te lijden van de Ne derlandse concurrentie. In geval van onoplosbare geschillen zal er arbi trage mogelijk zijn. Een tweede belangrijke maatre gel is het toepassen van arbitrage op de tussen de landen bestaande ge schillen in de landbouw, waarin wel iswaar het Landbouwprotocol van 1950 theoretisch voorzag, maar dat in de practijk nooit in werking is gekomen. Voorts is besloten tot het instel len van een interparlementaire raad, waarvan de leden zullen worden be noemd uit en door de parlementen der drie landen en welke raad de re geringen van advies zal dienen. Deze raad zal niet het karakter van een supra-nationaal lichaam krijgen. De adviserende inter-parlemen- taire Benelux-raad zal bestaan uit Onveilig Java Volgens berichten, die de gouver neur van Midd.-Java ontvangen heeft, hebben benden in de omge ving van Tjilatjap in zes dagen tijds 285 huizen afgebrand in de onderdis tricten Sidaredja, Tjimanggu en Madjenang. Een bende van vijftig man doodde voorts vijf leden van de dorpswacht van een desa ir. Tuimanggu, twee van de dorpswacht in het gebied van Sidaredja en vier in het gebied van Madjenang. In West-Java hebben vliegtuigen van de Indonesische luchtmacht deel genomen aan zuiveringsacties. Zij bombardeerden de schuilplaatsen van benden., Nederland laat Japanners vrij Nederland heeft twaalf Japanse oorlogsmisdadigers in vrijheid ge steld. Deze twaalf werden destijds door Nederlandse rechters veroo- deeld en ondergingen hun straf in de Soemago-gevangenis te Tokio. De Nederlandse regering volgt hiermee het voorbeeld na van ver scheiden andere staten, waarmee Ne derland in de Tweede Wereldoor log tegen Japan heeft gevochten. De invrijheidstelling is geschied onder zekere bepalingen en na een onder zoek van de betreffende strafzakep. 35 leden van wie vijftien Belgische vijftien Nederlandse en vijf Luxem burgse parlementsleden. Ieder jaar zal de Benelux aan de raad rapport uitbrengen over problemen van ge meenschappelijk belang en de rege ringen kunnen bovendien de raad over ieder ander dergelijk probleem om advies vragen. De regeringen zijn verplicht om de raad te raad plegen, wanneer het parlement van een der drie staten dit wenst. DE BETEKENIS DER GENOMEN MAATREGELEN. De eerste maatregel betekent een tijdelijke bescherming van die be drijfstakken, waarin ernstige schade tengevolge van de concurrentie van de Benelux-partner aan de hand van in het gisteren vastgestelde pro tocol neergelegde cijfers, kan wor den aangewezen. Afgezien van eèn aantal bijkomstige voorwaarden moet de productie in een half jaar tenminste zijn gedaald met 15 pro cent ten opzichte van het gemiddel de van de drie halve jaren in 1952 en 1948, terwijl die vermindering voor tenminste driekwart kan wor den toegeschreven aan de verhoogde invoer uit het partner-land. Als ba sis kan ook gelden een vermeerde ring van de invoer met .60 procent. In beide gevallen geldt de voor waarde, dat de invoer uit andere lan den niet meer dan een vijfde van de totale vermeerdering van de invoer omvat. EERST DE BELGISCHE CONFECTIE-INDUSTRIE. De oplossing van de moeilijkheden in de Belgische conftctie-industrie zal, zo heeft de gisteren gehouden Benelux-conferentie besloten, middellijk naar de arbitrage worden verwezen. Verder is er nog een zestal andere Later afkoeling Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende de afgelopen dagen deden zich enkele wijzigingen in de luchtdrukverdeling voor, welke tot gevolg hadden dat in de nacht van Vrijdag op Zaterdag de wind naar het Zuiden draaide, en de nog aan wezige bewolking vrijwel geheel verdween. Deze ontwikkeling vond plaats op de flank van een Oceaandepressie, waarvan het centrum nu vrijwel stationnair ten Zuiden van IJsland ligt. Nadat een rug van hoge lucht druk over Frankrijk naar Duitsland was getrokken kreeg een kleine bo ven Spanje aanwezige warmtesto- ring de gelegenheid naar het Noord oosten te bewegen. Zaterdagmorgen lag deze in de buurt van Bordeaux. Verwacht mag worden, dat deze storingen, verder naar het Noord oosten zullen trekken en in de loop van Zondag ons land in Noordoos telijke richting zal passeren. Achter deze storingen stroomt koelere lucht van Oceanische oorsprong het con tinent binnen, zodat na de passage ervan, welke met enkele buien ge paard kan gaan, afkoeling zal op treden bij winddraaiing van Zuid naar Zuidwest tot West. takken van bedrijf ter sprake geko men, maar hier zal eerst het bedrijfs leven naar overeenstemming moe ten streven. Is die binnen twee maanden niet bereikt, dan zal ook op deze branches de arbitrage wor den toegepast. Dit betreft de rayon weefsels, de rayontricotages, email- lé, handbreigarens, schoenen en be schuit. De drie Benelux-partners wilden echter geen van allen aan deze maatregelen een protectionistisch karakter toegekend zien, vandaar dat in de eerste instantie het bedrijfs leven zelf de oplossing moet zoe ken en in de tweede plaats de be perking tijdelijk dient te zijn en ieder half jaar zal worden beoor deeld. In de overeenkomst heten het daarom veiligheidsmaatregelen. Begin October komt men weer bij een en dan zal men gaan praten over het betalingsverkeer, het kapi taalverkeer, de unificatie van de ac cijnzen en de coördinatie van het handelspolitieke beleid van Benelux. HOE wordt het weer? X (Geldig van Zaterdagavond 1 tot Zondagavond. Opgemaakt te i 10 uür). LATER AFKOELING I 1 Veranderlijke bewolking met J later plaatselijk enkele buien X X. en een kans op onweer. Zwakke t 1 tot matige wind, morgen rui- I. mend naar Zuid-west tot West, X X gepaard gaande met afkoeling. X 26 Juli: zon op 4.52, onder 20.40; maan op 20.43 en onder 4.28 uur. 27 Juli: zon op 4.53, onder 20.39; maan op 21.03 en onder 5.58 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenoch tend 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI licht bew. 23 C. STOCKHOLM zwaar bew. 20 OSLO -licht bew. 21 KOPENHAGEN zwaar bew. 20 AMSTERDAM onbewolkt 21 EDINBURGH regen 19 LONDEN onbewolkt 21 LUXEMBURG onbewolkt 21 PARIJS onbewolkt 26 BORDEAUX onbewolkt 24 GRENOBLE onbewolkt 26 NICE onbewolkt 26 GENèVE onbewolkt 24 ZURICH onbewolkt 24 BERLIJN onbewolkt 22 FRANKFORT onbewolkt 24 MüNCHEN onbewolkt 22 WENEN licht bew. 25 INNSBRUCK onbewolkt 25 ROME onbewolkt 30 Korreltje De livrei heeft menig heer be- i spaard voor zijn kneeht te worden i gehouden.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1