Verwarring in Korea VERWARRING RONDOM DE WAPENSTILSTAND IN KOREA Desondanks een spoedige ondertekening verwacht De Katholieke Kerk geniet in Indonesië volledige vrijheid Verschillende interpretatie van gegeven beloften Er heerst grote verwarring omtrent de overeenkomst, die de Verenigde Staten met Zuid-Korea hebben bereikt over de voorwaarden, waarop Syng- man Rhee zich bij de wapenstilstand zou neerleggen. Rhee's minister van Buitenlandse Zaken heeft een domper gezet op de stijgende verwachtingen op een spoedig bestand met de verklaring, dat Zuid-Korea de wapenstilstandsvoorwaarden niet zal naleven, omdat de Amerikanen tijdens de geheime bijeenkomsten met de communisten belof- ten hadden gebroken, die Eisenhower's speciale afgezant Robertson aan Rhee in Seoel had gedaan. De stafofficieren, die de nieuwe demarcatielijn in Panmoendjon vast stellen, kwamen gisteren niettemin voor het eerst 's morgens, 's middags en 's avonds bijeen en sommige waarnemers zijn zelfs zo optimistisch te geloven, dat vandaag de datum bekend zal worden gemaakt, waarop de wapenstilstand zal ingaan. een bestand te beginnen met een pro gram van vier of vijf jaar voor de we deropbouw van Korèa, waarvoor grote bedragen zullen worden uitge trokken. Donderdagochtend is officieel te Seoel bekend gemaakt, dat de offi cieren, die het bevel voeren over de strijdkrachten der verschillende lan den, die tezamen de geallieerde strijd macht vormen, zijn uitgenodigd, „de ondertekening van de wapenstil standsovereenkomst, die weldra te Panmoendjon zal plaats vinden", bij te wonen. Op het hoofdkwartier van het achtste Amerikaanse leger worden hefschroefvliegtuigen in gereedheid gehouden om, zodra dit noodzakelijk is hoge geallieerde functionarissen naar Panmoendjon over te brengen. DE OPVATTING VAN DULLES. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, John Foster Dulles, heeft Woensdag verklaard, dat pre sident Rhee van Zuid-Korea aan president Eisenhower en aan hem do verzekering had gegeven, dat hij op geen enkele wijze een bestand met de communisten zou belemmeren. De minister deelde mee, dat hij, zodra een wapenstilstandsovereen komst is getekend, met president Rhee besprekingen zal voeren, over de te voeren gedragslijn op de politieke conferentie. Op 11 Juli, zo zeide Dulles, heeft Rhee in een schrijven aan president Eisenhower op diens verzoek ver klaard, dat hij „op geen enkele wijze de tenuitvoerlegging van de bestands bepalingen zou belemmeren." Op de zelfde dag had Rhee aan Dulles ge schreven, dat, hoewel hij er aan twij felde, of het verstandig was* een be stand te sluiten, hij zich neerlegde bij de Amerikaanse politiek. „Nu zal er een wapenstilstand wor den gesloten", zo schreef Rhee aan Dulles, „en de republiek van (Zuid)- Korea zal bij haar belofte blijven om de Verenigde Naties nog een kans te geven te pogen Korea door middel van politieke onderhandelingen te verenigen." Dulles verklaarde vervolgens, dat president Rhee een aantal waarbor gen van de V. S. had gevraagd en zich het standpunt van zijn regèi'ing ten aanzien van deze politieke be sprekingen had voorbehouden. „Wij zijn van mening, dat hij hiertoé ge rechtigd is", zo voegde de minister hieraan toe. Naar hij zeide, heeft president Eisenhower er mee ingestemd, on middellijk na de ondertekening van HET ZUID-KOREAANSE STANDPUNT. Volgens de Zuid-Koreanen heeft Robertson zich niet gehouden aan zijn belofte, dat de na het bestand te hou den „politieke conferentie" niet lan ger dan 90 dagen zou mogen duren. Mocht hierna geen resultaat zijn be reikt, dan zouden de Amerikanen de conferentietafel verlaten. (De Ame rikanen zeggen:. „Dan zullen wij na der overwegen, wat wij zullen doen"). Vervolgens zeggen de Zuid-Korea- nen dat uit India en de communisti sche landen afkomstige leden der krijgsgevangenencommissie het Zuid- Koreaanse grondgebied niet zouden mogen betreden. Zij zouden zich moeten bepalen tot de neutrale zóne. De woordvoerder voor het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken, Lincoln White, heeft Woens dag verklaard, dat de Verenigde Sta ten India hebben verzekerd, dat In dische troepen, die naar Korea zullen worden gezonden voor 't houden van toezicht op het naleven van de be standsbepalingen, in staat zullen zijn hun taak uit te voeren. India had de Verenigde Staten en communistisch China om een derge lijke verzekering gevraagd, nadat de Zuid-Koreaanse regering bezwaar had gemaakt tegen de aanwezigheid van Indische troepen in Korea. De Noord-Koreaanse radio Pjong jang heeft vanmorgen verklaard, dat de wapenstilstandsovereenkomst „vóór of na de ondertekening" ge blokkeerd of vernietigd zou kunnen Nederlandse Alpinist brak z'n enkel Een reddingploeg, bestaande uit leerlingen van de bergschool te Gre noble, heeft Dinsdagavond te Chamo- nijf twee Alpinisten binne igebracht, die in het „Massif des Droites" ver ongelukt waren. De beide Alpinisten waren Maurice Kieffer uit Mosheim bij Straatsburg, die een dijbeenbreuk en gebroken ribben had, en de Rot terdammer J. F. Saltet, die men een gebroken enkel binnengebracht werd. Beiden zijn te Chamonix in een zie kenhuis opgenomen. De overstromingen in Japan iÉS». Een beeld uit Japan, het Wakajama district, dat op het eerste gezicht her inneringen oproept aan de bange Februaridagen in het Nederlandse ramp gebied: een grote groep vluchtelingen samengestroomd op een dijk, die reeds gedeeltelijk door het wilde water is weggeslagen evenals de brug waar de weg over voerde. Reeds wordt de dood van meer dan 600 personen gemeld, en 5000 vermisten. 200.000 mensen zijn door de overstroming dak loos. Het water op deze foto is afkomstig van de buiten haar oevers getre den Kino rivier. RADIOFOTO. worden. De Noordelijken zouden zich houden aan hun verbintenissen. Vol gens radio-Plongjang hangt de wa penstilstand af van de vraag of de Amerikanen hun beloften zullen doen. v Het reddende vlot Een Amerikaans amphibievliegtuig cirkelde gisteravond waakzaam in de nabijheid van een aantal rubbervlot- ten in de Middellandse Zee, waar op zich de 16 inzittenden van een Brits transportvliegtuig bevinden. Dit toestel een viermotorige „Hastings" stortte gistermiddag ter hoogte van Tripolis in zee. Doch de zes koppen tellende bemanning en de overige inzittenden, allen hooggeplaatste deskundigen van de RAF, slaagden er in, zich op de vlot ten te werken. Hun toestand werd door uitgezonden reddingsvliegtuigen „Oké" genoemd. Er is nu een schip onderweg om hen op te pikken. Het gist nog in het Oosten De Noordwest Duitse radio meldt, dat de noodtoestand weer is afge kondigd in de Oostduitse districten Goerlitz en Zwickau, resp. bij de Poolse- en Tsjechishe grens. Russi sche troepen zouden de wacht aan deze grenzen houden wegens relle tjes in Polen en Tsjecho-Slowakije, die kortgeleden zouden zijn voorge komen. Duitse burgers zouden dan een kilometer van de grens verwij derd moeten blijven. Ook zou een uitgaansverbod zijn afgekondigd. OOSTDUITSE MIJNWERKERS GEARRESTEERD. Ruim tweehonderd mijnwerkers zijn, volgens een bericht van het Amerikaanse blad „Neue Zeitung", sedert het begin van deze week in het gebied van de Saksische ura- nummijnen in Oost-Duitsland in hechtenis genomen. Als reden voor deze arrestaties zou „openlijk oproer en het opzetten tot provocaties" worden gegeven. Volgens het blad was het in de afgelopen week in het gebied van de uraniummijnen wederom tot demon straties tegen de Socialistische Een heidspartij en hevige botsingen tus sen arbeiders en de Volkspolitie ge komen. De arbeiders zouden vrijla ting van de na 17 Juni gearresteer de collega's hebben geëist.. 8000 mensen dakloos door brand 12 Ned. Ordinarissen werden Indonesiër „In Indonesië heerst over het al gemeen vrijheid op het gebied van onderwijs; de wedden der onderwij zers en professoren (leken of reli gieuzen) worden door de Staat uit betaald. Wij hebben een militair or dinariaat voor de Katholieken van het Indonesische leger met aan het hoofd een Javaans bisschop; de Ka'- tholieke hoofdaalmoezenier bekleedt de rang van luitenant-kolonel. De andere aalmoezeniers zijn majoor of kapitein. De clerus, die in hoofd zaak uit Nederlanders bestaat, ge assisteerd door inlandse geestelijken, is werkelijk uitstekend te noemen. Van de 28 ordinarissen over het ge hele land hebben 12 Nederlanders de Indonesische nationaliteit aange nomen; talrijke missionarissen, mis siebroeders en zusters hebben dit voorbeeld gevolgd". Dit verklaarde Mgr. De Jonghe d'Ardoye, Apostolische Internuntius in Indonesië, bij zijn aankomst te Brussel. De diplomatieke vertegen woordiger van de H. Stoel zal korte tijd in België doorbrengen. Volledige vrijheid Mgr. de Jonghe d'Ardoye legde vooral de nadruk op het feit, dat de „Kerk in Indonesië volledige vrij heid geniet en de sympathie der In donesische regering bezit. Het aan tal Katholieken in Indonesië heeft het millioen overschreden en is dus nog een klein percentage van de 77 millioen inwoners, die in meerder heid Muzelmannen ziin". Enkele cijfers Enkele cijfers die de actuele toe stand van de kerk in Indonesië schetsen, vertellen, dat de katholie ken thans beschikken over 5 Groot- Seminaries en 20 Klein-Seminaries, die zeer goede resultaten boeken en ongeveer l.OÖO studenten tellen. Wat het lager onderwijs betreft telt men in Indonesië 1.337 Katholieke scho len met 228.176 leerlingen; er zijn 164 middelbare scholen met 23.448 leerlingen en 37 normaalscholen met 3.639 studenten. Verder zijn er 81 Katholieke vakscholen met 5.682 leerlingen, 52 ziekenhuizen, 103 dis pensaria en 49 weeshuizen. Er wor den thans 21 Katholieke tijdschrif ten (week- en maandbladen) gepu bliceerd. Ingevolge de oorlogsom standigheden werden enkele Katho lieke drukkerijen verwoest; thans Het regentschap in Engeland De Engelse waarnemende premier, Butler, heeft Woensdag bekend ge maakt, dat de regering van plan is, een amendement op de wet betref fende het regentschap in te dienen, voordat de koningin haar voorgeno men reis door het Gemenebest be gint. Desgevraagd zeide Butler, dat de inhoud van het wetsontwerp abso luut aanvaardbaar zal zijn voor alle leden van het koninklijk huis. De minister deelde niet mede, welke veranderingen in de wet zul len worden aangebracht, doch vol gens eerdere berichten zou koningin Elizabeth hebben voorgesteld, dat de hertog van Edinburgh als regent zou worden aangewezen, in plaats van prinses Margaret. beschikken de katholieken nog over drie drukkerijen". „Indonesië telt 28 Katholieke vak bonden. In talrijke centra wordt door de Indonesische radio een tot tweemaal per week een godsdien stig programma uitgezonden. In 1954 zal men een Katholieke ency- clopaedie in de Indonesische taal uitgeven. Dit zal de eerste „rond reizende universiteit" zijn in afwach ting dat de katholieken spoedig over een Instituut voor Hogere studies beschikken, dat thans in voorberei ding is". Beschouwende orden „In 1951", vervolgde mgr. De Jon ghe d'Ardoye, „werd in Indonesië met het Maria-Legioen van wal ge stoken; deze beweging geeft ons de beste hoop voor de toekomst. Naar mijn mening is dit wel de ideale formule voor Katholieke Actie". „De kroon op al deze Katholieke werken en organisaties vormt thans het contemplatieve leven, dat reeds over 5 kloosters beschikt voor Car- melitessen en Franciscanen. Onlangs werd op Java een klooster voor Een felle brand, aangewakkerd en voortgedreven door een straffe wind, maakte, in de omgeving van Singapore, in de nabijheid van het vliegveld, ongeveer 8000 personen dakloos. De wijk, die werd verwoest, werd bewoond door Chinese handelaren; er brak paniek uit onder de bewoners, eerst na twee uur slaagde men erin de brand te blussen. Vette rookwolken stijgen op. Vele nieuwsgierigen waren samengestroomd om de brand te kunnen zien. Trappisten geopend. Dit alles kondrag voor economisch- en militaire worden bereikt dank zij de gewei- hulp aan het buitenland ad. 5.124 dige arbeid der Nederlandse mis sionarissen en de grote edelmoedig heid. der Katholieken in Nederland". De Internuntius drukte nogmaals zijn diepe bewondering uit voor In donesië. dat hij „een der schoonste en rijkste landen ter wereld" noemde. Mgr. De Jonghe d'Ardoye, die in zijn geboortestad Brussel vertoeft, zal rond 12 Augustus naar Indone sië terugkeren. Het Huis snoeit Het Amerikaanse huis van afge vaardigden heeft gisteren het door president Eisenhower gevraagde be- Minister Luns terug in Nederland Reis heeft aan verwachtingen beantwoord „Mijn reis van meer dan vijf we ken naar Zuid-Oost Azië, Indonesië, Australië en Nieuw Guinea, heeft over het algemeen aan alle verwach tingen beantwoord", zo zei de minis ter zonder portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns, toen hij gistermiddag met KLM-constellation „Enschede" uit Karatsji op Schiphol arriveerde. „Die verwachtingen waren, voor zo ver het Indonesië betreft, door het aldaar ontbreken van een regering, niet op concrete resultaten gericht, maar ik ben bijzonder vriendelijk ontvangen en heb met vele leidende figuren lange gesprekken gevoerd. Met mijn Indonesische collega Mu- karto heb ik zelfs vrij diepgaand van gedachten gewisseld. Vele pro blemen en mogelijkheden dit grote land betreffende, zijn mij nu veel duidelijker geworden", aldus minis ter Luns, die vervolgde: „Ook mijn bezoek aan Australië mag bepaald succesvol worden genoemd, binnen het beperkte doel, dat ik mij had ge steld, t.w. besprekingen over tech nische en administratieve samen werking tussen de twee delen van Nieuw Guinea. Zowel met de Australische regering als met de kringen van de oppositie heb ik een vruchtbare conversatie mogen voe ren." Met nadruk sprak minister Luns een aantal geruchten tegen, die over zijn reis de ronde hebben gedaan. Zo bijv., dat president Soekarno en vice-president Hatta zoiïden hebben geweigerd hem in audiëntie te ont vangen. „Vóór alles was de heer Hatta ziek, zodat hij in geen beval beschikbaar zou zijn geweest," zeide de heer Luns. „Ook een audiëntie bij president Soekarno heb ik niet aangevraagd. Mijn bezoek was daar voor te kort en het is geenszins een recht, dat een bezoekend minister van Buitenlandse Zaken door het staatshoofd word„ ontvangen. Dit is in Birma en op de Philippijnen, waar de ontvangst zeer hartelijk was ook niet het geval geweest. De ko ning van Siam heeft mij, bij wijze van tegenbeleefdheid voor zijn re cent bezoek aan Nederland, wel ont vangen. In India logeerde ik in het paleis van de president, waar ik be grijpelijkerwijs ook nïijn opwachting heb gemaakt, en in Karatsji bij de gouverneur-generaal. Maar geloof mij, er zijn weinig ontvangsten zo hoffelijk als die in Indonesië. Aan alle vliegvelden ben ik door Indone sische officiële personen begroet. Ik bewaar aan Indonesië voortreffelijke herinneringen en heb daar meer kunnen confereren dan in de andere landen. Vóór mijn vertrek naar Australië heb ik met de Indonesiërs, eerder nog dan met de Australische ambassadeur, uitvoerig gehad over de besprekingen, die ik daar zou gaan voeren. In persoonlijk contact heb ik ook de uit de lucht gegre pen beschuldiging kunnen weerleg gen, als zou ik vóór mijn vertrek uit Singapore een slecht gekozen op merking over Nieuw Guinea hebben gemaakt. Helaas was mijn voor naamste gesprekpartner, mijn Indo nesische ambtgenoot Mukarto, zeer gepreoccupeerd met het demissio naire kabinet en het vormen van 'n nieuw. Daardoor hebben de acht punten, die ik op mijn programma had staan, zoals daar zijn de kwestie van de Unie, de transfer, de Ambon- nezen, de Indo-Europeanen, weinig concreets kunnen opleveren. millioen dollar met 686 millioen dol lar besnoeid. Het program dat thans 4.438.678.000 dollar groot is en voor 12 maanden geldt, is na ter verdere behandeling naar de Senaat gezonden. Het Huis keurde voorts een ver mindering met 400 millioen dollar goed voor het totale bedrag ad. 2.175 millioen, dat in vorige jaren is toe gewezen, maar nog niet uitgegeven. Eisenhower had tevoren verklaard dat de door de commissie voor de toewijzingen aangebrachte verminde ring te groot was. De republikeinse leiders in het congres deden echter geen pogingen deze vermindering ongedaan te maken. De regering verwacht, dat de Se naat vele der door het Huis van Af gevaardigden aangebrachte be snoeiingen die door president Ei senhower als te ingrijpend en nade lig voor de veiligheid van de Vere nigde Staten worden beschouwd ongedaan zal maken. HOE wordt het weer? (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt tot 10 uur). IETS WARMER. Enkele verspreide buien, maar J morgen overdag vooral aan de 1 kust flinke opklaringen. Matige 2 nu en dan vrij krachtige wind tussen West en Zuid-West. Morgen overdag iets warmer. 24 Juli: zon op 4.49, onder 20.43; maan op 19.40 en onder 1.47 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenoch- tend 7 uur luiden: HELSINKI weer temp. geheel bew. 22 C. STOCKHOLM licht bew. 24 OSLO zwaar bew. 19 KOPENHAGEN zwaar bew. 24 AMSTERDAM regenbui 20 EDINBURGH zwaar bew. 18 LONDEN zwaar bew. 21 LUXEMBURG zwaar bew. 21 PARIJS zwaar bew. 22 BORDEAUX zwaar bew. 22 GRENOBLE licht bew. 30 NICE onbewolkt 26 ZüRICH regenbui 29 BERLIJN zwaar bew. 30 FRANKFORT regenbui 27 MÜNCHEN onbewolkt 30 WENEN onbewolkt 28 INNSBRUCK onbewolkt 31 ROME onbewolkt 32 Korreltje Wij leren ons diepste wezen pas ken nen, wanneer wij in grote moeilijk heden. verkeren.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1