80*000 Nederlanders Canadezen Millioen voor bouwbedrijf Brand in kazerne te Den Haag Niet te veel telefoneren met Delft! Ontploffing in drukkerij Honderden hengelaars huilden om dood van duizenden vissen Haagse bromfietsverkoper moet brommen en argeloze klant lopen Tropenliefde DINSDAG 21 JULI 1953 DE LEIDSE COURi NT TWEEDE BLAD PAGINA I Na de oorlog werden: „De Canadezen zien de toekomst der emigratie uit Nederland met een realistisch optimisme tegemoet," al dus ir. B. W. Haveman, commissa ris voor de emigratie, gisteren na 'n reis van een maand door Canada. Na de oorlog zijn 80.000 Nederlan ders naar Canada geëmigreerd. Het jaarlijkse percentage is geleidelijk gegroeid. Het vorig jaar hebben 21 duizend Nederlanders zich in Canada gevestigd. En dit jaar wordt ver wacht, dat eenzelfde aantal ons land voor Canada zal ruilen. Nog steeds worden landbouwers ongelimiteerd toegelaten, alsmede alle directe bloedverwanten. Anders is het gesteld met de niet- landbouwers. Aan het begin van dit jaar hadden de Canadese autoritei ten de verhouding tussen deze twee groepen 1 op 1 gesteld, doch dat is reeds vervallen. Dit betekent echter niet, dat niet- landbouwers nu ook maar ongelimi teerd 'worden toegelaten. Van te vo ren wordt bezien of men deze adspi- rant-immigranten kan plaatsen. „In Canada kan overigens ieder een terecht, die bereid is met zijn handen te werken, wanneer hij een vak kent", zei ir. Haveman. Intellectuele beroepen liggen nog steeds opgeschept. „Jongemannen, die al jarenlang vergeefs pogen te emigreren, kunnen natuurlijk proberen, hun verloofden vooruit te sturen, bijvoorbeeld als hulp in de huishouding. Is 't meisje Spoedig is de officiële publicatie te verwachten van een nieuwe toe wijzing van gelden uit de tegen waarderekening, bestemd voor de productiviteitsverhoging in Neder land. De bedrijfstakken welke ditmaal met een aanmerkelijk bedrag be gunstigd zullen worden zijn het bouwbedrijf, de kleine metaalindus trie en het confectiebedrijf. Waarschijnlijk zal een bedrag van S 1,1 millioen ter beschikking worden gesteld van het bouwbedrijf. Dit geld zal gebruikt worden voor de instelling van de productiviteit in het bouwbedrijf. Twintig auto's vernield Gisteravond omstreeks tien uur is een felle brand uitgebroken in de Nieuwe Alexander-kazerne aan de Van Alkemadelaan te 's-Gravenha- ge. De garageloods van de kazerne stond in een oogwenk in lichterlaaie. Ongeveer twintig auto's zijn ver brand. De Haagse brandweer rukte uit met zeven autospuiten, twee lad derwagens en een materiaalwagen. Onmiddellijk na het ontdekken van de brand werden alle militairen, die na het appèl van tien uur bezig waren naar bed te gaan, gealar meerd. Twee deuren van het bran dende gebouw konden met sleutels worden geopend, de andere werden open gerammeid. De chauffeurs stelden manmoedige pogingen in het werk hun wagens nog te redden, doch ontploffingen en steekvlammen uit de brandende benzinetanks waarvan de meeste met tientallen liters benzine wa ren gevuld maakten hun het ver blijf in de garage onmogelijk. An dere soldaten reden inmiddels enige radarwagens in de Nieuwe Alexanderkalzerne zijn o.a. troepen van de luchtafweer gekazerneerd uit de omgeving van het gebouw, terwijl de eigen brandweerploeg met de blussing begon. De Haagse brandweer heeft groot materieel ingezet om het brandende dak te blussen, ten einde te voorko men, dat de vlammen zouden over slaan naar de omringende gebou wen. Men slaagde hierin, doch in het ongeveer 70 bij 30 meter grote ge bouw vond het vuur zo gretig voed sel in het brandbare transportmate- rieel, dat aan behoud van het wa genpark niet te denken viel. eenmaal in Canada, dan mag hij ook volgen om met haar te trouwen." Met voldoening sprak ir. Have man over zijn bezoek aan Neder landse emigranten in Canada. Zij maken het over het algemeen zeer goed. In de gebieden die in ontwikkeling zijn, kunnen in de toekomst, naar het zich laat aanzien, veel Neder landers worden geplaatst, niet alleen boeren, doch ook neringdoenden, zo als bakkers en slagers. „De emigratie naar Canada moet nog één grote moeilijkheid, en die bevindt zich in Nederland, overwin nen", zo besloot ir. Haveman: „Ons Canadees emigratiegebouw is te? klein geworden. Als de afwikkeling van een vlotte emigratie niet ver traagd wil worden, dan zullen wij in Den Haag beter gehuisvest moe ten worden". PRINSESSEN OVERGEGAAN. De Prinsessen Beatrix en Irene zijn blijkens de promotielijst van de dépendance van het Baarns Ly ceum overgegaan. Prinses Beatrix is bevorderd tot de vierde klas van het gymnasium en Prinses Irene gaat naar de tweede klas. DE KJPPEN-FOKKERIJ. Tot vijftig kippen is iedereen vrij een pluimveestapel aan te houden, ook buiten de landbouw, aldus het advies van de Stichting voor de Landbouw. Aan het bedrijfschap voor pluimvee en eieren is verder voorgesteld, dat een agrarisch be drijf beneden twintig ha tweehon derd kippen per ha kan houden, met ten hoogste zeshónderd kippen per bedrijf. Voor grotere bedrijven wenst de Stichting een maximum van honderd kippen, dit met de bedoe ling de pluimveehouderij te reser veren voor bedrijven beneden de twintig ha. Van deze regeling zijn uiteraard de hoenderparken en kip penfarms uitgezonderd. In December pas automatisch Delft behoort tot de weinige ge meenten waarin de telefoonverbin dingen nog tot stand worden ge bracht door middel van een hand centrale. Enige jaren geleden werd al eens, in een plechtigheid uitgaan de van de technische hogeschool, in een officiële rede de opmerking ge maakt dat het wel interessant zou zijn te berekenen hoeveel tijd (en dus geld) er in Delft verloren gaat door de gebrekkige telefoondienst. Thans worden in Delft, in de nieuwe centrale, de laatste voorbe reidingen getroffen voor de automa tisering waarop met smart wordt ge wacht. Reeds zijn vele toestellen bij de abonné's vervangen door ap paraten met draaischijf en zijn aan de abonné's de nieuwe telefoonnum mers, bestaande uit vijf cijfers, be kend gemaakt. Zoals de zaken nu staan kan wor den verwacht dat de automatisering van de telefoon in Delft op 1 Decern ber van dit jaar een feit is. Inmiddels worden de klachten over de, telefoon met de dag ernsti ger. Reeds was algemeen bekend dat het op Zondag vooral zeer moei lijk is een snelle verbinding te krij gen. Vaak verstrijken minuten alvo rens de centrale zich meldt. Dit feit nu heeft zich jl. Zondag ernstig doen voelen bij de brand die in de timmer- winkel van de N.V. Kon. Ned. Gist en Spiritusfabriek te Delft was uitgebroken. *Het duurde zeer lang eer men de centraliste kon berei ken om met de brandweer te wor den verbonden. Zowel van de zijde van de leiding van de fabriek als van de politie werd de klacht beves tigd. De directeur van het postkan toor te Delft, de heer H. Bekker, heeft, naar aanleiding van een en ander, meegedeeld dat de telefoon centrale te Delft „een aflopende zaak" is. Men heeft er te kampen met ongeschoold personeel. Boven- Politiek onbetrouwbaar Bij de N.V. Artillerie-inrichting (Hembrug) zijn twaalf employé's op staande voet ontslagen, zij het met uitbetaling van loon naar gelang het aantal dienstjaren. Naar de Volkskrant verneemt, zou den de betrokkenen „politiek onbe trouwbaar" zijn. ZEEPOST VOOR OOST EN WEST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië: m.s. „Mataram" 30 Juli); Ned. Nw.-Gui- nea: m.s. „Pyhrhus" (11 Aug.); Ned. Antillen: m.s. „Noroinda" (25 Juli); Suriname; s.s. „Cottica" (5 Aug.); Unie van Z.-Afrika en Z.-W.-Afrika: m.s. „Oranjefontein" (28 Juli); Ca nada: m.s. „Prins Maurits" (27 Juli); Zuid-Amerika: s.s. „17 De Octubre" (25 Juli); Brazilië: m.s. „Eemland" (27 Juli); m.s. „Tara" (29 Juli); Australië; via Ehgeland (25 Juli); Nieuw-Zeeland via Engeland (25 Juli), dien is op Zondagen de bezetting zo gering dat het personeel, wanneer het plotseling druk wordt op de lijn, onmogelijk snel de gewenste ver binding tot stand kan brengen. „Ik zal blij zijn", aldus de heer Bekker, „als ik tot aan de automati sering het zaakje kan laten lopen". KIND DOOR WAGEN OVERREDEN Gistermiddag is het anderhalf ja rig zoontje van de graanhandelaar Scheepens aan de Woenselstraat in Eindhoven door een met zakken graan beladen wagen overreden en op slag gedood. Het ongeluk gebeur de op de plaats achter de woning S., waar het ventje aan het spelen was. Juist op het moment, dat het paard aantrok, viel het jongetje voor een van de wielen, dat over zijn hoofdje ging, met het gemelde nood lottige gevolg. KIND IN PUT GESTIKT. Het driejarig dochtertje van d< familie N. aan de Schimmelpen- ninckstraat te Deventer is spelender wijs achter het huis voorover in een afvoerputje gevallen en in het daar in aanwezige vuil gestikt. Met een oorverdovende knal gisteravond om acht uur een gaske- tel van de drukkerij „Vada" te Wageningen uiteengebarsten. Onder het puin, dat in grote hoe veelheid het gevolg was van deze explosie, moesten toegesnelde brand weer en hulpcolonnes de 42-jarige stoker C. Snijder uit Bennekom be vrijden. De man werd levensgevaarlijk ge wond in het ziekenhuis „Ziekenzorg" opgenomen. Het slachtoffer bevond zich alleen in het ketelhuis. Was het ongeluk overdag gebeurd, dan zouden onge twijfeld meer arbeiders gevaar heb ben gelopen. De vijf stoomketels zijn in tact gebleven, maar het ketelhuis is ge heel ingestort. Het maakt deel uit van de nieuwe vleugel van het ge bouw, de koperdiepdrukafdeling, waar o.m. het weekblad „De Spie gel" wordt gedrukt. De editie van deze week is voor de helft afge draaid. Het werk is evenwel stopge zet en het is onbekend wanneer de persen weer kunnen wentelen. Een groot aantal schakelborden werd bij de ontploffing vernield. De schade voor dit bedrijf, dat ge durende de oorlog tweemaal ver woest werd, wordt op emtele ton nen geschat. AANPLANT GLADIOLEN ONDER GLAS TEGENGEVALLEN Dit jaar doen de gladiolen, die in de kas worden getrokken, het niet zo best. Bij een bezoek aan de kas sen van ean bekende kweker bleek ons, dat practisch alle aanplant van gladiolen onder glas, voor 80 a 90 was mislukt. Zelfs soorten, die be kend staan om hun bedrijfszeker heid, hebben dit jaar tot een zeer onvoldoend resultaat geleid. Gistermiddag om half een is de heer D. F. van As, 25 jaar oud, ge huwd, zonder kinderen, bankwerker wonende te Rotterdam verdronken tijdens een tochtjo met een kano op het Hollands Diep voor Willemstad. In de kano bevonden zich behalve het slachtoffer mevr. Van As en haar zwager L. van Veen. Zij kon den zwemmend de wal bereiken. Het slachtoffer is tot nu toe nog niet gevonden. Hoogeveensevaart trefpunt van vissersleed en economisch inzicht van vele huisvrouwen De vacantieplannen zijn ineengestort Van Meppel tot Hoogeveen, langs het Moogevensevaart heerst momen teel diep. rouw in de wereld der vissers. Honderden stoere mannen, die, weer en wind trotserend, er niet voor terugdeinzen om 's morgensvroeg met hengel en wurmenbakje er op uit te trekken en des avonds, na een dag van moeizame arbeid, thuis te rugkeren met een luttel aantal vis jes voor de kat, hebben het afgelo pen weekend met tranen in de ogen toegezien hoe duizenden vissen op onnatuurlijke wijze en niet via hun hengel het tijdelijke met het eeuwige wisselden. Een conservenfabriek in Meppel heeft onverantwoordelijk afvalwater geloosd, waartegen de vissen niet be stand waren en het resultaat was, dat de waterbewoners in een felle strijd om het leven naar de opper vlakte kwamen en in de lucht poogden een frisheid te vinden, die zij in het besmette water tever geefs zochten. Hoe gezond de lucht langs en bo ven de Hoogeveensevaart ook zijn moge, zij is nog steeds niet geschikt voor vissen en al spoedig werd de oppervlakte van het water ge heel bedekt met gestorven vissen en vissen die op he' punt stonden deze laagste levensdaad te verrichten. Wat moet er in het hart van menig stoere visser langs de kant zijn om gegaan toen zij zagen hoe op buit beluste lieden met schepnetten aan kwamen rennen en ziel vlot van een maaltje vis voorzagen. Het ergste deel van het drama is thans verleden tijd. De regenval van de afgelopen dagen heeft het ver giftigde water afgevoerd en visloos wacht het nu weer frisse water op nieuwe bewoners. Rouw heerst in het hart van de ge troffen hengelaars en menige Zon dagsvisser in Drenthe heeft zijn va- cantie-programma aan een grondige •verandering moeten onderwerpen, want de jacht der elementen heeft de eerzame jacht met de hengel voor dit seizoen daar tot een onmo gelijkheid gemaakt. DE INTERNATIONALE VIERDAAGSE Aanvankelijk zouden de Belgische parachutisten niet, zoals gebruikelijk, dalen, aangezien de weeromstandigheden allerminst gunstig waren. Na een ver kenningstocht besloten de Belgen toch de sprong te wagen en terwijl men op de begane grond de moed reeds had opgegeven en velen huiswaarts waren gekeerd, kwamen 28 Belgen op de wei landen van de Ooy neer. Voor de vlaggenparade in het Gof- fertstadion te Nijmegen was zeer grote belangstelling. Ongeveer 30.000 toeschou wers woonden de ceremonie bij. Terwijl marinierskapel de volksliederen speelde, werden achtereenvolgens de vlaggen gehesen van België, Canada, Denemarken. Frankrijk, Groot Brittan- nië, Luxemburg, Zwitserland en Ne derland. ZWEMMEN. Aangezien in de damesnummers van de landenwedstrijd zwemmen, welke Zondag 26 Juli te Tilburg tussen Neder land en Frankrijk wordt gehouden, van elk land slechts een zwemster per num mer aan de start verschijnt, is het pro gramma aangevuld met op elk nummer een tweetal zwemsters. 100 m. vrije slag: Lenie van Rooy (PSV) en oJ Ru bens (PSV). 100 m. rugslag: Joke de Korte (ODZ) en Janny Rubingh (DZN). tn. schoolslag: Nel van Opstal (Surae) en Jopie Spoor (DWR). De waterpolowedstrijd Nederland Frankrijk zal geleid worden door de Belgische scheidsrechter Bauwens. HENGELSPORT. HENGELCOMPETITIE. Zondag vond de tweede wedstrijd plaats in het kader van de Leidse Hen- gelcompetitie in de Ringvaart onder Aalsmeer. Hoewel het weer niet bepaald ideaal was, er stond een straffe Weste lijke wind, was de vangst zeer goed. Na de tweede compettie-Zondag is de spanning aan de kop in de A-klasse ten zeerste toegenomen en zal de wedstrijd op Zondag 2 Augutsus wel van beslis sende betekenis voor het kampioenschap blijken te zijn. De stand na de tweede wedstrijddag luidt als volgt: 1. De Ruisvoorn 10 pnt., 2. De Bliek 10 pnt., 3. VIOS 10 pnt., 4. De Voorn 10 pnt., 5. Hengelsport 4 pnt., 6. KNG 4 pnt., 7. De Forel 4 pnt., 8. DVS 4 pnt., 9, De Gulden Voorn 4 pnt., 10. Ons Genoegen 4 pnt., 11. Zaalberg 4 pnt., 12. De Zinker 4 pnt. In de A-kl. heeft D. Hoogstraten van KNG op 19 Juli de persoonlijke prijs' gewonnen voor het hoogste aantal (24 stuks). DRIEJARIGE DOOR VALLENDE BETONPAAL GEDOOD. Te Leeuwarden is Maandag de driejarige Wipkje Meijer getroffen door een betonpal, die omviel toen een jongen er op klom. Het kind overleed korte tijd later. De twee Haagse agenten, die gisteren in de voormalige residentie de taak hadden bromfietsen te controleren, kwamen al zeer spoedig tot de ontdek king, dat er bij een bepaalde fiets iets niet helemaal in orde was. Toen zij de belastingkaart met het nummerbord vergeleken, bleken de nummers niet te kloppen en de berijder werd op strenge toon tekst en uitleg gevraagd. Deze man antwoordde met een verschrikt gezicht, dat hij het voertuig pas enkele dagen daarvoor gekocht had en in gezelschap van twee rechercheurs toog men naar de verkoper, die hem het karretje geleverd had. Deze bleek na enkele politionele vragen minder onschuldig, want spoedig vertelde hij, dat het brommertje gestolen was, waarna hij de nummers van het bord uitgezaagd en door nieuwe vervangen had. De bromfiets werd in beslag genomen en kreeg even later gezelschap van een tweede, die in het werkplaatsje nog in bewerking was. De onfortuinlijke koper die geheel onschuldig was moest gaan lopen, terwijl de sluwe verkoper mocht gaan zittenop het politiebureau. B-klasse: 1. VIOS 10 pnt., 2. De Ruis voorn 8 pnt., 3. Hengelsport 4 pnt., 4. De Leede 2 pnt. In de B-klasse heeft D. Koet van Hengelsport op 19 Juli de per soonlijke prijs gewonnen voor het hoog ste aantal (14 stuks). De prijzen die voor de deelnemende verenigingen aan de hengelcompetitie beschikbaar zijn gesteld, zijn tentoon gesteld in de etalage van de heer De Rijk, Herenstraat 26 te Leiden. DUIVENSPORT Wassenaarse Concourscommissie. Zondag werd een wedvlucht gehouden met oude duiven vanuit Bordeaux over afstand van ongeveer 890 km. 32 vogels namen deel. De uitslag was: A. Kouwenhoven 1, J. A. van Kleef 2, 9; J. F. v. d. Lely 3, 7; J. H. M. Brouwer 4, 6; A L. Visser 5; J. M. Brederode 8; J- P. Brederode 10, 11. Met jongg duiven werd een wed vlucht gehouden vanuit Maastricht. In concours stonden 188 vogels. De uitslag was A. L. Visser 1, 5, 6. 19. 22. 24. 35; J. M. Brederode 2, 9, 33: J. M. de Ruy- ter 3, 8, 20; J. P. van Eyk 4. 14; A G. Visser 7, 15, 28, 29, 34, 36; J. F. v d Lely 10, 16. De Luchtbode (Boskoop). Wed vlucht vanaf Bordeaux, afst. 895 km. Los Zaterdag 13 uur. Aank. Ie duif Zondag 8.19.27, laatste 15.17.10 uur. Uit slag: G. Lamoree 1, 2, 6, 8; H. v. d Wil- lik 3, 4, 5, 7. Wedvlucht met jonge duiven vanaf Maastricht. Afst. 155 km." Aank. Ie duif 12.48.58: laatste 13.14.59 uur. Uitslag: W Leeuwen 1, 7. 8: W. H. van Muiden 2, 9, 26, 29, 30: J. Kamerbeek 3. 18, 27; Lamoree 4. 12, 20. 23: J. van Geme- ren 5, 15: J. Deegenkamp 6, 19, 24, 25; A. Sytzema 10, 16, 17. De Reisduif (Leiden). Wedvlucht oude duiven vanaf Bordeaux, afstand 895 km. los Zaterdag 13 uur De eerste vogel was van H. de Haas om 10.0.14 en wist hiermede het kampioenschap Fond op zyn naam te brengen. A. Siera 4; A. v. d. Nieuwedijk 3: W. Kok 5, 8; A. Hulst 6: J. Uiterdijk 7; P Koe nen 9: Planje 10. 1ste kampioen' van Orleans tot Bor deaux H. de Haas met 261.4 pnt.. 2de J. Uiterdijk met 251.5 pnt., 3de D. v. d Nieuwedijk met 248.1 pnt. Het kampioenschap van Eindhoven tot Bordeaux behaalde: 1ste D. v. d Nieuwedijk met 594.87 pnt.; 2de J. Uiter dijk met 583.44 pnt., 3de J. v. Alphen met 543.59 pnt. Het Oosten (Leiden). Wedvlucht met jonge duiven vanaf Weert, om 1.15 uur met Z Westelijke wind gelost; aan komst eerste 3.29.25 uur. snelheid 971.29 m. p/m., laatste 3.46.18 uur, snelheid 890.56 m. p/m. Uitslag: W. Nagtegaal 1. 22, 23. 25. 27; W. Ruis 2, 5. 26. 36; P Uljee 3, 4. 8: J. v. d. Weele 6; H. Ket- tenis 7, 34; B. Singeling 9. 33; J. Boek kooi 10, 12, 17, 35. 42, 43. Wedvlucht vanaf Limoges, om 6 uur met Z. Westelijke wind gelost; aan komst eerste 7.17.42 uur, snelheid 891.04 m. p/m., laatste 642.61 m. p/m. Uitslag: J. de Weerd 1. 9, 15; J. Boekkooi 2, 6, 7, 12; J. Braxhoven 3; J. Smits 4, 11, 14; W. Nagtegaal 5; F. Breedijk 8; J. Schippers 10, 16. De Vooruitgang (Nieuwkoop). Wed vlucht met oude duiven vanaf Bordeaux op Zaterdag 18 Juli. Afstand 903 km. De duiven werden gelost om 13 uur en de le duif kwam aan op Zondag 19 Juli om 11.02 uur. Uitslag Adr. Kuyf 1; D. v. d. Helm 2; J Tijsterman 3; Gebr. Oos terman 4; A. v. Eimeren 5 en J. W. Woerde 6. De wedvlucht vanaf Maastricht met jonge duiven werd gehouden op Zon dag 19 Juli. De afstand bedroeg 157 km. en de duiven werden gelost om 10 15 u. Om 12.51 kwam de le duif aan. Uitslag: A v. Leeuwen 1, 12, 13, 14; A. van Koert 2; A v. Eimeren 3, 9, 10, 19; J, Tijsterman 4, 5, 11; Gebr. Oosterman 6' 15 V18d' 8' 16' 17J' W' Woerde (Door CHARL.ES BRUCE) Nadruk verboden. 29) Wie weet, wat voor streken ze be dacht zullen hebben om u te dwars bomen. Wat mij betreft, Toean, ik zal mijn eigen plannen uitwerken". „Wat is dat, Minandong", flapte Desmond eruit, toen de oude man zijn wel overwogen woorden plotse ling afbrak. „Wat", voegde hij er vriendelijk aan toe, „heeft Minandong wel gevonden in de wijze overden king waarin ik hem verzonken zag?" „Kent de Toean Pulangga?" „Pulangga, dat is waar! Dat ik die vergeten kon. Zou die nre kunnen helpen, denk je, Minandong?" riep hij ineens in Maleis uit. „Pulangga is oud, Toean, en zijn haerserskracht is verwelkt, maar zijn naam is zelfs nu nog, niet uitge wist in onze herinnering. Het is mijn oom, Toean, de broèr van mijn moeder, en misschien, indien ik sterk bij hem aandring, zou hij zich laten ovér halen om zijn invloed aan te wenden bij deze jonge mannen en hen van hun dwaasheid terug te brengen. Het zijn tenslotte allemaal zijn kinderen nog en ze zullen ge» makkelijk naar hem luisteren". „Best, Minandong. Dat is een heel goede gedachte en voor ons van groot nut. Zo komt het mij tenminste voor" ,,'t Is mogelijk, Toean, maar veel hoop kan ik u niet geven. Ik wil het slechts proberen". „Is afles in orde, Ampau?" vróeg Desmond, toen Minandong, na een korte groet tot afscheid, met zijn speer in de hand de grote weg op stapte, met die lange, zekere stap van een inlander die gewend is in de jungle te lopen. „Vooruit dan, geen ogenblik meer verloren en af marcheren. Drie mannen vooruit, in geval ze ergens in een hinderlaag lig gen, maar zorg voortdurend voor contact. Recht doorlopen en niet af dwalen of nodeloos zwerven". Desmond stapte op. De trouwe Baji volgde hem op de hielen. Hij vond het beter om Temple maar geen goede dag te zeggen, maar zorg de er voor, dat hun spoor duidelijk was te volgen. Een kleine wandeling dwars door de rubber bracht hen op het ruiterpad. Toen ze aan de plaats kwamen, waar Stella haar korte wanhopige strijd had gevoerd met haar overweldigers, zocht zijn hand in de diepe zakken van zijn verscho ten junglehemd. Ze bleef er enkele ogenblikken rusten op een stukje battist, dat hij door zijn vingers liet gaan .Het was zijn enige tastbare herinnering aan Stella. Het was te gelijkertijd een troost en een aan sporing voor hem, indien hij werke lijk een aansporing nodig had. Het scherpe contrast tussen zijn toe komstdromen en de grimmige, rau we werkelijkheid als een nachtmer rie en toch indien het geluk hem dienstig was en hij voelde, dat dit zo zou zijn was er iets wat niet even sterk pleitte voor deze werke lijkheid als tegen de droom. Dan zou zijn liefde en het bekennen ervan niet die prozaische gang hebben van onze tijd. Als de ridder uit het heer lijke verleden, zou hij zich het recht hebben gezocht om naar haar hand te dingen, door met schild en beuke laar het gevaar te hebben afge wend van zijn uitverkoren vrouw. Een gedwongen rust bracht hem weer tot de werkelijkheid. Ze had den het punt bereikt, waar de inboor lingen het ruiterpad hadden verla ten. Langs een klein voetpad waren ze de heuvel opgetrokken. Op het platgetrapte dek zag men v?~ tijd tot tijd de diepe indruk van S. lla's laarzen. De vele beschadigingen aan slingerplanten en heesters waren het beste bewijs, hoe haar ontvoer ders haar telkens tot de grootste Spoed hadden aangezet. Aan elke kant vei'gezeld door zo'n verschrik kelijke inboorling, was het meisje opgezweept naar haar kruisberg. Er waren geen pogingen gedaan om de weg geheim te houden. Men had er blijkbaar alles op gezet om zo snel mogelijk vooruit te komen. De hoop dat zij hierdoor zoveel terrein en tijd zouden winnen, dat hun slacht offer hun niet meer zou ontsnappen, had blijkbaar alle voorzichtigheid verbannen. Een gesmoorde uitroep van Baji deed allen verwonderd stilstaan. Stuk voor stuk loerde men door het struikgewas, als verwachtte men elk ogenblik een aanval. „Kijk, Toean", zei Baji fluisterend, „hier heeft iemand haar verlaten, op zijn minst twee, drie kan niet. Die 'modderspatten troffen juist mijn oog. Maar kijk eens hoe ze overigens alle moeite hebben gedaan om geen enkel spoor achter te laten. Zo om zichtig mogelijk hebben ze de takken weggebogen en teruggeschoven, om toch maar te verhinderen, dat Am pau bemerken zou, dat ze hier het pad zijn afgedwaald. „Waarom?" vroeg Desmond. „Een hinderlaag?" „Ja, Toean daar ginds liggen ze achter die omgevallen boom te wach ten om te schieten, zodra wij de hoek omkomen. D'r is nog niet zo veel tijd verstreken, sinds ze zich daar hebben verstoken. Ik zou wel eens willen weten, Ampau be gon hij plotseling in zichzelf te pra ten, „waar dit pad heen leidt?" „Het voert door de rijstvelden die verleden jaar zijn aangelegd naar 't dorp van An tak, maar het wordt nu niet meer gebruikt". „Dan begrijp ik het al, Toean. Ik dacht ook al, waarom zouden ze ons zo opzettelijk dwingen, om die hin derlaag te volgen. Zij waren natuur lijk bang om het pad te lang te vol gen, omdat ze van de andere kant koelies konden ontmoeten, die op de onderneming naar hun werk gin gen. Daar ligt Tiang's dorp", zei hij, terwijl hij naar inlandse gewoonte, met opgeheven kin en voóruitge- stulpte lippen de richting aanwees, „Nu begrijp ik het. Ze wilden zo snel mogelijk met de missy van de begaande wegen zien te komen. en ah juist, dat is het Pamantang stroomt hier vlak aan onze linkerkant. Ze moesten hier dus wachten totdat de andere een boot hadden gestolen aan de steiger van Antak, dan wel zelf een vlot hadden geslagen. Daarom hebben ze de man nen achtergelaten om in de rug ge dekt te zijn. zolang ze hiermee opge houden werden". Een ogenblik dacht hij na. Toen ging hij verder: „Met uw verlof, Toean, maar ik zou nu voorstellen, indien de Toean mijn oordeel zou willen inwinnen, dat drie van onze mannen zo ver ze kunnen vooruit zullen dringen. Ze moeten proberen in Antak's dorp enkele boten los te krijgen. Gaat het niet goedschiks, dan met geweld Dan zullen wij het spoor volgen, dat ons vanzelf na^ir de rivier zal brengen. Daar moeten we, helaas, wachten, maar als de boten een beetje vlug afkomen, zullen we ons oponthoud schitterend hebben ingehaald". Desmond wendde zich tot de man nen. Twee jagers en een politieman werden uitgezonden. „Haast je. Daar dreigt niet het minste gevaar op dit pad meer. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5