COUPONS ZOMERSTOFFEN 98 ets Mulo-examens Originele braderie opening van de in Warmond Theewater kookte in Assen heden veel sneller dan anders HET ZINGENDE NIJLPAARD w DINSDAG 21 JULI 1953 0E LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 STADSNIEUWS Prins Dhani van Siam in Leidse Academie Gisterochtend heeft de voormalige prins-regent van Thailand, thans president van de Private Council, Prins Dhani Kromamun Bidyalabh, een onverwachts bezoek gebracht aan de Leidse Academie. Prins Dha ni werd ontvangen door de rector- magnificus, prof. dr. J. J. L. Duy- vendak, die in een welkomstwoord de zeer vroege diplomatieke rela ties tussen Siam en ons land in her innering bracht. Reeds in het begin van de zestiende eeuw hadden wij 'n diplomatieke vertegenwoordiger in Siam, waarvan het voornaamste doel was langs deze weg handelsmoge lijkheden met China te openen. De Siamese contacten met China moesten toen als het waren als krui wagen voor de Nederlandse pogin gen dienen om nieuwe handelsrela ties aan te knopen. Uitvoerig schet ste prof Duyvendak het verloop van deze betrekkingen en de merkwaar dige daarbij optredende bijzonder heden. Prins Dhani, zelf een zeer vooraanstaand wetenschapsbeoefe naar en de centrale wetenschappe lijke figuur in zijn land, bleek van deze bijzonderheden nog niet op de hoogte te zijn en kon reeds direct bij dit welkomstwoord zijn historische kennis verrijken. Uiteraard leidde prof. Duyvendak het gezelschap rond langs de bezienswaardigheden van het Academie-gebouw, waarna een bezoek werd gebracht aan het Museum voor Volkenkunde, het Kern-instituut, de Boedhabeelden en het Sinologisch Instituut. Prins Dhani, die het congres van museum directeuren in Italië heeft bijgge- woond en daarna naar ons land ge komen is om zich op wetenschappe lijk terrein te oriënteren, gebruikte na het bezoek aan de Academie en de musea de lunch in „Het Gulden Vlies". Gistermiddag werd de Prins met zijn echtgenote, zuster en doch ter ontvangen door H. M. Koningin Juliana, waarna hij vandaag het Instituut voor Sociale Studies te Den Haag bezoekt. Voor het diploma M.U.L.O. A. zijn gisteren te Leiden geslaagd: J. Marks Leiden, D. W. H. Planje Voorschoten, M. Poot Leiden, B. C. de Jong Leiden, D. Entrop Leiden, J. v., d. Broek Leiden, H. Vink Bodegraven, J. M. Versnel Zoeter- woude, C. A. van der Waals Leiden, C. N. van Weizen Leiden, D. Rijns burger Leiderdorp, L. G. Vittali Lei den, R. Moonen Leiden, M. Meijer Leiderdorp, A. T. Boon Alphen aan den Rijn, M. F. Coté Alphen aan den Rijn, E. van Beek Alphen aan den Rijn, W. E. Jansen Voorschoten. S. Kamsteeg Oegstgeest, M. van Kla veren Leiden, A. Oskam Mijdrecht, J. B. R. Pol Alphen aan den Rijn. Afgewezen 6 candidaten. W. BINK f Op 73-jarige leeftijd is gisteren overleden de heer Willem Bink, voorz. van het bestuur der Coöp. Boerenleenbank „Leiden-Oegstgeest" te Leiden. De heer Bink was een van de op richters van de bank in 1910 en sinds dien hanteerde hij onafgebroken de voorzittershamer. Met veel toewij ding heeft hij steeds voor de bank gewerkt en de waardering daarvoor bleek bij het 8ste lustrum van de bank in Oct. 1950, toen de voorz., die ook jubileerde, hartelijk werd gehul digd. Naast zijn functie bij de bank was de heer Bink op verschillende andere terreinen werkzaam. Hij was lange tijd bestuurslid van de Tuinbouw Onderlinge, Commissaris van de Re derijvereniging en had zitting in di verse polderbesturen. LEIMUIDEN Pastoor J. H. D. Hofstede uit Oude- Tonge, die benoemd is aan de paro chie van de H. Johannes de Doper te Leimuiden. Burgemeester kwam uit de lucht Het was geen strak blauwe lucht, waarnaar een grote menigte, die op het Gemeentelijk Sportpark „Over- bos" te Warmond met belangstelling stond te kijken, om de landing van de helicoptère te volgen, waarmede burgemeester Von Fisenne en zijn echtgenote arriveerden om de Brade rie te openen. Te even drie uur verscheen de „Jezebel", bestuurd door majoor v. d. Wel boven het veld en zette zich met enkele danspasjes aan de grond. De burgemeester en zijn echtgenote wer den verwelkomd door hun oudste dochtertje Marie Louise, die aan mevrouw, namens de Braderie-com missie, een bouquet rode anjers aan bood. Nadat de helicoptère weer was op gestegen, nam de heer P. J. van der Morst, als nestor van de Braderi-com- missie het woord. Spr. verwelkomde de burgemeester, die op deze unieke wijze zijn gebied betrad. Hij hoopte, dat dit reisje zonder nadelige gevol gen" was verlopen en sprak de wens uit, dat hij zijn bestuursambt in War mond nog lang zou mogen vervullen. De burgemeester, hierna het woord verkrijgend, zei, dat het een goed idee van de Commissie was geweest, om op deze v/ijze de opening van de Braderie te organiseren. De proeflan- ding, die door de onder-commandant van het vliegveld „Valkenburg" was verricht, had aangetoond, dat het lan den zeer goed mogelijk was. Met deze geslaagde landing, die blijkens de grote belangstelling, bij het publiek zeer in de smaak was gevallen, ver klaarde hij de Braderie voor geopend. Met het welbekende „Glippertje" werd een tocht gemaakt door het dorp waat de Braderie werd gehouden. Des avonds te half negen, arriveer de aan de Gemeentehaven „Neptu- nus" en zijn gevolg, die door War- monds Fanfare werd ingehaald. Ook dit. programmapunt heeft veel bijgedragen tot verhoging van de gezelligheid. De gehele avond heerste er in het dorp het feestelijke geroezemoes dat aan een Braderie, wil deze slagen, verbonden is. Warmond's V.V.V. kan terugzien op een zeer goed geslaagde propagan- da-actie voor Warmond, die, dank zij NOORDEN NS V-SPORTFEEST. Zaterdagmiddag werd het jaar lijkse sportfeest met een junioren wedstrijd geopend. De B-junioren, die de strijd aanbonden tegen Nic. Boys b, wonnen de uitgeloofde prijs. De A-junioren moesten daarna tegen Nieuwkoop het onderspit delven. Ook het derde elftal kon het niet verder brengen dan een nederlaag. Daarna werd de wedstrijd Nieuwkoop Hertha gespeeld. Deze wedstrijd werd door Nieuwkoop met 64 ge wonnen. Wel waren de mannen uit Vinkeveen individueel beter, maar tegen het vurig spel van Nieuwkoop bleken ze niet opgewassen. Zondag werd als eerste wedstrijd NSV 2de Schutters 1 gespeeld, wel ke door de laatste met 52 werd ge wonnen. Daarna kwam DOS uit Utrecht met een combinatie-elftal tegen Alphia 1 in het veld. Dit was een spannende strijd. Na een kwartier spelen nam Alphia met een mooie kopbal de lei ding en eerst kort voor de rust maak. te de linksbinnen van DOS gelijk. Na de rust was het weer Alphia, dat de leiding nam. In een fel op en neer gaande strijd kwamen beide doelen regelmatig in gevaar maar beide kee pers wisten, daar waar nodig was, te redden, maar na ruim een half uur moest ook de Alphia-keeper voor een zuiver schot van de midvoor zwich ten en de stand was weer gelijk (2 2). Wat er ook gezwoegd werd er kwam geen wijziging meer in de stand. Na verlenging schopte de linksback van Alphia over de bal heen en de toelopende DOS-midvoor voltrok het vonnis (32). Burgemeester Von Fisenne en zijn echtgenote arriveerden per helicop tère in Warmond, waar zij door hun oudste dochtertje Marie Louise wer den verwelkomd. Foto Nic. v. d. Horst. veler medewerking, haar vaste plaats in Warmonds samenleving heeft ver kregen. HILLEGOM K.A.B.O. Gisteravond hield-de afd. Hillegom van de Kath. Bond van Overheidspersoneel een leden vergadering in het K.A.B.-gebouw. Noodzakelijk was deze vergade ring mede in verband met de ge beurtenissen der laatste weken. De loons verhoudingen zijn wel wat eigenaardig. Er moest een koek worden verdeeld in een tijd van armoede, dit moest zo eerlijk moge- lijk gebeuren. Thans is er een soort welvaartsloonpolitiek. Spr. schetst wat onze bond als zodanig gedaan heeft; een gelijkheid is er niet. Er is al een kadervergadering over ge weest; de minst bezoldigden krijgen weer het minste. De K.V.P. is uit gekomen met een rapport dat aan- nemenlijk was. Bij de ingekomen stukken werd een schrijven voorgelezen van de Unie van Overheidspersoneel inzake de verbetering van de kinderbijslag. In deze gemeente is een wijziging aangebracht in de geest als van Maastricht. Er is in deze overleg ge pleegd met de verordening voor de Ambtenaren. Er is ook een beroep om meer nieuwe leden te winnen, hetgeen door het Bestuur werd on derstreept. Hierna werd verslag uit gebracht van de laatst gehouden vergadering van Georganiseerd Overleg. De voorzitter lichtte een en ander nader toe. Voorgesteld werd dat er 1/12 van de totale vacantietoeslag maandelijks aan de losse arbeiders te doen toekennen voor hen, die misschien geen vol jaar in gemeente dienst zullen zijn. Een der leden, merkte op, dat van bovenaf gede creteerd wordt. Er wordt tussen de heren Visser, Bergersbergen en de voorz. vrij scherp van gedachten gewisseld, er blijven onbillijkheden in dezen. Te nemen wat we kunnen krijgen moet we volgen, al zou den we het liever anders willen. Hierna kwam aan de orde: be spreking loonsverhogingen. De voor zitter geeft een weergave van het geen op de vergadering daaraan voorafgaande werd besproken. Er. werd geweldig geagiteerd op die vergadering. Vooral tegen de Rege ringsvoorstellen werd daar gesput terd. De vakcentrales hebben zich daarin geducht geweerd. De ver kiezingsleuzen dwongen tot hande len zoals gehandeld is. Dit staat bui ten de compensatie van de a.s. huur verhogingen. De cijfers werden ter illustratie gegeven. Ook de classificatie der ge meenten werd in dit verband be sproken, enthousiast was men met de voorstellen niet; hetgeen het H. B. in deze gedaan heeft kon vol ledig de goedkeuring verwerven. Voortzetting Studie pater Jac. Berk. Pater Jac. Berk A. A. zal zich naar Nijmegen begeven voor de studie in de klassieke talen aan de R.K. Universiteit. DE ZILK Been gebroken. De 70-jarige mevr. de B. kwam gisteren zo ern stig te vallen, dat zij een been brak en naar de Maria Stichting te Haar lem moest worden overgebracht. STOMP WIJK Geslaagd voor examen costum- naaien Gr. Havik, Ria v. Schie, Cor- rie Vreeswijk, Gerda v. Rijn, Annie Grannenman en Corrie v. d. Bijl. ZOETERMEER ONGEVAL MET SOLEX. Een Solexberijder, komende uit de richting Den Haag, stak zonder uit te kijken bij Nutricia de Stations straat over met het gevolg, dat hij werd aangereden door een luxe auto. De Solexrijder werd tegen de grond geslingerd. V/onder boven wonder kwam hij er nog al goed af, doch de Solex werd zodanig beschadigd, dat hij de reis verder te voet moest af leggen. Kunst en Vriendschap. Het Fan farecorps „Kunst en Vriendschap" be haalde op het grote zang- en muziek concours te Berkenv/oude in de twee de afdeling met 333 punten een twee de prijs. Aardgas stroomt door de buizen „Moge deze vlam het symbool zijn van het vuur van Drenthe's bevol king op de weg van de vooruitgang", aldus de burgemeester van Assen, toen hij gisteravond om negen uur het eerste aardgas, dat in de gaslei- lingen van de Asser ingezetenen stroomde, ir. brand stak. Spreker noemde het een historisch moment, toen h?. een grote kraan open draaide en met deze handeling het aardgas de gelegenheid gaf, het nog in de buizen aanwezige stads- gas te verdringen. Reeds gedurende lange tijd is men in Drenthe's hoofdstad bezig de voor bereidingen te treffen voor om bouw van de gasvoorziening. Alle toestellen, rond 18.000, moesten on derzocht worden om te weten te ko men, welke veranderingen moesten worden aangebracht. Hedenmorgen op 7.45 uur heeft VACANTIETOESLAG HAAGS GEMEENTEPERSONEEL. De Haagse gemeenteraad besloot Maandagmiddag op vporstel van B. en W. het gerneentepersoneel een gelijke vacantiebijslag als het rijks personeel dit jaar krijgt te verlenen. Deze bijslag 'is 2 procent van de jaarwedde conder verschil als tot nu toe tussen gehuwden en ongehuw- den en zonder enig maximum. Een amendement van de commu nistische raadsfractie, om het mini mum van de vacantiebijslag- op ƒ75,voor gehuwden en kostwin ners en op 50,voor ongehuw- den te bepalen, kreeg geen steun uit de raad. Op het landgoed Het Planken Wambuis bij Ede heerst een ware vossenplaag; mensen die het weten kunnen, beweren, dat er meer vos sen dan konijnen lopen. De boeren in de omgeving zijn er ook de dupe van; in korte tijd raakten zij tien tallen kippen en hanen kwijt. Van een der erven haalde een vos zelfs een pauw weg. het eerste theewater in Assen op aardgas de kookhitte kunnen berei ken en de huisvrouw heeft gemerkt, dat het water veel sneller aan de kook is, Omdat op 't ogenblik gas van 4.000 calorieën wordt gebruikt, ter wijl het aardgas 8.500 bevat. Verrassende Franse aanval Franse commandotroepen, aan land gezet door Franse oorlogsschepen, hebben een verrassende aanval ge daan op Quang Ngai, in Idochina, een haven die in nanden is van de re bellen. Zij brachten verscheidene schepen tot zinken, vernielden een grote voorraad munitie en brachten verscheidene gevangenen mee na honderd rebellen te hebben gedood. Het is de tweede verrassende aan val van de Franse troepen sinds het begin van de nieuwe campagne, ge leid door generaal Henri Navarre. Dergelijke aanvallen doen de vijand meer schade dan de slopende oorlog die tot dusverre is gevoerd. Bij de vorige aanval uitgevoerd door parachutisten op geheime wa pen-arsenalen in onderaardse grot ten, werden duizend lichte mitrail leurs van Tsjechisch maaksel ver nield. Het zal de vijand maanden kosten voor hij die voorraad weer heeft aangevuld. Een van de voordelen van de nieu we tactiek is, dat de vijand wordt ge dwongen al zijn opslagplaatsen te laten bewaken door grote troepen concentraties, terwijl de Fransen aangemoedigd door de successen, be zield worden door een frisse aanvals- geest. T ransa tlan tische televisie Een commissie van de Amerikaan se Senaat heeft een wetsontwerp aanbevolen om een studie te maken van de transatlantische televisie. Verzocht wordt om een aantal des kundigen te belasten met het onder zoek naar de mogelijkheid van een serie TV-tussenstations voor de ultra korte golf tussen Europa en Amerika. Deze deskundigen zullen dan vóór 31 December hun rapport moeten uit brengen. lig nou niet te kletsen, goeie fflls ik een eooïst was, zou ik dat toch zeker zelf wel weten: Alles goeden wel...mee/ voordel ik die zware c kist met blikken naar het kamp ga slepen, ?ersl V7 paar minuten rust! y qrmb/e/c vfjlt In een diepe slrrp. Onder tussen ol 'jdt in het krmp de geheimzin nige licht- strrrl over trnte S/do- n/r, die er wrkker vrn wordt. 0£ lichts trrrl verw'j- dert zien. Snel grvpt S/bONIR HET GEWEER VRN LRMB'IEH. Marktberichten LEIDEN, ?.i Juli. Varkens.Aan voer 332 vette varkens. Prijzen: zwa re/ 1.96—1.90. lichte 1.88—1.82 per kg, levend gewicht, zouters geen no tering en zeugen 1.781.60 per kg. levend gewicht. Handel vlot, afloop minder, enkele boven notering. Bo vendien twee nuchtere kalveren. BODEGRAVEN, 21 Juli. Kaas. Aangevoerd 152 paftijen. Prijzen: lste soort 2.08—2.16, 2de soort 2.00 2.07, extra zware tot 2.42 per kg. Handel kalm. ROTTERDAM, 21 Juli. Vee. Aanvoer: 3933 (5713) stuks; 425 vette koeien, 1202 (326) gebruiksvee, 150 vette kalveren, 184 (52) graskalveren, 544 nuchtere kalveren, 262 varkens, 473 biggen, 164 paarden, 141 veulens, 358 schapen, 30 bokken. Notering: vette koeien 2.722.80, 2.58—2.68, 2.202.40 en vette kalveren 2.62 2.72, 2.50—2 62, 2.30—2.40 per kg. levend gewicht; graskalveren 380 300225, nuchtere kalveren 6254 49; biggen f 504640, slachtpaar- den 1.90, 1.85, 1.70 per kg. lev. gewicht; veulens 440—400—280, schapen 110—90—80, lan mefen 90 8070, kalf- en melkkoeien 1150 - 975850, varekoeien 750—650 600, vaarzen f 8.25—750—6.25, pinken 550500400. per stuk. Vette koeien aanvoer als vorige week, han del slepend, niet geheel prijshoudend enkele prima's boven notering; vette kalveren aanvoer iets minder, han del vlot, ruim prijshoudend; graskal veren aanvoer iets ruimer, handel traag, pfijzen als vorige week; nuch tere kalveren aanvoer even kleiner, handel stug prijzen onveranderd; big gen aanvoer aanmerkelijk groter, handel flauw, prijzen iets lager, slachtpaarden aanvoer ruim, handel lui, prijzen even lager; veulens aan voer groot, handel tamelijk, niet ge heel prijshoudend; schapen en lam meren aanvoer iets kleiner, handel slepend, iets teruglopende prijs, kalf- en melkkoeien aanvoer als vorige week, handel redelijk, prijshoudend, varekoeien aanvoer gewoon, handel stil, prijzen iets lager; vaarzen en pinken aanvoer ruim, handel stil, teruggaande prijs; T.B.C.-vrij aan voer als vorige week, handel kalm prijzen onveranderd. ROEEOFARENDSVEEN, 20 Juli Mfwl Aydb«en 51—61 cent p.' 250 gram, aardappelen f 12—14, an- OW,en /riÜ' hopste I f 6,40—10.60 idem II 3.a0—6.70, breekpeen 8 Vï? 6 6.80, snijbonen I f II S ^em J1 f 46~58'ide® 7"??' stambonen 52—58, torna- tl.i Au«llI'ken C t 43, idem klem D 3233, idem D 2931 idem E 20—25, idem CD 21 Bloemen. Flox 10—20 cent, ?10^a cent, Liatrix 615 cent, Colvilleis 9—16 cent, Aglaia 8 —10 cent, Gladiolen 27—36 cent per bos, Anjers 2—4.70 per 100. VINKEVEEN, 20 jïli. Groente. - Spinazie 2534 cent, andijvie 613 cent rabarber 4-12 cent, snijbonen 02—78 cent, stambonen 3549 cent. tomaten 30—64 cent, waspeen 8l£ cent tumbonen 4-8 cent, postelein. 20—28 cent en spitskool 19 cent per kg, bloemkool 8—59 cent, komkom mers 818 cent en sla 39 cent per stuk, peen 1218 cent per bos. TER AAR, 20 Juli. Groente. Snybonen j 5.108.30, idem stek f 2 —3.30, stamprinsessebonen 4 70 5.90, idem stek 2.60—2.80, stokprin- sessebonen 4.10—5.90, witte pron kers 3.90, tuinbonen 12—36 cent al les per 10 kg, tomaten A 40—60 cent, idem B 55—58 cent. idem C 3150 cent, idem CC 2025 cent, idem BB 31 cent, postelein 19—26 cent, andij vie 13—22 cent, waspeen 810 cent, idem B 6 cent, aardappelen 8—12 ct„ idem kriel 5—6 cent, rabarber 6—7 cent, kroten 7—10 cent, uien 15—16 cent, zilveruien 45 cent, idem B 11— 15 cent alles per kg,; sla 5—14 cent, bloemkool I 4765 cent.e idem 2 18 38 cent, idem 3 817 cent, komkom mers 1421 cent, idem stek 811 ct alles per stuk; bos-uien 5—9 cent, sel derij 3 cent, bospeen 12—22 cent, bos- kroten 4 cent alles per bos. zwarte bessen 4345 cent per half kg. Augur ken: fijn 75 cent, basterd 36 cent. grof A 28—31 cent grof I 27—28 cent, grof afw. 19 cent CD 20—22 cent, CD afw. 10 cent, E. 14—16 cent, E geel 1112 cent alles per kg. LISSE, 20 Juli. Bloembollen. Tul pen: z-12, zli: Gen. de Wet f 5.70, 0.Rijzende Zon f 7.40, 6 35' Couleur Cardinal 9.70, 0.—, Diana 0.—, 4.—; Cram. Brilliant 5.10, 0.—; Mr. v. d. Hoeff 0.—, f 5.45; Telescopium 4.95, 5.05; Mendel Imperator f 5.55, 5.—; White Sail 3.95, 3.65; Edith Eddy f 0.4.90; Pride of Haarlem f 5.45, 5.05; Red Champion 17 90, 11.10; Brilliant Star 11.10, 9.Early Queen 5.40, 4.10; Dido 5.25, 4.35. Peach Blossom 0.—, 6.70; Farnc. Sanders 5.40, 5.70: King of the Yellows f 0.—, 6.05; Advance 0.—, 9.80; Hammer Hales 4.3.60; Fest. Mad. Lefeber f 23.80, 22.20; Apricot Yellow 0.5.70; Wil liam Pitt 4.60, 4.50. Crocussen: Purpurea z-18 8.30; Remembrance z-11 f 9.60; Albion bont z-11 8.80, z-10 8.50, z-9 f 6.50, z-7 4.10; King of the Striped z-10 8.10, z-9 7.25; Walter Scott z-10 8. z-9 7.30, z-7 4.10; Pallas z-10 f 8.80 z-9 7.25. Remembrance per kg. 4.40 Bijgoed: Colchicum top 40.I 37.Colchicum Aut. Maj. 45. Colchicum Bornmill 18-op 19. idem 16-18 15.—. tot 4 meter lengte, Crunckle, Everglaze, Zijden Linnen, lm. Shantung, effen en fleurige dessins, ongeacht de waarde PGV IDCtGf Aanvang verkoop Woensdagmorgen 9 urn- HAARLEMMERSTRAAT HOEK DONKERSTEEG Beter en toch goedkoper

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3