S)e j Waar wacht men Engeland is een luchtvaart illusie armer Oost- en West- Duitsland Rusland zal ook voedsel zenden Korea wacht op ondertekening van bestand DE CRISIS IN INDONESIË Het einde van de Mau-Mau in het zicht DINSDAG_21 JULI 1953 44ste JAARGANG No. 12945 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN °P *n K°rea Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs 0.47 p. w., 2.p. mnd., 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 DE BETEKENIS VAN DE E.D.G. FR zou reden zijn om de Europese vlag boven Nederland uit te ste ken. Omdat wij als eerste van de zes Schuman-landen het verdrag tot oprichting van de Europese Defen sie Gemeenschap in ons parlement gaan behandelen. Misschien zijn 't de vele negatieve geluiden, over dit werk, hier en over de grenzen, die ons van dit vreugde betoon weerhouden. Maar laat ons daarvoor toch de grote lijn niet uit het oog verliezen: Onze veiligheid eist het verdrag. Want het is tot op dit ogenblik de enige manier om West-Duitsland in dé Westerse ver dediging te betrekken. En zonder de inschakeling van dat land in het verdedigingssysteem van de vrije staten is er op den duur van vei ligheid geen sprake. Voorlopig wordt de ruimte, die ons van de Russen scheidt, nog op gevuld met Amerikaanse en Engel se divisies en met Franse en Bel gische soldaten, maar deze uitzon derlijke situatie zal binnen afzien bare tijd veranderen. En de enige oplossing daarvoor is deze, dat West- Duitsland de militaire kracht der Westelijken komt versterken. Merkwaardigerwijze is het ver drag niet alleen een veiligheidsga rantie voor de Westelijken maar ook voor Rusland. Voor de Weste lijke machten is het belangrijke punt, dat West-Duitsland kan mee doen zonder dat er sprake behoeft te zijn van een Duits nationaal leger en een Duitse Generale Staf. Met deze oplossing wordt ook de Frans- Duitse tegenstelling verzwakt, de diépere oorzaak van de Europese verdeeldheid. Maar ook Ruslands veiligheid is door het verdrag ge baat, juist doordat dit een beperking is van de nationale legers en de nationale oorlogs-productie. ook van" zijn naaste buur, Duitsland. De tegenkanting tegen het ver drag komt van socialistische zijde. Niet van de Nederlandse socialis ten, die zijn er sterk vóór, maar van de Duitse, de Franse en ook de Bel gische socialisten. De Duitse socialis ten omdat zij daardoor Adenauer's politiek kunnen bestrijden. En hoe hebben zij daarvoor en door hun nationalistische propaganda de Rus sen al niet in de kaart gespeeld. De Belgische socialisten gebruiken of liever misbruiken 't E.D.G.-ver- drag al eveneens voor hun natio- naal-politieke doeleinden. De christelijke C.V.P.-regering, die we al sinds 1950 aan de macht is, moet weg. En voor dit doel wordt ieder middel aangegrepen, wij za gen dat al bij de koningskwestie. Bij de Franse socialisten speelt de af keer van een .Vaticaans Europa" natuurlijk ook een rol bij de opposi tie tegen de politiek van de grote grote Europese Katholieke staats lieden De Gasperi, Adenauer en Schuman, nu vervangen door Bidault. Wanneer men beseft hoe door al deze nationale verwikkelingen het wantrouwen in Europa weer aan groeit, dan is het tevens duidelijk van hoeveel waarde het moet wor den geacht dat er nu een stoot in de goede richting wordt gegeven aan het E.D.G.-verdrag, dat naast de veiligheid toch ook de eenheid be oogt. Het Nederlandse voorbeeld, dat morgen in de Tweede Kamer wordt gesteld en dat hopelijk in Augustus door Italië en in September door België wórdt gevolgd, mag in dit verband niet worden onderschat. Voor ons domineert de positieve zijde en wij kunnen ons er slechts over verheugen wanneer ons land verdedigbaar wordt en niet weder om aanstonds bezet, ingeval van een oorlog. Maar wat nog meer waard is, wij zij er van overtuigd, dat de E.D.G. de kracht der Westelijken zal opvoeren en alleen door onze kracht kunnen wij de oorlog voorkomen. De twee grootste landvliegtuigen ter wereld, de Brabazon I en de Braba- zon 2, zullen worden gesloopt. Dit is gisteren in het Britse Lagerhuis medegedeeld door minister Dun can Sandys. Een groots project, dat in totaal een 120 millioen gulden heeft gekost en waarmede Engeland kort na de oorlog de leiding in de burger luchtvaart der wereld trachtte te grijpen, heeft hiermede zijn einde gevon den. En dat zou voor Engeland droevig zijn geweest, wanneer het geen naam had gemaakt met andere baanbrekende vliegtuigtypen, zoals de „Co- met", de „Viscount" en de „Brittania", die de „Brabazon" in de loop der jaren geheel uit de dromen der technici verdrongen hebben. tische toestel, dat 126.000 kilogram woog, voor het eerst boven Londen. Een aantal Lagerhuisleden was voor deze proefvlucht uitgenodigd. Men verwachtte, dat de Babazon toen spoedig een vlucht naar Amerika zou maken. Daar was het toestel voor ontworpen. Maar zover is het nooit gekomen. Het kon 5000 kilometer non-stop vliegen met een snelheid van 500 km. per uur. De romp had een lengte van 59 meter, de spanning der vleugels was 77 meter. Het toe stel werd aangedreven door acht mo toren. Het vervoerde 72 passagiers met de luxe van een oceaanstomer en als het moest kon het 230 perso nen bergen. Het eerste exemplaar heeft in to taal 400 vlieguren gemaakt. En tij dens die vluchten hééft men volgens de minister een-massa technische ge gevens verkregen, die ten nutte ge maakt konden worden bij de bouw van andere vliegtuigen. En daarme de is de droom uit. De Brabazons worden gesloopt De serie-bouw van het reusachtige vliegtuig, het geesteskind van Lord Brabazon, wordt economisch niet ver antwoord geacht en daarom heeft de regering de Bristol-fabrieken op dracht gegeven er van af te zien. De gemaakte kosten zijn' geen to taal verlies. De extra lange startba nen, die gebouwd moest worden op het vliegveld Filton, kunnen ook voor andere doeleinden worden ge bruikt. De enorme contructiehal wordt nu gebezigd voor de bouw van de „Brittannia". De minister zeide ook, dat de Brabazon slechts bedoeld was geweest voor experimentele doeleinden, maar dat is slechts een gedeeltelijke waarheid. Drie jaar geleden vloog het gigan- Wilhelm Pieck, president van Oost- Duitsland, die nog immer in de Sov jet-Unie een kuur ondergaat, heeft een verklaring gepubliceerd, waarin hij andermaal aan West-Duitsland het verzoek richt te onderhandelen met de Oostduitse regering. Deze re geringen zouden samen een practisch programma moeten opstellen voor het houden van vrije verkiezingen en maatregelen treffen voor een vre desverdrag en de aftocht van alle be zettingstroepen. Reeds verscheidene malen, het laatst vorige week, heeft Oost-Duitsland dergelijke voorstellen gedaan. Ze waren echter alle door West-Duitslanc afgewezen, opdat Bonn eist, dat eerst de vrijheid in Oost-Duitsland wordt hersteld. Inmiddels zijn 16 arbeiders door een tribunaal in Dresden veroordeeld tot gevangenisstraffen wegens hun aandeel aan de opstand van 17 Juni in Niesky, een plaatsje aan de Duits- Poolse grens, waar het bureau van de geheime politie in brand werd ge stoken en communistische leiders aangevallen werden. Een der ver dachten is veroordeeld tot levenslan ge gevangenisstraf, terwijl de vijftien anderen straffen tegen zich hoorden uitspreken, variërend van 13 jaar tot zes maanden. Over de opstand in Niesky is nimmer iets bekend ge maakt voordat het proces begon. Niesky ligt in de buurt van Görlitz aan de Neisse, waar de Poolse solda ten weigerden het vuur te openen op de opstandelingen. Ondanks het verloop van dit proces in Dresden, dat waarschijnlijk is be doeld als afschrikwekkend voorbeeld voor de nog steeds roerige bevolking, is het in Oost-Duitsland nog verre van rustig. In honderden fabrieken, grote en kleine, wordt nog gestaakt en alle grote bedrijven worden door de volkspolitie bewaakt om even tuele sabotagedaden tegen te gaan. In de ijzermijnen van Heningdorf is het werk neergelegd als antwoord op de arrestatie van tachtig anti-communis tische mijnwerkers. Ook in de grote gloeilampenfabriek ..Osram" in Oost- Berlijn wordt gestaakt. Deze Russische goedgeefsheid wordt aangekondigd als een ant woord op een noodkreet van de Oost duitse regering, twee weken geleden tot het I&emlin gericht. De beloofde Russische levering zal o.a. bestaan uit 27.000 ton boter, 8.500 ton dierlijke vetten, 11.000 ton plantenolie, 15.000 ton oliezadens 20.000 ton vlees, 1500 ton kaas en 7000 ton katoen. Volgens het .Oostduitse persbureau A.D.N. zou de totale waarde van dit alles omstreeks' 231 millioen roebel bedragen. Ofschoon het 'in verband met het wezenlijke verschil tussen de Sovjet-economie en de Westelijke economie uiterst moeilijk, zo niet on mogelijk is om dit bedrag om te re kenen in een Westelijke munt, meent het Amerikaanse persbureau A.P. dat het zou neerkomen op omstreeks 209 millioen gulden. Voor Oost-Duitsland In de „koude voedsel-oorlog om Oost-Duitsland' 'is in de afgelopen nacht plotseling een nieuw geluid vernomen: Rusland, dat vorige week het Amerikaaöse aanbod om voor een waarde van 15 millioen dollar voedsel ter beschikking van de Oost-Duitsers te stellen van de hand wees, heeft thans beloofd, nog idit jaar zelf 90,000 ton extra-voedsel naar Oost-Duits land te zullen ze) ien. Rusland verzoent zich weer met Israël Radio-Móskou heeft Maandag mee gedeeld, dat de diplomatieke betrek kingen tussen Israël en de Sowjet- Unie zijn hersteld. Ook de Israëlische radio heeft een dergelijk bericht om geroepen. Op 12 Februari van dit jaar waren de betrekkingen afgebroken door Rusland, dat de Israëlische regering verantwoordelijk achtte voor dë bomaanslag, welke drie dagen tevo ren op de Russische legatie te Tel Aviv was gepleegd. CHURCHILL'S TOESTAND. De beide artsen van Sir Winston Churchill, lord Mor an en professor Brain, hebben nog geen beslissing genomen over een eventuele verlen ging van de rustkuur van de Britse premier; Zij hadden aanvankelijk een maand rust voorgeschreven. Door water bedreigd Tokio Nog steeds is het gevaar voor nieu we overstromingen in Japan niet ge weken. Gisteravond was de toestand rondom Tokio kritiek, aangezien er in de dijken van de sterk gezwollen Arakawa een tiental zwakke plek ken is gesignaleerd. Op een punt buiten Tokio bleek het water in de rivier 2XA meter te zijn gestegen. Mochten de dijken het inderdaad begeven dan zou het za ken- en winkelcentrum van .Tokio binnen een uur geheel onder water komen te staan. Gisteravond dreven nog steeds zware regenwolken uit het rampge bied van Wakayama, ten Zuiden van Osaka, in de richting van Tokio. In het rampgebied zelf was het to taal aantal doden gisteravond to 263 gestegen. Zelfs sprak men van 600 doden, doch de politie deelde mede, dat door de slechte verbindingen vele cijfers dubbel zijn geteld. Ruim 2000 personen worden n-og vermist en e? zijn 345 gewonden. Maar zeker 70.000 mensen hebben hun huizen en vaak hun gehele bezit verloren. En de hulp moet thans snel komen, anders zal het dodencijfer snel stijgen. Reddingsboten varen af en aan. Amerikaanse vliegtuigen ma ken de ene vlucht na de andere om voedsel af te werpen. Alle mogelijke hulp zal worden gegeven", verklaar de het hoofdkwartier van de Ameri kaanse troepen in Japan. Vandaag begon de Vierdaagse Grenslijn verandert voortdurend De mannen die er op moeten toe zien, dat de bepalingen van de wa penstilstand, die opnieuw in zicht is gekomen, worden nageleefd, zijn gisteravond te Panmoendjon bijeen gekomen. Hun bijeenkomst vólgde op die van de stafofficieren die zich hadden beziggehouden met het rege len van technische letails. De weg voor deze bijeenkomsten was eergisteren gebaand op de con ferentie van de voltallige delegaties, waarop de communisten verzochten óm onmiddellijke besprekingen over de wapenstilstand. Men verwacht, dat de voltallige delegaties nog maar één keer bijeen zullen komen. Dat- zal dan zijn voor het ondertekenen van de bestands overeenkomst. De vertegenwoordigers van Polen en Tsjecho-Slowakije die te zamen met die van Indië, Zwitserland en Zweden toezicht zullen uitoefenen op de krijgsgevangenen die niet wen sen terug te keren naar hun land, zijn inmiddels i Peking aangeko men. Een van de belangrijkste dingen, die men nog moet regelen voor de overeenkomst kan' worden onderte kend, is het vaststellen van een Dr. Wonsonegoro, de 56-jarige voorzitter van de Indonesische libe rale partij heeft gisteravond met kloppend hart, zoals hij zelf zeide president Soekarno's opdracht om te proberen een kabinet te vormen, aanvaard. Hij is de vijfde formateur in de ka binetscrisis, die thans al zeven we ken duurt. Dr. Wonsonegoro heeft een week dé tijd gekregen voor de vorming van een kabinet, dat vol doende parlementaire medewerking zal hebben. VERONGELUKT BIJ ALPEN- KLUYEVIEN De Alpinist Georges Barbacki heeft drie nachten door gebracht hangend aan een touw tegen een steile wand van de „Aiguille du Fou" in het Mont Blanc-massief. De gidsen; die hem vonden, konden hem aanvan kelijk niet bevrijden, doch vandaag zijn "zij erin geslaagd. Barbadie is ge wond. Zijn metgezel, de Fransman Cherteat, is Zaterdag j.l. dood ge vallen. Op een andere plaats in de Franse Alpen, bij de Tournette, hebben gidsen Op 4.650 meter hoogte de lij ken gevonden van vier Spaanse Al pinisten, die, naar men gelooft, ,van kou en vermoeidheid zijn omgeko men. Zij waren sedert Zaterdag ver mist. In de Italiaanse Dolomieten von den gidsen de lijken van drie Ita lianen, een vrouw en twee mannen, die een val van 300 meter hadden gemaakt. nieuwe bestandslijn. Door de ge vechten van de laatste .tijd zijn de posities van de beide legers aanmer kelijk veranderd. Het hoofdkwartier van het achtste Amerikaanse leger heeft medege deeld, dat Zuid-Koreaanse troepen Dinsdagochtend vroeg in de centrale frontsector zes aanvallen op stellin gen der Chinese communisten heb- Vandaag begon de vierdaagse weer. Nijmegen was gisteren vol enthousiaste wandelaars uit binnen- en buitenland, die zich door het slechte weer niet laten afschrikken. Oude bekenden ontmoeten elkaar. Twee veteranen, links de heer W. A. Nijkamp uit Hengelo (71 jaar) en rechts de Haarlem mer P. Wiedijk (59 jaar). De heer Nijkamp loopt voor de vijfde maal mee, en de heer Wiedijk voor de dertiende. ben uitgevoerd, waarvan er vijf suc ces opleverden. De Zuid-Koreanen vielen onder meer een strategisch belangrijke heuvelrug in het midden van de geallieerde saillant nabij Koemsoeng aan. Deze heuvelrug was twee dagen geleden, na een aanval door drie duizend man Chinese communistische infanterie, verloren gegaan. Beslissende fase thans bereikt Toen de Engelse minister van koloniën, Lyttelton, in Mei terugkeerde van een bezoek aan Kenya, zei hij, dat de „beslissingsfa.se" in de strijd tegen de Mau-Mau was bereikt. Slechts drie maanden geleden zag het er nog somber uit. De terroristen, die zóver teruggedrongefa en verspreid waren, dat ze niet meer tot grote georganiseerde acties in staat werden geacht, overvielen op wrede wijze het dorp Lari. De aanvallen op verschillende veiligheidsposten en tal van an dere incidenten duidden voorts eerder op een krachtstoename dan op een verzwakking in de terroristische gelederen. Het zag er toen somber uit, niet alleen door het verlies aan levens, maar vcoral, omdat men verwachtte, dat de vrees onder de inheemsen weer zou toenemen en dit noodlottige gevolgen zou kunnen hebben. Wat ongetwijfeld als een plaatselijke uitbarsting begonnen was, zou zich snel kunnen ver spreiden onder het mom van een „nationale beweging", die zich wel eens ver buiten de grenzen van het land van de Kikoejoes kon uitbreiden. HET OMGEKEERDE BEREIKT. OP HET OGENBLIK tonen de feiten, dat wij hiervoor niet meer bang behoeven te zijn. Na het bloed bad van Lari was er een periode van spanning. Het doel van de ter roristen, n.l. door vrees de hele Kikoejoe,stam naar het kamp van de Mau Mau te drijven, was bijna bereikt. De gevolgen zouden niet te overzien zijn geweest. De terroristen wisten dit zeer goed en trachtten de schaal door allerlei afschuwwekkende daden in hun voordeel te laten doorslaan. Het kwam echter anders uit. De terroris ten kregen een ernhtige klap toen duizenden trouwe Kikoejoes, inplaats van zich te laten intimideren, zich in hun woede over deze moorden op hun eigen volk tegen hen keer den en zich bij de veiligheidstroepen aansloten. Meer en meer Kikoejoes verbraken hun belofte tot zwijgen en een stroom van waardevolle in lichtingen kwam los. Dit was het grote keerpunt in de strijd tegen de Mau Mau. De bete kenis er van was tweeledig. Niet al leen bleek, dat de terroristen hun doel om door vreesaanjaging al de Kikoejoes aan hun kant te krijgen niet konden' bereiken, doch ook, dat de organisatie niei. gebaseerd was op een z.g. nationalisme. De terroris ten gaven weliswaar blijk van een wilde haat tegen de Europeanen, doch de uitbarsting was meer ge richt tegen alles, wat maar enigs zins op beschaving leek. Er is nooit een opstand in Kenya van Afrikaners tegen Europeanen geweest. Dit bewijzen ook wel de vele Kikoejoes, die zich bij de Euro peanen voegden om te zamen met hen het kwaad, dat door mensen van hun eigen ras werd veroorzaakt, te be strijden. Dit is ook één van de meest hoopvolle tekenen van deze strijd. Meer zwarte slachtoffers. WANNEER er verder nog twijfel mocht bestaan, of deze strijd er één is tussen het zwarte en het blanke ras, dan tonen de volgende cijfers wel duidelijk aan, dat de Mau Mau zijn eigen stamgenoten nog harder heeft getroffen, dan de blanke be volking. Tot midden April waren er 255 Afrikaners vermoord,, 3 Aziaten en 12 Europeanen. Tegen het mid den van Juni 17 Europeanen, 4 Aziaten en 411 Afrikaners." Het is ook geen opstand van de Kikoejoes tegen de Britse regering. Het opperhoofd, dat van de kronings- feesten in Londen terugkwam om meteen zijn mannen in de strijd te gen de terroristen te voeren, typeert dit evenzeer ah de moed van die andere opperhoofden, die door hun eigen stamgenoten vermoord werden. De rol, die de Kikoejoes in de binnenlandse beveiligingstroepen ver vullen, is niet langer alleen die van bewakers op de beveiligingsposten. Zij trekken er met de niet-Afrikaan- se troepen op uit om hun land van de vijand te zuiveren. De laatste fase. DE LAATSTE paar weken zijn inderdaad een „beslissingsfase" bleken. Van verdediging is men. nu J overgegaan tot de aanval. De na- drukt ligt nu op de snelheid bij „het j beëindigen van het karwei", en een bewijs van de voortgang, die hierin gemaakt wordt is te vinden in wat generaal Erskine, hoofd van het speciale nieuwe Oost-Afrikaanse commando, op 19 Juni in Nairobi hierover zei. K." hoopt n drie cam pagnes de betrokken gebieden één I voor één schoon te vegen en-ze aan de burgerlijke autoriteiten terug te geven. /Van militair standpunt uit, ver trouwt men dus, dat het einde van de terreur van de Mau Mau in zicht is Een politieke rehabilitatie moet dan nog komen, dóch eerst moet er een einde aan het vechten en de vrees voor geweld worden gemaakt. Nu voor het eerst sinds in Octo ber 1952 de noodtoestand werd af gekondigd, kunnen wij hopen bin nenkort het bericht te lezen „de ter reur van de Mau Mau is bedwon gen.' weer: (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 1 10 uur). MINDER WARM. Toenemende bewolking met enkele buien en een kans op on- weer. Overwegend matige wind I aanvankelijk tussen Zuid-Oost en Zuid, later ruimend naar 1 Zuid-west. Belangrijk lagere middagtemperaturen. 21 Juli: zon op 4.45, onder 20.47; maan op 16.38 en onder uur. Het weer in Europa De weerrappórten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI regen 21 C. STOCKHOLM onbewolkt 23 OSLO zwaar bewolkt 21 KOPENHAGEN regen 20 AMSTERDAM onbewolkt 20 EDINBURGH zwaar bewolkt 18 LONDEN half bewolkt 22 LUXEMBURG onbewolkt 24 PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENèVE ZURICH LOCARNO FRANKFORT MüNCHEN BERLIJN WENEN INNSBRUCK ROME onbewolkt 24 onbewolkt 27 onbewolkt 27 onbewolkt 27 onbewolkt 24 onbewolkt 25 onbewolkt 25 onbewolkt 24 onbewolkt 23 geheel bewolkt 20 licht bewolkt 23 onbewolkt 25 onbewolkt 33 Korreltje Mensenkennis kweekt bescheiden heid.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1