Verbeten strijd in de Tour duurt voort 13e étappe voor de Fransman Lauredi en de gele trui voor Mallejac Hollandse ploeg deed het weer lang niet slecht Australische testcricketers waren heer en meester Zondag Nederland-België in de paardensport Jubileumtour vol afwisseling in strijd verloop en entourage VRIJDAG 17 JULI 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 BEZIERS, 16 Juli. De organisatoren van de Tour de France, de ploegleiders, de journa listen en de renners zelf leven op een vulkaan, waarop zich verschei dene kraters bevinden. Gisteren spuwde een der kraters vuur en van daag was die krater weer gedoofd en begon een andere zwaar te ro ken, een aanwijzing, dat ook daar een uitbarsting te verwachten viel. Men leeft op een vulkaan De Ronde van Frankrijk is zeld zaam verrassend in zijn dagelijkse resultaten en de onzekerheden van ploegen en renners zijn zo talrijk en groot, dat de honderden die tot de karavaan behoren, geprikkeld "en nerveus zijn. De Tour de France leeft inderdaad op een vulkaan. Wie vandaag een held is, een étappewin- naar, een uitblinker en een vechter, wordt een etmaal later door de vul kaan uitgespuwd en ver weg ge worpen. En niemand kijkt meer naar zo iemand om. Denk aan Cop- pi, die niet mee wilde rijden, denk aan Hassenforder, over wie niet meer wordt gesproken, denk aan Koblet, die al bijna in het vergeet boek is geraakt, denk aan Robic, de koning der Pyreneeën, die in twee etappes een half millioen francs heeft verdiend en twee maal 24 uur later als een gebroken man, een flauwte nabij te Beziers van zijn fiets krabbelde, nauwelijks in staat zich meer te bewegen en iets te zeg- gen. En in twee etappes na Luchon een verliespost heeft geboekt van 20 en 38 min, tezamen bijna een uur. Deze jubileumronde stelt tot nu toe de hoogste eisen aan de physiek en de technische capaciteiten alsme de aan de mentale mogelijkheden van elke renner van elke ploeg; nimmers is er rust in een etappe, integendeel, er is spanning en sen satie te over. De ene dag stijgt een renner 10, 20 plaatsen in het alge meen klassement en 24 uur later zakt hij er soms weer 15. Degenen, die naarstig speuren naar de mogelijke winnaar, kunnen zich deze moeite besparen. Want met 13 etappes van de 22 achter rug ligt de einduitslag meer dan ooit in het duister. Ter verduidelij king van onze stelling willen wij nog enkele voorbeelden geven. Ma- hé was te Albi leider van het alge meen klassement. Te Beziers was hij alweer van de kop verdrongen en wel door zijn ploeggenoot Mallejac. Wonderlijke toestanden moeten er in de Bretonse ploeg heersen, want reeds drie leden van de westelijke ploeg, Robic, Mahé en Mallejac heb ben op drie achtereenvolgende da gen de gele trui gedragen. Maar in tussen zij opgemerkt, dat Mahé met 20 min. achterstand op de winnaar van de dertiende etappe te Beziers arriveerde. Ernzer, nummero twee in het algemeen klassement te Albi, kreeg in de rit naar Beziers een af straffing van 28 min.; Anzile, num- KLASSEMENTEN. De dertiende etappe van de Ronde van Frankrijk van Albi naar Beziers over een afstand van 189 km. werd ge wonnen door Lauredi (Fr.) in 5 uur 18 min. 41 sec.; 2. Geminiani (Fr.) z.t.; 3. Bobet (Fr.) z.t.; 4, Rolland (Fr.) z.t.: 5. Astrua (It.) z.t.; 6. Wagtmans (Ned.) z.t.; 7. Mirando (Fr. Z.O.) z.t.; 8. Close (Belg.) z.t.; 9. Mallejac (Fr. W.) z.t.; 10 Magni (It.) 5.25.40; 11. Darrigade (Fr.' Z.W.) z.t.; 12. Bober (lie de France) z.t.; 13. Suykerbuyk (Ned.) z.t.; 14. Bauvin (Fr. N.O.C.) 5.27.14; 15. Nolten (Ned.) z.t.; 16. Forestier (Fr. N.O.C.) z.t.; 17. Serra (Sp.) z.t.; 18. Bartali (It.) 5.30.30; 19. Schaer (Zwits.) z.t.; 20. Drei (It.) z.t.; 21. Dacquay (Fr. N.O.C.) z.t.; 22. Gerrit Voorting (Ned.) z.t.; 27. Roks 5.38.27; 29 Adri Voorting z.t.; 41. Van Est 5.46.22; 47. Van Breenen z.t. Het algemeen klassement luidt thans; 1. Mallejac 72.45.10; 2. Astrua 72.46.23 op 1.13; 3. Bobet 72.48.23 op 3.13; 4. Bau vin 72.49.34 op 4.24; 5. Close 72.49.51 op 4.41; 6. Mahé; 7. Lauredi; 8. Schaer; 9. Anzile; 10. Rolland; 11. Geminiani; 12. Mirando; 13. Ernzer; 14. Wagtmans 73.00.42 op 15.32; 15. Gerrit Voorting 73.04.12 op 19.02; 16. Bartali; 17. Magni; 18. Van Est; 19. Roks; 20. Rossello; 27. Suykerbuyk: 31. Nolten; 33. Van Bree nen; 50. Adri Voorting. Het ploegenklassement van de 13e etappe luidt: 1. Frankrijk Nationaal 15.53.33; 2 Nederland 16.11.35; 3. Italië; 4. Frankrijk Noord Oost Centraal; 5. België; 6. Frankrijk West; 7. Spanje; 8. Frankrijk Zuid Oost; 9. Zwitserland; 10. Ile de France; 11. Frankrijk Zuid West; 12. Luxemburg. Het algemeen ploegenklassement" luidt: 1. Frankrijk Noord Oost Centraal 217.10.14; 2. Frankrijk West 217.43.38; 3. Nederland 217.46.54; 4. Frankrijk Na tionaal; 5. België; 6. Italië; 7. He de France; 3. Spanje; 9. Luxemburg; 10. Frankrijk Zuid Oost; 11. Frankrijk Zuid- West; 12. Zwitserland. Na de dertiende etappe luidt het berg- klassement: 1 Robic 28 pnt.; 2. Lorono 24 pnt.; 3. Schaer 21 pnt.; 4. Bobet 20 pnt.; 5. Bauvin en Astrua 19 pnt.; 7. Huber en Mirando 14 pnt.; 9. Le Guilly 9 pnt.; 10. De Smet en Van Genechten 7 pnt.; 12. Lauredi 4 pnt.; 13. Wagtmans en Mallejac 3 pnt. Het jubileumklassement luidt: 1. Schaer 164 pnt,; 2. Magni 199 pnt.; 3. Robic 212 pnt.; 4. Geminiani 226j^ pnt.; 5. Van Est 286 pnt.; 6. Rolland 291 pnt.; 7. As trua 323 pnt.; 8. Gerrit Voorting 328 pnt.; 9. Bartali 339 pnt.; 10. Bauvin 366 pnt.; 18. Nolten 467 pnt.; 20. Van Bree- nen 482 pnt. De Suikerprijs werd toegekend aan Mirando van de Franse Zuid Oost-ploeg. In deze etappe hebben Privat (Fr. Z.O.) en Bastianelli (Fr. Z.W.) opgege ven. Diot (Ile de France) kwam na de sluiting van de controle binnen en werd uit de course genomen. I mero drie in de algemene rangschik king bleef 20 min. achter. Robic en 17 anderen te laat Robic, nummero vier, arriveerde met 38 minuten achterstand. Eigen lijk had hij de limiettij d overschre den en met hem 17 andere renners, maar juist omdat dit aantal zo groot was verhoogde de wedstrijdleiding de limiet van 10 op 15 procent. Dat betekende de jammérlijke redding van Robic en nog drie van zijn ploegmaten, die hem na zijn val in deze etappe 100 km gezelschap had den gehouden. Niet alleen is de gele trui van drager verwisseld Mahé stond de trophee aan Mallejac af maar ook de groene trui kreeg een andere bezitter, want Robic duikelde ver scheidene plaatsen in de rangschik king voor de Cinquantenaire. Een kalme etappe zou het wor den, hadden de deskundigen gezegd, maar reeds van de start af werd er, wat men in rennersjargon noemt, „gevlamd", zo fel, zo meedogenloos, zo intimiderend, dat al spoedig het peloton uiteen werd gerukt. Van sa menwerking in elke ploeg was nau welijks meer sprake, alleen als er een bandje sprong hielpen de ploeg maten elkaar. Maar voor het overige reed ieder volgens eigen inzicht, de meeste renners met de gedachte om zo weinig mogelijk minuten te ver liezen. De Franse nationale ploeg is de grote winnaar van deze etappe ge worden. Niet alleen, dat men het daglandenklassement ruimschoots won met Nederland treffend op de tweede plaats maar ook de eerste vier plaatsen in de etappe uitslag werden door Lauredi, Gemi niani, Bobet en Rolland in deze volg orde bezet. Nederlanders weerden zich geducht In het gewoel van de verbeten strijd en in de hitte van de felle zonnestralen heeft het Nederlands achttal zich kranig geweerd. Er was slechts één man in het achttal, die minder goed reed. Heeft Wim van Est de reactie ondervonden van zijn krachtproef van de vorige dag, toen hij zeker 30 km lang alleen reed om een tiental vluchtelingen te achter halen? Kan men in deze ronde niet meer ongestraft op roekeloze wijze met zijn krachten omspringen? In dien Wim van Est verstandig ware geweest had hij moeten denken aan Hassenforder, Koblet, Robic en nog enkele andere vakgenoten, die in de eerste helft van de Tour prestaties hebben geleverd van zodanig ge halte, dat zij te veel van hun reser vekrachten hebben moeten aanspre ken. Met bijna een half uur achter stand op de winnaar ging van Est over de eindstreep op de athletiek- baan van Beziers. De grote winst van de vorige dag had hij met een nog groter verlies moeten bekopen. Hij duikelde in het algemeen klas sement van de zevende naar de 18e plaats. Teleurgesteld over zichzelf en in verwarring gebracht door het fSeïrAPP~E-18JUU 16eETAPPE -19 JULl onoverzichtelijke gevecht verklaarde hij, nadat hij van zijn fiets was ge stapt, dat hij morgen naar huis ging, dat hij volgend jaar niet meer in de Ronde van Frankrijk zou uitkomen. Maar een nerveuze, vermoeide en wat teleurgestelde renner zegt na afloop van een zware étappe wel eens meer iets, dat hij later niet kan verantwoorden. En toch zijn de verrichtingen van de Nederlandse ploeg bevredigend geweest. Wij memoreerden reeds de tweede plaats van ons land in het dagklassement. En als men de alge mene rangschikking bestudeert, dan blijkt, dat vier Nederlandse renners zich onder de eerste 20 bevinden, nl. Wagtmans als 14e, Gerrit Voor ting als 15e, van Est als 18e en Roks als 19e. Nolten, die voortreffelijk heeft gereden, klimt langzamer maar zeker hoger in de ranglijst, van Breenen, Suykerbuyk en Adrie Voorting handhaven zich taai. Wout Wagtmans reed in deze dertiende etappe, zoals hij dat in de eerste en de tweede had gedaan. Actief en waakzaam kon hij het hoge tempo in de kopgroep der 16 renners ge makkelijk volgen. De aankomst op komen stil", zoals hij het uitdruk te. „Maar daarna ging het beter en misschien had ik mij nog zonder tijdverlies op het leitje gekregen, als ik mij niet verplicht had gezien om bij Wim van Est te blijven. Maar de ploegleider eiste het van mij en na tuurlijk heb ik het toen gedaan", zei van Breenen rondweg. Val van Robic Gerrit Voorting miste aanvanke lijk de aansluiting bij de kopgroep maar hij herstelde zich voortreffe lijk. Hij is de meest regelmatige rij der van de Nederlandse ploeg. En Adri Voorting zat juist achter Ro bic, toen een valpartij met de Bre ton plaats greep. „Het was in de af daling van de Fauredon, de eerste col" vertelde Adri ons, „dat ik Ro bic vlak voor mij zag. Bocht na bocht daalden wij, geen enkel recht stuk. Soms stond het volgende stuk weer haaks op wat wij hadden ge reden. Robic dronk uit zijn bidon. Met een hand los van het stuur, raakte hij juist in een bocht met zijn voorwiel het achterwiel van een der Fransen. Robic viel opzij, be zeerde op het losse asfalt zijn hoofd, zijn linker schouder en zijn dijbeen. Hij mompelde over opgeven, hoorde ik later, maar hij werd gesteund door ploeggenoten en daarom heeft Robic doorgezet. Als een volkomen gebroken man kwam hij te Beziers aan. De organisatoren hebben hem en de anderen niet uit de course willen zetten wegens tijdoverschrij- ding, maar het zou mij niet verwon deren als Robic in de etappe van morgen zelf opgaf". VAN VLIET WINT TE ZURICH. Bij voor 6000 toeschouwers op de OerÜkonbaan te Zürich gehouden inter nationale wielerwedstrijden heeft Arie van Vliet het sprintnummer gewonnen. In de finale sloeg hij wereldkampioen Plattner (Zwits.) en de Fransman Ge- rardin. In de strijd om de vierde tot en met de zevende plaats eindigde Jan Derksen, die Von Buren (Zwits.) en Bellenger (Fr.) voor moest laten gaan, als derde. In het eindklassement werd hij dus zesde. Een stayerswedstrijd over 1 uur was voor Queugnet (Fr.), die 69.633 kilo meter aflegde. Cor de Best kwam met 4 ronden achterstand op de vierde plaats. Er stond ook een handicaprace voor sprinters op het programma. Bellenger nam de eerste prijs voor zijn rekening. Mockridge (Austr.) werd tweede, Derk sen derde en Van Vliet zesde. De Belgische ploeg voor de wereld kampioenschappen wielrennen op de baan, die van 22 tot en met 26 Augustus te Zürich worden gehouden, is als volgt samengesteld: Profs: sprint: Gosselin, Pauwels, Ver- bruggen; reserves Nihant, Van de Wielle, Buelens. Achtervolging: Glorieux. De Beuke- laer; reserves: Jochums, Gienel. Stayers: Verschueren, Michaux, Goet- hals; reserves: Leliaert. De Stobbeleire. Amateurs: sprint: De Bakker, Gosselin, Martens; reserves: Peeters, Martens. Achtervolging: De Paepe, Raymond; reserves: Batsle, Verplaatse. SCHULTE VRIJGESPROKEN. Voor zijn niet opkomen bij de Neder landse wielerkampioenschappen werd de renner Schulte een boete opgelegd van duizend gulden. Schulte protesteerde hier tegen en de protestcommissie vernietig de de straf; zij achtte de redenen waar om Schulte wegbleef gemotiveerd. Brandends pijn - vanuit de maag tot hoog in Uw keel? Een 'of twee Rennies blussen die pijn dadelijk! Een kwestie van een of twee minuten. Houdt altijd een paar Ren nies bij de hand. Ze zijn stuk voor stuk hygiënisch verpakt en water of wat ook komt eï niet aan te pas. Gewoon laten smelten op de tong en ze zijn nog smakelijk ook. (Advertentie.) Wonnen gemakkelijk van Nederlands Bondsteam De dag van gisteren is voor de Ne derlandse cricketwereld een ware feest dag geweest. En niet alleen voor de Nederlandse liefhebbers van de sport van bat en bal. Want van ver over de landsgrenzen (o.a. Denemarken en Duitsland) waren de enthousiasten naar het op de rand van Den Haag gelegen terrein van de Haagse Cricketclub ge komen om het Australische testteam in een één-daagse wedstrijd tegen het Ne derlands elftal aan het werk te zien. De verwachtingen zijn niet beschaamd ge worden. Onze landgenoten hebben zich tot het uiterste gegeven, de gasten demonstreerden cricket, zoals dat nog de sinteïbaan "beviel hem niet. Hijnin^mer op het. continent van Europa vond dit te gevaarlijk om mee te te zien is geweest. Australië won wie sprinten. „Was het maar op de weg i kf'd ook anders kunnen denken. met geweest, dan had ik zeker mijn best runs. gedaan om die Fransen te kloppen", zei Wout Wagtmans. Toen wij hem vertelden, dat hij' met sprongen in het algemeen klassement omhoog was gegaan hij had niet minder dan 15 plaatsen gewonnen zij hij ronduit: „Dat moest toch ook! En komen nog wel meer dagen, waarin zij mij zullen zien". Jos. Suykerbuyk heeft zich lange tijd in de kopgroep der vluchtelin gen kunnen handhaven. „Maar ik moet mij meer geven bij het afda len, dat aparte vak moet ik nog he lemaal leren. Ik heb wat afgezien in deze étappe, die gemakkelijk leek maar bijzonder lastig was". Jan Nol ten zei weinig toen hij van zijn fiets afstapte. Misschien had hij er spijt van, dat hij niet eerder uit het pe loton was weggespurt. Hein van Breenen „stond de eerste 40 km vol- ,iWe zullen er geen grapje van ma ken", had aanvoerder Lindsay Hassett Woensdagmiddag bij aankomst op Schip hol gezegd. En hij heeft woord gehou den. Voor een groot deel althans. De ruim drieduizend toeschouwers een record aantal voor een cricketwedstrijd in Nederland zagen de eerst aan bat komende Australiërs duidelijk voor de runs gaan en, ondanks het feit, dat zij de Nederlandse aanval vooral in het be gin vrij gemakkelijk wisten te over meesteren, toch weinig risico nemen. Maar later in het veld kreeg men*de indruk, dat de „Aussies" het af en toe wel geloofden en de zaken minder ener giek aanpakten. Iets wat overigens, wan neer men zelf op een totaal van 279 staat en de tegenpartij voor 85 runs het zesde wicket heeft verloren, enigszins begrijpelijk is. Vooral tijdens een „uit stapje" in zo'n zwaar seizoen. zich ten behoeve van de fotografen clean had laten bowlen, met groot machtsvertoon. In precies een uur tijd hadden zij puttend uit een welvoorzien arsenaal van slagen, honderd runs ver zameld, waartoe vooral Morris, die met Hassett het openingspaar vormde, met een fraaie 70 een belangrijke bijdrage had geleverd. Na eerst van Feldmann een „live" gekregen te hebben werd hij door de AAC'er hij leverde het beste veldwerk van de Nederlandse ploeg aan de boundary uitgevangen. 135 Runs stonden er toen op het bord, welk cijfer met de lunch tot 193 was uitgegroeid. Mac Donald, die dank zij zeer snel aan gooien van de Villeneuve run out ging, met 66, Harvey 'met 24 en de Courcy met 14 hadden daarvoor gezorgd. Miller, de „grote" Keith Miller, had intussen voor 5 de terugweg moeten aanvaarden. Nadat Benaud, die celan gebowled werd door Vriens en Archer, wiens „vuurpijl" de Villeneuve een niet te missen kans bood (die hij inderdaad ook benutte) zich beiden voor slechts twee runs weer naar het paviljoen za gen verwezen, brachten Davidson en Tallon de score op 276 voor 9. Met de als elf ingekomen Ring was het daarop zeer snel gebeurd. Door de Villeneuve werd hij voor 1 schitterend met een hand uitgevangen: Australië all out voor 279. Een innings, die 10 zessen en 35 vieren bevatten. Het was duidelijk, dat dit totaal voor Nederland onbereikbaar zou zijn. Maar na het knappe fielden had men toch wel iets meer verwacht dan de 122, waarop Gallois c.s. tenslotte strandden. Maar van de „bumpers", die de Australische aanval lostliet, hadden de Nederlandse batslieden niet het minste terug en zo kon het gebeuren, dat bijvoorbeeld Gle- rum als één ingekomen een uur tijd nodig had om 11 runs bijeen te bren gen. Drie wickets waren neer voor 52 (Peter van Arkel als beste man met 34 (5x4) in 48 minuten, waarmee hij later topscorer zou blijken) toen de Ville neuve, op wie op dat ogenblik alle hoop was gevestigd, op de mat verscheen. Maar nog geen tien minuten later was hij voor drie van het toneel verdwenen, gestumped door de bliksemsnelle Tal lon, die Gallois enige tijd eerder op dezelfde manier had weggewerkt. Colt- hoff ,11), Leeftink ,12) en Feldman (11 n.o.) waren verder de enigen, die het tot de dubbele cijfers wisten te brengen. En dan te denken, dat in de Australische aanval Ray Lindwall nog ontbrak. De renbaan „Duindigt" zal Zondag middag a.s. opnieuw het toneel zijn van de jaarlijkse strijd tussen de Belgische en Nederlandse harddra vers, die thans voor de 13e maal te genover elkaar komen te staan. In 1946 werd met deze matches 'n begin gemaakt en sindsdien behoort de NederlandBelgië dag op „Duin digt" tot de hoogtepunten van het seizoen. Ook Zondag belooft het wederom zulk een dag te worden. Niet, onsdat de papieren voor ons land vrij gun stig genoteerd staan, doch om het feit, dat gedemonstreerd kan worden van welk een heilzame invloed de terugkeer van de totalisator voor onze paardensport is geweest. Dit blijkt niet alleen uit de steeds snel lere tijden, de buitenlandse succes sen, doch ook de omstandigheid, dat De gasten begonnen, nadat Hassett sinds 1949 België niet meer op „Duin- Alweer een nieuwe gele-trui-drager BEZIERS, 16 Juli. Er zaten in de etappe van Albi naar Beziers twee cols, die meetelden voor het bergklassement. Maar er waren er wel tienmaal zoveel, die er buiten vielen, en die desondanks zulke hoge eisen stelden aan de renners, dat op een gegeven moment een debacle dreigde, zo groot was de achterstand van hen. In werkelijkheid was de hele etappe een aaneenschakeling van steile cols en venijnige afdalin gen met nog heel wat meer bochten en lussen dan de fameuze Duizend bochten-weg, welke de automobilis ten van de Tulpen Rallye zo goed kennen. En deze moeilijkheden wer den nog verzwaard door de grote hitte: eergisteren droegen de volgers dikke jackets en warmden de toe schouwers zich in de nevels der Py reneeën aan de houtvuren, vandaag droeg menigeen niet anders dan een korte broek. Deze tour biedt een overvloed aan afwisseling, zowel wat het verloop van de strijd betreft als wat de entourage aangaat. Voor het vertrek heerste er onze kerheid en spanning in de karavaan, die nog niet geheel bekomen was van de sensaties van de vorige dag. Wat zou Robic doen, en wat de Franse nationalen, nu Bobet weer in vorm was gekomen, wat de Italianen, die nog zo weinig hebben gepresteerd? Er liep zelfs een gerucht, een van de vele geruchten, dat de Italiaanse ploeg er de brui aan wilde geven om dat de verdiensten zo laag waren gebleven, maar toen wij hier, met de nodige voorzichtigheid een van onze warmbloedige Italiaanse collega's over polsten, bezwoer hij ons bij hoog en laag, dat er geen sprake van was en dat wie zulke onzin verkocht be-1 wees niets van de wielersport in het algemeen en van de Italiaanse ren ners in bet bijzonder te begrijpen. Strijdvuur opgelaaid. Nu, de gebeurtenissen stelden hem in het gelijk, want de Italianen ver schenen natuurlijk aan de start en toen een groep van 17 man al kort na de start ontsnapte, waren daar drie groene tuinen by. Evenwel was het strijdvuur al eerder opgelaaid, enkele kilometers na de start. Toen sprongen Suykerbuyk, Nolten, Cor- rieri, Adri Voorting en Bober weg, wat opschudding teweeg bracht. Maar zij werden achterhaald. Enke le kilometers verder vormde zich dan, precies als daags te voren, een groep van 17 man, die met alle ge weld ten aanval trok en waarvan er 9 niet meer ingehaald zouden wor den, zodat deze eerste klap inder daad zou blijken een daalder waard te zijn. Suykerbuyk was weer van de partij, maar ook Wout Wagtmans, voorts drie Italianen te weten Drei, Astrua en Magni, vier man van de Franse Nationale ploeg, Bobet, Rol land, Lauredi en Geminiani, dan de gevaarlijke Bauvin, die minder dan 11 min. achterstand had op de gele truidrager Mahé, voorts de Luxem burger Dierkens, de Belg Close en tenslotte de Franse regionalen Bo ber, Mirando, Darrigade, Forestier en Mallejac. De aanwezigheid van Bobet en zijn maats wees erop, dat de Frans nationale ploeg erop uit was een grote slag te slaan. Maar uiter aard was Mallejac, van de westploeg, dat is de ploeg van Mahé en Robic, meegegaan om te trachten een oogje in het zeil te houden. Dit geduchte groepje, waarin Wagtmans en Suykerbuyk hun partij kranig meebliezen en waaruit Dier kens al spoedig verdween, zette er zo'n gang in, dat het bij Castres, waar de klim naar de col van de Fauredon eigenlijk al begint, 4 min. voor lag op Labertonnière en 4)4 min. op de voorste gelederen van het peleton. Het was een klim over 30 km., onderbroken door enkele korte afdalingen naar Vialavert en het to tale hoogteverschil tussen Castres en de pasovergang van de Fauredon bedroeg ruim 600 meter. Mirando gin£ het eerst over het hoogste punt, vóór Darrigade en Bobet. Telkens wijzigingen. Intussen lag de hoofdmacht tijdens de bestijging in tal van groepjes, waarvan de samenstelling zich tel kens wijzigde. Wim van Est en van Breenen, die geen van beiden hun dag hadden, draaiden moeilijk en zakten af naar de staart. Maar ook Robic ging moei lijk en kreeg een grote achterstand, hoewel voortdurend drie of vier van zijn maten in zijn nabijheid bleven. Tijdens de afdaling, een kilometer of drie voorbij het 74 km van Albi gelegen dorpje Angles, raakte de vermoeide Robic met zijn voorwiel het wiel van een van zijn voorman nen. Hij maakte een tuimeling, was even buiten westen, werd bijge bracht en zette zowaar de tocht voort nadat zijn hoofdwonden ver bonden waren. Maar toen was zijn achterstand wel zo groot, dat Robic uitgeschakeld moest worden geacht voor de eindzege in deze tour. En daarmee was meteen de brandende kwestie of de uitlooppoging van Mahé in de vorige rit al dan niet met zijn volledige instemming was geschied, geheel van de baan. Na de afdaling van de Fauredon bleef de kopgroep doorjakkeren over de smalle bochtige stijgende en da lende wegen, afgezet met plantanen, waarin honderdduizenden krekels hun aanwezigheid door een zagend geluid aanhoudend kenbaar maak ten. Aan weerszijden van de weg strek te zich een onafzienbare akker uit waar het graan op schoven stond. Bij Crox de Mounis, 120 km van de start kroop de weg slingerend om laag, waarna al spoedig de klim volgde naar de col van de Dertien Winden (Col des Treize Vents). Het peloton lag ver uiteen, maar de kopgroep van 16 man was nog steeds intact. Achter de vluchtelin gen zag men Nolten in gezelschap van Rossello, Dacquay en Serra, die na de Fouredon een achtervolging waren begonnen en aan de voet van de Dertien Winden 6)4 min. achter stand hadden. Nolten, die in het be gin van de étappe bandenpech had gehad, reed rustig en met zelfver trouwen. Bijna aanhoudend had hij de kop en wanneer één van de bei de anderen de leiding overnam daal de het tempo onmiddellijk. De col Een echte lijdenstocht. Maar voor tal van renners werd deze col met zijn venijnige hellingen een ware lijdenstocht. Mirando was andermaal het eerste boven met 2 lengten voorsprong op Bobet. Op 10 sec. volgden Astrua en Mallejac op 15 sec. Lauredi, Close, Rolland, Ge miniani en Wagtmans, op 50 sec. Darrigade, Bober en Suykerbuyk, op 1 min 5 sec Magni, op 2 min. 40 sec. Bauvin, die een wieldefect had ge had, op 3 min. 59 sec. Drei, op 4 min. geval, dan moeten Rentinus en Ro- digt" heeft kunnen winnen. Ook voor Zondag is de vraag of dit keerpunt definitief zal zijn. Het is te beantwoorden, doch wat wel on omstotelijk vast staat is het feit, dat in de jongste generatie, de. 3-jarigen, de Belgen geen schijn van kans zul len hebben, ondanks zij hun beste paarden zullen sturen. De 3-jarigen vormen in Holland een klasse apart, terwijl de Belgen tobben met 3-ja rige paarden, die net boven de mid delmaat komen. Een uitzondering maakt hier ech ter op de grote Belgische stal van Marcel Dewulf, die met Kodak en Kalpurnia zeer sterk voor de dag komt. Kodak startte dit seizoen 8 maal en verloor geen enkele keer. De driejarige voshengst liep daarbij steeds in gezelschap van zijn stalge- note Kalpurnia, die van de 9 cour ses die zij betwistte, 8 maal de meer dere moest erkennen van Kodak. De enige keer, dat Kodak op stal bleef, won Kalpurnia met overmacht. De tijden zijn daarbij niet Zo snel geweest als die, welke de Hollandse paarden Rentinus, Roland en Rhea Hollandia hebben gemaakt, maar het addertje onder het gras is, dat de Belgische banen niet zo snel zijn als in ons land, terwijl daarbij Dewulf voor zijn beide 3-jarigen nimmer de karwats heeft moet pakken, omdat zij in België telkenmale met enorme overmacht wonnen. De verwachting van de Belgen is echter, dat beide paarden zeker met seconden hun record kunnen verbeteren, Is dit het 7 sec. Forestier en 7 min. Nolten Serra, die Rossello en Dacquay van zich hadden afgeschud. Gerrit Voor ting voglde op dat moment op 10 min. 40 sec. met Lazarides en Bar tali. De sneldalende weg voerde met lussen en zigzagbochten en door dorpjes waar geen twee wagens el kaar konden passeren naar Here- pian. En nog was het leed niet ge leden en de strijd niet geëindigd. Een laatste colletje, dat van de Pe- tafy, moest worden overwonnen en deze opgaaf bleek voor menigeen te zwaar om de verkregen posities te behouden. Na de afdaling bestond de kopgroep maar uit 9 man: Bobet, Geminiani, Lauredi, Astrua, Wagt mans, Rolland, Mirando, Close en Mallejac. Bober en Suykerbuyk had den toen al een minuut of 5 achter stand en zouden gezelschap krijgen van Magni en Darrigade, die in het leidend peloton hadden gezeten, doch door toedoen van Geminiani en Lauredi, die een hoog tempo onder hielden, hadden moeten lossen. Op de athletiekbaan van Beziers won Lauredi de eindsprint van Ge miniani en Bobet, die onmiddellijk na afloop de winnaar met verwijten overstelpten. Blijkbaar was de oor spronkelijke opzet geweest, dat Bo bet de etappe zou winnen, waartoe Geminiani op de baan het zijne trachtte bij te dragen door de sprint voor Bobet aan te trekken, maar waaraan Lauredi zich niet stoorde. Aan de goede verstandhouding en urenlange samenwerking was dus op het critieke moment een eind ge komen. Overigens had de Frans na tionale ploeg met de bezetting van de eerste vier plaatsen geen klagen, al ging de gele trui van" Mahé naar een andere Breton Mallejac. land, de beide grote Nederlandse troeven, nog hun beste beentje voor zetten. De match tussen de 4-jarig en brengt op papier twee vrijwel ge lijkwaardige ploegen. Van de Neder landse paarden is de snelste Qui Hol landia G. met Geersen, welke com binatie het echter in drafzekerheid niet kan bolwerken tegen het duo Jan de Vlieger Queen Besn. De verkiezing van Quickzilver S. zal velen verrast hebben, doch in dien men de steeds beter wordende verrichtingen van deze fraaie hengst onder de loupe neemt, is de keuze van dit paard te rechtvaardigen. De hengst is betrouwbaar, paart snel heid aan uithouding en heeft vech- tersnatuur. De hoop der Belgen is Jolie Mu riel, die met haar fraaie récord van 1.25 1. inderdaad als een zeer ge vreesd tegenstandster mag worden beschouwd, temeer daar de Belgische crack-pikeur Remi Bals dit jaar reeds 65 overwinningen) de leidsels voert. De kleine Remi is tactisch en zal ongetwijfeld met zijn merrie tot een grootste verrichting komen. Jumper en Judith completeren de Belgische ploeg. Twee betrouwbare paarden, die ongetwijfeld iedere mis stap van de Hollandse équipe zul len afstraffen en voor de nodige punten zullen zorgen. De grootste zorg bestaat rond de match tussen de 5-jarigen, waarin de Belgen op papier de beste kan sen hebben. Het totale bedrag aan prijzen en premies bedragen bijna 15.000, een bedrag, dat na de terugkeer van de totalisator nog niet eerder werd be- 1 reikt.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6