DUINSTREEK Stichting Vakopleiding in het Bouwbedrijf neemt examens af Lucia Steinbach exposeert schilderijen uit Bretagne SEIZOEN-OPRUIMING R.K. Mulo-examens Leiden VRIJDAG 17 JULI 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Opleiding in de bedrijven Ter stimulering: van de vakoplei ding- bestaat er in Nederland een Stichting- Vakopleiding Bouwbedrijf, ressorterend onder de verschillende werkgevers- en werknemersorganisa ties. Ook Leiden heeft een plaatse lijke afdeling, die er op toeziet, dat jongens al of niet met ambachts school-opleiding in de bedrijven vakbekwaam worden volgens een vastomlijnd plan. Controleurs van de stichting oefenen regelmatig con trole uit en de opleiding wordt ge completeerd door een avondcursus op de nijverheidsscholen. De opleiding wordt besloten met een theoretisch examen, gevolgd door 'n bekwaamheidsonderzoek, dat vier dagen in beslag neemt. Deze week werd dit bekwaamheidson derzoek voor het eerst in Leiden ge houden. Er namen 20 jeugdige tim merlieden en 2 metselaars aan deel, onder toezicht van een door het Ministerie van O.K. en W. benoemde commissie. Hun opdracht was zelf standig, zonder enig advies, een werkstuk te maken, dat op een teke ning stond aangegeven. Vooral de opleiding tot metselaar dient gestimuleerd te worden, omdat het aantal bekwame metsellieden in de bouwbedrijven veel te gering is. Hoewel dit examen wordt afgeno men in de Leidse Ambachtsschool mag 't niet verward worden met het leerlingenstelsel van de school in de bedrijven, dat nagenoeg op dezelfde leest geschoeid is. Er is tussen beide opleidingen dan ook een prettige samenwerking. Het verschil tussen beide is, dat het leerlingenstelsel van de Ambachtsschool twee jaar duurt, terwijl die van de stichting twee tot vier jaar in beslag neemt, afhankelijk van de vooropleiding van de jonge vaklieden, die al of niet 'n ambachts school bezocht hebben. Er werden zowel door de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf als door de plaatselijke commissie enige prij zen beschikbaar gesteld. Voor het examen timmeren slaagden: P. Broekhof te Noordwijkerhout (le pr. stichting); J. van Duijri te .Katwijk aan Zee; R. Glasbergen te Leiden; (Foto: „De Leidse Courant".) P. J. Godijn te Voorhout. L. Hazenoot te Noordwijk aan Zee; A. de Jong, J. Ketting (pr. pi. comm.) en N. Kroon allen te Katwijk aan Zee; W. van der Niet te Noordwijk aan Zee; G. A. Re- wijk te Lisse; J. van Rhijn te Katwijk aan Zee; P. M. Schelvis te Noordwij kerhout (pr. pi. comm.); N. C. van Steenbergen te Leiden; A. van Vel- zen te Valkenburg; A. D. Verhoog te Voorschoten; W. Visscher te Val kenburg (2e pr. stichting). A. van der Wiel en C. M. van Roijen te Noordwijk aan Zee. Voor het examen metselen slaag den: J. L. Ammeraal (pr. pi. comm.) te Scheveningen; J. Verloop te Kat wijk aan Zee (le pr. stichting). Burgerlijke Stand Geb.: Antonius Marinus z. v. A. M. den Braber en K. van Eeken; Leonar- dus Cornelis z. v. J. P. van Rhijn en M. J. Nieuwenhuijsen; Cornelia Eli sabeth Lena d. v. J. Kerstens en G. Riethoven; Isaac z. v. J. den Os en J. Boekkooi; Gerardus Josephus Ma ria z. v. C. J. van der Valk. Ondertr.: I. Arnoldus en M. C. de Vrind; H. Voorzaat en J. Piket; J. De Leidse K.A.V. ging een dag uit Een groot aantal dames van de Leidse K. A. V. heeft gisteren deel genomen aan het jaarlijkse uitstapje, dat deze keer naaï 's Hertogenbosch leidde. Om acht uur vertrokken de bussen uit Leiden en via Voorschoten ging het naar Rotterdam, waar mevr. Van Oyen, de oud-voorzitster, de da mes stond op te wachten om hen een goede reis te wensen. In Rotterdam (lopend door de tun nel met roltrappen, wat een sensatie!) werd een rondvaart gemaakt met een Spidobootje door de havens. Dank zij het mooie weer genoten de dames van deze interessante tocht. Vervolgens ging het over Dordrecht, de Moerdijkbrug en Breda naar 's Hertogenbosch, waar een echte Bra bantse koffietafel klaar stond, waar over de dames na afloop zeer vol daan waren. Daarna werd een bezoek gebracht aan de Sint Jan, waar een gids aanwezig was die alles prachtig uitlegde. Er was in de kerk zóveel te zien, dat de dames niet geheel klaar kwamen, hoewel van het bezoek aan de raadskelder werd afgezien. Ge sterkt door een kopje thee werd de terugreis aanvaard over Utrecht, waar een heerlijk diner gebruikt werd. Om acht uur was het eigenlijk tijd om naar huis te gaan, maar de 71 dames voelden er niets voor alvo rens in een speeltuin te Harmeien nog even echt jong geweest te zijn! Terug in Leiden mocht de K. A. V. op een uitstekend geslaagde dag terugzien. PRONONCE RUIMT RADICAAL Onbegrijpelijk lage prijzen in ONDERGOED, NACHTGOED, KOUSEN, SOKJES en HUISHOUDGOEDEREN, LEIDEN, BREESTRAAT 65 OEGSTGEEST, GEVERSSTR, 41 ZIET ONZE ETALAGES (Advertentie) KUNSTHANDEL GERARD VAN SPAANDONK HEROPEND. Onder zeer grote befl.angstelling is gistermiddag in het pand Bree- straat 113 de kunsthandel Gerard van Spaandonk geopend door de di recteur van het Rijksbureau van de Monumentenzorg, j'hr. dr. E. O. M. van Nispen tot Sevenaar, die iets vertelde over de geschiedenis van dit pand, waarover in ons blad van gisteren reeds uitvoerig werd ge schreven. Daarna knipte een zoon tje van de heer Van Spaandonk het lint door, dat de aanwezigen in de winkel scheidde van de historische kelder, die zoals recente onder zoekingen hebben uitgewezen een laatste rest 'is van het burggraf el ijk kasteel, uit de Middeleeuwen. Onder leiding van architect A. Paardekooper uit Lisse en onder toe zicht van Monumentenzorg is deze kelder vakkundig gerestaureerd met behoud van de middeleeuwse ge welven. Aldus werd een unieke ex positieruimte verkregen, waarin ter Vrijdag 17 Juli. We hebben gistermiddag een ver ontwaardigde moeder en dochter op bezoek gehad. En laten we om te be ginnen maar direct zeggen, dat we die verontwaardiging heel goed kon den begrijpen. Want wat was er ge beurd? Het meisje vond Zaterdag middag op de Haarlemmerstraat een portefeuille met ruim honderd gul den, die afkomstig bleek te zijn van een loper van een stomerij 'in Leiden. De eerlijke vindster snelde onmiddellijk naar de winkel W. Cuvelier en J. C. G. van 'der bracht de portefeuille terug Grote Linden: A. Diete en E. Kukler; J. de vreugde, vanzelfsprekend. In de Groot en M. H. van Hees; M. Boe- I winkel wilde men het meisje een zaard en E. de Baad; B. Keijzer en j rijksdaalder als beloning geven, H Boon; H. K A. Bredewold en M. I maar toen zei een vreemde dame Laterveer; S. W. de Water en H. G plotseling: „Ik vind dat helemaal Keereweer. j n°dig; de meisjes hebben jonge Overl.: H. J. Voeten d. 3 maanden; benen en behoeven daar niets voor A. J. B. Gieseler vrouw 59 jaar. te hebben". De man in de winkel Uitstekende tentoonstelling in de Boerhaavezaal In de Boerhaavezaal werd gister-1 olieverven, zich verdiept heeft. Maar avond door burgemeester jhr. nr. i die verandering zou zó geweldig niet Beter en stukken goedkoper ook in de Vitrage Traploper per meter per meter 39 ct. 1.19 Witte molton dekens vanaf 2.95 Kampeer dekens vanaf 2.95 Zuiver wollen Axminster karpet 190x290 64.95 Verder coupons BALATUM, VITRAGE OVERGORDIJNSTOF, GANG- EN TRAPLOPERS tegen fantastisch lage prijzen! DE KLEINE WINST Haarlemmerstraat 51 Tel. 24958 Lid v. h. financieringsinstituut (Advertentie) Te 's-Gravenhage is gisteren op 84- jarige leeftijd overleden jhr. mr. M. Rhijnvis Feith, oud-president van de Hoge Raad, De teraardebestelling is bepaald op Zaterdag 18 Juli om 11.30 uur op de begrafplaats Oud Eik en Duinen te Den Haag. Jhr. mr. Rhijnvis Feith is 14 De cember 1868 te Amsterdam geboren. Hij genoot zijn gymnasiale opleiding in Den Haag, waarna hij in Leiden rechten ging studeren. In 1894 promo veerde hij op een proefschrift over: „De decisoire eed" Hij was o.a. cu rator van de Leidse Universiteit. F. H. van Kinschot een bijzonder voor de zomermaanden geëigende tentoonstelling geopend: reisindruk ken van de Leidse schilderes Lucia Steinbach, die in het kader van de schildersuitwisseling met Frankrijk een maand lang in Bretagne werkte. De burgemeester begon met er op te wijzen, dat het een werk van Lu cia Steinbach was, dat voor de trouwzaal van het stadhuis werd gekozen uit een groot aantal inzen dingen. Bovendien was de tentoon stelling de burgemeester zeer sym pathiek, omdat zij een bijdrage vormt tot de groei van de inter-Europese vriendschap. Mevr. SpijkerBouaert hield een inleiding op het werk van de schil deres door iets te vertellen van het land en het volk van Bretagne. Op charmante wijze bracht zij haar auditorium in kennis met de rots achtige, woeste en gevaarlijke kust, met de vele kapen, kliffen en baaien, met het niet zo hoge, maar woeste bergland er achter, met de bevol- king, noest werkend op de kleine, door groene heggen omzoomde ak kertjes, met de resten van oude be schavingen, die in Bretagne nog steeds leven, met sagen en legen den, met geloof en bijgeloof: een stoere, sterk op het eigene ingestel de bevolking, waar echter in de al lerlaatste tijd toch ook de jazz en de boogie-woogie is doorgedrongen. Na deze prettige inleiding, die bo vendien nog werd geïllustreerd door gramofoon-opnamen van Bretonse volksliederen, begaf het talrijke ge zelschap zich naar de tentoonstel lingszaal. Wat direct opviel, was, dat de kunstenares in zó betrekke lijk korte tijd zóveel tentoonstel- lingswerk had gemaakt. Men was geneigd hierom even aan de kwali teit te gaan twijfelen. Maar een rondgang langs de wanden leerde al spoedig, dat hier zonder pretenties eerlijk is opgehangen, wat de kun stenares aan idnrukken uit het ro mantische land van de vissers en de zeevaarders heeft meegebracht: schetsboekbladen, gouaches, notities van een intens levende en intens genietende jonge vrouw met schil derstalent, levendig vertellend, per soonlijk en nooit vervelend. Was het hierbij gebleven, dan had men kunnen constateren, dat Lucia Steinbach hier en daar, vooral in de spreken, wanneer er niet enkele top prestaties op deze tentoonstelling te zien waren. We denken dan bijvoor beeld aan no 1, „Pointe du Leydé" Wat niet vaak gebeurt: men kan de groei van dit imposante doek in en kele andere werken gadeslaan. Di recte aanloop werd no. 21, „Les Roches Blanches" een echt schets boekblad, een probeersel, een poging om het wezen van deze woeste kust te grijpen. In „Pointe da Leydé" is dat gelukt. Het wezen van deze kust en misschien ook iets van het we zen van dit volk. Na dit hoogtepunt vormt dan no. 2, wederom een ge zicht op Les Roches Blanches, de anti-climax, een verstild gezicht op de rotsen en het turbulente water aan de voet, strak en van een inge houden kracht. Naast het werk van Lucia Stein bach vraagt op heel bescheiden wij ze het werk van mevr. Anneliese GrefeWalck en Dick van Dunné de aandacht, edelsmeden van een bijzondere adel. Ook de potterij Zaalberg is met enkele sublieme stukken voor de dag gekomen. De zaal wordt verder „aangekleed" met enige mooie met de hand geweven kleden van mevr. Ria van Oerle. Het geheel is van een gelukkige fris heid en openheid, buitengewoon sympathiek. De expositie is te zien tot en met 26 Juli a.s. ^C. Th. R. voelde eigenlijk ook wel iets voor dit standpunt en de eerlijke dndster drcop af met haar vriendinnetje. Zonder beloning. Maand&g ging het meisje met haar moeder terug naar de win kel, maar daar bleek, dat men het terugbrengen van de portefeuille nog steeds niets bijzonders vond. Ze zouden nog wel eens nadenken over een beloning. Blijkbaar wordt er nog steeds over nagedacht, maar moeder en dochter vrezen, dat ze er wel nooit meer iets van zullen ho ren. Wij eveneens. Bepaald fraai kunnen we het niet noemen. Welis waar heeft de vinder de dure plicht het gevondene terug te bren gen, althans kennis te geven van het vinden, zonder dat daarvoor een be loning geëist kan worden. Maar'het is niet meer dan een kwsetie van fat soen Om een beloning te geven. Als een ongeschreven wet geldt, dat in zo'n geval tier procent gegeven wordt, in dit geval dus een tientje. Nu is het mogelijk, dat de verliezer zo'n bedrag moeilijk kan missen en we willen daarom niet vasthouden aan die tien gulden. Maar de rijks- daalder, die men eerst had willen geven, was niet meer dan redelijk. Wie dat ontkent, mag niet klagen, dat gevonden portefeuilles e.d. zo zelden terugbezorgd worden, die is ef zelf schuldig aan, dat vinders geen eerlijke vinders zijn. Enfin, de stomerij heeft hef adres; men kan de gemaakte fout nog goedmaken! Zondag a.s. zal er ónder alle H. Missen in de St. Jozefskerk een pre- dicatie gehouden worden over het parochiële jeugdwerk. U begrijpt wel, dat die predicatie gevolgd wordt door een collecte. En aange zien die collecte bestemd is voor de eigen parochiële jongens- en meis jes-jeugdbeweging voelen wij ons geroepen de parochianen dringend aan te sporen een? diep in hun beurs te tasten. Nu weten we wel, dat de meeste beurzen niet erg diep meer zijn. Maar toch menen we deze collecte bijzonder te mogen aanbe velen, omdat het jeugdwerk in de parochie van zo'n ontzaggelijk groot belang is. De moderne opvoeding kan eigenlijk niet meer zonder jeugd beweging; naast gezin, Kerk en school moet er nog iets anders zijn, zoekt de jeugd nog iets. Dat wordt gevonden in de jeugdbeweging, die nog veel beter en veel meer werk zou kunnen doen, wanneer niet altijd en eeuwig het beroerde geld gebrek alle plannen in duigen gooit of verkleint. Daarom, parochianen van de St. Jozefparochie, neemt Zondag iets extra's mee naar de kerk en offert met een blij gezicht voor uw eigen jeugd! Ook uit de St. Leonardusparochie bereikt ons enig nieuws. Daar heeft de trekking plaats gevonden van de verloting ten bate van de St. Leonardussohoöl. De prijzen worden thuisbezorgd voor zover de adressen van de 'prijswinnaars bekend zijn. gelegenheid van deze opening een tentoonstelling gehouden wordt van werken van de Hilversumse kunst schilder Jan Rijlaarsdam. Ook de winkel, voorheen een boekhandel, werd grondig gerestau reerd en luisterrijk ingericht. Een ingenieuze verlichting zorgt er voor, dat opgehangen schilderijen goed tót hun recht komen. Van de straat af heeft men door het grote winkel raam een aardige inkijk. Onder de talrijke aanwezigen be vonden zich de wethouders S. Men ken en A. J. Jongele en en het be stuur van de Vereeniging Oud-Lei den. Laatste Berichten METAALDIE VEN AANGEHOUDEN Twee kooplieden uit Haarlem had den gehoord, dat in Vlaardingen oud ijzer goedkoop was te krijgen en men besloot daarom, daarheen te gaan. Ze slaagden er niet in wat te kopen en kwamen met hun vracht auto in Rotterdam terecht waar ze op het terrein van de Nederlandse spoorwegen aan de Vondelingen- weg een partij ijzeren ankerschoe nen zagen liggen. Het tweetal wacht te de duisternis af in een café en sloeg toen zijn slag. Zij werden ech ter opgemerkt toen zij een partij van 1500 kg. wegreden en een telefoon tje aan de politie was voldoende om hen kort daarna aan te houden. Het waren de 38-jarige H. O. en de 52- jarige A. S. Beiden zijn opgesloten. WIELRENNEN DE RONDE VAN FRANKRIJK 88 renners zijn Vrijdagmorgen om 10.15 uur gestart voor de 14e étappe van de Ronde van Frankrijk van Beziers naar Nimes óver 214 kilome ter. De Fransman Jean Robic heeft, jp medisch advies, de strijd ge*- staakt, zijn landgenoot Diot, die gisteren na het sluiten van de con trole te Beziers was binnengekomen, is gezien de omstandigheden door de wedstrijdcommissarissen in de wed strijd gehandhaafd. „Avifauna" failliet ,dDit verzoek tot intrekking van de surseance komt wel heel onver wacht", aldus zeide vanochtend de directeur van het vogelpark, de heer G. van den Brink uit Alphen aan den Rijn, die ter zitting in raadskamer door de rechtbank was gehoord. Hem werd door enkele journalis ten na afloop om commentar ver zocht. „Wij staan nu pas aan het begin van het seizoen. Het verlies dat wij dit jaar 'hebben gehad, bedraagt slechts 13.000,Onze grote slag gaan we nu pas slaan. In ieder geval blijft het park dit seizoen in zijn volle luister nog geopend. Onze hoe denzaken zullen niet in het faillisse ment betrokken worden. De be windvoerders spreken nu wel over de verminderde inkomsten van het vo gelpark vergeleken bij zelfde perio den over vorige jaren, maar vergeet u niet, dat ook onze uitgaven en onkosten drastisch zijn beperkt." De heer Van den Brink weet de verminderde belangstelling aan de vele berichten over een mogelijke faillietverklaring, die op het pu bliek een ongunstige indruk moeten hebben gemaakt. „De situatie is in feite niet ver anderd", zo deelde een der bewind voerders, mr. A. Th. E. Kastein, de verslaggevers na afloop van de zit ting mede. „De reden waarom wij er toe over zijn gegaan do intrek king van de surseance aan te vragen is, dat de heer Van den Brink eigen machtig is Opgetreden en geen ge volg heeft gegeven aan onze instruc ties". Gevraagd hoe men over deze zaak in Alphen aan den Rijn dacht, zeide mr. Kastein, dat voor zover hij dit had kunnen beoordelen de meeste inwoners zich hadden gestoten aan het feit, dat het vogelpark op Zon dag was geopend. Dat er geruime tijd in het restaurant een dancing is geweest, kon evenmin de góed keuring der bevolking wegdragen. „In voortzetting van het bedrijf zien wij geen heil meer"e zo besloot hij. „Het publiek komt eenvoudig niet meer. Het is treurig te zien hoe op de enorme parkeerplaats van het park dagelijks slechts enkele bussen en auto's aanwezig zijn." De bewindvoerders zijn van plan de crediteuren zo veel mógelijk schadeloos te stellen. Hoewel de hoedenzaken van de C.V. Maison van den Bri.ik geheel buiten het fail lissement vallen, zullen de winsten van dit bedrijf niettemin aan de cre diteuren van Avifauna ten goede ko men. In het St. Antonius Clubhuis te Leiden worden deze week de R.K. Mulo-examens afgenomen. Tot en met gisteren zijn geslaagd: de dames: J. Bazelmans, L. Bergers, W. Beuk, 'T. Buis, M. v. Calmthout, H. v. Din- ten, J. Benschop, C. v. d. Berg, C. v. d. Bos, A. Cras, A. v. Geloven, J. Goddijn, E. Altorf, A. v. Diemen, H. Hartgring, G. v. Aken, J. Martjjn, A. v. Nierop, R. George, E. Grim bergen, C. de Haas, P. Havenaar, G. v Haver, G. Heemskerk, M. In den Bieden, M. v. Gils, A. Hoek, M. Koe le wijn, J. Schelvis, M. Waasdorp, H. v d. Bos, P. Gottenbos, H. Schrama, M. Hoegen, W. Hollewijn, J. de Jong, R. Kleys, E. Lane, M. Nagte- gaal, M. v. d. Spek, M. de Groot, A. Genemans, .E. Schmidt. W. Schrama, A. Hendriks, G. Soeters, J. Vesten, W. Vlasveld, B. Zandvliet, J. Zwartjes, A. Juffermans, C. Lange, M. Oort- meyer, E. Peeters, J. v. d. Poel, G. v. Schie, P. v. Steyn, E. Stikkel- man, T. Stikvoórt, P. Straathof, A. Topper, E. Verhoogt, A. Verschoor, F. Wamsteker, J. Nienhuis, H. v. d. Nieuwendijk, G. Steenband^ M. v. Wijk, M. de Haas. En de heren: J. v. d. Berg, J. van den Berghe, J. van Dijk, T. Broeken, T. Houps, W. Warmerdam, J. Burg- meyjer (B), G. Lünneman, P. Mou nts, P. Sassen (B), J. Veenboer, K. Veribeulen, C. Zandbergen. E. Jan sen, C. Peeters, P. v. Rhijn, L. Steen voorden, A. Westgeest, A. Cras, C. Kortekaas, J. Timans, N. v. d. Voort, W. v. Bemmelen (B), P. Duynstee, J. Rodewijk, P. Stokman (B), B. Vlasveld (B), R. Vlierbos (B), J. v., Vliet. OEGSTGEEST Geb.: Johanna Maria, d- v. D. de Mooij en W. Iterson; Gerrit z. v. G. Vletter en A. de Boer. Ondertr.: W. de Graaf te Leiden 38 jaar en C. d Pree, 30 j.; W. Brink- greve, te Leiden 33 j. en H. Krie- ger, 33 jaar. Petr,. L. H Tio en H H. Kwee; J. H. G. Meesters en S. Timmerman; H. J. Peeters en M. J. P. Elshof. Overl.: F. J. G. Veeman, 60 j. WARMOND OPENING WINKELWEEK. Het leek er gisteravond wel op of Pluvius van plan was de winkelweek in het begin al te torpederen. De gehele middag was de lucht dreigend geweest, maar tegen de opening viel eï bui na bui neer. Dit weerhield echter niet, dat een groot aantal men sen op de been waren gekomen. De harmonie „St. Matthias" zorgde met een rondgang door het dorp voor een feestelijke stemming. Na afloop hier van begaven de muzikanten zich naar de muziektent, waar inmiddels ook gearriveerd waren burgemeester jhr. Trekkingslijsten worden aangeplakt in het portaal van de kerk en aan de school, zodat iedereen zelf kan gaan kijken of hij misschien tot de gelukkigen behoort. Op de hoek De Laat de Kanter straatThorkeckestraat vonr gister avond om kwart voor negen een aan rijding plaats tussen een kleine per sonenauto, die te hard reed, en een bus. De auto werd in elkaar ge drukt en de bestuurder uit Den Haag moest met enige snijwonden door de E.H.D. naar het Acad. Zie kenhuis gebracht worden. Ook de bus liep enige schade op. Vele Leidenaars zullen in de af gelopen dagen wel gezien hebben, dat de stad tijdelijk bevolkt wordt dóór een aantal Denen, die grappige rood-witte petten dragen. Het zijn zangers van het koor „Vaaren" uit Kopenhagen, die met enige bussen naar Leiden gekomen zijn als gas ten van „De Stem des Volks". On der de vele excursies was er ook een naar het Leidse Stadhuis. De zangers werden ontvangen in de burgerzaal en toegesproken door burgemeester jhr. mr. F. H. van Kin schot, wiens Duitse toespraak door een tolk vertaald werd, omdat de meeste Denen geen Duits bleken te mr. L. M. E. von Fisenne en het Win kelweek-comité, bestaande uit de heren M. van Stijn, A. C. Haarsma, P. Akerboom, K. Breedijk en P. v. d. Horst. De burgemeester ging hierna over tot 't bekendmaken van de win naars van de étalage-wedstrijd. De étalages waren beoordeeld door een jury, bestaande uit de heren L. Luyen- dijk, adviseur voor de Middenstand, en M. A. L. Biever, leraar aan de étalage-school, beiden te Amsterdam., Nadat de burgemeester dank had ge bracht aan de harmonie, het comité en ae jury, gaf de heer Luyendijk nog een korte uiteenzetting over de beoordeling. le prijs en wisselbeker: de fa. B. M. Styn, kruidenier; 2e prijs (lau wertak): W. J. Sikking, groenten- en fruithandel; 3e prijs (lauwertak): Th. Verwoerd, slagerij; 4e prijs (lauwer tak): G. Fluit, manufacturen; 5e prijs (lauwertak): F. Slager, slijterij. Eervolle vermeldingen hadden ver kregen* C. Breedijk, kruidenier. J. Uit den Boogaard, slager; fa. Nou- wens, el ectr-technische artikelen; fa. Th. van Niekerk, banket-bakkerij en fa. W. Versluys, zuivelproducten. Door het Gemeentebestuur was nog een ere-prijs, een beker, beschikbaar gesteld voor de meest verkoopkrach- tige étalage. Deze viel ten deel aan de heer G. Fluit. Diens winkel ver- dienst zeker extra vermelding. Op fraaie wijze is deze omgetoverd in een sprookjes-slot, compleet met tuin. Hierin dwalen enkele lieftallige jon gedames, vermomd als Sneeuwwitje, Doornroosje en kabouters, daarbij re clame makend voor wol. Een fraaie bezienswaardigheid op zichzelf! MARKTBERICHTEN LEIDEN, 17 Juli. Vee. Aanvoer: stieren, 60 melkkoeien, 225 vette koeien, 181 varekoeien, 51 vette kal veren, 102 nuchtere kalveren, 207 vette schapen, 50 weideschapen, 764 weidelammeren, 49 varkens (zeugen) 339 schrammen, 498 biggen, 23 gei ten, totaal 2557 stuks. Notering: slacht stieren 800—1050 per stuk, 2.35 2.50 per kg. slachtgewicht; melkkoeien 3501150, vette koeien 8251130 per stuk, 2.152.90 per kg. slacht- gewicht; varekoeien 570790, vaar zen 650900. pinken 325550 per stuk; vette kalveren 1.902.50 per kg. levend gewicht; nuchtere slacht- kalveren 4060 per stuk 1.10 1.25 per kg. levend gewicht; nuchtere fokkalveren 65100, weideschapen 6585, vette lammeren 90105, iu^wiv zuiglammeren 6080, weidelamme- verstaan. De heer Leo Christensen, |re£7{ Deense voorzitter, dankt in zijn wederwoord ook de Leidse „pleeg ouders" voor hun gastvrijheid. Spr. stelde een tegenbezoek van „De Stem des Volks" aan Kopenhagen in het vooruitzicht en bracht burge meester Van Kinschot de groeten over van diens collega uit Kopen hagen. Daarna werden enige liede ren gezongen, waarónder zelfs het Wilhelmus Na een hartige dronk op de wederzijdse vriendschapsbetrek kingen werd het stadhuis bezichtigd. 375, schrammen 6095, biggen 3048, geiten 1540 per stuk. Handel: stieren, melk- en vaarkoeien, vaarzen, pinken, vette nuchtere en fokkalveren redelijk; vette koeien, zeugen, schrammen en biggen flauw; schapen en lammeren stug duur, gei ten matig. T.B.C.-vrije afd. 10 stuks. Texelse lammeren 200 stuks 4060. Kaas. Aangevoerd 66 partijen Goudse en 7 partijen Leidse kaas. Prijzen: Goudse: extra kwaliteit 2.29 le kwal. 2.07—2.15, 2e kwal. 2.00 2.06 en Leidse le kwal. 2.12 per STADSKOK. kg. Handel matig.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2