Bonn weigert te praten met Grotewohl c+s* Hongarije als etalage voor nieuwe kerkpolitiek Zuiveringsgolf bereikt de Oekraïne De geallieerden eisen spoedig bestand m A VRIJDAG 17 JULI 1953 J M 9 44ste JAARGANG No. 12942 GcaUteatóenzajnhet Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1 Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. 6.80. Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 Zij zitten bij de gratie der Russische tanks De Oost-Duitse premier Otto Grotewohl heeft een conferentie voorgesteld tussen Oost-Duitse en West-Duitse gevolmachtigden, om voorbereidingen te treffen voor verkiezingen in geheel Duitsland. Grotewohl verklaarde zich ook bereid tot een bespreking van de Duitse eenheid en een vredesverdrag voor geheel Duitsland. Nog voordat het voorstel officieel de West-Duitse hoofdstad had bereikt, was het niet-officieel reeds verworpen. „Er kan geen sprake zijn van onderhandelingen met vertegenwoordigers van het terreur-regiem in Oost-Berlijn", zo verklaarde een regeringswoordvoerder in Bonn. dische autoriteiten herzien ingevol ge de decreten, die de Oostduitse regering de, vorige maand heeft af gekondigd. Hij kondigde ook maatregelen aan om de betrekkingen tussen Kerk en Staat in Oost-Berlijn te normalise ren en plannen voor grotere produc tie van verbruiksgoederen. Sedert de „nieuwe koers" in Oost- Duitsland waren 842 vluchtelingen uit West-Duitsland teruggekeerd, zeide hij. STEL MARIONETTEN „Wij hebben dit al eerder en we zeggen het nog", zo vervolg de de woordvoerder. „Zij zijn niets dan een stel marionetten, die nooit vrije verkiezingen zouden aandur ven en de macht slechts in handen kunnen houden bij de gratie van kanonnen en tanks van het Russi sche leger. Als hiervoor een bewijs nodig is, dan heeft de arbeidersop stand van 17 Juni dit wel geleverd". Dit was de derde keer in nauwe lijks twee jaar tijds, dat de Oost duitse regering aandringt op een conferentie met Westduitse gevol machtigden. In October 1951 werd een dergelijk voorstel door Bonn verworpen. Verleden jaar zomer richtte Oost-Duitsland zijn voorstel aan de Westduitse Bondsdag. Enige dagen later ontving de Bondsdag voorzitter dr. Hermann Ehlers tegen de zin van Adenauer, de afgevaar digden van het Oostduitse parlement in het Bondsdaggebouw. Het gesprek bleef zonder enig resultaat. De Oost duitsers werden door de Westduitse bevolking met gejoel en scheldwoor den ontvangen. EBERT MELDT VRIJLATING GEVANGENEN De Oostberlijnse burgemeester, Friedrich Ebert, heeft Donderdag meegedeeld, dat 1.017 personen, die op beschuldiging van economische misdaden tot gevangenisstraffen wa ren veroordeeld, zijn vrijgelaten. Hun vonnissen waren door de juri- Britse patrouille verdwenen Het Indonesische ochtendblad „Pe- doman" zegt uit welingelichte bron vernomen te hebben, dat het bin nenlands bestuur van West-Borneo een expeditie heeft gezonden naar de grens van Serawak (Brits-Bor- neo) teneinde rapport uit te bren gen over de Britse politie-patrouille, die in dit gebied zou zijn verdwe nen. De Indonesische politie-expe- ditie is 2 weken geleden uit Band- jermasin vertrokken. Verwacht wordt, dat de expeditie, mede in verband met de slechte verbindin gen, twee maanden onderweg zal zijn. Deze „welingelichte bronnen" deelden aan „Pedoman" mede, dat het verdwijnen van de Britse expe ditie vermoedelijk in verband staat met het aanleggen van een vliegveld in het dorp Bario in Serawak. Zij weigerden mede te delen, wat de bedoeling van de Engelsen is om een vliegveld in de nabijheid van de Indonesische grens aan te leggen. Een kogelvrij schort In de Locheedfabrieken zal het per soneel, dat werkt in de afdelingen waar de machines worden gemaakt, voortaan een kogelvrije „schort", ge maakt van stof, „gevoerd" met fiber glas, moeten dragen. Het „veilig- heidsvest" werd speciaal ontworpen, om hen te beschermen tegen de rond vliegende metaaldelen. Het vest is zo dun als slap bordkarton, zeer licht, maar sterk genoeg, om er zelfs kogels op te doen afketsen. Paul Scott, lid van de fabrieksrecherche, en Mari lyn Li-Pera, demonstreren hier de sterkte van het vest. Een 38-kaliber kogel ketst erop af. Marilyns oorrin gen wippen op en neer, door de schok, die de kogel haar geeft. Hilaire Belloc overleden Hilaire Belloc, dichter, roman schrijver en historicus, is gisteren overleden aan brandwonden, die hij Zondag opliep toen hij in het open vuur in zijn studeerkamer viel. Na bet ongeluk ward hij overgebracht naar het ziekenhuis te Guildfold in Surrey, Engeland. Hij is 82 jaar ge worden. Jean Pierre Hilaire Belloc, zoals zijn volledige naam luidde, was een van de grote Engelse schrijvers in het tijdsbestek rondom de eeuw wisseling. Gedurende twee genera ties verschenen zijn boeken: esays, novellen, historische romans en ge dichten, in totaale 153. Aan de litte raire stroom kwam echter in 1942 een einde met zijn assays in een band, getiteld Places. Belloc was misschien het meest bekend als polemicus. Hij is altijd een vurig Katholiek geweest. Maar niet alleen de godsdienst en de po litiek waren zijn onderwerpen. Ook als militair criticus wierp hij zich op en gedurende de eerste wereld oorlog en in de iaren daarna heeft hij veldslagen geanalyseerd. Een strijdlustig vechter was Belloc en indertijd was hij met zijn grote zwarte cape en zijn grote hoed een bekende figuur in Londen. Belloc was de zoon van een Franse advocaat en een Ierse moeder, die een belangrijk aandeel heeft gehad in de sufragettebeweging. Hij werd in Frankrijk geboren, doch liet zich in 1902 naturaliseren. In 1906 werd hij gekozen tot lid van het Lager huis. Vliegveld op de Poolsneeuw - In militaire kringen te Washing ton is vernomen, aldus meldt „Le Monde", dat de Amerikaanse genie na jaren experimenteren er in ge slaagd is, in de buurt van de Noord pool een vliegveld voor zware vlieg tuigen aan te leggen, dat gemaakt is van opgehoopte en samengepers te sneeuw. Sedert vorige maand kunnen op dit vliegveld, waarvan de juiste ligging niet nader is aan gegeven, bombardements-eenheden landen. Het veld is ongeveer 1600 bij 46 meter groot. Men verwacht, dat het nieuwe procédé een omwenteling in de Poolstrategie teweeg zal brengen. De traditionele betonnen landingsbanen konden tot nog toe in het Poolge bied, zoals op de basis van Thule, niet dan met zeer grote moeilijkhe den worden aangelegd. Boter naar Rusland graan terug Voor het eerst na de oorlog Is Ne derland er in geslaagd eèn aanzien lijke order voor boter te krijgen van de Sovjet-Unie. Als tegenwaarde zal ons daarvoor Russisch graan worden geleverd. De Russische boterorder is zonder het sturen van een Nederlandse han delsdelegatie naar Moskou tot. stand gekomen. De zaak werd. langs ,de ge bruikelijke kanalen en door de aan gewezen instanties in Den Haag be klonken. De relletjes te Parijs De Franse Nationale Vergadering heeft Donderdag met 339 tegen 252 stemmen een voorstel verworpen om een volledig debat te houden over do straatgevechten op de 14de Juli, waarbij zeven Noord-Afrikaanse be togers om het leven kwamen. De minister van binnenlandse za ken, Martinaud-Deplat, verklaarde de communisten en de Algerijnse nationalistische partij verantwoor delijk voor het gebeurde. Hij zeide dat de Algerijnse nationalisten be schikken over een organisatie te Parijs en voegde hieraan toe, dat de regering niet langer een organisa tie kan dulden, „die een burgeroor log wil ontketenen". Volgens zijn zeggen hebben bij de ongeregeldhe den 60 demonstranten en 82 politie mannen verwondingen opgelopen, van wie 20 agenten er zeer ernstig! aan toe zijn. De Prinsessen in NewYork aangekomen H. K. H. Prinses Beatrix en H. K. H. Prinses Irene gefotografeerd bij hun aankomst in New York, waar zij door de broer van Prins Bernhard, Prins Aschwin, werden verwelkomd. Van links naar rechts: Mevrouw van Hat- tum, echtgenote van de plaatsvervangend Consul van Nederland; Mevrouw Korthals Altes, echtgenote van de Vice-Consul van Nederland; Prinses Beatrix; Prinses Irene; Prins Aschwin en op de achtergrond, gedeeltelijk zichtbaar de heer J. van Haltum, plaatsvervangend consul van Nederland. Verdraagzaamheid De Katholieke Kerk in Hongarije deelt sinds enkele weken op opval lende manier in de spectaculaire mildheid van de communisten jegens de volkeren achter het IJzeren Gor dijn. Kardinaal Mindszenty is uit zijn gevangenis naar een villa over gebracht, zyn vroegere secretaris, pater Zakar, is in vrijheid gesteld en heeft met de kardinaal een onder houd gehad; zelfs zou het verschei dene Hongaarse bisschoppen zijn toegestaan, de Hongaarse primaat te bezoeken. De verrassende wennding in de politiek van de Hongaarse commu nistische autoriteiten tegenover de Katholieke Kerk moet, naar het K. N.P. verneemt, gezien worden als een onderdeel van het grote kans spel, dat Moskou waagt om de een heid der Westelijke landen te bre ken, de bewapening tegen te houden en de economische sancties tegen de landen achter het IJzeren Gordijn te doen stopzetten. Om de verande ring in de politiek zo sterk mogelijk te accentuëren is Hongarije als een soort etalage gekozen waarin de koopwaren onder het nieuwe han delsmerk „aangename redelijkheid" ten toon worden gesteld. De geestelijke vader van deze nieu we tactiek zou zoals men in Lon den hier en daar aanneemt de •Engelsman Donald Maclean zijn, de vroegere hoge ambtenaar van het Engelse Ministerie van Buitenland se Zaken, die een paar jaar geleden op geheimzinnige manier is verdwe nen. Sommige fasen van deze zorgvul dig uitgedachte manoeuvre, die Hon garije in het algemeen en de toe stand van de Kerk aldaar in het bij zonder moet propageren, zijn als punt één van de communistische „New Look" reeds tot uitvoering ge bracht. Zoals enkele weken geleden be richt werd, is Kardinaal Mindszen ty naar een ander oord overgebracht, waar hij volgens de nieuwe instruc ties van Moskou met de grootste zorg wordt behandeld. Hetzelfde zou met Mgr. Grösz, die een tijdlang zijn Minister afgezet De zuiveringsgolf heeft thans een derde Sovjet-republiek bereikt. Ra- dio-Kief kondigde gisteren de be noeming aan van Strokach tot mi nister van binnenlandse zaken van de Oekraïne. Het bericht vermeldde niet wat er gebeurd is met diens voorganger Mesjik. Strokach werd in Januari 1946 volkscommissaris in de Oekraïne. In Maart van hetzelfde jaar werd deze functie overal in de Sovjet- Unie overgenomen door de ministers van binnenlandse zaken. Strokach werd derhalve minister van deze portefeuille en bleef dat tot April jongstleden toen hij werd vervan gen door Mesjik, die thans weer op zij werd gezet. De Oekraïne is dus de derde republiek waar Beria reeds zijn vrienden had bevorderd. Ook in de hoogste rangen van het leger hebben grote veranderingen plaats gehad. Het schijnt dat .be roepsofficieren meer in het leger te zeggen hebben dan voorheen en Mat hun invloed zich tevens uitsteekt tot in de regering. Het officiële blad van de Russische communistische partij, de „Prawda", heeft vandaag bekend gemaakt, dat er een nieuw Sovjet-ministerie is ingesteld, het ministerie van mid delzware industrie. plaats innam als voorzitter 'der Hon gaarse bisschoppenconferentie, het geval zijn. Dat deze de aandacht trekkende veranderingen niet toevallig zijn, blijkt duidelijk uit de toespraak, welke de nieuwe minister-president van Hongarije, Imre Nagy, die de sluwe en wrede Hongaarse commu nist Rakosi opvolgt, tot het Hongaar se parlement gehouden heeft. Hij zeide letterlijk: „Wij moeten een grotere verdraag zaamheid in godsdienstzaken aan de dag leggen". Hij keurde het aanwenden van de „administratieve methode" af en bedoelde daarmede kennelijk af te willen zien van arrestaties door de geheime politie, deportatie naar con centratiekampen en opsluiting zon der vonnis. Rode Rasputin. Deze nieuwe politiek tegenover de Kerk wordt mede gemaakt door de Russische Metropoliet Nicolai van Krutitsky, die in hoge 'Sovjet- kringen meestal met de naam „Rode Rasputin" wordt aangeduid. Deze zou persoonlijk de nieuwe instruc ties naar Boedapest hebben overge bracht, toen hij vorige maand een bezoek aan Hongarije bracht ter ge legenheid van - de vergadering der Wereldvredesraad. Vele verlichtende maatregelen zijn afgekondigd, maar het schijnt, dat de indruk in Hon garije niet zo overweldigend gewor den is als men verwacht had. Intus sen blijft men afwachten, welke ver dere maatregelen zullen volgen, nu de metropoliet gesproken heeft over „nog grotere gebaren", welke zullen volgen. Geen reden meer om langer te wachten Het opperbevel van de Verenigde Naties heeft gisteren de eis gesteld dat de communistische onderhandelaars er onmiddellijk mee instemmen de stap pen te ondernemen die nodig zijn voor het ondertekenen van de wapenstil standsovereenkomst. De onderhandelaars van de verbondenen hebben de communisten meegedeeld, dat zij van mening zijn dat het geallieerde opper bevel nu ruimschoots voldoende verzekeringen heeft gegeven, dat president Syngman Rhee zich aan de overeenkomst van de wapenstilstand zal houden en dat er geen enkele reden meer is om nog langer te wachten met het tekenen van de overeenkomst. LOSGELATEN GEVANGENEN BLIJVEN VRIJ. Ook hebben de communisten te horen gekregen dat het geallieerde opperabevel niet van plan is om, zo- ,ïïli£i Val^enlltaaltfe' Iris Baratta's varkensstaartjes rezen te berge, en haar ogen volgden dit voorbeeld, toen Louis, haar broer, haar met een kus feliciteerde met haar overwinning. Zij werd nl. op de .vlechtenwedstrijd", die werd gehou den ten bate van de Vereniging voor de hulp aan kinderen te New-York gekozen tot „Miss. Varkensstaartje", omdat zij de langste vlechten van alle daar aanwezige jongedames had. Het verrukte Iris zichtbaar! als de communisten eisen, de meer dan 27.000 Noord-Koreaanse gevan genen, die door de regering van Zuid-Korea zijn vrijgelaten, opnieuw gevangen te nemen. Al deze mededelingen zijn de communisten gedaan, zo verzekert men te Washington, op besliste toon en zodanig dat het duidelijk is dat wanneer de communisten er niet mee instemmen, het geallieerde opperbevel vindt dat er verder niets meer is om over te praten. Terwijl de verbondenen aldus de communisten er van trachten te door dringen dat het voor het laatst is dat zij bereid zijn om over een wa penstilstand te praten, maakt het' geallieerd offensief het grootste sinds twee jaren behoorlijke vor deringen. Nadat de verbondenen er in waren geslaagd om het grote Chinese of fensief tot stilstand te brengen zijn zij zelf tot de aanval overgegaan. Het offensief staat onder leiding1 van de chef van de Zuid-Koreaanse staf, generaal Soen Yoen Paik, die in de Verenigde Staten een cursus heeft gevolgd in tactiek. De comman derende officier te velde is de Zuid- Koraanse generaal Tsjóeng II Kwon. Wanneer er inderdaad een wapen stilstand zou worden gesloten als gevolg van hetgeen de geallieerden hun tegenstanders gisteren hebben doen weten, dan zou er toch weer enige tijd moeten verlopen, omdat door de beide offensieven van de laatste dagen de loop van de be standslijn geheel veranderd is. De stafofficieren van beide partijen zouden opnieuw aan het werk moe ten. N.O. POLDER TELT U 15.000 INWONERS. Gisteren is in Emmeleroord aangif te gedaan van de geboorte van Pe- tronella Johanna Maria, dochter van A. H. J. Kalkman en H. Dier- kes. Zij is de 15.900ste inwoner van de Noord-Oostpolder. (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt 10 uur. ENKELE REGEN- OF ONWEERSBUIEN. Veranderlijke bewolking met op vele plaatsen enkele regen- of onweersbuien. Matige tot vrij krachtige Zuid-Westelijke wind. Iets lagere middagtemperaturen. 18 Juli: zon op 4.41, onder 20.51; maan op 12.57 en onder 22.58 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI zwaar bew. 22 C. STOCKHOLM zwaar bew. 20 OSLO licht bew. 21 KOPENHAGEN zwaar bew. 19 AMSTERDAM zwaar bew. 19 EDINBURGH regenbui 16 LONDEN onbewolkt 19 LUXEMBURG zwaar bew. 20 PARIJS regen 22 BORDEAUX zwaar bew. 29 GRENOBLE zwaar bew. 29 NICE onbewolkt 24 GENèVE licht bew. 28 ZüRICH nevel 28 LOCARNO licht bew. 26 BERLIJN zwaar bew. 22 FRANKFORT regen 23 MüNCHEN onbewolkt 24 WENEN onbewolkt 26 INNSBRUCK nevel 26 ROME onbewolkt 31 JCavceCtje Er zijn dwaasheden, die alleen een wijze kan begaan.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1