De prins zal z'n dochters in Amerika gaan opzoeken Oude Amer. millionnair wilde z'n geboortestad Delfzijl bezoeken! „Het is absoluut uitgesloten, dat een raadslid ooit jankt lw Verplichte inenting militairen Ploegbaas Pellenaars presteert 7 DONDERDAG 16 JULI 1953 DE LEIDSE COURANT 1WEEDE BLAD PAGINA 2 Prinsessen in Amerika aangekomen Zoals bekend zal prins Bernhard begin Augustus een bezoek aan de Nederlandse Antillen brengen. Over zijn reisroute vernemen wij thans de nadere bijzonderheden. In de avond van 2 Augustus ver trekt de prins van Schiphol naar Amerika. Maandag 3 Augustus be zoekt hij de prinsessen Beatrix en Irene, die in de V.S. een deel van haar vacantie doorbrengen. Op 5 Augustus reist de prins door naar de Antillen. In de vroege och tend van 6 Augustus wordt hij op Curagao verwacht. Zaterdagavond laat, 8 Augustus, Minister antwoordt over ondeugdelijke schepen Op vragen van het Tweede Kamer lid de heer Vermeer betreffende de ondeugdelijke samenstelling van het gietwerk aan de achterstevens van de kruisers „De Ruyter" en „De Zeven Provinciën", heeft de minister van Marine schriftelijk geantwoord, dat, het juist is dat bij het dokken na de proefvaarten van de kruisers „De Ruyter" en „De Zeven Provinciën" gebleken is, dat zich aan de achter stevens onder de waterlijn ondeugde lijk gietwerk bevindt. Dit gietwerk is in de jaren 1952 en 1943 aangebracht. Het is niet meer mogelijk na te gaan op welke wijze toen beproeving heeft plaats gehad; in ieder geval was destijds de moder ne methode van ultrasonoor en röntgenologisch onderzoek nog niet mogelijk. Toen kort vóór de proef tochten de gietstukken met het oog op het schilderen nog werden ge zandstraald werden geen gebreken geconstateerd. DE VIERDAAGSE. Dropping van Belgische parachutisten. Maandagmiddag a.s. tussen 15 en 15.30 uur zullen uit twee Belgische Dakota's dertig Belgische parachutisten worden gedropt in de Ooy bij Nijmegen. De Belgische parachutisten zullen deelnemen aan de Vierdaagse afstands marsen. ATHLETIEK. NED. VERENIGINGSRECORD 4 x 200 METER DAMES VERBETERD. Tijdens atletiekwedstrijden te Am sterdam gehouden, is de damesploeg van Sagitta, bestaande uit Gré de Jongh, Dickey van Dijk, Sonja Swart en Wil Grezei, er in geslaagd hef Nederlands record 4 x 200 meter dames te verbete ren en te brengen op 1 min. 45.8 sec. Het oude record (1 min. 46.6 sec.) stond op naam van dezelfde vereniging sedert 4 Juni 1950. VOETBAL. NED. MILITAIR ELFTAL— AGOW 2—2. Te Nunspeet werd een voetbalwed strijd gespeeld tussen het Nederlands militair elftal en AGOVV. De ontmoe ting eindigde in een gelijk spel: 2—2. Voor de Zaterdagmiddag in de Leidse Hout te spelen jubileumwedstrijd van de afdeling Leiden van de KNVB tus sen het Leids elftal en VSV is de op stelling der ploegen als volgt: Leids Elftal: doel: A. Missaar (LFC), achter: B. Pijnacker (LFC), J. v. Leeu wen (UVS); midden: N. Logeman (UVS)L L. Schaap (Quick Boys), M. Verdoes (Quick Boys)voor: J. Verhoeven (Lug- dunum), A. Kantebeen (UVS), A. v. d. Oever (Quick Boys), J. v d. Blom (UVS), J. Verkuylen (UVS). VSV: doel: Van de Wint; achter: Schoon, Kunst; midden: Tielrooy, Ha- zeveld, Stijger; voor: Thoolen, Verzwij- veren, Bouwens, v. d. Kuil, De Graaf. De wedstrijd vangt te half vijf aan. PAARDENSPORT. DRAVERIJEN TE NOOTDORP. De uitslagen van de gisteren gehou den draverijen te Nootdorp luiden: Tomatenprijs, afstand 1820 m. Prfjzen- draverlj voor paarden, die nog geen 1500,— hebben gewonnen. 1. Padua (T. A. v. d. Veen) tijd 2.54.2. km.-ttjd 1.337; 2 Rose Axworthy G (K. Neef) tijd 2.55.2. km,-tijd 1.38.4; 3. Rascal Ha nover (H. C.ten Hagen) tijd 2.56, km.- tijd 1.38.9. Toto: w. ƒ5,—; pi. ƒ1,40, 1,70, 1,40; gek. ƒ10,50. Perzlkenprfjs, afstand 1820 m. Serie- prijzendraverlj voor paarden, die f 1500 doch nog geen ƒ500,hebben gewon nen. Eerste serie: 1. Quick Gregor V (N. Heskes) tijd 2.45.8, km.-tijd 1.31.1; 2. Lina Bonnie (T, A. v. d. Veen) tijd 2.46.1, km.-tijd 1.30.3; 3. Pahud de Mor- tagne (E Leeman) tijd 2.50.8, km.tljd 1.33.8. Toto: w. ƒ1,60; pl. 1,20, 1,40; cnv ƒ3,70; gek. ƒ4,20. Tweede serie: 1. Pieter D (N. Heskes) tijd 2.46.5, km.-tijd 1.29.6; 2 Peter Scott (T. A. v. d. Veen) tijd 2.49.2, km.-tijd 1.33; 3. Nannie Gregor (F. A. Bosveld) tijd 2.50, km.t-ijd 1.32.4. Toto: w. ƒ2,10; pl. ƒ1.40, 1,10; cov. ƒ3,—; gek. ƒ3,70. Finale: 1. Lina Bonnie (T. A. v. Veen) tijd 2.47.1, km.tijd 1.30.9; 2. Pie ter D (N. Heskes, tijd 2.48.2, km.-tijd 1.30.4; 3. Nannie Gregor (F A. Bosveld) tiid 2.51.2, km.-tijd 1.33. Toto: w. ƒ2,70; pi. 1,60, 1,30; cov. ƒ3,10; gek. ƒ5,70. Druivenprfjs, afstand 2360 m. Draverij onder de man voor paarden, die 1000 of meer hebben gewonnen. 1. Meeske S (H. de Jong) tijd 3.35.2. km.-tijd 1.28.1: 2 Lex V (E. Leeman) tijd 3.36, km.-tUd 1.20.2; 3. Pretty Miss (G. J. Riem) tijd 3.40.4, km.-tijd 1.33.3. Toto: w. ƒ2,80; pl. 1,60, 1,50, 1,90; gekè ƒ4,60; cov J 2.70. Totale omzet: ƒ20.751,50. vertrekt de prins uit Curagao en is dan 10 Augustus 's ochtends vroeg weer in Amsterdam. e prinsessen Beatrix en Irene zijn gisteren op het New Yorkse vliegveld Idlewild aangekomen, op weg naar Chatham in de Amerikaan se staat Massachusetts, waar zij zes weken zullen blijven. De prinsessen zuilen Donderdag haar reis vervol gen. Van het vliegveld Idlewild zijn de beide prinsessen per auto naar het hotel Waldorf Astoria gegaan, waar zij de nacht zouden doorbrengen. Zowel prinses Beatrix als prinses Irene was er enthousiast over na acht jaar weer eens in de Verenigde Staten te zyn. Toen prinses Beatrix prinses Irene vroeg of zij zich nog wel iets van New York kon herinneren, antwoord de de jongste van de beide prinses sen „O ja, ik zal nooit de grote val reep van de Queen Mary vergeten, toen wij naar Nederland teruggin gen". Aanvankelijk was de bedoeling, dat de beide prinsessen Donderdag naar Chatham zouden doorreizen. Met het oog op de vermoeiende reis werd Woensdag besloten, dat de reis naar Chatham pas Vrijdag zal worden on dernomen. Er zullen geen uitnodigingen voor officiële gelegenheden worden aange nomen. Het is de bedoeling, dat de beide prinsessen van hun vacantie genieten, zoals meisjes die geen prin ses zijn. Het staat nog niet vast of de prin sessen per auto of per vliegtuig van New York naar Chatham zullen rei- Bedrijfs-econ. onder zoekingen kunnen zeer nuttig zijn Meent de minister Een der leden van de Tweede Ka mer had de minister van Justitie onlangs gevraagd hoe de minister dacht over het belang van bedrijfs economische onderzoekingen en of de minister niet van mening was, dat een dergelijk onderzoek ook voor overheidslichamen zijn nut zou kun nen hebben. De minister is het met het Kamer lid roerend eens en vertelt in zyn antwoord, dat hij reeds bijna een jaar geleden een dergelijk onderzoek op zijn departement heeft voorgeschre ven. Er was toen een speciale com missie benoemd, die nog steeds hard aan het werk was en ook al enige zere plekken aangewezen had. Zo was het de minister ter ore gkomen, dat het bureau, hetwelk belast was met de berekening de netto-salarissen wel op een beetje meer doelmatige wijze kon worden ingericht. Do minister is er echter van overtuigd, dat het algemeen belang er meer mede ge diend is om een goed plan voor de toekomst op te bouwen, dan om de fouten van het verleden uit te puzzelen. Het ligt in de bedoeling met in gang van Maandag de export vani snijbloemen naar België te beper ken. Deze maatregel is het resultaat van Benelux-besprekingen, waarbij een gemengde Benelux-werkgroep is in gesteld, die zal trachten gedurende vier maanden proefondervindelijk het prijspeil der Belgische snijbloemen- markt zodanig te beschermen, dat in eenstorting ten gevolge van Neder landse import wordt voorkomen. 4 Ton voor tóp-ambtenaren Nederland heeft 200 topfunctiona- x'issen in zijn ambtenarencorps, voor wie minister professor dr. L. J. M. Beel een bedrag van ruim 400.000 gulden vraagt ter verbetering van hun salarissen. Dit bedrag van 4 ton is begrepen in de som van 23.600.000 gulden, wel ke voor de lichte verbetering der sa larissen van het rijkspersoneel door de bewindsman bij de Tweede Ka mer is aangevraagd. DE MENS WIKT.... Hij stierf te Amsterdam Zeven en veertig jaren geleden vertrok uit Delfzijl een toen 27-ja- rige huisschilder naar Amerika, waar hij in enkele tientallen jaren een welgesteld man en ten slotte mil lionnair wist te worden. De man trouwde, stichtte zich een eigen huis, maar kon toch de plaats van zyn vaderen, Delfzijl, niet ver geten. Vooral gedurende de laatste jaren sprak hy steeds de wens uit Millitairen in rokjes naar Maasland Voor bediening van radar In Maasland zal binnenkort een aanvang worden gemaakt met de bouw van een militair kamp, bestaan de uit enige paviljoenen, waarin een garnizoen van ongeveer 150175 le den van de militaire vrouwenafdeling zal worden gehuisvest. Dit garnizoen zal worden belast met de bediening van het in Maasland gevestigde ra darstation. Voorts komen er om te beginnen zeven woningen voor be roeps-militairen. Deze mededelingen heeft de bur gemeester van Maasland gisteravond gedaan bij de ingebruikneming van het gerestaureerde gemeentehuis. Hij zeide, dat de gemeente voor de bouw van het barakkenkamp een terrein van 2 ha., ter beschikking heeft ge steld. Van de Kerkweg zal een zes meter brede toegangsweg naar het kamp worden aangelegd, waarin te vens een hefbrug over de Zuidgang de eerste in het Westland zal worden gebouwd. Het navigatiestation te Maasland wordt thans bediend door militair personeel, dat dagelijks uit Delft komt. Het zal binnenkort worden ondergebracht in een te De Lier te bouwen kazerne. De Milva's zullen worden ondergebracht in het ba- rakkenukamp te Maasland. Met de bouw hoopt men nog dit jaar te kun nen beginnen. nog eenmaal door de straten van Delfzijl te kunnen wandelen. Ten slotte besloot hij de knoop door te hakken en vorige week stapte hij met zijn twee oudste zoons in een vliegtuig, dat hem naar Ne derland en dus naar Delfzijl zou brengen. In Amsterdam aangekomen, nam hij zijn intrek in Amsterdam om daar uit te zoeken hoe hij zo vlug mogelijk in het 250 km verder gele gen plaatsje kon komen. Zyn zoons gingen even uit en de kellner bracht wat verfrissingen op de kamer van de 74-jarige Ameri kaanse Nederlander. Deze kellner is de laatste, die hem in leven gezien heeft. Toen de zoons enige minuten later terugkwamen, vonden zij hun vader dood in een stoel zitten. Een hartaanval had een plotseling einde aan zijn leven gemaakt. Enige uren later brachten zijn Nederlandse en Amerikaanse fami lieleden het stoffelijk overschot van deze pelgrim-naar-zijn-vaderstad, die met de haven in zicht gestrand was, naar het vliegtuig, dat zijn gebal semd lichaam naar Amerika zal vervoeren. RENKUMSE RAADSFRACTIE BETOOGT: Verlaten zeteltje door ander bezet De Renkumse Raad, die zich sinds enige tijd in de warme belangstelling van geheel Nederland kan verheu gen, omdat de burgemeester een raadslid beschuldigd had van jan ken, terwijl deze man niet gejankt had, deze roemruchte raad dus is gisteravond weer bijeengeweest. De P.vd_A.-fractie, waarvan het niet-jankende raadslid lid was ge weest, wees de burgemeester in ern stige taal op de fout die hij gemaakt had. Het werd een heel lang ver haal, dat hierop neèrkwam, dat de burgemeester als voorzitter toch wer kelijk had behoren te weten, dat 'n raadslid nooit jankt. De burgemeester knikte berouw vol en wilde juist zeggen, dat het 'n betreurend-waardige vergissing van hem geweest was, toen de P.v.d-A.- woordvoerder zijn speech voortzette en nog meer bleek te betreuren. „Waarom", zo vroeg deze spreker zich af, „had burgemeester zijn ver gissing niet in het openbaar toege geven?" Nu kwam burgemeester Matzer in actie. Hij vertelde nogmaals, dat hij werkelijk 'n héél klein momentje gedacht had, dat het raadslid werke lijk jankte; dat hij naderhand wel tot de ontdekking gekomen was, dat hij zich hierin vergist moest heb ben, want dat zoals het geachte raadslid daarnet reeds zo treffend opgemerkt had een raadslid nimmer jankt; maaar dat het niet-jankende en zeer verbolgen raadslid het hem onmogelijk gemaakt Tot inenting tegen pokken en an dere ziekten mag de minister van Oorlog de militairen verplichten tot 1 Januari 1962. De Tweede Kamer besloot hiertoe gistermiddag zij. met alleen de Staatk. Gereformeer den en de C.P.N. tegen. De minister zal deze verplichting niet opleggen dan overeenkomstig het advies van een door hem inge stelde commissie van deskundigen, waarin geen militaire, geneeskundi- fen of artsen van het departement van ociale Zaken en Volksgezondheid zitting mogen hebben. De militair, die gewetensbezwaren heeft tegen immunisatie uit gods dienstige overwegingen, kan een ver zoekschrift tot vrijstelling indienen, waarop een commissie onder leiding van de president van de Hoge Raad, mr. dr. J. Donner, advies aan de mi nister zal uitbrengen. Bij erkenning der gewetensbezwaren door de minis ter wordt de militair blijvend vrijge steld van immunisatie. Ook de mili tair, voor wie op geneeskundige (Door Kick Morris) Wanneer heel sportmin- nend Nederland in deze dagen met hart en oor aan de radio hangt en de cou ranten stuk leest om voor al niets te missen van die Een man op de achter grond. De oorzaak hiervan moe ten wij achter de schermen zoeken. Terwyl in de an dere ploegen een zekere concurrentiestrijd bestaat monsterwielerrit, die jaar- tussen verschillende prima lijks weerkeert en die men renners van zo'n ploeg, Tour de France noemt, dan gaat dit in eerste in stantie om op de hoogte te bly ven van de prestaties der Nederlandse ploeg, die in deze ronde meerijdt. Er is nog geen Ronde van Frankrijk geweest, die in Nederland zoveel en thousiasme heeft gewekt, wy noemen bijv. de strijd tussen Schaer en Hugo Koblet in het begin van de wedstrijd en van Bartali en Magni. enz., heerst er in de Nederlandse ploeg een grote eenheid. Geen van de jongens gunt de an der het succes niet. Daar entegen werken ze allen mee om, ieder op zijn als de Tour van 1953 en plaats, de beste man van de hiervoor waren twee rede nen. Ten eerste deed Neder land voor het eerst mee met een complete ploeg, bestaande uit 10 renners (en dit was op zich al een hele eer, want tot nog toe waren wij altijd met een klein ploegje uitgekomen dat weinig moeilijkheden bood). Op zichzelf wilde het uitkomen met een vol ledige ploeg nog helemaal ploeg de gunstigste resul- ploeg instructies geeft voor de volgende dag. Wie is Kees Pellenaars? Kees Pellenaars werd ge boren op 10 Mei van het jaar 1913 en werd timmer man in het plaatsje Ter Heide. Niemand had toen kunnen vermoeden, dat zijn naam nog eens alge mene bekendheid zou ge nieten op wielersportge- bied. In 1933, twintig jaar oud, begint Kees met wielren nen als nieuweling en aanvankelijk met zeer wei nig succes. In 1934 werd hy amateur en toen waren de rollen ineens omge keerd. Hij won op schit- Eertijds een van Nederlands beste renners leidt hij nu zijn mannen tot triomfen in de Tour de France 1953 taten te laten behalen. En die beste man kan de ene dag die en de andere dag niet zeggen, dat wij nu ook weer een ander zijn. Hier- suocessen zouden hebben, door komt het, dat de Ne- Maar dit is nu het tweede derlandse ploeg hoog ge punt van Nederlands en thousiasme, dat, eigenlijk een beetje tegen alle ver wachtingen in, de Neder landse ploeg het zo bui tengewoon goed doet en zich tot op heden kan me ten met de andere ploe gen en zelfs door insiders tot een der gevaarlijkste wordt gerekend. Het eigenaardige is ech ter, dat geen van onze renners getekend kan wor den tot de favorieten van de Tour de France. Hoe is het dan mogelijk, dat on ze ploeg zo gevreesd is en tot zulke buitengewone prestaties in staat is? plaatst staat in het alge meen klassement en het mogelyk was, dat vier Nederlanders op een ge geven dag bij de beste ze ven van de etappe behoor den. De opmerkelijke Neder landse successen zijn voor een groot deel te danken aan één man, die niet op een fie's, maar in een jeep, de Tour meerijdt en dat is Kees Pellenaars. Hij is het, die als het ware de hersens van de Nederland se oloeg in zich verenigt. Al meerijdende geeft hij zijn tips en regelt de strijd terwijl hy 's avonds de terende wijze de Ronde van Brabant en dit was wel een zo opmerkelijk succes, dat men hem aan zocht voor het rijden van het wereldkampioenschap 1934, dat in Duitsland ver reden zou worden. De snel opkomende ster Pelle naars zorgde in Leipzig inderdaad voor een Neder landse zege en hij werd wereldkampioen in een enerverende strijd vóór de Fransman Deforge, die in die tijd favoriet was. Daarna is Pellenaars prof. geworden op de baan. Hij vormde met Braspenninx een koppel. Later reed hij met Slaats en de bekende koppelgc- noot van Pijnenburg, Wals. Hy reed verschillende zes daagsen met succes. In 1936 werd Pellenaars Nederlands kampioen op de weg voor profs. In de oorlog ging Pellenaars weer over op wegwedstrij den en ook hier sloeg hy een opmerkelijk figuur. Het einde. Ongeveer drie jaar ge leden kwam voor Pelle naars echter het noodlot. In een wedstrijd in Duits land kwam hij te vallen en de gevolgen waren zeer ernstig. Na geruime tijd in een ziekenhuis te hebben gelegen, was hij in zoverre opgeknapt, dat hy weer normaal in het leven mee- kon, maar voor de wieler sport was hij als actief be oefenaar verloren. Piet van Ierland en Pij nenburg vroegen hem, of hij interesse had, om de Nederlandse ploeg voor de Tour de France te leiden en Pellenaars stemde toe. Van die tijd af is Pelle naars de ingenieuze lei der van de Nederlandse ploeg geworden en onder zijn leiding verovert de ploeg ieder jaar opmerke lijke successen. WaS het verleden jaar het veroveren van de gele trui door Wim van Est, dit jaar is de ploeg weer een stapje verder gegaan en al heeft geen van onze jon gens dan ook tot op heden de gele trui gedragen, de, plaatsen en de prestaties zijn dermate, dat men van een geweldig succes kan spreken, ook al zouden de komende dagen nog een verdere terugslag te zien geven. Wat er tot op heden door de Nederlandse ploeg ge presteerd werd onder de sublieme leiding van Peil, zoals hij door zijn vrien den wordt genoemd, maakt de hele wedstrijd voor ons al goed. gronden een bijzonder gevaar der immunisatie is te duchten, wordt tij delijk of blijvend van een of meer immunisatiemaatregelen vrijgesteld. Minister Staf heeft er de nadruk op gelegd, dat voor de paraatheid der strijdkrachten de immunisatie noodzakelijk is, daar thans 759# pet, der militairen niet is ingeënt tegen pokken. De bewindsman gaf de verzekering, dat medisch onverant woord optreden niet zal toegelaten worden. Een amendement-Fens om de be slissing van de minister in indivi duele gevallen over de medische toelaatbaarheid van inenting te bin den aan het gunstig advies der com missie van geneeskundigen, werd door de bewindsman overgenomen. Een amendement-Bruins Slot, om zowel de gewetensbezwaren van de militair, als die van zyn ouders of voogden tegen immunisatie voor de betrokken commissie tot gelding te doen brengen, werd met 49 tegen 19 stemmen aangenomen (tegen: de P. v. d. A.). Het amendement-Vermeer, om al leen de gewetensbezwaren der mili. tairen te laten gelden werd verwor pen met 43 tegen 25 stemmen. (Vóór de CP.N., P.v.d.A. en ven de K. VP., dr. L. G. Kortenhorst en de he ren J. M. Peters en Th. J. D. M. Koersen). Marine-hospitaal te Heemstede De Tweede Kamer heeft gistermid dag het plan van de regering, om op het landgoed „Eikenrode" te Heem stede een Marinehospitaal te bouwen, goedgekeurd. De grond, waarop dit hospitaal zal verrijzen, is reeds voor waardelijk aangekocht. Mocht tot nieuwbouw op deze grond worden overgegaan, dan zijn de kosten van bouw en inrichting van het hospitaal te ramen op ongeveer vijf miliioen gulden. De behandeling van het wetsont werp tot wijziging van de begroting 1952 van marine, welke wijziging no dig is om fondsen tot een bedrag van ƒ250.000 vrij te maken voor de grondaankoop, was in de vergadering van 24 Maart l.L opgeschort als ge volg van de wens van de heer Mol, om in een nota alle facetten van de bouw van het fnarinehospitaal te doen belichten. De minister van Ma rine heeft op 18 Juni j.l. de Kamer zulk een nota doei. toekomen. Nadat in de vergadering van gistermiddag over deze nota van gedachten was ge wisseld, werd het wetsontwerp aan genomen. WINKELS IN NIJMEGEN TUDENS FEESTWEKEN LANGER OPEN Tegen advies van minister B. en W. van Nymegen hebben besloten tegenover het telegrafisch verzoek van de staatssecretaris voor de middenstand om.de winkels ge durende de feestweken van 9 tot 25 Juli des avonds na zes uur niet open te laten, hui. standpunt te stellen, dat de winkels des avonds wel later en wel tot 10 uur moge.i open blij ven. B. en W. beroepen zich op het recht in de wet vastgelegd, volgens welke de winkels des avonds na zes uur geopend kunnen blijven in dien er sprake is van plotseling op komende „bijzondere omstandighe den". had zijn excuses in het openbaar te herhalen. De overige fracties van de Ren kumse raad de Prot. Chr. en K.V.P. zeiden het besluit van het niet- jankende raadslid te betreuren zoals men weet is deze zich diep beledigd- voelende heer uit de raad getreden en ontvingen voorts de nieuwe af gezant van de P.v.d.A. in hun mid den. Lyceum-leraar in Heemsteedse raad Ged. St. zeiden, dat het mocht Gisteravond ls de Heemsteedse raad accoord gegaan met de beslis sing van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland om het nieuw geko zen raadslid drs. M. Weyers (K.N.P.) toe te laten tot de raad. De helft van de gemeenteraad had bij het onderzoek van de geloofsbrie ven bezwaar tegen de toelating van de heer Weyers gemaakt op grond van het feit, dat hij les gaf aan een lyceum. Gedeputeerden beschikten evenwel (de raad was door staking der stem men niet tot een besluit gekomen) dat de gemeentewet alleen spreekt van in de middelbaar onderwijswet geregelde instellingen. Daar valt het lyceum niet onder, derhalve waren zij vani oordeel dat de heer Weyers toegelaten kon worden. In de raad vonden woordvoerders van K.V.P. en V.V.D. een beroep bij de kroon wel wenselijk, maar alleen indien de gehele raad daarmee ac coord zou gaan. Dit bleek niet het geval: Partij van de Arbeid en Pro- testants-Christelijken stelden zich op het standpunt dat het zeker niet de bedoeling van de wetgever is ge weest lyceumleraren van het raads lidmaatschap uit te sluiten. De Heemsteedse raad zal dus ndet bij de kroon in beroep gaan. BLIKSEMINSLAG VERTRAAGDE TREINVERKEER. Om 17.40 uur is door bliksemin slag een storing ontstaan in het seinwezen tussen Halfweg en Am sterdam, waardoor de treinen van Haarlem tot Amsterdam aanzienlij ke vertraging ondervinden. De trei nen in de richting Amsterdam en Haarlem rijden vrijwel op tijd, doch, daar de vertragingen de materieel- omloop verstoren, kon een aantal treinen van Amsterdam via Haarlem in de richting Zandvoort-bad en Uitgeest niet vertrekken. Aetherklanken HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10. Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. de huisvrouw. 9.35 Symphonette-ork. en sol. 10.00 Gram. 10.50 ld. 11.00 V. d. zieken. 11.40 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Salonork. en soliste. 12.55 Zonnewij zer, 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Act. 13.25 Pianoduo en zang. 13.45 V. d. vrouw. 14.10 Strijkkwart. 14.30 Metropole-ork. 15.00 Schoolradio. 15.30 Pianorecital (tussen 16.00 en 17.45 Ronde v. Frankrijk). 16.00 V. d. zieken. 17.00 V. d. jeugd. 17.15 Kin derkoor. 17.40 Radiophilh. ork. en so liste. 18.00 Gram. 18.10 Franse chan sons. 18.30 Streekprogr. 18.52 Act. 19.00 Nws. 19.10 Regeringsuitz.: Ver klaring en toelichting. 19.30 Gram. (Om 20.00 Ronde v. Frankrijk). 20.05 „Die Zauberflöte", opera (eerste be drijf). 21.20 Brabants halfuur. 21.50 Amus.ork. en sol. 22.20 „Ik wyk voor niets", klankb. 22.40 Gram. 22.45 „Ik geloof in ene, heilige katholieke kerk". 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.45 V. d. huisvr. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram 9.35 Waterst. 9.40 V. d. kleuters. VP RO: 10.00 „Thuis", caus. 10.05 Mor genwijding. VARA: 10.20 Gram. 10.45 Voordr. 11.05 Gram. AVRO: 12.00 Mu sette ork. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Rep. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.30 Lichtemuz. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Pianorecital. 14.50 Voordr. 15.10 Bas-bariton en piano. 15.30 Lichte muz. VARA: 16.00 Lichtemuz. 16.30 Muz.caus. 17.10 V. de jeugd. 17.40 Gram. 18.00 Nws. 18.15 Felicitaties. 18.45 „De intern, arbeidsconf eren tie te Genève", caus. 19.00 Kinderkoor. 19.15 Toeristische tips. VPRO: 19.30 „Op huisbezoek", caus. 19.45 „Op be zoek bij anderen", caus. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.10 Sopr. en pia no 20.30 „De Verenigde Naties", caus. 20.30 „Aanpassing", caus. VARA: 21.00 „Democratisch Socialisten aller lan den bijeen", rep. 21.15 Muz.caus. 22.00 Buitel.overz. 22.15 Lichte muz. VP RO: 22.40 „Vandaag", caus. 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nws. 23.15 Orgelsp. 23.35—24.00 Gram. Televisie-Programma's. AVRO: 20.15—21.45 1. Act.; 2. Weeroverz.; 3. Televisie in Amerika.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6