Steeds nieuwe verrassingen in de Tour Gymnaestrada te Rotterdam bood 'n imposant schouwspel Robic verloor leiderstrui aan ploeggenoot Mahé Darrigade won de 12e étappe PUROL DONDERDAG 16 JULI 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 DE WINNAARSPLOEG VEROVERDE 20 MINUTEN VOORSPRONG ALBI, 15 Juli. Jacques Goddet heeft Dinsdagavond na de tweede Pyreneeën-etappe in zijn hotel te Luchon met een zekere voldoening de algemene rangschikking bestu deerd. Elf etappes waren achter de rug, elf ritten vol spanning en vele verrassingen. De supercrack had een kans gekregen om tijdwinst te boe ken, de klimmer en de uitblinker in het dalen hadden gelegenheid gehad hun speciale capaciteiten in vele mi nuten en seconden voorsprong op minder begaafden om te zetten." De rouleurs en de sprinters waren aan bod gekomen, en het mengsel van dit alles resulteerde in een algemeen klassement met kleine onderlinge verschillen, dat nog vele mogelijk heden bood. Maar dezelfde Goddet zal Woensdagavond in Albi vertwij feld aan zijn haren hebben getrok ken, want de resultaten van de twaalfde etappe, van Luchon naar Albi over ruim 200 kilometer, boden een dermate verrassend karakter, dat de algemene rangschikking in grijpende wijzigingen onderging. Wat zullen de consequenties zijn van het nieuwe probleem, dat Albi heeft opgeworpen? Want als markant feit trad naar voren, dat Robic, roemrijk drager na de Pyreneeën van de leiderstrui, het slachtoffer werd van een aanval van zijn.... team genoot Frangois Mahé. Met het re sultaat, dat Robic, aan Mahé de ge le trui kon afstaan. Hoe dat alle maal was gebeurd? Een groepje van meer dan 20 renners ontsnapte 40 km na het vertrek uit Luchon. Wim van Est zag juist op tijd het drei gende gevaar en slaagde er in 30 km verder zich bij de vluchtelingen te voegen. De voorsprong van de groep steeg na elke tien kilometer, van 5 naar 7 minuten, van 7 minuten tot 10 minuten, van 10 naar 15 minuten en toen de groep, waarin de als hoogstgeklasseerde Frangois Mahé, Ernzer, Anzile en van Est op het circuit van Albi, waar de finish was, arriveerden, had het peloton 20 mi nuten achterstand, een peloton waar in zich de gele trui-drager Robic be vond, verder Fritz Schaer, de kleine en moedige klimmer Bauvin, de Ita liaan Astrua en ook Bobet, die in de Pyreneeën-etappes zo schitterend naar voren was gekomen. Robic, held van de Tourmalet, de Aspin en de Peyresourde, drager van de gele en de groene trui, duikelde van zijn troon en zakte naar de vierde plaats. En tegelijk met hem verloren Schaer en Bauvin kostbare plaatsen in de algemene rangschikking. Mahé nam de gele trui van zijn ploeggenoot over, Ernzer plaatste zich tweede, Anzile derde en om nog een voor beeld te geven van de volledige om wenteling, welke in de persoonlijke rangschikking plaats vond, zij nog vermeld, dat Wim van Est, te Luchon nog 20ste, 24 uur later naar de ze vende plaats was opgeklommen. De directeur van de Tour de Fran ce zgl ongetwijfeld de gebeurtenis sen van de twaalfde etappe ernstig bestuderen. Slechts twee conclusies zijn mogelijk. Het is waar, en dat moge de eerste conclusie zijn, dat de Ronde van Frankrijk van dit jaar in elke étappe verrassingen heeft op geleverd en dat de spanning tot het uiterste is opgevoerd. Maar de twee de gevolgtrekking, welke gemaakt kan worden, is deze: de bergetappes in de vorm, waarin zij ons dit jaar door de leiders zijn voorgezet, heb ben veel van hun waarde verloren. Immers de winst, welke specialisten in het klimmen en het dalen in de weinige korte bergritten kunnen boeken, gaan geheel verloren in de vele lange en vlakke etappes. Ro bic, de man, die door vele deskundi gen Dinsdagavond te Luchon als vrijwel zekere winnaar van deze ron de werd gedoodverfd, heeft zo'n ge ducht pak slaag gekregen van en kele renners uit de middenklasse, dat het publiek een etmaal later al weer een andere favoriet moest kie zen. In vrijwel elke etappe ligt het tempo hoger dan het tijdschema aan geeft. Ongetwijfeld spelen de grote strijdlust en de scherpe rivaliteit tussen de renners en de ploegen hierbij een grote rol. Maar wie voor speld zou hebben, dat in de eerste de beste etappe na de Pyreneeën met een gemiddelde van meer dan 40 km zou worden gereden, zou on getwijfeld bij de start zijn uitge lachen. Het resultaat van een en an der is geweest, dat ook in de étappe van Woensdag de kopgroep ruim een uur te vroeg aan de finish verscheen. ■Het peloton, met 20 minuten achter stand op de vluchtelingen binnen komend, hulde zich in een vreemd aandoende apathie, waarvoor nie mand eigenlijk een aannemelijke verklaring heeft kunnen geven. Maar de Ronde van Frankrijk biedt meer wonderlijke aspecten. Het landenklassement, per pag op gemaakt, en toegevoegd aan het to taal der vorige etappes, schrijft zo De renners Bartali, Massip en Wagt- mans in de Pyreneeën. De elfde etap pe, die ging door het berglandschap van de Pyreneeën, werd gewonnen door de Franse renner Jean Robic. Hij legde de 115 km. tussen Cauterets en Luchon af in 3 uur 50 min. 6 sec. Hij ontfutselde hiermede de Zwitser Schaer de gele trui en plaatste zich zelf eerste in het algemeen klasse ment. dwingend een bepaalde tactiek voor, dat ook in de algemene ploegenklas- sering merkwaardige situaties zijn ontstaan. Om slechts twee voorbeel den te noemen: Noord-Oost Centrale ploeg heeft bijna VA uur voorsprong op Italië; Nederland, op de vierde plaats staande in de rangschikking van de twaalf teams, heeft 1 uur en 20 minuten voorsprong op Zwitser land; opmerkelijke verschillen, die zonder twijfel het vermelden waard zijn. Darrigade (Z.O.) in 5.40.40; 2. Van Ge- neugde (Belg.) z.t.; 3. Bastianelli (Z.O.) z.t.; 4. Couvreur (Belg.) z.t.; 5. Quentin (lie de Fr.) z.t.; 6. Forester (N.O.C.); 1. ex aequo, allen in dezelfde tijd als Darrigade: Adriaenssens (Belg.); Trobat (Spanje)Ernzer (Lux.)Kemp (Lux.) Kirchen (Lux.); Van Est; Diot (lie de France)Renaud (lie de France)To- nello (lie de France)Anzile (N.O.C.) Meunier (N O.C.)Walkowiak (N.O.C.) Bianchi (Z.O.); Mahé (West); Mallejac (West)Morvan (West)Pontet (West) Colette (Z.W 25. Dupont (Z.W.) 5 47 55; 26. Roselli (It.) 5.51.37; 27. De Bruyne (Belg.) z.t.; 28. Van Breenen z.t.; 29. Gerrit Voorting z.t.; 30. Suykerbuyk z.t.; 31. Roks z.t.; 32. Magni (It.) 6.01.24; 33. Baroni (It.) z.t.; 34. Geminiani (Fr.) z.t.; 35. Robic (West) z.t.; 36. Esnault (West) z.t.; 37. Quennehen (N.O.C.) z.t.; 38. ex aequo het grote peloton in de zelfde tijd als Magni, hierin bevonden zich: Nolten, Wagtmans en Adri Voor ting Gueguen (lie de France), Vivier (Z.W.) gaven op. Caput (lie de France) is niet voor deze etappe gestart. De prijs voor de strijdlustigste renner ging naar Quentin. Het algemeen klassement na de 12e etappe luidt: 1 Mahe (W.) 67.11.40; 2. Ernzer (Lux.) 67.12.58; 3. Anzile (N.O. C.) 67.14.03; 4. Robic (West) 67.20.30; 5. Schaer (Zwits.) 67.20.48; 6 Bauvin (N.O.C.) 67.22.20; 7. Van Est 67.22.39; Renaud (lie de France) 67.24.30; 9. Mal lejac (West) 67.26.29; 10. Astrua (It.) 67.27.42; ll. Bobet (Fr.) 67.29.42: 12. Walkowiak (N.O.C.) 67.29.45; 13 Close (Belg.) 67.31.10; 14. Roks (Ned.) 67.32.30 15. Rossello (It.) 67.33.15; 18. Lauredi (Fr.) 67.33.24; 17. Gerrit Voorting 67.33.42; 18. Rolland (Fr.) 67.34.18; 19. Bartali (It.) 67.35.00; 20. Couvreur (Belg.) 67.35.04; 28. Van Breenen 67.41.42; 29. Wagtmans 67.42.01; 30. Magni (It.) 67.42.38; 40. Suykerbuyk 67.54.49; 44. Nolten 67.59.11; 60. Adri Voorting 68.12.38. Het ploegenklassement van de 12e etappe luidt: 1. Z.W. 17.01.00; 2. België 17.01.30; 3. Ile de France 17.02.00; N.O. C. z.t.; West z.t.; Luxemburg z.t.; 7. Nederland (Van Est, Van Breenen, Ger rit Voorting) 17.23.54; 8. Z.O. 17.43.28; Spanje z.t.; 10. Italië 17.54.25; 11. Frank rijk 18.04.12; Zwitserland z.t. Het algemeen ploegenklassement: 1. N.O.C. 220.45.16; 2. West 201.00.08; 3. België 201.19.43; 4. Nederland 201.35.19; 5. Ile de France 201.49.16; 6. Frankrijk 202.01.24; 7. Italië 202.12.14; 8. Luxem burg 202.22.04; 9 Z.W. 202.38.56; 10. Spanje 202.45.03; li. Zwitserl. 202.45.40; 12. Z.O. 202 57.08. Het jubileumklassement: 1. Robic (W.) 139 pnt.; 2. Schaer (Zwits.) 145 pnt.; 3. Magni (It.) 189 pnt.; 4. Geminiani (Fr.) 224 pnt.; 5. Van Est 245 pnt.; 6. Rolland (Fr.) 287 pnt.; 7. Gerrit Voorting 306 pnt.; 8. Astrua (It.) 318 pnt.; 9. Bartali (It.) 321 pnt.; 10. Mahe (W.) 334 pnt.; 20. Van Breenen 435 pnt. KONINGIN EN PRINS WOONDEN DE OPENINGSPLECHTIGHEID BIJ Een imposant schouwspel vormde gistermiddag de inzet tot het 5-da- gen gymnastiekfestijn de Gymnae strada te Rotterdam. Onder de tonen van pittige marsmuziek door de Mari nierskapel der Kon. Marine o.l.v. ka pitein Nieuwland vond op de Cool- singel de opmars plaats van enige duizenden deelnemers uit de veer tien deelnemende landen, om aldaar, voor het stadhuis hun opwachting te maken bij de plechtigheid van het hijsen der nationale vlaggen der di verse landen. Enige duizenden Rotterdammers gaven hier, ook al opgewekt door de zon, die te rechter tijd het wolken dek (en de daarmee gepaard gaan de stromende regen) doorbrak, het eerste blijk van hun belangstelling voor dit sportieve evenement. Toen mr. G. E. van Walsum, bur gemeester van Rotterdam, tezamen met vele autoriteiten en genodigden, plaats hadden genomen op het bor des van het stadhuis, kon de feite lijke plechtigheid een aanvang ne men. Bepaald indrukwekkend was het moment, waarop de nationale hymnen werden gespeeld en de vlag gen der deelnemende landen in top werden gehesen. Na afloop van deze, tot in de per fectie verzorgde plechtigheid, verza melden zich deputaties en genodig den zich in de Burgerzaal van het stadhuis, waar burgemeester van Walsum zijn welkomstrede hield. Hierbij sprak hij zijn voldoening uit, dat Rotterdam was uitverkoren om de 1ste Gymnaestrada te mogen her bergen. Hij besloot zijn rede met de wens, dat deze gymnastiekmanifesta- tie de toenadering tussen de aanwe zig zijnde landen zal dienen. Namens de Federation Internatio nale de Gymnastique, werd deze toe spraak beantwoord door de presi dent vani de F.I.G., graaf Goblet d'Alviella. Tenslotte werd nog het woord ge voerd door mr. C. J. N. van Dongen, voorzitter van het regelingscomité en door de heer Th. W. Aalbers, voor zitter van het K.N.G.V. IN HET SPARTA-STADION. Mocht het comité van de Gymnae strada enige tud geleden de voldoe ning smaken om bekend te mogen maken, dat koningin Juliana het be- schemvrouweschap van de Gym naestrada had willen aanvaarden, nog groter moet de voldoening zijn ge weest, dat Woensdagavond de konin gin en prins Bernhard in het Sparta- stadion aanwezig waren. Om precies half negen arriveerden de konink lijke gasten op het Sparta-terrein, waar zij in de foyer een aantal bin nen- en buitenlandse prominenten op gymnastiekgebied en vele diplomaten aan zich lieten voorstellen. Vervol gens schreden zij langs een ere haag van damesleden van de Rotter damse turnbond- naar het officiële gedeelte van de overdekte tribune, waarop de marinierskapel der 'Ko ninklijke Marine, onder leiding van kapitein Gijsbert van Nieuwland het Wilhelmus inzette, hetgeen door de ruim 10.000 aanwezigen spontaan werd meegezongen. Onmiddellijk hierop kon een aanvang worden ge maakt met het kleurrijke défilé, dat geopend werd door België, gevolgd door Denemarken, de Duitse Bonds republiek, Groot-Brittannië, Italië, Luxemburg, de Hongaarse Volksre publiek, Noorwegen, Oostenrijk, Por tugal, Zwitserland, Zweden en tot slot Nederland. Het was een machtig schouwspel, dat niet heeft nagelaten een grote indruk te maken op de aan wezigen en waaraan verscheidene landen een bijzonder tintje hadden verleend door enige van hun verte genwoordigsters ini nationale kleder dracht te steken. Een minuut stilte. Nadat alle deelneemsters en deel nemers op Sparta's mooie grasm'at hun plaatsen hadden ingenomen sprak mr. C. J. N. var Dongen het welkomstwoord, hetgeen door graaf Goblet d'Alviella uit Brussel werd beantwoord. In schril contrast met deze feestelijke opening was het droeve moment, toen een minuut stil te werd verzocht ter nagedachtenis van de 75-jarige Noorse veteraan J. Bolmann-Gothesen, die 's middags tijdens de vlaggenparade voor het stadhuis plotseling was overleden. Na de algemene afmars kreeg men een voorproefje van hetgeen in de ko mende dagen te aanschouwen zal zijn. Een groep van 160 Noorse vete ranen (leeftijd van 40 tot en het 77 jaar) viel de eer te beurt de Gymnaestrade te mogen openen en deed dit op bewonderenswaardige wijze. Behalve fraaie veldoefeningen boden zij fantastisch werk aan rek stok en paard, waarbij reuzen zwaaien en salto's veelvuldig voor kwamen. Enorme prestaties, welke groot respect afdwongen en die van het publiek grote bijval ontvingen. Voor de dames opende het Swe dish Masse éliteteah de rij. Ook deze 128 deelneemsters oogstten veel suc ces met haar perfect uitgevoerde oefeningen, waarbij het rhythmisch element een dominerende plaats in nam, doch die vaak reminicenties aan volksdansen wakker riepen. Met deze oefeningen was dan voor deze dag, althans' wat het gymnas tisch gedeelte betrof, geëindigd en werd het Sparta-stadion in het duis ter gehuld. Voor korte tijd evenwel. Na een fanfare snelde een fakkello per van de overdekte tribune naar het midden van het veld, waar zes andere fakkellopers het vuur over namen. Daarop ging het naar de tri bune aan de tegengestelde zijde, waar de letters K.N.G.V. en de zes ter weerszijde hiervan aangebrachte flambouwen werden ontstoken. Een nieuwe fanfare was het sein tot een massale opkomst van honderden da mes en heren van de Rotterdamse turnbond, die hierop met hun allego risch spel konden beginnen. Ge boeid hebben- de duizenden dit spel gevolgd tot het einde, waarbij tot slot de letters F.I.G. werden ge vormd en de menigte onder ademloze stilte de slotzang van de Kon. Chr. oratoriumvereniging „Excelsior" en de Kon. mannenzangvereniging „Or pheus", begeleid door de marnierska pel aanhoorden. Ook de hoge gasten hebben het verloop van deze avond, welke tot kwart over elf duurde, met groot interesse tot aan het eind ge volgd. Ploegtactiek van de Fransen* of nieuwe verrassing? ALBI, 15 Juli. Van Luchon, het vertrekpunt, dat 600 meter hoog ligt, daalde het parcours over een afstand van 150 km tot Montrabé geleidelijk tot 150 meter. Er zat slechts één kleine heuvel in, die de moeite waard was. Het 80 km. verder gele gen eindpunt Albi, verschilt niet noemenswaard in hoogte van Mon trabé. Er was dus alle reden om van een gemakkelijke etappe te spreken. Voor de eerste schermutseling zorg den van Breenen, Buitel en Diede- rich, die 500 meter uitliepen, doch na een kilometer of 15 werden ach terhaald, in weerwil van het hoge tempo. Spoedig volgde een tweede uitlooppoging, die beslissend zou worden. Zeventien renners namen er aan deel: Quentin, Walkowiak, Mal lejac, Bianchi, Couvreur, Mahé, Adriaenssens, Tonello, Forestier, van Geneugden, Renaud, Jim Kirchen, Anzilé, Pontet, Darrigade, Kemp en Dupont. Bij Saint-Gaudens, 42 km van Luchon, waren ze enige honder den meters uitgelopen, maar het ver schil werd snel groter, omdat de hoofdmacht niet reageerde. Toen zet ten Colette, Meunier, Ernzer, Diot, Trobat, Bastianelli en Morvan de achtervolging in en wat later reed ook van Est zich uit de hoofdgroep los. Hij achterhaalde Tonello, die uit de kopgroep was afgezakt en met zijn tweeën joegen ze achter de lei ders aan. Met zijn tweeën, dat is overigens de juiste term niet, want van Est nam het leeuwendeel van dc taak voor zijn rekening, en als hij op kop lag, wat meestal het ge val was, moesten we soms met een snelheid van bijna 50 km rijden om hem bij te houden. Het kostte Tonel lo die koekebakker, zoals van Bst later aan de finish zei de aller grootste inspanning, maar hij wist in het spoor van de Hollandse loco motief te blijven en bij kilometer- paal 85, na een jacht van ruim 30 km was de groep Diot achterhaald. Nog enkele kilometers verder smol ten de beide leidende groepen in een en was dus een peloton van 25 man op kop gevormd, dat tot aan de fi nish bijeen zou blijven, met uitzon dering van Dupont die bandenpech kreeg op het laatste stuk en alleen over de eindstreep ging. HUGO KOBLET TERUG IN ZURICH. De Zwitserse coureur Hugo Koblet, die in de tiende etappe van de Ronde van Frankrijk, van Pau naar Cauterets, zo ongelukkig ten val kwam, is Woens dagmiddag uit Cauterets in zijn woon plaats Zürich aangekomen, waar zijn dokter Eugen Rupf hem nader onder zocht. Koblet heeft nog steeds hevige pijnen in de borstkas en de arts zal een rönt- genopname van zijn wervelkolom ma ken. Volgens dokter Rupf zal de Zwit serse renner een medische behandeling van enkele wekén moeten ondergaan. Bij zonnebrand, doorzit- I ten, schrijnen, smetten I Wereldkampioenschap turnen 1954 in Rome Gisteren werd te Rotterdam in het beursgebouw het congres van de In ternationale Gymnastiek Federatie gehouden. Zeventig afgevaardigden van 23 landen waren aanwezig. Met vijftien stemmen tegen, zeven voor en één blanco werd Oost-Duits- land voor de derde maal niet toegela ten tot de FIG, terwijl Urguay daar entegen met algemene stemmen als lid werd opgenomen. Het congres verklaarde zich una niem tegen het voorstel voor het In ternationaal Olympisch Comité om het gymnastiekprogramma op de Olympische Spelen in te krimpen. De wereldkampioenschappen in 1954 zullen te Rome van 28 Juni tot 2 Juli worden gehouden. Een denkbeeld van West-Duitsland om voor de Olympische Spelen een afvalsysteem toe te passen waardoor het aantal deelnemers zou kunnen worden verminderd, werd ter bestu dering aan de technische commissie voorgelegd. In Rome zal naar aanlei ding van de bevindingen van deze commissie hieromtrent een beslis sing worden genomen. Bijna een uur voorsprong op tijdschema. Bij de bevoorrading te Toulouse na 131 km arriveerden 25 leiders met niet minder dan 56 minuten voorsprong op het tijdschema. Het grote peloton lag toen 8 A minuut achter. Robic en Schaer, die de vo rige dag een strijd op leven en dood tegen elkaar hadden gevoerd, om het bezit van de gele trui en hun le ven hadden gewaagd bij de afdalin gen door mist en nevel in de Pyre neeën om elkaar enkele luttele mi nuten voor te blijven of te komen, bleven in het peloton zitten. En zo deden ook Bobet, Magni, Bartali, Nolten en hoe de andere azen mogen heten. Toch wisten ze uiteraard heel goed, dat Mahé wiens achter stand op Robic nog geen 12 minuten bedroeg in de kopgroep zat, evenals de gevaarlijke Ernzer en Anzilé. Met de grootste bevreemding zagen de volgers het verschil tussen de beide groepen steeds groter worden. Vijftien kilometer voorbij Toulouse was het al meer dan 12 minuten, zodat op dat moment Mahé de gele trui reeds veroverd had, ten koste van zijn ploeggenoot Robic.... Er kwamen geen reacties, wel liep Astrua even weg, doch viel terug in het peloton. Met nog 80 km voor de boeg, ontsnapten Suykerbuyk en Debruyne uit de hoofdgroep, Gerrit Voorting voegde zich bij dit tweetal en later sprongen ook van Breenen en Roks naar de vluchtelingen toe. Met een vaartje van ver over de 40 km rijdend hadden ze Robic c.s. spoedig ver achter zich gelaten. Daarmede is in grote lijnen alles verteld, wat de moeite waard was in deze etappe. De groep van 24 arri veerde met ongev. 5 kwartier voor sprong op het tijdschema op het cir cuit van Albi, nadat een energieke ontsnappingspoging van Couvreur op de laatste kilometers mislukt was, evenals een overeenkomstige poging van van Est in de laatste 3 km. Maar van Est kon in zijn eentje tegen de overmacht van de anderen niets doen. Darrigade won de sprint voor van Geneugden en Bastianelli. Dupont, die zoals vermeld bandenpech had gehad, kwam ruim 7 minuten later binnen en nog weer 4 minuten later won Rosello de sprint van het twee-'- de groepje voor Debruyne, van Bree nen, Gerrit Voorting, Suykerbuyk en Roks. Met bijna 21 minuten achter stand op de winnaar arriveerde het grote peloton, met Magni aan kop, voor Geminiani en Robic. Mahé trok het meeste profijt van het zonderlinge verloop van deze etappe, want hij staat nu nummer een in de algemene rangschikking. Men moet trouwens niet menen, dat hij in de wolken was over dit buitenkansje, want na de aankomst verklaarde hij onomwonden, dat de eer te groot voor hem was en dat de trui hem zwaar op de schouders zou drukken. Wel een bewijs, dat de resultaten van deze twaalfde etappe voor iedereen even verrassend zijn geweest. Toen Mahé dit zei aan de finish, dacht hij ongetwijfeld ook aan zijn ploegmaat Robic, die hij had ont troond, doch met de medewerking van Mallejac, Morvan en Pontet, die eveneens tot dezelfde ploeg behoren en met Mahé waren weggegaan. Was deze rit tenslotte toch, wat Robic c.s. betrof een kwestie van ploegtac tiek? Omdat Robic, na zijn inspan ning in de Pyreneën, zich niet in staat had gevoeld de trui voor zich te behouden? In Albi was er Woens dagavond geen enkele deskundige te vinden, die voor al deze proble men een aannemelijke oplossing had weten te vinden. Overzicht, gemaakt tijdens het hijsen van de vlaggen, en het spelen van de diverse buitenlandse volksliede ren.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5