Burgemeester Nieuwe Tonge kwam dankzeggen voor de verleende hulp De Huishoudschool-leerlingen ontvingen een herinnering Burgerlijk apoptiecomité te Leiden in oprichting B RIJNSTREEK DONDERDAG 16 JULI 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Hoewel de adoptiehulp van Lei den aan het rampdorp Nieuwe Tonge op Goeree Overflakkee nog niet ten einde is, hebben de leerlingen van beide huishoudscholen wel de perio de van personele hulpverlening af gesloten. Voor burgemeester C. van Hofwegen was dit aanleiding naar Leiden te komen om de dames en allen, die hun uitzending mogelijk hadden gemaakt, hartelijk te danken voor deze uitstekende hulp. „Door Uw werk heeft U de moedeloze be volking weer moed gegeven om het leven weer aan te pakken", aldus de burgemeester, die gistermorgen half twaalf met zijn echtgenote een gezellige kamer van de R. K. Vakschool werd ontvangen. Bij deze ontvangst waren ook bur gemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot en echtgenote, wethouder St. Men ken, mej. M. Schreurs, directrice van de R. K. VaKschool, mej. E. Oppen- oorth, directrice van de Huishoud school Rapenburg, en mej. G. van der Meulen, directrice van de Inter kerkelijke Gezinszorg, aanwezig. Burgemeester Van Hofwegen vond het prettig nog eens te mogen zeg gen hoe Nieuwe Tonge over de Leidse dames denkt. Spr. dankte het ge meentebestuur van Leiden voor zijn medewerking en zeer in het bijzon der ook mevr. J. M. van Kinschot Dorhout Mees, die deze uitzendingen met kracht gestimuleerd heeft, met welke activiteit zij blijk gaf te we ten wat de taak van een burgemees tersvrouw is: weliswaar op de ach tergrond, maar hard werken! Dank ook aan de burgemeester en aan wet houder Menken, die voor zijn bemid deling vele bezoeken aan Nieuwe Tonge heeft gebracht. Dank tenslotte ook aan de directies van de huis houdscholen voor hun medewerking. Zij werden soms voor moeilijke be slissingen geplaatst', vooral omdat een aantal meisjes voor het examen stond Des te meer verheugde de burge^ meester zich er over, dat alle meis jes geslaagd zijn! Ook de leraressen bracht spr. dank, speciaal mej. Van Mechelen, die op zo'n charmante wij ze H.M. de Koningin verwelkomd heeft bij haar bezoek aan Nieuwe Tonge. Offerbereidheid. waar zij ook stonden, overal heeft de bevolking deze hulp dankbaar aan vaard. Hun offerbereidheid heeft in (Foto: „De Leidse Courant".) de gemeente het plichtsbesef, de saamhorigheid en het gemeenschaps gevoel weer versterkt. Voor dit alles wilde Nieuwe Tonge iets teruggeven, een kleine herinne ring in de vorm van een foto, die laat zien hoe het dorp na de ramp geheel onder water stond. Aan alle leerlin gen van de R. K. Vakschool, de Huis houdschool Rapenburg en de Interk. Gezinszorg, die hulp hebben verleend, reikte de burgemeester persoonlijk zo'n foto uit. Veel belangstelling voor de Leidato De drie middenstandsverenigingen te Leiden, samenwerkend in de Leidse Middenstandscentrale, heb ben gisteravond in In den Vergul den Turk vergaderd met het comité Leidato 1953, dat zoals bekend plannen heeft om in September a.s. een grote middenstandsbeurs te hou den in alle zalen van de Stadsge hoorzaal, een demonstratie van han del, industrie en ambacht in de Sleutelstad. Een der initiatiefnemers, de heer A. Sanders, mocht een verheugend groot aantal belangstellende midden standers verwelkomen. Daarna gaf een andere initiatiefnemer, de heer Jan Wolfslag, een uiteenzetting van de plannen. De gemiddelde prijs van de stands (minimaal 6 m2) zal 20, per m2 bedragen, waarbij verzorging, reclame en attracties inbegrepen zijn. Van deze bedragen zal 30 besteed worden voor reclame en eveneens 30% voor attracties. De kleine Stadsgehoorzaal wordt omge toverd tot een modeshowzaal, waar in meerdere deelnemers hun artike len kunnen showen. De ontwerp- affiches waren al gereed: uit de bes te zal een keus gemaakt worden. Na deze uiteenzetting brak een stroom van vragen los, waaruit de grote belangstelling van de midden standers voor deze beurs bleek. Reeds tijdens de vergadering kwamen de eerste aanmeldingen tot deelname binnen. Iedere Maandag- en Woensdag avond zullen enige leden van de commissie in In den Vergulden Turk aanwezig zijn om alle mogelijke in lichtingen te verstrekken. Wethouder S. Menken vertelde onsken, wordt afgestaan aan daarvoor gisteren nog iets over do adoptie. I in aanmerking komende Leidse ge- Men moet namelijk niet denken, dat zinnen' die ,er S^nkkig mee zijp. zinnen. Serieus wórdt nagegaan, of achter de hulpverlening reeds een zin werkelijk iets nodig heeft. Lêi- denaars, weest er van overtuigd, dat uw goederen op de goede plaats ko- punt is gezet. Voorlopig niet; er zijn plannen, die pas in SeptemberOc tober uitgevoerd kunnen worden. men, zei de wethouder. Zodra alle kleding is gedistribueerd Het belangrijkste is wel, dat het i hopen wij een door het gemeentebe- gemeentebestuur van Leiden in prin- j stuur te verstrekken „bestemmings- cipe heeft besloten in overleg met I lijst" te publiceren met cijfers en al, het gemeentebestuur van Nieuwe Opdat Leiden precies zal weten, wat Tonge tot de vorming van een „burgerlijk adoptiecomité" over te gaan, met het doel het hele maat schappelijke- en culturele leven in Nieuwe Tonge van dienst te zijn. De wethouder noemde o.m. de op bouw van het Groene Kruis en even tuele andere gezondheidscentra en de adoptie van muziek- en zangver enigingen toneel en sport, kortom, het algemene jeugdwerk. Uitwisseling van bepaalde activi teiten zal zeker in overweging wor den genomen (sportuitwisseling b.v.). Men moet weten, dat de verenigin gen heel wat spullen hebben verlo ren. Zeer veel materiaal is wegge spoeld en veel van wat achterbleef vond men in onbruikbare staat te rug. Tenslotte iets over de goederen, die nog in Leiden zijn. Van Februari tot begin Juni is men bezig geweest met de sortering en verzending naar verscheidene plaatsen, die kleding en meubilair vroegen, zoals Vlissingen, Nieuwe Tonge, Zevenbergen, Zeven- bergschehoek, Noordgouwe (Schou wen Duiveland). Bovendien zijn in Leiden 900 geëvacueerden (uit Lei- dens omgeving) volledig gekleed. En nu worden nog steeds goederen afge geven voor evacué's uit Renesse, die verspreid in Zuid Holland en Utrecht zijn ondergebracht. De rest, die niet zo ruim is als sommigen wel den- AMATEURS DANS-EXAMEN. Onder auspiciën van het Katholiek Cultureel Verband van Dansleraren „San Filippo Neri" werd de amateurs test afgenomen in Dansschool Henny Boes. Er waren candidaten in drie afdelingen n.l.: Ie jaar „Brons", 2e jaars „Zilver", 3e jaars „Goud". De uitslag is als volgt: Bronzen test: Mej. L. Jansen te Wassenaar, mej. B. Angevaren te Wassenaar, de heer C. Sep te Zoeter - woude (met lof), mej. D. Pet te Lei den (hoogste lof), mej. E. Westgeest te Wassenaar (met lof), de heer J. A. van Doorn te Wassenaar (met lof), de heer A. L. Elferink te Sassenheim, mej. A. v. d. Ham te Voorschoten (met lof), de heer L. v. d. IJssel te Wassenaar, de heer A. Elferink te Sassenheim en mej. G. de Goey te Sassenheim (met lof). Zilveren test: mej. D. Pet te Leiden (hoogste lof), de heer J. Bosman te Wassenaar en mej. E. Westgeest te Wassenaar. Gouden test: mej. C. v. d. Salm te Wassenaar, de heer J. Waasdorp te Leiden en mej. D. Pet te Leiden (met lof). Afgewezen: 1. er met de vele gaven is gebeurd en waar ze terecht zijn gekomen. Burgerlijke Stand Geboren: Anna Maartje, dr van C. Pannekoek en A. van der Stoel; Alexandra Gualtrera, dr. van C. H. D. Suermondt en C. U. J. Briët; Ro bert Maarten zn van A. J. M. van Heeringen en P. B. H. Lancel; Pe- tronella dr. van G. Blijleve en C. de Bruin; Andries Cornelis, zn van A. Serdijn en C. Fallaux; Saskia Juliet te dr van G. A. Harten en L. A. van Ree uw ijk. Overleden: G. van Lint, wed. van Kurpershoek 76 jr. Gehuwd: G. J. Moraal en N. Le- varth; P. Ravensbergen en C. Boom; S. van Wezel en J. Baart; W. Sal man en W. Mieloo; G. Zeegers en L. van Dijk; A. B. Hoek en J. Ver- lind; I. Nieuwenburg en G. Streef - land; W. Slingerland en J. Boekkooi. M. van Polanen en H. Galjaard; J. A. van Valderen en M. J. van As GEM. AANKONDIGING PARKEREN IN DE BREESTRAAT Burgemeester en wethouders van Leiden brengen ter openbare ken nis, dat zij met wijziging in zoverre van hun besluit van 19 Mei j.L heb ben besloten bij wijze van proef: le. Gedurende de periode van 15 Juli tot 1 September 1953 het wacht- verbod in de Breestraat, waarvoor dit thans wisselend geldt, uitsluitend te doen gelden voor de even zijde (des Zaterdags inbegrepen); 2e. Gedurende de periode van 1 September tot 1 October 1953 ter plaatse waar thans een wisselend wachtverbod geldt, geen wachtverbod te handhaven (des Zaterdags inbe grepen); 3e. Gedurende de bovengenoemde tijdvakken zal het wachten in de Breestraat des Zondags geheel vrij zijn. 5187 Het raadsel van de vliegende schotels Een nieuw type magnesium-licht- fakkel van de Amerikaanse lucht macht blijkt verantwoordelijk te zijn voor sommige berichten over „vlie gende schotels." De luchtmacht heeft Woensdag be kendgemaakt, dat na de eerste proefneming in 1951 met de nieuwe fakkel talrijke meldingen binnen kwamen van personen, die „vliegen de schotels" of brandend neerstor tende vliegtuigen hadden waargeno men. De fakkel, die een lichtsterkte heeft van tien millioen kaars, wordt aan de vleugel van een vliegtuig meegevoerd en kan door de piloot in- en uitgeschakeld worden. Donderdag, 16 Juli Nauwelijks goed en wel ontwaakt vonden wij vanmorgen een brief van een onzer (talrijke) lezeressen in de bus. Zij had met aandacht (zeer er kentelijk) ons stukje van gisteren ge lezen over het opbreken van stra ten en vond, dat wij er weer eens (wèèr eens???) glad naast waren. Want, zo betoogde deze lezeres, Lei den slaat helemaal geen goed figuur. Kijk maar eens naar de Breestraat, die, evenals de Lokhorststraat, wordt opgebroken, juist in het drukke tou- risten-seizoen. Eén vraag, lieve leze res. Heeft u wel eens ooit een dag beleefd, waarop de Breestraat niet opgebroken werd? Maar over die op braak van gisteren mag u niet boos zijn. U weet immers, dat enige maan den geleden de waterleiding in de Breestraat vernieuwd werd en dat de straat daarvoor opgebroken moest worden? Welnu, het is heel begrijpe lijk, dat de straat na het dichtmaken een beetje gezakt is. Daarom heeft de verkeerspolitie er op aangedrongen de ingezakte delen zo spoedig moge lijk op te halen in het belang van de verkeersveiligheid, in het belang dus ook van de vreemdelingen. Neen, over de Breestraat mag u vandaag geen kwaad vertellen. Blijft natuur lijk ons bezwaar tegen de Lokhorst straat, trouwens ook tegen de Pie terskerkstraat, die eveneens opge broken wordt. Deskundigen hebben ons hedenmorgen weliswaar bezwo ren, dat het niet anders kan, omdat er een bijzondere werkwijze gebe zigd wordt met tras (enzovoort, en zovoort, hetgeen we niet begrepen hebben, omdat het ons te technisch was) die het noodzakelijk maakt dit werk in de droge en warme maanden uit te voeren. Maar we blijven het jammer vinden. Waarbij we dan nog de aantekening willen maken, dat wij van droge en warme maanden niet veel kunnen bemerken En nu ter zake. Hoewel het niet is i o s c o p e n De films voor de komende week zijn. door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino- „Het geheim van de .mum mie", 14 jaar. Lido: „Melody Time", alle leef tijden. Luxor: „S.O.S. Held in nood"', volwassenen. Trianon; „Robinson Crusoe en Co", alle leeftijden. Rex: „Gesloten grenzen", 14 jaar HET ROMEINSE PORTRET. De tentoonstelling „Het Romeins Portret" in 't Rijksmuseum van Oud heden te Leiden blijft zich in een grote belangstelling verheugen. He denavond is zij voor het laatst des avonds te bezichtigen. Verder is zij C. Smit en H. P. Bodrij; J. H. Rui-1 deze week dagelijks geopend van 10 tenbeek en H. A. P. van der Geest; j tot 17 uur. Zondagmiddag a.s. van 1 G. A. van Haaren en J. W. Siebert; tot 5 uur bestaat er nog gelegenheid H. C. van der Horst en G. Boer; W. haar te bezoeken; dan wordt zij on- F. Snieder en L. R. Berkenbosch; G. herroepelijk gesloten, in verband Verschoor en E. E. S. Glasbergen; met het overbrengen van deze waar- K. G. J; Fros en I. C. Schophuizen. 1 devolle collectie naar Zürich. Louis Zimmerman 80 jaar De bekende violist Louis Zimmerman, die vele jaren deel heeft uitgemaakt van het Amsterdamse Concertgebouworkest, viert Zondag 19 Juli ajs. zijn tachtigste verjaardag. aangekondigd in Sursum Corda en niet is afgeroepen van de preekstoel is er hedenavond om 8 uur wel dege lijk congregatie voor de heren van de St. Petrusparochie. De heer H. van Driel, werkzaam aan de Inspectie der Invoerrechten en Accijnzen, herdacht dat hij voor 40 jaar bij de Rijksbelastingdienst werd aangesteld. Dit feit werd in tegenwoordigheid van het vrijwel voltallig personeel in het belasting gebouw aan de Langebrug herdacht. Namens de directeur te UtreCht was aanwezig.de hoofdcontroleur, de heer Both. Nadat de jubilaris was binnenge leid werd hij het eerst toegesproken door het hoofd van de Inspectie, de heer Bodde Bouman. Deze prees de jubilaris, die de laatste jaren werk zaam is in de Controledienst omzet belasting, voor de wijze waarop h|j steeds de hem opgedragen taak ver richt, en roemde vooral de grote ijver, altijd door hem aan de dag ge legd. Na de heer Bodde Bouman werd het woord gevoerd door de heer War nar. Deze bood, namens het perso neel, een fraai horloge aan. Vervolgens spraken nog de heer Foppen namens het Ontvangkantoor; de heer Haak, namens de actieve dienst; de heer van Lochem voor het administratieve personeel en de heer Luyendijk namens de contro lerende collega's. Alle toespraken ge tuigden van grote waardering voor de jubilaris. De heer Alibers voerde hierna nog het woord namens de Chr. Ambtena renbond, vakgroep belastingen. Hij bood de jubilaris een boekwerk aan. De jubilaris dankte hierna in een korte toespraak voor deze hartelijke huldiging. STADSKOK Een vliegend servies? Boven de gehele wereld vertonen zich de roemruchte vliegende schotels, die nog steeds een raadsel zijn voor de geleerden. Men moet echter naar een nachtclub in Frankfurt gaan, om daar in de eerste plaats de vliegende schotels van nabij te kunnen zien, doch ook om gehele vliegende ser viezen te aanschouwen, die in de lucht worden gehouden door Michael, een Duitse jongleur. Hier ziet U Mi chael aan de slag; vliegende kopjes en schoteltjes, een melkkan, en de bordjes voor de suikerklontjes, alles komt weer keurig terecht op het door hem opgehouden plankje. Hoe Michael het voor elkaar krijgt wilde hij echter niet zeggen. Het probleem van de „vliegende Schotel" blijft dus! Chauffeurs-opleiding in studie genomen Aangezien de K.N.A.C. het van het grootste belang acht, dat tijdens de opleiding de juiste fundamenten worden gelegd om van de leerlingen goede automobilisten te maken, heeft zij besloten een serie verkeersconfe- renties te organiseren voor een aan tal van door haar erkende instruc teurs. Tijdens deze conferenties, welke onder leiding zullen staan van prof. jhr. dr. D. J. van Lennep, directeur van de Nederlandse stichting voor psychotechniek en lid van het me disch psychologisch verkeerstechnisch college, zullen door onderlingen ge- dachtenwisseling de vele aspecten welke het lesgeven biedt en de moei lijkheden welke daaraan zijn ver bonden, worden besproken. De K.N.A.C. vertrouwt, dat deze eerste stap er toe zal kunnen leiden, dat een begin wordt gemaakt met de kennis van de problemen, welke aan de opleiding tot goede autobestuur ders vastzitten. De practjjk heeft geleerd, aldus de K.N.A.C., dat juist de opleidingsfase van een beslissende invloed is op de gehele verdere levensloop als weg gebruiker. BODEGRAVEN Onwelkom bad. Zekere P. B. had van de burgemeester toestem ming voor het behalen van een rij bewijs met zijn motor op de Meije- weg te gaan oefenen. Dit was niet naar de zin van een aldaar wonen de jongeman, die, toen de motorrij der weer voorbijreed, hem een emmer water over het hoofd gooide. Tegen over de politie liet hij zich hoogst brutaal uit, zodat het nu wel twee processen-verbaal zullen worden. LEIDERDORP Pastorie voor dominee Het pand Hoofdstraat hoek Hoogmadeseweg, nu nog bewoond door de heer M. v. d. Velden, doch dat binnen afzienbare tijd leeg komt daar genoemde heer v. d. Velden een nieuw pand bouwt aan de Hoge Rijndijk te Zoeterwoude, is aangekocht door de Kerkvoogdij van de Ned. Herv. gemeente en zal bestemd worden als pastorie voor ds. Honnef, die sinds de oude pastorie is verbouwd tot jeugdhuis, tijdelijk een gemeentewoning bewoond aan de Hoofdstraat. HAZERSWOUDE Fietspad bijna gereed Het ver keer langs de Hoge Rijndijk, dat nog dagelijks toeneemt, zal zeer gebaat zijn met het gereedkomen van het rijwielpad, dat nu zijn voltooiing nadert. Tot voor kort kon men van Leiden komende tot de Gemeneweg alhier, op het fietspad rijden, daarna moest met levensgevaar de drukke provinciale weg worden bereden. Deze weg heet, wat de drukte betreft, de vierde van Nederland te zijn. Men kon dan even voor de R. K. Kerk aan het Zwaantje weer een rijwiel pad berijden, tot in Den Hoorn (Alphen). Over enige dagen echter is deze onderbreking weggenomen en rijdt men per rijwiel van Leiden tot Den Hoorn op een pad. ZOETERWOUDE N.K.J.B. sterrit 1953. Zondag 26 Juli vindt wederom de jaarlijkse grote sterrit per fiets van de NKJB plaats. Een ieder, die vorig jaar mee gereden heeft weet wat een gezel ligheid en plezier het meerijden van een dergelijk evnement geeft en zonder enige twijfel zal de deelna me ook dit jaar weer groot zijn. De start vindt 's morgens vanaf half elf plaats vanuit het DonBoscohuis. De afstand bedraagt 70 km. Na ruim de helft van de rit krijgen de deelnemers een uur rust, waarin zij de gelegenheid zullen krijgen te eten- Voor de winnaars is een fraaie wisselbeker beschikbaar gesteld door de firma garage A. J. Heemskerk. Bovendien ontvangt eenieder, die de rit uitrijdt, een mooi herinnerings lintje. Inschrijving is mogelijk per koppel 2 dames, 2 heren, of heer met dame bij Koos v. d. Geest, Wa tertje 19, tel. 229 K 1715. Het in schrijfgeld bedraagt 50 cent per per soon. Vroegtijdige inschrijving wordt ten zeerste op prijs gesteld. Mej. A. Zaalberg slaagde te Utrecht voor het examen M. O. lichamelijke oefeningen. Laatste Berichten Straaljager neergestort Hedenmorgen om half twaalf is een straaljager boven Bilthoven (ge meente De Bilt) uit een vrille neer gestort. De piloot zou zich per para chute hebben gered. Het toestel zou zijn terechtgekomen in een verver singsvijver van de gemeentelijke zweminrichting „Brandenburg" te Bilthoven. HAGENAAR VOOR 40.000 OPGELICHT. De Haagse recherche heeft de 48- jarige koopman F. E. van der B„ uit Amsterdam aangehouden, omdat hij, zoals hij naderhand tijdens het ver hoor bekende, een Hagenaar de heer G. v. K., had opgelicht voor 40.000. Van der B. had verklaard grote zaken in papier en olie te doen, voor welke „transacties" hij de Hagenaar had weten te interesseren. In de pe riode van Mei 1952 tot Juli 1953 ont ving hij daardoor 40.000, van welk bedrag hij op grote voet leefde. Toen hij weer geld nodig had, ver telde hij de Hagenaar dat hij de op brengst van zijn zaken had belegd in tapijten, welke in Marseille op geslagen waren. Hij had nu nog 10.000 nodig om deze te vervoeren, e.d. De Hagenaar vertrouwde het niet meer en deed aangifte bij de politie. De oplichter is opgesloten en voorgeleid voor de officier van jus- HET TEGENOFFENSIEF Volgens geallieerde officieren had den de verbonden troepen vanmid dag de communistische opmars aan het centrale front geheel gestuit en maakten Zuid Koreaanse strijd krachten langzaam maar zeker vor deringen.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3