S)e &2idóeSoti/ïa/nt ZUIVERING WOEDT ACHTER HET IJZEREN GORDIJN Balans van de 17e Juni Russische regering door het Westen uitgenodigd IN ONGENADE Drie ministers in ongenade gevallen De Sovjet-Unie doet mee De Gasperi's kabinet Prinsessen Beatrix en Irene naar Amerika T egenoffensief in Korea J\lavcettje DONDERDAG 16 JULI 1953 44ste JAARGANG No. 12941 Directeur; C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN aan de lopende band Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 Er zullen nog meerderen volgen Het Kremlin heeft gisteren achter het IJzeren Gordijn een openlijke zui veringsactie ontketend. In Oost-Duitsland is de minister van justitie, Max Fechner, ontslagen. Tevoren waren zijn zoon en schoondochter door de ge heime Russische politie gearresteerd. De Russische politie arresteerde in Oost-Duitsland tevens de zoon van de bekende communist Franz Dahlem. In het geboorteland van Beria, Georgië, werd de minister van binnenlandse zaken, Wladimir Dekanosof, ontslagen en uit de communistische partij ge stoten, evenals het lid van het centraal comité, Mamoelof. Ih Estland viel Iwan Hoesenkof, minister van justitie, in ongenade. STAATSGEVAARLIJKE ACTIVITEIT De beschuldiging, die de Oost- duitse premier Otto Grotewohl te- genn zijn minister, Max Fechner, heeft ingebracht, luidde „staatsge vaarlijke activiteit". In zijn plaats werd benoemd mevrouw Hilde Ben jamin, bijgenaamd „Rode Hilde'', berucht wegens haar meedogenloze vonnissen als vice-presidente van het rode hoge gerechtshof. Fechner bekleedde zijn post se dert 1949. Tijdens de oorlog verbleef bfj in een concentratiekamp. Hij is van huis uit specialist, maar ver kreeg na de oorlog een hoge functie in de Socialistische Eenheidspartij, die uit socialisten en communisten werd samengesteld. Enige maanden geleden nog kreeg hij de „eervolle" titel van „held van de arbeid". De eerste minister in de Georgi sche Republiek, Bakradze, beschul digde Beria ervan belangrijke pos- ten in Georgië te hebben bezet met De Sovjet-Unie heeft bekend ge maakt dat een bijdrage van 4 mil- lioen roebel zal worden gegeven aan het programma voor technische bij stand van de V. N., de eerste Russi sche bijdrage sedert het programma drie jaar geleden begon. De Sovjet-afgevaardigde, A. Aroe- tioenian, heeft deze verrassende me dedeling zonder voorafgaande waar schuwing gedaan in een bespreking van de hulp van de V. N. aan ach tergebleven gebieden in een bijeen komst van de economische en so ciale raad der V. N. De Sovjet-bijdrage zal gevoegd worden bij het budget van 25 mil- lioen dollar van het programma voor 1953 waaronder hulp en advies gegeven werden aan de regeringen van 97 landen en gebieden. Aroetioenian zei, dat de Sovjet- Unie eveneens bereid is de diensten van Russische deskundigen aan het programma bij te dragen. „Buitenlands kapitaal kan alleen een achtergebleven land helpen", aldus Aroetioenian, „wanneer het gegeven wordt vrij van elke ver plichting van buitenlandse inter ventie in de binnenlandse aangele genheden van dat land. Daarom is de Sovjet-Unie gekant tegen een fonds voor economische ontwikke ling van de V. N." vrienden en lieden die hem steun den. Hij noemde Dekanosof „de eer ste van vele anderen die zullen vol gen"- Dekanosof heeft zowel in de bui tenlandse dienst als in het veilig heidsapparaat hoge functies bekleed. Hij was de laatste Russische ambas sadeur in Nazi-Duitsland. Hij nam als afgevaardigde minister van bui tenlandse zaken deel aan verschei dene na-oorlogse conferenties. In 1947 verdween hij van het politiek toneel, waarop hij in April van dit jaar terugkeerde. Hij had deze aan stelling te danken aan Beria. GOMOLKA VRIJGELATEN De voorzitter van de Poolse socia listische partij in ballingschap, Ciol- kosz, heeft op het congres van de socialistische internationale te Stock holm verklaard, dat de voormalige secretaris-generaal van de commu nistische partij in Polen, Vladyslaw Gomolka, is vrijgelaten. Gomolka werd in 1951 gearres teerd op beschuldiging van nationa listische afdwalingen en het sabote ren van het program voor collecti visering van de landbouw. Generaal Spychalski, de voorma lige onder-minister van oorlog, die kort na Gomolka werd aangehouden op beschuldiging van heulen met de Westelijke geheime diensten,' zal binnenkort terechtstaan, aldus Ciol- kosz. Meer dan 500 doden Volgens „Die Welt", een onafhan kelijk West-Duits blad, heeft de Oost-Duitse minister voor staatsvei ligheid, Zaisser aan een vertegen woordiger van de Russische geheime "politie bij het Hoge Commissariaat te Oost-Berlijn, kolonel Ilnitzki ,een gedetailleerd rapport over de gevol gen van de onlusten van 17 Juni doen toekomen. Volgens dit rapport, aldus „Die Welt", zijn 267 demonstranten om het leven gekomen en 1,071 gewond. (De Oost-Duitse regering maakte indertijd melding van 25 doden en 278 gewonden). Aan de andere kant zijn 116 leden van de veiligheids dienst en functionarissen van de Oost-Duitse regering en de S.E.D. omgekomen, terwijl 645 personen werden gewond, onder wie verschei dene ernstig. Ook vele gewonde de monstranten zouden in levensgevaar verkeren. Voorts wordt, aldus „Die Welt", in het rapport gezegd, dat 141 per sonen door Russische krijgsraden ter dood zijn veroordeeld en terechtge steld. Te weten 89 demonstranten en 52 leden van de Volkspolitie. Boven dien werden „14 provocateurs", na door Oost-Duitse tribunalen terdood te zijn veroordeeld gefusilleerd. Het merendeel van de terechtgestelde le den der Volkspolitie waren beschul digd van ongehoorzaamheid. Tenslotte werden te Oost-Berlijn en in Oost-Duitsland 31 personen ge dood en 28 gewond, die zich in strijd met het uitgaansverbod op straat bevonden. Aan Duitse zijde bedroegen de ver liezen dus 569 doden en 1.744 ge wonden. De Russen zouden 18 man aan doden en 126 man aan gewon den hebben verloren. In totaal wer den 5.143 betogers gearresteerd, van wie 2.917 inmiddels zijn vrijgelaten en 1.076 veroordeeld tot gevange- nistraffen. Volgens het door „Die Welt" aan gehaalde rapport zou minister Zais ser de tengevolge van de onlusten aangerichte schade schatten op 28.800.000 Oost-Duitse Marken, waar onder 20 millioen Mark als resultaat van de stakingen. De commissaris van het economische planbureau, Rau, en de minister voor de indus trie, Selbmann, zouden deze laatste verliespost echter op 40 millioen ra men. GROTE BRAND IN DJAKARTA. De Indonesische radio-omroep heeft bekend gemaakt, dat een reus achtige brand een gehele wijk van Djakarta heeft geteisterd. Ongeveer 300 huizen zijn verwoest. De schade wordt op ongeveer 1 millioen roe- piah geschat. Alcide de Gasperi heeft gister avond zijn achtste achtereenvolgen de regering gevormd. Zij bestaat geheel uit leden van zijn eigen Chr. Democratische partij en zal de eer ste regering van leden van één par tij zijn sedert de oorlog. De nieuwe regering zal echter geen meerderheid in het Parlement hebben en afhankelijk zijn van het onthouden of de steun van andere groepen, zelfs voor een eerste ver- ti'ouwensstemming. Men neemt aan, dat het kabinet een krappe meerderheid zal behalen met hulp van de liberale en repu blikeinse partijen. Maar daarna zal het in gestadig levensgevaar verke ren. Twee dagen lang was de vorming van deze regering opgehouden door de weigering van de minister van Binnenlandse Zaken vt het demis- sionnaire kabinet, Mario Scelba, be kend als de hervormer der Italiaan se politie. Duitslands hereniging is voorwaarde Via haar ambassadeurs te Londen, Parijs en Washington is de Russische regering gisteren offcieel uitgenodigd tot een viermogendhedenconferentie, te houden aan het einde van September. In de drie gelijkluidende uitnodi gingen wordt niet gesproken over de plaats van samenkomst, maar de Wes telijken zouden denken over Genève. De Zwitserse regering zou zelf reeds zijn gepolst over haar bereidheid om aan de conferentie gastvrijheid te verlenen. deronsje" tussen Eisenhower, Chur chill, Laniel en Malenkof, indien de ministersconferentie een succes blijkt. Met die mogelijkheid wordt althans te Londen nog altijd rekening ge houden. Dinsdagavond zijn Prinses Beatrix en Prinses Irene met het lijntoestel van de K. L. M. naar New York vertrok ken. Tijdens haar verblijf in de Verenigde Staten zullen de beide prinsessen de gasten zijn van de familie Feaver. Mevr. Feaver vertoefde met haar oudste dochter Renée Roëll gedurende de gehele laatste oorlog bij de Koningin in Canada. Uitgeleide gedaan door Vader en Moeder, begeven de beide prinsessen zich naar het toesteL H. M. Koningin Juliana heeft, vergezeld door Z. K. H. Prins Bernhard, Woensdagavond te Rotterdam in het Spartastadion de openingsdemonstratie bijgewoond van de „Gymnaestrada 1953", welke van 15 Juli tot en met 19 Juli wordt gehouden. Bij de aankomst van het Koninklijk Paar; door een erehaag van turnsters be geven de Koningin en de Prins zich naar hun loge in het stadion. DUITSLAND EN OOSTENRIJK. Amerika, Engeland en Frankrijk zeggen in hun nota's aan Rusland, dat zij „die problemen wensen aan te vatten, welke er voor in aanmer king komen om in een nabije toe komst te worden opgelost". Dat wa ren de problemen Duitsland en Oos tenrijk. Een vredesverdrag met Duitsland, zo gaan de nota's verder, kan alleen worden gesloten, indien een vrije en de puiblieke opinie ver tegenwoordigende al-Duitse regering aan de voorbereiding daarvan zou kunnen deelnemen. Zulk een rege ring kan alleen het resultaat zijn van vrije verkiezingen. De Grote Drie stellen als voor waarde voor het openen van een dis cussie met Rusland: vrije verkiezin gen in West- en Oost-Duitsland en in Berlijn, waartoe de kwestie van vrijheid voor alle politieke partijen dient te worden besproken en die van fundamentele vrijheden voor alle Duitsers zowel gedurende als na de verkiezingen. In de Uitnodigingen aan Moskou wordt van de Russische regering dus gevraagd om Oost- Duitsland op te geven in het belang van de wereldvrede. Immers, het Westen is er zeker van, dat vrije verkiezingen in Oost- Duitsland in het nadeel van de nu nog aan de macht zijnde communis tische regering zouden uitvallen. Door deze voorwaarden te stellen wil men de oprechtheid der Russische „vre despolitiek" op de proef stellen. Daar de voorgestelde confrentie er een zal zijn tussen de vier ministers van buitenlandse zaken Dulles, Salisbury, Bidault en Molotof kan men zeggen, dat het oorspronkelijke plan-Churchill, die een zeer intieme bespreking tussen de regeringshoof den wenste zonder een stoet van ambtenaren, voorlopig van de baan is. Overigens is het niet uitgesloten, dat het nog zal komen tot een „on- De verbondenen in Korea zijn van daag tegen het aanbreken van de dag een tegenoffensief begonnen. Men spreekt aan het front van „het groot ste offensief in twee jaar". Het is in gezet tussen „sluipschuttersheuvel'' en de rivier de Poekhan. Er wordt „bevredigende voort gang" gemeld. Het tegenoffensief wordt gesteund door tanks, artille rie en vliegtuigen. Door het heldere weer kunnen ge allieerde bommenwerpers nu inten sief aan de strijd deelnemen. Een Noordelijke divisie, nog niet door loopgraven beschermd, werd zwaar aangevallen. De Chinezen zijn zich thans ijlings aan het ingraven. Er is nog niet bekendgemaakt, hoeveel man er aan het tegenoffen sief deelneemt. VOLDOENING IN BONN. Het vooruitzicht van een conferen tie der „Grote Vier" in de herfst heeft in de Westduitse hoofdstad vol doening gewekt. Bondskanselier dr. Adenauer, zijn staatssecretaris pro fessor Halstein en andere woord voerders hebben het besluit der Wes telijke ministers als een succes der Duitse politiek bestempeld. Dr Adenauer zelf verklaarde zeer tevre den te zijn over het resultaat der besprekingen. De nota der Weste lijke mogendheden aan de Sow jet- Unie is de uitdrukking van een vast besloten politiek, welk doel de her eniging van Duitsland is, die door de Bondsregering steeds als de meest dringende taak van elke Duitse po litiek is gesteld", aldus de kanselier. De voldoening der socialistische oppositie over het veld winnende uitzicht op een conferentie wordt ge temperd door het uitstel tot Octo ber. De Duitse socialisten hadden op een spoedige conferentie aangedron gen en zij tekenen er protest tegen aan, dat het uitstel een gevolg zou zijn van de wens der Westelijke nisters om de belangen van dr. Aden auer bij een ongestoorde verkiezings campagne in September niet te scha den. Het uitstel betekent volgens de socialisten niet anders dan 'n nieuwe factor van onzekerheid. De Oostduitse ministerraad heeft Woensdag verklaard, te willen deel nemen aan verkiezingen in geheel Duitsland. In een door het officiële Oostduitse persbureau A.D.N. gepu bliceerd communiqué wordt voorge steld, vertegenwoordigers van Oost en West-Duitsland bijeen te laten komen om voorbereidingen te tref fen voor deze verkiezingen. De Oost duitse regering verklaart zich ook bereid tot een bespreking van de Duitse eenheid en een vredesverdrag voor geheel Duitsland. DE LIJN DER SOVJET-POLITIEK Westduitse functionarissen zeggen, spoedig een of andere stap van Oost- duitsland te verwachten, waaruit de lijn van de Sovjet-politiek ten op zichte van het Westen na de val van Beria zal blijken. Zij gronden deze verwachtigen op de berichten, vol gens welke de Sovjet-Russische hoge-commissaris in Oost Duitsland, Semjonof, na een verblijf van twee weken in Moskou, te Berlijn is te ruggekeerd. In West-Berlijn maakt men verder melding van de aanwezigheid van vele Oostduitse spoorwagons voor goederenvervoer aan de grens met West-Duitsland. Men uit de veron derstelling, dat deze wagons zouden moeten dienen voor het wegvoeren van de vijftienduizend grenswachten aan de Oostduitse zijde. Benden op Java Een bende, bestaande uit hon derd man, heeft Maandagavond de theeonderneming „Pasir Junghuhn" in het Bengalangse op West-Java aangevallen. Dit is de tweede over val op deze onderneming binnen een half jaar. Er zijn geen slacht offers. Uit de personeelswoning haalde de bende wat van haar ga ding was. Uit het ziekenhuis te Pen- galengan werden de medicijnen meegenomen. Zondagavond is de onderneming Tjisaroeni in het Garoetse aange vallen. De aanval werd door de po litie afgeslagen. Een bende van de Daroel Islam, bestaande uit 300 gewapende perso nen, heeft een overval gepleegd op Garoet. Volgens de laatste berichten zijn hierbij drie personen gedood, en zeven gewond. Verscheidene huizen zyn geplunderd en daarna ver brand. HOE wordt het weer? X (Geldig van vanavond -tot X X morgenavond. Opgenomen te 10 X t uur). t OPNIEUW BUIEN X Half tot zwaar bewolkt met X op de meeste plaatsen enkele buien, hier en daar vergezeld Z X door onweer. Zwakke tot mati- X ge, later vrij krachtige Zuidelij- X X ke wind. Weinig verandering in temperatuur. 17 Juli: zon op 4.40, onder 20.52; maan op 11.47 en onder 22.44 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN AMSTERDAM- EDINBURGH LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENEVE ZURICH LOCARNO BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN WENEN INNSBRUCK ROME onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. 19 zwaar bew. 19 onbewolkt 18 licht bew. 16 zwaar bew. 21 mist 18 zwaar bew. 21 onbewolkt 23 onbewolkt 25 zwaar bew. 24 onbewolkt 24 onbewolkt 22 onbewolkt 26 nevel 21 nevel 19 licht bew. 22 onbewolkt 24 zwaar bew. 24 onbewolkt 28 temp. 24 gr Gelukkige gekken behoeven geen wijsheid.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1