De Tweede Kamer nog niet op vacantie Minister Luns in New Delhi RANG ü!(2 Moeilijke dagen voor werkers aan dijken in het rampgebied PRINSESSEN NAAR AMERIKA VERTROKKEN Vier jeugdige delinquenten braken uit Vughtse gevangenis Rokerig feest te Purmerend Jongeman schoot vader met stengun en revolver neer Een Nederlandse missionaris slachtoffer van een hittegolf Motor vloog op trailer Tropenliefde WOENSDAG 15 JULI 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Eerst E. D. G.-verdrag behandelen Vergoedingen stormschade De Tweede Kamer heeft gisteren met 75' tegen 6 stemmen een voor stel van voorzitter Kortenhorst aan genomen om het verdrag van de E. Ü.G. voor het reces te behandelen. De C.P.N. stemde tegen. De heer OUD (V.V.D.) opperde bezwaren; dat de Kamer niet vol doende gelegenheid zou hebben het eindverslag te bestuderen, tenzij men het zomerreces zou uitstellen. De VOORZITTER erkende, dat zijn voorstel niet het gewone routine- voorstel is. Het is een tegemoetko ming aan de Regering, die het op prijs zou stellen,indien het verdrag wordt behandeld vóór het reces. Vrijdag zal de dag worden bepaald waarop de beraadslaging zou kun nen beginnen. Een en ander betekent dathet reces later zal ingaan dan de leden hadden gedacht. De Kamer besloot vervolgens de interpellatie van mr. Roosje (A.R.) over het uitblijven van de toegezegde verbetering der lerarensalarissen .Donderdagmiddag om één uur te doen houden. Daarna werd in behandeling ge nomen het wetsontwerp houdende een regeling met betrekking tot de toekenning van vergoedingen aan met publiekrechtelijke lichamen ge lijkgestelde lichamen ter zake van schade tengevolge van de stormvloed op 1 Februari. Vervolgens kwam aan de orde het wetsontwerp, houdende ficale tege moetkomingen in verband met de watersnoodramp. De heer VAN DEN HEUVEL be pleitte de wenselijkheid bij de giften aan Roode Kruis of Nationaal Ram penfonds, wiaarvoor belastingfacili teiten zullen gelden, ook te betrekken giften aan publiekrechtelijke licha men. De heer LUCAS (K.V.P.) had meer soepelheid tegenover de wensen van de Kamer verwacht. Alle suggesties waren afgewezen. Hij vreesde dat de slachtoffers slachtoffers zullen blij ven. De heer RITMEESTER (V.V.D.) zei dat het teleurstelling heeft gewekt dat de belastingfaciliteiten alleen van toepassing zijn op giften aan Roode Kruis en Rampenfonds. De heer Gortzak opperde dezelfde bezwaren. STAATSSECRETARIS VAN DEN BERGE verklaarde dat het niet mo gelijk is alle giften belastingfacilitei ten te verlenen. Waar zou de grens moeten liggen? Een amendement zou hij met gelatenheid aanvaarden. De heer C. VAN DEN HEUVEL diende een amendement in, dat be oogde ook giften aan publiekrechte lijke lichamen te doen vallen onder de belastingfaciliteiten. Het werd z.h.s. aangenomen. De Kamer heeft zich verenigd met het wetsontwerp tot wijziging van de begroting 1953, dit met betrekking tot uitgaven verband houdende met watersnood. Naar schatting zullen de rijksuitgaven stijgen met een bedrag van ruim ƒ800 millioen en de rege- De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken mr. J. M. A. H. Luns is Dinsdag te New Delih aan gekomen, waar hij drie dagen zal blijven. Bij aankomst verklaarde hij: ,Ik hoop, dat de bezwaren en de houding van president Syngman Rhee het sluiten van een rechtvaar dige wapenstilstand niet zullen be lemmeren, omdat een wapenstil stand in Korea naar mijn mening het begin moet zijn van eeh alge mene vrede en het einde van de huidige wereldspanning". Minister Luns verklaarde tegen over de pers, dat zijn bebsprekingen in Australië over de samenwerking op technisch gebied in Nieuw-Gui- nea geslaagd zijn. Hij legde er ech ter de nadruk op, dat politieke ef militaire kwesties niet ter sprake zijn gekomen. De besprekingen hadden betrek king op de politiek, die ten aan zien van de Papoea's gevoerd zou moeten worden en over de econo mische samenwerking tussen Austra lië en Nederland. ring stelt zich voor het herstel in een periode van twee jaar tot stand te brengen. IMMUNISATIE. In de avondzitting heeft de Kamer een begin gemaakt met de behande ling van het wetsontwerp immunisa- tie militairen. Daarin wordt de mi' nister van oorlog en marine de be voegdheid verleend miltairen de ver plichting op te leggen aan de vacci natie voor de eerste maal tegen pok ken te onderwerpen. Voorts wordt bepaald dat de minister bevoegd is militairen de verplichting op te leg gen zich, ter voorkoming van optre den of verspreiding van ziekten, aan revaccinatie tegen pokken en aan iedere door hem nodig geoordeelde inenting en herinenting tegen ande re ziekten te onderwerpen. De heer FENS (K.V.P.) diende een amendement in mede ondertekend door leden van de C.H., V.V.D. en P. v. d. A. beogende de beslissing van de minister op een verzoekschrift in individuele gevallen te binden aan het gunstig advies van de commis sie van geneeskundigen. De heer BRUINS SLOT (A.R.) diende een amendement in, dat mede was ondertekend door leden van K. V.P., V.V.D. en C.H., en dat beoog de om voor minderjarige militairen degene, die de ouderlijke macht of de voogdij uitoefent een verzoek schrift tot het verkrijgen van vrij stelling te doen indienen. De heer VERMEER (P. v .d. A.) was van oordeel dat het ontwerp moet worden aangenomen. Odólal^uilU in diverse fijne smaken. 32 cent per 100 gram. Let op de naam Rang op het beschermend omhulsel van ieder „Rangerie" vezsnapeufifr van Storm en water vernielden Rampaartse dijk voor de tweede maal Het aanhoudende stormweer van de laatste dagen betekent een nieuwe be proeving voor de mannen op de Nederlandse dijken, die met inspanning van alle krachten reeds maandenlang pogen om de gevolgen van de waters nood te keren. Van vooruitgang is tijdens storm in het rampgebied geen sprake, men is ei' al blij, als het water weer niet opnieuw een tol eist. Dat het niet altijd mogelijk is om te behouden, wat men aan het water ontrukt heeft, bleek gisteren tussen Oosterland en Nieuwerkerk op Schouwen, waar de Rampaartse dijk, die enige tijd geleden met zoveel moeite gedicht is, wederom bezweek onder de aanhoudende druk van het water en binnen de paar uur een gat van twintig meter vertoonde. Men werkt momenteel in het rampgebied met een dïieploegenstelsel, zodat er practisch altijd man nen op de dijken aanwezig zijn. Maar het water, aangevoerd door de dol geworden wind, blijkt in deze dagen weer een kracht te bezitten, waarte gen mensenmacht noch -verstand is opgewassen. Gisteravond om 21.25 uur zijn met het K.L.M.-lijntoestel P.H.-T.F.N., de DC-6B „Abel Tasman" met de Ame rikaanse K.L.M.-gezagvoerder Ran dolph Reece de prinsessen Beatrix en Irene naar New York vertrokken. Zij worden begeleid door het hoofd veiligheidsdienst van het koninklijk Waren de zilveren guldens té zwaar Naar aanleiding van de aanstaande weder-invoering van zilveren mun ten, is dezer dagen een bespreking gevoerd in de Tweede Kamer, waar uit bleek, dat sommige leden niet bijster enthousiast waren over de weder-invoering van zilveren mun ten. Deze leden waren van mening, dat het publiek de zilveren guldens maar zwaar zouden vinden en liever de papieren betaalmiddelen zou hou den, mits deze van een materiaal vervaardigd zouden worden, dat niet na enige tijd vuil en gescheurd zou zijn. De rijksdaalders in zilver ont moetten weinig tegenstand, terwijl er ook een suggestie werd gedaan onr zilverbons van 5 uit te geven. KWITANTIEZEGEL BLIJFT 0.15 Uit de mededeling, dat het tarief dat de P.T.T. berekent voor het in casseren van kwitanties, is verhoogd, hebben velen opgemaakt, dat kwitantiezegel van 0.15 gebracht is op 0.25. Deze opvatting is echter onjuist. Het zegelrecht voor kwitanties en bewijzen van betaling, betrekking hebbende op bedragen van meer dan 20 blijft 0.15. Het ere-fonds voor oud-verpleegsters Het Ere-fonds voor Oud-Verpleeg sters heeft een bedrag van ca. 450.000 verzameld. Het heeft de noodlijdende Nederlandse verpleeg sters opgeroepen om zich aan te mel den. Aan deze oproep hebben onge veer 700 gegadigden gehoor gegeven. Het Ere-fonds is voornemens een actie in te zetten voor het werven van vast contribuanten voor het fonds. huis, de heer C. Sesink. Om tien over half negen kwamen de prinsessen met de Koningin en Prins Bernhard per auto op 't vlieg veld aan. Prinses Beatrix droeg een grijs jasje met een blauw hoedje, Prinses Irene eveneens een grijs jasje met een rood hoedje. Na een hartelijk afscheid stapten zij om tien over negen in het vlieg tuig en wuifden van achter het raam hun ouders en andere achter- blijvenden toe. Op het vliegveld waren o.a. ter be groeting aanwezig de heren C. C. Steensma, vertegenwoordiger van de directie der K.L.M. op Schiphol, E. van de Beek, adjunct-directeur van de luchthaven Schiphol en J. F. van Oldenborgh, hoofd lijnbedrijf Amsterdam"Curagao. De route van de machine is Am sterdamGlasgow—Gander—New York, waar het toestel heden om 11.10 uur plaatselijke tijd wordt verwacht. De stewardes van het toe stel is mejuffrouw Holtes. Direct nadat het toestel vertrok ken was reden H. M .de Koningin en 94ste lijst slachtoffers watersnood Van het informatiebureau van het Nederlandse Roode Kruis ontvingen wij de 94e lijst van geborgen en ge- identificeerde slachtoffers „waters nood", uitgegeven 14 Juli 1953. KRUININGEN. Rijkse-Christiaanse, Adriana, geb. 31.10.1910. NIEUWERKERK. Wandel-Corstanje, Dingena, geb. 21.11.1902 te Goes. De weg der vrijheid was heel erg kort! Vier jeugdige delinquenten in leeftijd variërend van 20 tot 27 jaar hebben gisteravond tegen negen uur een ontsnappingspoging gewaagd uit de jeugdstrafgevangenis „Nieuw Vosseveld" te Vught. Dank zij de activiteit van de onmiddellijk ge alarmeerde gemeentepolitie van Vught en de medewerking van twee rijksspeurhondgeleiders konden de vluchtelingen na twee uur in vrijheid te zijn geweest weer worden ingeslo ten. Zij hebben straffen uit te zitten variërend van anderhalf tot twee en een half jaar. Om ongeveer negen uur werd de politie gealarmeerd door de direc teur der jeugdstraf gevangenis over een ontsnapping. De gevangenis grenst aan het Am bonezen woonoord „Lunetten" en is door een afrastering van dit woon oord gescheiden. Een der bewakers bemerkte de vlucht en loste enkele waarschuwingsschoten waarop de dienstdoende politieman in 't woon oord zich zo spoedig mogelijk naar de afscheiding begaf. Ondertussen was een tweede bewaker per fiets naar het bedreigde punt getogen. Hij trof de vier delinquenten nog bij de afrastering aan. De man was echter niet bewapend, daar hij geen dienst had. Het viertal bemerkte dit ter stond en ging, ondanks de dreige- Raadsleden afgewezen. Drie nieuw gekozen raadsleden van de Zuidbevelandse gemeenteraad Baarland konden niet tot de raad worden toegelaten, omdat zij ver zuimd hebben hun geloofsbrieven in te dienen. Een van hen is een af tredend wethouder. Tezamen met de burgemeester van Baarland, de heer Van Liere, hebben de drie heren nog een bezoek gebracht aan de provin ciale griffie van Middelburg, doch ook hier zag men geen uitkomst. Thans heeft het centraal stembureau de opvolgers van de drie „laatko mers" tot raadsleden benoemd ver klaard. menten van de bewaker, aan de haal. Drie konden hun weg naar de vrijheid van korte duur vervolgen. De vierde werd door de bewaker ge grepen. De te hulp gesnelde politie man nam de delinquent van de be waker over. Inmiddels had de Vughtse gemeentepolitie een pa trouille met politiehond in de omge ving van de gevangenis uitgezet. As sistentie werd voorts verzocht aan een tweetal rijksspeurhondgeleiders. De hond van een der rijkspolitie mannen gelukte het de voortvluchti- gen op te sporen op ongeveer VA km. afstand van de jeugdgevangenis. De delinqunten verklaarden van plan te zijn geweest naar België de wijk te nemen. De recherche van de Vugthse gemeentepolitie stelt een onderzoek in naar de mogelijkheid van deze ontvluchting. Waar Purmerend naderhand ook beroemd om zal worden en met welke verbluffende heldenfeiten dit Noordhollandse plaatsje ook eenmaal in de geschiedenisboeken genoemd zal worden, vaststaat in ieder geval, dat Purmerend thans 'n vermaardheid ver buiten Neder landse grenzen heeft wegens zijn roemruchtige pijprokersclub „De Ge- sellighe Dampkringh", Opa Klijzing en de initiatieven, die vanuit Purme rend steeds weer de pijperswereld in opperste verrukking brengen. Thans wordt ook weer menige rokersclub verrast met een uitnodi ging van deze vermaarde club, waar in gevraagd wordt op 12 September a.s. in Purmerend te zijn om daar deel te nemen aan een nationaal pij prokersconcours Op deze voor Purmerend onge twijfeld gewichtige dag zullen de groten'" uit de pijprokende mens heid in het strijdperk treden. Wij noemen slechts Opa Klijzing als internationaal en de nationale kam pioen S. de Ridder. Gerenommeerde Duitse clubs, die reeds een halve eeuw en langer be staan, zullen eveneens van de partij zijn. Slachtoffer ernstig gewond Een 29-jarige jongeman te Gro ningen heeft gisteravond na een ru zie een moordaanslag gepleegd op zijn vader. Het gezin woont aan de Parallel weg 6 te Groningen, waar de buren Prins Bernhard per auto terug naar plotseling werden opgeschrikt door Soestdijk. het knallen van enkele schoten. Kort daarop vluchtte een hevig bloeden de persoon uit de woning, luid „moord" en om hulp roepend. Het bleek het hoofd van het gezin te zijn. Hij werd achtervolgd door zijn zoon, die ook buiten de woning enkele schoten op zijn vader loste. De blaf fende cylinderrevolver van de da der zweeg eerst toen het slachtoffer hevig bloedend neerstortte en buren te hulp snelden. De politie was spoe dig ter plaatse en trof de dader met nog in zijn handen een stengun in Overleden in Pakistan De verschrikkelijke hittegolf, die kilometers te voet moesten afleg- in Pakistan aan honderden mensen het leven heeft gekost, heeft nu ook een jonge Nederlandse missionaris tot slachtoffer gemaakt, nl. Frater Gabriël van Resteren O.F.M. Fr. Gabriel van Kesteren werd op 12 Maart 1928 te Kortenhoef geboren, maakte zyn gymnasiale studies aan het missiecollege der Franciscanen en trad September 1949 in het kloos ter. Fr. Gabriël was in Juni 1952 naar Pakistan vertrokken om aldaar in het studieklooster Portiuncula bij Karachi zijn theologische studies te gaan beginnen. Na zijn eerste studie jaar ging hij als naar gewoonte met zijn collega's een trip maken naar het binnenland om van nabij kennis te maken met het missionarisleven in de jungle. Van Nawabshah, in de provincie Sind, zouden zij een klein dorpje gaan bezoeken, waarvoor ze eerst een stuk met de trein, daarna met de bus en tenslotte nog enkele gen. Bijna hadden zij het dorpje be reikt het was Dinsdag 30 Juni des morgens om half elf toen frater Gabriël een beetje achter bleef. Hij riep zoiets van kapotte sandalen, maar bijna op het zelfde ogenblik zakte hij in elkaar en geraakte bui ten bewustzijn. Men ging in het dorpje een charpai halen een soort bed daarop droegen ze hem naar een van de hutjes en legden hem daar onder een rieten afdakje neer. Daar men vermoedde, dat het zon nesteek zou zijn, bewerkte men hem met koud water. Later lukte het aan een stuk ijs te komen. Hoewel een en ander de zieke wel verlichting bracht, kwam hij niet goed bij. Te gen de avond werd hij rustiger en reeds dacht men het pleit te hebben gewonnen, toen bleek, dat dit het ein de betekende. Nog voordat de bus, waarmede ment hem hoopte te kun nen vervoeren, was aangekomen, gaf hij de geest. Slechts enkele ogen blikken van tevoren had men hem nog het H. Oliesel kunnen toedie nen. Eindelijk kwam de bus tot op een afstand van twintig minuten nabij. En na een moeizame tocht door de pikdonkere woestijn bereikte men eindelijk de bus. Vandaar ging het door naar Nawabshah, waar Karachi werd gewaarschuwd. Door bemidde ling van een goede vriend was het mogelijk, het stoffelijk overschot per vliegtuig naar Karachi over te bren gen, waar het Woensdag 1 Juli in de avond op het kerkhof werd bijgezet. De rouwdienst met avondmis trok zeer veel belangstelling en werd bij gewoond door mgr. van Miltenburg, aartsbisschop van Karachi, en door de geestelijkheid van- stad en om streken. Het plotselinge heengaan van deze jonge en veelbelovende missionaris is wel een zware slag voor de Katho lieke missie in Pakistan. Chefarine „4" doet wonderen! tjSSÊMSSmMÊSk (Advertentie) zijn woning aan. Hij liet het vuur^ wapen evenwel na de eerste somma tie vallen waarna hij werd gearres teerd en naar het hoofdbureau van politie werd overgebracht. Daar leg de hij een volledige bekentenis af. Uit het voorlopig onderzoek is ge bleken dat de jongeman na een hef tige ruzie met zijn vader een cylin derrevolver en een stengun gegre pen had, welke vuurwapenen eigen dom waren van zijn vader. Het is nog niet komen vast te staan, hoe deze man aan de vuurwapens kwam. De politie onderzoekt ook nog het motief van de aanslag. Het slachtoffei werd ernstig ver wond door de G.G. en G.D. naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand was vannacht niet le vensgevaarlij k. LUITENANT GEDOOD Op de grote weg BredaTilburg, nabij het gehucht Hulpen, is Maan dagavond een ernstige ongeluk ge beurd, dat aan de eerste luitenant der luchtmacht, Muste, uit Den Haag het leven kostte, terwijl zijn collega, tweede luitenant Felken uit de pro vincie Groningen, zeer ernstig werd gewond. Voor zijn leven wordt ge vreesd. Beiden reden op een motor in de richting Tilburg, toen een trailer met oplegger, die op een parkeer plaats had gestaan, begon te rijden. Daarop is motor waarschijnlijk bij het passeren, op de trailer ingereden. Zij kwamen tussen trailer en opleg ger terecht en zo geweldig was de kracht, waarmee de botsing aan kwam, dat de wielen onder de motor werden uitgeslagen. Een der officie ren sloeg over de motor heen. Het was luitenant Muste, die op slag werd gedood. Zijn collega kwam midden op de weg terecht en werd later in zorgwekkende toestand op genomen. (Door CHARLES BRUCE) Nadruk verboden. 24) Vlak voor hen liep de stoffige bruinrode weg, als 'n smal lint. De diepe afvoerkanalen scheidden aan beide kanten van de rubberaanplan- tingen door twee stroken sappig groen gras. In dikke rijen stonden de dikke grijze stammen, gemerkt en gekorven, op de plaats waar men het dagelijkse kwantum sap had afgetapt. Zij droe gen een vederbos van grijs-groene bladeren, die nauwelijks bewogen op de wind. De hoefslagen der ponny's werden gedempt in het mulle zand, dat telkens in stofwolkjes werd op- gsdreven en lang nodig had voor het reer viel. Het enige heldere geluid, «."at men van tijd tot tijd vernam, v. ?s het blijde openknappen der rype r ui"? her zaden, die het onder de wei dende stralen van de zon niet lan- g:.r meer konden uithouden in hun C ere beklemming en juichend een uitweg zochten naar licht en lucht. Hun harde, schedelachtige huisjes barstten open en heel de inhoud viel op de grond. Heel hoog boven de tunnel, waaronder ze nu beschut te gen de zon, verder reden, ontdekte Desmond nog een plek blauwe lucht, terwijl links en rechts soms een scheut wit licht door het duister drong. „Hier moeten we naar rechts. Toean," zei Baji, toen ze op 'n groot en open stuk kwamen. Aan elke kant stond een rij koeliehutten op stevige palen. Een heldere schreeuw van Desmond deed een kluwen naakte Javaanse babies, die daar in het zand aan het spelen waren, huilend uit elkaar stuiven. Ze renden om het hardst naar de trappen, ze trilden van angst en opwinding. „Hou je maar koest", riep hij, ter wijl hij de teugel inhield. Waar is de opzichter! Ik wens hem te spre ken. Roep hem dadelijk". Mandoer Bakar legde vlug het stel vieze speelkaarten neer, waarméde hij en twee kameraden fortuna zaten te treiteren. Hij peuterde wat aan zijn sarong en stapte toen op Des- mond af. „Tabeh, Toean Magistraat. Heeft de Toean my geroepen?" ,,Ja. Mandoer. Is de missy hier van morgen ook langs gekomen?" „Nee Toean. Hier is ze niet langs gekomen, maar een van de koelies vertelde me daar straks, dat hij haar ginds boven door de rubber heeft zien rijden, vlak.bij de jungle. Ze blijft zelden op de grote weg". „Was ze te paard?" „Toean. Ze zat te paard. Ze reed op Sibodom, het renpaard van de Toean Besar. Zoekt de Toean haar?" „Ja", antwoordde Desmond, „ik wilde haar een eind vergezellen en daarom ben ik haar gevolgd! Ze is dus naar het rijpad gegaan?" „Ja Toean, zij is de jungle inge- zwenkt en zal toen het ruiterpad wel hebben gevolgd, dat op de grote weg uitkomt. Dat zei Ampari me" „Heeft Ampari niemand anders gezien?" „Hij sprak er niet over. Toean. Zal ik hen? even roepen, dan kunt U het hem zelf vragen". „Nee zo'n vaart zal het niet lopen. Ik heb haast en wil verder. Tabék Mandoer'". Desmond gaf zijn paard de teugel en voerde het dier toen naar de slootkant. Een geplas, een korte klau- terpartij en het paard liep voorzich tig over de greppels en kanalen, dié de jonge velden met pas geplante struiken in mooie vierkante vakken verdeelden. Onder de rubberbomen teelde men een andere cultuur, zo bracht de grond dubbel rente op. Na enkele minuten kwamen ze aan de rand van de jungle en Desmond hield even in om Baji te laten voor rijden. Zelfs onder de inlanders had Baji een goede naam voor zijn over leg en zijn scherpzinnigheid als het er om* ging mensen of dieren op te sporen. Een veegje stof een omge bogen tak, een verfrommeld blad, de modder in een poel, alles had voor hem een bepaalde betekenis. Hij hield zijn ponny voortdurend aan de kant van het pad en hing over het zadel. Spoedig had hij de historie, die het pad hem te lezen gaf, gezien. „De missy is hier langs gekomen, Toean, ze reed zeer langzaam. Hier heeft ze haar paard zelfs enkele ogenblikken laten grazen. Zij heeft hem met haar rijzweep een tikje ge geven en daardoor twee bladeren aan deze tak gescheurd. Toen is ze verder gegaan. De ponny is hier langs teruggekomen, rrraar in galop. Ha, kijk, daar heb je nog een spat bloed op een blad!" Hij zette zyn paard tot een draf aan. Zijn ogen speurden aan twee kanten naar herkeningstekenen, tot dat hij bij een smal maar venijnig stroompje, plotseling inhield en fluis terde: „Kijk daar eens, Toean!" Het eerste ogenblik zag Desmond werkelijk niets. Baji gleed van zijïl paard en nam zijn karabijn van de schouder. Nadat hij uiterst voorzich tig om zich heen had gekeken, deed hij enkele stappen naar voren en pikte van een grote steen een stuk besmeurd en afgerukt linnen. Toen hij het eindelijk op de palm van zijn opengespreide herkende Desmond tot zijn grote verbazing een dameszak doek. „Kyk eens Toean, er is iets op ge schreven", zei Baji, terwijl hij op de initialen wees. Voorzichtig, eerbiedig bijna, nam Desnrond de doek aan en onderzocht het borduurwerk: S. T. „Die is van de missy, Baji". Met een bijna religieuse plechtig heid vouwde de oude Da jak de hees ters, die dicht op elkaar stonden op de plek, waar het pad over het water voerde uiteen. Toen wees hij zwij gend naar de grond. Aan beide kan ten herkende men duidelijk de spo ren van vele blote voeten. „Er zijn er minstens twintig ge weest, Toean, allemaal gewapend. Kijk, hier heeft er een zijn speer diep in de grond geplant. Hier hangt haar van een scalp aan een parang. Ze hebben hier rust gehouden en ge wacht. De missy is hier langs geko men ze hebben haar gevangen geno men, toen ze midden in de rivier was. De ponny heeft zich omgegooid. Toen hebben ze haar van het paard getrokken en het beest weg laten lopen. Kijk nvaar, hij is er nooit helemaal over geweest. Aan de over kant zijn geen paardenhoeven te herkennen, maar ah kijk, daar heb je een indruk van de kleine hak van missy's schoen. Aan elke kant liep een man op blote voeten. Ze hebben haar voort moeten sleuren, kijk maar eens hoe de sporen duide lijk vertonen, dat ze zich heeft laten meetrekken. Ze is als het ware over de modder gegleden". Plotseling staakte hij zijn onderzoe kingen met de vraag: „Om hoe laat is de misyy vanmor gen vertrokken. Toean?" „Ik weet het niet, Baji Heel vroeg al, vermoed ik. Waarom*?" „Het is nog geen tien minuten rij den van de woning van de directeur naar hier. Het paard is een half uur geleden eerst teruggekomen. Deze sporen zijn minstens twee uur oud en, even naar de zon kijken, het is nu by tienen". (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5