De eerste Lauradag bracht geen regen, maar wel felle stormvlagen Gymnaestrada '53 te R'dam gereed tot ontvangst BEGEER-Voorschoten Zilfa-Pleet De Braassem 1953 hefarme 4 WOENSDAG 8 JULI 1953 DE LEIDSE COURANT WEEDE BLAD PAGINA 4 ZESDE ALPHENSE RIJWIELVIERDAAGSE (Van onze „fietsende redacteur"). ALPKEN, Dinsdagavond. Nü zou het schromelijk overdre ven zijn te beweren, dat de eer ste etappe van de zesde Laura-rit een pleiziertochtje-zonder-meer is ge weest, want daar was het weer niet naar. Maar overigens is het alles meegevallen en de Laura-rijders kwamen vanmiddag beslist enthou siast in de feesttent op het IJsclub- terrein aan. De gevreesde stortregens, waar de oude Laura-rotten zo gaar ne over spreken met alsmaar ster kere verhalen, al 2 zo langzamerhand de afmetingen van een zondvloed hebben aangenomen, die stortregens zijn uitgebleven. Wat niet wegneemt, dat we toch nat geworden zijne drijf nat zelfs. Maar dat was water van de Westeinderplassen, waarvan de wit-gekuifde golven een meter hoog over de weg sloegen als een welko me douche over de verhitte rijders, die zwoegend hun rug over het stuur kromden, optornend tegen de zwie pende stormvlagen, zó fel, dat de nieuwelingen de wanhoop nabij wa ren en er aan twijfelden of zij Al phen nog ooit levend zouden berei ken! Laten we er tot geruststelling van onze hierdoor ongetwijfeld hevig verontruste lezers onmiddellijk aan toevoegen, dat ze er wèl gekomen zijn, de nieuweling-en, allemaal. Slechts één deelnemer keerde van middag niet in Alphen terug. Hij kwam zich althans niet melden en wordt dus als uitgevallen beschouwd. Het schaamrood stijgt ons naar de inmiddels bruin gebrande kaken nu wij deze regels neerschrijven, want de enige uitvaller is een „zesje", een deelnemer, die reeds voor de zesde keer meereed en nog nimmer een Laura oversloeg. Zo slinkt langzaam het aantal zesje?; van de 300 deel nemers aan de eerste Laura, zijn er momenteel nog maar 34, die Vrijdag hopelijk een zesje op hun fiere borst gespeld krijgen. Dreigende wolkenlucht. Het zag er vanmorgen niet be paald rooskleurig uit, toen om ze ven uur de eerste rijders van start gingen. De lucht zag loodgrijs en sombere regenwolken grauwden dreigend boven het desondanks toch zo fraaie polderlandschap van Ha- zerswoude en Zoeterwoude. Er stond een flinke bries, die we voorlopig op zij hadden en daarna tegen kregen toen Zoeterwoude in zicht kwam. In de Weipoort onvolprezen stukje boerenland haalden moe ders hun nog in pyama's gestoken kinderen voor de ramen om ons goe dendag te zwaaien en een boer net terug van het melken krabde eens onder z'n pet toen hij de bel lende, joelende en zingende horde fietsers zag naderen. „L.A.U.R.A.— Laura!" schalde het door de vroege morgen. „Een beetje getikt" conclu deerde de boer luidop en draaide ons demonstratief z'n omvangrijke ach terwerk toe. De reacties van het publiek zijn beslist vermakelijk. Nu verwachten wij niet, dat men knielend onze knieën omarmt en om een handte kening smeekt, zoals dat Tour de France-rijders pleegt te overkomen, evenmin dat er bij iedere stempel- plaats een uitverkoren dorpsschone gereed staat om ons bestofte gelaat met ere-kussen te overdekken, maar het is toch ook niet nodig ons aller lei minder fraaie woorden toe te roepen alsof de Laura-rijders een stelletj-e spitsboeven zijn, die we gens ernstige vergrijpen tegen de Staat der Nederlanden en haar in woners naar het gevang geleid wor den. Gelukkig zijn het uitzonderin gen. Gelukkig blijken er ook nog vriendelijke mensen te bestaan heel veel zelfs die ons vanuit hun ramen of vanaf het land allerlei goede wensen en opwekkende aan moedigingen toeroepen, zoals een melkboer op de Korevaarstraat in Leiden, die ons evenveel succes toewenste als de Nederlanders in de Tour de France. Dat schijnt heel veel te zijn, als we ons lijfblad vanavond goed gelezen hebben. Naar Bloemendaal gewaaid. Voor het eerst reden we nu niet over de Leidse singels, maar dwars door de stad, over de Breestraat, en vervolgens naar De Vink, om over Voorschoten, Wassenaar en Katwijk de kust te bereiken. Met zij- en te genwind reden de voorste groepen met een gemiddelde snelheid van 16 km. Daarna ging het sneller. De volgende 50 km. naar Bloemendaal, over Noordwijk, Noord wij kerhout, De Zilk, Vogelenzang, Aerdenhout en Zandvort vlogen onder de wielen door en met de wind in de rug no teerden de snelsten een uurgemid delde van 25 km. Overigens had dat snelle rijden weinig zin, want het bestuur was zo verstandig geweest de stempelposten op tijd te stellen, zodat de rijders vóór 12 uur geen stempel konden krij gen op het Kopje van Bloemendaal. Daarom deden de meesten het wat kalmer aan en genoten zij van de prachtige tocht door wat dichter lijke figuren Hollands blonde dui nen plegen te noemen, overkoepeld door een schoongeveegde hemel, waarin slechts witte wolkjes dreven als slagroom-garnering van een fel- steker.d zonnetje. Na Bloemendaal, dat op het Kopje een onvergetelijk schoon vergezicht biedt als beloning voor het hijgend en puffend bestijgen van de steile I Stoere Laurianen Wanneer we het grote woord „prestatie" gebruiken, moeten i we er toch wel heel voorzichtig mee zijn. Want wat betekenen 130 km. per dag voor alle Lau- ra-rijders, wanneer er een zekere i mijnheer Dombeek uit Amster- j dam meerijdt, die iedere mor- gen van huis naar Alphen rijdt (40 km.) en 's avonds weer vro- J lijk terugrijdt, dus iedere dag 80 km. meer rijdt dan alle an- dere deelnemers. Petje af voor deze stoere Lauriaan! Om niet altijd over opa's te schrijven vertellen we vandaag iets over de jongste deelneem- ster, de 13-jarige Paulien den Blijker uit Rotterdam, die niet onderdeed voor de andere leden i van de Berenploeg, waarin zij aan de speciale zorgen van de aan allen bekende Fien is toe- vertrouwd. Op het kopje van Bloemendaal had de fontein weer veel belangstelling. Dc politie-agenten van Schiedam maken toilet en steken ter afkoeling hun hoofd maar even onder de kraan. helling, was het echter met de pret gedaan. Het ging toen over Aerden hout en Heemstede naar Hoofddorp en Aalsmeer, dwars door de Haar lemmermeer, die ongetwijfeld de meest fantastische landbouwproduc ten oplevert, maar uit touristisch oogpunt bezien, nu niet zo bijster in teressant is. Bovendien blies een felle storm dwars over de weg, waardoor het fietsen niet bepaald gemakke lijker werd. Hijgend tegen de storm. Maar erg werd het pas toen Aals meer gepasseerd was. Recht tegen de storm in werd hetbekoorlijke Kudelstraat bereikt en daarna ging het langs de We,steinderplas, waar van de reeds gemelde golven ons in het gezicht sloegen. (Hoe stoer en zonder overdrijving klinkt deze zin Hier werden de fietscapaciteiten der deelnemers wel zeer bijzonder op de proef gesteld en het was voor namelijk de angst om uit te vallen en dies uitgelachen te worden, die de zwakkere rijders tot het uiterste aanspoorde. Zuchtend en hijgend van voor naar achter schuivend op het zadel en dan weer eens staande op de pedalen, trotseerden zij de woedende elementen. Wie zag hoe sommige rijders aan de laatste stem pelpost, paviljoen De Brasem in Oude Wetering aankwamen, gaf geen dubbeltje meer voor hun kans om nog op eigen kracht in Alphen aan te komen. Het is hen blijkbaar toch gelukt. Even kregen we de storm nog in de rug, toen de route terug boog naar Leimuiden. en tenslotte restte ons nog een laatste rukje over Rijnsa- terwoude naar Alphen. Tussen half vijf en half zes kwamen de rijders weer op het IJsclubgebouw aan. De 132 km. zaten er op. Begrijpelijk, dat er in de Laura- tent een feestelijke stemming heerste over het volbrengen van deze eerste étappe, die werkelijk zwaar ge weest is, ook zonder de zozeer ge vreesde regen. Toen echter om half zes de aankomstmelding sloot, bleek de Berenploeg nog niet aangekomen te zijn er veranderde de feestelijke stemming in bange vrees. In deze ploeg reed namelijk ook een Al- phense schone mee, luisterend naar de naam Fien, die ondanks de be zwaren van haar huisdokter toch gestart was. Zou haar iets overko men zijn? Een geluidswagen reed de route terug e--> vond tenslotte de moeizaam voortsjokkende ploeg, worstelend tegen de storm. Er bleek bij Leimuiden een ongeluk gebeurd te zijn, dat veel oponthoud gegeven had. Een niet-deelneemster reed op de Berenploeg in en kwam te vallen. De gealarmeerde dokter kon echter geen ernstige gevolgen ontdekken. Het bestuur heeft het te laat binnen komen toen maar door de vingers ge zien, zodat Fien Woensdag toch weer starten mag, wanneer zij er tenminste toe in staat zal zijn Verdere ongevallen werden er niet gemeld. Hier en daar klapte een band en moest de reparatiewagen hulp verlenen, maar schokkende ge beurtenissen zijn er niet voorge vallen. 's Avonds trad Kees Manders met zijn cabaretgezelchap op in de gro te Laura-feesttent. Met een gezellig programma had hij de lachers spoe dig op z'n hand. Maar de meeste rij ders zullen wel vroeg him bed opge zocht hebben, want het is Woens dag weer vroeg dag en de vermoeid heid doet zich gelden. Tenslotte heb ben we voor drie dagen nog 387 km. voor de boeg. Onze trouwe Jacqueline moet nog heel wat verslinden! Tussen 5- en 6000 deelnemers verwacht Als een der eersten stopte de oude deelnemer, de 78-jarige opa Dijkstra uit Leiden, gistermorgen voor het café aan de Vrouwenweg te Zoeterwoude, waar een geheime controlepost gevestigd was. De krasse oude baas met z'n witte schipperspet en z'n indrukwekkende rij medailles, heeft het van daag weer uitstekend gedaan en boven alles uit hoorde men telkens z'n schorre stem: „Karre maar, denk om de bocht!" (Foto's: „De Leidse Courant"). Rotterdam is gereed om de deel nemers aan de gymnaestrada te ont vangen. Tot in details is alles voor bereid en het is moeilijk denkbaar, dat de organisatoren van deze eerste internationale manifestatie van de Federation Internationale de Gym- nastique straks nog voor verrassin gen zullen komen te staan waarin niet is voorzien. Ofschoon zelfs op dit moment het juiste aantal deel nemers nog n:e+ kan worden ver meld, kan in elk geval worden me degedeeld dat de cijfers voor het buiten- en binnenland resp. ruim 2000.en ongeveer 3000 bedragen, in totaal dus een aantal, dat zich tus sen de 5000 en 6000 beweegt. Dit betekent, dat de Gymnaestrada 1953 na de Olympische Spelen te Amsterdam in 1928 het grootste in ternationale sportfestijn zal worden dat ooit in Nederland werd georga niseerd. Veertien landen zullen hier vertegenwoordigd zijn. Behalve de drie Beneluxlanden en de vier Scan dinavische landen komen Engeland, Portugal, West-Duitsland, Zwitser land, Oostenrijk, Hongarije en Ita lië met uitgelezen groepen hun op vattingen en methoden met betrek king tot de gymnastiek demonstreren. Italië meldde zich op het laatste uur nog telegrafisch met een groep van 161 man en stelde daarmee de organisatie schadeloos voor het af zeggen van Zuid-Slavië, dat zich oorspronkelijk had gemeld. Zweden met ruim 800 man. Bijzonder verheugend is voorts, dat de deelneming van Zweden (met ruim 800 man verreweg de grootste afvaardiging van alle landen) thans definitief verzekerd is. De parathy- phus-epidemie, welke in dat land heerste en even moeilijkheden dreig de te veroorzaken heeft slechts tot gevolg dat enige onbelangrijke wij zigingen in enkele groepen worden aangebracht, doch de massale op komst zal hierdoor geen verande ring ondergaan. Een en ander is hei resultaat van een voortreffelijke sa menwerking tussen de gezondheids diensten van Zweden en Nederland. Ten overvloede blijft hier de Inspec tie van de Volksgezondheid en de geneeskundige dienst van Rotter dam volledig paraat. Het voor Rotterdam zo uitermate moeilijk probleem van de huisvesting heeft ook zijn oplosing gevonden; in zes grote schoolcomplexen en in het gemeentelijk recreatiehuis „De Tem pel" zal een goed deel der gasten v/orden ondergebracht, terwijl voor de overigen alle beschikbare hotel ruimte en veel particuliere woon ruimte is geréserveerd. Voor even tuele gevallen zal men echter ook nog onderdak kunnen verkrijgen in Delft, 's-Gravenhage en Gouda. In Rotterdam zal dus gedurende de Gymnaestrada-week voor reizigers j enz. geen enkele hotelkamer meer vrij zijn. In het voedselprobleem wordt voorzien door medewerking van bet hotel- en bedrijfswezen, de kwestie van ligging, dekens en beddegoed wordt opgelost door daadwerkelijke steun van de zijde van het garnizoen mariniers te Rotterdam, het direc toraat voor de Scheepvaart, enz. Voor de oudste deelnemers beschikt men eventueel bovendien over 400 matrassen. Het geheel der demonstraties zal een staalkaart worden van diverse werkmethoden en opvattingen van gymnastiek en veel variatie tonen. Men zal er zeer jeugdige personen aan het werk kunnen zien, maar ook een groep Noren, wier leeftijd ligt tussen 4075 jaar. Voorts zullen rhythmische en op het ballet gerich te groepen zijn vertegenwoordigd, alsook de representanten der klassi kale oefeningen. Hiervoor worden in de Ahoy-hal 6 ringen, 6 brug gen en 6 paarden opgesteld, waar aan o.m. de Zwitserse keurturners zullen werken. Terwijl dus vele reeds hier te lande bekende groepen hun even be kende oefeningen zullen demonstre ren, bereidt men zich anderzijds voor KON. ZILVERFABRIEK zoekt voor haar afdeling: a. Halfwas- Gereedschapmaker b. Meisjes (u-is voor onze ateliers. c. Jongens (1418 jaar) voor onze montage. op de kennismaking met veel nieu we oefeningen, in hoofdzaak op die, welke worden gebracht door de di verse buitenlandse instituten voor lichamelijke opvoeding, waarvan be kend is, dat veel studie van de oefenstof wordt gemaakt en nieuwe oefeningen worden gecreëerd. Door het ontbreken van elk wed strijdelement zal de Gymnaestrada in niet geringe mate een idealistisch karakter dragen. Dit idealisme en liefde voor de gymnastiek zal uit drukking vinden in een allegorisch avondlichtspel, hetwelk door de Rot terdamse Turnbond op de openings- en op de sluitingsdag zal worden op gevoerd. Voor dit doel ondergaat het Sparta-stadi'on een zekere metamor phose. Bijna 160 deelnemers Het belooft weer een goed jaar te worden voor de Zeilvereniging Braas- semermeer, want het aantal inschrijvin gen voor de Zaterdag en Zondag te houden wedstrijden nadert de 160. Een record-aantal, dat naar we hopen nog menigmaal zai worden gebroken.. Maar we hopen tevens, dat er ditmaal nog een ander record zal worden gebroken. Niet zoals verleden jaar, toen de Braassem-wedstrijden vanwege 't storm achtige weer een ontijdig einde vonden, maar nu in de vorm van prachtig zeil- weer, waardoor de moeiten en opoffe ringen van bestuur en wedstrijd-comité volledig voldoening zullen krijgen, maar ook de dellname van zovele zeilers met hun bemanningen volledig beloond zal worden. Het programma ziet er weer alleszins naar uit om over alle linies strijd te verwachten. Begonnen wordt ditmaal met de Tor nadoklasse. waarin zullen starten de RZV-ers J. J. van 't Hoogerhuis en W. H. van 't Hoogerhuis, verder M. v. d. Er zijn nog 34 „eerstelingen" Maandagmiddag hadden zich 517 betalende deelnemers aan gemeld. Het bestuur, dat aan vankelijk meer rijders verwacht had, maar uiteindelijk toch blij was met dit aantal, gezien de slechte weersvoorspellingen, wreef zich reeds in de handen nu eindelijk de 500 gepasseerd was. Maar vanmorgen versche nen er slechts 491 aan de start; 26 deelnemers lieten zich bij voorbaat afschrikken door het weer. Onder de 517 aanmelders bevonden zich 35 rijders, die voor de zesde keer mee zouden doen, 59 vijfjes, 54 viertjes, 59 drietjes, 113 tweetjes en 197 nieuwelingen. Een vergelijking met vorige jaren leert, dat er steeds oude deelnemers afvallen, die echter door nieuwelingen worden vervangen, zodat het totaal toch zij het heel lang zaam stijgt. Van de ruim 300 Laurianen, die in 1948 de eerste Laura reden, zijn er nu nog slechts 34 over, die in edele wed ijver trachten nog eens ooit al leen over te blijven. Maar dat kan nog vele jaren duren, want er zijn enthousiastelingen onder, die zelfs bij tien graden vorst nog geen Laura zouden over slaan! C0000000000000000000030000000000000CXX5COOOOOOOOOOO DE DERDE DAG. Donderdag is de route 130 km. lang over Zwammerdam, Bodegra ven, Reeuwijk, Gouda, Haastrecht, Oudewater, Montfoort, De Meern en Oudenrijn naar Utrecht. Vervolgens over Bunnik, Zeist, Huis ter Heyde, De Dolder, Bilthoven en De Bilt weer naar Utrecht en dan via Veld huizen, Harmeien, Woerden, Riet veld, Nieuwerbrug, Bodegraven en Zwammerdam naar Alphen terug. DE TWEEDE DAG. (Telefonisch uit Amsterdam). Bijna te mooi om waar te zijn, was het weer vanmorgen, toen de rijders om 7 uur weer van start gin gen, thans in de richting Amster dam. Er is blijkbaar enige angst voor storm in de namiddag, want de meeste groepen zetten met wind mee een straf tempo in, zodat de eerste rijders reeds om kwart voor negen bij de eerste stempelpost „Het Kalfje" te Amsterdam aan kwamen, dus 47 km in ruim twee uren. Straks gaat het in de richting Hil versum, echter met aanmerkelijk minder gunstige wind. 4 middelen in 1 labiel doen wonderen! Wanneer U zich onbehaaglijk voelt, doet 'n enkel tabletje Chelarine „4" wonderen. Door de samenwerking van 4 beroemde geneesmiddelen, in één tablet verenigd, voelt U zich een an der mens, weer in staat met plezier Uw werk te doen. ■n4lje doet wonderen! (Advertentie) Giessen (ZZV), J. Both (De Kaag) en P. v. Berge (De Breek). Dan komt er natuurlijk weer een heel veld van Valken. In de A-klasse niet minder dan 21 met alle bekende cracks, in de B-klasse vijf inschrijvingen. De Drakenklasse belooft ook weer 'n uitstekend wedstrijdveld te zullen leve ren. Veertien inschrijvingen met Ver- duyn, Keegstra, Hofkes, Klomp, Van Wijk, v. d. Steen als de meest beken den, beloven weer voor de nodige span ning te zullen zorgen. We missen echter v. Duyl en Blickman. In de Regenboogklasse met vijftien deelnemers zullen we het oude wed strijdbeeld te zien krijgen van grote concurrenten. Hier zijn Hofland, v. d. Velde, v. Staveren, Leen de Wit en Bos weer van de partij, maar we missen Frans Theunissen. De 12 m2 Sharpieklasse brengt na tuurlijk weer de hele Kraan-familie op het water met o.m. W. Guldemond, J. C. J. v. Staveren en B. v. Wijk. De Vrijheidsklasse telt 15 inschrijvin gen, Olympiajollen A 9, 16 m2 klasse A 9, Pampusklasse A 8, 12 Voetsjollen A 10, de Jeugdklasse eveneens 10 en dan zijn er nog heel wat deelnemers in de B-klassen. POSTDUIVEN. De Reisduif (Leiden). Wedvlucht vanaf Eindhoven met jonge duiven, af stand pl.m. 105 km., gelost om 8.15 met Z.O.-wind. De eerste vogel bereikte haar hok om 9.50.32, sluiting 10.1.44. Uitslag: G. Stein i; A. v. d. Hulst 2, 7; J. van Alphen 3, 11; H. v. Wezel 4; I. Haasbeek 5, 18; J. Ligtvoet 6; J. Plan je 8; A Siera 9, 10. De Rijnklievers (Leiderdorp). Wed vlucht vanaf Limoges, afstand 742 km. De duiven werden 2 dagen na vastge stelde datum door het slechte weer in Frankrijk gelost. Uitslag: M. Jongeleen 1, 4, 5 en D. Zwaan 2, 3, 6. c Concours gehouden vanaf Eindhoven met jonge duiven om 8.15 met N.W. wind gelost, afstand 104 km. Aankomst le 9.53.18, snelheid 1061.45 m. p/m., laatste 10.02.44 met 953.72 m. p/m. Uitslag: W. F. Plu 1; L. Robbers 2, 6; A. Dubbelaar 3. 27; A. Gijzenij 4. 13, 14; H. B. Bon- neur 5; L. Noordervliet 7, 28; N Hoger- vorst 8; Jac. v. d. Wal 9, 19; C. Onder water 10, 23.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 8