TweeNecL kruiser bleken na proefvaart niet zeewaardig Middenstandsbonden uiten hun teleurstelling aan regering Kath+Arbeidersbeweging groeit gestaag Nederlandse provincie der Minderbroeder s Administrateur aan Vlaardings ziekenhuis verduisterde f 60.000 R.K. ambtenaren nemen motie over de pensioenregeling aan WOENSDAG 8 JULI 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA I Grote scheuren in buitenlands gietwerk Nadat de twee nieuwe kruisers van de Ned. marine onlangs na een proef vaart voor onderzoek in de Feyenoord-dokken te Rotterdam zijn gegaan, heeft men daar de onplezie rige ontdekking gedaan, dat een ge deelte van de schepen van ondeugde lijk materiaal zijn vervaardigd, waar door de beide rompen onder de wa terlijn scheuren in het gietwerk heb ben gekregen. Onmiddellijk werd natuurlijk een onderzoek naar de schuldvraag in gesteld, maar deze bleek niet zo heel eenvoudig, omdat de schepen het betreft hier „De Ruyter" en „De Ze ven Provinciën" gedeeltelijk tij dens de oorlog gereed gekomen zijn en toen in handen van de Duitse scheepswerven waren, die er oor spronkelijk aanwinsten voor de Kriegsmarine van hadden willen ma ken. Na de oorlog zyn de schepen door Nederlandse scheepsbouwers vol tooid, maar volgens marine-autoritei ten is komen vast te staan, dat het ondeugdelijk gietwerk afkomstig is van buitenlandse werven. Grot*» delen zullen thans vervangen moeten worden en dit zal behalve zware kosten ook een aanzienlijk ver lies van tijd opleveren. Hierdoor zal het oorspronkelijk pi an, waarbij de koningin de sche per in Septe.r.Lti as. van stapel zou dotn lopen, moeten vervallen In Ma rine-kringen verzekerde men echter, dat voor het einde van dit jaar de schepen nog het ruime sop zullen kiezen. Verplichte verzekering - tot f 6000? De regering heeft in verband rrret de voorgenomen compensatiemaat regelen voor de a.s. huurverhoging advies gevraagd aan de Stichting van de Arbeid, over verhoging van de loongrens tot 6000 voor de sociale verzekeringen, die onlangs al ver hoogd is tot 5025 gulden. Het kabinet heeft met het oog" op de consequenties voor de zieken fondsen ook het advies ingewonnen bij de daarvoor in aanmerking ko mende medische instanties. Verhoging van de loongrens tot 6000 gulden betekent, dat de ver plichte ziekenfondsverzekering weer belangrijk wordt uitgebreid. Utrechts honger in Tweede Kamer De Tweede Kamer heeft gisteren de beraadslaging over de grenswijzi ging van Utrecht voortgezet. Er wer den vele bezwaren geopperd. Twee moties werden ten slotte in gediend. Een door de heer J. H. Scheps (P. v. d. A.), die de renbaan Mereveld en het aangrenzende ge bied tot de spoorlijn UtrechtArn hem zich uitstrekkend bij Utrecht wilde voegen, doch „Nieuw-Amelis- weerd" bij de gemeente Bunnik wil de laten. De tweede motie door de heer J. H. W. van Koeverden (K.V.P.), in gediend mede namens leden der V. V.D., A.R. en C.H., wilde een gewij zigd wetsontwerp waarbij de lande lijke gebieden, thans behorende tot de gemeente Bunnik, niet naar Utrecht zouden overgaan. Bij de opening der avondvergade ring bleek dat prof. Beel bereid ge bleken was met een nieuwe conces sie te komen in de vorm van een no ta van wijzigingen, waarbij de ge deelten der gemeente Bunnik, waar in gelegen zijn de landgoederen Rhijnauwen, Oud- en Nieuw-Amelis- weerd bij Bunnik gelaten worden. Na deze concessies en tot meer bleek de minister niet bereid trok ken de heren Scheps en Van Koever den hun moties in. IN RAMPGEBIED 900 verwoeste woningen Het aantal vernietigde woningen in de rampgebieden is geringer ge weest dan gevreesd werd. Geraamd was voor Zuid Holland een aantal van 2080. Geïnventariseerd zijn er 430. Voor Noord-Brabant waren er 440 verwoeste woningen geraamd. Het blijken er 239 te zijn. Wat Zeeland betreft, er was een aantal van 530 geraamd en tot nu toe zjjn in het drooggekomen land 239 geïnventariseerd. In totaal zijn er dus 900 woningen in het watersnoodgebied verwoest. Dit deelde minister ir. H. B. J. Witte gisteravond in de Tweede Ka mer mede bij de verdediging van 't wetsontwerp Wederopbouw Waters- noodgebieden, waarin de bevoegd heden van de overheid voor een ver antwoorde wederopbouw zijn vast gelegd. De minister verklaarde, dat men voorzichtig en sober moet handelèn bij de uitvoering der wederopbouw- plannen. In princiDe is hij tegen het bouwen van noodwoningen, omdat deze een aantasting vormen van het peil van de volkswoningbouw en "e- woonliik langer blijven staan dan wenselijk is. Voor Schouwen en Duiveland acht hij het evenwel noodzakelijk de oorspronkelijke bewoners niet weg te houden tot met de woningbouw zal kunnen worden begonnen. Vandaar dat er 300 verplaatsbare houten directieketen zijn neergezet. 93ste lijst slachtoffers watersnood Verschenen is de 93e lijst van ge borgen en geïdentificeerde slachtof fers van de watersnood. NIEUWERKERK Van der Bijl. Nicolaas Adrianus Johannes, geb. 18 11.1937 te Noord- welle, laatste adres: Gouweveerse- weg 42. Meijerling, Elisabeth Cornelia Ja- coba, geb. 25.4.1951 te Nieuwerkerk, laatste adres: Stoofweg 149a. Nikerk, Jan, geb. 29.12.1877 te Nieuwerkerk, laatste adres: Stoof weg 154. Pol, Hiltje, geb. 14.2.1950 te Eiker zee, laatste adres: Velddamsewep 405. Pol, Johannes, geb. 7.10.1947 te Eikerzee, laatste adres: Velddamse- weg 405. Wandel, Maria, geb. 7.9.1895 te Nieuwerkerk, laatste adres: Oost straat 196. Van der WeijdeJonker, Johanna Cornelia, geb. 22.9.1917 te Noord- gouwe, laatste adres: Stationsstraat A 368. OUWERKERK GoudzwaardBoogaard, Lena, geb. 21.11.1881 te Oosterland, laatste^ adres: no. 192 te Ouwerkerk. Nieuwe maatregelen compenseren nieuwe loonronde niet Nadat reeds de Katholieke Middenstandsbond een adres aan de regering gezonden heeft, waarin hij teleurstelling uitspreekt over de maatregelen op fiscaal gebied, die dienen moeten om de met de a.s. huurverhoging gepaard gaande loonverhoging te compenseren en tevens de werkgelegenheid te verruimen, heeft thans de centrale van Middenstandsbonden eveneens een dergelijk adres aan de regering gericht. Dit adres spreekt ook van teleurstelling en betoogt, dat de belastingver lagingen niet in staat zullen zijn de loonverhoging te compenseren, zodat er zeker geen voordeel voor de werkverruiming verwacht zal kunnen worden. De Middenstandsbonden spreken als hun mening uit, dat de onder nemer in het klein- en middengïoot bedrijf door de maatregelen zowel uit zakelijk oogpunt als uit privé-standpunt gezien, achteruit gaat. De bonden stellen de regering een complex van maatregelen voor, die volgens hen het beoogde doel van de regering wel zullen doen bereiken. Vrije-tij el-besteding Politie-man werd in de avonduren jurist Cum laude geslaagd De faculteit der rechtsgeleerdheid aan de universiteit in Groningen heeft aan de inspecteur van politie te Groningen, de heer J. H. Koerts, de meesterstitel cum laude ver leend. fie heer Koerts heeft in zijn vrije tijd intensief gestudeerd en toen m'en in Groningen in 1947 met een avondlyceum begon, meldde inspec teur Koerts zich als leerling aan. Twee jaar later legde hij met goed gevolg het staatsexamen af. In 1948 liet hij zich als juridisch student in- DOOI dat ZUUrDrandeil schrijven aan de rijksuniversiteit te op ÜW maag. Groningen. Neem een of twee Rennies als er van Overdag werkte hij normaal op Uw maal eens iets „verkeerd geval- het hoofdbureau van politie te Gro- len" is. Renniez blussen dat zuur- ningen maar in zijn vrije tijd bleef branden dadelijk. Een smakelijk mid de heer Koerts studeren. Daardoor del, onfeilbaar in zijn werking en was het mogelijk dat hij in 1950 met onopvallend in te nemen, goed gevolg candidaatsexamen deed Iedere Rennie hygiënisch verpakt en gistermorgen deed hij het docto- één voor één. raai examen in de rechtsgeleerdheid. I (Advertentie) De Maastrichtse gemeenteraad heeft met op één na algemene stem men besloten een contract aan gaan met de Belgische Luchtvaart maatschappij Sabena tot vestiging van een helicopterverbinding, welke Maastricht inschakelt in de interna tionale luchtverbindingen met Rot terdam, Antwerpen, Brussel, Luik en Keulen. Verder voteerde de raad de gelden voor de aanleg van een landings plaats voor helicopteres in het hartje van de stad op de zogenaamde griend, het treffen van de nodige terrein voorzieningen en de oprichting van een stationsgebouw. 55 °Iq der arbeiders nog ongeorganiseerd gen wel van overtuigd, dat de pro paganda steeds moeilijker wordt naarmate het aantal ongeorgani seerden slinkt. In K.A.B.-kringen wijst men er op, dat het aantal leden, dat tij dens de laatste jaren de bond heeft verlaten, aanzienlijk is. Dit hoge cijfer der afvoeringen drukt het aantal nieuwe leden. De K.A.B. stelt zich voor in het komende halfjaar intensieve propaganda te voeren juist onder deze groep. Ledencijfer der vakbonden uiteenlopend Opmerkelijk is, dat de aanwas van het ledental der K.A.B. in de verschillende vakbonden ver uiteen ligt. Drie bonden, waaronder de Katholieke Diamantbewerkersver eniging, die door haar zeer uitzon derlijke positie echter enigszins kan worden uitgeschakeld, zagen haar ledental teruggaan. In bijna alle an dere bonden daarentegen boekte men over het eerste kwartaal belangrij ke winsten. Naar verhouding liggen de Mijnwerkersbond, de Landarbei- dersbond en de Katholieke Onder officieren hierbij aan de kop! Ook de aanwinst van de technici ligt bo- een groot werkterrein openligt, i ven het gemiddelde groeipercentage Overigens is men er in K-A.B.-krin-1 van het eerste kwartaal. De K.A.B. is in het eerste kwar taal van 1953 met 1,61 toegeno men en staat nu in groeikracht aan de top der arbeiderscentrales in ons land. Vorig jaar nam zij nog de tweede plaats in, toen zij over het gehele jaar genomen met 3,8 toe nam. Het totaal aantal leden be droeg 1 April 345.568 leden, maar heeft thans vermoedelijk reeds de 350.000 bereikt. Daarmede volgt de K.A.B. het N.V.V., dat ruim 400.000 leden telt, op de voet. Het ideaal van de Katholieke Ar beiders Beweging is op dit ogenblik de 400.000 te bereiken, waarmede echter wel enige joren gemoeid kunnen zijn, omdat het grootste ac- crès vorig jaar geboekt 13.000 -be draagt. Het onderbrengen van de werkne mers in de Katholieke Arbeidersbe weging beschouwt men als een grote taak voor de naaste toekomst. Daar om is nu een speciale commissie be last met het onderzoek, hoe men de niet-georganiseerden het best kan bereiken. Deze commissie is er van overtuigd, dat zij waardevolle ad viezen zal kunnen geven, omdat het aantal georganiseerden in ons land ongeveer 45 bedraagt en dus nog Ledencijfers K.A.B. Bonden 1 Jan. '53 1 Apr. '53 809 winst Apothekers-assistenten 6 Bouwvakarbeiders 50782 51369 588 34 Fabrieksarbeiders 31749 321P6 477 Grafici 9851 56 H.K.W.-bedienden 17907 18082 175 Handelsreizigers 2142 2639 38 8748 339 1355 22130 497 23090 601 46903 576 Musici 164 148 Mijnwerkers 22539 814 2659 228 Overheidspersoneel 25966 26267 301 Tabaksbewerkers 6473 92 Technici 2021 2097 76 Tandtechnici 71 2 Transportarbeiders 12311 117 17662 15 8357 185 6086 63 Ambtenaren 15070 15386 316 KNAF 420 425 5 Totaal 339829 5536 B.-leden 5739 16 340081 345568 5525 Resultaat in le kwart. '53 verl. Franciscanen bedienen slechts 44 parochies Vrijdag 24 Juli viert de Nederland se Provincie der Minderbroeders haar 100-jarig bestaansfeest. Ter gelegen heid hiervan zal de Generaal der Or de, pater Augustinus Sepinski, een bezoek aan Nederland brengen en op Woensdag 22 Juli in de kloosterkerk te Weert een Plechtige H. Mis van dankbaarheid opdragen. De Minder broeders in Nedarland vormen de grootste provinciale tak der Orde, die zich in de loop der eeuwen over de gehele wereld heeft uitgebreid. In Nederland werken de Minder broeders al reeds sedert de 136e eeuw, doch het is deze maand hon derd jaar geleden, dat na de onre gelmatigheden der benarde tijden een normaal provinciaal bestuur kon worden opgebouwd. Volgens de gegevens van 1953 telt de Orde in Nederland 797 paters, 252 fraters en 270 broeders, verdeeld over 22 kloosters, 44 parochies en 3 residenties. Zij zendt haar zonen voorts uit naar de missiegebieden in het H. Land, Noorwegen, Java, Nieuw Guinea, India, Pakistan, China en Japan. In deze cijfers zijn niet be grepen de 154 Nederlandse Minder broeders, die in Brazilië sedert en kele jaren een zelfstandige provincie vormen. De steeds groeiende activiteit kan kort en krachtig in enkele cijfers en data worden weergegeven: In 1870 vertrekt pater Hofman naar China; in 1899 vertrekken de eerste Minder broeder-Missionarissen naar Brazi lië, in 1924 naar Noorwegen, in 1929 naar Java, in 1934 naar het toenma lige Brits-Indië, in 1936 naar Nieuw Guinea en in 1952 naar Japan. Mo menteel werken in de missiegebieden 176 paters en fraters, alsmede 26 broeders; met de Minderbroeders in Brazilië medegeteld, in totaal 330. De Nederlandse provincie telt één aartsbisschop onder haar leden, n.l. mgr. van Miltenburg, aartsbisschop van Karachi; voorts twee bisschop pen, mgr. Kramer in China en mgr. Haas in Brazilië, en tenslotte drie Apostolische Prefecten: mgr. Pessers in China, mgr. Geise op Java en mgr. Cremers op Nieuw Guinea. In het vaderland is de activiteit der Orde ook zeer sterk toegenomen. Voor een groot deel is dit te danken aan pater Simon Bennebroek, die in 1910 tot provinciaal werd gekozen. Sedert 1884 kent de orde niet minder dan 21 stichtingen, hetzij kloosters, stu diehuizen of scholen. Op het ogenblik bedienen 140 pa ters 44 parochies of rectoraten. Zij besturen voorts 5 scholen voor mid delbaar onderwijs en leiden in drie eigen colleges de toekomstige pries ters der Orde op. De provincie telt 122 academisch gegradueerden. De leden der Nederlandse provin cie zijn op de verscheidenste terrei nen werkzaam; allereerst op zuiver godsdienstig terrein. Wij kennen al len de Open Deur in Amsterdam en Delft en hun belangrijke aposto- laatswerk in Friesland. Voorts zijn verschillende Minderbroeders belang rijke figuren op cultureel en zelfs po litiek gebied. Bijzondere zorg beste den zij tenslotte aan de Derde Orde en aan hun publicaties, zoals de Col lectanea Franciscana Neerlandia, De Gewijde Rede, St. Antonius, De Kloosterling en De Bijdrage voor de geschiedenis van de Minderbroeders in Nederland. BIJ VECHTPARTIJ STUK VAN OOR AFGEBETEN Een ruzie zoekende knaap van on geveer, 20 jaar, zekere Ed. M., heeft op de Broekhovenseweg in Tilburg de 21-jarige gehuwde K. v. d. H. in de rug aangevallen en hem in de worsteling een stuk van zijn rech teroor afgebeten. Bij de vechtpartij was ook de broer van Ï/J, betrokken. Samen had den zjj v. d. H. al enige malen lastig gevallen. De politie heeft de zaak in onder zoek. De overval le Amsterdam 3e militair door M.P. in Frankrijk gearresteerd De Amerikaanse militaire politie is er gisteren in Straatsburg (Frank rijk) in geslaagd de vermoedelijke dader van de overval op de Amster damse taxi-chauffeur te arresteren. Amerikaanse legerautoriteiten hebben de Nederlandse justitie aan geboden de twee in ons land gear resteerde Amerikanen naar Duits land over te brengen, waar zij dan ter verantwoording van hun daad voor de krijgsraad gebracht zullen worden. Iedere vorm van controle afwezig Bij het eisen van een straf tegen de 32-jarige administrateur-econoom van het Vlaardingse ziekenhuis, die er in geslaagd is binnen de vier jaar ƒ60.000.te verduisteren, hield de officier van justitie rekening met het feit, dat er noch door de stichting noch door de gemeente enige practi- sche controle op het werk van ver dachte was uitgeoefend. Nadat de officier V/i jaar gevange- bleven bij de gestegen kosten van het noodzakelijke levensonderhoud; dat zulks niet alleen geldt voor de eigen pensioenen, doch vooral ook voor die der weduwen en we zen, als gevolg waarvan zelfs ge zinnen van hen die hun land op de allerhoogste posten hebben ge diend, in kommervolle omstandig heden zyn komen te verkeren; betuigt volledige instemming met het op initiatief van het hoofdbe stuur samengestelde pensioenplan „de weg naar rechtvaardigheid", inhoudende verdergaande maatre gelen tot verbetering der pen sioenen, en waardeert gaarne alle pogingen om tot verwezenlijking daarvan te geraken". In de slotzitting van het Maandag en Dinsdag te Utrecht gehouden con-, gres van de Algemene Rooms Katho lieke Ambtenaren Vereniging is de reeds eerder vermelde motie van de afdeling Utrecht inzake de ambtena- renpensioenen met algemene stem men aangenomen. In deze motie wordt o. De algemene .R.K. Ambtenaren Vereniging, in haar jaarvergade ring bijeen te Utrecht op 6 en 7 Juli 1953, constateert: dat het peil der overheidspen- sioenen ook na de verhoging met een toeslag krachtens de wetten van 5 November 1948 en 9 Novem ber 1950, verre ten achter is ge- nisstraf met aftrek geëist had, be toogde de verdediger, dat verdachte bijna een vrij mandaat geschonken was. Hij was gerechtigd voorschotten aan personeelsleden te verstrekken en toen hij zelf ging trouwen nam hy ook voorschotten op. Dit was het be gin van zijn weg omlaag. In de eer ste tijd poogde hij nog zy'n verduis teringen met valse boekingen te ver antwoorden, maar naderhand nam hij zelfs die moeite niet meer. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat de grootste bedragen ,'n de jaren 1949 en 1950 verduisterd zijn. De verdedi ger bracht nog verschillende ver zachtende omstandigheden naar vo ren en de rechtbank besloot op 18 Juli a.s. uitspraak te doen. Rondom „De Ommelanden" Technisch adviseur kreeg zijn ontslag Het nieuwe bestuur van ,.De Om melanden" heeft onlangs besprekin gen gevoerd over de positie van de enkele maanden geleden aangestelde technische adviseur bij de fabriek, nu de heer F. de Boer weer als waarnemend beheerder van „De Ommelanden" is aangesteld Het bestuur heeft de technisch ad viseur enkele voorwaarden gesteld, waarover hij zich tot gisteren kon beraden. Naar wij thans vernemen heeft de technisch adviseur deze voorwaarden niet geaccepteerd. Van de zijde van „De Ommelanden" wordt vernomen, dat ontslag zal worden verleend. Drie zomertoiletjes voor de jonge garde Wanneer in ons natte, regenrtfke landje, de zomer eindelijk is aan gebroken, en de zon de verkilde Ne derlanders verwarmt, dan is het voor onze vrouwelijke landgenoten de hoogste tijd om zich te steken in haar luchtige, dikwijls felgekleurde hoogzomertoiletjes, waarvan zij er helaas maar zo weinige in haar kast behoeft te hebben. Hoewel katoen dit seizoen de grote mode is, zullen velen bij war me dagen eerder besluiten tot het dragen van een koele stof als zijde, dan van katoen, die het nadeel heeft gauw te kreuken, wat een slordige indruk geeft, vooral wanneer men zich zonder mantel op straat ver toont. Het meisje links, dacht er echter niet zo over; zij wilde, toen zij naar een tuinfeestje ging, dat door vrien den werd gegeven, er „up to date" uitzien, en hulde zich in haar nieu we zomertoiletje, van Italiaanse herkomst (ontwerp Vanna, Milaan). Het is een japonnetje, dat slechts bij bepaalde types past, men moet er slank en donker voor zijn, en zich goed kunnen bewegen, want het jurkje is zeer opvallend, doch zy bezat deze eigenschappen, en haar creatie was het succes van de avond. Het is gemaakt van katoenen pope- line, met een fel gekleurde Schotse ruit, in rood, groen, zwart en wit, waaronder zij een stijve raffia on derrok draagt, die de geruite klok- rok van het jurkje grappig doet uit staan. Aan de linkerzijde is de rok opgenomen, en zonder terughou ding toont het meisje deze fel gele onderrok. Een strak getailleerd lijf je laat zien hoe slank zij is, en hoe wijd haar rok. Het L'Jfje sluit origi neel, in een knoop op de rechter schouder, terwijl de linkerschouder onbedekt blijft. Het a-symmetrische toiletje wordt gecompleteerd door een eenvoudig geel strooien hoedje, gegarneerd met een band van de zelfde stof als de japon, met gele handschoenen en met Italiaanse zwart suède pumps, met het mo- dieuse smalle, in een punt uitlopen de voorblad, en de slanke hak. De middelste jongedame toont, dat zij even verrukt is van de blou se, die zij draagt, als wij dat zijn. Hij werd gemaakt bij de Engelse zaak Clarmar, van kunstzijde en Zwitserse kant, en volgens een heel eenvoudig model. De ontwerper liet de gebruikte materialen voor zich zelf spreken, en het blijkt, dat hij daar goed aan deed; er zullen veel vrouwen zijn, die deze blouse graag zouden willen dragen, en er zullen er maar weinig zijn, welke hij niet zou staan. Het meisje op de rechtse foto houdt van een grapje. Zij garneerde haar japonnetje van grijze zijden tweed, een zgn. doorknöopmodel, met een hooggesloten kraagje, met een reus achtig grote, witte piqué kraag, die meer mogelijkheden in zich bergt, dan men op het eerste gezicht zou denken. Wanneer zij er behoefte aan heeft, kan zij n.l. de kraag „omto veren" in een grote hoed. De ont werper van de japon en de kraag is de Engelsman Robert Dorland, die voor de kraag werd geïnspireerd op de grote kragen, die de vrouwen en dochters van de Puriteinen, die per „Mayflower" Engeland verlieten, indertijd op hun japonnen droegen. Toen vormde hij de strenge afslui ting van de ingetogen kleding, thans brengt hij slechts een grappige noot aan een pretentieloos jurkje, en dient hij eigenlijk alleen maar ter versiering. Het meisje, dat Dorlands schep pingen toont, is het Engelse film sterretje Ann South.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5