DUINSTREEK RIJNSTREEK Rokkengeld en gouden handschoen legden zware lasten op parochianen Gaan de woestijnen verdwijnen? WOENSDAG 8 JULI 1953 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 HAARLEMMERMEER Geboren: Franciscus Cornells z. van J. de Ruyte en J. M. Warmer dam; Hermanus z. van R. A. v. d. Berg en F. Berrevoets; Petrus Hen- drikus Maria z. van H. P. de Koning en M. G. P. Evers; Petrus Johannes Godefridus z. van P. A. Bogers en P. Avontuur; Cornelia Hendrika d. van D. Rijlaarsdam en C. A. v. d. Heuvel; Theodorus z. van L. Klaas- sen en A. Noor loos; Rita d. van F. L. Peeters en H. J. de Groot; Adria- nus z. van M. Kant en C. M. San- gers; Robert z. van H. L. v. d. Wou- de en J. Klein; Helena d. van C. Gutter en E. Bakker; Helena Wil li elmina d. van J. G. van Renswou- de en W. van Honschoten; Maria Wilhelmina d. van A. J. Konijn en A. M. van Baar; Johannes z. van N. den Ouden en E. Lanser; Robert z. van J. Kleijer en G. Wagen; Gijs- bertus Petrus z. van G. P. Loogman en M. M. Broer; Onno Ale z. van H. de Vries en A. L. Dompeling; Ber nard Willem z. van A. Voogt en M. Ramkema; Maria Antoinette d. van J. de Vries en M. C. R. van Nieuw koop; Dirk Jan z. van C. E. Booij en N. de Haas; Marinus z. van J. van 't Land en J. Polhoud; Antonius Jo hannes z. van A. W. J. Schrama en J. A. Hartveld; Roeland z. van G. J. de Jong en C. Hoogendijk; Peter Jo hannes z. van L. Sloof en J. T. Hes sels; Jan Hendrik z. van W. F. Café en W. Spaargaren; Jannetje Jantje d. van J. Winter en G. de Wit; Jean Baptist Michel z. van D. Braije en G. Sluijs; Maria Jacoba d. van G. Haakmeester en T. C. A. Jansen; Arie z. van P. Joren en M. G. van Stam; Christiaan z. van F. Kamp en C. H. Kloosterman; Theresia Geer- truida d. van W. Oostwouder en E. G. Dessing; Adrianus z. van L. P. Bokhorst en H. A. de Ridder; Ingrid Johanna Hendrika d. van M. L. Thijs- sen en B. M. Beukeboom; Anna d. van J. D. Bulk en G. M. den Her tog; Teunis z. van A. van der Ma- rel en J. A. Reijn. Ondertrouwd: Petrus Heemskerk 30 j. en Theodora Geertruida Cor nelia Huurman 31 j.; Franciscus Xa- verius Koster 32 j. en Christina Ma ria Scholten 31 j.; Hermanus Petrus Hendricus Kreike 25 j. en Cathari- na Johanna Nibbering 24 j.; Theo dorus Everardus Jozef Schaper 26 j. en Jacoba Agatha Maria Meiman 24 j.; Willem Eveleens 24 j. en Maria Café 23 j.; Adrianus van de Kop pel 35 j. en Johanna Jeanne Gep- ken 24 j.Philippus Smit 32 j. "en Adriana 't Lam 26 j. Getrouwd: Christiaan Adriaan An tonius Ros en Maria Cornelia Blok ker; Cornelis Theodorus Stroet en Maria Adriana de die le Clercq; Jan Johannes Schouten en Helena Wil helmina Wilderom; Nicolaas Sloot weg en Neeltje van Tol; Carel Abra ham Wesselius en Paula Hilda Tuk ker; Hendrik van Mulligen en Aal tje Anna Millenaar; Klaas Boom houwer en Clara Jacoba de Cloe; Arend Karman en Antje Heikens; Martinus Roos en Johanna Clasina Monster; Johannes Leendert Stout- jesdijk en Ingeborg Marie Endlich; Albertus Nicolaas Jacobus van Stijn en Klazina Engelbertha Margare- tha Grooteman; Jan Hendricus Spar- naaij en Dirkje van der Galiën; Hendrik Potman en Anthonia Iman- se; Jan Monster en Cornelia Johan na van Oeveren; Klaas Roos en Margje van Vuuren. Overleden: Leonardus Johannes Wubbe 72 j., echtg. van G. C. As sendelft; Catharina Geertruida Borst 93 j., wed. van P. Roubos; Jacoba de Bes 56 j., wed. v. H. Kabout; An tje van Gerven 81 j., wed. v. A. Dek ker; Arie van Haeringen 59 j., echtg. van M. E. Benard. HILLEGOM Zwem-propagandafeest. In het gemeentelijk zwembad werd een groot zwemfeest georganiseerd. De uitslagen waren als volgt: 50 m. scholslag meisjes: 1. Agnes Lom- merse, 2. Rie van Houten, 3. Annie Kalkers. Idem jongens: 1. Wim v. d. Ak ker, 2. M. Assendelft, 3. Frits Duin- kérken: 50. m. rugslag meisjes: 1. Elly van Zij verden, 2. Elly Kroon, 3. Ria.van Houten. Idem jongens: 1. Frans Steen voorden, 2. Kees Elstgeest, 3. Ger- brand de Vries. 5 Om. borstcrawl meisjes: 1. Elly van Zijverden, 2, Elly Kroon, 3. Ria v. Houten. Idem jongens: 1. Huub v. d. Ak ker, 2. W. Freijlink, 3. Gerbrand de Vries. De 4 x estafette, 4-tallen van de Chr. Burgerschool en van de R.K. ULO werd door laatstgenoemde ge wonnen. Het waren: Agnes Lommer- se, Annie Kalkers, Thea Kroon en Ria Damen. Bij dezelfde wedstrijd voor de jongens was de uitslag omgekeerd: hier won de Chr. Burgerschool van de R.K. ULO. De waterpolo-wedstrijd tussen le den van H.Z.V. en leden uit Haar lem werd door de Hillegommmers gewonnen met 37. Jan Paanaker en Bob Bonte be haalden een groot succes in schoon- springen. Tenslotte vertoonden 24 meisjes van Haarlem prachtstaaltjes in kunstzwemmen. Zij werden door de toeschouwers uitbundig toegejuicht. Het feest is schitterend geslaagd. KATWIJK Geboren: Arie z. van P. Schaap en J. van der Plas; Pieter z. van P. Schaap en J. van der Plas; Antje d. van D. van der Plas en B. van Rhijn; Nicolaas z. van J. de Vreugd en F. van der Plas; Nicolaas z. van J. Schaap en S. J. van Duyvenbode; Hermanus z. van J. A* Bakkenes en P. Heemskerk; Jan z. van F. Haas noot en J. van der Plas; Arie z. van P. Guyt en J. van Duyn; Jannetje d. van P. C. Ouwehand en H. D. de Raaf; Thea C. d. van C. van der Plas en H. Vooys; Cornelia d. van L. van Rijn en K. van Beelen; Wil helmina H. M. d. van A. W. Aan- hane en B. L. Broekhof. Ondertrouwd: B. Kwakernaak en L. Snijder. Getrouwd: J. A. Tebarts en A. C. Fennes; A. Th. Maagdenberg en J. H. M. Boskamp. Overleden: J. H. van Emmerik 72 j., wed. van A. J. J. Car lier. LEIDSCHENDAM Geboren: Jannigje, d. van P. Krijgsman en J. Mast; Cornelis A., z. van G. A. van Paassen en A. W. van Boheemen. Hendrikus Th. J., z. van H. J. Bloom en B. C. M. Onderwater'; Theodorus J. G., z. van W. H.. Kamps en P. H. M. Hoogduin; Johannes W. P. M., z. van J. W. Caspers en R. J. de Groot; Leendert M., z. van A. H. Berrevoets en G. van Zomeren; Mar- lise E., d. van J. C. van der Spek en C. Linzel; Johanna P. H. C., d. van A. J. Bakker en C. J. van der Helm; Ahda W. M., d. van J. W. Wensveen en J. Th. van der Ende. Ondertrouwd: P. A. van Eekelen en W. H. 't Hooft; P. C. J. van Rijn en C. M. J. van Veen. Getrouwd: D. van der Lelij en M. J. Kranenburg; C. J. van Veen en A. B. van der Krogt. Overleden: Alida van Meurs 57 j. echtg. van H. van Dorp; Janna Kr oef 58 jaar ongehuwd; Jacob van Wijnen 83 jaar geh. geweest met C. Vuyk Nooiland; Frans Kopmels 77 jaar ge huwd. geweest met Chr. E. Delvoije. LISSE Geslaagd. Voor het diploma lingerie naaien slaagden Dinsdag: Ada Duivenvoorde, Riet Mulkens, Corry Juffermans, Nel Slot, Riet v. d. Mey, Ria v. d- Pol, Joke Droog, Marie de 'Jong, Ali Hoorders, Nel. Smit, Bep. Schrama, Gerrie van Spelde, Gerrie Vonk. Voor costumière slaagden: Ada Duivenvoorde, Julia Mens, Elly van Leeuwen, Rietje Kloek, Stien v. d. Geetr, Nel. Koomen, Lida Noor- dermeer, Lies Warmerdam, Mien Warmerdam, Joke van Dijk, Corry Goederaans, Dula van Gerven, Bep Schrama en Annie v. d. Mey. Allen ontvingen hun opleiding by de Eerw. Zusters van de parochie Beekbrug. NOORD WIJKERHOUT Consultatiebureau voor Zuigelin gen. De vervanger van de me disch leidster zal a.s. Zaterdag vm. te 9 uur in het Wijkgebouw aan de He renweg en om 10 uur vm. in „De Voorzienigheid" zitting houden. Ds. de Jong, legerpredikant. Ds. de Jong van de N.-H. gemeente alhier maakte Zondag van de kansel be kend, dat hij was aangezocht als re serve leger-predikant. Hij heeft dit aangenomen en zal in Augustus voor pl.m. 1 yt jaar als zodanig in dienst gaan. OEGSTGEEST Personalia. Aan de R. K. School voor Maatschappelijk Werk te Am sterdam behaalde mej. G. Jongepier het diploma wijkverpleegster. Personalia. Geslaagd voor het ingenieursexamen voor bouwkundig ingenieur (met lof) de heer W. F. Snieder. Voor het ingenieursexamen vóór werktuigkundigingenieur is ge slaagd de heer T. J. Somer. SASSENHEIM AFSCHEID M. A. VAN DER MEER. Wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd, heeft de heer M. A. v. d. Meer, de gemeente dienst als „geldophaler meteropnè- mer" verlaten. De laatste jaren was hij magazijnmeester. Het officiële gedeelte van dit af scheid heeft plaats gevonden in de Burgerzaal van het Gemeentehuis, waarbij het college B. en W., en een der ambtenaren tegenwoordig waren. De burgemeester sprak allereerst een afscheidswoord. Spreker con stateerde, dat de heer v. d. •Meer steeds een grote accuratesse aan de dag heeft gelegd in zijn 34-jarige diensttijd. Hem werd een enveloppe met inhoud overhandigd. Vervolgens sprak de heer C. J. Hubers, directeur der gemeentebe drijven de scheidende functionaris toe. Voor al hetgeen de heer van der Meer had gedaan in zijn diensttijd werd hem bij monde van deze spre ker dank gebracht; terwijl hem een ruststoel als blijk van waardering werd aangeboden. De heer van der Meer sprak een dankwoord, waarna men nog enige tijd bijeen bleef. Personalia. Voor het propaed. ex. theologie is geslaagd aan de Vrije Universiteit te Amsterdam de heer K. Kuiper. STOMPWIJK Noodlanding Dinsdagmiddag heeft een Deens sportvliegtuig, mo del K Z 3 in de Rietpolder, bij het Kornet vlak bij de veehouder N. v. Rijn een noodlanding moeten maken die goed geslaagd is. De onfortuin lijke vlieger, die op weg was van Kopenhagen naar Ypenburg kreeg door de stormachtige tegenwind ge brek aan benzine en moest, met Ypenburg in zicht, in het land een landingsplaats zoeken. De piloot kreeg geen letsel. Ook het vliegtuig kwam er goed af, alleen de propeller is verbogen. WASSENAAR Personalia. Voor het candidaats- examen bouwkundig ingenieur is met lof geslaagd de heer N. L. de Bruin. Personalia. Mej. J. M. M. Lipp- mann behaalde het diploma wijkver pleegster aan de R. K. School voor Maatschappelijk Werk te Amsterdam. VOORHOUT TWEE GEKOZEN RAADSLEDEN DIENEN GEEN GELOOFSBRIEVEN IN De heer P. v. d. Nouland (KVP) met voorkeurstemmen gekozen en de heer Adr. Jansze (AR) hebben hun geloofsbrieven niet ingeleverd. Bei den zijn reeds jaren raadslid ge weest. De heer v. d. Nouland was de laatste vier jaar wethouder. Voor deze laatste is nu als raadslid geko zen verklaard de heer J. L. Nijssen (de huidige nestor van de raad) en voor de heer Jansze is gekozen ver klaard de heer E. F. Knoppert. Deze laatste is ook een „nieuw gezicht", in de raad. ZOETERMEER KATTL JEUGDDAG. De Kath. jeugd van Zoetermeer heeft Zaterdag en Zondag een stijl volle jeugddag georganiseerd, waar aan enthousiast is deelgenomen door alle groepen. Het sluitsuk was grandioos. Een prachtige processie trok het veld op. Het altaar was rijk versierd met bloemen onder de schaduw van vijf stoer wapperende vlaggen. Ons Heer werd naar het altaar gedragen te mid den van bruidjes en misdienaars en begroet door een haag van neigende vlaggen. Het plechtig Lof werd gece lebreerd door pastoor J. A. Voorham, geassisteerd door kapelaan Schut en pater Kauling. De Eucharistische Ko ning is geestdriftig toegezongen door zijn jeugd. De uitslagen van de sportwedstrij den luiden als volgt: Doelschoppen: le prijs Jan Rade maker, 2e prijs Th. Lexmond. Hoogspringen Senioren: le prijs P. Veltman, 2e prijs van Zoelen. Harlopen 100 m. senioren: le prijs J. Soeter'oroek, 2e prijs P. Veltman. Verspringen Senioren: le prijs P. Veltman, 2e prijs Jan Rademaker. Hardlopen 1500 m.: le prijs Jan Ra demaker, 2e prijs P. Bolleboom. Hardlopen 3000 m.: le prijs H. Jan maat, 2e prijs J. Soeterbroek. Hardlopen 800 m.: le prijs P. Lex mond en 2e prijs Th. Lexmond. Vèrspringen junioren: le prijs J. Rienties en 2e prijs P. Lexmond. Hoogspringen junioren: le prijs J. Hermus en 2e prijs A. van Velsen. 100 m. junioren A: le prijs J. Rien ties en 2e prijs P. Lexmond. Vèrspringen junioren B. le prijs P. Commissaris en 2e prijs H. Lexmond. Hoogspringen junioren B.: le prijs J. Lugtigheid, 2e prijs L. van Dorp. 100 m. junicren B: le prijs G. Bol leboom en 2e prijs G. Boonekamp. (Het verslag werd ons eerst heden toegezonden. Red,). K. A. B. Reisverenigring op stap. Om kv/art voor 7 uur was het een geweldige drukte in de Dorpsstraat. Vijf grote bussen stonden gereed om de ruim honderd deelnemers van de reisvereniging „St. Nicolaas" mee te nemen voor hun jaarlijkse uitstapje. Eerst ging de reis naar Rotterdam, waar de tunnel onder de Maas werd bezichtigd. Daarna ging men naar de Langstraat, waar het ontbijt werd genuttigd. Vandaar trok men naar Den Bosch waar de machtige St. Jan werd bezichtigd. Hierna werd koers gezet naar Berg en Dal en Zeist waar het diner werd gebruikt. De laatste pleisterplaats was „Het Blesse Paard" Zo was Wassenaar XVI. Pastoor Destordeur was in het voorjaar van 1748 gestorven en op 8 Maart gaf de graaf van Wassenaar zijn toestemming voor zijn opvolger Jacobus van der Stoot, geboortig uit Leiden en sinds 1730 pastoor te Assendelft. In 1756 bouwde de pastoor van der Stoot een nieuwe pastorie in Wassenaar en in 1760 kreeg bet altaar een nieuw tabernakel, een geschenk van Joachim van Roon en zijn vrouw Anna Mevou als dank voor een verkregen genezing. Op 15 November 1762 stierf pastoor van der Stoot en zijn opvolger werd Henricus Jacobus Le Jeune, die in het begin van 1763 zijn toelating ver kreeg van de graaf van Wassenaar en op 1 Maart zijn functie aanvaardde. De statie was nu zo groot geworden, dat er regelmatig verlof werd gegeven voor een kapelaan. Le Jeune, Leidenaar van geboor te, was van 1748 tot 1759 pastoor te Obdam en daarna te Nieuwkoop. Hij stierf te Wassenaar op 7 Januari 1795. In 1788 wilde aartspriester ten Hulscher hem pastoor maken van de statie „de Papegaai" in de Kalver- straat te Amsterdam, maar Le Jeune weigerde, zoals hy aanvankelijk ook weigerde landdeken van Delfland te worden. In het laatste gaf hij ten slotte toe; hij maakte als zodanig veel narigheid mee in de kwestie tus sen Poeldijk en Naaldwijk over de grenzen van die staties en in 1792 bedankte hij als landdeken. Slechts met veel. moeite wist ten Hulscher hem op dat besluit te doen terugko men. Toen Le Jeune pastoor van Was senaar werd, kreeg de heer van Wassenaar over hem zeer eervolle getuigenissen uit Obdam, waar men nog altijd spijt had, dat hij destijds pastoor te Nieuwkoop was geworden. Men prees hem als: „Een man van een seer vreed- same inborst en tegelijk ernstig, soodat hij sijn gemeente, welke hij vondt vol questie en haat on der malkanderen, in korten tijdt soo hadde bevredigd, dat er ge durende sijn verblijf noyt het minste scheldwoord tusschen de een en anderen van de beyde ge meenten wierd gehoort". Daaren boven „een excellent prediker, soodat ik meermalen van andere amptgenooten heb gehoort, dat hij de beste prediker van de ge- heele Missie is". Uit deze brief van Gerard Port te Obdam aan de graaf van Wassenaar, blijkt ook, dat de vader van pastoor Le Jeune dokter te Leiden was en dat hij was geboren uit een gemengd huwelijk; zijn moeder was prote stant. De Obdammer meende geen beter getuigenis van Le Jeune te kunnen geven, dan te schrijven dat de pas toor „meer een wel opgevoet mensch als een paap" was! In Nieuwkoop had pastoor Le Jeune de bestaande kerk en pastorie aanmerkelijk verbouwd en verbe terd. Sedert minstens het jaar 1711 wer den door de Wassenaarse katholie ken geen recognities betaald. Uit de rapporten van de baljuws betreffen de de recognitiegelden in Holland over de jaren 1776 tot 1786, in welk jaar zij werden afgeschaft onder in vloed van de revolutionaire ideeën, die in Europa, vooral in Frankrijk opkwamen en door de betrekkingen te Stompwijk. Hier bleef men nog van de katholieken met de patriot een tydje gezellig bijeen en het was ten, blijkt dat door toedoen van de al laat in de avond toen men opge- heren van Wassenaar, al jaren lang wekt in Zoetermeer arriveerde. I niets meer werd betaald. EIND-EXAMEN CURSUS BLOEMSIERKUNST. Door de 15 leerlingen van deze cursus, uitgaande van de afd. Bos koop van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde werden voor het eindexamen verschillende bloemstukken vervaardigd, zoals een tafelstukje, graftak, bruids'bouquet e d. Voor elk werkstuk was een bepaalde tijdsduur toegestaan. Voorts werd ook over de theoretische vak ken examen afgenomen. Het was geen gemakkelijke opgave en de leerlingen slaakten dan ook een zucht van verlichting toen zij hun werkstukken alle gereed hadden, waarmede zij van 95 uur waren bezig geweest. Zij hadden echter eer van hun werk want het bleek dat aan allen het diploma kon worden uit gereikt. De voorzitter van de afde ling, de heer G. J. van Noordt ver richtte deze werkzaamheden, waar bij hij zijn waardering uitsprak voor de prestaties der leerlingen. Tevens dankte hij de leraren voor hun ar beid en de fa. Blauw en Co. voor het beschikbaar stellen van haar loods. Namens de leerlingen dankte mevr. KortmanKempen. De diplo ma's werden uitgereikt aan: mevr. E R. KortmannKempen, mevr. J. GerkemaZwart, mevr. Fremouw Ahrenz, mej. W. M. Jacobs en mej. A G. de Jong. De heren: A. F. Kom peer, Fr. Bos, Adr v. Vliet, Sj. Veld man, A. v. Vliet, W. Mesman, W. de Bruin, H. v. Egmond, J. K. Smits en W. H Hardijzer. Benoeming. De heer A. van Twist, ambt. ter secretarie alhier, is benoemd als gemeente-ontvanger te Hasselt. Voor zijn benoeming als ge meente-ontvanger te Kamerik heeft hij bedankt. Geslaagd. De heer P. R. de Man, ambtenaar ter gemeente-secretarie alhier, is geslaagd vóór het examen ter verkrijging van het diploma ge- meente-financiën. Duivensport „De Luchtbode" hield een wedstrijd v.a. Limoges. Afstand 738 km. De vogels werden gelost te 6.50 uur, aankomst le duif 6.10 uur, laatste 9.05 uur. Uitslag: G. Lamoree 1, 2, 4; A. Verhoef 3. Gegund De bouw van het Labo ratorium1 voor Tuinbouwkundig On derzoek, hetwelk zal verrijzen op 't terrein aan de Valkenburgerlaan, is gegund aan de combinatie van Bos- koopse aannemers, Kranenburg, Bo degraven, Van der Kooy en Van Vliet, zijnde de laagste inschrijvers voor 115.750,—. HAZERSWOUDE Geboren: Josephina M., d. van J. A. W. Kaptem en van C. J. M. Smits, Aagje, d. v. J. van Ofwegen en A. M. Hogenes. Getrouwd: J. N. van Luijk oud 29 jaar en G. Wesseling 32 jaar. Overleden: Marrigje van Eijk 90 jaar weduwe van Gerrit Boogerd. HAZERSWOUDE (Gr.) Aanrijding. Door onvoorzichtig heid werd gisterenmiddag na het ver laten van de school, de 5-jarige H. v. d. W. het slachtoffer van een aanrij ding. Nadat de zuster de kleuters over de zo drukke rijweg had over gestoken, liep enige tellen later H. v. d. W. plotseling de weg weer over. Juist op dat moment naderde uit de richting Leiden een' veewagen van de firma v. d. B. uit Zwolle Door naar links uit te wijken, wist de chauffeur een zeer ernstige aanrijding te voor komen. Desniettegenstaande echter werd het knaapje toch geraakt. Het Rode Kruis was direct op de plaats van het ongeval aanwezig. Een juist passerende dokter nam het slacht offertje in oehandeling. Na het ver bonden te hebben, bracht hij het met zijn auto naar huis. De bestuur der van de veewagen treft geen schuld. RITP WETERING Personalia. Voor het ingenieurs examen voor werktuigkundig inge nieur is geslaagd de heer C. J. Ver- kley. TER AAR BevorderingDe heer S. Spruyt, wachtmeester bij de Rijkspolitie al hier, is bevorderd tot postcomman- dant te Moerkapelle. De heer Spruijt heeft ruim 10 jaren Ter Aar als standplaats gehad. De recognitie-gelden. Die recognitiegelden bestonden uit vaste bijdragen, aan regenten, ambachtheren en magistraten be taald, om in strijd met de plakkaten, onder oogluikend toezien van de overheid, toch de katholieke gods dienst te kunnen uitoefenen en uit gelden bij bijzondere gelegenheden te betalen, als ï.dmissiegelden, wan neer een nieuwe pastoor of kapelaan in de statie werd toegelaten; ook wanneer men toestemming nodig had om de kerk te verbouwen. Ver volgens de bienvenuegelden, of de „gouden handschoen", een geldelijk welkom aan de nieuwe schout, bal juw of ambachtsheer. Soms ook be taalde men rokkengeld voor de ambtskleding van de dienaren der justitie. Al spoedig na 1581 ontstaan groeide dit stelsel tot een compleet systeem van uitbuiting. Om een bedrag te noemen: in het jaar 1730 betaalde de katholieken van Holland alleen al 25000 gulden, behalve de admis- siegelden, die jaarlijks tussen de 5 en 10 mille bedroegen. Geen hekspringer. Toen in het begin van 1795 pas toor Le Jeune overleden was, ver zocht de graaf van Wassenaar aan aartspriester ten Hulscher als zyn opvolger te benoemen ',een zekeren nog jongen hekspringer". Heel beleefd wees de aartspriester dit verzoek van de hand en hij be noemde Engelbertus Pauwels tot pastoor van Wassenaar. Het was een moeilijke tijd in de vaderlandse Kerk! Het haaldë niet veel uit. De katholieken leefden in een vrij heidsroes; de Fransen waren in ons land binnen gekomen met de leuzen van de revolutie: vrijheid en gelijk heid na zovele jaren van onvrijheid en ongelijkheid in de schuilkerken, geduld alleen ten koste van hoge geldsommen. Geen openbaar ambt hadden zij kunnen bekleden, zelfs niet dat van lantaarnopsteker of stovenzetter in de kerk; alleen de leden van de hervormde staatskerk hadden de baantjes. Zij hadden ook de oude katholieke kerken in hun bezit, wat nog altijd als een grievend onrecht gevoeld werd. Toen dan ook de nieuwe grondwet van de Bataafse republiek niet alleen een einde maakte aan de bevoorrechte positie, van de protestante staatskerk, maar ook bepaalde, dat over de eigendom van de oude kerken, pastorieën en schoolhuizen met andere eventuele kerkelijke bezittingen, daterende uit de tijd van de middeleeuwen, in elke plaats schikkingen getroffen moesten worden, grepen de katholieken over al in den lande deze bepaling met enthousiasme aan en begonnen de eindeloos gerekte onderhandelingen tussen de partijen, die ten slotte bij na overal op niets zijn uitgelopen. WELK EEN vergissing is het om te menen, dat de mens de grenzen van zijn technisch kunnen is gena derd. We zouden het kunnen bewij zen met de komst van het atoomtijd perk, we willen het aantonen met een beschouwing over woestijnen, die vruchtbaar kunnen worden in enkele jaren, wanneer de omstandigheden gunstig zijn, in een langer, doch niet hopeloos tijdsbestek, wanneer de bo dem en de bevolking niet zo mee werkt. Is het geen grote ontdekking ge weest, dat zich onder de Sahara on deraardse meren bevinden, gevuld met kostelijk zoet water? Of kunnen we beter eerst wijzen op het gebied tussen de rivieren Euphraat en Tigris in het Nabije Oosten, dat tegenwoor dig Irk heet en veel petroleum op brengt, maar in oude tijden tot de vruchtbaarste landstreken tei wereld behoorde, dank zij de primitieve be vloeiingswerken, die men er had aan gelegd? Reeds toen had men begre pen, dat het water van de omsluien- de rivieren moest dienen om de streek daartussen te bevruchten en men heeft succes gehad. De Arabieren, die een kwarteeuw geleden dit oude land beheersten, hadden niet de wens om hun grond vruchtbaar te maken. Maar de olie werd ontdekt. Er kwamen Britten en Amerikanen in het land, die pijpleidingen aanleg den en in 14 jaar tijds hier een olie voorraad haalden als nergens ter we reld. In zulke streken moet men vrienden kweken en de Amerikanen weten daar middelen op. Zij deden de ervaring op, dat een groep groot grondbezitters deze streken regeerde. Deze mensen werden beloond met dollarssaldi en dure auto's, die de eigenaars niet konden besturen. Dat kweekt geen vriendschap. De sheiks en kroonprinsen met allerlei soorten blauw bloed in de aderen zaten op hun uitgestrekte landerijen letterlijk te verdrogen. De woestijn veroverde hun eertyds prachtige bezittingen. Er was gebrek aan water, dat steeds dieper in de putten wegzonk. Spoedig bleek, dat één motorpomp meer werd gewaar deerd dan twee auto's. Een pomp in het zand. LANGS wetenschappelijke weg zocht men naar onderaardse water velden in de woestynen. Men zette een paar vakmensen aan het werk, die een pomp sloegen midden in het mulle zand, terwijl de Arabieren er zwijgend bijstonden en gedacht moe ten hebben dat hun westerse vrien den zonnesteek hadden gekregen. Uiteindelijk bleek echter dat de Ara bieren eeuwenlang zonnesteek had den gehad. Er zat water in de grond tussen Euphraat en Tigris! De pompen liet men dag en nacht doorwerken. Grote hoeveelheden wa ter spoelden door de hete zandvlak ten, die het opzogen als dorstige ba by's. Ga daar nu na verloop van tijd met behulp van» kunstmeststoffen eens tarwe op verbouwen. Het suc ces was zo overweldigend dat de meest flegmatieke Arabische stam men zelfs in vuur en vlam raakten Ga eens bij die blanken kijken, die toveren in een korte tijd de heetste woestijn om in een vruchtbare vlakte! Er moesten meer pompen komen voor de sheiks en kroonprinsen, die allen op hun terrein aan het exploi teren gingen. Na tien jaar beschikten al die Arabische groten weer over een nederzetting, die in baarheid een lusthof mag worden genoemd, zo groen is het gras, zo vruchtbaar het helaas nog kleine stuk bouwgrond daar omheen. Kans voor Nederland. VELEN leven en werken er nog voor enkelen. Alleen die enkelen heb ben een goed leven. Zy zoeken de mooiste en waterrijkste plekjes op en slijten daar langzaam hun leven. Een sociale hervorming en herverde ling van de grond is op vele plaatsen in het middenoosten even noodzake lijk als zoet water. De tijd is er nog niet rijp voor. Het volk slaapt er nog in de hete zon. De landeigenaars zijn machtig en worden soms als een soort goden be schouwd. Ook daar wordt de tijd echter rijp en elk ogenblik kan- tus sen Euphraat en Tigris de wekker aflopen. Dan ontwaakt een volk, dan zullen woestynen weer groen worden en bewoonbaar als weleer. Daarvoor zijn veel pijpleidingen nodig en nog meer bevloeiingswerken, die het ri vierwater naar dorstige plaatsen moeten leiden. Er is kennis voor no dig en materiaal. Hele geslachten landbouwingenieurs kunnen hier werk vinden. In Nederland mag men er over na denken, welk een naam wij hier zou den kunnen maken als bouwers van waterwerken. Ook zouden wij er als inwoners van een kleine natie zonder politieke wansmaak worden ontvan gen. Daaraan mag men denken wan neer men Nederland overbevolkt noemt met intellectuelen. Hier ligt hun taak te wachten. Een meer in de Sahara. DE TWEEDE woestijn, die te groot en te dor is, noemt men» de Sahara. Het is een begrip voor dorheid, woestheid en lediggang. Geleerden hebben daar rond gesukkeld. Men vond er nog hoge bergen, waartegen de regen in stromen neerkletterde. Het water verdween tussen de rug gen van de Teil-Atlas en de Sahara- Atlas en niemand zag het ooit weer. In zo'n korte tijd kon» die niet ver dampen. Na lang zoeken vond men een wa terweg naar een monsterachtig groot meer, dat een gedeelte van het jaar met water gevuld was en dan lang zaam verdampte. Dit water kon men ook gebruiken voor bevloeiïng en zo is men ergens in het zuidelijk moe ras, midden in de Sahara een land bouwgebied gaan ontwikkelen, dat zich jaarlijks uitbreidt. Er is zoveel water, dat men het naar de kuststre ken wil voeren door betonnen tunnels en ondergrondse kanalen. Het duurt nog jaren en het kost evenveel millioenen als er korrels zand in een hand gaan, maar wat deert dat, als men uitzicht heeft op 250.000 morgen vruchtbare btodem voor het nageslacht? Er is nog meer leven. ER ZIJN meer plaatsen in de Saha ra waar het water nog stroomt of aan de oppervlakte kan worden gebracht. Er zijn waterputten, waarin kroko dillen nog leven. Voorheen is hier een rivier geweest. In de Tassili zijn vele bergmeertjes ontdekt, die een overvloed van» vis herbergen. Een moderne theorie ziet in de Sa hara een verwaarloosd gebied, ver overd door zon en zand. De planten zijn er in roofbouw uitgetrokken, de bomen gerooid door Bedouïnen, die op hoge houtvuren hun uitstervende kudden roosterden. Ook de Sahara was in de oudheid een goede streek om te toeven. Er is niet veel van over gebleven, maar een mensheid, die de haar toe gemeten ruimte moet benutten zal de kracht van hoofd en handen we ten aan te wenden om de haar ont roofde streken te herwinnen. De eer ste fundamenten voor de gigantische waterbouwwerken zijn reeds gelegd. MARKTBERICHTEN WOERDEN, 8 Juli. Kaas. Aan voer 298 partijen. Prijzen: le soort 2.07—2.15, 2e soort 1.99—2.06 en zware tot 2.37 per kg. Handel traag. TER AAR, 7 Juli. Groente. doppers 1.804.10, capdoppers 2.70 blauweschokkers 4J805.20, tuiu- kassnijbonen 1.051.60, idem stek bonen 6478 cent, alles per 10 kg.. 3575 cent, stambonen 1.30 alles per kg., Augurken: D 1 39 cent, idem CD 35 cent, idem E 19 cent alles per kilogram.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3