Vlissingen dankt Leiden „Herwonnen Levenskracht" houdt jubileum-collecte Leidse Varia WOENSDAG 8 JULI 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Leidenaars in Australië Het échte emigranten-gezin, dat tóch geen voorbeeld kan zijn (Van onze correspondent in Australië). Wanneer ik iets ga vertellen over deze oud-Leidenaarsfamilie, moet ik ditmaal een voorbehoud maken; het is een écht emigranten-gezin, dat niet temin geen voorbeeld kan zijn hoe goed men in Australië kan slagen. Een gezin met drie volwassen jongens (en hóe!), aldus vormend een werkende gemeenschap van vier man, moge de wa-i'e samenstelling vormen voor een emigranten-familie, doch het behoort tot de wel zeer gunstige uitzonderin gen. De ex-fabrikant van Egmond uit de Stieltjesstraat in Leiden, heeft het op de sinaasappelvelden in Australië goed kunnen rooien. Van de Stieltjesstraat naar de sinaasappelvelden.... Je moet in Australië al „iets" ge wend zijn om de Van Egmond's op te sporen. Niet yanwege de golven de Showground Road, welke een verbinding maakt tussen Windsor en Cs.*ile Hill, want deze weg doet voor de Rijksweg naar Amserdam niet onder. Maar op een gegeven moment komt de „turn" en dan komt de duik omlaag, naar de „creek". Het zou hier kunnen zijn waar de Danaïden hun nimmer eindigende taak der vulling van het bodemloze vat volvoeren; daar is het altijd stromende bergbeekje, dat harmo nieert met de ruisende boomtoppen, welke dit dal omzomen. De hoge Eucalyptus doen de Kar- ri-bomen schuil gaan; er is een rijke vegetatie, die dankbkaar profiteert van de waterstroom. Plots van de grote verkeersweg, kjan men zich wanen in country- life, waar alleen de natuur heerst. Uit de creek rijst de weg, die ge lijkenis vertoont met een bergpas, naar de vruchtbare velden, waar de rijpende sinaasappelen aan het sprookje van Duizend en één nacht herinneren. Weer een „turn", dan gaat het pad temidden van die hon derden vruchtbomen naar het huis van de familie Van Egmond. Neen, hier heeft men geen ver gelijkingen te maken met Leiden, want dit is het beeld van Australië. Hier zijn de verre uitzichten over het bergachtige landschap; de wijd te van het wonen in een stukje „country". En toch zo vlak bij de drukke verkeersweg! Maar de natuur is in Australië niet beperkt tot een bepaald gebied, eigenlijk wonen de Van Egmond's slechts enige tientallen mijlen van het grote Sydney verwijderd. „Je moet er van houden", zegt de emigrant op z'n flatje in de stad. Mevr. Van Egmond houdt er van; heeft althans geléérd er van te hou den. Waarin zij niet de enige is! Men kan zich overschakelen, of men kan het niét. In juist een jaar dat het Van Eg- mond-gezin Leiden verliet, is dat gelukt Zulks als gevolg van de accomo- datienood, die duizenden emigran ten een soms harde.les heeft moeten leren! De les is voor de Van Egmond's niet te zwaar geweest. Het is dank zij het geluk, zonder welke óók een emigrant niet wél vaart, dat zij op deze sinaasappel velden terecht kwamen. Toen na aankomst in Sydney op één van de talrijke woningbureaux naar accomodatie werd geïnfor meerd, ontmoette Van Egmond iemand, die de tip voor de huidige woning gaf. Juist ómdat het Nederlanders wa ren, bleek de eigenaar van de „or chard", zoals de naam voor boom gaarden is, bereid een leegstaande woning op het bedrijf te verhuren. Er zat nog een goede „maar" aan verbonden, wan de nieuwe huurder moest zorg dragen voor de orchard op basis van aandeel in de opbrengst. De transactie werd voor twee jaar gesloten, zodat men voorlopig on derdak was. „Het enige wat ons hier ontbreekt is een eigen auto", betoogt Van Eg mond. Momenteel komt tweemaal per ochtend de taxi voor om de gezins leden naar het dichtstbij gelegen plaatsje Castle Hill te brengen, het geen des avonds in omgekeerde richting moet gebeuren. Welk transport op ruim 25, per week komt te staan, waarvoor je een eigen auto zoudt kunnen rij den. „Die auto komt nu het eerst aan de beurt en we zijn er al dicht aan toe", vertelt mevr. Van Egmond. Ja, dat is nu de reden waarom ik zei enig voorbehoud te moeten ma ken bij dit verhaal; ge zoudt mogen denken, dat het bezit van een huis Dit is de vroegere Leidse familie Van Egmond, nu gefotografeerd voor de sinaasappelbomen in Austra lië. Over hun ervaringen wordt in bijgaand artikel verteld. en een auto voor een emigrant slechts een kwestie van een jaar of wat langer is. Maar eerstens liep het de v. Eg mond's méé met de accomodatie en tweedens, hier wordt door vier man de pounds binnen gebracht. Een écht, d.w.z. ideaal emigranten-gezin, dat evenwel in het algemeen niet ten voorbeeld aan andere emigran ten, die het met minder hulpkrach ten moeten doen, kan worden ge steld. Laat ik nu eens ruw schatten het is mij niet verteld doch zo iets van dertig pound (plm. f 300) per week komt er toch minstens binnen. Ongerekend dan nog de facilitei ten welke de orchard, de koe, de kippen en de moestuin verlenen Waarmee ik ook weer niet wil beweren, dat andere emigranten het zo heel veel slechter hebben. Indien men althans bereid is om aan te pakken. Dat moesten en moeten óók de leden van het v. Egmond-gezin. Uit gezonderd dan Eddy, die met z'n zes jaar de Benjamin van het gezin is. Doch Aat, de 18-jarige oudste, is in het metaalbewerkers-vak, het welk hier niet slecht wordt betaald; de 17-jarige Rudi fungeert als rech terhand van een dierenarts, met wien hij stukjes van Australiëdoorkruist bij het bezoeken van farms, terwijl de 15-jarige Guus met een baan op een kantoor in Sydney in z'n schik is. Ondanks de stevige afstanden welke hij heeft te reizen. En Van Egmond zelf? In Leiden aan de Stieltjesstraat 33 exploiteerde hij een fabriek in chemische producten. Nu ga ik niet uiteenzetten de vele moeilijkheden, waarmee men op het terrein van de handel in ons land zoal heeft te kampen; in eUc geval had ook Van Egmond er zijn deel van. Moeilijker nog was het geworden, doordat zijn vader als slachtoffer van Bergen-Belsen kwam te over lijden. „Toen besloot ik het in Australië tu gaan proberen", zegt Van Eg mond. De bedoeling is dus te zijner tijd hier een bedrijf te stichten. Alvo rens het zover is, komen er eerst allerlei andere banen aan te pas, vanwege onbekendheid met het land, taai-problemen, de financiën etc. Dus werkte Van Egmond o.a. als „panel-beater", hetgeen te doen heeft met het maken van bepaald soort platen. Hij werd er meteen „voorman"; dank zij de hulp van de Australische mede-arbeiders leer de hij het werk, dat hij moest lei den Later kreeg v. Egmond een baan in de wasserij-afdeling van het zie kenhuis in Paramatta, een stad niet ver van Sydney. Intussen vroeg ook de orchard aandacht en met trots laat Van Egmond de rijk dragende sinaasappelen-, mandarijnen- en ci troenbomen zien. En hij vertelt van de proeven welke er zijn genomen om bepaalde Nederlandse groentensoorten te kweken. Mevr. Van EgmondSohellevis heeft de handen vol met de huishou delijke zorgen. Ze vertelt mij het geen ze kort geleden droomde. „Ik droomde, dat ik weer in Lei den was; ik vond het heel erg en was blij toen ik in Australië wak ker werd". Hetgeen een klaar antwoord is op mijn vraag, of ze spijt heeft van de emigratie. „Met vier jongens bij me, is de toekomst hier lichter dan die in Ne derland kon zijn", vult mevr. Van Egmond aan. Een geslaagd emigranten-gezin, al is dat dan ook nog maar aan de begin-periode toe. Maar u weet nu waarom ik dat Voorbehoud maakte- Scholieren zwommen diploma Leidse Overdekte twee dagen voor Leidse en Wassenaarse jeugd Twee dagen lang hebben de muren van de Leidse Overdekte gedaverd het geroezemoes der schooljeugd uit Leiden en Wassenaar, die proeve van bekwaamheid moest afleggen in zwemkunst. En weer zijn tientallen gelukkig geweest het eerste zo begeerde diploma te behalen. Uit Leiden slaagden niet minder dan 127 meisjes, 54 voor het A-diploma, 73 voor het B-diploma en 123 jongens, voor A 27, voor B 96. Daarbij kwamen nog 71 leerlingen van Wassenaarse scholen, waarvan er 57 voor A en 14 voor B slaagden. De geslaagden uit Leiden zijn: Jongens. Asserstraat (Hoofd Lamain). B: Jan de Joode, Jan v. d. Krieke, Joop Vogel, Harry de Joode. Kernstraat (Hokking). A: Jaap Velt- man; B: Bram de Jong, Hans Janssens, Robbie Selier, Jan Zwikker. Lorentzkade (Bosma). A: Kees Klay; B: Roel Crabbedam, Hans Kriele, Rob bie Beurse. Vollenhovenkade (Timmer). B: Piet v d. Horst, Frits Nagtegaal, Wim v. d. Scheer. Franchimontlaan (Kapteyn). B: Loek Cuvelier, Hans Bevemans, Gijs Groene- wegen, Paul Uppenkamp, Hans Vermeu len, Ignas Perquin, Tommij Donk, Frans Zandbergen, Nico Overdevest. Stadhouderslaan (Kramer). A: Gerrit Schaap, Henk de Vries, Huibert Rose- leur. Rapenburg 48 (Zandvliet). A: Kees Hoogeduin, Nico Nagtegaal, Hans Groot; B: Rudolf Fles, William Bailey, Kees v. d. Berg, Jac. de Jong, Jan Kien jet. Munnikenstraat (Herfkens). B: Leo Servaas, Coos v. d. Ster, Karei Questro, Martin Tettero, Jan Lefèbre; A: Piet Monfils. Peter Barendse. Rijnsburgersingel (Jansen). A: Henk Roedoe; B: Bram Lagas, Rijn Hellen- doorn, Cor v. Egmond, Remond de Marie, Wil Otten, Coos v. Putten. Aalmarkt (Wisse). A: Hans Stam, Dik Metselaar; B: Jan de Graaf, André Klein, Martin Paul, Henk Blote, Joost Albronda. Potgieterlaan (Oudehoven). A: Jan v. Eygen; B: Kees van Dorp, Luciano Spadon, Kees v. d. Bom, Koos Boon, Coos van Evert. Noordeinde 40 (Hubrechtse). A: Hans Oudshoorn; B: Jan Stoeke, Jan Siere, Maarten Hogedoorn, Cor Rijsbergen, Stoffel Pasma, Herman Meyer. Schuttersveld (De Jong). A: Hans Vermey; B: Luuk Palm. Oosterstraat (De Jong). A: Isy God- dijn, Ge Piket; B: Jacques Bink, Hans Sieval. Lusthoflaan. A: Henk Koet. Medusastraat (J. Entrop). A: Koos de Haas: B: Henk de Wit. Caeciliastraat (Vreeburg): A: Cor Ab- spoel; B: Henk van Cleef. Drie Octoberstraat (Paulissen). A: Rudi van Zijp; B: Aad Minke, Wijnand Smit, Piet Bakker, Wim Hagedijk. Maresingel (Berkenbos). B: Piet Ar- noldus. Caeciliastraat (De Haan). B: Henk Krauwers Frans Wervelman, Machiel v. d. Zwan, Nijs van Rooyen, Willem van Egmond, Roelof Nagtegaal, Henk Doorneveld, Kees van Klaveren, Yke Kuipers, Herman Honsbeek Pelikaanstraat (Hettinga).'A: Jan Lo- mans, Henk Gaasbeek; B: Dik Bohemen, Kees Jansen, Leen Korpershoek, Wout Steenbergen. Os en Paardenlaan. B: Sjaak v. Veen, Jan Olivier, Paul Ouwerkerk, Wil Huiser. Duivenbodestraat (v. Weerlee). A: G. Bostje; B: J. v. Beek. Middelstegracht (J. v. Dalsen): A: Henk van Klaveren. Hoogl. Kerkgracht (v. d. Horst). B: Kees Wassenaar, Henny v. Muyen, Henny Broers, Karei v. Steenwijk. Langebrug ASB (Versluis). B: Wim Riel, Harrij de Graaf, Lucas v. d. Meer, Peter Korswagen, Hans Regeer, Sjaak Kriek, Henk Boef, Jan v. Tongeren. Haarlemmerstraat (v. Heteren). A: Jacobus Siebert; B: Ben de Wekker. Meisjes: Asserstraat (Lamain). A: Heieen Kromhout, Emmy Dekker, Ineke Buurman; B: Corrie v. d. Wijngaard, Regina Zimmerman, Jannie de Joode, Ria Jansen, Lucie Klinkenberg, Marian ne Rijneveld. Leidse Hout. A: Willy Vaarmeyer. Leidse Schoolvereniging (Voorwinde). B: Betty Voortman, Renee Venker, Pleun Volker. Lorentzkade (Bosma). B: Yvonne Bre mer, Ria Zaalberg, Ike Bakker, Carmen Sprong. Levendaal (St. Barbara). A: Ria De- vilee, Ria de Rijk, Hannie Bovenlander; j Weyd< B: Ineke Drenen, Marijke Coster, Loes Wo-> M ULO-examens te Leiden Voor het diploma m.u.l.o. B zijn de volgende candidaten geslaagd: F. H. Bouter, Leiden, E. Duursma, Leiden, W. Gemert, Leiden, S. Noor- lander. Alphen aan den Rijn, J. J. Drexhage, idem, A. Leijnse, idem, J. v. d. Meent, idem, M. L. Tegelaar, Oegstgeest, P. Valentijn, Voorscho ten, Fr. W. Werkhoven, Leiden, L. Wolfslag, Leiden, J. Wolvekamp, Oegstgeest, M. P. E. Keus, Leider dorp, J. Kooreman, Leiden, W. van Oosten, Leiden, J. Roozendaal, Lei den, A. Matze, Leiden, D. Matze, Leiden, N. A. v. d. Horn, Leiden, J. M. Rensink, Leiden. Voor het diploma m.u.l.o. A slaag den de volgende candidaten: J. H. van Rijswijk, Alphen aan den Rijn, W. van Vliet, idem, R. C. Verkuij- len, idem, N. T. C. Zaalberg, Lei den, A. Dreef, Leiden. Voor het diploma B werden vier candidaten afgewezen. Gisteren zijn voor net diploma B de volgende candidaten geslaagd: J. Brandt Buys, Oegstgeest, J. Lan- daal. Leiden, J. van der Luit, Voor schoten, A. Scheepstra, Leiden, H. Neerken, Bodegraven, N. Punselie, Bodegraven, M. C. Lemstra, Hazers- woude, P. Visser, Leiden, D. G. Waasdorp, Leiden, C. Colpa, Leiden, J. Crama, Leiden, M. Cohen, Alphen aan den Rijn, G. Domburg, idem. Gisteren zijn voor het diploma A de volgende candidaten geslaagd: P A. van Iperen, Leiden, H. Groe- neveld, Leiden, P. J. v. d. Ham, Noord wij k-Binnen, C. van der Reij- den, Leiderdorp, G. van Muijen, Leiden, J. C. Verra, Zoeterwoude, W. G. Wagenaar, Zwammerdam, C. A. Donker, Alphen aan den Rijn. Gisteren zijn voor het aanvullings diploma B de volgende candidaten geslaagd: J. P. Kooreman, Leiden, J. G. Meerburg, Leiderdorp, M. C. Corts, Leiderdorp, J. Verbeek, Al phen aan den Rijn, J. van Duin, Noordwijk aan Zee, J. Veenstra, Noordwijk-Binnen, D. C. van Leeu wen, Katwijk aan den Rijn. Afgewezen voor het diploma B 3 candidaten. Afgewezen voor het diploma A 4 candidaten. Afgewezen voor het aanvullings diploma 1 candidaat. Leidse Universiteit Gepromoveerd tot doctor in de fa culteit der rechtsgeleerdheid oj proefschrift getiteld „Sociaal-econo mische aanpassingsproblemen in Ke nya" de heer mr. J. D. de Roock, ge boren te Soerabaja en thans wonen de te den Haag. Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederlands recht de heren E. P. M. Gerards Roermond, J. H. P. L. Kouwenhoven Rijswijk, M. L. H. Cas sutto Scheveningen; doctoraal exa men Scheikunde mevr. C. Olivier - Rutgers Sittard, idem de heren A. F. Block Leiden, J. H. F. Baak den Haag, F. J. Zeelen (cum laude) Leiden; doctoraal examen Geologie J. W. Brinck Oegstgeest, A. M. Mijn lieff Leiden; doctoraal examen Biolo- gi de heren J. Rooth Leiden, J. A. G. Davids (cum laude) Leiden, A. G. Vlasboom Leiden; candidaatsexamen wis- en natuurkunde (F) de heren M. van Swaay Leiden, H. P. G. A. van Niekerk Sassenheim, H. Beyer Leiden, K. B. van Senden Leiden candidaatsexamen wis- en natuur kunde (E) de heer G. Engelsma, Wommels; candidaatsexamen wis- en natuurkunde (K) mej. S. L. Roest Leiden en de heer H. J. van Hattom Leiden, candidaatsexamen wis- natuurkunde (A) mej. H. Kok Lei den en de heren A. W. Wijnhoven Zoeterwoude, K. J. van Damme Oegstgeest, J. D. Poll den Haag, J. C. Verstelle Sassenheim; candidaats examen wis- en natuurkunde (D) de heer A. Broese van Groenou Leiden; candidaatsexamen Nederlandse taai en letterkunde mej. J. L. Elsbach Den Helder. v. d. Steen, Jani v. d. Meel, Ans Meyer, Tiny Maaskant; B: Truus Holthuis, Aatje v. Velzen, Kate Kuis, Meriam Scholten, Nelly Koppers, Corrie Broek, Rita de Jong, Henriette Oerle, Anneke v. d. Brink. Renie Munk. Kooipark (De Bie). A: Ida 3 - Haarlemmerstraat 32 (Zr. Algwino). Otto, Trees Gijbels, Gerrie Paardenkoo- A: Tinie Vreeken, Emmy Aalders, Annie per, Carla de Groot, Joke Koreman,Colpa; B: Frieda Martijn, Clemence Corrie Devilé, Riny de Bruin. Vollenhovenkade (Timmer). A: Ada van 't Zelfde; B: Ansje Vrielink, Con nie de Nie, Jannie v d. Horst, Ita Jansen. Stadhouderslaan (Kramer). A: Leni TT v. Hooidonk, Adie Kikkert. Willy Hermans, Elly Hagemans. Hoge Morsweg (D«nstra> A: Agatha Caeciliastraat (De Haan). A: Sjaan de de Graai; B: Gerarda Wasstok, JokeBezemer. Tineke Brouwer, Anneke Burgerion, Joke v. d. Heyden. Vliet; B: Lies Franke. Langebrug A en B. A; Fennij Drees, I DJ: DfWolfschooL A: Willy Veen, Treesje Oudshoorn, Frieda Turenhout I Aeatha Disseveld, Bertha Kuilenburg. de Cler, Marianne Tettero, Heieeentje Leenen, Kitty v. Kempen, Elsje v. d. Pompen. Hoogl. Kerkgracht. A: Toos Goseling, Hennie v. d. Laan; B: Els Lepelaar. Drie Octoberstraat. B: Ria Zaalberg, Hannie Crama, Cobie Link, Trientje Vinkensteyn, Tea Stuart; B: Tinie Ouwerkerk. Aalmarkt (Wsse). A: Jannie de Mey; Tineke van Leeuwen; B: Jeanne de Vries, Rieneke de Koning, Marijke van Velzen, Nellij Colpa, Irma Verloop. Schuttersveld (De Jong). A: Arina Vlasveld; B: Joke van Leeuwen, Corrie Franken, Anneke Brugman. Noordeinde 40 (Hubrechtse). A: Nellij Boot, Ria Heemskerk; B: Ansje Krom hout. Maresingel (Berkenbos). A: Nine Se- nuvro, Janny Hameling, Thea Selier; B: Clara Hendrks, Gea Jonkers, Lonneke Bodery, Atie Hild. Zuidsingel (Slechtenhorst). B: Nelly Kromhout, Willy v. d. Plas. Potgieterlaan: A: Marianne Verhoef, Elly v. d. Spree, Siene Velthuizen; B: Johannes Pijnenburg, Rita Huizing. Medusastraat (Enterop). A: Jeanne Dijkhuizen, Ans Ouwerkerk, Tinie Mie- remet. Driftstraat (Reets), A: Martha Ver mond, Joke de Fey, Cobie Otto, Joke de Bruin. Catharinaschool (Zr Leoni). A: Elly Hogervorst; B: Rietje Hettinga. Willy Lps, Thea Schram, Greetje Bergers, Corrie v. 't Hart, Corrie Hogervorst, Rietje Hensing. Mariaschool (Zr. Algwino). A: S el via De geslaagden uit Wassenaar zijn: Jongens A: Kees Cardinaal, Theo d. Spek, Jan v. d. Ham, Joop van Eden, Giel Sumppele, Harry Speckenbrink, Hans van Hoof, Nol v. d. Ven, Joop van Cleef, Thyl Gheyselink, Joop v. d. Berg, Jan Blokker, Eric van Till, Harmen Keiser, Jan Hubscher, André v. Sprons- sen, Jan Jongsma, Joost van Bremen, Hans Lagenberg, Wim Eysenck, Leo Kanters, Bob Onderwater, Ferdinand Lausberg, Harry Kampscheur, Jan de Bruin, Floor Koelewijn, Dik Groenen dijk, Tonny v. d. Kraan. Hans Hoogka mer, Jaap Wafelbakker; jongens B: Han Stork, Tonny v. Dongen, Toos Deiters. Meisjes B: Marjolijn v. Schie, Cocky Lith, Gudrin Gheyseling, Irma Giezen, Toos Ouwerhand, Lia Bunschoten. Tonny Beunders, Beppie Helder, Trees Kooien, Carla Schuurmans, Maatje Brantjes; meisjes A: Tineke van Meerten, nielle Nodestijs, Truus Ychil, Annette v. Valkenburg, Elly v. d. Heyden, Hilders, Janeke Verkade, Joke Klum- per, Elly Lith, Josje Helder, Miep v. d. Ven, Helene Dijkers, Reni de Kousema ker, Greke v. Rooyen, Liesje Perse- nairo, Emmy v. d. Zwart, Mia de Ruig, Fietje Steeneveld, Trex v. d. Niet, Tonny v. d. Kraan, Suse Kranendonk, M Kok, Jopie Tettero. Bea de Smit, Slootweg, Beppie Kremers, Henny Ho- geweg. Oorkonde voor de Leidse scholen Hedenmorgen vond in de koffieka mer van het stadhuis een korte plech tigheid plaats, tijdens welke het ge meentebestuur van Vlissingen Leiden dank gebracht heeft voor de wijze, waarop tijdens de ramudagen van Februari j.l. aan Vlissingen hulp is verleend. Dames en heren gevraagd Van 13 tot 18 Juli houdt „Herwon nen Levenskracht" in samenwerking met Santos haar jaarlijkse geldinza meling (speldjesdag en lijstencollec- te.) Dit wordt een jubileum geld inzameling. „Herwonnen Levenskracht" bestaat t jaar 40 jaar. In deze 40 jaren bouwde „Herwonnen Levenskraiht" o.m. het bekende sanatorium „Berg en Bosch". In dit sanatorium werden vanaf de opening in 1920 reeds meer dan 15.000 patiënten- uit alle kringen van Nederland verpleegd; dagelijks zijn er 540 patiënten in verpleging. Wat vervolgens de aandacht trekt, is, dat de vereniging vanaf de oprich ting in 1913, circa 10.300 patiënten, leden en gezinsleden van de K.A.B. naar „Berg en Bosch" en andere sa natoria in Nederland heeft uitgezon den en daarvoor ƒ4.800.000.heeft uitgegeven. Bovendien werden na de bevrijding nog 8200 thuisverpleegde patiënten geholpen met extra voeding. Dit vroeg van de vereniging de som van 650.000.—. Dit werk kon geschieden, dank zij de grote steun, die de vereniging door alle jaren heen mocht ontvan gen en ook dit jaar hoopt zij, dat men haar niet teleur zal stellen. Voor de jubileum-inzameling zijn nog da mes en heren collectanten nodig.. En de vereniging doet een beroep op de leden van de R.K. arbeidersorgani saties, die zo nauw met dit werk be trokken zijn, om zich aan een der derstaande adressen te melden. J. van Harteveld, Haarlemmer straat 210 en 186. J. Compier. Oude Vest 121. J. Verhoeven, Gasstrart 56. Van Dinten, Sumatrastraat 38A. VEERTIGJARIG JUBILEUM A. J. BRAKEL De heer A. J. Brakel, hoofdmon teur aan de Stedelijke Lichtfabrie ken, afd. gas, met standplaats Ha- zerswoude-Koudekerk, herdacht gis teren zijn 40-jarig ambtsjubileum. In de directiekamer werd de heer Brakel gehuldigd en op waarderen de wijze toegesproken, waarbij ge wezen werd op de stipte wijze, waarop hij zijn functie vervult. Mede namens het gemeentebe stuur dankte de directeur der fa brieken de heer Brakel daarvoor in hartelijke bewoordingen. Daarbij werden hem tevens de oorkonde van het gemeentebestuur en de gratifi catie overhandigd. In de hierna volgende toespraken werd o.a. gememoreerd, dat de heer Brakel niet alleen bij het perso neel der Lichtfabrieken zeer waardeerd wordt, maar ook bij de inwoners van Hazerswoude bekend staat als iemand, waarop nimmer tevergeefs een beroep gedaan wordt, en zodoende een hechte schakel vormt tussen de Lichtfabrieken en de verbruikers in de buitengemeen ten, waar hij de fabrieken vertegen woordigt. Door een vertegenwoordiger van de Personeelsvereniging werden de vriendschappelijke gevoelens van het personeel ten opzichte van de heer Brakel vertolkt en daarbij werd een fraai geschenk als herin nering aan deze dag aangeboden. Daarna wachtte de heer Brakel nog een huldiging in de kring van het personeel der afd. gasdistribu tie, waarbij velen hun gelukwensen aanboden. De heer Brakel dankte ten slotte voor de vele bewijzen van vriend schap en waardering en voor de tot hem gerichte woorden. P. v. d. A.- RAADSFRACTIE. Tot opvolger van de heer Gos lings is als fractievoorzitter geko zen de heer Y. Keester. Het secreta riaat berust bij de heer J. Schüler. De training van de leden van de R. K. Korfbalvereniging „Cres cendo" is deze week verzet van Woensdagavond naar Donderdag avond, 7.30 nam. De personeelsvereniging van de Leidse Wolspinnerij is door de direc tie van de Leidse Overdekte weer in de gelegenheid gesteld de leden van de zwemvereniging te laten zwem men, en wel op Zaterdag van half 1 tot half 2. Het ledental dezer vere niging bedraagt op het ogenblik 60 personen. Vanmiddag tegen 1 uur geraak- een 5-jarig knaapje, F. de H., wo nende aan het Gangetje, spelender wijze in het water van de Nieuwe Rijn. De heer S. v. d. Velden, koet sier in dienst bij v. Gent en Loos, zag het ongeluk gebeuren en nam een koene duik in het koele water, met het gelukkige resultaat, dat hij de kleine nat maar ongedeerd aan de ouderlijke woning kon afleveren. In de koffiekamer waren aanwezig de burgemeesters van Vlissingen en Leiden, vergezeld van enkele wet houders, twee leden van het comi- Ld^en helpt Vlissingen en de hoofden der scholen, waarvan de leerlingen tijdens de rampdagen op advies van wethouder, S. Menken de bekende „sigarenaistj es-actie" ge voerd hebben. Mr. B. Kolff, burgemeester van Vlissingen, wijdde een enikel woord aan de grote ramp, die voor Vlis singen hoofdzakelijk tot materiële schade beperkt was gebleven. Spr. prees de snelle wijze, waarop vanuit Leiden hulp verleend werd en con cludeerde hieruit dat de band, die jn 1945 tussen Leiden en Vlissingen gesmeed was, zijn sterkte weer be wezen had. Door de scholen, die de sigaren kistjes-actie gevoerd hadden, speciaal te huldigen, meende spr. de dank van zijn gemeenten aan geheel Leiden te kunnen overbrengen. De hoofden der Leidse scholen, die aan de actie hebben deelgeno men t.w. de Meisjes H.B.S., Gem. H.B.S., R.K. Lyceum, Chr. Luceum, het Gymnasium en de beide vak scholen werd vervolgens door de burgemeester een oorkonde overhan- digd. Nadat verversingen waren rondge diend bracht burgemeester Jhr. F. H. v. Kinschot een toast uit, waarin hij eveneens de band van vriendschap tussen Vlissingen en Leiden prees. Vóór deze bijeenkomst, had de bur gemeester de vertegenwoordigers van de gemeente Vlissingen op zijn kamer ontvangen en daar een stok- ladder voor de brandweer van Vlis singen overhandigd. Zoals bekend, heeft het gemeen tebestuur enige tijd geleden beslo ten in de zomermaanden avondbe spelingen van het Stadhuiscarillon te doen plaats vinden om de be langstelling voor de beiaardkunst te bevorderen. Teneinde de toehoorders bij deze bespelingen te gerieven, is thans be sloten in het vervolg stoelen op het Stadhuisplein te plaatsen, waardoor men niet meer genoodzaakt zal zijn staande naar het klokkenspel te luisteren. Voor de eerste maal zal aan dit plan uitvoering worden ge geven bij de avondbespeling, die op Donderdag, 9 Juli a.s. van 20.30 tot 21.30 uur door de stadsbeiaardier, Leen 't Hart, zal worden gegeven. Het programma van* deze bespe ling luidt als volgt: 1. Praeludium quasi una fantasia, Jef van Hoof; 2. a. Vier weverkens zag men ter botermarkt gaan, b. Ik voer laatst ever zee, c. Komt vrienden in het ronde; 3. a. Rondeau, Matth. v. d. Gheyn, b. Gavotte, W. de Fesch; 4. a. Malbrough s'en va-t-en guerre, Frans volksliedje, b. II était un petit navire, idem, c. Au clair de la lune, idem; 5. a. Pizzicato uit „Sylvia", Leo Delibes, b. Intermezzo uit „Ca- valleria Rusticana", Pietro Mas- cagni; 6. a. Jagersliedje, Mien Pot- harst, b. De kleinste, Jos. Beltjens, c. Bij en blom, Ph. Loots; 7. Prelu dium en Allegro op „Lobe den Herrn", Ger. Boedijn. Burgerlijke Stand Overleden A. Turenhout, wed. van van Diest 66 jr; A. G. Mak, doch ter 2 jr: J. H. Hakvoort. wedn. 83 jr; van Lieden, man 61 jr; W. Nieuwen- huizen, wedn. 88 jr. Gehuwd: F. H. Klinkenberg en J. C. Franken; C. J Nieboer en A. E. Zijlstra; Ch. Chrispijn en M. Th. Se nior; L. Huprkmans en A. M. Geuke. Laatste Berichten STRAALJAGER VERONGELUKT. Op de zogenaamde Duivelsdijk te Zuid-Berghuizen in de gemeente Losser is heden omstreeks half twaalf een Gloster „Meteor" straal jager van de vliegbasis Twenthe van de Koninklijke Luchtmacht ver ongelukt. De straaljager kwam naar de aarde, en kwam voor het woon huis bewoond door de familie Veld huis tot staan. Het beschadigde de buitenmuur. Het bleek, dat de vlieger om het leven is gekomen. Het vliegtuig is zwaar beschadigd. UIT HET LAND DER ZIEKE MINISTERS. De Engelse minister van weder opbouw en volkshuisvesting, Harold MacMillan, heeft vanmorgen een ope ratie aan de galblaas ondergaan. Volgens een medisch bulletin is zijn toestand bevredigend. VERKEER TUSSEN OOST- EN WEST-BERLIJN WORDT HERSTELD. Met ingang van Donderdag a.s. zal het verkeer tussen Oost- en West- Berlijn weer geheel worden hersteld, aldus heeft het Oost-Duitse Radio station Radio-Eerlijn Woensdag be kend gemaakt. VEILIG VERKEER

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2