Lezing voor de R. IC Handels avondschool te Leiden Mr. G. Remmen over de P.B.O. NaarKevelaer! Hoe komt men in Australië aan een huis DINSDAG 7 JULI 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Nadat eerst de heer C. F. Meerpoelte de organisatie en bevoegdheden de Kamer van Koophandel had be handeld en vervolgens de belastin gen waren toegelicht door de heer M. Sontrop, hield mr. G, Remmen in de serie lezingen, die door de R.K. Handelsavondschool voor haar leerlingen georganiseerd wordt, een lezing over de Publiekrechterlijke Bedrijfsorganisatie. Hij begon zijn lezing met een dankwoord aan het bestuur van de school, waarvan hij de vooruitstre vende houding prees, omdat de Leidse school de eerste in den lande is, die deze belangrijke stof door een insider laat behandelen. Achtereenvolgens behandelde hij structuur van het bedrijfsleven en legde op duidelijke wijze uit, hoe vooral de middenstand georganiseerd is. Hij wees op de nauwe band, die er bestaat tussen de pi'ivaatrechter- lijke en publiekrechterlijke organisa ties, daar de organen van de P.B.O. voortkomen uit het bedrijfsleven en eerst ontstaan, als er daar de be hoefte aan wordt gevoeld. Als katholiek juichte hij de tot standkoming van de P.B.O. toe, om dat hier een stuk economische orga nisatie wordt verwezenlijkt, zoals die in de encyclieken „Rerum Nova- rum" en „Quadragesimo Anno" wen selijk wordt geacht. De Bedrijfsra- denwet Verschuur was een eerste stap in de goede richting. De P.B.O. zou al lang verwezen lijkt zijn als de oorlog geen roet in het eten had gegooid. De organisa ties Lauwers en Woltersom waren een stap terug, daar dit zuiver licha men waren, waarin uitsluitend de stem van de werkgever werd ge hoord. Er moet een P.B.O. komen. Hierna bewees hij, dat er een P.B.O. moet komen. In de privaat rechterlijke sfeer kan men ondanks alle goede bedoelingen niet tot re sultaten komen. De niet georgani- seerden kunnen immers elke over eenkomst saboteren, daar zij niet ge bonden worden. Nu wordt echter iedereen, die een functie in het be drijfsleven heeft, genoodzaakt de verordeningen na te leven, die vol gens de P.B.O. voor de bedrijfstak, waarin men werkzaam is, worden uitgevaardigd. Mr. Remmen verge leek de P.B.O. met het bestuur van een stad. Uit het feit alleen, dat men inge zetene is van een bepaalde gemeente vloeit voort, dat men alle bepalin gen, die door het bestuur van die gemeente worden uitgevaardigd, moet nakomen. Een overwinning van de K.V.P. Hij noemde de totstandkoming van de P.B.O. een overwinning van de K.V.P. op het centraliserende streven van de P. v. d. A. Hier wordt een deel van de taak van het landsbestuur overgedragen aan lagere organen in casu het be drijfsleven dat uit de aard van de zaak het beste zelf die zaken kan regelen waarvan het zelf het mees te verstand heeft. In ondernemerskringen is men wel eens angstig om met werkne mers op voet van gelijkheid aan één tafel te zitten. Iedere werkgever voelt zich een ongekroonde koning in zijn eigen bedrijf. Is het niet zijn zaak, die hij heeft opgericht, waarin hij zijn kapitaal heeft gestoken, met alles risico's die daaraan verbonden zijn? Mr. Remmen noemde dit een over wonnen standpunt. Na de oorlog meende hij overal een andere mentaliteit bij -de werk gevers te bespeuren. Bij samenwer king tussen kapitaal en arbeid kan het bedrijfsleven alleen maar gebaat" zijn. Nu kan de werkgever meer inzicht krijgen in de moeilijkheden van de werknemer en kan deze meer be-' grip krijgen voor de problemen, waarin de werkgever zo vaak wor stelt. Zo zal er een betere verstand houding ontstaan tussen beide groe pen en zal de werknemer met meer interesse zijn taak vervullen. Uitvoerig behandelde hij ten slot- van de verschillende organen van de P.B.O. Een zegen voor het Kleinbedrijf Bij de rondvraag kwamen nog en kele aspecten van de P.B.O. naar voren en kreeg hij de gelegenheid om er op te wijzen dat het juist voor het kleinbedrijf een zegen kan wor den, daar het zich nu met meer kans op succes kan verweren tegen het grote gevaar dat het grootwinkel bedrijf voor de middenstand vormt. Tot nu toe is het grootwinkelbedrijf vooral ook door zijn doeltreffender organisatie een ernstig gevaar voor de middenstand. De heer C. van Velzen bracht naar voren, dat de mogelijkheid bestaat, dat de minister een bedrijfschap op richt, zonder dat het bedrijfsleven hier om vraagt. Zo gemakkelijk gaat dat echter niet, daar dit door mid del van een aparte wet moet ge beuren, waarbij de volkvertegen woordiging het laatste woord heeft. In zijn dankwoord wees de directeur van de school er nog op dat in de S.E.R. het gevaar bestaat dat de re gering door haar vertegenwoordigers een onevenredig grote macht kan uitoefenen. De heer Remmen was hiervoor in de toekomst niet bang, daar de tijd, naar zijn mening, hier vanzelf de oplossing wel voor zou brengen. Tenslotte feliciteerde de directeur alle candidaten, die en bloc voor het schriftelijk gedeelte van het midden standsexamen waren geslaagd met het behaalde voorlopige succes -en wekte hen op om de studie met het zelfde elan voort te zetten, opdat de resultaten bij het mondeling ge deelte van het examen even goed zouden zijn. Eind-examen R.K. Lyceum „St. Bonaventurn De uitslag van de eindexamens aan het R. K. Lyceum „St. Bonaventura" is: Geslaagd voor diploma H. B. S. afdeling B: J. Agasi, Voorburg. Fr. Everstijn, Voorschoten; J. van Eijk, Schiedam; J. de Graaf, Leiden; A. Hakkelinj Wassenaar; P. Hoogeveen, Hazers- woude; H. Klaar, Voorhout; H. Ko renromp, Oegstgeest; G. Lafeber, Leiden; J. van Leeuwen, Zoeterwou- de; N. van der Maat, Oegstgeest; T. Ple'j, Leiden; K. Schrama, Lisse; M. Sipman, Voorburg, J. Spaar, Bode graven; R. Straver, Den Haag J. van Weerelt, Voorburg; J. de Wit, Alphen aan den Rijn; E. Duquesnoy, Voor burg; A. Kortekaas, Den Haag; Th. Leenderts, Leiden; M. Nieman, Lei den; C. Stikvoort, Voorschoten; B. Willems, Oegstgeest. Totale uitslag: Eindexamen H. B. S. afdeling A: Aantal candidaten: 21; geslaagd 19 en afgewezen 2. Eindexamen H. B. S. afdeling B.: aanial candidaten 28, geslaagd 24, afgewezen 3, teruggetrokken 1. De Lakenhal-commissie In het uitvoerig bericht, in ons nummer van gisteren, waarin mede deling werd gedaan, dat 3 leden van de Lakenhal-commissie hunrbntslag hadden ingediend, omdat het" advies dezer commissie inzake de 'benoe ming van een directeur van de La kenhal door de meerderheid van de gemeenteraad niet was gevolgd, werd gesuggereerd, dat er bij deze drie leden bezwaren waren gerezep tegen de benoeming van een katho liek in deze functie. Wij stellen er prijs op te verklaren, dat bij deze benoeming voor deze suggestie ten aanzien van de drie afgetreden leden der Lakenhal-com missie generlei grond aanwezig blijkt te zijn. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa men Indisch recht de heren J. Sori- pada Leiderdorp, E. Kilian, Den Haag en H. M. de Munk Leiden. Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederlands recht mej. G. Klomp Leiden en de heer D. A. D. Nooitge- dacht Den Haag. Geslaagd voor het prop. ex. god geleerdheid de heren J. Schoone- veld Leiden, J. G. Barnhoorn, Sas- senheim en J. C. Delbeek Leiden. GOUDEN DOCTORATEN. Vrijdag 10 Juli zal het vijftig jaar geleden zijn, dat aan de Leidse Uni versiteit promoveerde tot doctor in de geneeskunde cum laude, de heer H. K. de Haas, geboren te Rotterdam en thans wonende aldaar. Eveneens op Vrijdag a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat aan de Universiteit te Leiden promoveerde tot doctor in de rechtswetenschap de heer F. Couvée, geboren te Leiden en thans wonende te. Oosterbeek. Leids Varia De heer W. Calkhoven herdacht heden zijn zilveren jubileum als dekenstrijker bij de N.V. Fabriek van Wollen Dekens v.h. J. Scheltema Jansz. De jubilaris werd te 11 uur op het kantoor ontvangen en toege sproken door de directeur, de heer H. J. P. Wassenaar, die de heer Calk hoven dankzegde voor de in de af gelopen kwart eeuw bewezen dien sten. Hij deed deze dankwoorden vergezeld gaan van een enveloppe met inhoud, terwijl de echtgenote van de jubilaris bloemen in ont vangst mocht nemen. Tevens over handigde de heer Wassenaar de ju bilaris het diploma van de Maat schappij voor Nijverheid en Han del, vergezeld van de legpenning. Daarna werd het woord gevoerd door de heer G. R. Janse van Mant- gem, procuratiehouder der firma, die namens het kantoorpersoneel eqn cadeau aanbood. De voorzitter van het jubileum- fonds feliciteerde hem namens het fabriekspersoneel, bood een cadeau aan en bloemen voor mevrouw. Daar na sprak de heer Calkhoven een kort woord van dank en was er nog een gezellig samenzijn. Voor het prop. examen civiel- ingenieur is te Delft geslaagd de heer P. C. T. van der Hoeven; voor ZOMERZITTING VAN DE PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. In de Ridderzaal in Den Haag zijn hedenochtend de Provinciale Staten van Zuid Holland in eerste gewone zitting van 1953 bijeengekomen. Nadat het nieuwe lid J. P. Schal- ker is beëdigd en enige minder be langrijke voorstellen zonder bepaalde stemming waren aangenomen, gaat de vergadering over tot behandeling van een voorstel van Gedeputeerde Staten tot centralisatie van het dijk- beheer op Voorne en Putten, Rozen burg en Welplaat. De heer K. Ver hoeven J.Lzn. (A.R.) ontwikkelt be zwaren tegen het voorstel en heeft vooral bezwaar tegen de z.i. te grote spoed, die bij het opstellen van het voorstel is betracht. De heer G. van Praag (CPN) aobt centralisatie van het dijkbeheer wel noodzakelijk, doch is evenals vorige spreker van mening, dat te haastig te werk is ge gaan. Spr. wijst er op, dat de finan ciële consequenties niet alleen door de direct belanghebbenden, maar door de gehele gemeenschap moeten wor den gedragen. De heer A. B. van Dijk (Arb.) juicht het voorstel toe. Spreker dringt aan op spoed, ook ir. J. B. J. Waardenburg (Arb.) is tegen verder uitstel. Spreker acht een cen traal beheer over de waterkering vooral nu noodzakelijk. Vervolgens spreken de heren H. v. Rossum (SG) en C. L. de Wit (K.V.P.) zich voor het voorstel uit. Namens Gedeputeerde Staten ant woordt mr. G. J. C. Schilthuis (Arb). op de verschillende geuite bezwaren. Spreker ontkent, dat het onderhavi ge voorstel overhaast tot stand is ge komen. Plannen tot centralisatie van de waterkering op Voorne en Putten, Rozenburg en de Welplaat stammen uit 1947. Ook indien ons land niet door de watersnoodramp zou zijn getroffen, zou een soortgelijk voor stel tijdens de huidige zitting van Provinciale Staten zijn ingediend. De tegenstand tegen centralisatie door belanghebbenden is door de jongste gebeurtenissen sterk ver minderd. Spreker betoogt dat Gedeputeerde Staten in de eerste plaats is overge gaan tot het voorstellen van centra lisatie om een goed dijkbeheer te waarborgen. Daarnaast is het een billijke eis, dat een ieder zijn deel bijdraagt in de kosten van de wa terkering. Nu zyn er nog polders, die nog nooit een bijdrage hebben geleverd voor het onderhoud van de waterkering, hoewel ze groot belang hebben bij goede dijken. Spreker kondigt op korte termijn overeenkomstige voorstellen aan voor Schieland, IJsselmonde, het eiland van Dordrecht en Flakkee. De vergadering neemt het voor stel van Gedeputeerde Staten z.h.s. aan. De zitting duurt voort. het candidaatsexamen scheikundig ingenieur de heer M. C. J. Nie- vaart. Hedenmogen om 7.30 uur bleek brand te zijn ontstaan in het pand Alexanderstraat 22 bewoond door de fam. Burgmeyer. De brandweer die spoedig ter plaatse was wist met dit kleine binnenbrandje wel raad en was met een kwartier weer verdwe nen. Zaterdagmiddag a.s. te 3 uur aanvangend, zal de volkstuinders- vereniging „Het Noorden" het vijf jarig bestaan herdenken met een theemiddag op het tuinencomplex aan het einde van het Zwarte Pad, ingang Maresingel. De fa. Peltenburg heeft ter gele genheid van het 160-jarig bestaan gedacht geen feest te moeten vieren, maar het interieur der zaak in een nieuw modern kleed te steken. De resultaten daarvan kunnen belang stellenden zelf aanschouwen a.s. Don derdagmiddag van 1.303 uur. De beiaardbespeling zal morgen niet geschieden van 11 tót 12 uur, maar van 9 tot 10 uur. De bedevaart van de Leidse Processie gaat dit jaar op 24, 25 j en 26 Augustus a.s. i Hiermede is tegemoetgekomen i aan de wens van velen om in het begin van de week te gaan, zodat het gemakkelijker zou zijn om er 3 dagen „tussenuit te breken." Nog deze week volgen er in dit blad nadere mededelingen. Houdt deze dagen vrij! SPORT Twintig: doden. Aan de route van de Pan-Amerkaanse spoorweg, 4 kilometer van het plaatsje Trujillo in Peru, deed zich een ernstig ongeluk voor toen bij een spoorweg overgang een autobus werd gegrepen, door een trein, die uit de richting As- cope kwam. In de bus bevond zich het voetbalelftal van de club „Juan Aurich" uit Lambatecano en een aantal suppor ters. Twintig personen werden bij dit ongeval gedood, terwijl 16 personen verwondingen opliepen. ATHLETIEK DE NEDERLANDSE PLOEG TEGEN ZWITSERLAND. Buys (AAC) en Van der Hoeven (Lycurgus) zijn door de nationale tech nische commissie van de KNAU aange wezen om in de wedstrijd Nederland- Zwitserland op Zondag 12 Juli a.s. te Rotterdam de 400 meter horden te lo pen. Lammers heeft zich teruggetrok ken en wordt in de 4 x 100 meter esta fette vervangen door Van Poorten (AV *23). De tweede Nederlandse deelnemer op de 3000 meter steeple chase zal dezer dagen worden aangewezen. MOTORSPORT. HET WERELDKAMPIOENSCHAP 1953. Na de Grote Prijs van België luidt de stand in de strijd om het wereldkam pioenschap voor motorrenners 1953: 125 cc: 1. Haas (Did.) 14 pnt.; 2. Sand- ford (G.B.) 8 pnt.; 3. Ubbiali (It.) 6 p. 4. en 5. Copeta (It.) en Zinzani (It.) 3 pnt.; 6. en 7. Jones G.B.) en Veer (Ned.) 2 pnt.; 8. en 9 Webster (G.B.) en Simons (Ned.) 1 pnt. 250 cc: 1. Haas (Did.) en Anderson (G.B.) ieder 14 pnt.; 3. Wünsche (Did.) 6 pnt.; 4. Armstrong (Ierl.) 4 pnt.; 5. Wheller (G.B.) en Lorenzetti (It.) 3 p. 350 cc: 1. Amm (Rhodesia) 18 pnt.; 2. Burgerlijke Stand Geboren: Carolina Christine, dr van H. J. Waller en P. Fetter; Ar- noldine Gijsbertha Martina dr. van G. van Brugge en M. J. de Groot; Margaret Dominica Theodora Wil- helmina, dr van J. L, A. van Harte- veld en M. Boeykens; Robert Cor- nelis Arie, zn van H. Bloot en J. Bregman; Dagmar, dr. van J. H. Sa- veur en A. M. M. Baczyk; Antonius Adrianus Cornells Maria, zn van A. C. Vreeburg en M. A. Elderhorst; Margaretha, dr van C. de Roode en S. de Nobel; Teuntje, dr van A. W. H. Teeuwen en T. du Prie; Hendrik zn van G, Boeve en C. den Dekker; Cornelis Gerardus, zn van G. P. Meskers en M. Freeke; Elisabeth Maria, dr van A. J. Hendriksen en S. Mekel; Elisabeth Maria, dr van L. M. J. van Velzen en E. L. Pouw; Pieter Hendrik zn van F. G. van Tongeren en C. M. van Dorsten; Margaretha Jacoba dr van J. Duijn- dam en P. van Rijn. Overleden A. Turenhout, wed. van van Diest 66 jr; A. G. Mak, doch ter 2 jr; J. H. Hakvoort, wedn. 83 jr; H. van der Reijden. man 67 jr; M. van Lieden, man 61 jr; W. Nieuwen- huizen, wedn. 88 jr. Gehuwd: F. H. Klinkenberg en J. C. Franken; C. J Nieboer en A. E. Zijlstra; Ch. Chrispijn en M. Th. Se nior; L. Huprkmans en A. M. Geuke. (Van onze correspondent in Australië). „Hoe kom ik in Australië aan een huis?", is één van de vragen die ver band houden met emigratie. Men heeft reeds zoveel gelezen over de woning-narigheid in Austra lië, dat menig adspirant-emigrant zich vooral over bedoeld probleem zorgen maakt. En tóch, duizenden emigranten hier hebben binnen enkele jaren op hun eigen stukje grond een eigen dak bo ven het hoofd gekregen, waarover ik U iets zal vertellen. Bij vrijwel alle „teleurgestelde emi granten" is de grote klacht: „we kon geen geen woning krijgen", een klacht, die niet ongegrond kan wor den genoemd. Er kan echter een „maar" aan wor den verbonden. Al die „teleurgestelde emigranten", die veelal reeds „teleurgesteld" wa ren toen zij op de boot naar Austra lië zaten hadden voor hun re tourtje toch maar de beschikking over minstens 400 (plm. ƒ3500), veelal in twee jaar tijds gespaard. Genoemd bedrag is echter voldoen de om een begin te maken voor de eigen woning; onverschillig of men die zelf bouwt of wil laten bouwen. De grootste moeilijkheid is om de eerste paar honderd pond bijeen te krijgen, gedurende welke tijd men èrgens heeft te wonen! Vandaar de soms trieste verhalen van mensen die in een tent, schuur of wat dan ook moeten verblijven, hoewel dat geluk kig géén regel is. Het hangt er nu maar van af hoe veel arbeidskrachten in een gezin be schikbaar zijn; hoe het verloopt met de werkgelegenheid enof men de kunst van sparen machtig is, ten einde te bepalen welke tijd is ge moeid met die eerste vier honderd pond. De één lukt dat in een jaar, een an der zal er twee, drie of mogelijk vier jaar over moeten doen. Doch practisch heeft iedere emi grant de kans binnen enkele jaren „een stukje van Australië te kopen". Ja, dat zal niet altijd in het hartje van Sydney, Melbourne of één van de andere grote steden kunnen zijn<, doch wél in één van de vele rand plaatsen. „Waar zullen we gaan wonen?" Eerst komt dan de grote vraag: Waar zullen we gaan wonen? Eigen lijk is dat wel één van de lastigste vragen, wanter zijn hier zovéél mogelijkheden. Men kan pref eren in een mooi natuurgebied te wonen; of dicht bij de prachtige stranden, of ergens meer buitenaf of zo dicht mo gelijk bij een stad. Verder heeft men de keus uit diverse „klimaten"; het gematigde rond Sydney; het meer Ne derlandse rond Melbourne, de hitte rond Broken Hill, om er slechts en kele te noemen. Bij dit alles heeft ook moeder de vrouw een hartig woordje mee te spreken, terwijl uiteraard ook werk kring en werkgelegenheid tot de be slissing moeten bijdragen. Doch de emigrant tenzij hij con tractuele verplichtingen heeft is hier zo vrij als de bekende vogel in de lucht. Er is geen overweging om zo dicht mogelijk bij ouders of fami lieleden te wonen! Sommige emigran ten prefereren meer in de omge ving te blijven van een Nederlandse kolonie, welke zich hier of daar heeft gevormd. Wat kost een „bouwblok"? Wanneer men dan de beslissing heeft genomen omtrent de omgeving waarin men wil wonen, volgt een andere belangrijke aangelegenheid: de grondprijs. Er is wel enig verschil in prijs tussen die in een stad of in de omgeving daarvan. Waarbij ik niet „the bush" op het oog heb! Bovendien heeft men goedkope en dure areas, plaatsen waar men alleen stenen huizen mag bouwen, of zo als meer gangbaar van fibro of weatherboard, een bepaalde houtsoort dus, meer naar het model van de Nederlandse landhuizen. Rond iedere grote stad is een „goed koop area" ontstaan, veelal ook, door dat zich er de „Displaced Persons" hebben gevestigd. Men vindt die in de buurt van Sydney b.v. in Black- town, Merrylands, Cambramatta, in Melbourne aan de buitenkanten van St'. Kilda, om slechts enkele areas te noemen. De prijs van een bouwblok be draagt dan rond de 200 (plm. 1700) in duurdere areas £300 500. Volgens de voorschriften be hoort de afmeting van een bouwblok in het algemeen plm. 20 M. breed en 50 M. diep te zijn; in meer landelijke gebieden zijn die afmetingen soms aanzienlijk groter. Buiten de grote steden treft men vrijwel overal in Australië een „open bebouwing aan, zelden ziet men daar étage-woningen. De garage. Nu zal het in Nederlandse oren heel erg vreemd en minderwaardig klin ken, wanneer ik vertel, dat de meeste emigrantenen óók vele Austra liërs! eerst in een garage gaan wo nen. Denk daar heus niet te min over; als men zóver is, dan zijn reeds heel veel moeilijkheden overwonnen en is men pas echt „baas in eigen huis", en bovendien op eigen grond. Zo'n garage heeft een lengte van plm. 4 a 5 meter; is gewoonlijk in twee kamers verdeeld en men bouwt er' een keukentje bij. Aan materiaal is men plm. 100 (nog geen 1000) kwijt en een beetje handig man bouwt zelf zo'n garage. Het is n.l. „pre-fabricated", zodat alles in elkaar past als een blokkendoos. En een emigrant, of hij nu timmer man, slager, schilder, kantoorbedien de of schoenmaker is, behoort te kun nen metselen en timmeren en verven. Anders kan hij beter als „teleurge stelde" terug gaan. Wanneer men zo'n garage aardig heeft opgeverfd, zorgt voor passende omgeving door plantengroei enz. is het heus een behoorlijk huisje. Bo vendien, deze garage is w§er een draadje voor de hemdsmouw: het huis. En later doet de garage dienst als échte garage Er zijn momenteel vele duizenden emigranten, die het tot deze tijdelijke woning hebben gebracht, en er ge lukkig en tevreden mee zijn. Er zijn ook nog vele andere vor men van tijdelijke woningen, doch de garage is wel de meest gangbare. Het eigen huis! In het algemeen geven de autori teiten twee jaar vergunning in een tijdelijk huis te wonen; in die tussen tijd moet een begin zijn gemaakt met de bouw van een permanente woning. Doch vaak weet men op allerlei ma nieren die termijn te verlengen. De laatste tijd is er van Overheidswege een streven om al die „tijdelijke wo ningen" niet meer toe te laten, doch voor te schrijven dat dadelijk wordt aangevangen met de bouw van een deel der permanente woning. Men wenst zulks le. om ontsieringen te gen te gaan, 2e men acht zulks voor deliger voor betrokkene. Deze wijzi ging is mede veroorzaakt, doordat de fabrikanten van de „pre-fabricated houses" het mogelijk maken een huis in gedeelten op te trekken. Men be gint b.v. met woonkamer, slaapka mer, keuken, of andere combinaties, doch in elk geval zijn de plannen zodanig ingedeeld, dat men telkens iets kan bijbouwen, zonder het ge heel te schaden. Dit is bijzonder mogelijk voor de woningen opgetrokken van fibro of weatherboard; over de woningen zelf en indeling er van, hoop ik later nog wel iets te vertellen. Men kan tegenwoordig zelfs een heel huis tegelijk uit de fabriek laten komen, dat dan op drie trailers gela den, wordt „thuis bezorgd". Iets over bouwkosten. Tenslotte nog iets over bouwkos ten en de mogelijkheden wat betreft financiering. Ik heb voor mij liggen drie boekjes van Australische bedrij ven die de „pre-fabs" vervaardigen, hoewel daar tientallen zich mee be zig houden! Daar is er één, die volledig in staal bouwt, stalen frame dus, stalen ra men enz. Het kleinste huis, dus voor de „start" heeft woonkamer (plm. 5x4 M.), keuken (plm. 3x4 M.) en laundry (wasgelegenheid). Kosten: 420 (plm. ƒ4000). Dit betreft echter al leen het materiaal voor de opbouw en fundering moet men zerg zor gen, zodat er nog wel iets bij komt. Men kan in dit geval met een bedrag van plm. 100 volstaan; de rest over drie jaar te betalen. Binnen het ge hele plan kan telkens op eenvoudige wijze een stuk worden aangebouwd. Een volledige woning van een an dere firma: twee zitkamers, twee slaapkamers, keuken, laundry, bad kamer, zag ik geprijsd vanaf 900 aan materiaal. Doch op een fabriek bezichtigde ik een huis, woonk., drie slaapk., keu ken, badk. laundry, volledig uitgerust met bad, geysers, electr. fornuis, ge verfd en opgebouwd, voor 1400, (plm. 13.000) waarvoor een som van 300 nodig was, de rest over 20 jaar. Indien men dus de beschikking heeft over £400500, kan men op eigen grond in een (betrekkelijk) eigen huis trekken. Want, voor het ontbrekende bedrag heeft men een lening te sluiten, hetgeen vooral ge schiedt met hulp van één» van de vele „Building Society's", welke een semi- Overheids instituut zijn, dan wel via Banken, doch dit laatste gaat vaak nogal moeilijk. En kijk nu niet tegen al die „dui zenden gulden" op, want hier bezien we honderd pound (bijna 1000) héél anders dan in Nederland. Maar dat is maar een kwestie van sparen» door de emigranten, hetgeen weer een ander verhaal moet vormen. Lorenzetti (It.) 14 pnt.; 3. en 4. Kava- nagh (Austr.) en Anderson (G.B.) 12 pnt.; 5. Brett (G.B.) 9 pnt. 500 c: 1. en 2. Amm (Rhodesia) en Armstrong (Ierl.) 14 pnt.; 3., 4. en 5. Brett (G.B Duke (G.B.) en Milani (It.) 8 pnt. Zijspan: 1. Oliver (G.B.) 8 pnt.: 2. Smith (G.B.) 6 pnt.; 3. Kraus (Did.) 4 pnt.; 4. Masuy (Belg.) 3 pnt.; 5. Hal- demann (Zwitserl.) 2 pnt. SCHAKEN. KAMPIOENSCHAP VAN LISSE. De laatste ronde van het schaakkam pioenschap van Lisse leverde de vol gende resultaten op: P. LangeveldC. Vermey 01; G. ScholtesN. v. d. Mey 1—0; J. Boogerd—F. v. Dijk Vi—Vi- Afgebroken partijen: N. v. d. MeyJ. Boogerd 01; P. BeykJ. Boogerd 10. Het eindresultaat in de 1ste klase Is: 1. J. Th Beyk (kampioen) \]/2 p.. 2. G. Vermey Jr. 3'< p., 3. J. Boogerd 3/2 p., 4. P. Langeveld 3J/£ p., 5. G. Scholtes 3 p., 6. N. v. d. Mey 2 p., 7. F. v. Dijk 1 punt. 2de klasse: 1. N. v. d. Vis (kampioen) p., 2. W. van Es 6 p., 3. G. Herman 5'A P- 3e klasse: 1. A. Snel (ongesl. kamp.) 9 p., 2. P. v. Stam 7Y2 p., 3. B. v. Vliet 6y, p. De prijsuitreiking heeft hedenavond plaats in café v. Diemen. 3de Poellaan. De avond zal worden besloten met een zogenaamde vluggertjes-competitie. Ook niet-leden mogen aan deze nieuwe wed strijd deelnemen. WATERPOLO. LGB I—SNA n 1—7. In deze thuiswedstrijd hebben de Leidse Golfbrekers nog veel kunnen leren van de tegenpartij, Ondanks goed tegenspel werd het voor rust na vele dekkingsfouten 03. In de tweede helft ging al direct een SNA-speler het wa ter uit en na de strafworp te hebben gemist werd het door Bik 13. Daarna nam SNA het spel geheel in hander en het einde bracht een verdiende 7—1 overwinning voor de gasten. DAMMEN. LDV. In de 9e ronde werden de volgende resultaten behaald: le tiental: J. Zaalberg—W. Heemskerk 02; B. SlechtenhorstTh. Uitenbo- gard 02; J. KoopmanI. Teleng 02. 2e tiental: F. H KlinkenbergS. Mandi 20; E. Klinkenberg—J. v. d. Mey 1—1; J. C. Klerks—P. v. d. Stel 0—2; W. Kleijn Sr.—M. Brinks 0—2. 3e tiental: H. A VissersS. v. d. Wijn gaard 02; J. H. v. LeeuwenR. Aal- bersberg 11; B. de KierJ. J. Roosen daal 02.; M. v. LeeuwenC. Klinken berg 02; B. de KierH. A. Vissers 2—0. DUIVENSPORT. Leidse Concourscommissie. Wed vlucht met oude duiven vanaf St. Quen- tin, gelost te 6 uur met Z.O.-wind. Afst. pl.m. 280 km.; aankomst eerste 8.44.83 uur (1677.77 m/min.), laatste 9.12.22 uur (1418.93 m/min.). Uitslag: Dr. J. Venker 1; Gebr. Passchier 2, 8; W. Kapaan 3; W. Vijlbrief 4; Hoek de Vries 5; M. v. d. Wiel 6, 10; J. Duindam 7; L. Steen voorden 9. De Bonte Duif (Leiden). Wedvlucht vanaf Pont St. Maxence, gelost te 6.30 uur met N.O.-wnd, afstand pl.m. 345 km. Uitslag: H. v Riet 1, 2, 3, 7, 9, 11; G. v. Albada 4, 8; J. Siera 5, 14; J. Bailey 6, 16; Oude Elferink 1U, 12, 15. Jeugdgroep LPC. Wedvlucht vanaf Eysden, afstand pl.m. 174 km. Uitslag: A. Honsbeek 1; N. Vogelenzang 2, 8; W. Griffioen 3, 4, 5, 9; R. Jansen 6; B. Strijk 7, 11, 12; K. Rijsdam 10. Kampioen oude duiven: 1. R. Jansen 461 pnt.; 2. W. Griffioen 445 pnt.; 3. J. Fillppo 436 p. De Luchtklievers (Llsse). De uit slag van de jonge duivenvlucht vanaf Tilburg, 86 km. was als volgt: G. Paar- dekooper 1, 6; J. van Diest 2, 9, 10. 24; B. C. Rygersberg 3. 16, 17, 27, 32; P. Wijnhout 4, 13, 14, 18, 26, 37; G. Augus- tinus 5, 19. 35; H. v. d. Meer 7, 11; N. de Kuyper 8, 12, 20. De Reisduif (Hazerswoude). Wed vlucht met oude duiven vanaf Pont St. Maxence, afstand 340 km. In concours 35 duiven, gelost om 10 uur met Noor den wind en bewolkte lucht, aankomst eerste 7.44.19, snelheid 584 m. p/m. laatste 9.2.35, snelheid 514 m. p/m. Uit sla: C. Groen 1, 3; M. M. van Vlet 2. Door nog onbekende oorzaak kwamen Zaterdag slechts drie duiven van de vereniging thuis. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 6 Juli: Vette Varkens. Aanvoer 389 stuks. Prijzen: zware 1.93—1.88, lichte 1.86—1.80, zeu gen 1.601.78 per kg. Handel ta melijk, afloop minder; 7 nuchtere kalveren 3050. BODEGRAVEN, 7 Juli: Kaas. Aangevoerd 238 partijen, Prijzen: le soort van 2.08 tot 2.15, 2e soort van 2.002.07, extra 2.32 per kg. Handel flauw. ROTTERDAM, 7 Juli. Vee. Aan voer* weektotaal 5048, dagtotaal 2520. 370 vette koeien, 969 (227) gebrtüka- vee, 150 vette kalveren, 113 (37} gtaskalveren, 836 nuchtere kalveren; 216 varkens, 270 biggen, 134 paarden, 68 veulens, 368 schapen en 26 geiten. Vette koeien 2.80—2.88, 2.70—2.78 en 2.402.60, vette kalveren 2.60 2.70, 2.50—2.60 en 2.30—2.50 per kg. levend gewicht; graskalveren 400325250, nuchtere kalveren 60—52—48, biggen 53—46—40. slachtpaarden 1.95, 1.85 en 1.75 per kg. levend gewicht; veulens 450 —400—300, schapen 120—100—90, lammeren 1009070, kalf- en melkkoeien 115975850; vare koeien 775—680620, vaarzen 850 —775—650 en pinken 575—525—425 per stuk. Vette koeien aanvoer als vorige week, handel traag, niet geheel prijshoudend, enige prima's boven notering; vette kalveren aanvoer ta melijk, handel vU>^, ruim prijshou dend; graskalveren aanvoer iets ruimer, handel kalm, prijzen onver anderd; nuchtere kalveren aanvoer ruimer, handel redelijk, prijzen iets stijver; biggen aanvoer even minder, handel flauw, prijzen onveranderd; slachtpaarden aanvoer iets groter, handel slepend, prijzen als vorige week; veulens aanvoer ruimer, han del willig, prijshoudend; schapen en lammeren aanvoer korter, handel re delijk, prijzen als vorige week; kalf- en melkkoeien aanvoer gewoon, han del stil, ruim prijshoudend; vare koeiesn aanvoer iets meer, handel slepend, prijzen onveranderd; vaar zen en pinken aanvoer als vorige week, handel tamelijk, prijzen even stijver; geiten aanvoer redelijk, han del kalm, prijzen iets stijver.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3