RIJNSTREEK DUINSTREEK DAM PO Kajotters district Leiden te Groenendijk bijeen DINSDAG 7 JULI 1953 »E lèïDSE courant 2ERSTE BLAD PAGINA 2 ALPHEN AAN DEN RIJN Bevorderd naar klas 2, Machelina Baayen, Cornelia H. v. Gemeren, Th. K. de Graaf, H. Huissoon, Idaline Koon (voorwaardelijk), Caholina v. Maasdam, C. Maaskant, L. v. d. Oever, R. den Otter. A. van Rijn. J. Rijswijk, Ria Snel, A. Verruijt, Alie Zwaan, J. Blom, K. Bos, M. Bijlsma, H. Demoet, L. Schouten, Elsje M. Ver meulen, Huibertina v. d. Waals, allen te Alphen aan den Rijn; H. v. Dam, Zwammerdam; B. Batelaan, K. Vis scher, P. W. Westerhof, H. Heems kerk, allen Bodegraven, Ria Corts en L. Visser te Koudekerk; Johanna v. d. Giesen, Jeanetha Kool te Woerden; J. Honnef, Leiderdorp, Margje M. Verkerk, Boskoop, Eva Waltuch, Hanne Waltuch en J.'Moyet, allen te Ter Aar. Naar klas 3 J. Beishuizen, R. v. d. Berg, Aatje van Dijk, C. Haasbroek, Betsie Mys, H. Kotter, J. van Noort, K. v. d. Oest, J. Pilon, Margreet de Pijper, G. van Rijn, J. J. Streefkerk, E. Wind, H. Pont, allen te Alphen aan den Rijn; P. v. Harten, Woubrugge, D. den Heeten, A. Dronkert, Mien Gemsink, allen te Leiden; A. de Kroes, R. van Loo, Ter Aar; H. Note- boom„ C. Venema, Waddinxveen; A. Abbema, W. Derksen en V. Kijkuit, Gouda; A. v. Galen. Benthuizen; M. der Hollander, Koudekerk aan den R(jn; R. Kapteyn, Reeuwijk; A. H. van Krieken, Leiderdorp; L. Mulk- huysen, Ch. Müller, Siem Oppe, D. v. d. Poorte, Gre Tromp, Dia Ver maas, allen te Bodegraven; J. van Rij, Zoetermeer; M. v. d. Velden, Woerden; Anna M. Wassenaar, Noordwijk, (toehoorster). 9 herexa men, 16 afgewezen. Naar klas 4: Jopie Werther (met lof), Truus Zwart, K. Boot, W. Boot, Adrie van Gemeren, Toos Hoogen- boom, J. Huissoon, H. Knook, J. B. H. Kroon, Evelina Tolk, J. Vroege, Inge Walraven, W. de Wolf, allen Alphen aan den Rijn; Jennie Bekker, J. Doornbos, J. Veerman, J. Vink, Gre Vroege J. van Dam, C. Karssen, al len te Bodegraven; P. Hazenberg, H. 't Hoen, Zwammerdam; H. Heu velman, Ouderkerk a. d. LJssel; L. Huyding, Leiden, P. de Jong, Aar- Beproefde hulp bij verkoudheid voor Va der, Moeder en kind. (Advertentie.) EEN ISOTOOP ZOEK Enige dagen geleden is bij het controleren van aardgasleidingen in de omgeving van Steenwijk een z.g. isotoop verloren gegaan. Isotopen zijn kleine korrels ter grootte van een vuursteentje, die een zeer ster ke en gevaarlijke radioactieve uit straling hebben. Zij worden gebruikt voor het meest moderne systeem om lassen op deugdelijkheid te onder zoeken. Voor de las wordt de iso toop aangebracht en de stralen ma ken een afdruk op een fotografisch negatief aan de andere zijde van de buis. Alle pogingen van leden van de technische controledienst om het verloren geraakte korreltje op te speuren zijn tot dusverre zonder re sultaat gebleven. Al het personeel, dat by de leidingen werkt, is onder zocht, want iemand die enkele we ken een isotoop bij zich zou dra gen, kan daarvan fatale gevolgen ondervinden. EIGEN RIJBEWIJS VERVALST. De Arnhemse recherche is er in geslaagd een autodiefstal op te los sen. Zij heeft aangehouden de 23- jarige monteur P. H. H. uit Apel doorn, die thans in het huis van be waring is ingesloten. Begin Mei van dit jaar werd een Skoda-personen- auto ontvreemd, die voor de Arn hemse stadsschouwburg was gepar keerd en toebehoorde aan een tand arts uit Oosterbeek. Enkele weken later bleek een ingezetene van Vlaar- dingen deze wagen in bezit te heb ben en te hebben gekocht van een garagehouder te Rotterdam. Op zijn beurt verklaarde deze de wagen te hebben gekocht op de automarkt aan het Noordplein te Rotterdam, waarbij de verkoper zich had gele gitimeerd met een gefingeerd rijbe wijs op naam van iemand uit Wage- ningen. De recherche kwam H. ech ter toch op het spoor. Deze deed aan vankelijk een heel onwaarschijnlijk verhaal, maar zakte tenslotte toch door de mand. Hij bleek zijn eigen rijbewijs te hebben vervalst. Snelle postduif bracht fortuintje Na een week van zenuwachtige spanning weten de gebroeders Van Zandwijk uit Tiel en de heer K. de Weert uit Middelharnis eindelijk, wie de gelukkige is geweest in de grote natonale duivenwedvlucht uit St. Vincent. Een afstand van 1045 km. werd door een 2-jarige duif van de heren Albert en Antoon Zandwijk afgelegd in de tijd van 21 uur en 55 minuten. De duif van de heer De Weert deed er korter over, maar de af te leggen afstand was minder. De Tielse duivenliefhebbers won nen hiermee circa 7.000. Behalve een luxe auto krijgen zij ook nog 'n bromfiets, een radio en een rijwiel thuisgezonden. Het bijzondere is, dat hun 2-jarige duif voor de eerste maal in een dergelijk groot concours meevloog. Bovendien hadden de ge broeders Van Zandwijk nog betrek kelijk weinig ervaring met derge lijke vluchten. Het was voor de eer ste maal dat zij deelnamen. landerveen, C. Kamp en Riet v. d. Landen, Woerden, Gre Roest, Lei- muiden, Margaret de Roos, Nieuw koop, J. Valk, Anneke B. Waltuch, Ter Aar, Ineke Kempkes en J. Ver heul, Waddinxveen, Ridy Versloot, Rietveld, M. Voets, Hazerswoude, Jac. Jongenberger, H. Kleynhuis, W. Trapman (voorwaardelijk), J. J. Sachs, Boskoop; H. de Man en J. Verschoor, O. Spee, Gouda; 1. her examen; 2 afgewezen. Naar 5a: J. van Dam, Trudi Grijp- ma, Nel den Otter, P. v. d. Neut, Niesje Raaphorst, Alphen aan den Rijn; P. Bakker, Hazerswoude, Hil Bulk, Boskoop; H. Bijleveldt, Lei den; H. Jager, Waddinxveen; 1 her examen, 3 afgewezen. Naar 5b: H. Bal, P. Doelman, A. Kardol, W. Heemskerk, N. Rijlaars dam, D. Tom, Alphen aan den Rijn, H. Batelaan, Gouda; G. v. Bemmel, Boskoop, C. Zaal, Bodegraven, E. den Braver en P. Hoogerdijk, Ha zerswoude; A. Hoogendijk, Woerden, Thomas Kapteyn. Reeuwiik, J. Ko ning, Leiderdorp; J. W. Mulder, Hoogeveen; M. Roodenburg, Ter Aar; P. de Rijk, Woerden, B. v. d. Horst, Leiden; W. Domburg. 1 her-1laas niet bolwerken. Ondanks hard- examen, 8 afgewezen. i nekkige tegenstand moesten zy met Naar klas 4 gymnasium: Urudy 0 bet onderspit delven. ken. De gehele varkensstapel is on der geleide van- de politie per vee auto naar een speciale slachterij ver voerd, alwaar de dieren zijn geslacht. BOSKOOP NKS juniorentournooi Door GDS werd Zondag deelgenomen aan het NKS junioren tournooi, hetwelk ditmaal werd georganiseerd door NSV te Noorden. Vergezeld van een schare supporters en enkele leiders vertrokken de jeugdige spelers om 11 uur met de bus naar de uithoek van het GVB-district. GDS A moest aantreden tegen WSE A. Doordat met enkele invallers moest worden uitgekomen werd deze wedstrijd verloren. De wedstrijd tegen Esto A werd echter gewonnen. De wedstrijd tegen Donk A werd een onfortuin lijk gelijk spel terwijl de laatste wedstrijd tegen NSV A weer werd gewonnen. Winnaar en houder van de wisselbeker werd dit jaar WSE A, met 6 punten. GDS A werd goede tweede met 5 punten. In de B-afdeling had GDS de wind mee doordat WSE B niet aanwezig bleek te zijn. Tegen VEP B werd echter verloren. In de verliezers ronde kwam GDS B uit tegen Nic. Boys B. De kleine GOS-erties kon den het tegen de Boys van St. Nico- Begemann (met lof), J. Begemann, J. Buma, allen Alphen aan den Rijn; W. v. Berkel, Aarlanderveen; A. Houwing, Leiden (met lof), Mieneke de Leeuw, Aatje Matze, Boskoop; M. v. d. Marei, Koudekerk aan den Rijn, C. v. d. Velden, Waddinxveen (met lof), Elly Westerhof, Bodegra ven. 8. herexamen, 3 afgewezen. Naar 5 gymnasium: W. v. d. Berg, J. Voordouw, Zwammerdam; H. Hors man, Koudeekrk aan den Rijn, P. Koetsier, H. Windhorst, Boskoop, C. Plomp, Leiden, A. van Wijngaarden, Bergambacht, H. Heiner, Ter Aar. 3 herexamen, 6 afgewezen. Naar klas 6 gymnasium: R. dè Fey- ter, W. Veenhuizen en Lien Voskui len, Alphen aan den Rijn, C. v. d. Eede, Bodegraven; Trudy Wagenaar, Zwammerdam. 3 herexamen, 2 afge wezen. Jubileum. Zaterdag a.s. is de heer J. Laterveer 25 jaar bij N.V. Samsom. IN HET WIEGJE GESTIKT. Het zes maanden oude zoontje Rei- nier ar. de familie Haze te Alphen aan den Rijn is Maandagmiddag in het wiegkussentje gestikt. HAZERSWOUDE Voetbal. Zaterdag speelden de Hazerswoudse Boys een voetbalwed strijd tegen de R.K. Voetbalvereni ging St. Barnardus uit de Groenen dijk. Al de oude spelers hadden hun plaats af moeten staan. Het jonge elftal bond de strijd aan tegen Ber nardus. Het begon zó best, dat me nigeen reeds aan een gemakkelijke overwinning dacht. Door Vos, en Oussoren en nogmaals Vos kwam de thuisclub namelijk met 30 voor, maar toen kreeg „St. Bernardus" de wind in de rug en de voorsprong verkeerde in een achterstand van 35, want de Boys werden terug gedrongen. Wel werd het na een al gemene aanval door Oussoren nog 45, maar toen door een misverstand St. Bernardus er 46 van maakte was het pleit beslecht. In de tweede helft verwaarloosde de middenlinie van de Boys haar taak. Zodat deze wedstrijd werd gewonnen door „St. Bernardus". Personalia. De heer J. Dekker Jr. is geslaagd voor het diploma bouwkunde aan de M.T.S. in den Haag. Varkenspest. Bij de landbouwer C. van Vliet, in het Rietveld alhier is de zo gevreesde varkenspest uitgebro- De Gidsen doen aan wandelen Aangemoedigd door het succes bij de wandeltochten in Gouda en Oegst- geest. waar bij beide tochten een groepsprijs wer<j gewonnen, hebben de Boskoopse Gidsen van de Marie- tje Filippettogroep, Zaterdagmiddag weer deelgenomen aan de wandel- toch te Waddinxveen. Wederom met succes. Buiten de gewone groeps prijs werd nog een zilveren beker ZOMERBEPLANTING DEMONSTRATIETUIN. De tuin van Treslong wordt na dat de bloembollen gerooid zijn met zomerbloeiende artikelen be plant. Verwisseling van de boven grond als anderszins was daartoe vereist. Met de Nederlandse Dahliavereni ging werd een overeenkomst aange gaan om de nieuwe aanwisten in dat artikel te demonstreren. In de bor ders langs de buitenzijde zijn 1400 dahliastekplanten in 90 grootbloemi- ge tuinvariëteiten opgeplant. In de 7 vakken van 't medaillon rondom de zonnewijzer staan 1000 Mignon- dahlia's. De Montbretia's en Holland se Irissen zijn nu vervangen door Halskraag- en pompondahlia's, 1; blijvende soorten; tussenbeplantingèn van Tagetis, Zinnia's en Asters vul len aan. In de verdiepte tuintjei staan 1300 Knolbegonia's in 5 soor ten; elders op het terrein vinden we groepjes van dezelfde planten. En het grote middengazon worden de randeh en perken met bloeiende, gro tendeels laagblijvende zaadplanten verzorgd; daarvoor zijn er ruim 2000 gewonnen, zijnde de derde prijs, door de junioren, welke 10 km. moes ten wandelen. De senioren, welke 18 km. moesten wandelen, behaalden de 7e prijs. Aangezien in deze afdeling ook nog door 9 wandelclubs werd deelgenomen kan dit zeer zeker nog als een zeer goede prestatie worden aangemerkt. Onder oorverdovende hoera-kreten werden prijzen uitgereikt Zondag j.l. werd in de parochie Groenendijk een districtdag gehou den van de K.A.J. afd. Leiden. Om 9 uur werd door aalmoeze nier, pater Norbertus O.C.D., een plechtige Hoogmis opgedragen voor alle Kajotters van het district. Aanwezig waren de K.AJ. van de St. Joseph- en Hartebrugparochie uit Leiden, St. Jan uit Zoeterwoude, Meerburg en onze K.A.J. Na de Hoogmis volgde het ontbijt in het pa rochiehuis. Voor deze dag, die voor de eerste maal gehouden werd, was ook aan wezig de zeereerw. heer Hijboom, na tionaal hoofdaalmoezenier van de K.A.J. in Nederland. Namens het district Leiden heette de aalmoezenier van de parochie Groenendijk hem hartelijk welkom. Na het ontbijt nam de hoofdaal moezenier, pas teruggekeerd uit Lourdes, het woord, waarbij hij de Kajotters van dit district opriep, om deel te nemen aan de Kajottersbede vaart naar Lourdes, die voor het dis trict Leiden gehouden wordt van 2—12 Juli 1954. „Waarom naar Lourdes?" Op deze vraag gaf hij een duidelijke uiteen zetting en bewees, dat het voor onze Kajotters een weldaad zou beteke nen, wanneer zij aan deze bedevaart deelnamen. Voorts gaf hij nog enkele bijzonderheden, omtrent onkosten, reis- en verblijfkosten in Lourdes. Enthousiast over deze plannen, gingen de Kajotters uiteen om elkaar in de middag op het sportterrein weer te ontmoeten. Op het St. Bernardus-terrein wer- K.K. MIDDELS. SCHOOL VOOR versum, A. Gerritsma (F. D. E.) te MEISJES .BIJDORP' VOORSCHOTEN. TE Eindexamen van de R.K. Middelb. School voor Meisjes ..Huize Bijdorp" Voorschoten werd behaald door Nel ly Niersman, Voorschoten, Riet Fles en Josephine Goddijn, Leiden, Lied je Arnold us, Oegstgeest, Helen As- perslagh, Ineke Brand, Hanny Cami- nada, Leonore Kuynders, Mineke Landman, Marijke Reynders, Truus Tielenburg, allen te Voorbzurg, Cle- mence Martens,, Bernadette Sehret- len, Greet v. d. Tas, Hanny Wou ters, allen te Den Haag, Rine-Marie Al'bregtse, Scheveningen, Ans van Wensveen, idem, Lidy Bemelmans, Leny Eiselin, Paula Flinker, cum laude, Pauline Hosman, Netty Log man, Ria Maas, allen te Rijswijk, Coletae Jurgers, cum laude, Tiny Kanters, Alice Kiene, Truus v. d. Plas, cum laude. Marijke Verhoeff, allen te Wassenaar, Marga van Es, Haarlemmermeer, Corry van Leeu wen, Leidschendam, Ineke van Leeu wen Badhoevedorp, Jetty Potjtes, Rotterdam, Geen afgewezen. Het einddiploma met aantekening voor handelscorrespondentie in de achter hun namen aangegeven ta len behaalden: M. G. Clement (F. D. E.), J. Diesbergen (E.) te Amster dam, K. van Bergen te Annen, W. H. Kooiman (F. E.) te De Bilt, Teng- ku Athar, M. Booy (F. D. E.), P. van der Most, P. B. M. Roukens, J. G. Spek en A. G. Vermeulen (F. D. E.) te Boskoop, S. F. van der Werf (F. D. E.) te Breda, A. Kleinbussink te Eindhoven, T. Loot (F. D. E.) te Ermelo, J. R. de Blécourt te Garm- werd (Gron.), J. W. P. van Well Groeneveld te Gouda, J. Jobsen, H. M. Mennes (E.) en D. Voormolen (F. E.) te 's-Gravenhage, Th. F. Schneider (F. D. E.) te Hengelo, A. van Hezel en J. A. Mulder te Hil- Holten, K. Meyer en N. Zonneveld (E.) te Leiden, J. Rahder (F. D. E.) te Nieuweroord, H. A. J. Jakobs te Nunspeet, O. H. van Buuren te Oos terbeek, G. J. Davidse (F. D. E.), mej. M. M. van der Knaap (F. D. E.) en K. Roodzant (E.) te Rotterdam, H. Nederlof (E.) te Rijswijk (Z.H.), G. W. de Lange te Schiedam, J. N. L. Faassen te Tegelen, F. Kuiper (F. D. E.) te Veendam, L. H. M. Ur- lings en R. E. Waardenburg (F. D. E.) te Voorburg, J. G. Bouw (F. D. E.) te Voorschoten, F. H. J. de Ne- rée tot Babberich te Vught, J. K. Smits (F. D. E.) te Zaandam. Geslaagd 39 leerlingen, afgewe zen 3. Bevorderd van de eerste naar de tweede klasse: H. Meyer, H. A. Streefkerk, F. Vink en R. R. van Zoelen te Amsterdam, J. van Reijen- dam te Bergen op Zoom, G. Noorda- nus te Bilthoven, H. J. Karreman te Bleiswijk, J. D. den Hengst, J. Hoo- gendoorn, G. H. Kersbergen, J. van Klaveren, J. Koster en G. Radder te Boskoop, E. A. Says en P. H. Schönfeld te Bussum, J. C. de Moree te Gouda, E. J. W. Basset, F. J. Berg, L. H. Berg, A. J. Hulshoff en H. W. Kolster te 's-Gravenhage, H. Steenborg te Haren (Gron.), W. Ni- colai te Heemstede, G. Adriaansche te Meppel, B. F. M. Stoopman te Rotterdam, P. H. Steneker te O. W. Souburg, J. Hennink en J. D. Koert te Utrecht, R. J. C. van Ber gen te Venlo. G. J. M. Bruins te Voorburg, A. M. Schiphorst te Wa- geningen, M. Munning te Wilder- vank, W. R. van Heeckeren te Wou denberg, T. Bruins en G. Hanekamp te Zutphen. Bevorderd 35 leerlingen, niet be vorderd 11. Middelbare cursus in Tuinarchi tectuur. Het einddiploma behaalden: F. Hettema te Amsterdam, mej. E. de Lestrieux Hendrichs te Over- veen, R. J. C. J. Sonnen te Echt. Bevorderd naar het derde leerjaar: E. Cornet te Leiden, A. Dekens te Annen, J. A. M. Panhuysen te Maas tricht, mej. J. M. H. H. Vreeling te Boskoop. den, onder zeer grote belangstelling van publiek, verschillende takken van sport beoefend. Hier volgen de voornaamste uitsla gen en punten. Vermeld dient echter te worden, dat de Joseph-parochie uit Leiden met twee ploegen heeft deelgenomen. 100 meter: St. Joseph 21, St. Bern. 3, Meerb. 5, St. Jan 1. Vèrspringen: St. Joseph 21 (4.91 m.!), St. Bern. 5, Meerburg 2. Hoogspringen: Meerburg 10, St. Jo seph 10, St. Bernardus 5. 4x100 m. Estafette: St. Joseph 13, St. Bern. 6. 3000 m.: St. Joseph 10, Meerburg 9, St. Bernardus 8. Totaal-uitslag: St. Joseph 75, St. Bern. 27, Meerb. 26, St. Jan 2. Deze middag werd ook de voetbal finale gespeeld van het District en wel tussen de K.A.J. van St. Bern. en Meerburg. Met een 70 overwinning in een zeer goede en in vriendschap gespeelde wedstrijd, legde St. Ber nardus beslag op de beker, die hier voor door het District was uitgeloofd. Goalgetter in deze wedstrijd was Th. v d. Ven, die 4 doelpunten voor zijn rekening nam. Avonds na het Lof, hetwelk door het Groen-Vinkenkoor plechtig werd gezongen, volgde een gezellige avond, voorafgegaan door een keu rig verzorgde koffitafel, in het paro chiehuis. Onder de vele genodigden waren ook aanwezig pastoor, pater Avertanus Hennekens O.C.D., de ka pelaan van Meerburg, de heer Ton van Herpen, bestuurslid van de K.A. J. in Nederland, K.A.B.- en L.T.J.- bestuur. Onder oorverdovende hoera-kreten werden de prijzen uitgereikt. De K. A.J. van onze parochie stelde de door hen gewonnen beker als wisselbeker beschikbaar, hopende, dat deze dag zich ieder jaar zou herhalen. Dit be sluit werd met gejuich ontvangen. Hierna kwam de voorzitter van de K.A.B. afd. Groenendijk aan het woord. Spreker hoopte, dat deze sfeer en vriendschap, die de K.A.J. van daag aan de dag heeft gelegd, be waard zou blijven en dat hun ideaal als Katholieke Jonge Arbeiders even standvastig zou zijn, als zij later tot de K.A.B. zouden toetreden. Vervolgens sprak Ton van Herpen, namens het hoofdbestuur van de Ka jotters ini Nederland. Op de eerste plaats feliciteerde hij dit district met haar behaalde re sultaat, een resultaat, wat hij in zo'n korte tijd bij geen enkel ander dis trict heeft gevonden. Hij uitte daar om dan ook de wens, dat deze dag een beginpunt zou zijn van een inni ge samenwerking onder alle Kajot ters. In dezelfde geest sprak ook Kees de Jong, namens de K.A.J. een kort woordje. Hierna voerde „St. Joseph", o.l.v. J. Verplanken de klucht op „De Zilve ren Haas", hetgeen zeer goed in de smaak viel, evenals de cabaretnum mers, die hierop volgden. Tot slot van deze dag, die bijzon der goed geslaagd mag heten, be dankte de aalmoezenier van de St. Bernardus-parochie allen, die hiertoe hun medewerking gegeven hebben. Verder wees hij alle Kajotters op him schone roeping van Katholieke Jonge Arbeiders, om temidden van deze wereld, waarin haat en godde loosheid de mensen meesleurt, pal te staan en te getuigen voor Christus, onze Koning. R.K.S.V. „St. Bernardus". In de door de Hazerswoudse Boys uitge schreven nederlaagwedstrijden be haalde St. Bernardus I een 64 over winning op Hazersw. Boys I, terwijl de rust met een 40 achterstand was ingegaan. Op 18 Juli a.s. spelen St. Bernar dus li-junioren en adspiranten te gen de dito's van Haz. Boys. gebruikt. De Rotspartij gaat prijken met een aantal Begonia multiflora. De uitbreiding, aan de tuin gege ven, ontvangt een Gladiolencollectie; de Ned. Gladiolus-Vereniging heeft hiervoor gezorgd. Er zijn ruim 100 variëteiten, waarvan 25 primulinds- variëteiten. De 100 knollen zyn bij iedere soort in 2 maten opgeplant. Bij de vijverrand zijn ook tuinlelies geplant, die reeds beginnen te boeien. In de monstertuin, achter het Beurs gebouw, en door de Gladiolus vereniging aangeplant, staan 300 soorten. Met deze gegevens van het C.B.C. zal de tuin, die hij avond verlicht is, niet alleen de vakgenoten blijven trekken, doch ook iedere liefhebber van bloemen zal er graag verpozen. De toegang blijft gratis. DE ZILK Van tuinmuur gevallen. De 5- jarige van H. had het ongeluk van een tuinmuur te vallen, waarbij het ventje een arm brak; het kind werd naar het ziekenhuis vervoerd. Pech. De 23-jarige Q. P. uit Katwijk, die hier tijdelijk vertoefde, ging vissen. Bij het in 't water gooien van zijn dobber schoot z'n polshor loge van z'n pols en kwam in de sloot terecht. Bij z'n pogingen om z'n klokje terug te krijgen door in de sloot te duiken greep hij in een stuk glas. In het Wijkgebouw van het W.G.K. werd de pechvogel ver bonden. OEGSTGEEST Personalia. Voor het ingenieurs examen tropische bosbouw is ge slaagd de heer C. F. Lekkerkerker. WARMOND Aanrijding. Toen de heer Ver heul uit Leidschendam Maandag morgen, komende uit de richting Sassenheim, met zijn motorrijwiel ter hoogte van de Korenmolenbrug een vóór hem rijdende auto wilde passeren, werd hij gegrepen door een uit de tegenovergestelde richting komende auto en tegen het wegdek gesmakt. Dr. Walenkamp verleende de eerste geneeskundige hulp. Met een gebroken enkel moest het slacht offer naar het Academisch ziekenhuis te Leiden overgebracht worden. Het motorrijwiel werd flink beschadigd. De Rijkspolitie stelt omtrent de schuldvraag een onderzoek in. Diefstal. Het is de laatste tijd enkele malen voorgekomen, dat van zwemmers in het zwembad „Lom- merlust" na afloop der zwempartij, diverse voorwerpen, welke zij in hun kleding hadden laten zitten, ont vreemd waren. Eén dezer dagen mis te een persoon uit Leiden zodoende zijn polshorloge. Het is de politie, ondanks ijverig speuren, tot dusver nog niet gelukt de dader(s) te grij pen. Men doet er intussen verstan dig aan geen voorwerpen van waar de mee te nemen naar het zwembad. Concert. De Harmonie „Excel sior" uit Wassenaar geeft a.s. Don derdagavond 8 uur (geüniformeerd) een concert in de gemeentelijke mu ziektent. Dit concert vindt plaats in het kader ener uitwisseling met de „Warmonds Fanfare". i WASSENAAR UITVAART J. A. BEURZE. Gisteren vond in de parochiekerk van „De Goede Herder" (Stoeplaan) alhier de uitvaartdienst plaats voor de heer J. A. Beurze in leven mede directeur der „N.V. Iemco" te Leiden, die de vorige week op 58-jarige leef tijd overleed. De overledene heeft in de wereld van de electro-technici steeds een grote rol gespeeld. Hij was bij zijn overlijden nog penningmees ter van het rayon Zuid-Holland van de Ned. Ver. Radio-detailhandel. Met ene eenvoudige zaak in 1917 begon nen wist hij zich door noeste vlijt op te werken tot de positie van mede directeur van de „N.V. Iemco" te Lei den. De belangstelling was zowel in de kerk als op de begraafplaats bui tengewoon groot. De H. Mis van Requiem werd op gedragen door oud-pastoor Chr. Mey- sing met assistentie van kapelaan A. M. E. Th. Vreeburg als diaken en pater Eusebius uit Voorschoten als sub-diaken. Behalve de familie kwam in de stoet mede de heer E. van Nieulande uit Leiden, directeur der „N.V. Iemco". Onder de aanwe zigen bevonden zich o.a. de heer C. Veerman uit Leiden, chef der N.V. „Iemco", het voltallig personeel, vele zakenrelaties, vriendfin en ken nissen van de overledene. Na de uit vaart vond op het kerkhof de teraar debestelling plaats. 217 VERKEERSONGEVALLEN IN 6 MAANDEN In de maand Juni hebben zich in Wassenaar in totaal 34 verkeerson gevallen voorgedaan, waarvan 16 op de Rijksstraatweg en 18 elders in de gemeente. Het aantal ongevallen in de eerste 6 maanden van dit jaar is daarmee gekomen op een totaal van 217. Van deze 217 ongevallen deed zich ruim de helft, n.l. 113, voor op de Rijksstraatweg. Bij deze onge vallen waren drie doden te betreu ren, alle drie op de Rijksstraatweg. In de eerste helft van het vorige jaar bedroeg het aantal verkeerson gevallen 205. De langzame stijging van de verkeersonveiligheid heeft zich dus ook in de eerste helft van 1953 voortgezet. Alleen de afgelo pen maand Juni maakte in dit op zicht een gunstige uitzondering. Dit is n.l. tot nu toe de enige maand, waarin het aantal ongevallen klei ner is dan in 1952. Excelsior op bezoek in Warmond. De muziekvereniging Excelsior zal a.s. Donderdagavond een concert geven in Warmond, onder auspiciën van Warmonds Fanfare. Enkele we ken geleden was de Warmondse zus tervereniging in Wassenaar op be zoek. Donderdagavond wordt een tegenbezoek gemaakt. Deze uitwis seling is te danken aan het feit, dat de heer W. F. de Zwart dirigent is van beide verenigingen. Ongeluk bij balspel. Een on schuldig balspel op Meyendell heeft vrij ernstige gevolgen gehad voor de 31-jarige mevr. M. uit Den Haag. Zij kreeg een bal tegen het hoofd en liep een hersenschudding op. Dok ter Hubbeling verleende de eerste hulp. Per Roode Kruis-ambulance- auto werd mevr. M. overgebracht naar het ziekenhuis „De Volhar ding" te Den Haag. Nederlaagwedstrijd van „Blauw Zwart". In de serie nederlaag wedstrijden ontvangt Blauw Zwart Woensdagavond 8 Juli te kwart over zeven op het terrein aan de Kat- wijkseweg Neptunus. Verval van Katholicisme in Zuid-Amerika Binnen vijftig jaar zal Zuid-Ame- rika, nu nog overwegend Katholiek, geheel Protestant zijn. Dit is de me ning van het Protestantse Wereld- zendingscomité in de Verenigde Sta ten. Enerzijds is dit het gevolg van het nijpende priestertekort en de be droevende economische toestand, die in deze landen aeerst; anderzijds van de steeds toenemende intensiteit van de Protestantse zending en de mate riële welvaart, waarmede de Prote stantse missie de Zuid-Amerikaanse Katholieken verblindt. Terwijl b.v. in Cuba 431 Protestan- se dominees met 668 kerken en pa rochiehuizen belast zijn met de ver zorging van 49.000 Protestanten, staan 639 Katholieke priesters met 425 kerken en parochiehuizen voor de bijna onmogelijke taak de ziel zorg uit te oefenen onder ruim 4 mil- lioen Katholieken. In ditzelfde gebied zijn 102 Prote stantse colleges met 17.000 leerlin gen, terwijl 166 Katholieke scholen 40.000 leerlingen onder hun hoede hebben. In het bisdom Baraca, een gebied, dat even groot is als het uit gestrekte aartsbisdom Havanna, zijn 3 priesters voor de zielzorg beschik baar. De Protestantse zending heeft hier 18 missies kunnen openen; bo vendien hebben de laatsten de be schikking over vliegtuigen. De Ka tholieke missionarissen moeten de uitgesterkte gebieden per muilezel doorkruisen. In vijf en twintig jaar is het aan tal Protestanten in Zuid-Amerika met niet minder dan 100 geste gen. Thans telt dit werelddeel 16.730 dominees, 1,3 millioen gelovigen en 4,8 millioen personen, die met het Protestantisme sympathiseren. De werkzaamheden van de Protestantse zending concentreren zich voorna melijk in de staat Equador, waar het gebrek aan Katholieke priesters het grootst is. Hier staat hen sinds 1931 een door de Wereldmissiezendings- organisatie bekostigde radio-om- roep ter beschikking. Binnenkort zal te Quito een tweede zender wor den opgericht, die niet minder dan 300 millioen luisteraars kan berei ken. In het Canadese Franciscaanse tijd schrift „De Franse Missiën heeft de bekende Canadese journalist Auguste Esser een uitvoerige analyse gege ven van de oorzaken van deze gods dienstige ommekeer in Zuid-Ameri ka. De religieuze achtergronden zijn hier zodanig zo schrijft Esser dat zij de Protestantse zendelingen wel tot missionering moeten uitno digen. De grote massa der Katho lieken is weliswaar gedoopt, maar heeft een uiterst gebrekkige geloofs kennis. Ook in kringen, die econo misch en cultureel op hoger niveau staan, heerst uitgesproken onwetend heid omtrent geloofsaangelegenhe- den. Van Spanje heeft Latijns-Ame- rika een soliede, maar weliswaar al te veel op gevoel berustend Katho licisme geërfd. Al deze misstanden worden door het grote priestertekort 27.000 gestelijken op de 136.000.000 gelovigen in de hand gewerkt. Het geloofsleven is tot iets louter uiterlijks verwaterd. De sociale toestanden zo ver volgt Esser zijn ongelofelijk slecht. Een middenstand ontbreekt ten enen male. Tussen de rijken, die ongehoord rijk zijn, en de armen die niet meer zijn dan slaven van de grond, die zij bewerken, bestaat een onoverbrugbare kloof. De oorspronkelijke bewoners van Zuid-Amerika ,de Indianen, staan zelfs bij de laagste maatschappelijke groepering ver ten achter. Vanzelf sprekend zijn het juist deze paria's, die zich het eerst door de Protestant se buitenlanders, die grof geld bieden voor een ommezwaai naar het Prote stantisme, laten beïnvloeden. De goedgeefsheid van de Noord-Ameri kaanse zendelingen rechtvaardigt in hun ogen een bekering ten volle, te meer daar de Katholieke „rijken" niets doen ter verbetering van hun levensomstandigheden. Als bijzonder invloedrijk gelden ook de kosteloze Protestantse scholen. Waar de staat slechts voor een deel der bevolking onderwijs mogelijk maakt en de Katholieke Kerk te arm is om ook de economisch zwakkeren onderwijs te doen geven, beschikken de Protestanten ruim schoots over de middelen, talrijke scholen te bouwen en de leerlingen naast onderwijs en voedsel nog geld toe te geven. Vele huisvaders, die niet weten hoe zij hun gezin moe ten onderhouden, kunnen niet aan de verleiding weerstaan hun kinde ren naar deze scholen te zenden. August Esser deelt evenwel de op vatting van de Protestantse zending in de Verenigde Staten niet; h(j j vreest als slotfase van deze beang- stigende ontwikkeling niet een ver-J val tot Protestantisme (dat meestall nogal lanks is), maar een nog die-1 per verval tot het atheïsme.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2