S)e CcidóeSoii^cmt Rusland stelt herenigd neutraal Duitsland voor In de neutralisering zit de kneep Moskou geeft wat het los moet laten Ook in Praag en Boekarest wijzigingen verwacht Het optreden van Syngman Rhee Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 7 JULI 1953 44ste JAARGANG No. 12933 De neutraliteitsaap uit de Russische mouw Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 1Ö3003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd^ 6.p. kwart Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct p. mm. Telefoontjes f 1.50 INSTORTEND SYSTEEM L kanten achter het IJzeren Gor dijn. In alle satellietlanden worden geruchten gehoord van verzet, sta kingen en onlusten, welke veelal het directe gevolg zijn van de slech te economische omstandigheden en het uitbuitingssysteem. Het volk vliegt letterlijk van de honger te gen de tralies op. Opgeschrikt dóór het geluid van hun krakend systeem sturen de Sov jets in allerijl bevelen tot koers- wending naar de diverse hoofdste den. De jongste uiting daarvan is de regeringswisseling in Boedapest, waar de Stalin van Hongarije Ra- kosi ter zijde is geschoven en ver vangen door Imre Nagy, een gema tigder man. En de reden van deze plotselinge verandering wordt ons ook niet ont houden, daar Nagy heeft 0 verklaard, dat de politiek van zijn voorganger vol ern stige fouten zat. Zoals overal elders achter het IJzeren Gordijn waren het ook in Hongarije de ver doorge voerde industrialisatie (met het daar aan verbonden ,Stachanovisme", dus z.g. vrijwillig door jakkeren om de hoogste productie te behalen) en de geforceerde collectivisering van de landbouw, welke het land aan de rand van de afgrond hebben ge bracht. Beide systemen waren ,er op gericht om zoveel mogelijk naar Rusland te kunnen exporteren, af tap-systemen, welke Moskou in staat stelden om op goedkope wijze van de vruchtbaarheid en de arbeids kracht der satellietlanden te profi teren. De aderlatingen zijn echter te erg geweest, de proefkonijnen dreigen te bezwijken of worden re bels en daarom gaat het roer om. Overal worden nu, naar de be richten verluiden, pogingen aange wend om het levensniveau der be volking weer op peil te brengen*. Het gejakker in de fabrieken houdt op in Oost-Duitsland mag men zelfs niet meer vrijwillig overwer ken de productie wordt meer ge richt op de vervaardiging van con sumptie-artikelen voor het eigen land, de leverplicht der boeren wordt verlaagd en in Hongarije wordt zelfs erkend, dat de economie van het land is gebaseerd, op de vrije boer, wat het einde (althans voorlopig) betekent van de kolchozen (gecol lectiviseerde landbouwbedrijven)De „koelakken" (grondbezitters) wor den weer vrijgelaten en krijgen ver goeding voor. geleden schade enz. Kortom het communistische experi ment is volledig mislukt en de Sov jets proberen door koerswendirtgen uit de brokken nog te redden wat te redden valt. Men verwacht dan ook, dat de re geringswijzigingen zich weldra zul len uitstrekken tot Praag, Warschau en Boekarest. Inmiddels schijnt Moskou te wil len proberen om de uitgeknepen ci troenen van Oost-Duitsland en Tsje- cho-Slowakije te verkopen aan het Westen, voor een zacht prijsje nog wel. Het Kremlin zou zich willen verbinden zijn invloed in Oost- Duitsland en Tsjecho-Slowakije prijs te geven in ruil voor een herenigd, maar geneutraliseerd Duitsland. De neutralisatie van Duitsland is de luttele prijs, waarvoor het Westen hele landen kan terugkrijgen. Het is te geef, maar het Westen zal er hopelijk niet intrappen. Want een met het Westen verbonden gehal veerd Duitsland is een veel hech tere waarborg voor de uiteindelijke bevrijding van de ongelukkige vol ken achter het IJzeren Gordijn dan een geneutraliseerd en daarom zwak, herenigd Duitsland, dat een weerloze prooi voor de Russen zou zijn, zodra de tijd er rijp is. Nu Rusland bezig is om in zijn satellietstaten het roer te wenden deels omdat een opstandige bevolking dat afdwong, deels omdat de economische toestand daartoe noopte komen uit Berlijn berichten, dat de Russische regering voornemens is, aan de Westelijke mogendheden een nieuw voor stel te doen. Volgens Reuter zou dat hierop neerkomen: de Russen zouden hun bijzondere posities in Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije willen opgeven in ruil voor een accoord tussen Oost en West over een verenigd, maar neutraal Duitsland. Een voorwaarde zou echter zijn, dat de Westelijke Grote Drie onderling geen „voorbereidende conferentie" houden. VIJF-MOGEND HEDEN-ACCOORD Rusland zou dat accoord, zo ver neemt Reuter, willen sluiten met de andere vier wereldmogendheden: de Verenigde Staten, China,' Groot- Brittannië en Frankrijk. Volgens Oostduitse politici, van wie Reuter deze mededelingen heeft, acht de Sovjet-Unie het niet langer moge lijk om na de opstand in Oost-Duits land goede economische en politieke resultaten in Oost-Duitsland, Tsje cho-Slowakije en Oostenrijk te be reiken. Westberlijnse autoriteiten hopen overigens, dat het Westen op het Russische aanbod, zo dat ooit De a-bommenvoorraad van Rusland Amerikaanse regeringsfunctiona rissen geloven ,dat de Sowjet-Unie voldoende atoombommen heeft om twee atoombommen te werpen op on geveer 67 gebieden in de Ver. Staten, aldus heeft een deskundige op het gebied van bescherming der burger bevolking in Fort Worth (Texas) verklaard. Voorts is bekend, zo zei hij, dat de Sowjet-Unie over bommenwerpers beschikt, die elk punt in de Ver enigde Staten kunnen bereiken eii daarna terugvliegen naar de Sowjet- Unie zonder onderweg brandstof in te nemen. wordt gedaan, niet zal ingaan, want volgens hen is het slechts bedoeld om „de kreupele economie van deze landen in te ruilen tegen de gehele Westelijke alliantie". De ontwikkeling in West-Duits- land is trouwens reeds te zeer in Westelijke richting gegaan, dan dat een plotselinge „neutralisering" nog mogelijk is. LANGER WERKEN VERBODEN De „Tribune", het officiële .blad van de Oostduitse vakbond, waar schuwt in haar editie van Maandag leidinggevende functionarissen in fa brieken er voor, dat zelfs een .vrij willige" verhoging van de arbeids- normen sedert 17 Juni is verboden. De Oostduitse regering heeft be paald, dat de boeren in 1953 in plaats van 700.000 slechts 400.000 ton groen te en fruit behoeven in te leveren. De boeren kunnen, nadat zij aan hun leveringsplicht hebben voldaan, de rest vrij verkopen. Vliegroute naar U.S.A. geheim Op verzoek van de Amerikaanse autoriteiten volgen de KLM-toestel- len, die naar de Ver. Staten vliegen, thans steeds een door deze autori teiten vastgestelde koers, die bij het vertrek van het laatste Europese vliegveld dat de toestellen aandoen (Prestwick of Shannon Airport) in een gesloten enveloppe aan de ge zagvoerder wordt overhandigd. De enveloppe mag pas worden geopend wanneer een bepaalde afstand op 't traject is afgelegd. Deze maatregel geldt voor alle lijntoestellen die de Atlantische Oceaan oversteken. Behalve de vast gestelde koers ontvangen de piloten ook een wachtwoord, dat zij moeten noemen bij het binnenvliegen van Amerikaans gebied. Men neemt aan vervolgt „Trouw" dat deze instructies ver band houden met een proef, die de Amerikaanse militaire autoriteiten nem'en met een nieuw systeem, om een onverhoedse luchtaanval op de Ver. Staten te voorkomen. De maat regelen maken het mogelijk, de na derende vliegtuigen onmiddellijk te identificeren. Indien gezagvoerders van lijntoestellen de gegeven in structies niet opvolgen, stijgen Ame rikaanse straaljagers op om het be trokken vliegtuig in het oog te hou den. Het opvolgen van de instructies levert voor de KLM geen moeilijk heden op. Moekarto geeft mandaat terug Moekarto, die van de Indonesische president, Soekarno, opdracht had ontvangen een nationaal zakenkabi net te vormen, is er niet in geslaagd een nieuwe regering samen te stel len. Gisteravond gaf hij zijn mandaat aan Soekarno terug. Hij faalde op het laatste Ogenblik in het bereiken van overeenstemming met de Masjoemi over de samenstel ling van het kabinet en de keuze van ministers. Soekarno deelde de pers mede, dat hij een diepgaande studie van de si tuatie zal maken. Hij hoopt spoedig een of meer formateurs te kunnen aanwijzen. De vierde kabinetscrisis in Indone sië had gisteren 34 dagen geduurd. Achtereenvolgens faalden Moham med Roem, Mangoensarkoro en Moe karto in het samenstellen van een nationaal kabinet met voldoende steun in het parlement. Thans is Moekarto ook niet ge slaagd in het vormen van een zaken kabinet. DAAR WAS HET NOG WARMER. In het afgelopen weekeinde zijn in Pesjawar (Pakistan) 21 personen om het leven gekomen door de grote hitte, aldus melden bladen te Ka- ratsji. De temperatuur in dit gebied is in de afgelopen dagen tot boven 44.4 graden Celsius gestegen. Mogelijk is het aantal slachtoffers nog groter. Bergreuzen geven zich over Een Oostenrijks-Duitse expeditie heeft de top van de 8120 meter hoge Nanga Parbat in het Westen van de Himalaya bereikt, aldus is Maandag te Karatsji vernomen. Een Oostenrijker, Hermann Bunt, zettte"4 Juli het eerst voet op de top van deze berg, op drie na de hoogste ter wereld. Bunt komt uit Tirol. De Nanga Parbat staat bekend als de „Duitse berg", daar vooral Duit sers getracht hebben de top te be reiken. De eerste, die een poging onder nam, was de Brit Mummery, die in 1895 door een lawine werd bedolven. Bij een Duitse expeditie in 1937 kwa men alle leden door een lawine om. Er zijn in totaal zes expedities mis lukt. De Nanga Parbat wordt ook wel „berg des doods" genoemd, omdat ten minste dertien blanken bij de bestij ging de dood gevonden hebben. Nanga Parbat betekent „naakte berg"; hij is de tweede van 's we relds hoogste bergtoppen, die thans is beklommen. IN 1889 VERGAAN; THANS GEBORGEN De resten van de Benbrack. een Engels stoomschip, dat in 1889 op de Texelse kust is vergaan, worden thans geborgen. Het negentig meter lange wrak kwam' vorig jaar door zandverstuivingen bloot te liggen. Men hoopt in totaaal 500 ton ijzer te kunnen bemachtigen. Er is al 50 ton geborgen. Economische crisis in Hongarije Men neemt aan, dat de regeringswijziging in Hongarije spoedig zal wor den gevolgd door soortgelijke hervormingen in Tsjecho-Slowakije, Roeme nië en andere satellietstaten. Zo verluidt althans in berichten, die uit Boe dapest te Wenen zijn doorgedrongen. Men wijst er evenwel op, dat Matthias Rakosi, die jarenlang premier van Hongarije is geweest, maar nu is opge volgd door Imre Nagy, toch de machtigste man in de Hongaarse communis tische partij is gebleven. Geen van de „gevallen" ministers is definitief van het toneel verdwenen. Prof. Zeeman herdacht Het gemeentebestuur van Zonnem-_52 (Schouwen Duiveland), dat momen teel een bezoek brengt aan Amsterdam, heeft Maandagmiddag een krans gelegd bij het borstbeeld van Prof. Dr. P. Zeeman, in het Zeeman-Labora torium in de hoofdstad. Bij de kranslegging waren aanwezig, de zoon en de dochters van de geleer de (links), de directeur van „Onderwijs" van de Gemeente Amsterdam, de heer W. M. Morren, en Prof. C. J. Bakker. De waarnemend burgemees ter van Zonnem^^ de geboorteplaats van Prof. Zeeman, de heer J. van Splunder, legde de krans. De DUUR LEVEN. nieuwe premier Nagy heeft slechts een nieuw team gekregen, waarmee hij een nieuwe landbouw politiek kan gaan ontwerpen om aan de voedselcrisis een einde te ma ken. Een Zweeds journalist te Boeda pest heeft aan zijn krant een opgave gezonden van de prijzen, die de Hongaren voor het hoognodige moe ten betalen. Brood, indien aanwezig, kost ƒ1.13 per kilo, bóter ƒ21,per kilo, aardappelen 1.80 per kilo. Een ei kost volgens hem 1.50 en melk ruim een gulden per liter. Het middelde loon van een Hongaarse arbeider is volgens hem Ongeveer 250 in de maand. In Franse diplomatieke kringen te Parijs is Maandagavond verklaard, dat „een acute economische crisis" PROCES TEGEN FAROEK. Het opperste militaire tribunaal van Egypte heeft ex-koning Faroek en zijn niaaste medewerkers aanspra kelijk genoemd vOor de gebrekkige bewapening van het Egyptische leger in de oorlog tegen Palestina, en aan bevolen hem (bij ontstentenis) te doen terechtstaan. ONTVOERDEN TERUGGEKEERD. Blijkens een vertraagd bericht uit Makassar, zijn de drie personen, die de vorige week aldaar werden ont voerd, weer in goede welstand in Ma kassar teruggekeerd. Tot hen behoor den twee Nederlanders, n.l. de heren Muller en van Aalst. de voornaamste reden voor de om mekeer in de Hongaarse politiek schijnt te zijn. Een correspondent van het Zweed se liberale blad „Expressen", Horn, schreef Maandag, dat de Hongaarse arbeiders op „het laagst mogelijke bestaansniveau" leefden. Egypte en het Suez-kanaal Een Egyptische regeringswoord voerder heeft Maandag te Washing ton verklaard, dat slechts de Britse bezetting van de zóne van het Suez- kanaal Egypte weerhoudt van toetre ding tot een overeenkomst tegen mo gelijke agressie. Als de Britten eenmaal zijn ver trokken, kan Egypte met het Westen de plannen bestuderen om na te gaan, welk plan het beste de vrije weyeld dient, zo voegde hij hieraan toe. Evacuatie der Britse troepen zou volgens hem betekenen, dat niet slechts de Kanaalzone, doch het ge hele Midden-Oosten in tijd van oor log de geallieerde strijdkrachten ba ses zou verschaffen, en niet alleen basesT, doch ook arbeiders en meer dam zestien divisies voor de verdedi ging van het gebied. Meer Eng. zegels met Koninginneportret Zaak-Evans wordt opgerakeld Gisteren is te Londen een onder zoek gelast naar de executie van Ti mothy Evans, de man, die enkele ja ren geleden tot de galg veroordeeld werd. Aanleiding daartoe was het ge tuigenis, dat door de massamoorde naar John Christie werd afgelegd. De Britse minister van Binnenland se Zaken, Sir David Maxwell Fyfe, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat hij een advocaat opdracht gegeven heeft de dossiers van Timothy Evans weer voor de dag te halen en na te gaan of het proces geheel volgens de wetten is gevoerd en de rechtvaar digheid betracht is. Evans werd is 1950 tot de strop veroordeeld wegens de moord op zijn 14 maanden oude dochtertje. Christie vormde in het proces te gen Evans de voornaamste getuige a charge. In het Lagerhuis zijn ter stond stemmen opgegaan, dat Evans wellicht ten onrechte tot de strop is veroordeeld, nadat Christie twee we ken geleden bekend heeft de vrouw van Evans gewurgd te hebben, die op dezelfde dag als het dochtertje dood in haar woning werd aangetrof fen. Evans werd veroordeeld wegens moord op zijn dochtertje en het raad sel van de dood van mevrouw Evans is nimmer opgehelderd, tot Christie bekende de moordenaar ta zijn. Sir David deelde niet mede of Christie, die volgens de beslissing |van het Hof op 15 Juli a.s. geëxecu teerd zal worden, nog als getuige ge dagvaard zal worden. Een rapport over het onderzoek zal worden gepu- blicee'rd. De 55-jarige Christie heeft om gra tie verzocht, hoewel hij zelf zonder terughouding schuld heeft bekend. „Gevaar voor de vrede" Wederom is een nieuwe Engelse postzegelserie uitgekomen met de afbeel ding van Koningin Elizabeth II. Ditmaal is het portret overgenomen van een foto van Dorothy Wilding. De 5de zegel is sepia en ontworpen door JMr. G. Knipe van Harrison Zn. N.V. te Londen en High Wycombe; de 8e zegel is cerise en ontworpen door Mejuffrouw Mary Adshead, echtgenote van Stephen Bone, de artist-schrijver; de l/-zegel is amberkleurig en een ontwerp van wijlen Mr. Edmund Dulac. De minister-president van India Padit Nehroe heeft verklaard dat de houding van de Zuidkoreaanse rege ring niet alleen een voortzetting van de Koreaanse oorlog betekent maar ook kan leiden tot een uitbreiding van het conflict. Nehroe, die met on gewone scherpte in zijn woorden sprak, noemde de houding van Syng man Rhee een gevaar voor de we reldvrede. De Indische premier sprak in Agra 'n het Noorden van India waar hij e openingsrede hield op een twee- aags congres van 400 vooraanstaan- e leden van de regerende congres- artij. Terwijl de afgevaardigden zich ij een temperatuur van bijna 41 gra- en Celsius koelte zaten toe te wui- /an sprak Nehroe zijn leedwezen uit over de daad van Syngman Rhee die zo zeide hij op een ogenblik was gekomen dat „alles geregeld scheen om tot een bestand te geraken". Rhee heeft iets gedaan wat de kansen op vrede tamelijk twijfelachtig heeft ge maakt, meende Nehroe. Later nam de Congrespartij een motie aan waar in op een spoedige bijeenkomst van de Algemene Vergadering der Ver enigde Naties wordt aangedrongen om over het geschil RheeAmerika te spreken. Ook in Engeland wil men de As- semblée tot een uitspraak brengen, indien Rhee de voorwaarden voor een Koreaans bestand van de hand blijft wijzen. Vice-premier Richard Butler noemde het gistermiddag het Lagerhuis „prematuur de UNO- Assemblée bijeen te roepen terwijl de onderhandelingen met Rhee nog voortduren". Hij liet er echter op volgen: „Indien geen voortgang kan worden gemaakt door rechtstreeks beraad zal de vrije wereld zijn toe vlucht tot de UNO moeten nemen". De besprekingen tussen Robertson, Eisenhower's speciale afgezant in Zuid-Korea en president Rhee duren intussen steeds voort. In Tokio gelooft men, dat Rhee nog steeds tegen een wapenstilstand is en dat hij geheel en al klaar is om naar het Noorden op te rukken - het vaste vertrouwen, dat de Ameri kanen dan wel verplicht zijn hem te komen „redden". Militaire autoritei, ten zijn van mening, dat hij in dat geval inderdaad „redding" hard no> dig zal hebben. HOE wordt het weer? (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). VRIJ VEEL WIND. Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of mot regen, in hoofdzaak vanavond en vannacht. Matige tot vrij krachtige wind tussen West en Zuid-West. Weinig verandering in temperatuur. 8 Juli: zon op 4.30, onder 21.00; maan op 1.28 en onder 19.21 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI zwaar bew. 16 C. STOCKHOLM zwaar bew. 20 OSLO zwaar bew. 19 KOPENHAGEN licht bew. 18 AMSTERDAM zwaar bew. 18 EDINBURGH zwaar bew. 18 LONDEN licht bew. 22 LUXEMBURG zwaar bew. 23 PARIJS onbewolkt 26 BORDEAUX zwaar bew. 23 GRENOBLE zwaar bew. 22 NICE licht bew. 26 GENèVE licht bew. 25 BERLIJN regen 25 FRANKFORT zwaar bew. 27 MüNCHEN zwaar bew. 24 WENEN onbewolkt 26 INNSBRUCK zwaar bew. 25 ROME onbewolkt 28 (Advertentie). JiaiteCtje Slechts weinig mensen kunnen het brengen tot trots; de meesten komen niet verder dan ijdelheid.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1