3)e QMócQowïCMt FLINKE MENSEN Frankrijk verleent onafhankelijkheid aan Indo China De infiltratie op N* Guinea Pres. Rhee nog altijd niet meegaande Nederland helpt Japan N.V. VEREENIGDE TOUWFABRIEKEN Zonde-bokken in O. Duitsland Everest-expeditie arriveerde in Londen Geen politieke uniformen in Duitsland KOEL WEER De plannen voor Nieuw Guinea Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN SATERDAG 4 JULI 1953 44ste JAARGANG No. 12931 Papengracht 32, TeL 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mndn f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.? 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 ONTSTEMMING IN BONDSDAG WANNEER DE OORLOG is uitge- vochten, blijft er juist als na een overstroming een laag slib na ter van haat- en wraakgevoelens. Men mag dat zoveel mogelijk ver bloemen, men mag trachten dat slib weg te schrobben, omdat er tenslotte toch nieuwe en betere verhoudingen moeten komen toch duikt die ran cune telkens weer op. kens weer op. Zo heeft dezer dagen de Westduitse Bondsdag op zeer duidelijke wijze uiting gegeven aan het misnoegen, dat de Duitsers ondervinden van de houding der Fransen tegenover hen. De Bondsdag eiste in ronde woorden de Saar terug en weigerde te erken nen, dat Frankrijk een vorde- 0 ring van bijna 12 millioen dol lar op West-Duitsland zou heb ben voor hulp, die het in de jaren tussen 1945 en 1948 aan de honge rende bevolking van de Franse zóne heeft geboden. De Duitsers ontken nen niet, dat de Fransen hulp gebo den hebben, maar zij zeggen, dat de Fransen in die jaren meer uit de zóne hebben weggesleept dan zij erin gebracht hebben. Niet alleen hadden' de Fransen aldus zeide prof. Gue- lich onder bijval van de andere Bonds dagleden jarenlang de leden van hun bezettingstroepen op Duitse kos ten onderhouden, maar zij hadden ook de familieleden der manschap pen kosteloos laten leven. Bovendien hadden zij grote winsten gemaakt uit de (gedwongen) Duitse houtuitvoer. Zij kochten het hout van het Schwarzwald voor 3 dollar de meter en verkochten het in het buitenland voor 10 a 12 dollar, zodat zij een aar dig winstje hebben kunnen maken. Deze en dergelijke beschuldigingen werden in de Bondsdag gespuid en zij wierpen een schel licht op de ma nier, waarop een bezettende macht de gelegenheid weet te benutten. Frankrijk is trouwens de enige niet, zij was niet de eerste en zal ook de laatste niet zijn. Toen de Duitsers hier zulke goede bedoelingen met ons land hadden tijdens de oorlog, vergaten zij ook niet him inkopen te doen en de export zij het wat eenzijdig te doen floreren. En wat doen de Russen in de satellietlanden? Ook daar bloeit de export maar Rus land in zó overstelpende mate, dat er voor de bevolking zelf niets meer overschiet. De Oostduitsers hebben daar 'n paar weken geleden op niet mis te verstane wijze tegen geprotesteerd; thans hebben de Westduitsers het eveneens gedaan, doch wat minder spectaculair. ^^VERIGENS IS DEZE weigering om de Franse vorderingen te er kennen niets meer geweest dan een vinnige demonstratie, want daags daarop (Vrijdag) is de erkenning in tweede lezing toch gevolgd. De Fransen krijgen dus hun geld wel, maar intussen hebben zij voor het forum van de wereld een veeg uit de pan gehad, welke hun stem ming niet bepaald verbeteren zal. Hun toch al niet grote geneigdheid om de Duitsers op te nemen in het stelsel der Europese verdediging, zal er waarlijk niet groter op worden en omdat dit nu eenmaal algemeen als een noodzakelijkheid wordt inge zien, zal ook de internationale sfeer in Enropa er niet op vooruitgaan. Men weet, dat de a.s. conferentie van Washington, waar de ministers van buitenlandse zaken der Grote Drie elkaar zullen ontmoeten, straks het Duitse vraagstuk als voornaam ste agenda-punt zal bespreken. Dit vraagstuk is door de z.g. vredesmaat- regelen van Moskou toch al aan het verschuiven geraakt en door de relle tjes in de Oostzöne nog toegespitst, zodat elke vertroebeling van de at mosfeer aan de-Westzijde niet anders dan- nadelig kan zijn. Amerika heeft zijn houding reeds bepaald en houdt vast aan een deel neming van Duitsland in het Euro pese defensie-systeem; zelfs dreigt het met vermindering van militaire steun als het z.g. Europese leger niet tot stand komt. Op het z.g. „klein-Bermuda" te Washington zou het wel eens kun nen spannen tussen Dulles, de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken en Bidault, zijn Franse collega. Want het is mede de houding van Frankrijk, welke het Adenauer zeer moeilijk maakt, een Westersgezinde politiek te handhaven. Gevalletjes als deze in de Bondsdag zijn koren op de molen der Duitse socialisten, die zo als men weet de politiek van Adenauer zo stevig mogelijk tegen werken en in de kaart van Moskou spelen. Strijd niet te winnen zonder inheemse hulp Frankrijk is thans na jaren van vruchteloze strijd tegen de communisti sche Vietminh zover, dat het bereid is aan de Indo-Chinese staten Vietnam, Laos en Cambodja volledige onafhankelijkheid te verlenen, mits de band met Frankrijk bewaard blijft. Deze staten hebben tot dusver een zekere vorm van zelfbestuur gehad binnen het kader van de Franse Unie, doch Frankrijk had zich zekere militaire en politieke bevoegdheden voorbehou-^ den. Het is thans bereid ook deze bevoegdheden op te geven. heeft Maurice Dejean, een groot des kundige in Aziatische zaken en voor malig ambassadeur in Tokio, be noemd tot Hoge commissaris in In dochina. Hij zal daar de besprekin gen over de politieke hervormingen beginnen. NIEUWE REGERING, NIEUWE KOERS. Dit is een besluit van de nieuwe Franse regering van Laniel en bete kent een overwinning van die minis ters, die ervan overtuigd zijn, dat men reeds veel te lang gewacht heeft met het nemen van deze maatregel. Vooral Paul Reynaud is van me ning, dat men veel te langzaam is geweest met het vormen van een in heems leger, terwijl andere ministers in het kabinet nog verder gaan en zeggen, dat het Franse expeditieleger zo spoedig mogelijk uit Indo-China moet wórden teruggetrokken. Zo heeft minister Mitterand herhaalde lijk betoogd, dat Afrika voor Frank rijk belangrijker is dan Indochina. Gisteren heeft een woordvoerder van de regering het doel van het nieuwe Franse aanbod als volgt om schreven: Wij moeten de Indochine- se nationalisten aan onze zijde krij gen, willen wij de communisten met succes bestrijden. Het kabinetsbesluit, dat niet dan na stormachtige interne debatten is genomen ,is vervat in een nota, wel ke is overhandigd aan de vertegen woordigers van Vietnam Laos en Cambodja. De vertegenwoordigers van Cambodja het Indochinese koninkrijk, dat het felst op volledige onafhankelijkheid aandringt heeft er reeds van gezegd. „Indien Frankrijk wenst te onder handelen op basis van de bestaande overeenkomsten, dan zal een breuk onvermijdelijk zijn. Koning Norodom heeft herhaaldelijk verzekerd dat Cambodja alleen wil onderhandelen, indien het land zijn volle onafhan kelijkheid krijgt. Aan die voorwaar de schijnt de Franse nota op het eer ste gezicht niet te voldoen Het is niet gezegd, dat de twee andere staten op dezelfde wijze zul len reageren. De Franse regering Er is geen bewijs, dat de jongste infiltratie in Nederlands Nieuw- Guinea geïnspireerd zou zijn door de Indonesische regering, zo verklaarde prof. dr. W. J. Kernkamp, minister van overzeese rijksdelen, bij zijn aankomst in Sydney. Hij noemde de infiltratie een ,zaak op zeer laag niveau". Slechts twintig Indonesiërs zijn per prauw van de Molukken overgesto ken en het is niet zeker, dat zij or ders van hogerhand hadden, aldus prof. Kernkamp. Minister Luns heeft inmiddels reeds de ontwikkeling van de in heemse bevolking, de visserij en de industriële uitbreiding in Nieuw- Guinea met de Australische regering besproken. Naar de Ver Naties? Amerikaanse autoriteiten in Seoel en Tokio zijn nog steeds vol hoop dat de knoop waarin de Koreaanse kwestie verstrikt is geraakt, ont ward kan worden, in de veronder stelling dat zware druk op president Syngman Rhee van Zuid-Korea het gewenste resultaat zal hebben. Rhee heeft gisteren voor de zevende maal een onderhoud gehad met Eisenho wers speciale afgezant Robertson, maar na de bijeenkomst werd geen verklaring uitgegeven. De Verenigde Staten hebben Rhee laten weten, dat zij bereid zijn het geschil voor te leggen aan de Alge mene Vergadering der Verenigde Naties in de hoop dat hij zal inzien, dat het oordeel van de Assemblée in zijn nadeel zal uitvallen, wanneer hij zich tegen het bestand blijft ver zetten. Het plan om de Algemene Verga dering te laten beslissen is niet nieuw. Premier Nehroe van India heeft het een week geleden al voor gesteld. Als Rhee het echter op een behandeling in de Algemene Verga dering laat aankomen, kan men vei lig aannemen dat hij zich ook van Levensgevaarlijk was ook het verkeer gisteren in de Linnaeuse- straat te Amsterdam. Een 9-jarige jongen G. B. werd daar met zijn fiets door een vrachtauto aangereden en is later aan de gevolgen overleden. Een 61-jarige wielrijder werd bij het oversteken door een motorfiets gegre pen en liep een schedelbasisfrac- tuur op. Het hoofdbestuur van het Neder landse Roode Kruis heeft besloten een bedrag van 5.000 uit eigen mid delen voor eerste hulpverlening aan de slachtoffers der overstromings ramp in Japan ter beschikking te stellen. Verdere giften voor dit doel kan men storten op de speciale re kening no. 777 ten name van het hoofdbestuur van het Nederlandse Roode Kruis onder vermelding: „Hulp aan Japan". heeft nog altijd werk voor van 16 tot 30 jaar. Aanmelden as. MAANDAG- en DINSDAGAVOND van 7.00 tot 9.00 uur en des morgens van 9.00 tot 12.00 uür aan de PERSONEELSAFDELING, ZIJLDIJK 19, LEIDERDORP. (Advertentie) Dr. Radhakrishnan bezoekt Nederland haar gezag weinig zal aantrekken. De communisten eisen opsporing van de ontsnapte 25.000 Noordko- reaanse krijgsgevangenen. De V. N. zeggen dat dit een onmogelijke taak is onder een bevolking, die met de vluchtelingen samenspant. Bij een betoging in Seoel is het kantoor van de democratisch-nationalistische op positiepartij onder het oog van de politie vernield. Communistische leiders moeten wel een wind vaantjes-mentaliteit bezitten om alle veranderingen van windrichting te Moskou te kunnen meemaken. Nu kijken de leiders van de rode vakverenigingen weer op hun neus, omdat zii de schuld krijgen van de ongeregeldheden van 17 Juni j.l. „Neues Deutschland", het orgaan van de rode S.E.D. in Oost-Duits- land, heeft Vrijdag de onder com munistische leiding staande Oost- duitse vakorganisatie de schuld ge geven van de ontevredenheid der arbeiders, welke er toe heeft geleid dat „een niet onaanzienlijk deel" van hen aan de ongeregeldheden van 17 Juni heeft deelgenomen. Het blad verklaart, dat functio narissen van de vakbeweging in het verleden eerder de werkgevers heb ben gesteund, dan dat zij de arbei ders hebben geholpen om betere le vensomstandigheden te krijgen. Westelijke waarnemers te Berlijn beschouwen deze beschuldigingen in lijnrechte tegenspraak met het standpunt, dat vroeger ten aanzien van de vakbeweging werden aan genomen. Tot dusverre dankte men het n.l. aan de vakorganisaties, dat de door de ministeries gestelde nor men door de industrie werden be reikt. Het kan verkeren; nu zoekt men zonde-bokken. Prinsessen bezochten Madurodam H. K. H. Prinses Beatrix en Prinses Irene brachten met haar schoolklas een bezoek aan Madurodam. Daar zij een officieus bezoek bracht aan het stadje waarvan Prinses Beatrix de burgemeester is behield de loco- burgemeester de ambtsketen en hij leidde de Koninklijke burgemeester door het stadje. Tijdens de wandeling. „Samen aan één touw" Gisteren zijn de leden van de ge slaagde Mount Everest-expeditie per vliegtuig te Londen aangekomen. Het was een triomfale terugkeer en duizenden mensen waren op het vliegveld ter verwelkoming aanwe zig en bet eerste wat de bergbeklim mers te horen kregen was natuurlijk dc vraag: „Wie bereikte de top het eerst?" Kolonel Hunt, de leider van de expeditie, antwoordde kort en bondig: .Hillary (de Nieuw-Zeelan- der) en Tensing (de Sherpa) kwamen er samen aan hetzelfde touw. Ieder droeg het zijne er toe bij". Tensing bevestigde deze verklaring met een brede glimlach. Hunt zwaaide met een „Union Jack", die hij aan een klimhouweel had gebonden. Tensing, die voor het eerst van zijn leven in Engeland komt met zijn vrouw en beide kinderen, gaf ieder een een hand, de politie niet uitge zonderd. Gearmd met Hunt en Hi lary poseerde hij voor de fotogra fen. Tensing, die alleen zijn eigen taal tje sprak, vertelde dat hij Zwitser land wil bezoeken alvorens naar In dia terug te keren. Hillary zeide, dat Tensing eens zijn leven had ge red, toen hy in een met sneeuw be dekte scheur stapte. Tensing, die een open hemd droeg van ruwe taan- kleurige stof en een slobberige broek, beantwoordde de begroetin gen op Boeddhistische wijze door de handen voor het gezicht samen te vouwen. In de herfst zal een film over de verrichtingen van de expeditie in omloop komen. De juiste hoogte van de Mount Everest is nog steeds niet vastgesteld, omdat de instrumenten niet nauwkeurig gefunctionneerd hebben. Oranje-federatie weert humanisten De Federatie van Oranjevereni gingen in Nederland hield Vrijdag en Zaterdag haar tweede congres, on der presidium van kolonel M. A. Smeenk uit Nijmegen. Besloten werd, dat de Oranjeverenigingen op hu manistische grondslag die dus het koningschap in Nederland niet zien als „bij de gratie Gods" van aansluiting bij de Federatie zijn uit- TK-sioten. Met nadruk liet de voorzitter uit komen, dat de federatie die Oranje verenigingen wil omvatten, welke het koningschap „bij de gratie Gods", met uitsluiting dus van oranje-ge- :inde organisaties, die zich stellen op i niet-confessionele of humanistische grondslag. „Tel." De Katholieke hotelschool te Maastricht moet gaan uitbreiden. Voor dit doel is het kasteel Bethel- hem te Limmel-Maastricht aange kocht. Tengevolge van vergiftige dam pen, ontstaan bij de brand in de. su- perfosfaatfabriek te Pernis moesten 3 personen in het ziekenhuis worden opgenomen. Verbod door Bondsdag v^Vst- duitse ministerie van binnenlandse zaken verklaarde, dat hij niet geloof de, dat één der bestaande legale poli tieke organisaties door het verbod van uniformen als politieke uiting te voorkomen. aangenomen In de Westduitse Bondsrepubliek is het in de toekomst verboden in het openbaar of in een vergadering uni formen, gedeelten van uniformen of dergelijke kledingsstukken te dragen als uitdrukking van een gemeen schappelijke politieke gezindheid. De Bondsdag nam Vrijdag een des betreffend voorstel aan. Het verbod geldt niet voor leden van jeugdverenigingen, die zich voor namelijk met de verzorging van de jeugd bezig houden. Verder is het verboden in het open baar of in een vergadering kenteke nen van voormalige nationaal-socia- Rust doet Churchill goed De eerste week rust, die Sir Win ston Churchill thans achter de rug heeft, heeft hem kennelijk goed ge daan, verneemt Renter in de omge ving van de Britse staatsman. Diens vrienden voelen zich be moedigd, doordat Churchill's lijf arts, Lord Moran, die de eerste da gen logeerde op Churchill's landhuis te Chartwell, zich gisteren en van daag heeft bepaald tot telefoontjes vanuit Londen. DE „JULIUS RUTGERS" WELDRA VLOT. weer (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). DROOG Droog weer met wisselende bewolking. Zwakke tot matige wind tussen Noord en West. Weinig verandering in tempera tuur. 5 Juli: zon op 4.27, onder 21.02; maan op en onder 15.31 uur. 6 Juli: zon op 4.28, onder 21.01; maan op 0.22 en onder 16.55 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN AMSTERDAM EDINBURGH LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENèVE ZüRICH LOCARNO BERLIJN FRANKFORT WENEN ROME weer temp. zwaar bew. 24 C. geheel bew. 28 geheel bew. 24 licht bew. 27 zwaar bew. 22 licht bew. 20 zwaar bew. 19 geheel bew. 22 geheel bew. 22 geheel bew. 22 zwaar bew. 26 zwaar bew. 24 half bew. 27 nevel 22 zwaar bew. 24 onbewolkt 30 nevel 28 onbewolkt 27 onbewolkt 27 Het K.N.M.I. deelt mede: Het Duitse s.s. „Julius Rutgers", dat in de nacht van 31 Januari op 11 Februari jl. ten Noorden van Noord- wijk, op het strand vastliep, nadert zijn element. De berging verkeert i in het laatste stadium, zo heeft W. A. yaiD r s bergingsbedrijf N.V. j jn afgelopen dagen is er gelei- te Rotterdam medegedeeld. Het schip i delijk enige verandering gekomen in was m de rampnacht van Kopenha- J de algemene luchtdrukverdeling. Het gen op weg naar Rotterdam. j vlakke lagedrukgebied boven Europa, Men heeft het schip de laatste waarin onweersbuien voorkwamen, tien dagen vrij regelmatig, zij het bij i nam in betekenis af en een rug van stukjes en beetjes, een twintig me-1 hoge druk breidde zich van dt Britse Dr. S. Radhakrishanan, vice-presi dent van India, zal van 5 tot en met 7 Juli een officieel bezoek brengen aan Nederland. Hij zal op 7 Juli a.s. door H.M. de Koningin worden ont vangen, ten paleize Soestdijk. De Nederlandse minister van.Overzeese Gebiedsdelen dr. N. J. A. Kern kamp heeft gisteren te Sydney verklaard, dat de Nederlandse regering voornemens is Nederiands NieuwXïuinea op reusachtige schaal tot ontwik keling te brengen en onontgonnen gebieden te openen. Minister Kernkamp kwam gisteren per vliegtuig in Sydney aan en ver trok korte tijd later naar Melbourne voor besprekingen met de Australi sche minister van Buitenlandse Zaken, Casey. ter verder naar zee kunnen bren gen. De wind heeft helaas wel wat par ten gespeeld: bij de steeds heersen de Oostenwind was er niet voldoen de hoog water, hetgeen voor de ber gers teleurstellend was. Bij normaal weer, zo drukte men het uit. was het schip de afgelopen week bij spring tij ongetwijfeld reeds vlot gekomen. Men is steeds paraat om op ieder gunstig moment te kunnen aanpak ken. De bergingsploeg is nl. steeds aan boord. Een gunstig ogenblik doet eilanden over Frankrijk en onze om- j geving uit. Dit had tot gevolg, dat ons I land iro een Noordelijke luchtstro ming kwam, waarmede koelere lucht van de Noordzee ons land uinnen- stroomde. De buienactiviteit werd hierdoor belangrijk kleiner. Alleen in het Zuidoosten van het land kwa men gisteravond nog onweersbuien voor. Op het vliegveld Zuid-Limburg viel daarbij zelfs nog 52 Mm. regen. Gedurende het weekeinde blijft de Noordelijke tot Noordwestelijke luchtstroming aanhouden, zodat het koele weer zal voortduren. Vanwege zich omstreeks de helft van deze de nabijheid van de eerder genoemde maand voor, omdat er dan giertij is. rug van hoge druk zijn de regenkan- Op het ogenblik werkt men het sen gering, schip naar zee door middel van uit gebrachte ankers. Tegen de tijd, dat het vlot komen van de „Julius Rut gers" wordt verwacht, zal assisten tie worden verleend door een sleep boot en een bergingsvaartuig. Op dit ogenblik is er al een sleepdraad zee in gebracht, die daar verankerd is. Zwijg, of laten uw woorden meer waard zijn dan zwijgen.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1