S)e Êöidóe6oii^cmt Sir Winston Churchill is overwerkt en moet rust nemen flinke JONGELIEDEN Wolbreuken boven Japan Frankrijks nieuwe regeerders NOG ALTIJD ONRUSTIG IN HET OOSTEN MAANDAG 29 JUNI 1953 44ste JAARGANG No. 12926 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20S26, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., 6.p. kwart. Franco p. p. 6.80. - Advert.: 15 ct« p. mm. Telefoontjes 1*50 Churchill blaast even uit - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Bermuda-conferentie opnieuw uitgesteld Engelands buitenlandse politiek zonder leider Sir Winston Churchill, de 78-jarige premier van Groot-Brittannië moet een maand rust houden en daarmede is de conferentie op de Britse Bermuda archipel in de Atlantische Oceaan voorlopig van de baan. Hij heeft zijn beroemde overall met ritssluiting aangetrokken en is in ruste gegaan op zijn landhuis Chartwell, zoals zijn artsen hem Zaterdag hebben voorgeschre ven. Zij hebben een bulletin uitgegeven met de mededeling, dat hij een goede nachtrust had genoten. Zijn schoonzoon Soames, die hem met zijn vrouw Mary bezocht vertelde: „Sir Winstons toestand is niet zodanig, dat men van dag tot dag voor- of achteruitgang kan verwachten. Hij lijdt ge woon aan een algemene vermoeidheid, die waarschijnlijk eerder geestelijk dan lichamelijk van aard is." GEEN STAPELS DOCUMENTEN. De „rust" voor Churchill brengt mee, dat hij als gewoonlijk staatsdo cumenten leest, maar nu alleen de belangrijkste in plaats van de sta pels, die hij anders dagelijks door werkt. Men vermoedt, dat Churchill's lijfarts lord Moran de nacht op het landhuis in Kent doorbrengt. Giste ren ontving de premier behalve zijn dochter en schoonzoon, alleen lord Beaverbrook, de dagblad-magnaat, die een van zijn intiemste vrienden is. Politieagenten in uniform patrouil leren dag en nacht in de omgeving om ongewenste bezoekers te weren. Telegrambestellers brachten gisteren tweemaal stapels telegrammen. Chur chill gebruikte zijn ontbijt in bed en bleef tot tegen lunchtijd op zijn ka mer. Het verkeer mijdt de omgeving van zijn huis opzettelijk en onge vraagd. Zaterdagavond kon men Churchill nog op zijn terras zien, maar gisteren bleef hij binnen. De politie waar schuwde de luidruchtige motorrijders en maande nieuwsgierigen tot door lopen. Tijdens de lunch was hij gis teren in een uitstekend humeur. In politieke kringen te Londen ver wacht men een reorganisatie van het kafbinet als Churchill niet spoedig weer de oucie is. Wijlen president Roosevelt heeft Churchill eens de „slechtste patiënt ter wereld" ge noemd en het staat te bezien of hij zich lange tijd aan zijn artsen zal sto ren. Men houdt ook rekening met de mogelijkheid, dat de 78-jarige aan het eind van zijn krachten gekomen kan zijn. De minister van Financiën, But ler, is in feite waarnemend premier geworden en zal vandaag de eerste kabinetszitting presideren. Op een van de belangrijkste tijd stippen in de internationale politiek staat geen lid van het kabinet aan het hoofd van het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken. Churchill houdt de opperste leiding, maar de dage lijkse gang van zaken berust bij de minister van Staat Selwyn Lloyd, die geen lid van het kabinet is. Op het nippertje. De Bermuda-conferentie is niet op gegeven, maar weer uitgesteld. Churchill zou morgen met het slagschip „Vanguard" naar Bermuda vertrokken zijn, maar op dringend advies van zijn doktoren heeft hij er van af moeten zien. De laatste maal dat Churchill rust nam was in April 1952, toen hij een zware kou gevat had. In Februari deden geruchten over zijn slechte gezondheidstoestand de ronde, die toen officieel werden tegengesproken. Gemengde gevoelens. Het uitstel van de Bermuda-confe rentie is in de Westelijke hoofdsteden mee gemengde gevoelens ontvangen. In Londen en Parijs is men van mening, dat de noodzaak voor het overleg met de dag toeneemt, maar in Washington heerst opluchting. De Amerikanen hebben Churchill er- steeds van verdacht dat het zijn be doeling was aan te sturen op een con ferentie met de Sovjets, waar zij de tijd nog niet rijp voor achten. Overigens gevoelt men in Engeland het gemis aan leiding, zozeer zelfs, dat een blad als de „Daily Mirror", zich in een artikel op de voorpagina reeds uitspreekt voor een aftreden van de premier. „In een tijd, dat een krachtig leiderschap op het gebied der buitenlandse zaken een gebieden de noodzaak is, wordt Engeland, zo zegt het blad, vertegenwoordigd door een zieke eerste minister, die op treedt als plaatsvervanger van een minister van buitenlandse zaken, die reeds sinds April ziek is. Hoewel En geland en de wereld, aldus de „Daily Mirror" nog steeds de geweldige er varing en moed van Churchill nodig hebben, is hij het aan zichzelf, zijn gezin en aan het land verplicht het premierschap op te geven." Vriendelijk gebaar van Moskou De Sovjet-Unie heeft amnestie verleend aan ruim 600 Oostenrijkers, deels wegens oorlogsmisdaden ver oordeelde krijgsgevangenen, deels burgerlijke gevangenen. Op 1 Juli zal de eerste groep ge vangenen aan de Oostenrijkse auto riteiten worden uitgeleverd, aldus heeft een woordvoerder van het Oos tenrijkse ministerie van buitenland se zaken Zaterdag te Wenen bekend gemaakt. Volgens niet-officiële ramingen vertegenwoordigen deze 600 gevan genen ruim één derde van alle Oos tenrijkers, die in de Sovjet-Unie ge vangen gehouden worden. biedt gelegenheid aan van 14—18 jaar om opgeleid te worden tot DEKEN- OF STOFFENWEVER. Aanmelden: dagelijks aan de fabriek Vestestraat 1f Leiden en bovendien op Dinsdag en Donderdag a.s. 's avonds van half acht tot half negen. Honderden doden Op het eiland Kioesjoe in het Zui den van het Japanse eilandenrijk, hebben aanhoudende wolkbreukèn de grootste overstromingsramp ver oorzaakt sinds een eeuw. Het aantal mensen van wie men zeker weet dat zij zijn omgekomen is 457; 934 men sen zijn in het ziekenhuis opgeno men; van 1060 mensen is het lot on bekend. De overstroming begon toen een rivier, gezwollen door de regen, bui ten haar oevers trad. Dat was Don derdag. Sindsdien 'heeft het aan één stuk door geregend en er is tot gis terochtend toe iets meer dan een halve meter water gevallen. Het wa ter deed gehele stukken van het eiland verdwijnen. Van vele dorpen stak weldra niets meer boven water uit. Volgens de voorspellingen van de meteorologische dienst hebben de regens hun hoogtepunt nog niet bereikt. Amerikaanse troepen zijn dadelijk in actie gekomen om de bevolking te helpen, maar er valt niet veel te doen. De spoorwegen rijden niet meer, de telefoon is grotendeels uit gevallen en er heerst groot gebrek aan drinkwater. Het Amerikaanse Een krijgsgevangenenkooi De bewaking om de krijgsgevangenkampen, waar gevangengenomen Noord-Koreanen worden onderge bracht, is verscherpt. De gevangenen worden thans omring door een dubbele muur van prikkeldraad, die de indruk wekt, of de mensen in een kooi zijn onderge bracht. Deze foto toont U een deel van een krijgsgevan genenkamp in Korea waarin ongeveer 1500 anti-Communistische krijgsgevangen zitten. Op de avond dat deze foto werd gemaakt, had men een uitbraakpoging onder nomen, die echter op niets was uitgelopen, omdat de Amerikanen juist op tijd de Zuid-Koreaanse wachten had laten vervangen door mannen uit het leger van de V.N. Achter de prikkeldraadheihing ziet U een groepje Noord-Koreanen, de moeilijkheden besprekend. leger heeft dekens, zuiveringsinstal laties voor water en voedsel be schikbaar gesteld. Net als bij de overstromingsramp in Nederland en België, wordt er op grote schaal ge bruik gemaakt van helicopters. VOORBARIGE VOLTREFFER Door de ontploffing van een kanon bij Mahon op het Spaanse eiland Mi norca zijn 23 militairen om het le ven gekomen. Vijf mannen werden op slag gedood. Van de 24 militairen die zwaar gewond werden, zijn er later in een ziekenhuis 18 overle den. Het kanon ontplofte tijdens het laden. Kinderen Finaly in Frankrijk terug. Robert en Gerald Finaly, de twee jongens resp. van 12 en 10 jaar van Joodse afkomst, die. nadat hun ouders tijdens de oorlog werden weg gevoerd, door 'n Frangaise werden opgevoed, en Katholiek werden gedoopt, zijn weer teruggekeerd in Frankrijk. De jongens werden nl. naar Spanje ontvoerd, toen bekend werd, dat zij waren toegewezen aan familieleden in Palestina, die hen, naar men verwachtte het Joodse geloof zouden doen aannemen. Gerald en Robert Finaly begeven zich naar de auto in gezelschap van Pater Jean Pierre Inda, pater in de orde van de Benediktijnen en hun verzorgster, mejuffrouw Germaine Ribière. j t j de Republikeinse Volksbeweging (M V OOVZlChtlë met het »P> (Rooms-Katholiek), de Demo cratische en Sociale Verzetsunie (UDSR) (radicaal gezind), de Repu blikeinse en Sociale Actie (ARS) (dissidente Gaullisten) en de partij van Onafhankeüjken en Boren (ge matigd conservatief). vol- Europees leger Zondagochtend is de samenstelling van de nieuwe Franse regering van premier Joseph Laniel bekend ge maakt. Zij bestaat uit 21 ministers, die tot de volgende zeven partijen behoren: Republikeinse Unie van Sociale Actie (URAS), (de vroegere partij van de Gaulle), de Onafhan kelijk Republikeinen (gematigd con servatief), de Radicaal-Socialisten, Generaal Mark Clark, de geallieer de opperbevelhebber in Korea, heeft Maandag in een schrijven aan de communisten voorgesteld de be standsdelegaties onmiddellijk te la ten bijeenkomen ter bepaling van een datum, waarop de neutrale bestands commissie met haar werk zou kun nen beginnen en ter vaststelling van een datum voor een bestand. Nu „boter voor kanonnen" Thans, twaalf dagen na de op stand in Oost-Duitsland, heeft de Oostduitse regering de controle over de dagelijkse gang van zaken weer vrijwel geheel in handen gekregen maar desondanks zijn er nog al tijd berichten over koppige ontevre denheid in de industriegebieden. De regering doet alle mogelijke moeite om in deze onrust verbete ring te brengen door het doorvoeren van (kostbare) economische hervor mingen, zoals meer ^on, meer voed sel en andere faciliteiten. Premier Grotewohl heeft voedselzendingen uit Rusland aangekondigd en vice- premier Nuschke beloofde „boter in plaats van kanonnen" door de uit gaven voor leger en bewapening te verminderen. „Wij wilden onze zware industrie te snel opbouwen en dat was een vergissing", gaf Grotewohl enige da gen geleden toe. Maar terwijl de Russische troepen allengs naar de kazernes terugkeren en hun kanonnen uit het straatbeeld verdwijnen, zeggen steeds meer le den van de (communistische) SED en de jeugdorganisatie (FDJ) hun lidmaatschap op. En ook de arresta ties van arbeiders in verband met de opstand gaan onverminderd voort. Deze mannen zullen terecht staan voor speciale Oostduitse rechtban ken. Ook worden meer executies ge meld in totaal tot nu toe al 32. Tot de maatregelen, die de Oost duitse regering reeds heeft genomen ter verzachting van de toestand, be horen o.m. het opheffen in vele ste den van de avondklok(in .Oost-Ber- lijn duurt zij nog slechts van 23 tot 3 uur), het teruggeven aan hun vroe gere particuliere eigenaars van (in de laatste 48 uur) 36 fabrieken, ate liers en winkels en van honderden boerderijen, en het verstrekken aan particulieren van credieten door de staatsbank. Verder zijn te Halle 675 gevange nen, die vonnissen tot 3 jaar wegens overtreding van de economische raastingswetten uitzaten, in vrijheid gesteld. ALBANIë OOK AL Het radiostation van Oost-Berlijn, dat onder toezicht van de Russen staat, heeft Zondag bekend gemaakt, dat de Albanese regering in een bij zondere vergadering heeft besloten een groot aantal vroeger uitgevaar digde maatregelen op agrarisch ge bied in te trekken. De Oostberlijnse radio deelde geen nadere details mee. Het is echter wel duidelijk dat de Albanese maat regel overeenkomt met de jongste maatregelen op agrarisch gebied in Oost-Duitsland. Al te veel regen in Spanje In de omgeving van het Spaanse stadje Jean is Zaterdagavond een hevige wolkbreuk losgebarsten, waardoor de zijrivieren van de Gua dalquivir buiten haar oevers zijn ge treden. Door de overstromingen is In het kabinet zijn o.m. d gende personen opgenomen: Premier: Joseph Laniel (onafh. rep.). Vice-premiers: Paul Reynaud (on afh. rep.), Henri Queuille (radi caal), Pierre Henri Teitgen (MRP). Buitenlandse zaken: Georges Bi- dault (MRP) onveranderd. Financiën: Edgar Faure (radi caal). Landsverdediging: Réné Pleven (UDSR) onveranderd. Binnenlandse zaken: Leon Marti - naudDeplat (radicaal). Het is voor het eerst, dat Gaullis ten aan een coalitieregering deélne- Het nieuwe kabinet wordt 3 aan president Auriol voorgesteld en Dinsdag aan de Assemblée. Het kabinet telt krachtige vóór- en tegenstanders van het plan voor een Europees leger. Men ziet hierin en in de uitlatingen van Laniel in zjjn politieke rede voor de Kamer een teken, dat men in deze kwestie omzichtig te werk zal gaan en reke ning houdt met de uitslag van een eventuele conferentie der vier grote mogendheden. HOE wordt het weer? (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10- uur). WARM Warm en overwegend zonnig, maar een kans op Onweer behal ve in het Noord-Oosten van het land. Matige en af en toe vrij krachtige Noord-Oostelijke wind. 30 Juni: zon op 4.23 en onder 21.04^. maan op 22.58 en onder 8.24 uur. grote schade aangericht. In Jean isjHet W0Cf 111 E 111*003. het" water de electrische centrale) binnengedrongen, waardoor de i stroomlevering gestagneerd is. Ver- j De weerrapporten van het KNMI scheidene huizen staan onder water. Voorts worden overstromingen ge- j meld uit Saragossa, Valencia en Za- mora. De schade in deze gebieden bedraagt 15 millioen peseta's. In de provincie Zamora werden twee personen door de bliksem gedood. Modderstroom bedreigt Schmeriken Een 200 meter lange en 100 meter brede modderstroom, die Zaterdag de hellingen van de Goldberg af kwam, bedreigt het dorp Schmeri ken in Oost-Zwitserland. Verscheidene huizen nabij het dorpje zijn reeds door de modder stroom verzwolgen. Zaterdagavond had de stroom reeds de grens van Schmeriken berrikt. De hoeveelheid aarde, die in beweging is, wordt ge schat op 25.00 kubieke meter. van Maandagochtend 7 uur luiden. weer temp. HELSINKI licht bew. C. STOCKHOLM onbewolkt 29 OSLO KOPENHAGEN onbewolkt 22 AMSTERDAM onbewolkt 24 EDINBURGH motregen 15 LONDEN onbewolkt 24 LUXEMBURG onbewolkt 24 PARIJS onbevolkt 25 BORDEAUX zwaar bew. 27 GRENOBLE regenbui 28 NICE regen 24 BERLIJN onbewolkt 24 FRANKFORT nevel 28 WENEN onbewolkt 24 INNSBRUCK nevel 23 ROME geheel bew. 28 Jiavceitje Kortheid is het sieraad der wel sprekendheid.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1