Uitstekende athletiekavond in de Leidse Hout Om het voetbalkampioenschap van Nederland £e>cóte txauüng, oom T*-T* Tropenliefde DONDERDAG 25 JUNI 1953 L)tt LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Overwinningen voor Fanny Blankers-Koen, Puck Brouwer en Wim Slijkhuis De avondathletiekwedstrijden van Holland met Fanny BlankersKoen, Puck Brouwer en Slijkhuis op het pro gramma hadden gisteravond een talrijk publiek naar de Leidse Hout getrok ken; naar schatting werden de wed strijden bijgewoond door rond 5000 toe schouwers, die twee uren lang genoten hebben van uitstekende athletieksport, waardoor opnieuw ten volle bewezen wordt, dat ook de athletiek in de Sleu telstad wel belangstelling heeft, indien er maar kwaliteit geleverd wordt. De belangstelling ging natuurlijk al lereerst uit naar Fanny Blankers Koen en het was ongetwijfeld voor allen een teleurstelling te vernemen, dat het damesnummer verspringen niet kon doorgaan, omdat Fanny last had van 'n onwillige kniespier, welke bij het lopen gelukkig niet zo hinderlijk was. Daar door bleef het nummer 80 m. horden zyn aantrekkingskracht behouden en hoewel Fanny Blankers niet tot de hoogte kon komen van Dinsdagavond te Hamburg, waar zij 11.1 noteerde, werd zij toch onbedreigd winnares in 11.5. Willy Lust legde beslag op de tweede plaats en meer en meer blijkt zij noteerde 12 sec. dat ook deze Zaanlandse loopster een goede opvolg ster van onze eerste Nederlandse ath lete is. Daarnaast staat echter ook nog steeds Puck Brouwer, die de 100 meter voor haar rekening nam in de goede tijd van 12.1 sec., waarbij haar club genote Ada Groen met 12.5 sec. op de tweede plaats beslag legde. Tenslotte was ook Wim Slijkhuis van de partij en wel in de 3000 meter. Na tuurlijk won hij. Op de baan, waar hij zijn eerste schreden zette naar de ath- letiekroem, en waar hij later reeds vele overwinningen heeft geboekt, legde hij ook nu in een veld van uitstekende lo pers beslag op de eerste plaats. Gedu rende de helft van de af te leggen acht ronden, vergenoegde hij zich met een plaats in tweede positie, v. d. Linden ging aanvankelijk aan de kop, maar v. d. Voort, clubgenoot van Slijkhuis, vocht moe om de leiding. Toen nog vier ronden te lopen waren, nam Slijkhuis de kop en in de laatste ronde gooide hij er nog een schepje op, liep geleidelijk meer uit en won tenslotte zoals hij wilde. Er waren nog verschillende andere aantrekkelijke loopnummers, terwijl ten slotte het enig overgebleven technische nummer, het polshoogspringen voor de heren, de mensen tot het laatste in span ning hield, want de beslissing viel slechts als slot van het keurig afge werkte programma, om half tien. Er hing reeds een damp op het veld, toen men langzamerhand aftrok. De uitslagen der diverse nummers waren: 80 meter jongens B: 1. H. v. Vlaar- dingen, V. en L., 9.5; 2. J. Veerman, Holl., 9.7; 3. H. Rietbroek, Zwal., 9.8; 4. PP. v. d. Lucht, Holl., 10.2. 100 m. heren sprint-tweekamp: 1. H. Rulander, V. en L., 10.9; 2. T. Aret, DOS, 11.—; 3. K. Vroon, Celebes, 11.1: 4. J. Greep, Trekv., 11.1; 5. J. v. d. Meulen, V. en L., 11.2; 6. C. Sleeuwenhoek, V. en L., 11.2. 600 m. junioren B: 1. L. Krak. V. en L,. 1.31.1; 2 R. d. Tonkelaar, Holl., 1.33.2; 3 G. Westgeest, BI. Zwart, 1.34.—; 4. J. v. Duin, NAC, 1.36.2; 5. H. Rietbroek, Zwaluw., 1.38.8; 6. W. v. d. Voort, Ba taven, 1.44.4. 3000 m. heren B: 1. R. Warmendam, Haarl., 9.21.8; 2. A. Sierag, Holl., 9.24.—; 3 C. Noordermeer, NAC, 9.35.2; 4. Van Looy, Holl., 9.45.4; 5. A. Koning, SVV, 9.476. J. Smits, AAV '36 9.59.6; 7. J. Kortekaas, Warm. 80 m horden dames: 1. F. Blankers Koen, Sagitta, 11.5; 2. W. Lust, Zaanl., 12.3. C. Kalman, Zaanl., 12.2; 4. L. v. d. Meyden, Olym. '48, 12.4; 5. A. Bos, V. en C., 12.7; 6. A. Blauw, ADA, 12.7. 80 Om. junioren A: 1. C. v. Wanrooy, Holl., 2.1.9; 2. H. Jansen, AAC, 2.2,3; 3. P. Veltman, LDA, 2.2.5; 4. F. Oort, Holl., 2.4.2; 5. P. Christiaanse, NAC, 2.9.4.' 400 m. heren C: 1. F. Koudijs, V. en L., 53.9; 2. A. v. Dommelen. SW, 55.6; 3. P. Gerritsen, Trekv., 56.2; 4. v. Ingen Schenau, Holl., 56.2; 5. H. v. d. Meel, Holl., 57.—; 6. J. Singeling, Holl., 60.7. 400 m. heren A: 1. B. Verwey, Trekv., 51.3; 2. A. P. de Jong, V. en L., 51.8; 3. J. v. d. Burg, Trekv., 52.6; 4. W. Führen, V. en L., 53.—; 5. C. van Ve- netiën, Holl., 54. 200 m. heren' sprint-tweekamp: 1. T. Aret, DOS, 22.4; 2. H. Rulander, V. en L,. 22 4; 3 J. Greep. Trekv., 22.7; 4. K. Vroom, Celeb., 22.8; 5 v. d. Meulen, V. en L., 23.2; 6. C. Sleeuwenhoek, V. en L., 23.4. Totaaluitslag sprint-tweekamp: 1. H. Rulander, 2. T. Aret. 3. J. Greep, 4. K. Vroom, 5. J. v. d. Meulen, 6. C. Sleeu wenhoek. 100 m. dames A: 1. P. Brouwer, Cele bes, 12.1; 2. A. Groen, Celebes, 12.5; 3. M. Keil, ADA, 13.—; 4. D. Broekman, Olymp. '48, 13.—; 5. L. v. d. Meijden, Olymp. '48, 13.2; 6. G. Kips, Nw. Brun- hilde, 13.4. 800 m. heren B: 1. L. H. M. v. d. Berg, Holl., 2.0.47; 2. H. Parlevliet, BI. Zw., 2.05.2; 3. A. J. Besseling, Zaanl., 2.05.7; 4. J. J. Steding, Gouda, 2.06.8; 5. H. Hendriks, Trekv., 2.07.2. 800 m. heren A: 1. J Rem, Lycurg., 1.57.8; 2. P. Veltman, Trekv.. 1.58.2; 3. J. v. d. Hoeven, Lycurg., 1.59.7; 4. R. Singerling, Holl., 1.59.8; 5. H. Meijboom, Haarlem, 2.00.4. 3000 m. heren A: 1. W. F. Slijkhuis, Trekv., 8.52.8; 2. J. v. d. Voort, Trekv., 8.58.6; 3. P. Verra, Haarl., 9.01.2; 4. A. v. d. Linden, Holl., 9.05.8; 5. S. v. d. Kleij, Lyc., 9.12.4; 6. C. v. Driel, Trekv, 9.23.8; 7. H. Rietbergen, Holl.; 8. J. Maaskant, Trekv. 4 x 100 m. dames: 1. Celebes, Den Haag, 50.2. Olympia '48, Den Haag, 52.8; 3. ADA, A'dam, 53.6; 4. Nw. Brun- hilde, Leiden, 55.5. Sportief, Lei den, 55.6. Zweedse estafette heren: 1. Trekvo gels, Den Haag, 2.06.5; 2. Vlug en Lenig I, Den Haag, 2.06.7; 3. Vlug en Lenig II, Den Haag, 2.10.4 Holland, Leiden, 2.11.8. De grote bovenzaal van het SMD- gebouw aan het Noordeinde was gister morgen gevuld met tal van belangstel lenden, die het schermtournooi van be gin tot einde hebben gevolgd. De resultaten waren: Sabel: 1. Ltz. arts III Quartero 5 gew. part., 2. korp. mar. Giesel 3 gew. part., 3. korp. mar. De Neef 3 gew. part (met 1 ontv. treffer meer). Floret: 1. Ltz. arts III Quartero 6 gew. part., 2. serg. kok Soonius 4 gew. part., 3. radarmonteur Queljoe 3 gew. part. In de middag vonden de sloepenraces op het Galgewater plaats, waarbij ook de omwonenden en voorbijgangers veel belangstelling toonden. Er werden wel enige moeilijkheden ondervonden met de uitgezette baan, vooral doordat het keerpunt te ruim genomen werd, het geen ook tot diskwalificatie van een der ploegen leidde, vooral ook omdat het keerpunt niet met opgeheven stuur- boordriemen was genomen, maar de toe schouwers hebben kostelijk genoten. De uitslag was: 1. Onderofficieren met schipper Oostenrijk, 2. Rehalilitan- ten met kwartiermeester Valk. Vandaag zijn in de Leidse Hout de athletiek- en voetbalwedstrijden gehou den, terwijl de feestweek besloten wordt met een gezellige avond in het St, An- tonius Clubhuis. WATERPOLO. ZRC ISleutelstad I (dames) 06. Een wedstrijd waarin de thuisclub wei nig tegenstand bood en de Leidse da mes een gemakkelijke overwinning be haalden. De doelpunten werden gemaakt door L. Wolters, A. Oostrom en R. Oos- trom (allen 2 x). RCH won van Vitesse en verstevigde positie In het Heemsteeds Sportpark heeft RCH zich gisteravond de meerdere ge toond over Vitesse. De Haarlemse club behaalde een verdiende 21 overwin ning, met welke cijfers Vitesse niet eens ontevreden mocht zijn. RCH was over alle linies sterker en hoewel de Arnhemmers in de eerste helft goed partij gaven, was toen reeds te mer ken, dat de overwinning de Haarlem mers practisch niet kon ontgaan. Voor al het tempo van RCH was hoger dan dat van de Arnhemmers en in techniek waren de gastheren hun tegenstanders ook de baas, Vitesse moest het in deze ontmoeting zonder de ^steun van Albers stellen. Hy werd onvoldoende vervan gen door Wielheesen, waardoor de taak van Hendriks verzwaard werd. De Arn hemse spil had bovendien zijn handen vol aan de kwieke Haarlemse midden voor Gallis en dikwijls moest Hendriks het hoofd buigen voor de Haarlemse aanvalsleider. i Reeds van de aftrap af gaf RCH de toon aan en Vitesse bepaalde zich tot snelle uitvallen, waarin de beide Jan- sens een belangrijk aandeel hadden. Het initiatief bleef echter uitgaan van de thuisclub en na 23 minuten werd het overwicht van RCH beloond met een fraai doelpunt van Gallis, die Hendriks met een schijnbeweging passeerde en daarna de Arnhemse doelman kansloos sloeg (10). RCH liet daarna de teu gels iets vieren waarvan Vitesse gretig gebruik maakte om het spel naar de andere helft te verplaatsen. Zes minu ten na het doelpunt der gastheren bracht E. Jansen de partijen op gelijke voet. Na een doehvorsteling maakte hij er 11 van. 1 Minuut na de hervatting had RCH reeds een 21 voorsprong. De eerste aanval van de Haarlemmers zaaide pa niek voor het doel van Vitesse. Weyand werkte onvoldoende weg en uit een scherpe pass van Kester bracht Van Lieshout de stand rnet een onverwacht schot op 21. RCH behield hierna het beste van het spel, onophoudelijk storm den de voorwaartsen, krachtig gesteund door de kanthalves Biesbrouck en Las- schuit, op de Arnhemse veste af, maar de talrijke goed gerichte schoten von den bij l'Amie geen genade, terwijl Hendriks en Herberts hem voortreffe lijk bijstonden. Sparta verloor van Eindhoven en is vrijwel uitgeschakeld Na een nieuwe nederlaag op eigen terrein werd Sparta gisteravond prac tisch voor de Nederlandse voetbaltitel uitgeschakeld. De wedstrijd tegen Eind hoven was zeer aantrekkelijk, waarbij Sparta technisch iets beter was en als ploeg een homogener geheel vormde dan Eindhoven. Het was jammer, dat de Rotterdammers in zekere zin het slachtoffer werden van een fout van scheidsrechter Martens, er was in de tweede helft bijna een half uur gespeeld toen Van Rooy de bal met de hand naar zich toe trok. Doch terwijl vriend en vijand en de vlaggende grensrechter op het fluitsignaal wachtte, liet de arbiter rustig doorspelen, Van Rooy plaatste naar Schmid en uit diens voorzet kopte Van Melis in. Dat dit doelpunt het enige zou blijven lag min of meer voor de hand, aangezien bij beide ploegen het schieten wel het slechtst verzorgde on derdeel was. Eindhoven kreeg tegen de goed op dreef zijnde Sparta-verdediging minder kans dan de gastheren, die op nieuw moesten ervaren, dat twee zwakke plekken in de voorhoede, die de kunst van het schieten niet ver staan, in staat zijn elke goed opgezette aanval teniet te doen. Het waren mid- voor Boots en invaller Terlaak, die hierin schromelijk tekort schoten. Voor al eerstgenoemde heeft enkele pracht kansen onbenut gelaten. Maar ook Schmidt, practisch de enige, die voor de rust in de gelegenheid daartoe werd gesteld, faalde twee maal achtereen voor open doel. De fraaie kopbal, waar mee hij een aanval voltooide, werd door een machtige save van Landman on schadelijk gemaakt. Uit een en ander mag blijken, dat men van een boeiende en afwisselende strijd heeft kunnen ge nieten. Toch heeft Sparta voor de rust zeker de beste kansen gehad. In de duels waren de verdedigers van Eind hoven zeker niet de minderen van de Rotterdamse aanvallers. De stand om het kampioenschap van Nederland is nu: RCH 3 2 1 0 5 6—3 Vitesse 3 1113 7—7 Eindhoven 3 1113 56 Sparta 3 0 12 1 35 LAWNTENNIS. HET TOURNOOI TE WIMBLEDON. De 23-jarige Australische Ian Ayre, in zijn land vierde op de ranglijst, heeft gisteren in het Wimbledon-tournooi voor een daverende surprise gezorgd. In vier sets (68 64 119 62) wist hij niemand minder dan Enrique Morea, een van de acht geplaatste spelers en kam pioen van Argentinië, uit te schakelen. Alle overige „seeded players" lieten zich echter niet verrassen en bereikten, tezamen met nog 25 concurrenten, de derde ronde. Bij deze 32 overblijvers bevindt zich echter niet onze landge noot Fred Dehnert. In straights sets zag hij zich door de Australiër Jack Arkin- stall de pas afgesneden. Dehnert's vorm verschilde, en dan jammer genoeg in ongunstige zin, duide lijk met die, waarin hij twee dagen ge- De eerste officiële training voor de T.T.-race, welke Zaterdag a.s. te Assen worden gehouden, is onder niet bepaald gunstige weersomstandigheden verlopen. Het regende zo nu en dan, waardoor verschillende renners hebben volstaan met het maken van verkenningsrondjes, waarbij vooral de nieuwe bocht bij Bar- tels alle belangstelling had. De interesse de zijde van 't publiek was enorm. Bijna tienduizend toeschouwers hebben met grote belangstelling de prestaties gevolgd. Er waren echter slechts enkele kopstukken op het parcours te zien. Duke bijvoorbeeld heeft nog niet ge traind. In de 125 cc klasse hebben Wer ner Haas op NSU en Mendogni op Mo- rini de snelste tijden gemaakt, nl. 8 m. 02 sec., hetgeen neerkomt op een gemid delde snelheid van ongeveer 125 km. per uur. Het vorig jaar haalde Mendogni 128.7 km. per uur. Ubbiali op zijn MV kwam tot de tijd van 8.06. In de 250 cc was Arthur Wheeler op Guzzi de snel ste gebleken in 7 min. 25 sec. (135 km/u). In de 350 cc klasse noteerde de AJS-rijder Coleman 6 min. 43 sec. (146 km/u). Ernie Ring, die in de plaats van Sherry voor AJS zal starten, kwam tot 7 min. 5 sec. In de 500 cc klasse is Mi- lani van de Gilera-ploeg de snelste ge weest. Hij draaide tweemaal in 6 min. 13 sec. rond (159 km/u) en benaderde de snelheid van Duke, die in 1952 160 km. per uur haalde, dus zeer dicht. Ma- setti liet 6 min. 21 sec. afdrukken, evenals de AJS-man Coleman. Vandaag beloofde de training onge twijfeld intensiever te worden en door meer rijders gevolgd. Nu waren het er ongeveer dertig. Bekend werd gemaakt, dat Fergus Anderson alsnog voor Guzzi zal starten. De starttijden op Zaterdag zijn: 10.15 uur, 250 cc; 12.00 uur, 350 cc; 14.05 uur, 125 cc; 15.45 uur, 500 cc. HET ClSCÜIfWNDËT^ leden Panajotovic had verslagen. Hij zag geen kans zyn beter smashen en beter verzorgde netspel voldoende uit te buiten, slaagde er niet in zijn te genstander van het net weg te houden en moest keer op keer het hoofd voor de harde slagen van Arkinstall, die in de eerste ronde in vijf sets de Indiër Kumar had overwonnen, buigen. Het liep tenslotte op een duidelijke en ver diende 6—1 6—3 61 zege voor de Australiër uit. Van de geplaatste spelers had Jaroslav Drobny het tegen de Amerikaan Ber nard Bartzen ongetwijfeld het gemak kelijkste. In minder dan een uur, waar bij hij geen enkele service game afstond, sloeg hij Bartzen met 64 63 63. WIELRENNEN. ZWITSERLAND—NEDERLAND 1—1. Een te Zürich gehouden internatio nale wielerwedstrijd tussen de Zwitsers Plattner en Von Buren en onze land genoten Van Vliet en Derksen'is in een gelijke stand van 1—1 geëindigd. In de sprintwedstrijd over 5 manches won Vliet drie maal, Derksen één keer, ter- wel Plattner ook eenmaal zegevierde. In het sprintklassement bezette Van Vliet 3 pnt., de eerste plaats vóór Derk sen (5 pnt.)' Von Buren en Plattner (beiden 7 pnt.). Nederland kreeg voor het eindklassement 1 punt. Voorts stond een koppelwedstrijd over 1 kilometer op het programma, waarin Plattner en Von Buren, die in 1 min. 3.8 sec. won nen. de stand gelijk maakten. Van Vliet en Derksen werden in 1 min. 4.2 sec. tweede. De Zwitserse ploeg voor de Tour de France zal bestaan uit: Koblet, Schaer, Huber, Chevalley, Schellenberg. Metz- ger, Pianezzi Reiser, Croci, Torti en Diggelman. Meili en Lafranchi zijn als reserves aangewezen. COPPI WEL, COPPI NIET Toen in de vorige week bekend werd gemaakt, dat Coppi wèl en Bartali niet tot de Italiaanse ploeg voor de Ronde van Frankrijk zou behoren, keerde de publieke opinie zich tegen Coppi. die zich daarop terugtrok. Maar het publiek is hiermee geenszins tevreden, het eist thans een zo sterk mogelijke ploeg, dus met zowel Coppi als Bartali. Op Coppi wordt thans van verschillende zijden 'n beroep gedaan om zijn houding te wij zigen. Zo heeft Magni getracht hem tot andere gedachten te brengen, onder aanvoering van het argument dat hij, Coppi, de enige is die Koblet kan klop pen. Naar verluidt heeft Bartali geheel de vrye hand gelaten aan Magni voor de stappen, welke deze wenselijk zou achten. Coppi heeft zich tot nu toe doof ge houden. Maar hij gaat regelmatig door met zijn training, en dit is voor de Ita liaanse wielerenthousiasten aanleiding om te hopen, dat hij tenslotte toch voor de Tour zal starten. (246 km.) is gewonnen door de Zwitser Koblet, die hiermede tevens winnaar werd van de Ronde. Het eindklassement luidt: 1. Koblet (Zwits.) 50.22.11; 2. Schaer (Zwits.) 50.40.51; 3. Barozzi (It.) 50.45.31; 4. Cle rici (It.) 50.46.39. Swift-combinatie. De uitslagen trainings-teamwedstrijden luiden: Team B: A. Houwelingen, H. v. Lubbe, J. Vroomen, Th. Vroomen, J. Bakker; 2. en 3. Team A en C. Team A: C. Piasmeier, J. Vermeulen, L. Sikking, Th. Hoogkamer; Team C: W Vreeswijk, J. Riethoven, C. v. Amsterdam en A. Vermeulen. Hedenavond geen competitiewed strijd doch een vrije trainingsavond, 7 uur op de Zijl, voor de club ontmoe ting tegen De Bataaf uit Halfweg Vrij dagavond in Burgerveen. J. Duivenvoorde en A. Houwelin gen starten Vrijdagavond in Burger- veen. J. Riethoven Zaterdag in een baanwedstrijd in Utrecht. J. Vermeulen A. Houwelingen starten 28 Juni in een koppelwedstrijd op de baan te Apel doorn. W. Vreeswijk Zondag wegwed strijd te Mierlo. Dolf Wallet, J. Slin gerland en J. Riethoven, H. v. d. Lubbe en A. Prangers Zondag wegwedstrijd in Amsterdam. BRIDGE. In Salzkammergut is de returnwed strijd gespeeld tussen Oostenrijk en de Continental Club Amsterdam. Weder om werden 192 spellen gespeeld. Het werd een spannende wedstrijd, waarin geen der partijen er in slaagde een be hoorlijke voorsprong te nemen. Toen de laatste zitting begon moesten nog 40 spellen worden gespeeld en stond Oos-' tenrijk twee matchpunten voor. Hoewel beide partijen alles op alles zetten om de overwinning te forceren gelukte dit niet en eindigde de wedstrijd in een gelijk spel. Voor Oostenrijk speelden K. Schneider, dr. M. Reithofer, dr. P. Kaltenegger en W. von Solvis. Voor de Continental Club kwamen uit: M. Catz, J. Kater. mr. G. Kramer, mr. E. C. Goudsmit en mr. F. W. Goudsmit. BRIDGECLUB „DE SLEUTELS". Op de laatste bekerwedstrijd van dit seizoen wist de heer S. van Egmond definitief beslag op de beker te leggen. In de eerste klasse was het paar mevr. VrijenhoekGoutier dat de beker tot het volgend seizoen mee naar huis nam. Totaal uitslagen waren: Hoofdklasse: 1. v. Egmond—Meester 43 m.p., 2. KochSmelt 29 m.p., 3. Echtpaar Van Wingen 29 m.p., 4. Roem Kukler 271$ m.p.. 5. Vrijenhoekv. Beurden 26}$ m.p., 6. v. WingenKui per 26 m.p. Eerste klasse: 1. Mevr. Vrijenhoek— Goutier 60}$ m.p., 2. v. d. BurgBer nard 59}-$ m.p., 3/4. Dames Sierv. Zijl 59 m.p., 3/4. KuitersSelier 59 m.p. RobbersPlanjer 57}$ m.p., 6. Goddijn v. d. Ende 57 m.p., 7. Echtp. De Bruin 54 m.p., 8. SliekerDe Meijiere 49 r 9. HooidonkMekel 43}$ m.p., 10. Dam. KuklerSmittenaar 41 m.p. TAFELTENNIS. Reflex (Lisse). De tafeltennisclub „Reflex" heeft een aanvang gemaakt met de persoonlijke kampioenschappen om de dames- en herenclubkampioen 1953 aan te wijzen. Aan deze kampioenschappen nemen een zevental dames en een twintigtal beren deel. Bij de heren hebben zich na de eer ste beginronden de volgende spelers ge plaatst voor de volgende ronde: S. Mieloo, P. Scheepmaker, J. Kulk, W. Faas, C. Boogerd en J. Ippel. Deze spe lers zijn in poule I ingedeeld, waarvan de nummers 1, 2 en 3 overgaan naar de volgende ronde. Ingedeeld in poule II zyn: A. de Krey, M. Moolenaar, F. v. Steeg, B. Moolenaar en J. Maarsen. Bij de dames, die een hele competitie spelen, heeft momenteel mej. A. Bak- kum de leiding met 4 gewonnen wed strijden, gevolgd door mej. R. Mieloo 3 gewonnen, mej. A. Janssen 3 gewonnen en mej. A. Smits 1 gewonnen. POSTDUIVEN 't Centrum (Alphen). Wedvlucht vanaf St. Quentin, pl.m. 273 km., om 6 uur gelost bij Z.Z.-wind, aankomst eer ste 9.01 uur, snelheid 1500 m. p/m. Uit slag: T. Domburg 1, 3; A. Joha 2, 8, 10; H C. Woerde 4, 7, 12, 14; C. Heemrood 5. 6, 9. Wassenaarse Concourscommissie. Wedvlucht vanuit St. Quentin, afstand ongeveer 260 km., om 6 uur gelost; aan komst eerste 8.36.06 uur, snelheid ruim 100 km. per uur. Uitslag: A. G. Visser 1; J. F. v d. Lely 2, 5, 6; J. M. Brede- rode 3; A. L. Visser 4. 8, 13. 14, 16; J. H. M. Brouwer 7, 25; J. van Kleef 9, 10, 15, 22. 23. De Zwaluw (Voorschoten). Wed vlucht vanaf St. Quentin, afstand 267.32 km., gelost om 6 uur met Z.O.-wind. aankomst eerst 8.47.22, snelheid 1597.40 m. p/m., laatste 9.07.57, snelheid 1421.47 m. p/m. Uitslag: F. Zoons 1; J. P. v. d. Assem 2, 16; K. I. Waasdorp 3, 8; A. de Graaf 0, 10; M. Wolleswinkel 5, 6; M. Th. van Berne 7, 9. PAARDENSPORT. COURSES TE NOOTDORP Het weer hield zich gistermiddag on danks de dreigende luchten vrij goed tijdens de courses te Nootdorp, hetgeen tot gevolg had, dat de vele toeschouwers uitstekende paardensport te zien hebben gekregen. Reeds in het begin zat er spanning in, want in de strijd om de Tomatenprijs werd Red. Stallion met J. Zuyderduin als berijder na twee overwinningen in eerste ronde uitgeschakeld door Quick Gregor met J. Ham als berijder. In de strijd om de Pezrikenprijs kwam Luciennes B in een bocht in aanraking met het wiel van Queen Belwin's sulky, waarop berijder Ten Hagen er af viel en het paard met een halve sulky achter zich de baan rond ging. Geluk kig liep het ongeval zonder ernstige on gelukken af. De uitslagen luiden: Tomatenprijs, afstand 1820 m., prij- zendraverij voor paarden, die nog geen 1500,hebben gewonnen. 1. Quick Gregor (J. Ham) tijd 2.49.6, km.-tijd I.31.2; 2. Red Stallion (J. Zuyderduin) tijd 2.51.2, kmtijd 1.36.2; 3. Padua (T. van der Veen) tijd 2.51.3, km-tijd 1.32.2. Toto: w. ƒ11,40; pl. ƒ2,90 1,50, 1,80; gek. ƒ6.30; cov. ƒ3,50. Perzikenpriis, aftand 1820 m., heat- prijzendraverij voor paarden, die 1500 doch nog geen 5000 hebben gewonnen. Ie heat: 1. Pieter D (N. Heskes) tijd 2.44.5, km-tyd 1.29.4; 2. Marum's Gre gor (T. A. van der Veen) tijd 2.45.7, km-tijd 1.29.4; 3 Prof Heny (J. Hof) tijd 2.46.2, km-tijd 1.29.4. Toto: w. 1,70; pl. ƒ1,60, 4.—; gek. 7,60; cov. ƒ5.90. 2e heat: 1. Luciennes (G, Woudstra) tijd 2.45.7, km-tijd 1.29.1; 2. Prof Heny (J. Hof) tijd 2.46.3, km-tijd 1.29.5; 3. Pieter D (N. Heskes) tijd 2.46.7, km-tijd 1.30.6. Toto: w. ƒ12,20; pl. ƒ3,30 3,50; gek. ƒ23,80; cov. ƒ2,10. Definitieve uitslag: 1. Pieter D (N. Heskes); 2. Luciennes B (G. Woudstra); 3. Prof Heny (J. Hof). Druivenprijs, afstand 2360 m., prijzen- draverij onder de man voor paarden, die 1000 of meer hebben gewonnen. 1. Larrikan (F. Wijma) tijd 3.37.2, km- tijd 1.29; 2. Lex V (E. Leeman) tijd 3.37.9, km-tijd 1.30; 3, Meeske S (H. de Jong) tijd 3.38, km-tijd 1.29.3. Toto: w ƒ9,20; pl. ƒ2,30, 1,90, 1,70; gek. ƒ12,70; cov. 8, Totale omzet 17.224,50. ECONOMISCHE POLITIERECHTER. 6000 boete. Voor de Haagse Economische Politierechter, mr. Gel derman, stonden terecht twee bloem bollenkwekers te Noordwijk, die zich zouden hebben schuldig gemaakt aan overtreding van de bepalingen van een uitvoermachtiging voor bloemen. Mr. Eriks meende als raadsman dat de zaak door een transactie van 350 met de Ned. Bank was afgedaan, maar de rechter veroordeelde ieder van de verdachten tot twee boeten van ƒ1500; dus in totaal werd ƒ6000 aan boete opgelegd. j (Door CHARLES BRUCE) Nadruk verboden. 7) Ze konden zich aan de hebzucht van de tussenpersoon onttrekken door hun reis van een week of zo nog met twee dagen te verlengen en hun producten rechtstreeks naar Fort Malcolm te brengen. Bunan, dat in zijn opkomst dus le lijk was tegengewerkt, verviel al spoedig tot een vergeten oord. De handel verebte tot het hoognodige af- en aanvoeren van wat een kleine nederzetting nu eenmaal niet missen kan. Dit werd enigermate verhoogd door de onmiddellijke nabijheid van een rubberplantage, Sebrang. Maar het aanvankelijke trotse plan om el ke dag een trein te laten lopen en minstens drie of vier maal in de week een grote goederentrein was langzamerhand vervallen .tot een trein om de andere dag en Bunan sliep weer in de dromen van een ge kneusde eerzucht. Het was een uur voor de lunch en de plaats was leeg en rustig. Toen Desmond naar boven klom hing er de sluimerstemming van een tropi sche middag, als de morgenwind verstoven is en de natuur in slaap schijnt gevallen. Geen blad aan de palmen bewoog en buiten enkele scherpe gillen vanuit een verwijderd paddiveld en het gerammel van de bamboe vogelwieken. die de honge rige spreeuwen van de kostbare rijstoogst moesten verjagen, wërd de stilte door niets verstoord. Eindelijk was hij boven. Met zijn zakdoek wreef hij het zweet van zijn gezicht en uit zijn hals. Het was geen tijd om een ogenblik langer dan nodig was, buiten te blijven. Doodop van zijn stevige tocht, kreeg hij ineens het gevoel, alsof de hitte elke druppel vocht uit zijn lichaam had getrokken. „Ik stik van de dorst. Zouden ze al ijs gebracht hebben van Fort Malcolm? Gelukkig, dat ze allemaal aan het eten zijn. Ik zal dus door niemand worden opgehouden. Hij liep langs zijn kantoor en sloeg een pad in, dat hem naar zijn eigen bungalow bracht, die iets verder naar boven lag. Nog twee minuten en indien zijn verschroeide keel nog enig geluid zou kunnen voortbren gen, moesten zyn bedienden het ze ker horen. Het gelukte hem zelfs nog met een stentorstem te roepen: „Jongen!" Meer was niet nodig. Zelfs de bot ste inlander weet, dat 't enige ant woord op zo'n kreet is een heerlijke, sprankelende en koele drank. Dan 'n paar minuten om in een rieten stoel een beetje op verhaal te komen met het laatste nummer van de Sphere, een bad, het heerlijk plassen van de Oosterse baden, eten, een tukje doen. Mensenlief, wat klonk het allemaal heerlyk. „En, ik heb het vanmorgen ruim schoots verdiend", dacht hij hardop. „Vooruit, wacht, presenteer, ge weer!" Het roffelend neervallen van sta len karabijnstukken der wacht, die hem het eresaluut bracht, stoorde hem in zijn overpeinzingen. Hij deed plichts- en gewoontegetrouw enkele informaties naar het verloop en de houding onder de troepen en de wacht, die uit vier kleine, in kï}aki gestoken inlandse politiemannen 'be stond. De soldaten Junit, Sitau en Telang- tang zagen met een schuin oog naar hun patroongordels. Styf werden ze, als de bomen, op het uitgeschreeuw de commando van korporaal Ampau, die daarna rapport uitbracht. „Ja, alles was in orde. Er viel niets te rapporteren. Maar daar kwam de sergeant al. die de Toean alles wel zou zeggen". Ja, daar kwam hij, sergeant Kan- dang 'n dik, eigenzinnig, verschrom peld mannetje, met een bruin, steeds vergenoegd lachend gezicht, waar over wat grijs krullend haar lag. Desmond kreunde van wanhoop. Z'n verfrissing schoof al verder en ver der naar de toekomst. En al die tijd luisterde hij naar het in alle solda- teneenvoud uitgezegde langdradige verhaal van wat er op de nederzet ting gebeurd was, sinds hij haar tien dagen geleden had verlaten. Het lintwormverhaal scheen geen einde te hebben, een opeenvolging van in de grofste bewoordingen ver vatte gebeurtenissen, van tijd tot tijd ineens onderbroken door plotseling invallende episoden, die eigenlijk bij een vorige gebeurtenis thuis hoor den. De soldaat Junit vroeg zich onder tussen zwetend af, of korporaal Am pau er eindelijk niet eens aan den ken zou „op de plaats rust" te com manderen. Hij wiegelde heel voor zichtig van het ene been op het an dere, maar overigens kwam er geen teken van onrust in zijn strak ge trokken bruine facie. Voor de in landse politie van Borneo is het trekken en kamperen in de jungle een tweede natuur, de kansen, de tegenslagen van het kampleven doen hun niets, maar het ritueel van het excercitieterrein is een te zware eis voor hun bevattingsvermogen. Junits geest begon te werken. Hij had trouwens op het ogenblik niets anders te doen en als een dikke olie kwam de gedachte langzaam naar zijn hersens gestroomd. Lange maan den, die nooit schenen te eindigen had hij in de kazerne van het hoofd kwartier de vloeken en schimpscheu ten moeten verduren van de oude Sikh sergeant instructeur, die ver geefs getracht had hem de geheimen in te pompen van „rechts om", „links uit de flank", „presenteert het ge weer". geeft acht!" en al die ora kelspreuken. die speciaal uitgedacht schenen, om hem het hoofd op hol te brengen. Was het niet veel ge makkelijker om te zeggen „Tabeh Tuan" tegen de president, in plaats van al deze poppenkast. Indien de blanke man er echter op gesteld was, dat hij krampen begon te krijgen, dat zijn gezicht </ijn begon te doen en hij gek dreigde te worden van de jeuk in zijn haren, dan was dat weer een van die buitensporigheden, die Junit alleen aan het onverklaar bare karakter van een blanke toe schreef. Toen hij voor het eerst aspiraties had gekegen om bij de inlandse poli tie te gaan, was hij vooral gewon nen door het verbazende prestige, dat de uniformen op zijn mede-in landers zou uitoefenen. In zijn jeugd had hij meermalen een escorte ge zien, dat de resident vergezelde, als deze op bezoek kwam. De trappen, die hij toen door zijn vrijmoedig op treden had opgelopen, waren eigen lijk de naaste oorzaak voor zijn be sluit geworden. Die mannen zagen er keurig gekleed uit, kregen goed te eten, rookten sigaretten in plaats van de inlandse roko. wordt vervolgd.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 7