ill Tt Ontploffing in kruitfabriek te Ouderkerk eist twee slachtoffers en enorme schade Tot in de wijde omtrek sprongen de ruiten en werd zware luchtverplaatsing gevoeld Koningin en Prins aanwezig bij de opening industriecomplex te Velzen ZUS won het pleit! EXPOSITIE: HASSELMAN PANDER DONDERDAG 25 JUNI 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 GEEN OFFICIÉÉL COMMENTAAR Heel Ouderkerk dreunde op zijn alarmeerd. Zij troffen op het terrein grondvesten en talloze ruiten van woningen uit de omgeving sprongen aanscherven, toen gistermiddag en kele minuten voor vijf uur met een ontzaglijke knal twee grote ketels ex plodeerden op het uitgebreide fa brieksterrein van de N.V. Koninklijk Nederlandse Springstoffenfabriek na bij Ouderkerk a. d. Amstel. De explo sie kostte de 34-jarige werkbaas Wil lem Kruyswijk, gehuwd en vader van 2 kinderen, het leven, terwijl de 36- jarige A. Hendrikse, eveneens een lid van het ongeveer 100 man tellende personeel, levensgevaarlijk gewond naar het Onze Lieve Vrouwe Gast huis te Amsterdam werd vervoerd. Ook Hendrikse is gehuwd en heeft twee kinderen. De ketels spatten met enorme kracht uit elkaar. Brokstukken vlo gen naar alle ka n-ten weg. Een zwaar uiteinde van een der ketels schoot op geringe hoogte een aangrenzend weiland over, dwars tussen de bo men langs een weg door en belandde op de wallekant van de daarnaast lo pende sloot. Zo groot was de vaart van dit stuk metaal, dat het opveer de, een diep gat achter liet op de wal en nog minstens 50 meter voort suisde. Het werd tenslotte op ruim 200 meter afstand van de fabriek in- bouwland teruggevonden. Niet de eerste maal. Reeds meerdere malen hebben zich in deze kruitfabriek te Ouderkerk bekend onder de naam „De Oude Mo len", ernstige ontploffingen voorge daan. In 1945 kwamen twee arbei ders bij een explosie om het leven en enkele jaren geleden werd één arbeider bij een soortgelijke ontplof fing gedood. Wat er ditmaal niet meer dan twee slachtoffers zijn is voor een deel aan een gelukkig toe val te danken. Een minuut voor de ontploffing was een hele ploeg arbei ders langs de ketels gelopen. Wat is de oorzaak? Onmiddellijk na de explosie werd het gehele terrein, ook buiten de fa briek door de politie afgezet in ver band met gevaar voor meer ontplof fingen. Twee uur later werd de af zetting echter opgeheven. Verder dan het hek der fabriek kon men echter niet doordringen. De directie van de fabriek ontzegde de pers de toegang en weigerde inlichtingen te geven. Door de directie werd aan al het bereikbare personeel de strenge order gegeven geen enkele inlichting te verstrekken. Enkele uren na de explosie arri veerden uit Den Haag twee technici van de criminele voorlichtingsdienst, die samen met de hoofdinspecteur van de gemeentepolitie te Nieuwer Amstel ter plaatse een onderzoek in stelden. Bruine dampen. Onmiddellijk na de explosie wer den brandweer, politie en G.G.D. ge- PSEUDO-JOURNALIST OPEREERDE OOK IN HET BUITENLAND. Het onderzoek in de zaak van de verbazingwekkende reeks oplichtin gen, waarvan de 36-jarige pseudo- journalist G. W. uit De Kaag wordt verdacht, stuit nog steeds op nieuwe slachtoffers. W., die zich reeds ge ruime tijd in voorlopige hechtenis be- vindt, blijkt zijn operaties ook te hebben uitgestrekt tot België en Zwitserland meldt „De Telegraaf' Het totale bedrag, dat met deze oplichtingen zou zijn gemoeid, is in middels tot over de 100.000 geste gen. Gebleken is, dat de Noordwijkse chauffeur Jacob van Duin, een der duizenden die recht menen te hebben op de millioenen-erfenis van de Ame rikaanse Henriëtte Schafer, W. nim mer heeft gemachtigd om in zijn naam voor de erfenis te werken. W. blijkt op zijn eigen houtje zich van de dossier-papieren van Van Duin te hebben bediend geheel bui ten medeweten van Van Duin om. De heer Van Duin blijkt ook niets van de praktijken van W., die dank zij deze „erfenis-papieren" ten onrechte het vertrouwen van velen wist te winnen, af te weten. een grote ravage aan. Overal lagen stukken van de ontplofte ketels, glas scherven en uit elkaar geslagen ste nen potten, waaruit zuur wegstroom de. Het dak van een grote loods, het zuur huis, was gedeeltelijk weg geslagen. Uit een derde ketel, die door de luchtdruk lek geslagen was, ontsnap ten giftige bruine dampen, die zich in dikke wolken over de omgeving verspreidden en een ernstige handi cap vormden voor de eerste red dingspogingen. Met vijftien stralen was de brandweer van Nieuwer Am stel, alsmede die van de fabriek zelf, een kwartier lang bezig deze dampen weg te spuiten. Slachtoffers geborgen. Op het terrein vond men het stof felijk overschot van de werkbaas Wil lem Kr uy wijk. Öp geringe afstand v an deze trof men voorts de zwaar gewonde Hen drikse aan, die ijlings naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis in Amster dam werd vervoerd, waar hij onmid dellijk na aankomst werd geopereerd. Woningen ontruimt. Een tweede obstakel bij de oprui mingswerkzaamheden vormde zuur, dat zich uit de talloze kapot gesla gen stenen potten een weg over het terrein baande. Het tastte kennelijk de verharde grond aan, ivant men hoorde en zag het zuur opbruisen. In allerijl begonnen arbeiders greppels te graven, waarin het zuur weggeleid werd naar aangrenzenden sloten. In de fabriek worden grondstoffen gemaakt voor de N.V. Koninklijke Nederlandse Springstoffenfabriek „De Krijgsman" te Muiden (N.-H.), waarvan „De Oude Molen" een on derdeel vormt. Kort na de ontploffing arriveerde de officier van justitie bij de Amster- Eerst Meine Pot Nu ook Colson met de Noorderzon verdwenen NAAR ZUID AMERIKA? Nu de uitspraak in de zaak tegen de twee Nederlanders, die het vorig jaar een aanslag pleegden op de In donesische kolonel Hardjono, is ge vallen en zij tot respectievelijk 3 en 4 jaren gevangenisstraf zijn veroor deeld, is ook de tweede dader van deze moordaanslag met de Noorder zon vertrokken. Zoals men zich zal herinneren, verdween enige tijd geleden de hoofd verdachte, Meine Pot. Een extra poli tieblad aan zijn opsporing gewijd, le verde tot nu toe geen resultaat op. De tweede verdachte, Colson, is thans ook in geen velden of wegen meer te bekennen. Geruchten doen de ronde, dat hy enige tyd geleden een aanbod kreeg van een Nederlan der in Zuid-Amerika om daar op een farm te komen werken. Men acht de mogelijkheid niet denkbeeldig, dat Colson op de een of andere manier Nederland heeft weten te verlaten en naar Zuid-Amerika is uitgeweken. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesia m.s. „Oranje" (22 Juli). Ned. Nw Guinea: m.s. „Perseus" (10 Juli). Ned. Antillen: m.s. „Oranjestad" (7 Juli). Suriname: m.s. „Ki" (Juli). Unie van Zuid Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Bloemfontein" (30 Ju ni). Canada: s.s. „Waterman" (30 Juni) en s.s. „Rijndam" (1 Juli). Zuid Amerika m.s. „Brasil Star" (29 Juni). Australië: m.s. „Joh van Olden barnevelt" (30 Juni). Nieuw Zeeland: via Engeland (27 Juni). damse Rechtbank, alsmede de burge meesters van Nieuwer Amstel en van Ouder-Amstel. Op bevel van de eerste werden onmiddellijk een aantal in de direc te nabijheid van de fabriek gelegen woningen ijlings ontruimd, in ver band met mogelijke nieuwe ontplof fingen. Van melkblok gelicht. Een merkwaardige ervaring deed een 52-jarige veehouder, die tegen vijf uur bezig was met het .melken van zijn koeien. „Ik zat op mijn krukje op ongeveer 150 meter af stand van de ketel", zo vertelde hij, „toen ik plotseling een harde klap hoorde, gevolgd door een zoemend geluid. Meteen daarop werd ik door de luchtdruk van mijn melkblok ge licht en een meter door de lucht weg- gezwiept". De ontploffing heeft aanzienlijke glasschade aan tientallen woningen en boerderijen in de nabijheid aan gericht. Enkele woningen liepen scha de aan de dakpannen op, die ontzet werden. Toestand zwaargewonde. Vanmorgen was de toestand van de zwaargewonde weliswaar nog zorg wekkend, doch levensgevaar acht men nauwelijks meer aanwezig. Intussen is de oorzaak van de ont ploffing nog niet bekend, aldus wordt van de gemeentelijke politie te Nieuwer-Amstel vernomen. Uren lang hebben gisteravond twee des kundigen van het gerechtelijk labo ratorium van het Departement van Justitie uit Den Haag het officiële onderzoek geleid. Dit onderzoek zal nog wel enkele dagen in beslag nemen. DE OVERREDENE ZWOM! De bestuurder van een trein, die gistermiddag van Den Haag naar Rotterdam reed, zag bij het passeren van de viaduct over de Viaductweg te Den Haag tot zijn grote ontstelte nis, dat een man. die op de viaduct stond, wankelde en viel. De bestuur der bracht de trein tot stilstand. Een agent van politie toog op zoek naar de overredene. Het enige wat hij vond was een hoopje kleren, waarbij hij tot zijn grote verbazing een nat geel zwembroekje zag lig gen. In het Laakkanaal, dat daar stroomt, zwom een man, die weiger de gevolg te geven aan het bevel var de politie-agent om uit het water te komen. Ten einde raad heeft de politie de kleren mee naar het bureau genomen. Tot nu toe is de eigenaar van de kledingstukken niet komen opdagen.De trein had negen mi nuten vertraging. Uitgestelde werken Tengevolge van watersnood De gevolgen van de verschuiving van de uitgaven op het gebied van de waterstaat door de watersnood, zullen o.m. zijn dat, om de hoofdza ken te noemen, de bedijking van Oostelijk Flevoland ten minste een jaar later (1956) gereed zal komen dan in de plannen was voorzien (einde 1955) en dat de voltooiing van de bochtafsnijding in de IJssel bij Doesburg en de aanvang van de werken tot kanalisatie van Neder- Rijn en Lek en tot afdamming van het Spui niet in 1953, doch in 1954 zullen plaats hebben. De aanleg c.q. verbetering van een aantal wegen en weggedeelten (tot een in 1953 te verwerken bedrag van ongeveer 100 millioen) waar van aanvankelijk was besloten dat zij ter bestrijding van de werkloos heid ter hand zouden worden geno men, wordt ten dele beperkt en ten dele voor onbepaalde tijd uitge steld. In aanmerking moet voorts worden genomen dat tot temporise ring c.q. uitstel van bovenbedoelde werken niet alleen uit overwegin gen van bezuiniging is besloten, doch mede omdat personeel (in enkele gevallen zelfs complete onderdelen) aan de diensten, welke met de uit voering van die werken zijn belast, moest worden onttrokken ten einde in de rampgebieden te werk gesteld te worden. Ten aanzien van laatstgenoemde werken moet nog worden opge merkt, dat tengevolge van de wa tersnood de werkgelegenheid niet onaanzienlijk is vergroot, waardoor de behoefte aan werkgelegenheids- objecten in 1953 belangrijk is ver minderd. Historische dag voor Nederlandse industrialisatie en werkverruiming Enorme belangstelling uit binnen- en buitenland Hedenmorgen 10 uur betraden ko ningin Juliana en prins Bernhard een in de N.V. Breedband te Velsen tot enorme feestzaal herschapen ma gazijnruimte van een nieuw gebou wencomplex, waar ongeveer 800 binnen- en buitenlandse genodigden reeds aanwezig waren. Het orkest en het mannenkoor van de Hoogovens voerden bij de bin nenkomst en nadat het koninklijk paar zijn plaatsen had ingenomen het Wilhelmus uit, gevolgd door een werk, speciaal voor deze gelegenheid gecomponeerd. Historische dag De voorzitter der directie van Breedband N.V. sprak vervolgens een welkomstrede uit. De voorzitter noemde deze dag de bekroning van een lange periode van buitengewone inspanning en toewijding aan een grote taak, die met volledige inzet van alle mede werkers is verricht en begroette ver volgens de vorstelijke gasten en de binnenlandse autoriteiten. Onze buitenlandse gasten, zo ver volgde spr., zijn wij dankbaar, dat zij naar hier zijn gekomen, omdat wij hun graag laten zien, hoe in ons land, dat in de staalindustrie der wereld nog geen grote rol heeft ge speeld. toch een sterk levende ont wikkeling aan de gang is, die wij durven vertonen en die u moge be wijzen, dat ons land niet maar alleen een land van bloemen en van kaas, van windmolens en van klompen is. Tachtig jaar geleden was er in deze omgeving niet veel anders dan duinen, fazanten en konijnen. Thans bloeit hier een industrie van ruim 4 millioen ton per jaar, een ruwijzer- productie en een staalproductie van elk ruim 600.000 ton per jaar en een werkgelegenheid voor meer dan 8000 mensen. En stellig zijn wij hier niet aan het eind onze fabriek heeft haar levenskracht en, wat meer is, haar groeikracht, bewezen. De Breedband is de jongste loot, het jongste bewijs daarvan. Eigen grondstoffenbasis Prof. dr. J. Zijlstra, minister van Economische Zaken, knoopte in de eerste plaats aan het feit, dat in dit nieuwe bedrijf belangrijke grond stoffen of zo men wil halffabri katen voor tal van andere Neder landse industrieën zullen worden vervaardigd. „Ik zou daarbij in het licht kunnen stellen, hoe belangrijk een versterking van de eigen grond stoffenbasis voor ons industrialise rend land is. Dat deze fabriek, wanneer zy op volle kracht zal werken, aan vele mensen werk zal geven, zou mij kunnen brengen tot een beschouwing over het belang voot de werkgele genheid, dat met Breedband N.V. is gemoeid. De minister besloot met de wens, dat het nieuwe imposante bedrijf zich onder bekwame leiding voor spoedig moge ontwikkelen om daar mede een grote bijdrage te leveren aan de verdere ontplooiing van onze industrie en de verhoging van de welvaart in ons vaderland. Rondgang door nieuwe afdeljng Het Koninklijk Paar en de geno digden waaronder zich bevonden enige leden van de Hoge Autoriteit der Kolen- en Staalgemeenschap, de minister voor de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie, de heer A. C. de Bruijn, voorts de heer Clarence E. Hunter, hoofd van de M.S.A.-missie in Den Haag, de Amerikaanse am bassadeur, de heer Selden Chapin, de plaatsvervangend commissaris der koningin voor Noord-Holland, de heer A. B. J. Prakken, de voorzitters van de 1ste en 2de Kamer der Sta- ten-Gcrleraal, mr. J. A. Jonkman en mr. L. G. Kortenhorsf. de burge meesters van Beverwijk en Velsen, alsmede de president van de Neder- landsche Bank dr. M. W. Holtrop, de oud-minister van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, die op 28 Juli 1950 de eerste steen voor de Breedband-fabrieken heeft gelegd, verscheidene hoge ambtenaren van diverse Ministeries, zeer vele directies van industrieën, die de omvangrijke nieuwbouw en de installaties ca. hebben uitge voerd, of die relatie met het Velsen- se bedrijf onderhouden vormden met directie en commissarissen de hoofdgroep, die later gevolgd door de overige aanwezigen direct na de ministeriële rede een rond gang maakte door de fabrieken. Grote belangstelling toonde vor stin prins Bernhard bevond zich als commissaris van het bedrijf niet op vreemd gebied voor de moge lijkheden die hier werkelijkheden zijn geworden. Productie met 40 km vaart Eén blok gloeiend staal van circa 12 ton wordt uit de blokkenwagen gekiept. Vanuit een hoger gelegen cabine wordt het blok enige malen heen een weer tussen enkele zware walsen gemanoeuvreerd. Even ver der wordt dit proces herhaald. Ver volgens passeert het nog steeds rood gloeiende, nu van blok reeds tot dik ke plaat geworden stuk staal, 4 zwa re walsen kort na elkaar. Onder elk daarvan ondergaat de band een ver dergaande verplatting. Dit betekent dat zij aanzienlijk langer wordt en dus naarmate zij langer wordt sneller moet worden voortbewogen. Met een vaart van circa 40 km per uur wordt de band aan het einde van de rollenbaan als lange stalen plaat opgevangen, opgerold en naar het magazijn gereden. Op een afzonderlijke tentoonstel ling, die ten slotte werd bezocht, kon men constateren dat die bestemming zowel een spoorwegwagen als een sigarendoos, een tribunestelling of een landhuisje kan zijn. Omstreeks 12 uur verlieten de Ko ningin en de Prins het bedrijf om zich per auto (zoals zij ook geko men waren) terug naar Soestdijk te begeven. Gasten vertrokken per helicoptère De genodigden waren per extra trein gearriveerd. Deze trein bracht hen tot weinig meters van de tribu nes in de feesthal. Met dezelfde trein reisden zij na de koffiemaaltijd direct van het terrein naar him woonsteden te rug. De oud-directeur van de electro- motorenfabriek Dordt, de heer W A. Boogaerdt, en de directeur ir. H. J. Jimmink van deze fabriek die de gigantische aandrijvingsappara tuur van Breedband heeft vervaar digd en geïnstalleerd echter wil den bepaald aan de uitnodiging voor dit historisch gebeuren gevolg ven. Maar zij moesten om twee uur aanwezig zijn bij de opening van de nieuwe electrische centrale in Dor drecht. Uit dit dilemma is de volgende de enig mogelijke oplossing ge vonden: Te circa kwart voor één werden beiden er van verwittigd: „Heren, uw helicoptère staat gereed, vóór de ingang van de feesthal". Nachtelijke aanranding van een Roosendaalse bromfietser Slachtoffer ernstig gewond Volgens de tot nu toe vrij onsamen hangende verklaringen van het slachtoffer heeft in de nacht van Maandag op Dinsdag j.l. een lafhar tige overval plaats gevonden op de weg Bergen op ZoomRoosendaal, onder de rook van de laatstgenoemde plaats. In de vroege Ochtenduren van Dins dag strompelde een zwaargewonde man het politiebureau van Roosen daal binnen. Nadat hij enige verwar de zinnen over een overval had ge fluisterd, zakte hij bewusteloos in elkaar. De politie liet hem onmiddellijk RECTIFICATIE Het ongeluk op de Delftse kermis Naar aanleiding van het ongeluk op de Deltse kermis, waarbij een man tijdens reparatiewerkzaamheden uit een schuitje viel en aan de gevolgen van deze val overleed, vernemen wij, gere verpleegd uur moet worden toe dat dit ongeluk niet gebeurd is in de gestaan dan de thans vastgestelde in het bericht genoemde „rotor". De- termijn van 42 dagen. Voorts, dat in ze kermisattractie bestaat uit een ieder geval de verstrekking van bril- ronddraaiende kuip en heeft met het len onder nader te stellen regels weer bovengenoemd ongeval niets uit te voor rekening van de hoofdverze- staan. kering dient te komen. naar het ziekenhuis overbrengen, waar hij met tussenpozen bij kennis kwam en dan een verhaal vertélde over een overval omstreeks 1 uur 's nachts, die door meerdere vreem den zou zijn uitgevoerd. Zover de politie tot nu toe heeft kunnen nagaan, werkt de man in Putten en keert in de avonduren via Bergen op Zoom en Wouw weer naar zijn woonplaats, Roosendaal, terug. Deze rit wordt dagelijks per brom fiets afgelegd. In de bewuste nacht, is de man dichtbij zijn woonplaats door onbekenden van zijn bromfiets gesleurd en dusdanig geslagen, dat hy het bewustzijn verloor. Toen hij na enige uren bij kennis kwam, waren de aanranders verdwenen. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. ZIEKENFONDSEN OVER VERPLEEGDUUR. Op de te Utrecht gehouden alge mene vergadering van de centrale bond van onderling beheerde zieken fondsen, waarbij 1.7 millioen ver zekerden zijn aangesloten, is een re solutie aangenomen. De vergadering sprak daarin als haar oordeel uit, dat in de gevallen van revalidatie en van rheuma en kanker een lan- „Midzomernachtsfantasie'' F Dit fantastische beeldhouwwerk geeft weer, hoe de maker zich de we zentjes voorstelt,, die zich slechts in een midzomernacht vertonen. Het werk kreeg de eerste prijs op een door de Festival Gardens te Batter- sea uitgeschreven tentoonstelling over het onderwerp: „Midzomernacht- fantasie". De maker, die zijn beeld „The Three" noemde, is James E. Turner. Voor decoratie op de achter grond zorgt de lieftallige Cry of Old London", Joyce Franchi, een van de dames, die de bezoekers rondleiden in de „Festival Gardens". In het landelijke Berghem, nabij Oss, traden tijdens de laatste ge meenteraadsverkiezingen een broer en een zuster in het strijdperk door zich beiden candidaat te stellen. Nu stonden zij beiden op een ver kiesbare plaats en beiden werden dientengevolge gekozen. Daar in een gemeentelijke college volgens de wet geen bloedverwanten zitting mogen hebben, moest het lot beslissen, wie van beiden de zetel mocht gaan bezetten. En natuurlijk heeft Vrouwe Fortuna zich solidair verklaard met de dame en zo zal de komende ge meenteraad van Berghem de figuur van haar broer, die reeds 23 jaren lanig lid van de raad was, niet meer terugzien. „IDEAAL" Flatcombinatie 3 kamers meubelen inclusief stoffering en verlichting. Geheel compleet F. 3266.- Vrljo bezichtiging en gratistoezending brochure Breestraat 146, Leiden, Botermarkt 21-22 Aangesloten bij Financiering! Instituut (Advertentie). In de keuken getroffen Boven Helmond en omstreken woedde gisteravond het onweer van half zeven tot tien uur. Daar heeft de bliksem een slachtoffer geëist. De 39- jarige straatmaker H. T. te Bakel zat met een zijner kinderen op de knie in de keuken toen de bliksem insloeg. T. werd op slag gedood. Het kind viel op de vloer doch kreeg geen letsel. De man was vader van zes kinderen. In de woning ontstond geen brand. Bliksem in boerderij geslagen Gisteravond te ongeveer zeven uur is door blikseminslag brand uitge broken in de kapitale boerderij van J. van Nuland, gelegen in de Mo lenstraat te Rosmalen. Daar de brand een aanvang nam in het landbouwge- deelte, konden de bewoners zich nog tijdig in veiligheid stellen. In allerijl werd nog enig huisraad gered. De landbouwinventaris, waaronder de gehele hooioogst, die juist binnen was, werd een prooi der vlammen. De brandweer uit 's-Hertogenbosch was spoedig ter plaatse. De belendende gebouwtjes o.a. een kippenhok en een tweetal schuurtjes konden behouden blijven. De inboedel van het huis en de landbouwinventaris gingen nage noeg geheel in vlammen op. De ver zekering dekt slechts gedeeltelijk de schade.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5