2)e £cids£(Boti/ïa/nt DE EED Een plechtige eed van kanselier Adenauer Dreigementen Syngman van pres* Rhee ij de overwinning van de Everest Christie's bekentenis werpt ander licht op zaak Evans Ook Pinay weigert opdracht Onbestendig Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 24 JUNI 1953 44ste JAARGANG No. 12922 van Adenauer Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15^ ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 HET JUK KNELT- ONDRAGELIJK |f ET FEIT, DAT WEST-BERLIJN slechts een klein eilandje is in het door de Russen bezette gedeel te van Duitsland, hebben de Weste lijke mogendheden reeds op allerlei onaangename manieren kunnen er varen. Niettemin is het nooit in een Amerikaans of Engels brein opge komen dit eilandje prijs te geven. Het duidelijkst kwam dat aan het licht, toen de Russen de toegangs wegen naar deze stad afsloten en de geallieerden, ondanks de geweldige kosten, met grote vastberadenheid een luchtbrug naar het geïsoleerde gebied in stand wisten te houden. Naast de gelukkige omstandig heid, dat West-Berlijn daardoor een oord is gebleven, waar de in de oostelijke zóne opgejaagde mensen een veilig onderdak kunnen vinden, is dezer dagen ook gebleken, welk nut dit eilandje nog meer afwerpt. Het Westen heeft via West-Berlijn een vrij duidelijk beeld gekregen van hetgeen zich precies heeft afge speeld tijdens de onlusten en stakin gen in het door de Russen gecontro leerde gebied. Het ging als een schok door de vrije wereld, dat de Oostduitse arbeiders die helaas zo nauw bekend zijn met de communistische terreur de moed durfden opbrengen om op 'n zeer demonstratieve wijze uiting te geven aan hun ongenoegen over de gang van zaken. En al weten we dan, dat de Russen hard hebben toegesla gen door het voeren van massa-pro cessen, in vele gevallen gevolgd door de terechtstellingen, toch zijn we ook niet onkundig gebleven van het feit, dat zij door uitbetaling van de lo- nen aan stakers en door het in het vooruitzicht stellen van diverse ver beteringen blijk hébben gegeven het nodig te achten de opstand zo spoedig en geruisloos mogelijk te doen verlopen. Kennelijk maken de Sovjets een moeilijke tijd door. De dood van Stalin schijnt in het bestuursapparaat van de Sovjet Unie wel de nodige wrijving te hebben veroorzaakt en wie de politieke ont wikkeling volgt, voelt toch onwille keurig wel iets voor de stelling, dat Malenkof binnenshuis nog méér wat te doen heeft, eer zijn dictatorszetel stevig op vier poten staat. Want kregen we de tijdingen uit Oost-Berlijn uit de eerste hand. lang zamerhand begint het ook duidelijk te worden, dat in gebieden die minder contact met het Westen heb ben het communistische regiem thans openlijk niet erg op prijs wordt gesteld. Er beginnen berichten binnen te komen, dat de revolte in Oost-Duits- land in Tsjecho-Slowakije bijzon der de aandacht heeft getrokken. De arbeiders zijn ook daar in bewe ging gekomen en de publicaties van de verzetsbeweging, die lange tijd niets van zich deed horen, doen thans in zeer grote oplagen de ronde in de fabriekscentra. Op verschillende plaatsen wordt gestaakt en zelfs in Praag vonden Zondag anti-commu nistische demonstraties plaats, waar bij de woedende menigte verschil lende communistische leiders mo lesteerde. Pilsen blijkt de haard van de stakingen te zijn. In de grote Skoda-fabrieken legden de arbeiders het werk neer en onder de leuze: ,.Wij willen vrijheid" sloopten zij al les, wat er in en buiten de fabriek bestond aan portretten en andere re- liquieën van Russische .en Tsjechi sche leiders. Ondanks het ingrijpen van de poli- tie gingen ook hier de ongeregeld heden gewoon door en Maandag ontvingen de abonné's van com munistische blade niets in hun brie venbussen. omdat de verzetsbewe ging practisch alle oplagen had we ten te vernietigen. Het heroïsch verzet van de arbei ders. eerst in Oóst-Duitsland, thans ir Tsjecho-Slowakiie (en wie weet waar nog meer achter het IJzeren Gordijn) mag dan op het oog wei nig tastbare resultaten afwerpen, het zal de Russe' in ieder geval dui delijk maken, dat zij nu niet be paald Op de onderworpen gebieden kunnen rekenen En voor het Westen is deze nieu. we ontwikkeling ook een les. Een les nameliik, waarin weer eens duidelijk tot. uiting komt, welk een afgrond van verbittering en ellende de wó. ning is van hen die onder de zweep van de Sóvjet-terreur leven, en met v/elk een onweerstaanbaar verlan gen de volkeren van de Russische satellietstaten uitzien naar de dag, waarop het ondragelijke juk van de communistische overheersing van hun schouders zal worden ger men. 3 Bij rouwdienst in West-Berlijn Meer dan tienduizend inwoners van Berlijn zijn Dinsdagmiddag bijeenge komen voor het met zwarte doeken beklede Westberlijnse regeringsge bouw, om deel te nemen aan de rouwplechtiglieid voor de doden van de ongeregeldheden in Oost-Berlijn. De kisten van de zeven in West berlijnse ziekenhuizen overledenen stonden opgebaard op een hoge kata falk. Zij waren- bedekt met kransen van president Heuss, dr. Adenauer, en van de Westduitse- en Westberlijnse regeringsinstanties, alsmede van de politieke partijen en vrijheidorganisa ties. Temidden van de kisten stond een zwart omrand schild met de naam van Willi Goettling, de West- berlijner, die in Oost-Berlijn door de Sowjetrussische troepen is gefusil leerd. Elf zuilen met de omfloersten vlaggen van de West- en Oostduitse landen gaven het grote plein een plechtig aanzien. Terwijl in het gehele gebied van bondsrepubliek een arbeids- pauze van vijf minuten werd ingezet, nam bondskanselier Adeanuer het woord. Hij zeide, dat de slachtoffers hun leven en hun- bloed hebben gege- van voor de vrijheid, en sprak over de verschrikkelijke druk die nu reeds sedert jaar en dag op Oost-Duitsland ligt. Adenauer besloot zijn rede met de belofte: „Wij zweren op dit plechtige uur het Duitse volk achter het ijzeren gordijn niet te vergeten. Wij zullen zonder rust of duur voortgaan deze eed leg ik af voor het gehele Duitse volk tot ook zij weer de vrijheid hebben, totdat geheel Duitsland weer verenigd is in vrede en vrijheid. Na de rede van de bondskanselier spraken ook nog de Westduitse mi nister Jakob Kaiser en de Westber lijnse burgemeester professor Reuter. Vervolgens werden de zeven slacht offers, gevolgd door een lange stoet, naar een begraafplaats in de Franse sector gebracht. Voor de plechtigheid was door de Berlijnse jeugdorganisaties een stille optocht gehouden, waarbij zich onderweg 200.000 mensen aansloten, die zich gedurende de rouwplechtig- heid in de op het plein uitkomende straten ophielden, om de doden op hun- gang naar het kerkhof de laatste eer te bewijzen. Op de plechtigheid volgde een stilte van vijf minuten, waarvan het begin en het einde door klokken gelui werd verkeer was stilgelegd en de arbei ders onderbraken hun werk. Uit alle delen der bondsrepubliek wordt bevestigd, dat de vijf minuten stilte overal en door iedereen in acht is genomen. Ook in 't aan West-Berlijn grenzen de deel van Oostberlijn heerste dood se stilte. De Sowjettanks waren te ruggetrokken en uit het gezicht ver dwenen en ook de Oostduitse politie bleek te zijn teruggetrokken. Volkspolitie staat terecht Volgens een bericht van de Noord. westduitse radio-omroep wordt te Erfurt in Oost-Duitsland een proces gevoerd tegen twintig leden .van de Volkspolitie, die tijdens de ongere geldheden van 17 Juni dienst had den geweigerd. Twee van hen zouden reeds zijn terechtgesteld. Een Amerikaans gerechtshof te Berlijn heeft Dinsdag een 26-jarige Oost-Duitser veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf wegens spion- nage voor de Sowjet-Unie. De ver oordeelde had de tenlastelgging er kend. Ondanks Eisenhowers boze brief De Zuidkoreaanse regering heeft megedeeld dat president Syngman Rhee de opperbevelhebber van de V. N., generaal Mark Clark, gewaar schuwd heeft dat de Zuidkoreaanse strijdkrachten aan het toezicht der Verenigde Naties zouden worden ont trokken als de voorgestelde wapen stilstand met de communisten zou worden getekend. Rhee zei dit in een brief aan ge neraal Clark van 20 Juni. Hij ver klaarde dat hij de generaal niet ge kend heeft in het vrijlaten van de anti-communistische krijgsgevange nen, omdat dit het opperbevel der V.N. in verlegenheid zou hebben ge bracht. Rhee voegde daaraan toe, dat het de enige manier was om „een bot sing tussen Koreanen en de commu nistische gezinde troepen, die u in het land wil brengen'' te voorko men. (Rhee doelde vermoedelijk op de troepen in de voorgestelde neutra le commissie van toezicht op de ge vangenen). De brief, die „persoonlijk" genoemd wordt, bevatten geen voorwaarden waarop voor Zuid-Koreo een wapen stilstand aanvaardbaar zou zijn. Voorwaarden van Rhee. In een schriftelijk antwoord op vragen van de pers heeft president Syngman Rhee Dinsdag de voor waarden genoemd, waarop hij een wapenstilstand zou aanvaarden: 1. De politieke conferentie moet waarop voor Zuid-Korea een wapen stilstand worden bijeengeroepen. 2. Alle Chinese troepen moeten uit Korea worden teruggetrokken en in dien dit niet gebeurt moeten de aangegeven. Het volk stond gedu- Chinese troepen en die der V.N. ge rende de stilte in de houding, alle lijktijdig worden geëvacueerd. 3. Her verdrag van wederzijdse by- stand tussen de regeringen van Zuid- Korea en de V.S. dient te worden getekend vóór een wapenstilstand. De Zuid-Koreaanse oud-minister van binnenlandse zaken dr. Tsjo Pjoeng Ok, de enige Zuid-Koreaan die tot dusver critiek heeft geleverd op het standpunt van Syngman Rhee ten aanzien van een wapenstilstand, is gisteren door een zestal jongelui gemolesteerd. Zijn toestand wordt „niet ernstig" genoemd. Zes honderd demonstranten drongen- zijn huis bin nen sloegen daar alles kort en klein. Zware aanval aan het centrale front. Het achtste leger deelt mede, dat Amerikanen en Zuid-Koreanen in de loop van de nacht een aanval van 6.000 Chinezen aan weerszijden van „Driehoekheuvel" aan het centrale front hebben afgeslagen. Ten Oosten van Driehoeksheuvel zijn nog zware gevechten aan de gang. De Chinezen voeren versterkin gen aan. Ook op de „Boemerang"-bergkam is hevig gevochten. De^Chinezen lie ten, toen zij na drie uur terugtrok ken, 500 doden achter. De Zwitserse Bondsraad heeft Dinsdag besloten dat de eerste groep van de Zwitserse afvaardiging bij de commissie, die toezicht zal uitoefe nen op de naleving van de wapen stilstandsbepalingen, Donderdag per vliegtuig uit Bern zal vertrekken. De Bondsraad nam nog geen beslis sing met betrekking tot de Zwitserse afvaardiging in de tweede commissie van neutrale staten die belast is met het probleem van- de krijgsgevange nen, die niet naar huis willen terug keren. De Franse regering heeft Zuid-Ko rea een nota gezonden, waarin zij protesteert tegen het vrijlaten van Noordkoreaanse krijgsgevangenen. Gezegd wordt, dat de Zuidkoreaan se actie, welke de regering „met pijn lijke verrassing" had vernomen, in strijd is met de verplichtingen, die Zuid-Korea op grond van de eenheid van opperbevel van de V.N. op zich had genomen. In de nota wordt voorts gezegd, dat de Zuidkoreaanse maatregelen het herstel van de vrede in gevaar bren gen, waardoor nog meer bloed dreigt te vloeien. VIJFLING IN CHINA? Volgens te Hongkong ontvangen persberichten uit Peking-China heeft een boerenvrouw in Tsjekiang op 7 en 8 Juni het leven geschonken aan vijf dochters, elk van ongeveer vier en een half pond. Moeder en dochters maakten het goed. Het gezin had van de overheid 250 kilo rijst ontvangen, Werd verkeerde man gehangen? Op de tweede zittingsdag van de behandeling van de zaak-Christie heeft Christie bekend zijn vrouw en zes andere vrouwen te hebben Ver moord. Hij zeide zich niet te kunnen herinneren of hij nog meer moorden had gepleegd. Het meest sensatione le ogenblik tijdens de zitting brak aan, toen de griffier de verklaring van Christie voorlas. „Ik heb mevr. Evans gewurgd, maar ik herinner me niet, dat ik ook haar kind heb ge dood. Want daardoor is thans eindelijk een helder licht geworpen op de moord, die door de arrestatie van Christie weer ter sprake was ge bracht. De man, die zes moorden op zijn geweten heeft, de „Londense Landru", luisterde zonder enige emo tie aan de dag te leggen, naar het voorlezen van de door hem afge legde verklaring, waarin hij toe geeft, nog een zevende slachtoffer te hebben gemaakt. Hij onthult daar bij tevens, dat mede door zijn valse getuigenis, een man, Timothy Evans, is opgehangen wegens moord. De rechtzaal was weer stampvol. Talloze advocaten waren komen luisteren, en een lange rij mensen stond, al voordat de zitting zou be ginnen, opgesteld voor de deur van de rechtszaal. Enkelen van de eerst aangekomen belangstellenden waren bereid hun plaatsen af te staan voor de somma van 1. Net als gisteren was de moorde naar gekleed in een blauw pak en overhemd Hij kwam tegelijk binnen met de rechter, die een rode toga droeg en een pruik op had. Zijn verdediger. Curtis-Bennett, had eerder Christie beschreven als ..volslagen krankzinnig wanneer hij doodt, ofschoon hij nu normaal is". Er lag een nerveuze glimlach op Christie's gezicht toen hij beschreef hoe hij de beide vrouwen, wier ge raamten in zijn tuin waren gevon- De toestand in Oost-Berlijn Van Maandagavond tot Dinsdag avond zijn in totaal 449 Oostduitsers naar West-Berlijn uitgeweken, aldus functionnarissen van de West-Ber lijnse vluchtelingendienst. Alle vluchtelingen vreesden te zul len worden gearresteerd wegens deelneming aan de ongeregeldheden van vorige week. Een man, die over een spoorbaan West-Berlijn trachtte te bereiken, werd door Oost Berlijnse politie met machinepistolen onder vuur geno men. Politiemannen slaagden er ii man te grijpen voor hij over de grens De Sowjet-autoriteiten in Oost Berlijn hebben Dinsdag de beperkin gen op het recht van vergadering gedeeltelijk opgeheven, aldus het Oost-duitse nieuwsbureau A.D.N. In een verklaring van de Sowjet- bevelhebber in Oost-Berlijn, gene raal Dibrowa, wordt gezegd, dat bij eenkomsten en betogingen van ar beiders nu mogen plaats vinden met toestemming van het bestuur van Oost-Berlijn Met de instelling van de uitzonderings toestand werden samenscholingen van meer dan drie personen verbo. den. Waarnemers noemden dit een nieu we stap op weg naar normale toe standen in Oost-Berlijn. Regeringscrisis kost reeds 10 milliard francs den, had omgebracht en begraven. De moorden werden gepleegd in 1943 en 1944. Naar aanleiding van Christie's be kentenis mevrouw Evans te hebben vermoord, vroog de openbare aankla ger, procureur-general Heald, een de tective, die zich had bezig gehouden met de zaak-Evans: „Hebt u enige reden te geloven, dat de verkeerde man werd opgehangen in de zaak- Evans?" De getuige antwoordde: „Geen enkele". Curtis-Bennett had bezwaar tegen deze vraag. De idee dat Christie het kind van Evans had gedood, was niet geopperd en Evans was terechtge steld voor het doden van het meisje, aldus de verdediger. Antwoordend op de vragen van zjjn advocaat, legde Christie daarop uit, dat hij in 1918 werd gewond en daarna vijf maanden lang blind was geweest. Hij huwde in 1920. Ver scheidene malen werd hij tot gevan genisstraffen veroordeeld voor kleine diefstallen. Toen de advocaat de ondervra ging daarop op miss Guerst bracht, vroeg hij: „Was zij de eerste vrouw, die u om het leven hebt gebracht?" Christie dacht een ogenbuik na en antwoordde toen: „Dat weet ik niet." Hij scheen verbaasd door deze vraag. Hij keek <;en ogenblik naar de vloer en zei toen, opziend: „Soms is er iets in mijn hersens, dat ik er niet uit kan /erdrijven. Even later werd de zitting tot Woensdag verdaagd. Twee buitenlandse straaljagers, welke volgens ooggetuigen van het zelfde type zouden zijn als de twee Migs, die dit jaar op Bornholm zijn geland, cirkelden Dinsdag boven het eiland. De toestellen landden niet. HOE wordt het weer? (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WEINIG WIND. Zwaar tot half bewolkt met iri de nacht en vroege ochtend hier en daar mist. Plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. Weinig wind. Weinig verandering in temperatuur. 25 Juni: zon op 4.21 en onder 21.04. maan op 20,08 en onder 2.12 uur. Het weer in Europa weer temp HELSINKI zwaar bew. 26 C STOCKHOLM zwaar bew. 28 OSLO licht bew. 30 AMSTERDAM onweer 20 EDINBURGH geh. bew. LONDEN zwaar bew. 21 LUXEMBURG mist 20 PARIJS regen 21 BORDEAUX mist 18 GRENOBLE regenbuien 21 NICE half bew. 22 GENEVE zwaar bew. 21 ZURICH regen 23 LOCARNO regen 20 BERLIJN zwaar bew. 28 FRANKFORT regen 25 MüNCHEN nevel 23 WENEN onbewolkt 26 INNSBRUCK zwaar bew. 26 ROME onbewolkt 29 Nation o1e b'^dag in Amerika President Eisenhower heeft 4 Juli bestemd tot een Nationale Dag van Boetedoening en Gebed. Hij heeft alle burgers verzocht dan te bidden om Gods hulp bij „de oplossing van de ernstige problemen" waarvoor de Verenigde Staten zich gesteld zien. Jaarlijks vieren duizenden gelovige Nepalezen het Machendra Nath-feest. Machendra Nath was volgens de Hindoe-legende, een van de grootste Hin doeleraren. Hij beschikte over bovenmenselijke krachten; allen vreesden hem. Hij had toegang tot het rijk van Koning Varuna, het equivalent voor Neptunus. Dit jaar echter werd het Machenda Nath-feest nog met groter enthousiasme gevierd, omdat men het aan hem toeschrijft, dat Tensing de kracht heeft gevonden om de Mount Everest te beklimmen. De gelovigen dansten en zongen in de straten. Zij trokken versierde wagens met zich mee, terwijl zij hymnes zongen en op de trommen roffelden. De plechtig heid eindigde met gebeden en dank voor het succes van Tensing. Tijdens het Machendra Nath Festival, dat werd gehouden te Amsall, een voorstad van Katmunda, - Antoine Pinay heeft het verzoek van president Auriol om een nieuwe Franse regering tc vormen, afgewe zen. De oorzaak van zijn weigering was, dat de Volksrepublikeinen hem niet hun steun wilden beloven en dat de Gaullisten voorbehoud maakten, zo verklaarde Pinay Dinsdagavond tegenover verslaggevers. Hij voegde hieraan toe, dat hij de Nationale Vergadering slechts om goedkeuring van zijn benoeming tot premier zou hebben verzocht, als hij had kunnen rekenen op de 314 stem men, die voor bevestiging nodig zijn. Door de houding van de Volksrepu blikeinen en de Gaullisten was dit niet mogelijk. Pinay was de zevende politicus, die was verzocht een oplossing voor de reeds een maand durende kabi netscrisis te vinden. Hij was de der de die weigerde het parlement om bevestiging als premier te vragen. De minister van financiën in het demissionnaire kabinet van Gour- ges-Maunoury heeft vandaag de na tionale vergadering medegedeeld, dat de gevolgen van de regeringscrisis, welke thans reeds bijna vijf weken duurt, de Franse schatkist reeds meer dan 100 milliard francs hebben ge kost. Op verzoek van de afgetreden re gering heeft de Nationale Vergade ring de Banque de France machti ging gegeven om de staat toe te staan de betaling van een voorschot van 80 milliard francs, die op 1 Juli a.s. zou moeten geschieden, uit te stellen. Dit voorschot werd op 24 Maart verstrekt en de terugbeta ling is reeds twee maal uitgesteld. Voorts gaf de nationale vergadering de Banque de France toestemming een nieuw voorschot van 50 milliard francs aan de staat te verstrekken voor het voldoen van op het einde van deze maand vervallende ver plichtingen. Het voorschot is voor namelijk benodigd voor de grote pensioenbetalingen, die einde Juni moeten geschieden, en voor de te rugbetaling van 20 milliard francs in buitenlands geld aan de Verenigde Staten en Canada wegens in 1948 van deze landen ontvangen leningen. NIEUWE FORMATEUR? President Auriol heeft vandaag de gematigd conservatieve leider en oud-minister Joseph Laniel ontboden om hem te vragen of hij bereid is pogingen te doen tot het vormen van een nieuwe regering. Het KNMI deelt mede: Boven Scandinavië bevindt zich een krachtig hogedrukgebied, dat zijn invloed uitstrekt over de Oostzee en het Noorden van Duitsland. Boven Frankrijk bevindt zich een uiterst vlak lage drukgebied, dat samen hangt met een hoeveelheid koude lucht in de hogere niveaux. Het weer in ons land wordt in sterke mate beheerst door een front, dat de scheiding vormt tussen de koude lucht boven Frankrijk en warmere lucht, die door 'Oostelijke winden over het Noorden van Duitsland aangevoerd wordt. Langs dit front komen zware buien voor, waarvan sommige met onweer gepaard gaan. Zo werd op het vliegveld Twenthe in 24 uur 25 mm neerslag opgevan gen. Het front verplaatst zich bijna niet. Zolang het front boven ons land blijft liggen, houdt het onbe stendige weer met weinig wind en plaatselijk zware buien aan. JCowceVtje De goede wil heeft vlugge voeten.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1