Leiden kreeg eigen afdeling en firmanten groter stemrecht Breda en omgeving zwaar door wolkbreuk en onweer getroffen Verbolgen textielhandel daagt „stuntvlieger" voor rechtbank Koninklijke ontmoeting in de Haagse „Melkweg" NEDERLANDSE ARBEIDERS NAAR FRANKRIJK Een nachtelijke hotelbrand te Valkenburg eist mensenleven DINSDAG 23 JUNI 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Kath. ondernemers bloembollenbedrijf vergaderden Verhuur teeltrecht wederom onbeslist Bij afwezigheid van voorzitter P. S. van Leeuwen hield de Katho lieke Vereniging van ondernemers in het bloembollenbedrijf (K.V.O, B.) gisteren in „De Leeuwerik" te Haarlem haar achtste algemene vergadering onder leiding van de heer Ant Nijssen. Deze deelde in zijn openingswoord mede, dat voorzitter Van Leeuwen nu overladen is met werk in verband met de brand in de H.B.G. en zo doende de vergadering niet kon bij wonen. De heer Nijssen maakte het overigens kort in zijn inleiding en merkte o.m. op, dat het bestuur zich bezig houdt met het probleem van de loonadministratie, welke hoogno dig vereenvoudigd dient te worden. Verder stelde hij tot zijn genoegen vast, dat de K.V.O.B. steeds meer een belangrijke plaats gaat innemen in de structuur van het organisatie leven. Geen versnippering. Zonder verder commentaar kon den daarna de traditionele agenda punten worden afgehandeld. Het ver zoek van de afdeling Leiden en om streken om goedkeuring van haar afdeling door de algemene vergade ring was echter aanleiding tot een uitgebreid debat. Enkele afgevaar digden brachten de oprichting ter sprake van de afdeling „centrum bloembollenstreek", waaraan de ver gadering overigens ook haar goed keuring moest geven. Sommigen vreesden, dat men op deze manier een organisatie in de organisatie gaat stichten. In zijn antwoord ver klaarde de voorzitter echter, dat ver snippering in vele kleine afdelingen, die toch geen bloeiend bestaan kun nen bieden, moet worden voorko men. In „Bloembollencultuur" tobt men toch al jaren met die dwerg afdelingen. Het is daarom veel be ter, dat er in de K.V.O.B. gecombi neerd wordt. Dat kan des te gemak kelijker, omdat er toch geen stem in de massa verloren gaat. Iedere stem die op een afdelingsvergade ring uitgebracht wordt, heeft ook waarde op de algemene vergadering. Samenwerking biedt goede kans. De afdeling Leiden kwam beves tigen, dat koppeling van verschil lende plaatsen het beste is. Diverse dorpen in de omgeving van de Sleu telstad waren niet in staat een eigen afdeling op de been te brengen, maar door combinatie iflet anderen kreeg het afdelingsleven een goede kans. Bovendien betekende die com binatie ook nog winst aan leden. Daar konden sommige afgevaardig den wel inkomen, maar zij brachten naar voren, dat Lisse en Hillegom toch wel in staat moesten zijn een eigen afdeling te vormen. De voor zitter merkte op, dat de betrokken afdelingen zelf die combinatie ge wenst hadden en dat zulks haar goed recht was geweest. Uit de kring van Sassenheim kwam nog wel de op merking, dat er in deze „centrum- kwestie" geen contact was opgeno men met het oude L.T.B.-bestuur in die plaats, maar de voorzitter gaf Sassenheim te verstaan, dat het ten allen tijde het recht had om een zelf standige afdeling op te richten. Sassenheim naar Leiden? Ter vergadering bleek overigens wel, dat een deel van Sassenheim vermoedelijk naar Leiden zal trek ken en een ander deel naar het „centrum". Zowel Leiden als het Centrum kregen daarna de vereiste goedkeruring. Het bestuursvoorstel om bij een firma met verschillende firmanten behalve de firmant, die de stemmen voor de firma uitbrengt, ook de andere firmanten een stem te geven, indien zij een halve Ha. op hun naam hebben staan, ont moette bezwaar bij de afdeling „centrum". Stemmen voor firmanten. De heer De Vroomen betoogde, dat daarmede de stemmen .der klei ne kwekers beknot zouden worden. Een bedrijf van 20 Ha. met vier di recteuren zou dan van vier op zeven stemmen springen. De voorzitter her innerde er aan, dat als iedere direc teur een eigen bedrijf van 5 Ha. zou hebben, dat zij dan samen zestien stemmen zouden kunnen uitbrengen. Bij de voorgestelde regeling wordt dat nu zeven, een kleine tegemoet koming dus. Aangenomen. De afgevaardigden waren van me ning, dat er voor beide redeneringen wel wat te zeggen viel, maar het be stuur had er geen idee in om het voorstel voor nadere bestudering te rug te nemen. De zaak was daar reeds van alle kanten bekeken. Ten slotte werd er gestemd en het voor stel zoals dat door het bestuur ter tafel was gebracht werd aangeno men met 242 tegen 195 stemmen. Na een wat uitvoerige discussie werd ook het bestuursvoorstel aan genomen om de minimumcontribu tie te bepalen op f 12.per jaar en de maximum-contributie op 72.— per jaar. Hyacintenregeling wordt ingetrokken. De afdeling Voorhout en omstre ken en de afdeling De Zilk en om- - streken kwamen daarna met het die hun beroep in^miMegetaeden voorstel om de regeling van nuttig en onnuttig areaal bij de teelt van hyacinten voor 19531954 te laten vervallen. Deze kwestie was reeds in andere vergaderingen breedvoe rig ter sprake gekomen, zodat er dit maal bij het debat geen nieuwe ge zichtspunten naar voren kwamen. De afdeling „centrum" zou echter nog graag zien, dat het hoofdbestuur zou bewerkstelligen, dat als het sys teem vervalt, dat er dan ook wordt toegezien, dat de surplusregeling dienstig werkt, zonodig dus met ver plichte inkrimp. Het bleek, dat het bestuur reeds in die zin geschreven had naar het B.V.S. Het bestuur zegde deze afdeling meteen toe, dat er nog een enquête gehouden zal worden onder de kwekers en expor teurs van hyacinten, opdat men op dat punt nog sterker zal komen te staan. Het voorstel van Voorhout en De Zilk werd tenslotte met 407 tegen 38 stemmen aangenomen. Verhuur teeltrecht. Ook de kwestie inzake verhuur van teeltrecht hield de gemoederen enige tijd bezig, maar ook nu weer bleek de „steen der wijzen" niet te vinden te zijn. Op advies van het bestuur werd het voorstel van Voor hout en De Zilk verworpen, dat in hield, dat een teeltvergunninghou der niet meer dan 10 (of althans een bepaald percentage) van zijn teeltvergunning mag verhuren. Het bestuur had namelijk o.m. naar voren gebracht, dat de teelt vergunning eigendom is en dat het verbieden of beperken van de mo gelijkheid tot verhuur, wanneer het algemeen belang dat niet eist, neer komt op aantasting van het eigen domsrecht. NEDERLANDSE MOEDER BEZOEKT HAAR ZOON IN DE MISSIE. Met een HLM-vliegtuig, gechar terd door de Raptim, zal op 14 Juli Mgr. C. Bronsveld, aartsbisschop van Tabora weer naar zijn missie gebied terugbrengen Eveneens naar Tabora vertrekt mevr. Roeloffzen Jagers uit Akkerhuis omhaar zoon, die daar als witte pater werkt te gaan bezoeken. Zij is de eerste Ne derlandse moeder, die een bezoek brengt aan de missie van de witte paters aldaar. Voorts vertrekt mej Franssen lekenmissionaris van de missieschool vor jonge vrouwen te Ubbergen met hetzelfde vlieg tuig naar Entebbe. Deze missie school is een instituut voor de vorming van vrouwelijke leken, In Den Haag zijn tweemaal meer auto's dan in 1937 Tc kort aan garageruimte Het Haagse bureau voor statistiek en voorlichting heeft een telling ge houden van het aantal auto's en de garage-ruimte in Den Haag. Per 1 Juni 1952 waren in Den g 18.650 auto's geregistreerd, t.w. 13.300 personenauto's, 26.00 be stelauto's en 2.750 vrachtauto's. Er blijken voor de gehele stad per 1.000 inwoners ruim 22 personen auto's en acht bedrijfsauto's aanwezig te zijn. Al naar gelang van de wel stand der inwoners varieert het aan tal auto's van vijf in de arbeidswij- ken tot 75 in de buurten van welge- stelden (per 1.000 inwoners). Bij de telling werden in Den Haag bijna 6.000 garages en ruim 3000 overige ruimten als garage gebruikt aangeti'offen. Uit het onderzoek is gebleken dat er voor 2.300 voertui gen garageruimte te kort is. Het Be noordenhout en voorts de binnen stad en de wijken rond het Zuider park blijken de grote probleemge bieden te zijn. Een vergelijking met 1937 toont aan, dat deze achterstand in garage ruimte is ontstaan, doordat sinds dat jaar de garageruimte slechts in ge ringe mate is toegenomen, terwijl het aantal auto's bijna is verdubbeld. gedurende een gepaald aantal jaren willen gaan uitoefenen om daar mee 'n bijdrage te leven tót de mis sionering, Aetherklanken WOENSDAG. HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 voor de zieken. 9.30 v. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.20 Nat. Velddag Leger des Heils. 11.30 Gram. 11.45 Gram. 12.00 Alt, hobo en piano. 12.30 Land- tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.37 Bedrijfsdienst. 12.59 Klokge lui. 13.00 Nieuws. 13.15 Prot. Inter kerkelijk Thuisfront. 13.20 Metropo- le-ork. 14.00 Gram. 16.00 v. d. jeugd. 17.20 Orgelconc. 17.50 Mil.uitz. of gram. 18.00 Instr. ens. 18.30 Spectrum v. h. Chr. Organisatie- en Vereni gingsleven. 18.45 Geestelijke liede ren. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Boekbespr. 19.25 Gram. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Avondstilte in de Oude Kerk te Amsterdam. 21.30 Strijkkwart. 22.00 Speurtocht door Zuid-Afrika; 22.10 Hammondorgelspel. 22.30 Gram 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws en SOS-ber. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.33 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram 8.50 v. d. huisvr. 9.00 Gym. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VA RA: 10.20 v. d. vrouw. 11.00. Gram. 12.00 Orgelsp. 12.15 Gevar. muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Tentoonstellings agenda. 13.18 Dansmuz. 13.50 Gram. 14.00 „De weg omhoog", caus. 14.15 Omr. ork. 15.00 v. d. jeugd. 15. Idem. 16.00 Vierhandig pianospel. 16.10 v. d. jeugd. 16.45 v. d. zieken. 17.15 Gitaarspel (met toelichting). 17.50 Regeringsuitz.: Jhr. Mr. H. F van Panhuis: „Onze Grondwet in in ternationaal verband". 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 Lichte muz. 19.00 Gram. 19.15 „Het volle pond", caus. VPRO: 19.30 v. d. jeugd. VA- TA: 20.00 Nws. 20.05 Pol.comm. 20.15 Cibaret. 20.45 Gevar.muz. 21.10 Sport. 21.15 „Rutherford en zoon' hoorsp. 22.15 Pianorecital. 22.45 „Chlorophyl", caus. 23.00 Nws. 23.15 Socialistisch nws. in Esperanto. 23.20 Gram. 23.4024.00 Idem. Noodweer boven Nederland Geen persoonlijke ongelukken, veel materiële schade Straten werden stromen Een wolkbreuk heeft gistermiddag de stad Breda en enkele in de omge ving liggende gemeenten geteisterd. De kelders van honderden woningen liepen onder water en hier en daar drong het water ook door in de wo ningen. In verscheidene straten vooral die in de lager gelegen ge deelten van Breda bereikte het water een stand van ongeveer een halve meter. Vele straten zakten in. Vooral aan de te velde staande ge wassen is veel schade aangericht. In Etten verdronken zes koeien, de 35 meter hoge schoorsteen van de in deze gemeente staande steenfabriek „De Bremberg' werd door de blik sem getroffen en stortte met don derend geraas naar beneden. In Bre da stortte het dak van een garage in. Er zijn nergens persoonlijke onge lukken gebeurd. Twee lange uren slagregen. Het zware weer, dat zich concen treerde boven Breda, Ginneken, Princenhagen, Nieuw Ginneken, Ul- venhout en enkele ander gemeenten in de omgeving van Breda kondigde zich omstreeks twee uur gistermid dag aan en tot vier uur regende het pijpestelen. Om half vijf verminderden de slag regens enigszins en om zes uur was de riolering weer in staat het vele water te verwerken. De straten wa ren toen spoedig weer watervrij. De reinigingsdienst te Breda begon toen met vijf pompinstallaties de vele om dergelopen kelders leeg te pompen en de dienst gemeéntewerken rukte uit om de ingezakte straten te herstel len. Aardbeienoogst verloren? Het noodweer heeft vooral veel schade toegebracht aan de te velde staande aardbeien. De kwekers vre zen dat de oogst verloren is, tenzij er vandaag geen hoge temperaturen voorkomen. Is dat wel het geval, dan zullen de aardbeiden, die geruime tijd onder water hebben gestaan, ver rotten. Ook zijn vele hooimijten, ten gevolge van de zware slagregens, weggeslagen. Garagedak bezweek. Door de wolkbreuk liep de tunnel onder de grote weg Antwerpen Rotterdam onder. De brandweer van Prinsenbeek heeft de tunnel weer leeggppömpt. Het verkeer werd voor alle zekerheid omgelegd. Het zwaarst werd een garage in Breda getroffen Het platte garagedak bezweek ten gevolge van de druk van het water. Met enorm gekraak zakte het dak in. een, balken knapten af en grint en water stroomde de garage binnen. Water overviel bejaarden. Het is op geen honderdtal na te schatten hoeveel kelders gistermid- in Breda zijn ondergelopen. De dienst van het gemeentelijk vervoer bedrijf heeft aanstonds een aantal kolkenzuigers beschikbaar gesteld om in de ergste gevallen zo snel mo gelijk te helpen. In sommige straten kwam het water zo hoog, dat het zelfs de woningen binnendrong. Twee ouden van dagen kregen ook water hun huisje. Zij konden echter niet uit de voeten en werden later door weekt door de buren aangetroffen. Velen hebben hrjn kostbare meu bels naar de bovenverdieping ge bracht om ze daar in veiligheid te brengen. Ook vele industrieën heb ben last van het water ondervon den. Ook elders. Boven Schiermonnikoog heeft gisteren laat in de middag een zeer 1 zwaar onweer gewoed. De bliksem is verscheidene malen ingeslagen o.a. in de lichtleiding, waardoor de electriciteitslé^ering korte tijd uit viel. De bui ging gepaard met he vige regenval. Het komt zelden voor dat zich een zwaar onweer boven dit eiland ontlast. Johanna Stam is de naam van het meisje dat zonder het te weten het inwonertal van Almelo op 45.000 bracht'. De onthutste vader werd door de burgemeester ontvangen en een spaarbankboekje met f 100,werd uitgereikt. Wasf Doris Day zich niet met palmolieve zeep Zout Tot hoever mogen winkeliers, groothandels en fabrikanten gaan in de verheerlijking van hun producten, wanneer zij daarvoor in de dagbladen adverteren? Moet alles wat zij in de advertentie plaatsen waar zijn? Of mogen zij overdrijven? Dit was een probleem, dat gisteren de président van de Amsterdamse Rechtbank werd voorgelegd door de verdediger van een adverteerder, die door drie Nederlandse confectie-fa- brieken en vier detailhandelaren in confectie in kort geding gedagvaard was. Niet??? „Het is heus niet zo, dat al die filmsterren in Hollywood inderdaad palmolieve-zeep gebruiken!" vervolg de de verdediger. „Iedereen weet dit. In een adver tentie behoeft voor zover het de ver heerlijking van eigen waar aangaat geen objectiviteit in acht te worden genomen. Het publiek neemt die ad vertenties altijd met een korreltje zout!" KONINGIN EN MELKMEISJE Koningin Juliana, met in haar ge volg jonkvrouwe C. F. B. Roëll en baron van Heeckeren van Molecaten, heeft gistermiddag een bezoek ge bracht aan de nationale zuivelten- toonstelling „De Melkweg" in Hout- rust Den Haag. Hare majesteit bleef bijna twee en een half uur op de ten toonstelling, die de weg van de melk van boerderij via zuivelbedrijf en handel naar de consument uitbeeldt. Zij liet zich voorlichten door de heer J. A. Geluk, secretaris van de koninklijke F.N.Z.; dr. J. Linthorst Homan, voorzitter van het dertiende internationale zuivelcongres, ir. M. de Vos, secretaris van het Nederlandse Zuivelbureau en enige andere voor aanstaande leden uit zuivelorganisa- ties, onder wie drs. L. van Heepen, secretaris van de Vereniging voor Zuivelindustrie en Melkhygiëne en ir. A. N. Joustra. Langs de afdelingen melkwinndng, boterfabricage, zuiveltechnisch on derzoek, onderwijs, uitvoer en de kaasmakerij kwam de Koningin in de nagebouwde Waag van Alkmaar, waar haar een verrassing wachtte. Twee als Alkmaarse kaasdragers ver kleedde kinderen, Heleentje (11) en Vincent (9) de Bos boden hare ma jesteit op een kleine kaasslede, die zij samen torsten, een keur van Ne derlandse kaas aan. In een versje be zongen zij ons mooie weide-land, de melk en de melkproducten die daar vandaan komen, om ze namens Ne derland op zijn best hun kostelijke zuivellading aan de Koningin mede voor de Prins en de Prinsesjes aan te bieden. Koningin en Melkmeisje. Na een bezoek aan de zuiveltoren, waarin eerste klasse boter en kaas gekoeld tentoongesteld zijn, kwam de Koningin in de zuiveltuin, waar de vertegenwoordigster van het gehele Nederlandse zuivelbedrijf, het melk meisje, haar en haar gezelschap met een frisse dronk, milkshakes met si naasappel opwachtte. Koningin Ju liana zeide dit een prettige en welko me verrassing te vinden. Zij compli menteerde het melkmeisje met haar mooie Westfriese dracht. Na dit ver frissende oponthoud in de zuiveltuin vertoefde koningin Juliana nog gerui me tijd in het filmtheater, waar de nieuwe zuivelfilm in kleuren „Land van melk" voor haar vertoond werd. Gedurende een zware regenbui ver liet de koningin met haar gevolg-eerst tegen half' zes „De Melkweg". Tij dens haar rondgang gaf de Koningin meermalen uiting aan haar bewonde ring voor de wijze, waarop „de weg van de melk" aan het publiek op at tractieve wijze duidelijk wordt ge maakt, zowel als voor de architectuur, het schilderwerk van diverse kunste naars en de grote duidelijke foto's. Het talrijke publiek op de tentoon stelling, waaronder vele buitenlan ders, bleef voor een deel onkundig van dit koninklijk bezoek. Zij die het bemerkten, gedroegen zich be scheiden en onopvallend. NED. KATH. MIDDENSTANSBOND OP 7 EN 8 OCTOBER TE ARNHEM BIJEEN. Op 7 en 8 October zal te Arnhem het tweejaarlijks congres van de Ne derlandse Katholieke Middenstands bond worden gehouden. Tijdens de ze bijeenkomst zal men zich bera den over de actuele problemen, waarvoor de middenstand zich ge plaatst ziet. Het komende congres is het zestiende in de geschiedenis van de N.R.K.M. Aanmeldingen voor deelneming kunnen geschieden aan het secretariaat van de Katholieke Middenstandsbond, Jan van Nassau- straat 10, Den Haag. Vooral uit bouwvakken en landbouw „Trouw" verneemt dat tussen Den Haag en Parijs volledige overeen stemming is bereikt in zake de te werkstelling van Nederlandse ar beidskrachten. Frankrijk heeft mo menteel vooral behoefte aan bouw vak- en landarbeiders. De bouwbe- drijvigheid stagneert op een tekort aan vaklieden, die tot voor kort veelal uit Italië werden betrokken. Ook in de landbouw komt men han den te kort. Volgens de nieuwe overeenkomst zal jaarlijks een aantal Nederlandse bouwvak- en landarbeiders naar Frankrijk kunnen emigreren. De im migranten kunnen hun gezinnen mee brengen. Levende en dode inventaris kan zonder betaling van invoerrech ten worden geïmporteerd. Het aan tal benodigde arbeiders wordt ieder In hotel „Berg en Dal" te Valkenburg is gisteravond omstreeks kwart voor twaalf een zeer felle brand uitgebroken, die zo snel om zich heen greep, dat één persoon zich niet meer heeft weten te redden en dat het merendeel der aanwezigen, die de vlucht hebben kunnen nemen, al hun bezittingen aan het vuur moesten afstaan. Zoals uit een nader onderzoek is gebleken, is het vuur ontstaan in een achter het hotel gebouwde toneelzaal. Vandaar is het vuur overgeslagen naar het hotel. De vrijwillige brandweer, die zeer spoedig ter plaatse was. stond machteloos tegen de vuurzee. In het hotel vertoefden ongeveer 50 gasten: dezen wisten zich in veilig heid te brengen, maar een 67-jarige huisknecht, die zich door het vuur in gesloten zag en niet vanuit een bovenverdieping omlaag durfde springen, kwam jammerlijk in de vlammen om. Een der koks, die wel sprong, brak zijn been, maar redde daarmede het leven. Het hotel, dat kortgeleden een kostbare uitbreiding had ondergaan, brandde vrijwel geheel uit; de schade wordt op enkele tonnen geschat. kwartaal opnieuw door de Franse autoriteiten vastgesteld. In Nederland zullen de arbeidsbeurzen voor de be middeling worden ingeschakeld, doch de Franse autoriteiten kunnen in vloed uitoefenen en goede arbeiders boven anderen uitzoeken. Deze buitenlandse werkkrachten worden geheel volgens de Franse ta rieven betaald, hetgeen er op neer komt, dat de bouwvakarbeiders er Sprakeloos! De gedaagde was een Amsterdamse zakenman, die Vrijdag j.l. in» een grote advertentie het Amsterdamse publiek had opgeroepen gebruik te maken van een „sensationeel, over weldigend" buitenkansje: „De grootste confectiefabriek in Nederland, de firma Kletex verkoopt wegens overproductie haar gehele voorraad rechtstreeks aan het pu bliek. Dit is de grootste verkoop die ooit in Amsterdam heeft plaatsgevon den. U zult sprakeloos zijn", enz. enz. Rust gevraagd. Namens de eisende partij deelde de advocaat mede, dat de gedaagde reeds eerder dezelfde „stunts" op touw had gezet in Zwolle, Beverwijk, Utrecht en den Haag. Hij memoreerde hoe in de z.g. na-Korea periode soortgelijke stunts de textielwereld op de rand van de afgrond hebben gebracht en zeide, dat de gedaagde thans bezig is opnieuw onrust onder het publiek te verwekken. De f.andel en industrie hebben belang bij rust", vervolgde hij. „Gedaagde heeft er geen belang bij. Hij is slechts gebaat bij stunts". Geen fabrikant. Volgens de raadsman» was gedaagde iemand, die overal in het land voor raden van failliete textielzaken op kocht en zeker geen fabrikant. Daar om becritiseerde hij de advertentie, waarin immers staat, dat „de groot ste confectiefabriek in Nederland" di rect aan het publiek gaat verkopen. Voorts had gedaagde volgens deze raadsman geen vergunning gehad voor een uitverkoop of een oprui ming. „Door het stellen van een aantal onwaarheden heeft hij de consumen- tenstroom naar zich toegetrokken". De raadsman kwam tot de conclusie, dat gedaagde onrechtmatige daad kan worden verweten, dan wel on eerlijke concurrentie en hij vroeg de president hem te verbieden met deze verkoop voort te gaan. Bovendien vroeg hij hem de verplichting op te leggen met een tweede advertentie de eerste te rectificeren. Naamgenoot. Namens een geheel andere firma, een van fournituren, die, zoals eerst -na Vrijdag was gebleken, toevallig ook de naam „Kletex" draagt, vroeg een raadsman de president gedaagde te verbieden dezelfde naam verder te gebruiken. Gebleken is, dat de ge daagde nog niet definitief in het han delsregister was ingeschreven, hoewel hij wel zijn aanvraag had ingediend. „Goed recht". Namens gedaagde werd betoogd, dat hij wel degelijk fabrikant is, aan gezien hij de costuums op loonconfec- tie-ateliers laat vervaardigen. Nadat gedaagde vernomen had, dat „Kletex" reeds een bestaande naam is, heeft hij onmiddellijk besloten deze zelf niet meer te voeren. Pleiter meende te weten, dat een -of twee der eisers zelf in de na-Korea-periode ook „stunts" op touw hebben gezet. „Het is ieders goede recht om te trachten de ver koop uit te breiden". De president besloot de zitting met de mededeling, dat hij Vrijdag a.s. of eerder uitspraak zal doen. CONGRES KATHOLIEKE SMEDENPATROONSBOND Op 27 en 28 Juni a.s zal de Ned. Karh. Bond van Smedenpatroons en Werkgevers in de Staalverwerkende Bedrijven zijn jaarlijkse congres houden in hotel „Nationaal" te Ven- lo. Op dit congres zal de directeur van het Economisch Instituut voor de Middenstand, de heer G. S. Schel- tema, het onderwerp behandelen: „Wat zal de toekomst brengen voor het metaalverwerkende bedrijf?" RECORD ASPERGE-AANVOER. Gisteren in de loop van de dag is o,p de Venlose veiling de drie mil- lioenste kg. asperges aangevoerd het geen een nieuw record betekent. Het vorige jaar bedroeg de totale aan voer twee en drietiende millioen, terwijl dit jaar de totale aanvoer waarschijnlijk 1 millioen meer Nederlandse begrippen een hoog In.de loop van deze week loon verdienen, zodat er in» deze sec tor wel belangstelling zal zijn. Het tegendeel is het geval met de land arbeiders. Hun lonen zijn niet hoog en hun huisvesting is vaak niet in overeenstèmming met hetgeen men in dit opzicht in Nederland gewend is. Hoewel er vrij weinig landarbeiders zullen zijn, die hun positie en levens omstandigheden met emigratie naar Frankrijk direct kunnen verbeteren, is de nieuwe overeenkomst, die zeer spoedig zal worden bekrachtigd, wel interessant, omdat ze Nederlandse boerenzoons zonder land in de gele genheid stelt in Frankrijk de kansen te beoordelen, de taal te leren, op de hoogte te komeni met de werkmetho den enz. Van zeer groot belang is voorts, dat de Franse sociale verzekering als mede de kindertoeslag onmiddellijk voor de Nederlandse arbeidskrachten van kracht worden. Dit behelst onder meer, dat een arbeiders met vier kin deren ongeveer vijftig gulden per week kindertoeslag krijgt. Volgens informatie van het blad bij de betreffende autoriteiten zal er op wordeni toegezien, dat de Neder landse arbeiders in een hun passende omgeving zullen worden geplaatst, waarin ze snel kunnen acclimatise ren. wordt de campagne afgesloten. De prijzen zijn over het algemeen zeer bevredigend geweest zodat voor ruim 1700 aspergetelers in Noord-Limburg deze teelt een belangrijke bron van van inkomsten is geweest. A. VAN WELIE SCHILDERT BISSCHOPPELIJK EEUWFEEST. De Haagse kunstschilder Antoon van Welie is bezig met een schilde rij, dat een herinnering wordt aan het feit, dat honderd jaar geleden hiel de bisschoppelijke hiërarchie - werd hersteld. De schilder werd daartoe geïnspi reerd door het boek van L. J. Rogier en N. de Rooy „In Vrijheid Herbo ren Katholiek Nederland 1853 1953". Het schilderij is in drieën ver deeld. Boven ziet men een afbeelding van de drie-eenheid; in het midden de pausen, die in de afgelopen jaren de stoel van Petrus bezet hebben1. Pius de twaalfde, die in het midden is gezeten, geeft daarbij zijn pause lijke zegen. Onderaan zijn de Neder landse bisschoppen afgebeeld met kardinaal De Jong in hun midden. De afbeelding wordt geflankeerd door twee engelenfiguren. Het is de bedoeling van de heer Van Welie dit schilderij aan het bis schoppelijk museum aan te bieden.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6