Vorsten op de Melkweg ZAL P1NAY SLAGEN? Het verzet in Oost Duitsland smeult nog steeds ondanks de hevige terreur KONINGIN BEZOCHT DE MELKWEG Zuid Koreaanse president komt onder zeer zware druk Wat hebben de arbeiders het best achter t ijzeren gordijn 3\ioxiettje Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 23 JUNI 1953 44ste JAARGANG No. 12921 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20S26, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert: 15 ct. p. mm. Telefoontjes £1.50 LIET WEKTE gisteravond in Pa- **rijs einge teleurstelling, dat An- rijs enige teleurstelling, dat An- hij de opdracht van president Auriol, om een regering te vormen, zou aanvaarden. Naai aanleiding van de (besprekingen, welke hij Maandag voerde met de leiders van diverse politieke groeperingen, zag Pinay zich genoodzaakt zijn beslissing een dag op te schorte: Een en ander maakt duidelijk, dat hij nog niet voldoende steun, heeft gevonden om de door de grondwet vereiste parle mentaire meerderheid voor zijn in vestituur te verkrijgen. President Auriol richtte zijn ver zoek om een regering te vormen tot Pinay op aandringe.i van de raad van 18 vooraanstaande politieke fi guren en het is zeker, dat een échec van Pinay een bijzonder ongun stige indruk op de publieke opinie zal maken. Sinds de dag, dat een kruidenier het nummer van de minister-presi dent draaide en Pinay zelf aan de telefoon kreeg om zijn bezwaren te gen „het redden van de frank" uit een te zetten, heeft de kleine man, die in een stormachtige tijd 10 maanden lang aan het roer van het regeringsschip stond, een bijzondere populariteit onder de Fransen ver worven. Zelfs zijn tegenstanders we ten hem te waarderen en daarom ligt het voor de hand, dat velen hun hoop op hem hebben gesteld bij het overbruggen van de impasse, waarin de Franse regeringscrisis ge raakt is. Het dralen van Piany houdt ver band met het feit, dat de M.R.P. en de ex-Gaullisten neg niet besloten hebben medewerking te verlenen, in dien Pinay de steun van de socialis ten zal v/eten te krijgen. De M.R.P. staat in deze kwestie voor een groot probleem. Wanneer zij zich straks tegen de investituur zou verklaren of zich lelfs slechts van stem ming zou onthouden krijgt zij de verantwoordelijkheid te torsen van de regeringscrisis te hebben ver lengd, hetgeen onder haar kiezers weinig waardering zou vinden. In dit verband is het niet vreemd, dat de M.R.P.-leiders Pinay ervan trachten te weerhouden voor de Ka mer te verschijnen. De mogelijkheid bestaat echter, dat de minister-pre- sident-in-spé een poging zal doen om de gunst van de M.R.P. te verwer ven door in het vooruitzicht te stel len, dat Robert Scbuman zich weer als minister van buitenlandse zaken op de Ouai d'Orsay zal kunnen ves tigen. Hiermede zou Pinay een tege moetkomend gebaar maken ook naar de Westelijke mogendheden, die Schuman slechts node zagen vertrek ken. Een andere vraag is, of Pinay het vorig jaar afgebroken experiment zal kunnen voortzetten. Opmerke lijk was, dat het aanzoek tot hem om de regering te vormen tot ge volg had, dat de staatsleningen op de Parijse Beurs aanmerkelijk vaster waren en dat de goudprijs en de bui tenlandse effecten direct iets terug liepen. Alles bij elkaar hangt het slagen van Pinay nog even in de lucht, maar waarnemers in politieke krin gen te Parijs geven de populaire oud-premier toch een redelijke kans. X. Angstige vluchtelingen in noodkampen Honderden wachten op vonnis De Oostberlijnse politie maakte Maandag bekend, dat van Dinsdagoch tend af West-Berlijners die in Oost-Berlijn werken, en Oost-Berlijners, die in West-Berlijn werken, toegestaan zal worden op een van de drie plaatsen de sectorgrens te passeren. De West-Berlijners en de Amerikanen in de kantoren en legereenheden in West-Berlijn zullen Dinsdag van half drie tot vijf minuten over half drie het werk neerleggen ter herdenking van degenen, die het leven verloren bij de ongeregeldheden van Woensdag. In West-Duitsland zal het werk van drie uur tot vijf minuten over drie worden neergelegd. De Westduitse Bond van Vakverenigingen en de West- duitse Bond van Werkgevers hebben de Duitsers verzocht stilte in acht te nemen als hulde voor de doden en gewonden in Oost- en West-Berlijn. Alle Amerikaanse vlaggen zullen Dinsdag van twaalf uur 's middags tot vijf uur 's middags halfstok worden gehesen met uitzondering van de vlag voor het gebouw van de geallieerde controleraad, waar nog enige Sovjet-amtenaren werken. waren reeds ter dood veroordeeld en 100 gearresteerden moesten nog voor het Hof verschijnen, aldus deze vluchteling, die zijn naam niet wil de noemen. GEVANGENISSEN OPEN De rust is intussen nog lang niet weergekeerd. Een 15-jarige West- Bei'lijnse jongen, Wolfgang Roehling, is Maandag nabij de grens tussen West- en Oostberlijn door schoten uit de Sovjet-Russische sector ge troffen en overleden, aldus heeft de Westberlijnse politie medegedeeld. Volgens ooggetuigen werd Roeh ling door een schot in het hoofd ge- troifen. Zij verklaarden, dat de jon gen, tezamen met een groep West- Beriijnse jongens de Oostberlijnse politie aan de overzijde van het ka naal, dat ter plaatse de grens vormt, had geplaagd met opmerkingen en stenen naar de politie had gegooid. Hierop werd door de politie een schot gelost, waardoor Roehling ge troffen werd. De andere jongens vluchtten en rapporteerden het voorval aan de Westberlijnse politie die daarna het slachtoffer heeft ge borgen. ANGST Meer dan 100 Oostberlijners be vonden zich Maandag nog in de noodkampen van het Rode Kruis in West-Berlijn, te bang om langs de Sovjet-Russische wachtposten naar huis terug te keren. In Oostduitsland hebben vele fa brieken Maandag brieven gezonden naar de Oostduitse regering, waarin zij hun vertrouwen in de regering uitspreken en haar nieuwe maatre gelen toejuichen. In Halle heeft een groep vroegere officieren van het Duitse leger zich uitgesproken tegen ae ongeregeld heden. Zij gaven toe, dat er nog steeds elementen onder de ex-officie ren waren, die onrust trachtten te zaaien. Zij beloofden, de regering bij naar nieuwe politiek te helpen. De meer dan 17.000 arbeiders van -de grootste fabrieken in Oostduits land, de Leuna synthetische benzine fabriek, zijn Maandag allen weer aan het werk gegaan. Een vluchteling uit Maagdenburg verklaarde, dat de Sovjet-Russische Militaire Gerechtshoven voordurend in zitting bijeen zijn. Vijf personen Een woordvoerder van het Ameri kaanse Hoge Commissariaat noem de het bericht, als zouden Ameri kaanse vliegtuigen „agenten" boven Oostduitsland hebben neergelaten, absoluut onwaar en eenvoudig be- lacnelijk. RUSSEN DOOR HOTELRAAM GEGOOID Een jonge arbeider uit Quedlin- burg heeft zich Maandag bij de poli tie in Brunswijk gemeld en daar asyl verzocht. Hij verklaarde, dat bij. de ongeregeldheden, die in de afge lopen week in Quedliniburg zich hebben voorgedaan, 2 Sovjet-Rus sische soldaten door de bevolking zijn aangevallen en tenslotte door de ruiten van een hotel zijn gewor pen. Een der soldaten werd gedood, de andere zwaar gewond. Vervolgens had de menigte zich naar het kerk hof begeven en daar de graven van de Russische militairen, die gedu rende de Russische bezetting zijn begraven, verwoest. De opstand in het Oostduitse stadje, dat 26.000 in woners telt, werd door 300 Russi sche soldaten bedwongen. De Westberlijnse gemeenteraad heeft Maandag besloten de „Char- lottenburger Chaussee" voortaan de „straat van de 17e Juni" te noemen, de dag, waarop de anti-communisti sche opstand in Oostberlijn begon. Ondanks de sterke Russische be waking langs de grens van Oostber lijn en Oostduitsland, zijn Zaterdag en Zondag 782 personen er in ge slaagd naar Westberlijn uit te wij ken. De meeste vluchtelingen zyn mannen en vrouwen, die hebben deelgenomen aan de anti-communis tische betogingen en die een arre statie vreesden. Een aantal van de vluchtelingen zijn door de betogers vrijgelaten politieke gevangenen. In geallieerde kringen te Bonn heeft de opvatting, dat het oproer van vorige week geen plotselinge uitbarsting was, steeds meer veld ge wonnen. Het zou de climax zijn ge- 77 H. M. de Koningin heeft Maandagmiddag een bezoek gebracht aan de nationale zuiveltentoonstelling „De Melkweg", die in de Houtrusthallen te den Haag gehouden wordt. Op de geïmproviseerde Alkmaarse kaasmarkt op de tentoonstelling boden de 11-jarige Heieen Vos en haar 9-jarig broertje de Koningin een kaasje aan, bij welke gelegenheid Heleentje voor H. M. een gedicht opzegde. De kinderen waren gekleed als kaasdragers. weest van efen ontwikkeling, die ruim vier maanden geleden begon, toen de directies van staatsfabrieken voor de eerste maal vergaderingen met de arbeiders belegden voor het bespreken van de, productie en ar beidsvoorwaarden. GRIEVEN Toen bleek, dat op felle critiek geen represaillemaatregelen of be dreigingen volgden, hadden de ar beiders steeds meer uiting gegeven aan hun grieven. Dinsdag hadden de bouwvakarbei ders die werkzaam zijn bij het wo ningproject aan de Stalinlaan, ant woord ontvangen van de directie van de maatschappij waarvoor zij werkten en waarin werd gezegd dat zij zich met hun klachten tot de be trokken minister moesten wenden. De arbeiders wezen aanvankelijk een afvaardiging van drie personen aan, die later werden uitgebreid tot tachtig personen. Toen deze afvaar diging zich vreedzaam naar het mi nisterie begaf, sloten zich steeds meer mensen bij hen aan, zodat de stoet bij aankomst bij het ministe rie, een grote omvang had aangeno men. De Westberlijnse afdeling van de Westduitse Sociaal-Democratische partij heeft Maandag verklaard, dat bij de ongeregeldheden van vorige week de socialistische eenheidspar tij voor altijd een beslissende morele nederlaag heeft geleden. In de verklaring wordt gezegd: „De Sovjet Unie zal de socialistische eenheidspartij nooit weer als een se rieuze factor beschouwen bij het verzekeren van de plaats van de Russen in Oostduitsland". De Westduitse grenswacht en per sonen, die illegaal de grens over schreden hebben, melden, dat aan de izonegrens van Neder Saksen eenhe den van de Volkspolitie voor een fdeel door Russische militairen ver wangen zijn. Ook de patrouilledienst *aan de oostelijke- zijde van de grens zou versterkt zijn. Uitgebreide vei ligheidsmaatregelen zouden er op wijzen, dat de Volkspolitie er reke ning mee houdt, dat birinenkort ve len naar het Westen zullen pogen uit te wijken. De vice-minister van Neder Sak sen heeft Maandag op een persconfe rentie verklaard, dat volgens be trouwbare inlichtingen dezer dagen gevangenissen in Maagdenburg, Chemnitz. Zwickau, Gera, Gotha en Weimar (Oostduitsland) door beto gers zijn geopend en de gevangenen bevrijd. Radio Berlijn heeft meegedeeld dat de stakers in Oostduitsland hun loon over de stakingsuren voor 90 pet. betaald krijgen. Zij moeten dan een verxlaring tekenen, dat zij wel had den willen werken, maar daarin ver hinderd waren door sluiting van de fabrieken of het uitvallen van ver voersdiensten. Mukarto formateur in Indonesië President Soekarno heeft Maan dagavond de demissionnaire minister van Buitenlandse Zaken, Mukarto, aangewezen als kabinetsformateur met de opdracht een nationaal kabi net te vormen met voldoende steun in haar parlement. De formateur moet binnen een week rapport uit brengen. De heer Mukarto heeft de opdracht aanvaard. De heer Mukarto heeft in ant- j kabinet Wilopo. Een nat einde van de Radio-Rallye Voor deze deelnemer had de Radio-rallye een ontijdig en nat einde in een sloot een idyllisch plekje overigens nabij Kerkdriel. De bestuurder en de wagen die voordat hij in de sloot belandde enige malen over de kop sloeg kwamen er nog goed af. Maar nat was het wel! De bestuurder tracht nog enige bescheiden uit zijn wagen te „redden". Diep was de sloot gelukkig niet. Mark Clark kan bestand tekenen Het is mogelijk, dat de geallieerden een wapenstilstand met de communis ten zullen tekenen ondanks de tegen stand van de Zuidkoreaanse presi dent. Generaal Mark Clark, die gis teren met Syngman Rhee een onder houd heeft gehad, deelde gisteravond mee, dat hij volmacht had om de wapenstilstand, waarover de onder handelingen nog gaande zijn, te te kenen. Verscheidene bepalingen daarin zijn voor president Rhee niet aan vaardbaar, zo voegde hij er aan toe. „Het zou mogelijk zijn om de over eenkomst te tekenen zonder goed keuring van de Zuidkoreaanse presi dent, maar het welslagen er van zou dan van de omstandigheden afhan gen". Het gesprek, dat hij met Syngman Rhee had gehad, noemde generaal Clark „hoopgevend", maar hij wilde niet al te optimistisch zijn, want er waren nog diepgewortelde verschil len. Intussen is uit Washington een hoge ambtenaar van het State De partment naar Korea vertrokken met een „geheime boodschap" van minis ter Dulles voor president Syngman Rhee. In de straten van de Zuidkoreaan se haven Poesan hebben dertigdui zend Koreaanse studenten gedemon- woord op de vraag, of hij zal trach ten met dè linkse groeperingen tot overeenstemming te geraken, mede gedeeld, dat dit van de ontwikkelin gen zal afhangen. In principe zal hij streven naar een sterk kabinet, waarin alle stromingen zullen zijn verenigd. De heer Mukarto werd in 1911 ge boren. Hij s+udeerde aan de rechts hogeschool in Djakarta en was lange tijd werkzaam bij de zoutregie. In 1950 werd hij benoemd tot lid van de Indonesische delegatie bij de Ver. Naties. Het vorige jaar aanvaarddp hij de portefeuille van Buitenlandse I Zaken in het thans demissionnaire Maatregelen in Tjecho-Slowakije Het uitvoerend comité van de Tsjechoslowaakse vakverenigingen zal 4000 van zijn beste leden naar de mijnen sturen, om de productie op te voeren, aldus meldt de „Rudo Pra- het vooraanstaande communis tische blad in Tsjecho Slowakije. Het blad schrijft in zijn editie van 19 Juni, dat het niet volbrengen van het economisch plan voor de mijnen jehele economie van het land be dreigt. Het noemt dit een schande voor de vakverenigingen. Vrijdag j.l. besloot het uitvoerend comité van de Tsjechoslowaakse vakverenigingen zo spoedig mogelijk 4000 van zijn beste leden naar de mijnen te sturen. De .,Rudo Pravo" meldt verder, dat alle arbeiders, die tijdens de jongste geldhervorming in Tsjecho- Slowakije in strijd met de arbeids discipline hebben gehandeld, uit de vakverenigingen zullen worden ver wijderd. De Tsjechoslowaakse autoriteiten hebben toegegeven, dat er in som mige streken relletjes zijn geweest als gevolg van de geldhervorming. Volgens het blad was het uitvoe rend comité van de vakverenigingen het Vrijdagavond eens geworden over de volgende punten: 1. De organisatie zal de verant woordelijkheid op zich nemen voor het volbrengen van het Tsjechoslo waakse economische vijfjaren plan, voor de orders die door de Sowjet Urne en de „Volksdemocraten" zijn 2. De vakverenigingen zullen zich tegen alle „ongerechtvaardigde" eisen om loonsverhoging verzetten. 3. De vakverenigingen zullen alle regeringsmaatregelen ondersteunen waarbij straf wordt geëist voor ar beiders, die de arbeidsdiscipline verstoren, die zonder toestemming van werkkring veranderen en die proaucten van slechte kwaliteit pro duceren. 4 Arbeiders, die sabotage hebben gepieegd, toen de geldhervorming werd aangekondigd zullen gestraft een verwijderd worden uit de vak verenigingen, en zullen in de toe komst niet meer mogen profiteren van de wetgeving voor sociale ze kerheid. streerd om er bij de bevolking op aan te dringen, dat men de Noordkoreaanse, anti-communistische krijgsgevangenen, die uit de kampen waren losgelaten tegen de wil van de geallieerden, in de huizen zou verbergen. Britse nota. De Britse regering heeft een bui tengewoon scherpe protestnota gezon den aan de regering van Zuid-Korea over het vrijlaten van krijgsgevange nen buiten medeweten van het geal lieerde opperbevel. De nota spreekt van een „verra derlijke schending van het gezag van het geallieerde commando, waaraani de regering van Zuid-Korea zich in 1950 had onderworpen". Churchill, die de inhoud van deze nota giste ren in het Lagerhuis bekend maakte, oogstte toejuichingen van beide zij den van het Huis, toen hij zei: Enge land heeft nooit de verplichting op zich genomen om geheel Korea te veroveren en onder supervisie van president Syngman Rhee te plaatsen. Wel had men gehoopt, dat na de oor log de Verenigde Naties zouden hel pen aan het herstel van het verwoeste deel van Noord-Korea en het land langs vredelievende weg te vereni gen. HOE wordt het weer? Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). Zwaar tot half bewolkt met enkele verspreide buien. Over het algemeen weinig wind. Iets hogere temperaturen. 24 Juni: zon op 4.20 en onder 21.04; maan op 18.59 en onder 1.36 uur. Het weer in Europa weer temp. STOCKHOLM zwaar bew. 28 C OSLO onbewolkt 25 KOPENHAGEN onbewolkt 23 AMSTERDAM regen 23 EDINBURGH mist 24 LONDEN mist 21 LUXEMBURG geheel bew. 24 PARIJS zwaar bew. 21 BORDEAUX regen 20 GRENOBLE regen 25 NICE geheel bew. 22 GENèVE zwaar bew. 25 ZüRICH zwaar bew. 25 LOCARNO geheel bew. 22 BERLIJN onbewolkt 27 FRANKFORT zwaar bew. 25 MüNCHEN regen 19 WENEN zwaar bew. 27 INNSBRUCK geheel bew. 21 ROME onbewolkt 28 Het is goed, dat de man in jeugd een juk draagt.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1